Atlasy » Ostatní » Čeledi » Dytiscidae
potápníkovití
Kmen: Arthropoda (členovci) » třída: Insecta (hmyz) » řád: Coleoptera (brouci) » podřád: Adephaga (masožraví). Tato čeleď zahrnuje 55 rodů 1589 vědecky popsaných druhů.
Porápníkovití jsou draví brouci žijící převážně ve stojatých vodách. Vyskytují se ve sladkých vodách po celém světě. Dorůstají se velikosti 1 - 3 cm. Avšak některé druhy dorůstají až 5 cm (Dytiscus latissimus - potápník široký). Převládá u nich zbarvení do hněda případně do černa. Mají krátké, ale ostré čelisti a ihned po kousnutí dodávají trávicí enzymy do kořisti, aby nasávaly zkapalněné zbytky. Jako všichni brouci dýchají vzdušnicemi. zásoby vzduchu načerpávají při hladině pod krovky jejich odchlípením od zadečku.
Již jejich larvy jsou dravé a velmi žravé. Jejich tělo je protáhlé, hlava je plochá a hranatá, s párem dlouhých, velkých kusadel. Larva v poklidu číhá na svoji kořist a v pravý okamžik podniká výpad. Živí se pulci, koretrami. Když larva dozraje, vyleze z vody a zakuklí se v blátě. Zhruba po týdnu vyleze z kukly dospělý brouk. Dospělí potápěčští brouci kladou svá vejce do žabích snůšek. Přičemž potápníci se líhnou do 24 hodin po žabách a larvy nenasytně požírají nedávno vylíhlé pulce.
Dospělci chytají a požírají pulce, rybí potěr, larvy hmyzu, další malé vodní živočichy.
Ve východní a jihovýchodní Asii jsou potápníci vyhledávanou složkou stravy člověka.
Zajímavost: Východoafrické ženy sbírají tyto brouky v přesvědčení, že jejich kousnutí stimuluje růst prsů.
Fotogalerie
zástupců čeledi