Atlasy » Ostatní » Čeledi » Aphididae
mšicovití
Kmen: Arthropoda (členovci) » třída: Insecta (hmyz) » řád: Hemiptera (polokřídlí) » nadčeleď: Aphidoidea (mšice). Tato čeleď zahrnuje 66 rodů a 1473 vědecky popsaných druhů. Jsou rozšíření po celém světě.
Mšice mají hruškovitý tvar těla. Ústrojí mají bodavosavé, oči malé a tykadla relativně dlouhá. Jsou vybaveni párem malých trubiček (sifunkuli), které ční ze zadečku. Jsou-li mšice napadeny, vylučují z nich poplašné feromony. Dorůstají velikosti 1 - 8 mm. Na zadečku mají chvostík, podle kterého lze rozpoznat pohlaví. Převládá u nich zelená barva ale mohou být také hnědé nebo červené.
Pohybují se pomalu a nejsou schopny skákat. Zpravidla se vyskytují bez křídel. Ale dojde-li k přemnožení, tak se začnou líhnout okřídlení jedinci schopní snáze kolonizovat novou rostlinu.
Mšicovití jsou z velké části parazité a škůdci rostlin. Sají z nich mízu a rostliny pak sesychají. Navíc produkují medovici. Medovice je nasládlý povlak, na kterém se rozrůstají houbové choroby. Rovněž jsou jedni z hlavních přenašečů jejich virových onemocnění.
V akváriích se můžeme setkat s Rhopalosiphum nymphaeae (mšice leknínová), která napadá plovoucí rostliny.
Fotogalerie
zástupců čeledi