Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec a parazité

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Terčovec a parazité
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 22:39 Muž Paris6 [4] - Amerika – nemoc šílených terču
Zdravím všechny. Mám problém s terčíkama. Během tří dnů mi zařvali 4 pěkné kusy terču green tyrkys a diemon. A nevím proč. Ryby normálně žraly a bez problému plavaly. Dýchaní i výkaly tak OK. Pak jeden diemond začal lítat po akvárku jak splašenej do všeho narážel a plaval opravdu rychle. Ten padnul jako první, další pár hodin za ním. Zajímavíé je, že se to týká jen modře zbarvených ryb. Malbora a piggeon jsou v poho. Nevíte někdo proč a co s tím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2014 17:40 - Re: Dahak
Na toto i JBL Nedol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 16:27 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Ukázková tasemnička.Začal jsem nacházet po nádrži článkovité bíle výkalům podobné útvary, usoudil jsem na tasemnici a po prvním přeléčení Tremazolem, začalo tohle vylejzat ze všech Marlbor.Celkem to vysvětluje jejich neutuchající žravost, kterou jsem si vysvětloval jejich mládím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2011 22:19 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Já bych ty ryby nestresoval tím častým naháněním a odlovováním. Dával bych jim to do žrádla, stejně jako vitamíny. K těm poměrům se Ti vyjadřovat nebudu, tomu nehovím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2011 21:42 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy
Ahojte mám otázku a to.Jaké máte zkušenosti se vstřikováním léčiva přímo do tlamy terčovce.DOstal jsem typ na entizol 1/4 tablety na 10ml vody a každý den po dobu 4 dnů trochu stříkačkou přímo do tlamy.Prý to má účinek.Dá se toto použít i u sera flagellolU?Nebo sera je takový chemický blivajz že by to terče zabilo?Dle mne kdybych dal 5 kapek na 10ml a přímo do tlamy tak by se nemělo nic stát protože aby to terče pročistilo tak se to musí tak jako tak dostat do jeho zažívacího traktu.Jaké jsou vaše názory?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2010 20:52 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Flagellol stačí jedna dávka X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2010 20:18 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Bob66
a teda bude stacit jedna davka? alebo radsej dve? ako 6 dni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2010 19:18 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Léčbu v dětské vaničce můžeš provést jen mu tam dej vody z akva X-) Léčba Sera flagellolem trvá 3 dny to tam vydrží jen to chce silné vzduchování, pokud nemá žábrohlísty a chceš ho jen přeléčit tak to není zrovna rozumné ihned po jedné léčbě nasadit další, je to velké oslabení a nemusí to vydržet ;-) Po léčbě na vnitří parazity by jsi měla krmit pár týdnů jen suchým krmivem, pokud ho nechce tak pár dní nekrm a pak to zkus znovu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2010 18:52 Žena basa1313 [18] - Parmičky
cawte vsetci...prosim o radu...ostal mi posledny terčovec(z troch) a ma parazity... je sice chudsi ako ma byt ale zas tolko neschudol co ho mam...
problem je ze nechce jest nic okrem artemie a koretry...
skusam to z granulami ale on to ani nechce a ak aj chce tak mu to uchamtnu mrenky
ale to nie je hlavny problem..chcem ho vyliecit a kedze po pouziti sera etnizol(neviem presne ako sa to vola ale je to spec. proti tomu a hexamite) je potrebne vymenit 80% vody chcem ho liecit v karantenej nadrzi ktoru zial nemam a tak premyslam nad jeho liecenim v detskej vandlicke...chcem mu tam dat tak 50 litrov vody, termostat, teplomer a vzduchovanie..filter asi nie...bude samozrejme aj svetlo...
otazne je ci tam diskus prezije aspon 7 dni, pretoze ho chcem preliecit aj proti ziabernym cervom
vydrzi?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2008 09:40 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: @
Vim to od Mira nebo od pana Chvosty presne uz ti nereknu.Pred casem se to tu rozebiralo v nejakem tematu na foru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2008 23:30 @ Re: Dahak
Mohl bys mi odpovedet kde jsi slysel ze pouzivani Metronidazolu muze zpusobit neplodnost???Diky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2008 01:33 @ Re: VladaK
No to mam nactene ale pokud to clovek nevidi na vlastni oci a jeste pokud mozno v pohybu,tak se to tezko poznava na 100%....Takhle kdyby byla nejaka stranka VSECH vodnich potvurek pod mikroskopem,tak by to byla parada...Koukal sem ze mikroskop propojitelnej s pocitacem s 10 zaberama za sekundu stoji 70 euro....asi do toho pujdu,tohle piplani me bavi..:))Skoda ze je tak malo blaznu jako ja,..mozna sem se splet v zamestnani a mel sem byt nejakej vedator v laboratori:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2008 23:43 VladaK Re: @
Zkus si přečíst "Popis" na této stránce, snad podle toho vyčteš, jestli je to ono... www.aquar.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2008 23:17 @
Ahoj Miro,resim takovej problemecek...Znameho Diksus ma diry v hlave,ale ve vykalech sem Spironucleus nenasel...jediny co sem tam videl byl takovej prvok,co se skladal tri casti jako snehulak...predkem normalne zral takovejma tycinkama,na ocasu mel takovej velkej hak nebo zihadlo a byl tak ctyrikrat vetsi nez Spironucleus...taky tam byla takova meduzka(uvnitr mela vajicka) co virila okolo sebe vodu(nahanela si zradlo do ust) a tak po pul minute se vzdycky rychle zatahla a vystrelila smerem dozadu a to se porad opakovalo..:)) nevite nekdo?
taky sem v jednom akvarku co mam,nasel neco jako Spironucleus,ale bylo to skoro desetkrat mensi a o dost rychlejsi....Super rychle kmitajici tecky:))Skoda ze nemuzu porizovat fotky:(( ale snad sem to popsal srozumitelne.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 19:13 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: miro03
U entizolu dochazi pri castem pouziti k neplodnosti ryb.Ucinna latka ve flubenolu tyhle problemy neprinasi?.Vim ze se flubenol pridava v pripade nakazy do krmiva ale ze se muze davat i pravidelne jako prevence to slysim poprve.Samozrejme Ti verim jen me to zajima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 18:26 Žena Danila [4489] - SumciRe: Dara
Právě jsem si objednala a koupila celé balení flubenolu, takže za úplatu část ráda přenechám, písněte mi do vzkazu. K vyzvednutí v praze 10. :) ideálně zítra od 18:00 do 23:00 hod.Jinak spotřební lhůta balení je do roku 2011...což je pohoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 17:12 VladaK Re: Dara
Fotka k příspěvku Zdravím... ahoj Po čtyřech dnech jsem celou léčbu zopakoval se stejným dávkováním jako v první den a od té doby mám ryby naprosto OK ... Přidávám foto z 9.7. Akva je zatím nezařízené, kvůli snadnější údržbě. Zatím jen jako výkrmna, než terči povyrostou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 15:39 Dara Re: miro03
Hmm,asi na tom něco pravdy bude :-D . Mohlbys prosím prozradit postup v jakém monožství se Flubenol použivá, tzn. při léčbě a potom preventivně do krmiva. Díky. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 15:02 miro03 Re: Dahak
Ale pánové smich no tak pri primiešaní flubenolu do krmiva a podaní raz do mesiaca 4dni po sebe ho do roka spotrebujete.To mi verte a výsledok.Nezaplatitelný.Viete ako ja hovorím-obrazne.Kto chce mat doma opicu musí mat aj na banány. smich :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 13:47 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Dara
Mam stejnej problem.600 gramu bych nevypotreboval ani za 100 let nehlede na to ze to ma pravdepodobne nejakou dobu spotrebni lhutu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 13:27 Dara
Vážení, může mi někdo přenechat, za úplatu samozřejmně, menší množství, tzn. 100-200g Flubenolu. Ptal jsem se na veterině a za 600g chtěji kolem 1000 Kč a to se mi zdá dost. :-| Předem díky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 12:34 miro03 Re: Dara
Dodat po odkalení len 1tabletu na 100litrov vody. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 09:40 Dara Re: miro03
Díky Miro za ten postup lečby Entizolem, akorát ještě jeden dotaz po tom druhým odkalení dam 1 tabletu na 100 litrů anebo 1 na 20 litrů. O Tremazolu jsem také přemýšlel, ale je to nedostatkové zboží a musí se na to chvilku čekat a uvidím jak dopadnu z Entizolem. Jinák ryby už jsou v mnohem lepší kondičce. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2008 01:09 @ Re: Dahak
No prave trimam TeraB FD v ruce:)....chtel sem ho pouzit na kamosovo Vrubozubce,ale ted sem nejak znejistel...:((ale stejne ho pouziju a uvidime...daval jsi nejvetsi davku??10 ml na 20 litru vody??Slozemi je dost netradicni oproti jinym lekum,takze by to treba mohlo fungovat i na rezistentni kmeny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 23:27 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: miro03
No ted uz to vim taky :) a kdyz lecivo tak od Sera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 22:46 miro03 Re: Dahak
Dahak na žibročervy jedine chloramin-t jak s finančného hladiska,tak s učinnostov chloraminu voči žiabročervom. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 22:43 miro03 Re: @
Videl som to na akvaristovi to zlepšenie i celé to tam čítam,tak ako i s tým skalárom čo sa dialo-pavel7000(Pavel Picka)len tam nechodím až tak často a nezapájam sa tam lebo su tam ludia hodne precitlivelý takže pokial poradí niekto iný tak sa na akvarista.cz nezapájam do debatu.Čo sa týkalo toho preklepu tak som robil dve veci naraz čo dopadlo preklepom a až na Tvoje upozornenie som to napravil za čo Ti dakujem. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 22:42 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: @
Co se tyce leciv od aquaru tak nevim nevim.Ja jsem je bohuzel pouzil na tercovce bylo to TetraP DF proti zabrakum a do 15 dni bylo po tercich.Nafoukli se prestali zrat a bylo po nich.Mam podezreni na zniceni ledvin tim lekem.FD smrdi jak redidlo a ma to podezrelej bledemodrej odstin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 22:25 @ Re: miro03
Ahoj Miro,rikal sem si ze to od tebe musel byt preklep..:))Jinak ja sem Tremazol na moje Tercovce pred 14 pouzil a napada me jestli ty "chlupy" nebyli cerstve vylihle tasemnice...??Skoda ze neumim fotit z mikroskopu,ale snad to casem pujde....Kazdopadne sem si ted na Vrubozubce ojednal Aquar SH(Spironucleus,Hexamita ) a uvidim jak to maka,pak napisu....Mimochodem videls na Akvaristovi jak se to u me zlepsilo?? X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 21:26 miro03 Re: Dahak
Tak konečne počítač je o.k v tom zmetku čo som dnes tak trochu mal som poplietol Kapiloriozu s spironukleasom mal som na mysli vajíčka capilárií.Takže Dara.Je dobré že si nasadil entizol ale otázka je či si dal správnu dávku?Treba dodržat celý postup.Už som ho tu písal takže idem prehladat forum a vložím to sem znova.

Postup je nasledovný 1tableta 250mg na 20litrov vody,pri 100litroch jednu tabletu prihodit navrch.Po troch dnoch odkalit a pridat na každých sto litrov vody 1tabletu,po dalších troch dnoch odkalit pol akvária a zopakovat celu liečebnu kůru.Je to kvoli vajičkám capilárií,ine vnutorné parazity...na tie nemá entizol učinok až ked sa vyliahnu.Preto je dobre zvýšit teplotu na 32až33stupnov,urýchli sa proces liahnutia,viac vzduchovat lebo čím vetšia teplota tým menej je vo vode kyslíku.Od začiatku liečby treba celý mesiac krmit len suchým krmivom.Určite však entizol zaberá,no pokial ryba žere liečim radšej flubenolom a podávam flubenol terčovcom aj preventívne,takto mám istotu že terčovce su zdravé,čo mi potvrdil aj výskumný ustav v Prahe kde som dal na rozbor tri terčovce a všetky boli naprosto zdravé.Entizol však treba dávkovat v dávkach ktoré su učinné čo je aj prípad z mojej praxe.Možem doporučit ešte tremazol.Problémy s tasemnicov mal VladoK a dnes má terčovce ako s knižky,takže prípadne sa obrátte Dara na neho on Vám povie ako postupoval pri lečbe tremazolom.Možno sem aj pridá sučasné foto terčovcov hnedých,vtedy liečených na tasemnice?! ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 19:14 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: @
Preposilam :) mal som na mysli kapilárie-vajíčka kapilárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 17:02 @ Re: Dahak
No pokud vim tak Spironucleus Elegans se rozmnozuje delenim jako vsichni bicikovci,takze to asi nemuzou byt jejich vajicka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 11:49 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Dara
S tim entizolem si nejsem jistej v pripade ty tasemky to spis Nematol od Sery.Jinak Romy ma pravdu Miro ti rekne co to je.
Tak Miro ty vzkazuje aby jsi napsal(a) vzkaz primo jemu.Z nejakeho duvodu nemuze ve forech odpovidat takze preposilam co mi napsal.
potreboval bi som foto hlavičky parazita nie články parazita a vajíčka parazita,vajíčka bi som pripisoval skvor spironukleasom ale musel bi bit lepší záber nie takto tmavé foto.Nech mi napíše vzkaz a pošle tieto fotá aby som presne určil o akého parazita ide.Tasemnica sa množí cez medzihostitela a tou su nitenky,patentky,takže foto vajíčiek tasemnice bi muselo bit fotené pod mikroskopom s rozrezanej patentky alebo s nitenky.Aj to len určité druhy tasemníc napr.Kavioza-Khawia sinensis-druh tasemnice je jej jediným medzihostitelom nitenka.Takže bude musiet napísat vzkazom a upresnit fotky aj čím krnila atd...Entizol je na tasemnice dobrý len musí dodržat postup a dávkovanie,zaberá i Praziqantel,Droncit,Concurat všade je učinná látka metronidazol-chemoterapeutikum.Takže jediné čo može pohnojit že nedodrží postup a dávkovanie a začne bit parazit rezistentný čo sa velakrát stáva ked ludia nedodržia postup a dávkovanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 09:43 Dara Re: Dahak
Nasadil jsem léčbu Entizolem, doufám, že to pomůže. Také mám UV lampu, kterou občas svítím, ale asi není to takový zázrak jak se o tom píše :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2008 00:29 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Dara
Pošli tyto fotografie Miro03,ten má přes mikroskop ,,nakoukáno",určitě poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2008 20:57 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Dara
UV lampa urcite neznici parazity.Mozna by to chtelo i fotky tech vykalu.Prvni fotka na tasemku skutecne vypada to druhy si netroufam odhadnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2008 20:50 Polux Re: Dara
To netusim co to je :-( me se akorat tercaci otirali o listy koupil jsem UV lampu svitim jenom obcas ale ma znicit vsechny jednobunecny organismi coz sou paraziti a rasa v akva.Rasa me zmizela a Tercaci se uz neotiraji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2008 20:42 Dara – Terčovci a paraziti
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím zkušené obecenstvo o radu. U jednoho z mých terčáků jsem zaregistroval místo "klasického výkalu" něco co podle mne vypada na tasemnici, ale nejsem si jist. Pod mikroskopem to vypada takhle.
Kromě výše uvedeného jsem našel v dalším výkalu tohleto,ale vůbec nevím co to může být, žeby nečí vajíčka? coze
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 22:34 Muž Johns [30] - CichlidyRe: VladaK
tedkon si zabil starý jedince ........ ale vylíhnou se ještě mládata takže ještě jednou je zabit. To jestli jsou hermafrodité je nepodstatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 18:38 VladaK Re: Torch
coze Tomu nerozumím... Pokud ten lék nepůsobí na vajíčka, ale jen na vyvinuté jedince a přeléčím ještě jednou, je úplně jedno, jestli je to samec, samice nebo hermafrodit... Nebo se mýlím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 17:42 Torch Re: VladaK
Průser je že jeto hermafrodit :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 17:39 VladaK Re: Johns
OK, dám na rady a projedu je za 4 dny ještě jednou ano ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 16:41 Muž Johns [30] - CichlidyRe: VladaK
¨co můžu posoudit jak je to např u psů tak pokud si dal něco na to abys to zničil tak to ještě chvíly to mrtvý jak říká flipsi pude ven ale radči bych ještě jednou je odčervyl mohlo by se ještě něco vylíhnout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 14:43 Muž filipsi [1296] Re: VladaK
Ja myslim, ze pouze odchazeji mrtve casti ven. Tomu take odpovida, ze jsou o mensim prumeru, nez ty puvodni, jsou to potrhane jeste "nezrale" clanky. To je jako u cloveka, po lecbe to chvili trva, nez je vsechno venku. Ale u ryb s tim nemam zadne prakticke zkusenosti, asi se zarid podle mira, ten urcite ano, a prelec je jeste jednou. Jen myslim, ze to bude za delsi dobu nez u zabrohlistu, tipl bych si ty 3-4 dny po tom, co uz z nich neuvidis nic odchazet. Ale to je jen tip, samozrejme ver tem, co rybi tasemnice znaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 14:09 VladaK Re: miro03
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj Miro. Tak první pozorované změny jsou u tří ryb- celé dopoledne jim visí u řitního otvoru tasemnice, ale ne normálně jako dlouhý trus, ale je tam jakoby zamotaná, u jedné ryby je vidět, že v ní visí oběma konci a je tam jen prověšená. Také na molitanové kostce jsem po příchodu z práce našel několik malých kousků tasemnice. Jakoby natrhané. Otázka je: Co s tím, co visí z ryb? Jsou to mrtvé tasemnice? Léčbu klidně můžu zopakovat, jen je mi divné, že o tom nic nebylo v návodu. Jestli on ten Tremazol nelikviduje rovnou i vajíčka... Ale jistota je jistota. Zatím... ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 12:30 miro03 Re: VladaK
Vlado radšej zopakuj tu liečbu za 3až4dni abi si zničil prípadne s vyliahnutých vajíčiek -ak nakládly nové vyliahnuté.Preto je ich je lepšie zabit hned ako bi mali naklást dalšie vajíčka.Vela zdaru. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2008 23:52 VladaK Re: Romy
;-) jasné... na Tasemnice je dávkování 1ml/ 20 l vody, po 6-ti hodinách vyměnit minimálně 80% vody. Toť vše. coze Tak já už jen doufám, že to nebyly zbytečně vynaložené peníze. I když to asi ne. Třeba to jednou na ty žábrohlísty využiju. Zatím... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2008 23:46 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: VladaK
Ne,ne,striktně se držet návodu,já si přečetl jen dávkování na žabrohlísty,takže nevím kolik jsi dal Ty.To bylo s nadsázkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2008 23:41 VladaK Re: Romy
No, to máš Romane pravdu, jen na ně jsem koukal, že je trošku jiné dávkování... Ale hlavně, s těmi problém nemám. Myslíš, že tam mám tu chemii znovu lít? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2008 23:29 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: VladaK
No,a za pár dnů léčbu zopakovat a máš i po žabrohlístech. potlesk

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 5882x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7677-tercovec-a-paraziti?od=22