Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.02.2013 12:49 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dvorak002
nejjednodušší by bylo dát za akvárium další nádobu (třeba další "akvárko" ze skla se stejnými rozměry jako zadní stěna, ale užší), kam by voda tekla přepadem a po protečení filtračními médii by byla čerpána zpět do akvárka. I když to taky nemusí vypadat moc dobře když půjde filtr vidět, záleží na podmínkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2013 12:43 Muž DrChila [243] Re: dvorak002
tak ono taky záleží na tom jestli to chceš například vedle akvária nebo za akvario nebo někam do skříňě nebo možností je dost... když vedle nebo za akvarium postačí petka slepený akvarium nějaký menší. nebo třeba nad akvarium to honit čerpadlem a zpět samospádem..
nebo se prodávaj i závěsný filtry do kterejch taky můžeš dát keramiku uhlí atd.
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2013 12:33 Muž Strojek [141] Re: dvorak002
Zkus se podivat sem.. www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2013 12:29 Muž Karel z Tábora [21] – Externí filtr pro 15l akvárium
Ahoj všem,pročítal jsem celou diskuzi a nikde sem nenašel co jsem hledal.Chtěl bych nějaký návod (pro blbce) na externí filtr pro malé akvárium mám 15l a chtěl bych aby se mi voda filtrovala přes keramiké kroužky,biomolitan a aktivní uhlí.Poraďte kde najít takový návod.Všem moc dík za ochotu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 10:19 Muž DrChila [243]
Tak sem na něco nehezkýho přišel.... Naposled sem čistil vnější filtr ten jak mám v tom největšim mím akvariu cca 4měsíce zpět... A dneska když sem odtamtuď vyndaval řasu zjistil sem že tam bylo coci omotanýho zavrhtanýho atd.. .a zjistil sem to že to sou nějaký malý kouzelní hadi... ryby to testovali a docela jim chutnali jenže to asi to dobrá známka nebude :-D až se bude dělat ten přepad tak to půjde do Sava a uvidí se:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 23:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: buballa
Nicméně některé ty věcičky vypadaly jako funkční pertpetuum mobile... nicméně, funkční pertpetuum mobile údajně nelze setrojit :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 18:03 Muž DrChila [243] Re: buballa
No filtr bez pohonu neexistuje to je fakt:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 17:55 Žena buballa [0] Re: vaaclav
aha, fakt, mrchy!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 17:53 Muž Jiri_99 [425] Re: vaaclav
Je to nějaké čudné.. Nevím, jestli to není jen můj dojem, ale v té kádince neklesne hladina ani o píď a to z horní "trubičky" ještě nic neteče. A až teče, hladina je pořád stejně vysoko.. No nevím, nevím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.02.2013 16:20 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: buballa
Je to podvod, všimni si když nalévá tekutinu tak se voda objeví pod nádobkou v hadičce se zpožděním to znamená že musí téci ještě někam jinam a ještě k tomu ze začátku nemá zelenou barvu. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 15:27 Žena buballa [0] – filter bez el energie - perpetum mobile(hypoteticky)
Ahoj, máte niekto skusenosti s talýmto filtrom?
www.youtube.com/… vlastne je to na začiatju tohoto videa, ostané vecičky su tiež zaujímave

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 17:49 Muž DrChila [243] Re: Squit
rádo se stalo:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 17:27 Muž Squit [30] Re: DrChila
vidíš to mě vůbec nedošlo coze , ať žije fyzika , já to pořád řešil stejně jako otevřenou konstrukci...tone
se soudkem bude manipulace ok (pořád míň než pytel cementu) má průměr 31cm a výšku nějakých 50cm. Chtěl jsem původně 60l, ale ten se mi asi o výškové 3 cm nevejde do skříňky pod akvárko.
Nasávací koš bude v podstatě vestavěnej komorovej filt co už v akva je. Jen tu rozstřikovací rampu musim nějak doladit. Každopádně díky za oživení fyziky ze základky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 17:00 Muž DrChila [243] Re: Squit
Technicky vzato pokud nechceš aby nedošlo k zavdušnění stačí ponechat konce oba 2 pod vodou. A jaká hadice se vejde na hubici toho filtru tak tak velká může bejt na nasávání. Podívej se na ty hrncoví filtry co prodává tetra tec sera či fuval nebo eheim. Hadice sou vždy stejný protože když čerpadlo odčerává vodu z uzavřený nádoby rovnou i saje stejný množství vody na druhý straně. soudek je hezkej 30l ale jde o to aby se ti stim pak dobře manipulovalo.
Kdyby tě to za dají se koupit takoví konce pro jiné filtry s tím nasávacím košem a třeba i stou rampou rozstřikovací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 16:30 Muž Squit [30]
stavím si externí filtr objem 30l pro akvárium 400l, bude to uzavřená nádoba (soudek). Voda do ní poteče samospádem, z nádoby bude čerpat do vodu do akvária atman at 304, ten má výstup cca 1/2 palce. Hladina akva bude cca 65 cm nad hladinou filtru. ve filtru budou keramické kroužky, hrubý molitan, jemný molitan, Ještě nejsem rozhodnutej jestli v poslední části bude aktivní uhlí v peletkách nebo rašelina. Vím, že přítok vody musí být věší než odtok aby nedošlo k zavzdušnění filtru. Na všech hadicích budou kulové ventily pro regulaci průtoku. Sání bude z vestavěného filtru s hrubým molitanem. Otázka jestli na výstup na čerpadle 1/2 palce at304 800l/h bude stačit vstup 1 palec nebo radši 2 x 1 palec, nebo rovnou 2 palce? Nebo rovnou dát silnější čerpadlo a zvětšit všechny trubky? Předem všem díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila
ten už dosloužil, teď tam mám provizorně čerpadlo Atman AT-303, průtok cca 600l/h, o moc větší průtok by tam nešel, protože to brzdí ty jemnější molitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:23 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
A jakej má výkon ten tvůj filtr? ten uni star?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:20 Muž DrChila [243] Re: macej21
eheim 1000 se dá dostatečně přiškrtit ale problém je maximálně ve spotřebě 1000 má vyšší než 600. Každopádně věřim že něco vymyslíš:) koukni se do železářství na zahradní hadice nebo na odpadové trubky nebo na trubky vodovodní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 13:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila
názorů na umístění výtoku je víc, když dáš rozstřikovací rampu na stejnou stranu jako nasávání (rampu nahoru, nasávání dolů), taky může být zajištěna cirkulace vody po celém akvárku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:16 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: macej21
takhle mám řešený přepad já rybicky.net/nadrz/10012/33.jpg… s trubkou 50mm, tobě by možná stačila i užší.
A tady můj filtr rybicky.net/nadrz/10012/20.jpg… až na to že tam není vata a dala bych tam jen hrubý molitan
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:08 Muž macej21 [0] - AmerikaRe: DrChila
šlo by to vedľa akváriu, mám problém s miestom, pôvodne som chcel nové AQ a filter vlepiť dnu, ale zohnal som AQ zadara, tak som sa rozhodol, že filter postavím vedľa. Je to pult medzi kuchyňou a obyvákom, a na šírku to ma cca 114 cm. + nemám žiadne rozumné miesto ani nad ani pod AQ. Ak by mal byť prietok AQ jeho objem za hodinu, tak by mohlo stačiť čerpadlo Eheim 600, aj keď pokiaľ sa dá dostatočne priškrtiť tak by som mohol kúpiť aj Eheim 1000. Hadice robia v rozmere 9/12mm 12/16mm a 16/22mm, tam neviem čo je ideálne, plus tam dať vyztuže, aby sa hadica nezlomila. Nasávanie by som chcel na strane filtra, a vývod tým pádom bude musieť byť na opačnej strane, ale aby to nebolo moc vidno, tak by som to ťahal po dne a v opačnom rohu to vytiahol nahor. Po stranách by som chcel pozadie z brydlice, ale nechcem to lepiť na sklo, ale to bude už dotaz do iného fóra :)
Dík. M
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 12:46 Muž DrChila [243] Re: macej21
No tak čerpadla například od Eheimu mají 300l/h, 500l/h a 1000l/h. A všechny se dají regulovat. Takže můžeš začít dráhu hokus pokus. Já mám akvarium vedle svýho jak se můžeš podívat v profilu a mám tam 2 trubky 3/4" zahradní na čerpadlo 1000l/h ale je to přiškrcený cca na 700-800l/h(zvládne to ale hladina ve filtru je dost nízká. Problém je že ty neohneš o 90°. 30mm by to chtělo trubku minimálně spíš bych volil větší... ale u tvýho nevim takhle podle nákresu to vypadá jako kdyby si to chtěl dát za akvarium a že to bude úzké, šířku tam nevidim zakreslenou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 12:31 Muž macej21 [0] - AmerikaRe: DrChila
to práve neviem, aké hrubé trubky a aké čerpadlo. Ešte podľa toho čo som tu videl na fóre, tak zrejme spodné otvory vo filtry by mohli byť menšie. Čo sa týka objedmu filtra tak je to odhadom 17L, čo by malo stačiť. Dík. M
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 11:05 Muž DrChila [243] Re: macej21
Navržený to máš hezky čerpadlo jak silné závisí podle trubek co tam vodu přivádí. Výtok z filtru se z pravidla dává na druhou stranu akvaria aby byla dobrá cirkulace vody.
A filtr by měl tvořit aspoň 3-5% objemu akvaria(filtrační objem)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:55 Muž DrChila [243] Re: laKatos
youtu.be/…
na tadyto se podívej cca od 7 minuty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:50 Muž macej21 [0] - Amerika – Vonkajsi filter pre 200L AQ
Fotka k příspěvku Ahoj,
ako laik potrebujem radu. Chcem sa dať spraviť vonkajší filter pre 200L AQ (rozmery cca. 101x48x41 /s-h-v). Podľa návodov na internete som si navrhol dizajn, ale nie som si istý funkčnosťou, filter bude umiestnený vedľa akvária. Prikladám obrázok + by som potreboval poradiť aké čerpadlo, násavanie bude cez haice, taktiež, nasávacia hadica bude vedľa filtra a neviem, či vývod z fitra by nemal byť na opačne strane akvária.
Ďakuje za rady.
M.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:48 Muž DrChila [243] Re: laKatos
no to zvládne i silnější čerpadlo:-D předimenzovává se všechno tka proč ne tohle že? :) každopádně pokud nějak šikovně neskloníš ty trubky tak to bude tak trošku víš hučet ta voda. Chtělo by je to dát pod nějakým úhlem aby voda nepadala ale jela po okraji trubky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:42 laKatos Re: DrChila
No nic. Během teto diskuse jsem se sám rozhodl pro dvě trubky o vnitřním průměru 50. Je to zichr. To bude stačit určitě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:33 Muž DrChila [243] Re: laKatos
Jo takhle... No já si myslim že by to mohlo stačit ty trubky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:27 laKatos Re: DrChila
Ne ne. v akváriu bude prepadova šachta(ta bude určovat výšku hladiny v akváriu při výpadku elektřiny . V té šachtě bude u dna skrceny odtok (skrceny tak aby hladina neklesala ale mírne stoupála. Ten druhý odtok bude zajišťovat ať akvarium nepretece (pracovní výška hladiny) prostě klasický skrceny prepadove filtr ale s tím že přes záložní odtok povedu i přítok.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:13 Muž DrChila [243] Re: laKatos
no pokud budeš mít u dna trubku na přepad tak bys musel mít rezeruv v akvariu asi tak jenom filtr plus celý akvarium... Pokud to nehodláš dát do nějaký výšky určitý a to nebude moc hezký si myslim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:43 laKatos Re: DrChila
Při výpadku proudu to bude řešit dostatečna rezerva objemu ve filtru. Vypustí se mi vlastně jenom ten komín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 08:30 Muž DrChila [243] Re: laKatos
Akvarium mám 130L cca je to vnější průměr né vnitřní stěny máš cca milimetr takže 30mm průměr... Já myslim že pokud to budeš mít ten vývod trubky potopený v tom filtru pod vodou repektive bude mít pořád tah tak by to mělo stačit... Jenomže problém máš při výpadku proudu. Mokrej obývák. Myslim si že to není vůbec od věci myslet na tohle. Jak by se ti vypnul proud a máš odtok na dně tohle se stane velmi lehko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 06:28 laKatos Re: DrChila
Těch tvých 32mm co plánuješ je vnitřní rozměr trubky nebo vnější. Mohl bys to změřit? Jak velké akva budeš mít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 05:55 laKatos Re: DrChila
Ano jednu odtokova chci mít u dna která bude neustále zatopena. Ventilem si ji nastavím tak aby hladina mírně stoupála. Opravdu mírně. A ta záložní (ta bude určovat výšku hladiny) bude pobírat ten malý narůstající přebytek. Mělo by ti být tiché a funkční. Takto to běžné používají reefari.
Jdu do dvou trubek o vnitrnim průměru 50mm. To už by mělo stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 22:16 Muž DrChila [243] Re: laKatos
No lepší by byla 30mm aspoň. To je průřez obouch těch trubek... Ale musíš to brát tak že já to mám v úrovni hladiny. A pokud to budeš mít někde pod akvariem tak tam je průtok rychlejší pokud se trubka zaplní úplně tak získá tah a technicky vzato bude stačit. Ale může dojít k pravidelnýmu kolísání hladiny. Jednou to chytne tah hodně toho odvede a přestane táhnout a hladina se začne zvyšovat a bude se to opakovat pořád dokola a to se nechá upravit na příklad regulováním. Což technicky vzato prostě přiškrtíš a bude to udržovat hladinu stejnou. Přinejhorším existujou čerpadla s regulací a dá se to zkusit jestli to bude stačit nebo ne. Popřípadě se to nechá přiškrcený čerpadlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 21:49 laKatos Re: DrChila
Hmm tak ta 25 bude málo na těch 1000l/h reálných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 21:34 Muž DrChila [243] Re: laKatos
já mám akvarium vedle hlavního a mám čerpadlo 1000l/h a používám 2 hadice zahradní 3/4". Pro budoucí přepad co mám naplánovanej budu mít 32mm průměr trubky. Už to mám nakoupené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 21:27 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Mám podobné akvárium jen filtr vedle, je menší asi 40litrů a v něm čerpadlo na 1200 l/h Přítok je trubka do U o průměru 40 mm a je to tak akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 21:25 laKatos Re: DrChila
Okolo akvárka nemůžu mít žádnou nádobu. Nemám tam prostor. Jediné řešení jsou otvory v akváriu v prepadovem komínu. Filtrovana voda půjde přes tu hadici která je v té záložní prepadove 50mm pak povede pod výstavami na druhou stranu akvária. Cirkulaci bude zajištěna. Jde o to zda ta 25 bude stíhat odtok 1000litru. Ta záložni bude fakt jenom záložní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 20:55 Muž DrChila [243] Re: laKatos
Tak to by šlo ale jak řikám je lepší to dát na druhou stranu akvaria hadici s přítokem. Protože by se dělo to že přefiltrovaná voda šla opět zpět do filtru a cirkulace nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 20:11 laKatos Re: vaaclav
V té odtokove záložní 50mm bude ale hadice. Nechci vrtat 3 otvory ale dva. Které budou mít tři funkce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 19:56 Muž DrChila [243] Re: laKatos
Fotka k příspěvku Hezky vymyšlené, ale nevíme ani jak to funguje... Jestli na aqua máš přilepenou jakoby další komoru stěma přepadama a za pomocí trubek tam v tom přepadu vyrovnáváš hladinu(A). Nebo jestli tam v akvarium máš vyřízlou díru a nalepenou komoru(B) a překrytý jen třeba perlinkou nebo molitanem. Nebo máš navrtanou díru v akvairum (C).
Ale každopádně pokud tam budeš přivádět tak se dává přepad na druhou stranu než kde voda přitýká.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.02.2013 19:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Při 1000 l/h bude odtok 25 mm asi trochu malý asi bych ty průměry otočil. Teče to přeci jenom samospádem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 18:12 laKatos
Zdravím. Řeším detailněji přepad z akvária o objemu vody 500litru a externího prepazkoveho filtru (100l) s regulovaným průtokem cca 1000l/h.
Prepadova Šachta bude umístěna v pravem rohu o rozměrech 20x15 s výškou 4,5cm od hrany akvária. V ni budou 2 průchodky jedna bude sloužit jako odtokova (vnitřní průměr 25mm) se škrcenym průtokem a druha jako zalozni odtokova (vnitřní průměr 50mm)+ přítokova (ten přítok bude vlastně řešen jako hadice v trubce)
Je toto řešení dobre?
Děkuji za nazory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.02.2013 12:06 Muž DrChila [243]
Fotka k příspěvku Tomu řikám filtr 250L objem.... Čerpadlo altman 203 takže 2000L/h průtok. A nádrž má objem 1100L.
rybicky.net/nadrze/17220
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 02:49 Muž O.Tom [439] Re: kofejn
Kdysi jsem si vatou čistil kal pri zakládání akvária.
Čerpací hlava atman, flaška od kofoly s uříznutým dnem a nacpaná vatou :)
Ale měl jsem to klasicky na nasávání čerpadla, ne za čerpadlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 23:56 Muž kofejn [963] – Přídavný filtr za bioakvacit
Dělal jste někdo přídavný vatový filtr pro jemný bordel za čerpací hlavu s biomolitanem? Pro, proti, abych neprošlapával slepé cestičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 12:50 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
No hlavně ti to tam nerozvířej ryby opět když to je vysáto filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.02.2013 11:16 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila
někdy člověk prostě použije ten zázračněj vynález s názvem odkalovač. Je jedno jestli se ti ty "bobky" budou hromadit v první komoře filtru nebo v akváriu, rozdíl je jen v tom, že ve filtru to není vidět

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113141x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2421