Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2022 14:09 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: LoLoFon
Vyjádřil celkem jasně, a fotka vypadá dost dobře ;-)
Řešení je spousta,(i externí filtr musí mít nasávání tak aby pobralo "smetí",jinak to nemá kýžený účel )
Oni ty kanystrové filtry jsou koncipovány spíše na biologickou filtraci ...

Zkus silné čerpadlo třeba 1500l/h, z malou nádobkou plnou vaty přímo v akva, a za den dva koukni na vatu, vyměň a dej znovu... stačí jen pročistit...a zbytek zvládne ten vnitřní filtr.( To je jen příklad řešení, ještě v akva bez ryb)
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2022 13:18 Muž Sha [500] Re: LoLoFon
Pokud skutečně vydržíte až akvárium zaroste a hlavně až se zajede, nebude problém ani se stávajícím filtrem. Křišťálově čistá voda prostá jakýchkoliv nečistot může být snad jedině ve striktně rostlinném akváriu, ale jinak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2022 12:59 Muž LoLoFon [0] Re: zervajs
Fotka k příspěvku neviem ci som sa vyjadril spravne, predsa len som zaciatocnik (moje uplne prve akvarium). chcem mat akvarium pekne zarastene a aj velke hejna mensich rybiek ako je neonka a krevetky. Filter mi nejako esteticky nevadi, bude zarasteny rastlinkami, ale este to chce cas, lebo az na tu jednu velku vsetko boli invitro. skor mi ide ze vo vode stale plavaju male necistoty a aj na hladine je vidiet ako keby taky tenky film spiny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2022 12:14 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: LoLoFon
Ten setový jde pryč k vůli místu či estetiky?
Ps: u čistě rostlinného, stačí něco co jen mísí vodu, trošku čeří hladinu ...rostliny plus co2,plus hnojivo..tak v podstatě filtr nemá co "dělat" ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2022 11:01 Muž LoLoFon [0] – filter
Ahojte chalani, potreboval by som poradit s nakupom externeho filtra. Mám akvarium Aquatlantis Volga 180 a ten setovy filter by som chcel vymenit. Akvárium je rastlinne. Dnes spustim aj CO2. Rozmýšlal som nad JBL cristalprofi 1502 alebo AquaEl Ultramax 1500. Ten AquaEL na papieri nevyzera zle. Mate niekto s nim skusenost? Nie ze vytopim celu chodbu. alebo stacil by mi filter aj s mensim prietokom?
Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2022 11:07 Muž ajajak [228] Re: Beastie
Koukni se na filtry do želvárií, něco vybereš. Jsou na ležato
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2022 10:48 Žena Beastie [320]
Zeptám se i tady. Je nějaká šance mít filtr v 30x20x10cm šxdxv vody? Bublifuk mě napadl, s oříznutou houbou, ale naležato? Jde to vůbec?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 08:07 Muž ajajak [228] Re: skypi
Možná blbost ale těsnění se silikonem se lepí a po letech je k nepoužití. To je moje zkušenost. Pěkně promázlé gumové těsnění a uskladněné v sáčku po 10 letech jako nové :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 07:57 Muž skypi [251] Re: ajajak
To je blbost. Silikon se do pryží přidává právě pro zvýšení všemožné odolnosti. Když jsem dělal kdysi v potravinářském provozu, používala se v podstatě výhradně těsnění silikon-gumová - i s atestem.
Problém bude jinde, nevhodná "levná" směs, plniče, vulkanizace. Jedno silikon-gumové těsnění mám v permanenci tak 10 let (ne na filtru :-) ) - a je denně namáhané jak teplotně tak mechanicky. Těsní pořád perfektně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 06:46 Muž ajajak [228] Re: Rovano
Velký problém je v tom že již nejsou těsnění gumová ale cpou do toho silikon a ten prostě nevydrží. Mne osobně ještě žádný netekl ale používám hlavně samé staré Fluvaly kolem 20 Let. Těsnění jsem kupoval vždy s filtrem takže guma kterou jsem promazal vazelínou a v pohodě. Silikonově těsnění by po 20 letech již lepilo a nebylo by pružné. Jak by jste ho natáhli, tak by zbylo. Vlastní zkušenost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 23:46 Muž Rovano [238] - Rostliny – Koza petržely
Co jsem se tak potuloval na FB v 2022, tak mně vyšlo, že žádný externí filtr není spolehlivý. Byly maximálně poměrně spolehlivé některé řady a průsery. Alespoň ty běžně dostupné značky u nás v ČR.
Problém je ten, že u nás rozhoduje marketing. Je to jako lavina. A číst tu o tom, jak z výroby jsou naseklá všechny 3 těsnění...
Potom je to opravdu jen o vůli majitele, to provozovat. Možná nemá jiné východisko.
Obdivuju Vaše nervy.

Zde na stránkách je nějaká nová nádrž, kde chlapík plánoval spodem vést všechno. Filtr, hnojení... Jsem zvědavý jak to dopadne v dlouhodobém horizontu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 22:19 Muž ajajak [228] Re: Buldr
Fotka k příspěvku Je to možný nemohu mít všechno. Striham ob den
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 20:02 Muž ajajak [228] Re: Buldr
Já ho dal pryč, rostlinky tak nerostly jako s bublinkami. Filtr Oase pro mne podprůměrný. Hlavně ten mini 60. Používám jako 1 Akvacit hrubý a pak Pemzu nahoru vatu nebo jemný molitan. Samozřejmě na sání Akvacit. a roste super :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2022 07:56 Muž Shimi [683] Re: Lojza007
Fotka k příspěvku Bohužel, zachování spotřeby se nekoná.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 06:51 Muž ajajak [228] Re: Buldr
Koupil jsem si na 40L rostlinnou nádrž z 75% zarostlou tenhle filtr Oase FiltoSmart 60 Snad nejhorší co jsem kdy měl. Vtok vody přes keramiku (biologii) a výtok přes středně hrubý Akvacit. Tam kde by měla být biologie je nasávací trubka a nelze tam dát třeba Pemzu protože se do ní nedá narvat nasávací trubka. Musel jsem celý filtr předělat aby byl k použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 15:41 Muž ajajak [228] Re: Buldr
Teda to sis užil. Docela jsi mně zvyklal chtěl jsem koupit Eheim klasik ale teď nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 09:20 Muž Lojza007 [1212] Re: Shimi
Koukám, že hlavním cílem nové řady bylo zvýšení průtoků při zachování spotřeby. Tak snad je tento eko cíl jediný a nešetřilo se taky na materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 07:45 Muž ajajak [228] Re: Buldr
Jak kdy je lepší. S vrtulkou velmi hlasitý. Mohu říci že s reaktorem mi rostlinky tak nešly. Filtry EX jsou dobrá volba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 06:56 Muž Shimi [683]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 00:03 Neonblue Re: Shimi
No celkom si ma prekvapil. Pozeral som na oase 850lebo som ozaj myslel že tá 1200ex bude málo. Chcel som niečo poradne lebo do teraz som na akva šetril a myslim že to bolo len mne na škodu....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 19:42 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lojza007
Je to přesně jak píšeš. U low-tech opravdu stačí bublifuk či čerpací hlava s biomolitanen. U hi-tech samozřejmě externí filtr s atomizerem na rozpouštění CO2. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 16:03 Muž Lojza007 [1212] Re: MARTIN HORÁK
Nojono, záleží na tom, co od toho bude chtít, pokud nenáročný rostliny, přiměřený světlo, dva bublifuky udělají stejnou ne-li lepší práci. Pokud bude chtít náročný rostliny, kobereček, bude svítit jak ďas, hnojit, CO2, nebudou mu bublifuky stačit. Já jsem z dotazu usoudil, že bude chtít spíš to druhý. Takže aby se nešpekulovalo, chtělo by to upřesnit dotaz a podle toho jde navrhnout filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.05.2022 14:48 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lojza007
Fotka k příspěvku A já mám na 360 litrů dva bublifuky :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 09:22 Muž Lojza007 [1212] Re: Shimi
Záleží, co tam všechno zapojí, já mám předfiltr, UV lampu a CO2 reaktor na těch necelých 200 litrů čistých, když se trochu přicpe, je ta 1200 akorát. Ze začátku stačit určitě bude, to bude až moc, ale za půl roku to může být horší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2022 07:50 Muž Shimi [683] Re: Neonblue
Tetra EX 1200 má výkon na prázdno 1300 l/h, pracovní výkon má 800+ l/h, takže i tu 500 přefiltruje za hodinu "s prstem v nose". U rostlinného nepřerybněného akvária naprosto dostačující. Tvé nové akvárium, ve kterém bude reálně +/- 280 litrů vody, přefiltruje 3x za hodinu, co víc potřebuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 23:44 Neonblue
Čaute chaloši :-D

Tak nechal som si zlepiť ďalšie akvárium a teraz rozmýšlam aký filter vybrať. Rozmery sú 120x40x70. Určite bude rastlinné. A chcel by som aj nejaké normálne svetlo keďže do teraz som iba experimentoval stále s led reflektorami led pásikmy atď. V 160L mám tetra ex 1200 plus kde uvádzajú že to ufiltruje aj 500L podla mňa to nieje reálne 200-250 možno ešte verím. Máte teda niekto skúsenosť prosím Vás? ďakujem a nech Vám to rastie.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 13:42 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
Jestli to je slepené, nebo secvaknuté si už nepamatuju. Ale ta mezera se mi fakt zdá špatně. Uvidíš, až ho vytáhneš. Přinejhorším by to šlo přetěsnit silikonem... Držím palce! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2022 13:38 Muž Lojza007 [1212] Re: zelwa02
Může to být i výrobní vada nebo při přepravě nebo montáži se to povolilo. Osobně bych takto malý akvárium externím filtrem neřešil, spíš vyřešit problém toho stávajícího. Ale samozřejmě pokud ten stávající filtr nepůjde opravit nebo vyreklamovat, tak je externí filtr možnost. Ale i tak bych to radši řešil kostkou molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 13:25 Žena zelwa02 [188] Re: ctibum
děkuji za radu, tak ja to zkusím nejak dostat ven celé, překontrolovat (ale myslím, že poskladané bylo dobře a do akvaria dávané ještě před pískem, tak nevím, čím by bylo odtažené) a vratit a snad to bude šlapat jak má:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 13:12 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
www.aquatlantis.com/…
Tady se koukni, kudy ti má jít voda. Když ti to přisává v zadním dolním rohu, kde je přímo umístěné čerpalo, tak to je špatně a čerpadlo se samozřejmě zanáší. Vyndej celý box a zkontroluj, jesli je dobře sesazený. Tím bys veřešila časté čištění čerpadla...
Jinak ho ale nahradit externím (nebo závěsným) samozřejmě můžeš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:59 Žena zelwa02 [188] Re: ctibum
nee nevyndavam, ale asi bych to potřebovala někdy odtáhnout abych to tam mohla vyčistit... a zadem by to vodu nasávat nemělo?
ale ono i to vytahovaní a rozebírání čerpadla je dosti otravné a naročné (při paždém odkalování a výměně vody)... je pravda, že to bude i tím, že mám akvárium umístěné cca výši očí (neni kam jinám dát) a velmi špatně se to čerpadlo vytahuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:55 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
zelwa02 napsala:a vodu bych řekla, že to tam nasává, ale to by snad mělo ne?
Tudy to určitě vodu nasávat nemá. Tudy jde přímo k čerpadlu a úplně vynechá filtrační okruh. Nasává to z boku přes topení, nahoru ke kapslím a přes kapsle dolů k čerpadlu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: zelwa02
Čerpadlo se nemůže zanést tak, že by se razantně zhoršil průtok, maximálně se na povrchu vrtulky a částí kde voda protéká udělá vrstvička do 1mm "bordelu", ale tu mám na čerpadlech stejnou ať to vyndám po měsíci nebo po roce. Těžko takhle na dálku radit, ale průtok každým filtrem se musí časem snižovat a míra je ten problém, možná je to běžné, ale každý to vidí jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:52 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
zelwa02 napsala: ...a pro vyčištění je potřeba vše rozebrat a ponořit i ruce do akvária, což mi nepřijde uplně praktické. Navíc, ač si někteří stěžují, že přísavky filtru nedrží, tak já krabičku nemůžu prakticky odlepit od skla... vždy je potřeba to celé vytáhnout a rozebrat i uplně to čerpadlo
Nějak jsem z toho pochopil, ze to taháš ven celé...
Každopádně i tak bych řekl, ze ti to přisává vodu zadem. Čerpadlo je přesně v tom rohu boxu, kde se ti hromadí bordel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:47 Žena zelwa02 [188] Re: ctibum
já to ale cele nikdy nevyndala, vyndavám jen obsah (patrony a čerpadlo)

a vodu bych řekla, že to tam nasává, ale to by snad mělo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:44 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
Fotka k příspěvku To vypadá, jako by tudy přisával vodu. Nemáš tu zadní stěnu boxu vycvaknutou, jak to celé vyndaváš? Je tam moc velká mezera, řekl bych...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:39 Žena zelwa02 [188] Re: ctibum
Fotka k příspěvku box nesundavám , když mám z vnítřku vše vyndané, tak to odkaluji i tam
dole na zadní straně jsou 2 zařezy a ty jsou obalené a ucpané nepořádkem a tam se nemůžu dostat, tam mi přijde, že bych se dostala jedině odlepením od skla
a patrony mám uplně dole fiber, nad glass ring, nad takovou modrou houbičku a uplně nahoře aquaclay
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2022 12:36 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
Celý box se nemusí vyndavat ani při čištění čerpadla. Stačí vysunout přepážku mezi kapslemi a poslední komorou a čerpadlo vytáhnout. Pakárna je, pokud tam zůstanou uvolněné přísavky, ty jdou blbě ven. Já je dal pryč a čerpadlo podložil kouskem molitanu.
Čím se čerpadlo zanáší? Filtrační média také?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 12:17 Žena zelwa02 [188] Re: lhajek
zanáší se to čerpadlo (musím ho čistit s každým odkalením, protože je jinak proud minimální ke konci týdne) a vždy je potřeba to celé vytáhnout a rozebrat i uplně to čerpadlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2022 11:24 R Muž ctibum [6929] Re: zelwa02
Tenhle set mám viz moje "61". V Bioboxu je klasické čerpadlo a patrony s filtračními médii, keré jsou nasunuté v držáku a ještě komora na topení. Při čištění není potřeba box od skla odcucnout, stačí vypnout čerpadlo, z boxu sundat horní kryt a držák s patronami vysunout. Potom lze i z boxu odkalit případný bordel.
Mezi zadní stranu boxu a sklo by se bordel dostat neměl, alespoň ne nasáváním vody do boxu, nejsou tam vstupní otvory...
Jaké patrony a v jakém pořadí tam máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 10:41 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: zelwa02
Mělo by to být něco jako toto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
co přesně se ti na tom zanáší? Která část?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 10:33 Žena zelwa02 [188] Re: Anthrax
No je to jedna krabička. Asi to teda je to čerpadlo, ale paní to nazývala vzduchovaním... žádné zclašť nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2022 10:21 R Muž Anthrax [4789] Re: zelwa02
Filtr bych nechal běžet dál, ale jestli máš problém se vzduchováním, tak ho zkus vyřadit. To přeci není filtr hnaný vzduchem a je tam klasické čerpadlo, ne? Nebo mi něco uniká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 10:14 Žena zelwa02 [188] Re: Anthrax
Jako jet uplně bez filtru? Aspoň si myslím, že tady tim vzduchovaním je hnaná ta voda přes ta filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.04.2022 09:54 R Muž Anthrax [4789] Re: zelwa02
Ahoj, pokud akvárium funguje dobře, tak bych zvážil možnost nevzduchovat. Ve většině akvárek to potřeba není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2022 22:18 Žena zelwa02 [188] – prosím o radu
Zdravím, prosím o radu a nějaká doporučení.

Pro začátek jsem pořídila akvarijni set Aquatlantis 61l ve kterém je vnitřní filrt Mini Biobox s ujištěním, že filtr je dostačující. Toto tvrzení asi uplně nemůžu ani potvrdit a ani vyvrátit, ale akvarium funguje si myslím dobře. Bohužel vzduchování se zanáší strašně rychle a pro vyčištění je potřeba vše rozebrat a ponořit i ruce do akvária, což mi nepřijde uplně praktické. Navíc, ač si někteří stěžují, že přísavky filtru nedrží, tak já krabičku nemůžu prakticky odlepit od skla a dost nepořádku se chyta právě mezi krabičkou a sklem... proto zvažuji změnu za vnější filtr.

A teď k mé otázce... Bylo by lepší filtr vyměnit za vnější? Prosím doprotučíte mi nějaký vnější filtr vhodný pro mou nádrž, který může stát vedle akvaria - na stejné úrovni? (pod umístění není možné)

Předem všem děkuji za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 23:29 Muž Tomason [37] Re: Shim
Děkuji, nakonec jsem pořídil zmíněný Oase 600. Těžko hodnotit po tak krátké době. Každopádně mi přijde materiálově rozhodně kvalitnější než aquanova, zprovoznění bylo jednoduchý (2x pumpnout a už to jelo), vzduch se během 5 minut vytratil a žádný hluk neslyším (asi tím, že to je umístěné ve skřínce a je tam kolem toho více věcí). Do teď jsem měl fluval 304 (asi 13 let (už nevím, kdy přišel na trh).

Každopádně uvidím časem, zatím se mi zdá voda čistší (neplavou v ní kousky bordelu).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2022 16:21 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Uwe.T
Mám to úplně stejně. Prostě to teče, nikoli stříká. A někde ani to ne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2022 16:17 Muž Uwe.T [34] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ukázka jak mám úmyslně snížený průtok filtrem, na druhém obrázku je ventil otevřený naplno.
Před čištěním filtru po roce provozu byly průtoky úplně stejné.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2022 18:21 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Uwe.T
Ony ty kostky jsou super, jen při tom vytahování to chce rovnou odsávat vodu do kýblu. Pokojové rostliny to pak ocení :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 256 257

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232499x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5930?od=121