Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak ošetřit dřevěný kryt osvětlení?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Jak ošetřit dřevěný kryt osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.10.2016 11:00 Muž zubu [65] Re: FishWoman
Překližka voduvzdorná je i v barvě dřeva.Dělal jsem z ní horní desku svého krytu na akva.Podívej se na můj profil mám tam fotky krytu.
shop.asko-as.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 13:54 Muž koyack [87] Re: FishWoman
Jestli bude kryt z lamina, tak je zbytečné jej natírat. Vlhkost pronikne hranami. Já bych nevolil lamino ale vodě odolnou překližku ale ta je černá. Takže buď natřít barvou nebo otapetovat. A ještě z masivu. Modřín, Dub nebo akát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2016 13:39 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: FishWoman
mám dřevěný kryt 160x60 a krycí skla, která lícují s akva, jen dva otvory na techniku, ve krytu jsou 3 cca 5 cm větrací otvory... žádná plíseň se nedělá, vlhko se nedrží, ale musí se dbát na přikrytí skly, protože když zapomenu zavřít otvor po krmení, je do rána na krytu vysrážená vlhkost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 12:36 GP Re: FishWoman
prihodim svoji zkusenost se samolepici zrcadlovou filii. vlhko a teplo ji evidentne nedela dobre. nepekne se oloupala a rozpadla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2016 12:06 Muž Pepan [5044] - RostlinyRe: FishWoman
Měly by tam být větrací otvory. Pokud tam bude dostatečný pohyb vzduchu, tvorba plísně nehrozí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 11:53 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: koyack
Kryt bude pravděpodobně z lamina, tu fólii tam nechci kvůli světlu, ale aby se voda nedostala na dřevo. A myslíte, že když bych to teda nechala bez fólie a jenom to natřela lodním lakem neudělá se tam plíseň? Četla jsem někde, že to lakem natřeli 5x a stejně to zplesnivělo. Z venku to natřu barvou. Ale myslím, že když nebude kryt uplně uzavřený + krycí skla, tak se tam moc páry neusadí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 12:08 Muž koyack [87] Re: FishWoman
Když máte led osvětlení, tak na co odrazovou fólii? Z jakého dřeva je kryt? S tím lodním lakem opatrně, měl by být stále v kontaktu s vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2016 17:45 Žena FishWoman [7] - Amerika – KRYT nad AQ
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěla bych se zeptat, co za odrazový materiál by jste doporučili na pokrytí vnitřních stěn krytu. Mám v plánu ho nejprve natřít lodním lakem nebo nějakou akrylátovou barvou. Dívala jsem se na zrcadlové tapety, ale nevím. Spoje bych zatěsnila silikonem. A ještě se chci zeptat na váš názor na přiložený plánek krytu. Musí být částečně otevřený, protože mám LED osvětlení, které není voděodolné, krycí skla budou, ale stejně ano Sorry za kvalitu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 12:36 Muž matrix069 [79] Re: sokar
Plexisklo je na prd-po čase sa Ti prehne-vplyvom tepla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 10:40 sokar Re: Vééna
Udělal jsem si na akva kryt z kompozitního materiálu.Jedna tabula stála přes 10000Kč bez DPH.
K tomuto materiálu jsou všecky možný certifikáty o vhodnosti do vlhkosti vody aj.
Dokonce jsem na tom zrušil jednu pilu jak to byl hustej materiál.
No a brzo ho budu měnit,protože se kryt zdul jak japonský střechy,takže je to na ho...!!
Zkusím normální plexisklo.Má s ním někdo zkušenosti?? ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 22:23 Vééna Re: matrix069
Tak taky si myslím, že by mělo krycí sklo stačit, ale i tak chci to vrchní víko co nejvíc oizolovat. Koukal sem na tu tvoji prezentaci a máš to docela zajímavě vyřešený pomocí alobalu :-) . Nad tím zkusím zauvažovat, pže rozhodně by to bylo nejlevnější, voda se přes to taky nedostane, pokud to dobře nalepím a olepím silikonem a teplota od zářivek by tomu taky vadit nemusela ... ;-)

Každopádně zatím díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 21:43 fester Re: Vééna
môžeš si dosku polepiť kovovou fóliou(hliníkovou) alebo nalepiť izolačný materiál, ktorý sa dáva za radiátory.Tiež má z jednej strany kovovú fóliu.Pozri sa na moje akva, mám tam fotky krytu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 21:41 Muž matrix069 [79] Re: Vééna
Ak plánuješ krycie sklo,tak sa nejakej kondenzácie báť nemusíš. Sklo si daj urezať čo najpresnejšie a bude to ok. Viď moje akva No Name. mám to tak cca 10 mesiacov a všetko ok. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 21:28 Vééna – Jak ošetřit víko krytu???
Zdravím,
právě si vyrábím kryt z 18mm lamina. Vnitřní kostru z hranolů 20*38mm, která bude posazena na akváriu a bude tvořit nosnou kostru, už mám hotovou i jak doufám dostatečně ošetřenou proti teplu a vlhkosti (3 vrstvy lodního laku a zaizolování spojů silikonem by snad mělo být dostatečné). Bohužel si nejsem úplně jistý, jak oizolovat vrchni a boční desky, které budou právě z lamina. Natírat je lakem mi nepřijde jako zrovna inteligentní nápad :-) a jinak už moc nápadů nemám. Asi jen samolepící zrcadlovou folii, ale nerad bych, aby mi pak od zářivek a folie chytnul celý pokoj hmm ! Plánuju nákup krycích skel a navíc budu mít v krytu odvětrávací mřížku, takže by to s odpařováním a kondenzací vody až na kryt nemuselo být tak hrozný, ale přesto...

Poradte, prosím, pokud už máte někdo kryt vlastní výroby, jak jste to vyřešili s izolací?!?!Díky předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 15:29 Muž chicko [124] Re: Lorsson
no já mám akva zabudované do dřevěné stěny, dříve se občas vytvořila plíseň, tak jsme to zevnitř vylépli voduvzdornou samolepící deskou a je to OK palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 14:43 Muž hanz [27] Re: Lorsson
No já bych ten kryt vyrobil z vodovzdorné překližky a natřel polyuretanovou barvou (natírají se sní EU okna)... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:16 Muž Ludek [39] Re: isamik
Nežli jsem měl krycí skla tak jsem mohl ráno vodu z krytu ždímat, ale nyní už je klid. Navíc všechny díly, jsou nejprve přilepeny oboustrannou lepící pěnovou páskou a pak teprve přišroubovány. Tím je zaručeno, že dírky kolem šroubků jsou zatěsněny. Pochopitelně než jsem začal s montáží tak nejdříve byla nalepena lepící zrcadlová tapeta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:13 Muž isamik [180] Re: Lorsson
Pridam se i jak jak sem vyrobil kryt na osvetleni. 3 prkna sesroubovana do U tvaru, prelakovana lodnim lakem, vylepena alobalem. A naprosta spokojenost. S minimalni cenou a za par minut :-). Pravda ze mam kryci skla, ale i bez nic by to nejspis slapalo v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:11 Lorsson Re: bigboban,Ludek
Prima inspirace, vypada to hezky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:09 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Lorsson
mám dva kryty na akva ze dřeva
oba jsou z vodovzdorné překližky, jeden je přetřený lakem a druhý "zatím" ne (asi tři čtvrtě roku), oba jsou ze spodní strany vytapetovány alobalem. Oba jsou v dobrém stavu a doufám, že tak i zůstanou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:00 Muž Ludek [39] Re: bigboban
Já to mám z lamina celé, uvnitř odrazovou fólii. V jednom otvoru větráček, krycí skla a nikde žádná vlhkost a to topím na 29°C. Na mojí stránce je horní kryt vyfocený i zvednutý, aby byly vidět zářivky a předřadníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:58 Muž bigboban [19] Re: Lorsson
Já mám asi 2 měsíce starý kryt - viz moje akva. Boky jsou ze dřeva polepené taperou, deska je z lamina, vše natřené lodním lakem.

Lak podle mě po pár dnech už žádné výpary nevydává.

K tomu laminu - pěkná blbost, stačí dírka od šroubku a udělala se na tom boule jak hrom.

Tedy shrnu - použil bych rozhodně přírodní dřevo, na povrch pár vrstev lodního laku. Případné díry u šroubů apod ještě po kompletaci znovu zalakovat. A nic se nezkazí, když se ten lak ještě přelepí samolepící tapetou, vypadá to hezky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:56 Lorsson Re: houbeless
A to mas z lamina cely kryt nebo treba jen vnitrek? Nejak si nedovedu predstavit z toho udelat kryt, pri me sirce 80 cm by se asi hodne prohybal :-O A krome toho po zkusenostech kdy mi na fungl novou plovouci podlahu v kuchyni vytekla voda z odpadu a ja se za tejden vratil domu a musel ji pulku vyhodit tak to asi nebude to prave proti vlhkosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:42 houbeless Re: Lorsson
ja jsem misto dreva pouzil zbytek od plovouci podlahy - nejaky laminat nebo co. Zvenku vypada jako drevo. Jeste to mam ale kratce na to, abych mohl posoudit nakolik je to vhodny material.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:31 Lorsson Re: filipsi
No já to neplánuju na desetiletí ;-) nic jiného než dřevo asi ne, protože dřevo si udělám sám, z plechu bych to asi nezvládl. Tropické dřevo by asi bylo fajn ale to myslím že pro mojí potřebu není potřeba, mě stačí když mi kryt pár let vydrží..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:21 Olin KOKON Re: Lorsson
Já bych to natřel klasicky lodním lakem. Dneska je jich hafol. Na zadní stěnu krytu větráček z PC.
I v případě použití bez krycích skel ti tam nebude nic kondenzovat! Větráček seženeš za pivo u opravářů PC. Případně vnitřní stranu polepit odrazovou zrcadlovou folií...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:18 Muž filipsi [1296] Re: Lorsson
Ja myslim, ze to proste nejde. Ze to teplo a vlhkost jsou na jakoukoli upravu (lak) dreva prilis.
Volil bych neco jineho nez drevo. Ale kdyz uz, nejdriv bych ho nalakoval nejakou lazurou (bezbarvou) a jako finale po dukladnem vyschnuti nastrikal jednu vrstvu epoxidoveho laku. Ale jak se tam vlhko dostane. Trvanlivost je otazka, treba ti par let do plesniveni staci.
Co nejake tropicke drevo, co je jak "kamen" a s vlhkosti si rozumi? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:07 Lorsson – Jak ošetřit dřevěný kryt osvětlení?
Ahoj, plánuju si konečně udělat vlastní kryt osvětlení, návodů je všude dost ale přemýšlím jak ošetřit dřevo, hlavně zespodu, aby popřípadě neplesnivělo při kondenzaci? U klasických bezbarvých laků se trochu bojím případných pozdějších výparů do akva. Máte někdo nějaké zkušenosti?
Omlouvám se za dvojitý enter...

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1515x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5878