Zaplísnění tlamky
A to je nějak v rozporu s tím co jsem napsal? Krevety nějakou tu měď vydrží, dokonce ji i potřebují k životu, nicméně, měď se nerozloží, v akváriu zůstane, tedy je lepší vodu vyměnit.
DaveLister napsal: Esha 2000 obsahuje měď
dokaž to ...
1. Can I use eSHa products in an aquarium containing shrimps?
This depends on whether it is a fresh water or marine aquarium.
Fresh water:
All eSHa products for fresh water are suitable for use in fresh water aquaria containing fresh water shrimps.
Esha 2000 obsahuje měď - vodu bych rozhodně vyměnil, zvlášť pokud jde o ty bezobratlé...
Otázkou je, z jakého důvodu to tam má. A co to vlastně je ... Měl jsem něco podobného jako "Broňa" před třemi roky. Byť v menším. Nezhoršovalo se to, ale ani nelepšilo. Nasadil jsem eSHa 2000 a po pár dnech mu to zmizelo. Ani jsem nedodělal cyklus léčby, jen první krok, neboť mi to došlo a u nás v akvaristice tohle prostě nevedou.
Tohle léčivo by mělo být dost šetrné. Dá se to dočíst leckde, i na Bráníku mi to Dáša kdysi doporučila i jako prevenci při nákupu nových obyvatel. Měnit voda se kvůli tomu nemusí, bakterie to neovlivňuje, bezobratlé také ne. Jen barví
Klidně můžeš zkusit vodoléčbu kombinovanou s Torbenem v tom společenském akváriu, pokud by se horšil pak bych sáhla po té eSHe.
Starší reakce
Zkusil bych tu eSHu, to slovo zkusil podtrhuji.
Tady je jedna fotka... lépe se mi to zachytit nepodařilo...
Voda, voda, zase voda, prostě dobrý podmínky v akváriu, to je základ. Podle toho, jak to popisuješ to je buď jenom ta nějaká plíseň a nebo je to už trochu horší a má to bakteriální původ, ale bez nějaký fotky Ti asi nikdo moc neřekne přesně. Pro začátek měnit častěji vodu s přidáním nějakýho protiplísňovýho prostředku, třeba Acriflavin, nebo eSHa 2000 a popřípadě zasahovat proti bakteriím třeba Bactopurem, ale v separé nádrži.
0 06.01.2013 20:45 Broňa – rájovec dlouhoploutvý
Ahoj... asi po třech měsících se mi u samečka rájovce objevila na tlamce nějaká červená yrážka... ale asi měsíc to vypadalo, že je klid, teď se mu to vrátilo, má hubinku celkem dost rozežranou a ze strany ještě chomáček čehosi bílého, co vypadá jako plíseň..
Poraďte prosím co s tím... je to má nejoblíbenější rybička... navíc první obyvatel mého prvního akvárka...
Starší reakce
Pokud je to jenom plíseň, tak by měla pomoci vodoléčba, třeba s přidáním Acriflavinu, ale pokud je to co za plíseň považujeme nějaká bakteriální nákaza, tak by to chtělo použít nějaké léčivo s antibakteriálním účinkem. Třeba eSHa 200, nebo Baktopur, ale s tím léčit v separé nádrži, nitrifikační bakterie dostanou nafrak. Postupoval bych nejprve tou vodoléčbou a když se to nezlepší tak přejít na ty antibakteriální přípravky. Společně s vodoléčbou by bylo docela vhodné použít třeba nějaký rašelinový výluh, olšové šištičky atd. prostě vylepšit prostředí v akváriu. To, že je ryby držena ve správné teplotě, je správně krmena a pravidelně probíhá údržba nádrže, považuji za samozřejmé.
Moje Betta měla už včera večer trochu zaplísněnou tlamku, dnes už docela dost, dá se to nějak léčit ???
Starší reakce
Men vodu, tretinu denne, u zivorodek tohle vznika, kdyz dobre nefunguje biofiltace. Jak ji vyradim lecivy, cekam, kdy to odnesou po leceni Platy. Nestaci-li vymena vody, dobre pomaha eSHa 2000, tedy v zacatcich, pozdeji uz je to horsi, zatim zacni takto.
Zdravím všechny. Mám Black Molly a u jednej rybičky ( bude mít mladé ) se objevili na tlamičce bílé fleky, vypadá to jako bíle strupy. Co to je? Myslím, že vše mám v pořádku, nikdy se ji to neobjevilo a žádná jiná to nemá. Sleduju to asi 3 den. Díky za radu
Starší reakce
Příště budu chytřejší. Navíc jsem dneska objevila přípravek, který by mi snad mohl pomoct.
Doufam ze nemyslis Preventin...)
a takovy ty kondicionery vody ?? vsechno to vyhod je to sunt,cas neoklames a prirodu taky ne...pouze casem dobre zabehle akvarium a dobrou filtraci ti bude prosperovat a rfybkam se bude darit..jestli chces neco pro ryby udelat,tak jim vymen vodu...
Chybou bylo prsknout 30 ryb do pár dní založeného akvária!
Čiwanka už to teď ví taky, když se jí ryby tráví zplodinami vlastního metabolismu. A nejlepší "chemie" pro její akvárko na následující 2 - 3 týdny bude čistá voda, klidně polovina denně, bude-li to podle hodnoty dusíkatých látek třeba.
Pokud je zapnutý, neměl by se vypínat nikdy!
No to máš pravdu. Ale jak vidíme, tak chybou byla ta chemie, neboť se díky ní vypnul filtr, který při takhle čerstvě založeném akvariu, by se neměl vypínat...
To je v pohodě, rád poradím. Proto ještě dodám. Pozor na přípravky! Osobně bych do nověji zřízeného či zřizovaného akvária žádnou chemii nelil.
Nuž jestli ti fantomové nemají na papuli afty
Jojo,, každou volnou chvilku projíždím ty odkazi a patrám po informacích. Při zakládání akva jsem se řídila převážně
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria a bohužel některé informace tam úplně opominuly. Příště budu chytřejší. Navíc jsem dneska objevila přípravek, který by mi snad mohl pomoct. Tak uvidíme. Děkuji za odpovědi a čas.
K tomu co již jsem napsal není moc co dodat. Čerstvá nádrž, mnoho rybek, rybky přidány najednou. Teď opravdu nezbývá než měřit NO2 a měnit vodu. Počet rostli a ryb by měl být v tvém případě obrácený, ropstliny každopádně dokoupit. Pokud sis přečetla přiložené linky, určitě už víš kde se staly chyby.
Fotky nejsou nejhorší, jen když už musíš používat blesk tak trochu pod úhlůem aby nebyl vidět jeho odraz. Držím palce.
Snažila jsem se rybičky nafotit ale s naším trošku starším foťák se mi to zrovna nejlíp nepodařilo mrkni na
rybicky.net/profil/11596 tam jsou fota. Předem děkuji.
Farrael napsal: ...určitě bych nevypínal filtr!!!
A co tak si nejdřív něco zjistit o léčivu, než něco napíšu?
www.dajanapet.cz/… A ještě doplním Yirku - určitě bych nevypínal filtr!!! Pomřou bakterie a další katastrofa bude pak na tričku... Jinak by opravdu bylo dobré sem tu tvoji nádrž představit, takhle z toho máme opravdu vzduchoprázdno. Co se týče toho okusování - viděl bych to na to, že tam byla dotyčná rybička poraněná a tedy ji proto ta druhá měla tendenci okusovat - jídlo. To samé například udělají rybičky té, které chybí skřele. Utřískají ji tzv. (kupodivu ale moji jednu neonku co ho nemá od té doby co jsem ji přinesl domů, tak ji nikdy nic neudělala žádná jiná...) A co se týče těch úst. Co nějaká bakterka či plíseň? Chtělo by to docela foto, takhle to bude jak sportka.
Musela bys toho o té své nádrži napsat trochu více. Pokud jsi však dala do nádrže najednou 30ks ryb v pěti druzích, nemůžeš nic jiného než problémy očekávat. Ještě kdybys dodala že akvárium máš týden, tak už to je na vrácení do krámu a znovuzapočetí. jetli děláš opravdu brigádu ve Zverimexu, zkus si přečíst následující:
www.akvarijni.cz/…,
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria,
www.horacovoakvarium.cz/… Prosim poraďte!! Před dvěma dny jsem si koupila rybičky v celku solidní prodejně ve Zlíně (3 ancistrusi, 4 pancéřníčky skvrnité, 2 mečovky, 6 dánií pruhovaných, 10 parmiček diamantových, a 8 teter fatómových). Dnes na večer začnu pečlivě pozorovat rybičky a úplná katastrofa. Jedomu dániu chybí oko a celkově je nějaká divná, a fantomové mají jakoby bílé ústa. A k tomu jedna parmička okusovala samičce tetry fantómové řitní otvor. Teď ho má jakoby bělavý. Hledala jsem na internetu co to může být, ale diagnózy jsou různé. Nasadila jsem léčbu FMC, to jediné mám doma, 42 kapek na 170 litrů vody, vypla filtr, začla hodně vzduchovat, vypla světlo a o 2 stupně zvýšila teplotu. Tj. 26 stupňů. Prosím můžete mi někdo poradit, jsem z toho úplně zoufalá
. Předem všem děkuji
Starší reakce
Já jsem zatím sůl nepřidávala, jen jsem začala odkalovat jednou týdně, měnit 40 litrů vody a můžu říct, že dobrý. Teplotu mám okolo 27 stupňů.
0 09.04.2008 21:44 fuki Tak se po nějaké době vracím k tématu. Pravidelně jsem odkaloval s odebráním většího množství vody-tak 40procent, zvýšil teplotu na 28 stupňů a přidal sůl. A Gavůnci mají tlamičky zase v pořádku. Jo a pro jistotu FMC jako dezinfekci při každé výměně vody. Něco z toho zabralo, zřejmě asi kombinace všeho. Tak držím palce!
Starší reakce
Mě na to zaplísnění tlamky ryba umřela...Na sůl bych se nespoléhala...U mě nepomohla ani sůla ni Preventin....
Tak jsem to dnes konzultoval v akvaristice. Mám zvýšit teplotu o 2 stupně a přidat sůl.To je rada pána z akvaristiky, mým laickým pohledem asi rybám rozumí. A to mi mohl prodat léčivo za 400kč, on však poradil jen tu teplotu a zvýšit dávkování soli. Dobrá rada drahá-v tomto případě levná. Snad to zabere.
Já jsem měnila vodu jednou za 14 dní.Možná to byla chyba protože gavůnci jsou náchylní na kvalitu vody. Teď měním 40 litrů a odkaluji jednou za týden. Musím říct, že se to výrazně zlepšilo.
U gavunek by to byl podle me risk
U gavunka nevím jak bych to léčil, ale mečovku bych přelovil do karantény,přidal sůl a zvýšil teplotu na 30 stupňů. Mečovky to vydrží.
0 18.03.2008 00:33 fuki Taky se mi na Gavůncích objevilo něco podobného. Dostal jsem radu vyměnit polovinu vody z akva vždy tak po dvou dnech za sebou. Po první výměně se to trochu zlepšilo, tak budu pokračovat. Všechny parametry vody byly přitom v pořádku, odkaluju pravidelně tak po 7-10ti dnech. Zaboha nevím co, je to za potvorstvo, ale kdyby to byl Flexibacter columnaris, asi by v akva už nic neplavalo. Nevím, přez nemoci jsem začátčník- díky bohu.
Starší reakce
Také jsem sem dávala foto gavůnka, zatím nikdo moc neporadil. Jak píšeš, chovají se úplně normálně, žerou. Nijak je to neomezuje. Začínala jsem přidávat FISHTAMIN, vitamínový preparát od SERY. Nemůžu říct, že je to tím, ale postupně to mizí. Krupička to rozhodně není. Plíseň to asi tak nebude. Tak nevím.
0 13.02.2008 21:55 Blade163 – Mecun mexicky biela tlamka(asi pliasen)
Ahojte mam 3 mecune.2 maju na tlamkach nieco biele.Myslim ze je to niaky fruh plesne ale neviem aky.Neobmedzuje ich to a krmia sa normalne.Ziadne nezvykle priznaky.
Chystam sa dat sol. Ale neviem ci mozem zvysit teploty az na 29 lebo mecune nemaju moc teplu vody v oblube.
Edit: Este som zabudol mam 20litrove akvarium teplota vody 24-25 stupnov.
Starší reakce
Začaly nám umírat rybky, pravděpodobně na nějakou plíseň nebo bakterii. Netušíme. Na těch prvních uhynulých jsme nic neviděli.
Ještě k příčinám vašich problémů:
Tou prvotní byla pravděpodobně otrava dusitany v důsledku nedokončeného procesu nitrifikace. (Přestože Yirka tuto příčinu poněkud zpochybňnuje...)
Druhotné postižení (např. plísněmi) je vyvoláno snížením odolnosti a zvýšením vnímavosti rybek v důsledku zmíněné otravy.
O problematice nitrifikace si více info vyhledejte v radách pro začátečníky na těchto či podobných stránkách, pomocí vyhledávače nebo gúglu.
Tak jsem to teď studovala. Zkusím ještě zakoupit přípravky od té firmy, co jsi mi doporučil. A nějaké vitamíny navrch, těm chuděrám, které se ještě drží
Když jdou kytky, půjdou určitě i rybky. Jako náhrada televize to bude 100% fungovat. Při dalším zarybňování pozor na zdroje rybek a na karanténu. Tak hodně štěstí, někdy to chce trochu trpělivosti. Úspěch se určitě dostaví. Uvidíte za 2-3 týdny.
Tak děkuji za tip. Jdu to prostudovat. Děti už chodí k akvárku a jen lásí, která rybka onemocněla. Manžel myslel, že budeme mít novou zábavu místo televize a zatím máme jen velké starosti. Za chvíli bude v akvárku jen botanická zahrada. Kytky nám jdou
Nejsem na tom se zkušenostmi o moc lépe, ale jak řekl klasik "musíme si pomáhat". Ještě by bylo zajímavé vědět hodnoty NO2 a NO3, i když počet odkalovaní na to jako příčinu neukazuje. Jinak se mi nejlépe jako léčiva i prevence osvědčily přípravky firmy eSHa, i když jsou, pravda, trošku dražší. Jinak výborné informace na tomto linku -
www.aquaworld.cz/… Děkuji za radu. Je vidět, že opravdu začínáme.
Akvarium má 120 l, 8 rostlinek, voda: PH 6,6 , uhličitanová tvrdost 3, celková tvrdost GH 14.
Koupili jsme akvaset, tak se přiznávám, že nejsem schopná říci, co máme za filtr. Za ten měsíc už jsme odkalovali 3x
Na fotce to vypadá docela zoufale, ale aby mohli i zkušenější než jsem já pomoci radou, myslím že je třeba více informací, protože se nejedná jenom o problém nemoci, ale především nalezení příčiny. Takže, technické zařízení AQ, údržba, ryby a rostliny a jejich počet, základní parametry vody. Bez tohoto základu se úspěšně nepohnete. Přeji hodně zdaru.
0 10.02.2008 14:29 antena Ahoj!Jsem úplný začátečník, proto vás, prosím, o radu. Máme 120l akvárko teprve měsíc. Začaly nám umírat rybky, pravděpodobně na nějakou plíseň nebo bakterii. Netušíme. Na těch prvních uhynulých jsme nic neviděli. Až když nám umíral samec bojovnice, bylo vidět, že má bílou tlamku. Nasadili jsme sera bactopur a sera bactopur direct. Zdálo se, že máme vyhráno. Ale týden po léčbě onemocněla tetra. Neměla bílu tlamku, měla na ocasní ploutvi světlý flek a polorozpadlou ploutev. Po doporučení v akvaristice jsme dali omnipur. Výsledek? Rybka uhynula a další den onemocněly dvě další rybky - molly a bojovnice. Ty ovšem mají bílou tlamku. Podařilo se mi je vyfotit. Už nevíme, co máme dělat? Máme akvárko založit znovu? Někde děláme chybu, ale netušíme kde. Děkuji všem za rady.
Starší reakce
zkus, ale fakt nevím, moc tam tý rašeliny necpi, at to není nárazové snížení ph, musíš pomaloučku, polehoučku
Zkusím snížit ph filtrací přes rašelinu mám tam 7,6. Možná, že je to jedna z příčin.
o této nemoci si můžeš přečíst v tomto díle časopisu akvarim/terarium
www.lon.cz/… , nic jiného nevím, třeba se někdo ještě ozve. Zaplísnění tlamky to být může, ale je to takové divné,,,,fak nevím
Edit: Teď jsem si vzpomenul na to, že jsem kdysi slyšel, že povlak na ůstech nemusí způsobovat plíseň, ale bakterie rodu "Flexibakter" a ně přípravky na plíseň nemusí zabírat, ale identifikovat to neumím, nikdy jsem to neviděl...
Prosím, poraďte. U gavůnka jsem začala pozorovat, něco bílého u tlamičky, doufám, že to není kolumnatóza.Přidávám foto.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 3099x