Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak odstranit štětičkovou řasu?

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Jak odstranit štětičkovou řasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 16:01 Muž Lojza007 [1210] Re: Krepec
Já měním týdně 80-100 litrů vody včetně toho odkalení. Zcela výjimečně to nestihnu a vodu měním po dvou týdnech. Mně připadá, že měníš a čistíš málo často, pokud na to máš prostor, zkus třeba měsíc nebo dva měnit týdně dva kýble vody a přidávat tekutý CO2, jestli se něco změní.
Když to nepomůže, k menší četnosti údržby se dá vrátit vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 15:49 Muž Krepec [46] Re: Lojza007
Filtr mám od začátku akvária, jediná změna proběhla, když jsem do něj dal sáček s Purigenem. Do teď jsem právě problém s řasou neměl. Tak uvidím, příští víkend mě čeká velká údržba, jestli nastane změna. Možná už je holt dno moc zaneřáděné. Protože vodu se snažím měnit, cca co 3 týdny 1 kýbl od fasádní omítky (cca 25l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 15:40 Muž Lojza007 [1210] Re: Krepec
Tekuté CO2 řeší až následek problému nikoliv zdroj. Chtělo by to zjistit důvod, proč se řasa dělá, upravit podmínky (např. častější odkalování, možná lepší filtrace, těžko říct) a s CO2 pak dočasně vypomoct, aby řasa zmizela.
Když se dívám na počet ryb a četnost odkalování, tak si nemůžu pomoct, ale je to málo často. Já odkaluju prakticky týdně i 250L a to tam mám možná i míň ryb. Nedrandím celý dno, ale téměř vždy odkalím místo u krmení, u filtru a u skimmeru, tam je bordelu obvykle nejvíc. Mám na to 18 litrů sud od Dobré vody, jakmile je plný, zbytek vody při výměně vypouštím do záchodu, sud pak slouží k zalívání rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 15:26 Muž Krepec [46] Re: vaclav
Osádka je už půl roku stejná, ale řasy se začaly dělat tak měsíc zpátky, ale je pravda, že předtím jsem přidával tekuté CO2. Tak holt na ně zase naběhnu :-) díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 13:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Zlepšit hygienu v nádrži (odkalovat a častěji měnit vodu) a přidávat tekutý uhlík do vody. Podívat se na funkčnost filtru a početnost rybí posádky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 12:15 Muž Krepec [46] – Jak odstranit řasu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, prosím o radu,jak se zbavit řasy. Budu měnit většinu vody. Z listů Anubiasů je odstraním i ručně. Ale z kryptokoryny a křínu se bojím, abych neponičil listy. Nějaký typ na nějaký chemický koktejl :-) ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 12:55 Žena drvi [2894] Re: paradoKs
Ja jsem bojovala s ruduchou loni ve 100 litrovem akvu asi 3/4 roku, a teprve komplexni zmena podminek v akvariu vedla k uspechu. Aplikaci glutaraldehydu na nejvic zarasene rostliny vedly sice k lokalnimu ustupu rasy, ale za cenu popaleni listu ( u krinu zas tak rychle nedorostly). Ale zasadni zmenu prineslo az vyrazne snizeni organickeho znecisteni v akvu dukladnym odkalovanim, spojenym s obdenni vymenou poloviny az tretiny vody (po dobu ai 14 dni), pak odkalovani a vymena 1/3 vody 2x tydne (po dobu nekolika mesicu).
Dalsim zasadnim krokem bylo posileni filtrace, tzn. pridani dalsiho plnovykonneho filtru, mirne zvyseni osvetleni. Pravidelne pridavani 1/2 davky Profita, a mirna redukce poctu ryb.
Ted je situace stabilizovana rostlinam i rybam se dari vyborne viz rybicky.net/nadrze/19867.
Takze ja bohuzel nemam tak 100% duveru k tekutemu uhliku, ale vzhledem k invazi ruduchy v 700 litrovem akvu mi asi jine reseni nezbyva.
Zatim odkaluji co mi sily staci a planuji doplneni dalsiho filtru. Prerybneno tam trochu mam, ale s tim nic delat nehodlam. Tak uvidime
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 09:43 Muž paradoKs [198] Re: stanki
Mě poznatky říkají. Rostlina poškozené listy neřeší a udělá nové... Staré pryč.
Na řasy jsem u nového akva začal aplikovat co2 vítal, lokálně jsem místa osetroval a řasa hynula, některé kytky jsou na to dost citlivé, proto jsem přípravek začal ředit vodou a kytky to nesly lépe. Řasa vymizela, jiná opatření jsem nedělal a už se ani nevrátila. Ekosystém akva se stabilizoval sám a jak začnou růst kytky, řasa se opravdu přestává řešit. Hodně jsem toho načetl i kořen tam mam a vše funguje skvěle. Úkol je zničit rasu a dělat vše při to,aby se dařilo rostlinám... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2015 22:41 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: romant
no a ked som mal velky prud vody v celom akva mohlo to robit ono? alebo ako sa toho zbavim? Poskodne listy sa nejak spametaju alebo tie uz pojdu len von? Svietil som na 30L len led pasikmi najprv, potom 10w t8 a teraz par dni 2x 18W led. Svieti cca 12H. rastliniek mam uz velmi husto, NO3 teraz posledny tyzden meram a jak dosiahne 30mg hned menim cca 40% vody. Hnojil som ale uz zatial prestanem. Myslite ze to zmyzne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2015 20:22 R Muž romant [27987] Re: stanki
Zelená přisedlá a následně na tom ona kamarádka ruducha.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2015 20:03 Muž Horác [3942] Re: stanki
No ... řasa to je ... ale klasická štětka vypadá spíš takhle www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2015 18:45 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku viem ze jo stara tema ale aj tak skusim. Ako velmi vpliva prud vody na rast ruduhy? Doteraz ma to nenapadlo. Mam len 30L akva a zacali mi riasi. Filter je silnejsi lebo mensi som nezohnal, neviem aky prietok, neni udany ale vodu to dost virilo. A tiez sa este spytam, ovplivnuje rast rias aj tvrdost vody? A este jedna otazka, dobre si myslim ze je to riasa? napada mi to vecsinu rostlin.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 15:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: langosh
No vida! A je po řasách a po starostech... :)

www.akvarista.cz/…
Doplnění pro reaktor systému Dupla Algo Control Delta... hmm Asi náhradní fermentovaná sláma?... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 09:13 langosh Re: chicko
Samozřejmě existuje verze i pro movitější akvaristy... ;-) :) www.akvarista.cz/…
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 23:31 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Berda
Pokud se akvárium provozuje s rozumem, není sláma potřeba. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 22:00 Muž chicko [124] Re: Berda
Tato metoda údajně docela funguje, ale jak říká Václav...musí to asi dost páchnou. Možná je to použitelné v zahradních rzbníčcích, ale nevím.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 19:46 Usine Re: Berda
Sice možná nebudeš mít řasy, ale ten smrad z hnijící slámy za to nestojí. Kdyby to bylo tak jednoduché už by se to běžně používalo. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 19:23 Berda
trochu se změnilo téma, tak se k němu vrátím s radou, viz odkaz
www.aviaservis.cz/…
ještě jsem to nezkoušel, ale zní to zajímavě, hned jak seženu slámu, jdeme na to, pokud má někdo nějakou zkušenost s touhle metodou, sem s ní ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 07:13 Pigi Re: tomaskupilik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:54 Muž tomaskupilik [9] Re: Dušan
Ok vrhnu se na to až bude čas ;-) Nemáte nějakej fígl na ,,špínu'' na vnitřní pohledové straně akvária?Nemyslím řasy, ale takovej tenkej povlak... Magnetickou stěrkou mi to nejde odstranit :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:51 Dušan Re: Jurasek
Pokud se už nedělá tak odravdu zmizí, , ale já bycj to napadené ostříhal také. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:48 Muž Jurasek [137] Re: tomaskupilik
Pokud je jen na jedné z doby minulé, a zdá se, že je na ústupu, tak třeba zmizí sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:47 Muž tomaskupilik [9] Re: chicko, Dušan
Já tam žádné rybky kupovat nebudu, už teď jich je tam myslím dost. Ta řasa je jen na jediné rostlině, která je starší a tak zažila ,,horší časy'' když akvárko nebylo moc pěkný :-D Ostatní to nemají palec Takže ostříhám a uvidím :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:43 Muž tomaskupilik [9] Re: Hanacius
No tak ona se mi už teď nedělá,ale ty rostlinky tam jsou téměř rok a to jsem měl tehdá ještě akvárko přerybněné,neměnil jsem vodu a řasy jsem měl všude (i na skle) a dost jsem krmil aby se nažrala každá rybka palec Ale teď se snažím dělat všechno naopak takže když ostříhám ty řazasené listy tak by to mělo být OK potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:43 Muž chicko [124] Re: Dušan
Ano dvě by šli, ony budou ze začátku malé. Já mám už půl roku 2 kousky ve 100 litrech a je to v pohodě, ale až povyrostou tak jedna pude do dalšího 80 litrového akva.Proto sem doporučoval jednu, ale 2ma by nic pokazit neměl. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:40 Dušan Re: chicko
Je fakt že má menší akva, ale ty 2 bych tam dal, tři je fakt moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:35 Dušan Re: Hanacius
Ono někdy si ji stačí přitáhnout z obchodu na rostlince nebo s rybama a hned jede. Jinak má Hanacius pravdu. Ty parmy ti to pomůžou odstranit a udržovat,ale nezlikvidují příčinu, ale boj s Ruduchou je opravdu těžkej, v předchozím akva mě parmy dost pomohly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:32 Muž chicko [124] Re: Dušan
No to bych se asi hádal-tyhle rybičky docela vyrostou a do 70 bych určitě dal maximálně 1. Sice to není ideální počet(z více důvodů), ale parmička se tam bude cítit poměrně dobře.
Ještě bych doplnil, že já sem je musel nechat tejden hladovět aby si ruduchy začali všímat. To pak žraly i moliny a paví očka(ale to patří asi jinam) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:26 Dušan Re: chicko
No to já bych tam 2 dal, klidně i 3, oni sou to takové nudle a docela dobře pucujou. To by mohlo fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:22 Muž Hanacius [14] - TanganikaRe: tomaskupilik
Nejběžnějšími příčinami vzniku štěničkové řasy může být:
- příliš silný proud vody z vývodu filtru
- přerybnění (tozn. že ryby produkují velké množství bakerií které rostliny nestačí zpracovat)
- překrmování
- nepravidelná výměna vody
- málo rostlin (rostliny odbourávají odpadní látky z vody, pokud je v akváriu jen několik rostlin tak tato rostliny nestačí odbourávat nashromážděné bakterie a to poté nahrává výskytu štěničkové řasy)
atd.

Osobně doporučuji snažit se odstranit příčinu vzniku řasy a ne důsledky. Ze začátku pravidelně vyměňuj část vody a pravidelně odkaluj dno. Zamysli se nad tím zda nemáš přerybněno či ryby nepřekrmuješ a také zdali nemáš příliš silný proud vody z filtru.
Štěničkové řasy se manuálně zbavuje těžko a navíc to situaci neřeší nýbrž efekt řasy pouze odloží do doby než se znovu objeví.
Zabere to nějaký čas ale vyhrát se nad ní dá ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:19 Muž chicko [124] Re: Dušan
No do jeho 72litrů bych jich zase tak moc nedával-spíše tak jednu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 20:05 Dušan Re: tomaskupilik
Zkus Parmičku černopruhou: rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha Ta na to pomáhá, a když to z nejhoršího očistíš tak to udržuje celkem solidně, jen jich musí bejt několik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 19:34 Muž Horác [3942] Re: tomaskupilik
Jurasek má pravdu ... O tom je vlastně celá akvaristika ... Vytvořit v akváriu takové podmínky, aby se dařilo rostlinám, rybám či (nepřemnoženým) šnekům a naopak aby se nedařilo nejrůznějším řasám, sinicím a jiným nežádoucím organismům. Pokud nezměníš podmínky v akva, ruduchy se nikdy nezbavíš. Pokud je změníš, zmizí sama ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 19:21 Muž Jurasek [137] Re: tomaskupilik
Pokud v akvárku jsou podmínky pro růst ruduchy, tak se znovu objeví, i když to ostříháte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 18:40 Muž tomaskupilik [9] Re: Sid
Aha...no to nevím kolik jich zbyde těch listů :-( A mám je tedy ustříhnout hned na začátku? A začnou potom růst odjinud nové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 18:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: tomaskupilik
Neumím si představit, žiletkou odřezávat řasy z listů rostlin... :)
Já měl na mysli odstříhnout celé listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 18:12 Muž tomaskupilik [9] Re: Sid
Jenže některé ty řasy jsou malé-nevejdou se mezi nůžky... Pomola by žiletka? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 17:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: tomaskupilik
Nůžkami. Odstřihnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 17:35 Muž tomaskupilik [9] – Jak odstranit štětičkovou řasu?!
Na jedné rostlince se mi objevila štětičková řasa. Není to moc hezký a tak bych jí chtěl ručně odstranit (ne za pomocí ryb). Nevíte někdo jak? :-(

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2312x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5635-jak-odstranit-stetickovou-rasu