Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Intenzita osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Intenzita osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:29 Mejla82 Re: Trollo
Mam tam 5m led www.t-led.cz/… barva bila....nebal bych se prepocitat si to na litr vody...tjm-13lm/l vody
Mmj ja ted schanim aq stmivac...nemate nekdo co doporucit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:21 Trollo Re: Mejla82
JJ mas to paradni. Doufam, ze se mi to taky tak povede :)
Kolik metru jsi tam dal?
Jenze Ty mas 2x tak velky aqua nez ja. Mel bych tedy udelat o polovinu mene/s mensi svitivosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:08 Muž mPP [4] Re: vaaclav
No ked som to rátal na tých 100% tak to bolo 120 W :-) Počítam to preto tak lebo kde čo som čítal a dočítal som sa že teoriticky čo vychádzalo iným akvaristom tak 0,5W na 1l vody je to pri svietení trubicami T5 alebo T8. Samozrejme pri ideálnej farbe svetla. Preto sa tým riadim ale neviem ako to je s LED ako sa zariadiť keď ja beriem do úvahy, že aktuálne mám v akváriu dajme tomu 280L vody svietidla vyžarujú ked to dám na Waty 107W a ja potrebujem dosiahnuť 140W a keď by som kúpil tu LEDku tak to by bolo už asi riadne prisvietené kedže hoci píše 2x13W alebo 1x13 ale svietivosť tam je oveľa väčšia a riasi nechce mať asi nikto v akvariu :) Ale dalo by sa to možno kombinovať a vypnuť jednu trubicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:04 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jamajcan
Množství energie spotřebované za jednotku času se označuje jako příkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:01 Mejla82 Re: Trollo
Dneska jsem takovy osvetleni vyrobil....vse zakoupeno v t led...koukni na moje fotky.Mam tontam nafoceny ja teda kupoval extra vykonne led pasky.120led/m 1m 2100lm 6000k

Sviti dokonale.... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 20:49 jamajcan Re: vaaclav
60W je příkon.Světelný výkon se udává v lm/W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 20:07 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mPP
Takhle to počítat nemůžeš daný výkon je 60w tobě se i z dobrými reflektory podaří dostat do akvária asi 70% toho výkonu takže ne 120w ale 42w. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 19:53 Muž mPP [4] – Osvetlenie
Mam doma 300l akvarium rozmer 120 hlbka 50. Mam ho osvetlene 2x t8 trubice slnecne svetlo a druha glo taka do biela spolu maju 60W co je malo. Dokupil som reflektory myslite ze to zvysi intenzitu o 100% ? To by som mal spolu teoreticky 120 W co je vzdy malo. Co by ste odporucili dokupit ? Mam investovat do led alebo kupit T5 trubice? Chcem to riesit lebo kym to bolo bez reflektorov tak rastol jedine anubias po dokuprni sa rozrasta uz aj riccia a dalsi druch ale echynodrus je uz zozltnuty a uz to dlho nezvladne. Osobne by som kupil www.akvariumonline.sk/… pozrite len neviem ktore ci 2x 13w alebo staci len 1x 13w je to predca uz led a nechcem aby som zasa neprehnal intenzitu svetla a hlavne bude to vhodna farba na rastliny lebo v popise nic nepise dik za vas nazor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 19:50 Trollo – Osvetleni
Ahoj pratele. Po 8 letech se vracim k aqua. Na zacatek zacnu s aqua 110*55*55 a budu chovat opet tanganyiku, vyrobim pozadi s moznosti ukrytu, kremicity pisek, bez rostlin, venkovni filtrace s JBL Cristalprofi e901. Budu si taky vyrabet kryt i s osvetlenim a prave na osvetleni se chci zeptat. Mam v planu si udelat LED osvetleni - www.t-led.cz/….
Muj dotaz je na intezitu osvetleni pro takove aqua. Nemuzu se zorientovat v tom, ktere bude nejvhodnejsi a kolik metrovych pasku koupit. Koupil bych i jeden metr modry ktery bude svitit na pozadi. Zde vyber - www.t-led.cz/…
Muzete mi prosim poradit v tomto smeru?
Moc dekuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2015 20:24 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Mejla82
Mrkni sem, je tam mnoho užitečných informací
www.prirodni-akvarium.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2015 19:40 Mejla82
Dobrý den,existuje nějakej vzorec podle kterého se dá zjistij jak víkonné potřebuji osvětlení (Lumenů) a jaký barevný tón?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.03.2015 15:19 Muž kus5 [3] Re: vaaclav
Kdysi dávno, kdy ještě neexistovaly profi pěstírny, bylo několik nadšenců, kteří ve sklenících pěstovali rostliny vyloženě pod denním světlem. Byla to nádhera vegetace emersně i subem. např. p. Šafránek v Chocni. Také jsem navštívil akvaristu,který měl akvárko před oknem a rostliny přímo bujely. Rostliny, které rostou prostě nezařasí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 18:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kus5
V pěstírnách ale pěstují rostliny emerzne a i jim se přisvětluje, pokud je něco pod vodou musí tomu také svítit. :-)
rybicky.net/soubory/172.pdf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 16:31 Muž kus5 [3] – Denní světlo
Mně tam svítí tak od 14h sluníčko až do západu. V tomto případě nezáleží na víšce akva. Vodu mám 50:50 vodovod deštovka - ideální pH a tvrdost. Podívej se na můj příspěvek na vláknu Filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 15:38 Muž Tomason [37] Re: kus5
No vidíš a já svítím 2x30W zářivky Aquaglo a sunglo a nic mi tam nechce vyrůst :-( Možná taky tím, že mám vyšší akvárium. a mám jej naproti oknu směr západ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 15:28 Muž kus5 [3] – Denní světlo
Má 200 l akva (viz prezentace), svítím 3x úsporka 9W 840. Z boku mi jde na čelní stranu denní světlo. Řasí se jen sklo. Stírám Magnetickou stěrkou. Rostliny rostou, neřasí se, dokonce kvetou. Hnojím jen Colour Fe, železo je nezbytné pro zelenou hmotu, v hnojivu jsou i ostatní důležité prvky. V pěstírnách rostlin je přece také denní světlo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2015 08:54 Muž Strojek [141] Re: gap23
ja pouzivam predradnik 2 x 36w 0-10V a bez problemu uz tri roky. slyset to neni trubice neodchazi a neblikaji. jde to opravdu plynule .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 22:21 gap23 Re: dudak
varianta s 2x39 T5 se stmivanim 1-10V se mi celkem zalibila.
máte se stmíváním zkušenosti? nemůže to být např. hlučné, nemůže zářivka poblikávat, ztrácet na životnosti ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2015 21:01 Muž dudak [1885] Re: gap23
jestli tam nebudeš mít CO2 a náročnější rostliny, šel bych jednoznačně do 2 varianty, tedy 2x21w T5 s reflektorama, případně 2x39w T5 se stmívatelným 1-10V předřadníkem a upravit si to pak podle potřeby, což je sice hezké ale dražší, já nemám v nádržích ani 0,3W/l a nemůžu si na nedostatek světla nebo špatný růst rostlin stěžovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 20:13 Muž Dzumigar [20]
Zaujimal by ma Vas nazor ako poriesit osvetlenie, aby bolo vhodne ako pre "low tech" akva a zaroven "high tech" akva. Uvazovalo som o vybojkach v kombinacii s ziarivkami, alebo samostatne vybojky.
Svetlo zhotovene s diod, alebo ziariviek. Viem ze je to velky cenovy rozdiel preto sa radim.
Jednalo by sa predbezne o akva s rozmeri 180*60*60 cm. Ide mi o to, aby svetlo bolo co najaviac kompatiblne s postupnymi "naladmi" majitela a zaroven efektivne, ako aj na pohlad do akva. Ciste teoreticky som uvazoval o vybojkach (koli podaniu farieb a celkoveho pocitu s akva), ale tam sa asi nebude dat vyregulovat osvetlenie aj pre "low tech" akva. Taku to investiciu clovek nerobi kazdy den. Ja osobne si myslim ze prazit 1w/L nie je potrebne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: NHKG
K tem propoctum. Zalezi jake LED a jake zarivky. Zarivky s nizsim prikonem produkuji klidne pod 50lm/W, s vyssim prikonem pres 80lm/W. Se slusnym reflektorem se da pocitat, ze se dopravi do akvaria 2/3 svetla zarivky.

Z LED v tom samem smyslu dostaneme do akvaria vsechno. Bile LED mohou mit celkem bezne (ty lepsi) 130lm/W, ale treba taky jen totez co zarivka, a levne LED pasky jen kolem 50lm/W (i mene, dan za jednoduche reseni a nizkou cenu).

Ucinnost elektronickych predradniku k zarivkam a spinanych proudovych zdroju k LED bych klidne srovnal, jde spis o detaily nez neco podstatneho, elektromagneticky predradnik (indukcnost) pred zarivkou zere vic.

Zarivky T5 nejsou az o tolik lepsi nez T8, jak se traduje, tedy obecne ty bezne, 20% je casto opravdu jen teorie, ze by to bylo mozne, realita je niz, a nektere mohou byt dokonce srovnatelne, uz i na to jsem narazil.

W/l maji jednu silenou chybu, je to diky vyzarovacimu uhlu (po pouziti reflektoru) hodne zavisle na vysce akvaria, nad nizsimi akvarii staci nizsi hodnota. Pri 30 az 40cm vysky vodniho sloupce je osvetleni snadne, vyhovi ledacos, dal to nespasi ani LED, pokud nejsou alespon vhodne nakloneny (vysvetlim dal, ale je to take jen z nouze ctnost), nemaji uzsi vyzarovaci uhel, nebo pridavnou optiku. Na dne je proste svetla mene, se sirokym vyzarovacim uhlem vyrazne mene, ale navic ruzne v ruznych mistech, podle odrazu od skel. Umistovat osvetleni vys nad akvarium, a pouzivat uzsi vyzarovaci uhly, nebo vetsi mnozstvi zdroju svetla s uzkym vyzarovacim uhlem, se casto nechce, ale je to krok spravnym smerem k rovnomernosti osvetleni akvaria.

U zarivek se da pri dvou a vice kusech carovat s reflektory. Zarivka vepredu se opatri reflektorem natocenym mirne dozadu, a zadni mirne dopredu. Tim se dosahne lepsiho pokryti dna svetlem a jeste o neco nizsich ztrat svetla. Pochopitelne to chce s rozumem :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:28 Muž RBeil [174] Re: NHKG
NHKG napsal: Jenomže nestačí porovnat jen lumeny.
Já vím, ovšem to už je i o uvažování a zamyslet se nad tím. Myslím že mi to vyšlo tak že jedna LED 9W trubice svíti stejně neli líp jak 18W T8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RBeil
Jenomže nestačí porovnat jen lumeny. U zářivky se část světla ztratí v reflektoru. U led jde vše správným směrem (pokud se vybere zdroj se správným úhlem). U mě svítí LED 18W líp, jak 36W zářivka (která žrala díky předřadníku přes 40W).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:16 Muž RBeil [174] Re: gap23
Ja svítím 2x24W T5 + 2x9W LED trubice nějakého takového typu www.t-led.cz/… a mam světla jako nevím co. Pokud chceš nenáročné kytky tak 2-3 ty LED trubice by ti měli stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:12 Muž RBeil [174] Re: gap23
Čím víc W/l tím větší bude spotřeba živin (CO2,NO3...) To si potom budeš muset promyslet jestli chceš low tech nebo hight tech akvárium. Pokud to chceš mít takhle přesně převedené tak u aždého světelného zdroje máš napsane kolik má lumenu-lm (9W LED má cca 990lm, 24W T5 cca 1700lm...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 17:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: gap23
Ideální by bylo dát tam LED osvětlení s regulací intezity. Případně pokud neřešíš peníze a chceš klasické zářivky, dej tam 4x21W a časem si odzkoušíš kolik je potřeba jich mít zaplých, aby rostly rostliny a nerostly řasy.
Teoreticky mají T5 asi o 20% lepší účinnost než T8, takže by ti mělo stačit 0,25-0,6, ale ty čísla jsou fakt jen orientační. Mi stačilo i 0,2W pro nenáročné rostliny S T8 zářivkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2015 16:42 gap23 – jak nasvítit s T5
ahoj, prosím o radu. vyrábím si vlastní kryt.
aq 40x40x100 , když odečtu hladinu a štěrkovou vrstvu, tak při výšce vodního sloupce cca 32 cm, je čistý objem cca 120l.
živé akvárko, středně náročné rostliny ve střední části aq, žádná džungle.

Chci osvětlit zářivkami T5. Všude se udává poměr w/l 0,3-0,7, beru to ale tak, že tato hodnota platí pro T8, interval pro T5 jsem nikde nenašel. neexistuje nějaký odzkoušený koeficient pro přepočet?

varianta 1 - 2x 39W (tj. 0,65w/l)
varianta 2 - 2x 21W (tj. 0,35w/l)
varianta 2 - 4x 21W (tj. 0,70w/l)
varianta 3 - 3x 21W (tj. 0,52w/l)

pro rovnoměrnost osvětlení se přikláním k variantě s více než dvěma zářivkama, ale nebude to v případě využití 3x nebo 4x 21W moc ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2015 07:52 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Humbal89
Taká Salvinia minima plávajúca na hladine by svetla ubrala výrazne a tiež pomohla s odberom dusičnanov, ktoré by sa inak bez rastlín nutne hromadili a vyžadovali častú výdatnú výmenu vody. A ak bude do vody pridaný nejaký tmavý výluh (ako Tetra Torumin), určite tam bude šero.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2015 01:19 Muž Humbal89 [47] - Jížní amerika-Black water
Můžu použít například tohle? www.ledtechnics.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2015 23:52 Muž Humbal89 [47] - Jížní amerika-Black water – regulace intenzity osvětlení
Zdravím, mam na vas dotaz:) přešel jsem z rostlineho akvária na Black water biotop..v akváriu mam světlo aquatlantis, na které si nemůžu stěžovat, rostliny jely jako ďábel, ale teď v situaci kdy chci zkusit Black water se mi jaksi takový výkon nehodí. :-( proto mam dotaz zda se da nějak řešit, regulovat sila osvětlení? Aquatlsntis prodává časovač který umí simulovat východ zapad slunce ale neumí nastavit jako defaultní nějakou nižší intenzitu. Znáte někdo na to něco? Popřípadě to budu muset řešit nějakým levnym led paskem s ovladačem, ale u toho se bojim životnosti a navíc je škoda nechat to světlo někde ležet. Předem moc diky za odpověď.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 18:04 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sabbath
Ty trubice chce dostat trochu výš, 3cm je hrozně blízko. Já je mám 15cm nad vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 12:41 Marcel G Re: Designer
Omlouvám se. Moje chyba! Máš tam 2m2, a já "četl" 2x2m2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 09:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Pisu tam:
"Představme si, že všechno světlo vyzářené zdrojem světla dopadá na plochu čtverečního metru. A nyní že totéž světlo všechno dopadá na plochu dvou čtverečních metrů."

Vsechno svetlo vyzarene zdrojem na plochu, VSECHNO! A pak totez svetlo. Stejny svetelny tok na plochu.

Mam to spravne! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 09:47 Marcel G Re: Designer
Pěkný článek! Jen tam máš jednu drobnou nepřesnost na začátku článku: světlo svítící na 2m2 má 4x nižší intenzitu než u 1m2 (nikoli 2x).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2013 09:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sabbath
Nabidnu Ti svuj casem uz ponekud zapraseny clanek:
rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 00:05 Muž sabbath [8] Re: Marcel G
ahoj kamaráde děkuji za reakci ale stále nejsem můdrý :-O. Zářivky jsou High-Lite Day T5 s osvětlením 2x24W a mají reflektory, jsou cca 3cm nad hladinou. Mužeš mi konkrétně poradit, vis psáno v mém prvním příspěvku niže. MOOC DĚKUJI pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 19:39 Marcel G Re: sabbath
Možná ti jiní poradí lépe, ale podle mě není světlo jako světlo. Zářivky se například standardně vyrábějí ve dvou provedeních: "High Output" (HO nebo FQ) a "Normal Output" (NO) [někdy též označované jako "High Efficiency" (HE nebo FH)]. A u LED osvětlení je to o ještě mnohem větších rozdílech v intenzitě osvětlení. Například hojně používané LED pásky mají opravdu mizernou (slabou) intenzitu. Kromě toho, jak už zde zaznělo, je velký rozdíl, jestli má někdo zářivky 10 cm nad hladinou nebo 30 cm nad hladinou. Rozdíl v intenzitě pak může být i více než poloviční. Další nezanedbatelnou roli hraje, jestli používáš u zářivek reflektory, které mohou zvýšit intenzitu osvětlení i o 200-300%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 17:18 Muž sabbath [8] – Lido 120l
Tak jak to tu pročítám tak mě stále víc a víc nutí se zeptat na můj problém, dle mého s nedostatkem světla v AQ Lido 120.Dovede mi někdo fundovaní v této problematice říci či poradit, zda-li mám dost osvětlené AQ pokud bych chtěl mít rostlinné AQ. Lído 120l rozměr D60cm x V58cm x Š40cm disponuje 2x24W=48W. Pokud budu počítat 0,4-0,6 W/L celkového objemu akvária = 48W - 72W, tak jsem na spodní hranici, je tak nebo ne......!Pokud bych chtěl přidat ještě LED osvětlení tak kolika Watové? 7,2 W = cca 28,8 W akvarijní zářivky je to pravd? či ne!!!
Prosím muže někdo poradit :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Tak jo, kolik procet svetla se odrazi o hladinu? Zkus si to najit a budes prekvapen, jak desne malo to je :-) . A 1mm bezne akvarijni vody take nebude mit temer zadny vliv.

Jenze tady slo o neco jineho...

Jinak fyzika se akvaria tyka kompletne, je jen otazka, co zohlednujeme a co ne ve svych zjednodusujicich predpokladech, pac v akvaristice je nam dost siroke rozmezi vysledku celkem fuk a dokonce bych rekl, ze i kdo propadl ve skole, muze byt stale super akvaristou, jen za pouziti zdraveho selskeho rozumu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:35 Muž ludvik [1082] Re: Designer
Jo ... na hladině. Ale už milimetr pod je to jinak :-)

Teoretické fyzikální konstrukty se akvária týkají jen v omezené míře ...
Designer napsal:
Kdyz nasmeruji 100% vyzareneho svetla do akvaria (cely svetelny tok), tedy na stejnou plochu, pak dostanu vzdy stejnou intezitu osvetleni, protoze vysledek bude napr. 4000lm/0.5m2=8000lx, vzduch mi nic nesezere, nikam jinam nesvitim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
lhajek napsal: To není vůbec pravda, ikdyž nasměřuji 100% vyzářené světla do akvária tak je rozdíl v tom jestli je centimetr nad hladinou a nebo metr.

Reagoval jsem na to co znovu cituji!

Kdyz nasmeruji 100% vyzareneho svetla do akvaria (cely svetelny tok), tedy na stejnou plochu, pak dostanu vzdy stejnou intezitu osvetleni, protoze vysledek bude napr. 4000lm/0.5m2=8000lx, vzduch mi nic nesezere, nikam jinam nesvitim. Jak si to reflektory ci optikou atp. zaridim, je vec jina, reaguji na to, ze: "ikdyž nasměřuji 100% vyzářené světla do akvária", pod cimz zcela jasne chapu, ze cely svetelny tok jde do akvaria, to se snad ani jinak pochopit neda!

Lide si bezne mysli, ze svetelny tok se vzdalenosti ubyva, ale neubyva, a je zcela jasne, ze jen produkuje nizsi intenzitu osvetleni se vzdalenosti, protoze svetlo je vzdy vyzarovano v nejakem uhlu (pominme existujici extremy) a cim dal od zdroje osvetluje vetsi plochu. Pokud ale budu rikat, ze cely svetelny tok osvetluje nejakou plochu, pak muzu byt daleko jak chci, jen musim prizpusobit vyzarovaci uhel, treba jako u bezne kapesni svitilny, kde si posunutim optiky svitim na vetsi ci mensi plochu.

Prosim, rozlisujme nekolik zakladnich fyzikalnich pojmu. "svetelny tok", "intenzita osvetleni", "vyzarovaci uhel"... protoze uz jen svetelny tok a intenzitu osvetleni lide desne matlaji dohromady...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 13:19 Marcel G Re: Designer
Fotka k příspěvku 4admin: Myslím, že některé příspěvky by bylo lepší přesunout do nějakého tématu o světle.

Jinak ale porovnávat světlo ze vzdálených hvězd se světlem vyzařovaným z akvarijních zářivek není zrovna dvakrát vhodné. Pro správné porozumění světlu je dobré si uvědomit zcela zásadní skutečnost, že intenzita světla s přibývající vzdáleností klesá, a to podle přiloženého obrázku. Světlo vzdálené např. 30cm od zdroje bude dopadat na plochu např. 1x1m. Pokud bude ale světelný zdroj vzdálený 2x tak daleko (= 60cm), bude jeho světlo dopadat na 4x větší plochu, což znamená, že jeho intenzita bude 4x menší atd.! Jinými slovy, světlo se s přibývající vzdáleností "rozptyluje", a tím ztrácí na intenzitě. Nevím, jak je to u LED osvětlení, kde je světlo více "směrováno", ale snad každý světelný zdroj má určitý rozptyl světla. Pomocí různých reflektorů můžeme tento rozptyl do určité míry omezit, ale nikoli eliminovat! Takže v praxi bude vždycky platit, že čím dále je světlo od rostliny, tím méně světla na ní bude dopadat.

PS:
PAR = Fotosynteticky aktivní záření => Udává se v množství (µmol) fotonů, které za 1s dopadnou na plochu 1m2. Pokud naměřím např. 100 µmol PAR = každou sekundu dopadne v dané vzdálenosti na plochu 1m2 celkem 60 trilionů fotonů (1 PAR = 600 biliard fotonů).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 12:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
lhajek napsal: To není vůbec pravda, ikdyž nasměřuji 100% vyzářené světla do akvária tak je rozdíl v tom jestli je centimetr nad hladinou a nebo metr.

A to je prave fyzikalne totalni kravina, kterou si mysli vetsina lidi! ;-)

Mam milion fotonu a cisty vzduch. Ted vezmu desku a necham na ni tech milion fotonu narazit. Tu desku mam v prvnim pripade 10cm od zdroje, ve druhem 10m od zdroje. A svete div se, ono do te desky vzdycky narazi vsech milion fotonu, protoze cisty vzduch pro svetlo nepredstavuje prekazku.

Mrkni v zime v noci na nebe. Treba na souhvezdi Orion, vlevo nahoru, na Betelgeuse. To svetlo co vidis, sem letelo okolo 600 let, proslo pak celou nasi atmosferou, a stejne ho vidis. Jo, uznavam, vybral jsem si poradne velkou "zarovku" (a jeste na leto u nas k pozorovani nevhodnou), ale vis jak velkou plochu tahle "zarovka" osvetluje ve vzdalenosti 600 svetelnych let od sebe? Kdyby svetlo ubyvalo, fotony se ztracely cestou (k cemuz nemaji duvod kdyz do niceho nenarazeji), neuvidime nic...

Takze, foton leti a dokud mu v tom neco nezabrani, leti stale, je mu fuk jak daleko a jak dlouho, proste leti, maximalne jeho drahu priohne tam ci jinde gravitace, ale stale leti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 11:23 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Nezlob se na mě ale někdo kdo měl v 50 litrech vody 11w trubici a svítil 13 hodin denně a pak to vyměnil za 2x24w tak to je ukrutný rozdíl.
Jenže když s těma 11W svítí 1cm nad hladinou a těch 2x24W dá 1m nad hladinu tak to nemusí být tak drastické. A 11W či 18W bývá většinou v krytu a 2x24w se tam těžko natlačí. Aspoň co mám zkušenost z toho co jsem viděl. Takže je pravděpodobné že ta vzdálenost u obou osvětlení nebude stejná.

Ale jinak nemám nic proti tomu co píšeš a souhlasím s tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.07.2013 22:49 Marcel G Re: vaaclav
Pokud někdo přehlíží skutečnost, že intenzita světla se s přibývající vzdáleností dost podstatně mění (což pravidlo W/L nezohledňuje), tak druhým nemůže zodpovědně poradit. Nechci se teď přít o to, jestli je rozdíl v tom konkrétním případě, který se tu řeší. Rozhodně ale nelze obecně tvrdit, že 2x24W je u 50L akvária automaticky nevhodné osvětlení. Já mám třeba také 50L akvária (čistý objem) a svítím v nich 33W (v přepočtu tedy 0,7 W/L). Podle zdejší teorie lidí, kteří obhajují jednotky W/L, by se mělo jednat o středně silné osvětlení. Když to ale změřím PAR metrem, vychází mi, že mám velmi silné osvětlení. V jiném akváriu jsem používal osvětlení 84W na zhruba 90L (0,9 W/L), což by už mělo být silné osvětlení. Ovšem díky tomu, že jsem používal závěsné osvětlení a světla měl 30 cm nad hladinou, mi po přeměření PAR metrem vycházelo velmi slabé osvětlení (stonkovkám se tam moc nedařilo). Mně osobně je ukradený, kdo jaké jednotky používá, ale rozhodně je u světla potřeba brát v úvahu vzdálenost, a kdo to nedělá, tak světlu nerozumí. Pokud je tedy pravda to, co píše Václav (že LUX, PAR nebo PUR jsou pro většinu lidí nepoužitelné jednotky), tak dvakrát více to platí o W/L (protože W/L bez uvedení vzdálenosti je ještě mnohem větší hovadina). A to jsem ještě v tom všem pominul fakt, že je obrovský rozdíl, jestli má někdo 100W v podobě HQI výbojky, zářivek T8 nebo úsporných žárovek (W/L to bude mít stejný, ale pod HQI se rostliny uškvaří zatímco pod úsporkami sotva porostou - při stejné vzdálenosti)!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 21:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Nezlob se na mě ale někdo kdo měl v 50 litrech vody 11w trubici a svítil 13 hodin denně a pak to vyměnil za 2x24w tak to je ukrutný rozdíl. Takovéhle světlo při normálním režimu neukočíruješ ani náhodou. Jakékoliv povídání o tom jestli w/l ano či ne je bezpředmětné. A o tom to je.
Křik místní energetické loby která nepřipouští nižší osvětlení než 0,5w/l je absolutní nesmysl. Stačí si projít atlas rostlin a zaměřit se na tohle číslo. Potom se nedivím když si to nějaký začátečním přečte že začne pařit do akvária a má ho pěkně zelené. To je každá rada drahá. Tady z nějakými luxy nebo par pur a já nevím čím ještě prostě neuspěješ protože to velká většina lidí nechápe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Designer
To není vůbec pravda, ikdyž nasměřuji 100% vyzářené světla do akvária tak je rozdíl v tom jestli je centimetr nad hladinou a nebo metr.

Vaaclave ano ujeli jsme moc, já jsem kritizoval u toho akva jen tu zbytečně dlouhou dobu svícení a to dotyčný snad již upravil. S intenzitou si musí ve výsledku poradit sám co bude jemu vyhovovat co do schopnosti to ukočírovat nebo co do náročnosti na údržbu apod. Na druhou stranu je potřeba reagovat na věci se kterými nesouhlasíme, protože pokud jsou opravdu zavádějící a někdo se pak po přečtení jimi bude řídit tak je to špatně. A to by měla diskuze eliminovat, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 17:44 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny
Jestli jste si pánové nevšimli, tak jsme je tu řeč o konkrétním akváriu a ne o nějakém virtuálním, takže nechápu vaše reakce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 14:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
A ke vzdalenosti bys v tom pripade mel uvadet vyzarovaci uhel celeho osvetlovaciho telesa, kdyz tam jsou reflektory nebo LED atp. Takze kdyz takhle, uplne staci rict, ze co nejvic svetla z vyzarovenaho sviti kam ma, tedy do akvaria, a zbytek muzes vynechat. Tim totiz tu vzdalenost zcela eliminujes, pac je uplne jedno jak si kdo zaridi, aby mu to neosvetlovalo i pul obyvaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.07.2013 13:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
Nevím jak moc pracuješ s lidmi ty, mě to z velké části živí byť v jiné oblasti než je akvaristika a bohužel tato skutečnost a to co čtu na akva-fórech mě právě přivádí k tomu že akvarističtí začátečníci opravdu nejsou schopni v tak velkém procentu jak ty uvádíš poznat že se rostlině daří nebo nedaří. Pokud není něco dramaticky špatně a jakž takž to funguje, tak se o to že by něco mohlo být špatně ani nezajímají. Takže obrovské množství možností odkud čerpat, které jsem ve svých akva začátcích neměl, je jim stejně k ničemu.
Tím ale ale dostáváme opravdu mimo....

Co se týče w/L tak to dobře doplnil Marcel G. Možná jsem to napsal až moc "ostře", ale myslím si že doporučovat w/L bez uvedení výšky nad akváriem je opravdu nedostačující. Pro tu jednoduchost tuto jednotku nezatracuji úplně, ale stejně jako je zvykem doplňovat ji o tom čím je svíceno (T5, T8, reflektor, ...), protože víme že historicky byly w/L pro jiný zdorj světla než dnes používáme, by tam ta vzdálenost být měla úplně stejně samozřejmě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 11

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16821x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/54-intenzita-osvetleni?od=351