Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 15:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Guppy
Hej. Já tam živiny mám od začátku, takže hnojím minimálně a když řeším kalamitu, je to jednoznačně o nehnojení.
Pokud ale použije ty okružáky, pak se mu od nich z ruduchy dostanou 100% do vody živiny.

Nedávno napsal larix velmi dobré porovnání jeho a mých akvárií (nenapsal bych, ví v tomto víc, než já):
larix napsal: 1. Porovnávať moje a Jirkove akvárka nie je celkom možné, každý z nás prevádzkuje iný typ akvaristiky (aj keď obidva sú low-tech). Jirko má v akvárkach oveľa viac živín, hlavne v organických prímesiach substrátu ale vďaka minimálnym výmenám vody a často maximálnemu množstvu rýb aj v stĺpci. Preto nebudú červené rastliny nikdy tak výrazne sfarbené ako u mňa (nie je to spôsobené intenzitou svetla ale práve tým obsahom živín vo vode). To ale neznamená, že sa rastlinám u neho nedarí, naopak, mnohým druhom prostredie v jeho akvárkach vyhovuje viac, ako v mojich.
2. Čo sa týka svetla, určite nesvietim intenzívne. Aj keď majú trubice 98W, treba si uvedomiť, že akvárko má 343 litrov čistý objem (čo je orientačne 0,29W/L). Momentálne nepoužívam ani odrazové reflektory (nezmestia sa do osvetľovacích telies, je tam iba v niektorých úsekoch zrkadlová fólia). Jirko má v niektorých nádržiach aj silnejšie osvetlenie. Čiže, svetlo musí byť primerané bilančnému trojuholníku a myslím, že aj je, keďže to funguje.
3. Hnojím síce aj fosforom a ďalšími prvkami ale sú to úplne minimalistické dávky. Dusík nepridávam vôbec (aktuálne je ho vo vode prirodzeným spôsobom okolo 5 mg/l), fosfor v dávke 0,1 mg/l PO4 týždenne, draslík okolo 1 mg/l týždenne. Čiže síce hnojím ale sú to dávky cca 20-30x nižšie ako sa bežne hnojí v EI akváriách. V mnohých lokalitách na Slovensku akvaristi dodajú do akvária jednou 30% výmenou vodovodnej vody viac živín, ako ja pridám hnojením za 1-2 mesiace!
4 CO2 - žiadne CO2 nepridávam. Neviem presne, aká je jeho koncentrácia ale podľa Tillmanovej tabuľky je obsah CO2 v mojom akváriu okolo 1,5-2 mg/l. A žiadne riasy nemám (okrem GSA na starších listoch Anubiasov a Echinororusov), rastliny rastú pomaličky ale zdravo. Povedal by som, že vďaka väčšiemu množstvu zoomasy, absencii filtrácie a organickým prímesiam v dne, bude obsah CO2 v Jirkových akvárkach podstatne vyšší, ako v mojich. Pridávanie CO2 má z môjho pohľadu iba jednu výhodu, a to, že rastlinám, vďaka ľahkému metabolizmu uhlíka ostáva veľké množstvo energie (ATP) na vyrovnávanie porúch vo výžive, teda pri pridávaní CO2 je oveľa jednoduchšie hnojiť - netreba nejako veľmi riešiť pomery živín, hlavne, aby bolo všetkého dosť.
Čiže ide to aj bez pridávania CO2, len to chce trochu viac pozorovať a premýšľať (preto to mám rád, baví ma to :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 15:18 R Muž Guppy [2282] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: vaclav
No já chtěl dospět jen k nějakému jasnému závěru ohledně Hadravamovy otázky, zda přerušit hnojení. Jirka napsal "Určitě vynechat" zatímco článek tvrdí opak. hmm
Taky mám u sebe ruduchu. Hnojím dál, v polovičních dávkách. Pravidelně odkaluju.
Pakliže Jirka razí metodu bez odkalování, asi nemusí hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 14:35 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Tak nic není pod vodou vždycky na 100% ale dá se říct že to tak je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:44 Muž MichalV [327]
v bežnom zabehnutom akva je čpavok (amoniak) veľmi rýchlo premieňaný na NO2 a NO3, viď Marcelové články, kde nitrifikaňé baktérie tvoria menej ako 1% z celkového počtu baktérii v akva a aj to bohate stačí aby boli tieto hodnoty nemerateľné.
Ak máš hnedú riasu, hľadaj príčinu v celkovo slabej výkonnosti mineralizačných baktérii, nasledné hromadenie organických rozpustných látok ktoré čierne a hnedé riasy pravdepodobne vedia, na rozdiel od rastlín, využívať.
Príčiny sú už mno krát spomínané: prerybnené akva so slabou filtračnou kapacitou alebo nevhodnou filtráciou celkovo, nevhodné dno umožňujúce zapadanie organických nerozpustných látok a následná nežiadúca anaerobná dekompozícia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hadravam
Fotka k příspěvku ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Guppy
Neznám ten článek. Hnojím velmi střídmě (ale na úvod dávám často zeminu nebo bahno) a když nastanou problémy, jako první měním malou část vody. Myslím, že řasy může způsobit dostatek i nedostatek a je to od nádrže k nádrži. O čpavku mám mlhavou představu, moje akvarisitka je empirická. Protože nepoužívám CO2, nastávají problémy pomaleji a mám čas reagovat drobnými úpravami. Pokud je to možné, nasazuji co nejvíc rostlin na úvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:21 Muž hadravam [11] Re: Guppy
To zní logicky.Dno neodkaluji ale vodu měním vážně pravidelně.Musím spíš dokoupit rostlinky.Mám spoustu volného dna hlavně v přední třetině akvária.I tam je nejvíc kalu od rybiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 13:16 R Muž Guppy [2282] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Řasy vs. hnojení
Václav, Jirka: V souvislosti s tím co píšete - jak "důvěryhodný" je podle vás tento, asi notoricky známý článek: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dovolím si vypíchnout pasáž: "

Bohužel tento mýt, že řasy způsobují živiny přišel pouze kvůli nedostatečnému přemýšlení. Uveďme opět příklad. Máme nádrž, kde pěkně rostou rostliny a akvarista pravidelně hnojí a přihnojuje CO2. Má ale přerybněno a neodkaluje dno. Zbytky potravy samozřejmě způsobí čpavek, který využijí spóry řas a voda se zbarví do zelena. Akvarista okamžitě začne společně s kamarády z fóra obviňovat dusičnany a fosforečnany, které jsou v hnojivu. Přestane tedy hnojit a nejenže bude mít zelenou vodu, ale přestanou mu růst i rostliny. Ty začnou hladovět a opadávat, což způsobí další čpavek. Najednou začnou tedy růst řasy i na listech rostlin. Místo jednoduchého řešení – výměny vody a pořádného odkalení začne spekulovat a nakonec má kromě zelené vody i dalších pět jiných druhů řas.

Vidíte, že to není nic složitého. Stačí se nad tím pouze trochu zamyslet. Řasy nezpůsobují živiny, ale čpavek. Ne nadarmo se říká: „Udělejte vše proto, aby vám rostly rostliny a nebudete mít potíže s řasami.“


Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:15 Muž hadravam [11] Re: JirkaŠčobák
A jaký okružáky konkrétně pořídit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hadravam
Podle fotek to nemáš nijak zlé. Hlavně kořeny. 150 by mohlo stačit.

Nesežerou je akary?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:09 Muž hadravam [11] Re: JirkaŠčobák
Kolik okružáků mám pořídit.Změřené to nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:04 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav, hadravan
vaclav: V návaznosti na to, co píšeš, tam, kde je ruducha z nedostatku dusičnanů, mají smysl okružáci i proto, protože ruduchu přetransformují na detrit a zvýší množství dusičnanů v nádrži.

hadravan: Nevím. Nejsem silný v chemii. Omlouvám se :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 12:56 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Používáš PMDD bez KNO3 máš nějak změřené že ho máš dostatek. Ruducha nemusí být jen z nadbytku ale i z nedostatku NO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 12:56 Muž hadravam [11] Re: JirkaŠčobák
Jasný.A hořčík přidávat můžu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 12:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hadravam
Určitě vynechat!
Hlavně, když použiješ okružáky, kteří ruduchu přetvoří na detrit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 12:36 Muž hadravam [11]
Když se zbavuji ruduchy můžu hnojit nebo mám na nějaký čas vynechat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 10:02 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Celsiq
Říkal jsem to! Do týdne! Kdyby jich bylo 400, je to do pěti dní!
(berte, jako vtip) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 09:15 Muž Celsiq [50] Re: dimmur
Sám musím říct, že jsem se touto radou inspiroval - po měsíční neúspěšném boji s řasou. Na svojí 112ku jsem koupil jednorázově 100 kusů okružáků (malá pixla na krmení) a spolu s omezením světla a prvnotním prostříháním hodně napadených listů, bylo akvárko do týdne bez řas (ruducha, paroh, zelená vláknitá). I teď si šnečci evidentně něco na zub najdou a pomalu je likviduje helenka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 21:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: dimmur
To se vejde do malé sklenice. Nemusí být extra velcí.
Myslím, že i když dáš polovinu, uvidíš výsledek. Jen to asi nebude za pět dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 21:38 Muž dimmur [283] Re: JirkaŠčobák
Ok poptam se po nich v okolí, ale na mě akva by jich, dle tvého doporučení, muselo byt aspoň 400 ks.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2019 21:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: dimmur
Ano. Trik ale spočívá v tom, že jich musíš jednorázově hodně přidat. Oni se totiž, podobně jako gupky dobrovolně nepřemnoží nad kapacitu nádrže. Přičemž do potravinových zdroju si zřejmě řasu “nezapočítávají” a pokud řasa v akváriu je, tak si s ní většinou ti, co v akváriu jsou, neporadí. Musíš násilím přidat. Zatím mám empiricky ověřeno, že 4-5 okružáku na 1 litr objemu sežere všechnu řasu za 5 dní.
Někteří lidé se na to tváří kysele nebo se vysmívají, v praxi ale sami nevědí, co by dělali. Tvrdím, že sehnat větší množství okružaku není takový problém, jak si myslí. Každopádně, eliminace řas za to stojí a okružáci eliminují řasy na dost dlouho. Jiné techniky jsou ještě pracnější a zdaleka ne tak spolehlivé. Chemie je blbost.
Vero-ni má řasu na valisneriích a to udělají jen okružáci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 20:09 Muž Martin Karviná [19] Re: vaclav
Video jsem viděl dík. Taky pomohlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 20:00 Muž Martin Karviná [19] Re: vaclav
Uvažuji o flouris excel od seachemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:57 Muž Martin Karviná [19] Re: Planorbella
rostlinky budu přidávat v sobotu a no2 mam kolem 0-0,5mg/l
no3 0-10mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:56 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin Karviná
Zkus přidat trochu PO4 nebo si kup www.profiplants.cz/… zkoukni to video. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2019 19:51 Muž Planorbella [643] Re: Martin Karviná
Přebytek dusíkatých sloučenin a málo rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:46 Muž Martin Karviná [19] Re: vaclav
Ahoj svítím na 60% a to od 11-18hod
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:45 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin Karviná
Zelená přisedlá řasa většinou to je z příliš silného světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:42 Muž dimmur [283] Re: JirkaŠčobák
ti okruzaci opravdu s rasou tak pomohou? Nemyslim ted tu cernou :-). Kolik by jich muselo byt v mem akva, abych rase "predchazel". Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:25 Muž Martin Karviná [19] – Řasy
Fotka k příspěvku Ahoj poradíte mi někdo co se to tvoří. Děkuji případně jak s tím bojovat.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2019 17:17 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Okružáci jsou pefektní :-) jak jsme se před pár lety stěhovali už i s akváriem, objevila se poté sinice, zkoušeli jsme možné i nemožné, ale pořád se vracela... A opravdu pomohli + přidání většího množství rostlin :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 17:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
Dokud jsem nezačal nasazovat davy okružáku, trval boj s řasami velmi dlouho. Jednou se nastartoval a než úplně zmizely, trvalo to klidně i pul roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 17:11 Žena vero-ni [134] Re: Papik
Voda se nehýbe, to je pravda- jedním z důvodů, proč jsem zkusila vyndat filtr, byl ten, že se jelení paroh neustále tvořil přesně jen v proudu filtru, i přiškrceném na minimum.. Hnojivo si vždy rozmíchám cca v 1 litru vody a nalévám ho po celé ploše nádrže, alespoň takto, aby se dostalo na více míst. Jelení paroh zmizel přistíněním plovoučkami a přidáním fosforu, pak se ale objevila hnědá řasa na rostlinách při dně. Ta zmizela odstraněním části plovouček, ale pak se objevila zelená vláknitá :-) Třeba jde jen o to vychytat, kolik světla a přistínění hladiny je v pořádku, aby to nebylo ani na hnědou, ani na zelenou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 17:05 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Díky za odpověď. Okružáky si určitě zkusím sehnat. Mám je v První podvodní taky, ale méně. Lépe se tady množí piskořky.. Ok, principu rozumím, rostliny nebudou napadené řasami, dostanou šanci lépe růst. S tím protrháním je to pravda, bohužel je na fotkách v deníku vidět i starší stav, kdy vallisnerie v podstatě zarostly kompletně celou nádrž. Jsou to krásné rostliny, ovšem s délkou kolem 1 m poněkud nevhodné do popředí... Proto jsem se tehdy (8 měsíců zpátky) odhodlala vzhled nádrže změnit, aby do něj bylo i trošičku vidět, a zasadila je na pozadí, kde jsou od té doby už stále. Ano, tím překopáním se patrně rozhodil stav, a poté se objevily problémy s řasami... V současnosti mám v První podvodní 7 druhů rostlin (zaktualizuji seznam), kterým se podle mého i trošku daří- rostou, pravidelně zastřihuji a krom limnobia, kterému se kořeny rozpadly v podstatě přes víkend, opravdu nic neuhnívá... Starší, delší listy vallisnerií jsou ve špatném stavu, ale stále se objevují nové šlahouny se zdravými listy. Ovšem je pravda, že jsem dříve zkoušela 2 menší echinodory do popředí, kterým se nedařilo a rozpadly se... Je možné, že se ty změny projevují ještě teď??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2019 09:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
120 jich vylovím s jednou přestávkou (musím počkat, až znova nalezou), 60-70 jich nalovím mezi řečí za 10 minut. Napiš, že hledáš a někdo se najde (Brno!!!).

Když to sežerou, neodhalí to sice příčinu, ale rostliny dostanou šanci bez omezování rust. A nebudou mít v té chvíli málo živin, protože šneci přeměnili řasy na detrit.

Napadá mě, že konkrétní příčina v tvém případě jsi ty. Deník akva. Přesazuješ, protrháváš. Dáváš nové druhy. Ne vše prosperuje, ergo, něco uhnívá. Opticky zelená džungle, v reálu je v ní několik rostlin, co neprosperují a stagnují. Když do toho něco protrháš, jen situaci zhoršíš. Zkus přijmout, že budeš mít druhu míň, zkus akceptovat větší džungli a mohla bys dlouhodobě začít mít míň problému s řasami.
Papik: Problémy s řasama měla dávno předtím. A než je měla, přesazovala.

P.S. Kdo jste srandovali (vaclav, silviebaris, afc1886), zkuste raději pomoci. Vero-ni je z Brna. Kdybych já poslal dotaz pár lidem, kterým jsem v minulosti do Brna něco poslal, 120 okružáku získám. Ale nemusím všechno dělat já, že ne? Určitě musíte mít i vy v Brně dobré kontakty. Tak je použijte a napište pár lidem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 08:17 Muž Papik [617] Re: vero-ni
"Od 25.10. 2018 bez filtrace" Hýbe se ti tam voda, aby se všude dostalo hnojivo, kterým hnojíš? Co zkusit ubrat intenzitu osvětlení? Nevyčerpalo se dno a neklesla hladina co2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:02 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Dobře, ale ještě z jiné stránky: i kdyby okružáci vše sežrali, tak jak odhalit a napravit příčinu? Vidíte tam někdo nějaký společný prvek? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 16:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
Dej echo, že potřebuješ a najdeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 16:15 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Okružáci jsou fajn, ale tohle budu shánět dlouho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
120 okružáků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:46 Žena vero-ni [134] Re: JirkaŠčobák
Hrubý 72 litrů..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vero-ni
Jaký to má objem akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:32 Žena vero-ni [134] – Od každé trochu..
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
prosím Vás, poradíte? Před nějakou dobou se v První podvodní objevil na vallisneriích jelení paroh- po přistínění plovoučkami a přihnojení fosforem se za pár týdnů ztratil. Ovšem rostliny blíže ke dnu začínaly být porostlé trochu hnědou řasou, tak jsem plovoučky trochu ubrala. Hnědá řasa zmizela a na hladině se na starých listech vallisnerie objevila zelená vláknitá.. Co nejvíce napadených listů jsem odstranila, ale nemůžu je vyškubat všechny... Listy jsou na omak drsnější, s jakoby bílým popraškem.. a na tom se drží ta vláknitá řasa. Zároveň se na spodních listech pupečníku objevila nějaká zelená tečkovitá řasa, kterou zatím neznám (tmavě zelené drobné tečky). A neposledně, se začaly rozpadat kořeny limnobia. Hladinu přistíním salvinií, uvidím, jestli se jí bude dařit. Ovšem, prosím, jak se řas zbavit? Ještě poznámka: akvárium s filtrem mělo více NO3 než má teď (dřív přes 25, nyní 15 - 20). Prosila bych polopaticky :-D Se sinicí jsem měla dost zkušeností, ovšem zelené řasy se objevily po letech až teď... Na fotkách jsou řasy a pak naopak i stonkovky, na kterých není, plus vrcholová část pupečníku (pro srovnání)... Děkuju.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Provpe
Když to by jich tam musely být mraky (tisíce) a to by se ti asi nelíbilo.
Ve 12l kouli jich budu mít 150-250.

Edit: Okružáci by byli pro tebe vhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:15 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Jo ja bych to potreboval do 126ky obevila se me tam ted rasa :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Provpe
Mám jich dost :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Provpe
Jen jich musí být vysoká koncentrace. Dobré/použitelné pro miniakvárium. Ve větším by jich člověk musel nechat namnožit doopravdy hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:11 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Kde se ty potvory daji sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2019 15:08 MikiG Re: JirkaŠčobák
Jak je u mě pozoruji, tak je zajímá pouze žrádlo a rozmnožování. Plavou jen když střídají tyto dvě činnosti ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2019 15:03 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Dobry delnici! palec
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43381x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=901