Sinice
Starší reakce
Sinice je svinstvo největší. Svého času jsem z ní byl totálně zoufalý. Půl roku jsem s ní neúspěšně bojoval, byla rozlezlá všude. Co mi fakt pomohlo, bylo zatemnit akvárium na týden. To sinice nedala a kompletně vychcípala a už se pak neobjevila. Ale odneslo to i dost kytek.
Pak jsem si jí do akvária zanesl ještě jednou na nové kytce - ale tehdy to byla jen "malá" nákaza, kterou se mi podařilo zarazit v zárodku pomocí aplikace peroxidu přímo na postižené místo, takže se to nerozšířilo.
Ale nikde se mi nepodařilo najít, co je jejím spouštěčem - co článek, to jiný názor.
Starší reakce
O jakém nabušeném substrátu to mluvíš, pokut je to něco jiného než máš v prezentaci pak by jsi ji měl aktualizovat. Něco o vodě víš aspoň o té vstupní.
Máte někdo radu aby se tohle zelený a slizký co potáhne všechny moje kytky, dno i dekorační kořeny už neopakovalo stále dokola?
Možná je to silným světlem prej - Zatemnil jsem teda akvo na 4 dny do černého pytle - pomohlo, zredukovalo se to, ale Pak se to zase objevilo.
Snížil jsem tedy o půlku ledkový světlo. Přes léto jsem dokonce zezadu zatemnil kartonem i ze strany k oknu, ale zase se to objevilo.
Prej to přehnojuju - Snížil jsem teda Profiplatns Complete Advanced free na 3 ml na týden. Snížil jsem tekutý N na 1ml za 3 dni, ale pořád to slizký roste. Vodu měním půlku co týden. Už nevim co s tim. Neni to tim nabušenym substrátem? Zdá se že je to blue-green algae
Starší reakce
Áno písal som ze nasledujúce dni zasadim ďalšie rastliny od známeho ktorý robí cez víkend prestrih vo svojom akvarku
Dno z jílového minerálu a žalostně, opravdu žalostně málo rostlinek. Opakuje se to tady pořád dokola, nejdříve si sežeň mraky rostlinek, stále někdo nabízí přebytky, osaď akvárko cca z 75ti % rostlinkami - ony se samy vygenerují, které ti půjdou a které ne - no a pak je i ,,zajetí,, akvárka rychlejší, vše vyrovnané, líp pak vychytáš dobu a intenzitu svícení, teplotu...no a je to. Udělej tam prales z nenáročných rostlin a až to pojede, můžeš zkoušet a dosazovat náročnější. Sinice je prevít, prošla si tím spousta akvaristů.
Ahojte.Vcera po vymene 1/3 vody som na túto pliagu aplikoval peroxid vodíka 3% ( 2,5ml na moje 20L akvarko)a začal sa proces bublinkovania. Dnes ráno vidím veľké zlepšenie na rastlinách,na substráte už nemám vôbec sinicu,no je tu veľké ALE. Rozkatce kde som mal náznak tejto baktérie sa mi úplne rozpadli. Ostali len stonky. Pozbieral som z hladiny odpadnute rozkatce a budem ďalej sledovať či mi nezmizne úplne. Tento týždeň plánujem dosadiť ešte viac rastlín
Starší reakce
Ďakujem
vyskúšam, ja som si práve myslela že sinica vzniká nedostatočnou hygienou v akva, keď sa málo odkaluje a je príliš detritu napríklad. Čo ja ho mám v poslednej dobe celkom dosť tam. Aj prvý krát keď sa robila tak pod substratom,kde sa držal aj detrit a nedostala som sa tam to čistiť.
Na pěstování sinice jsem expert
tak jdu hned radit. Zkus přihnojit kytkám nějakým hnojivem ke kořenům. Jak odkaluješ, mají méně živin, než na co byly zvyklé, a sinice toho hned využila. Měň hodně vodu, a při těch výměnách odsávej sinici. S blue exitem zkušenost nemám, tam neporadím.
Ahojte. Objavila sa mi sinica, zatemnenie nepomáha , ako dávkovať blue exit? Dávam podľa návodu 2,5-3ml na moje 30l akva. Ako davkujete vy? Prosím a ako má vyzerať roztok blue exit? Môj je akýsi priesvitný do sivasta a má tmavosivé hrudky. Nemôže byť starý? Lebo zatiaľ sa mi nezdá , že by zaberal. Sinica sa objavila cca posledný týždeň, nie je jej veľa. Odkedy nemám krevetky začala som odkalovať kvôli bette a zrazu bum sinica. Kým boli krevetky odkalovala som minimálne, lebo som často vysala aj nejaký drobizg, ktorý som potom zbierala vo vedre.Ale nemala som vtedy bettu. Medysi som s ňou mala tiež problém ale robila sa dolu v substráte, teraz je na rastlinách. Substrát som vyriešila tak, že som na sklo okolo substratu nalepila čiernu pásku aby sa pod substrát nedostávalo toľko svetla. Odvtedy bol pokoj.
Budem vďačná za každú radu.
Starší reakce
Ahoj, boj z řasou obecně by měl být hledáním a odstraněním příčin, než řešením následků. Toť klišé
. Chemií bych použil snad až jako poslední možnost. Sinice nejsou řasy ale bakterie, takže přípravky na boj s řasou nejsou nejlepším krokem jak se jí zabavit. Otázkou je zda skutečně bojujete pouze s sinici.... Lepší je zvýšit higienu v akváriu, lépe odkalovat a měnit vodu, mechanicky sinici narušovat a odsávat ji a doplnit prospěšné bakterie. Snížit zatížení vody, třeba již uvedeným nepřekrmováním.
K zmíněným prostředkům....jeden je nic neříkající vodička proti řasám bez uvedeného složení a druhý je opět neidentifikovatelné hnojivo pro růst rostlin. Kombinace kdy jedna věc vše potírá a druhá vše podporuje, včetně řas
, je metoda pokus omyl. Snad to u vás ale bude funguje, držím palce.
Tak přátelé vypadá to ,,že jsem na dobré cestě.
Snížil jsem osvětleni z 9 na 7 hodin , 3 dny jsem nekrmil a pak jsem snížil dávku dávám trochu a jen to co opravdu rybky pochytají.
No a koupil jsem a aplikoval tyto dva přípravky : Femanga Algen Stop General na řasy a Femanga Bio – General na řasy .
A vypadá to že se poměrně rychle vše mění do normálu .
Starší reakce
Jestli je to sinice poznáš snadno, jde lehce setřít a pěkně smrdí.
Ahoj
Já si myslím,že bys aktualizovat prezentaci mohl- a právě když je v akva problem.Aby si i ostatní mohli porovnat a poučit se - identifikovat a naučit jak problem s řasou řešit a vyřešit..
Časosběrné fotky pomohou poznaní,že se "to" nevyřeší třemi kapkami zázračné chemikálie..
Mysli i na nás ostatní Děkujeme
Tak moc krmim a hnojim? Mám častěji odkalovat? Pomůže nějaký přípravek? Díky moc
Nejedná o sinici,ale o štěčičkovou řasu.Příčinou je vysoký obsah živin a odpadních látek .
Já vás zdravím hledal, jsem všude a nikde jsem našel fotku co by se podobala mému problému v akváriu. Tak prosím o radu ,protože nevím jak to řešit .
Vodu měním pravidelně ,odkaluji dno ,přidávám saechen exel a jednou týdně hnojivo .
Nikdy jsem neměl problém a teď tenhle hnus . Je to všade na rostlinách ,kořenu kokosu ...
Díky za případnou radu a ať se daří .
Marek.
Starší reakce
Po přechodu na hnojiva Rataj sinice zmizela.
Na 100 litrů hnojím takto denně
Bioflor master 3ml
Makron NPK 4ml
Liquid carbon 2ml
Všem děkuji za rady. Fotky před a po.
Starší reakce
Disbalance. Živinová, mikrobiální. A přestal bych "hnojit" tím PROFIPLANTS LIQUID CARBON, to je hotová mánie
Nene , před předěláním akvária tam nebyli a sinice se tvořila před očima . Ten rozbor mě opravdu nemine .
Nemůže být problém v tom, že se ze dna uvolňuje spousta živin z těch kapslí? Zas tak dlouho tam nejsou. Chtělo by to udělat trošku komplexnější rozbor vody, třeba bude problém ve špatné hladině různých živin.
To je právě to . Moje akvárko je paradox . Čím méně svítím , tím více sinice . Čím více dusíku tím více sinice . Jednou jsem nechal svítit světla 48 hodin v kuse bez hnojení a sinice začala mizet .
. Ale kytky začali chřadnout a objevila se zelená řasa . Když hnojím normálně , kytky jsou krásné vybarvené . Ale po sedmi dnech totálně pokryté sinicí .
Ahoj
Asi blba otazka - toto jsi asi prosel ze?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Priciny: moc svetla, a malo dusicnanu.
Na kolikatce mas dusicnany? Vydim caste vymeny vody ve velkem mnozstvi
Zkousel jsi to zatemnovani?
Je mozne, ze jsi tyto zaklady uz prosel a aplikoval. Pokud ano, prenecham rady zkusenejsim kolegum, nebot se sinici zkusenosti nemam
Jeste pridam prispevek od kolegy, ktery jsem nasel v teto diskusi. Mozna taky pomuze nebo se muzes obratit primo na neho:
DIDO:
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Dik
Vše mám popsáno v prezentaci .
Za každou radu budu vděčný . Děkuji
Starší reakce
A aké by mali byť ideálne hodnoty mg a ca v mg/l? Ja mam podľa jbl 10 mg/l horčík a 45 vápnik. Je to dobre?
Nejvhodnější poměr hořčíku k vápníku je 1:2 až 1:3.
Reverzní osmózu jsem nezkoušel, ale možná by to mohlo být řešení. Vstupní vodu mi vodovody dávají tuhle:
NO3 - 19,7 mg/l
Mg - 7,4 mg/l
Konduktivita - 48,8 mS/m
Ph - 7,42
Ca - 57,3 mg/l
Fe - 0
tvrdost - 1,73 mmol/l
sírany - 84,9 mg/l
Oproti jiným lokalitám je obsah síranu 2x větší, nevím jestli to má vliv na sinici, ale minimálně nesplňuje doporučené poměry k ostatním prvkům
Nemohlo by být v takto extrémním případě řešení voda z RO a ruční přimíchání prvků? Tady to dost vypadá, že je problém už ve zdrojové vodě a dokud se zdroj nevyřeší, bude to nekonečný boj.
Ahoj, ja bojuji se sinicí už dva roky a taky mi nic efektivně nepomáhá. Zkouším si hrát s poměry dusíku a fosforu docela dlouho (Redfield ratio - google ukáže tabulku vhodných poměrů) a sinice při některých poměrech roste lépe a někdy hůře . Vliv na to můžou mít i jiné prvky, které mohou fungovat pro dusík nebo fosfor jako blokátory. U mě má vliv železo, které když nedávkuju pravidelně tak mi rostliny stagnují a sinice bují. Když železo dávkuji pravidelně, tak rostliny rostou jak o závod, ale k sinici se přidá zelená řasa, ruducha a prachová řasa. Pořídil jsem i CO2 systém, což je sinici úplně jedno, ale kytky lépe odolávají. Jinak jsem zkoušel z chemie Blue exit, Acriflavin oba mi zabrali až po zdvojnásobení až trojnásobení doporučeného dávkování, ale sinice se dřív nebo později vrátila (nejdéle snad 3 měsíce byla pryč). Teďka experimentuju s peroxidem vodíku, tak uvidíme. Chemie samozřejmě řeší důsledky a ne příčinu, ale alespoň si kytky mají čas odpočinout.
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Pokud se nepletu, tak na sinice by mohla pomoct UV lampa. Ale jinak bych mimo to doporučil i rozbor vody aspoň u Profiplants, aby bylo jasno, kolik je jakých prvků, jestli není problém v nějakém nedostatku nebo přebytku.
Ahoj, stale me trapi ty neskutecny sinice. Uz je to min pul roku a furt mi masivne okupuji akvarko. Nadrz byla puvodne huste osazena jak stonkovkama tak echinacema a kryptokorinama. Pak najednou rost
liny prestaly rust. Hnojila sem Flourishem. Nezabralo to a pak zacala ta svinska sinice, pokryva uplne vsechno, stale ji odsavam, ale nemizi. Zkusila jsem hnojit Nitrate i fosforem. Nevim, jaky ma byt pomer, ale urzovala jsem fosfor na 0,5-1 a dusik na 30. Ale nepomohlo to. Vyprala jsem k filtr i kdyz prutok byl furt dobrej. Vodu menim po tydnu. Sinice je vsude. Jak u dna tak k na plovouckach. Vsechny rostliny stradaj. Uz nepomaha i 4 denni zatmeni nadrze. Muze mi nekdo prosim poradit?
Starší reakce
Nemam zadny substrat, jsem stara skola, mam jen pisek z flexiobklady. Takze muzu brat za smerodatne, ze vodu testuji normalne z hladiny?
Zkousela jsem totiz otestovat i druhe akvarko, ktere je pekne a vse slape a roste jak ma a ukazalo mi to fosfor taky temer na nule. ( testy mam od Sery)
stetinka napsala:Jde mi o to, ze jsem v jedne diskuzi cetla, ze pry nema cenu merit fosfor ve vode, ze se musi odebirat voda ze dna. Je to pravda?
To platí podľa mňa iba pri "aktívnych" substrátoch, ktoré pohlcujú "prebytočné" živiny...
Ahoj. Mela jsem par let v pohode fungujici akvarko. Jako je taky v prezentaci (180 l, juwel). Pak najednou prestaly rust rostliny, z bujne vegetace, jez jsem neustale darovavala se najednou stalo stagnujici az neprosperujici akva. Pak zmizel okrehek ( dodnes zustava jen ve filtru) a salvinie uhnivala a neprirustala. Zacala sem hnojit seachem flourish. Akvarium beze zmeny. Objevila se sinice. Posleze jsem ( bez testu) z odchazejicich plovoucek, usoudila, ze chybi dusik. Zacala prihnojovat seachem nitrogen. Salvinii se zacalo darit. Sinice ale rozjety. Dvakrat jsem na par dni zatemnila akva, sinice se ztratila, ale po par dnech navrat. Docetla jsem se, ze to nemusi byt jen chybejicim dusikem, ale i pomerem N:P. Takze jsem koupila testy na NO3 a PO4. Dusik byl na 25 a fosfor nula. Ten je dnes diky tomu, ze hnojim Easy Life Fosfo ve vysokych davkach konecne na 0,5 mg/l. Je mozne, ze jsem musela dat 3 nasobnou davku fosforu? Ryby v te 180 jsou 6x M.praecox, 20x T. krvava, 6x mala makrakanta. Krmim tak obden, takze prirozenyho fosforu asi malo. Jde mi o to, ze jsem v jedne diskuzi cetla, ze pry nema cenu merit fosfor ve vode, ze se musi odebirat voda ze dna. Je to pravda?
Ahoj, taky mám stejný problém se sinicí a zkoušel jsem dávat kys. salicylovou. Jak uvádíš, její rozpustnost ve vodě je minimální, ale v alkoholu se rozpouští krásně. A navíc alkohol by měl podporovat bakterie v půdě-jak tady někdo uváděl dříve. (vodka, ocet, cukr)
Ale taky mi to zatím na sinici s kyselinou salicylovou moc nejde. Asi vyzkouším peroxid vodíku a uvidím. Pepa
0 14.05.2023 16:57 Tico Tak, a je tu update mého boje se sinicí. Co se týče aspirinu - zkusil jsem 2 cykly, jeden se zatemněním, ale ta modrozelená potvora se jenom přeskupila a bujela dál. Nechal jsem si v lékárně odvážit 2 gramy kyseliny salycilové a zaútočil havní složkou Blue exitu. Použil jsem dávkování podle výrobce originálu, ale jelikož jsem trošku zanedbal teoretickou přípravu, první 4 dny jsem do akvária nadávkoval jenom první pětinu celkové "nálože", a pátý den pak jednorázově zbytek. Modří asi tuší - rozpustnost kys. salycilové ve vodě je pouhých 0,1g/l a já napodobil originál rozpuštěním 2g v 200ml vody. A to, co jsem považoval jen za pěnu bylo 80 procent nerozpuštěného prášku
. Každopádně po pěti dnech byla ve vodě celková dávka, sinice to subjektivně trošku brzdilo, ale za pár dnů začlo zase nepěkné bujení. Rostlinám to nijak nevadilo, E. bleheri nasadil na květ, anubiasy se docela rozjely. Asi jsem si vyšlechtil během několika měsíců, kdy nějak nebyl čas a chuť, a v akvárku přežilo jen pár kryptokoryn, nějaký rezistentní kmen či co
Poslední naději jsem vložil do 10% peroxidu vodíku a druhý den dávkuju 10ml/100l - tady už efekt nastoupil, povrch povlaků sinic zešedivěl, povlaky ustupují, rostliny se zase můžou nadechnout. Rostlinám to zatím zdá se neuškodilo, újmu neutrpěl ani plůdek (asi od dánií malabarských), který mi roste v přepadovém filtru vedle nádrže.
Nabízí se otázka, jak je to s tou kyselinou salycilovou - jednak výrobce má nějaký trik, kterak do 200ml balení rozpustit 2g kyseliny, a možná to promile astaxantinu tam hraje větší roli, než jen barvení roztoku. Objednal jsem pro jistotu pár pytlíků KNO3 a uvidíme...
Starší reakce
Peroxid vodíku lze zakoupit v 10% , 12% koncentraci jako "technický", podstatně levněji např. u bazenářů,ale... Opatrně, přečíst příbalový leták a raději naředit na tu 3% koncentraci. Nebo koupit nejlépe rovnou ten z lékárny a další látky v něm neřešit, koncentrace při doporučeném použitém množství v běžném akva jsou bezvýznamné...
Neřešil bych.
No právě, že ty konzervanty obsahuje Peroxid vodíku z lékárny (
www.drmax.cz/… -záložka popis), tak jsem se ptal, jestli je i nějaký peroxid vodíku bez těchto látek.
Každá chemická látka je nebezpečná - záleží jen na koncentraci.
Vámi zmíněné přídatné látky jsou konzervanty. Netuším, jestli a proč by měly být pro vaši potřebu nutné(?).
Běžná koncentrace peroxidu vodíku je 3%. K dostání např. v lékárnách. S koncentrovanějšími roztoky je potřeba pracovat "v rukavičkách" a vědět, co dělám...
Doporučuje se tady Peroxid vodíku. Ve složení je uvedeno: Pomocné látky jsou stabilizační přísady kyselina benzoová a difosforečnan sodný.
Jsou to bezpečné látky? Nebo je nějaký Peroxid vodíku i bez těch pomocných látek?
Starší reakce
Jsem téhož názoru, že kyselina salicylová má pozitivní vliv na rostliny. Proto ji používám jako prostředek (stresový hormon) proti patogenům u terestrických rostlin.
Možná by stálo za to, pohrát si s touto látkou i v akváriích?
Hnidopíchanec akceptován
Jasne, v MSDS je uvedena "Salicylsäure" a vzhledem k tomu, ze dle Franka kys. acetalsalicylova zastavuje rust drkalek, jsem si to zbrkle spojil. Kazdopadne i ta kys. salicylova jde koupit za hubicku. A asi bude i lepsi vzhledem k prospesnosti rostlinam.
...Dalsim "zjistenim" autora studie bylo, ze druhy zatimco druhy testovany pripravek byl na bazi salicylatu, u Blue Exitu se slozeni nepodarilo zjistit. To podnitilo moji zvedavost a zapatral jsem po bezpecnostnim listu (MSDS) Blue Exitu a jake prekvapeni - 99 procent voda, necele procento kyselina salicylova (acylpirin) a maly zbytecek astaxanthin (na obarveni)...
Jako správný hnidopich upozorňuji, že Acylpyrin se nevyrábí z kyseliny salicylové, ale jejího derivátu - kyseliny acetylsalicylové (analgetikum). Ta první jmenovaná se používá např. v kožním lékařství díky svému keratoplastickému efektu, v mém případě pak jako zajímavý hormonální stimulant při pěstování rostlin.
Ale když ten Acylpyrin tak dobře zafungoval, to ostatní kolem je vedlejší.
2 19.04.2023 20:22 Tico – Blue Exit slozeni
Pratele, sinice me potrapila za celou moji akvaristickou historii az ted po vycisteni zanedbaneho akvarka. Zvazoval jsem aplikaci Blue Exitu a trochu jsem googlil na tohle tema. V jedne studii vlivu pripravku proti sinicim na Danio rerio me zaujalo, ze Blue Exit udajne neuskodil daniim ani v desetinasobne prekrocene koncentraci (dokonce snad ani 100-nasobek nebyl nikterak fatalni). Dalsim "zjistenim" autora studie bylo, ze druhy zatimco druhy testovany pripravek byl na bazi salicylatu, u Blue Exitu se slozeni nepodarilo zjistit. To podnitilo moji zvedavost a zapatral jsem po bezpecnostnim listu (MSDS) Blue Exitu a jake prekvapeni - 99 procent voda, necele procento kyselina salicylova (acylpirin) a maly zbytecek astaxanthin (na obarveni). Takze jako pravy kolenovrt jsem rozdrtil dve tablety aspirinu (davkovani dle Franka), zastinil nadrz, zprovoznil vzduchovani a dej se vule Pane
Uz po par hodinach je videt, ze to te potvore vubec nesmakuje a opousti dobyta uzemi. Dodavam, ze vyrobce Blue Exitu rozdeluje davku do 5 dnu, ale pri davkovani dle Franka se aplikuje ekvivalentni davka jednorazove.
Starší reakce
ja som mal tiež dočinenie so sinicou. nevedel som sa jej zgabať možno aj dva roky. zatemnil som akvarium na 10dni.poctivo,absolutna tma.sinica síce zmizla ale do týždňa bola speť. skúšal som peroxid, blue exit. nič na ňu nezabralo. skúšal som malo dusika veľa dusika, malo fosforu veľa fosforu,vybral som substrat vypiekol ho v trúbe a nič. ta špina bola speť. nakoniec som vyskúšal ten pomer dusik fosfor a čuduj sa svete do týždňa bola preč. sama od seba. a už sa nevrátila. dva roky som bez nej, aj bez rias. dusik držím na 10-15mg/l a fosfor na 1-1,5mg/l.
Děkuji moc. Četl jsem že pomáhá zatemění akvaria dekou na par dní
Přidat reakci
[1] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81211x