Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Taxiphyllum barbieri (Jávský mech) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Taxiphyllum barbieri (Jávský mech) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.07.2023 16:11 Muž Lojza007 [1206] Re: Beastie
Já ho nikdy nestříhal, když vyrostl moc, tak jsem ho rukou část odtrhl a bylo hotovo. Bylo to třeba jednou za pár měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2023 16:00 Žena Beastie [320]
Jsem zpět s mechem. Konečně se mi v nějakém akva povedlo mít mech co roste, nehnědne a nemá v sobě řasu. Což mě přivedlo k jinému problému a to je stříhání. Nikdy jsem to nemusela řešit, najednou ta koule, co jsem tam dávala vloni v říjnu, už jsou tři trsy a jeden dosahuje hladiny, další jsou ve tři čtvrtině.
Jak moc stříhat najednou, jaký je problém, když má mech takovouhle výšku (cca 30 cm, co pak prosvícení a uhnívání ze dna), jaké jsou benefity stříhání/nestříhání
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2022 22:57 Žena Beastie [320] Re: lhajek
Před pořízením krunýřovců jsem zvedla světlo na 12 hod denně abych podpořila růst nánosů řasy pro ně. Bohužel si to vybrala ta špatná řasa. Plus víc přirozeného světla přes léto. Stáhnu to zpět na 8 a předpokládam že sama zmizí časem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2022 22:36 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Beastie
Taky jsem v meších bojoval s vláknitou řasou. Ale první co je potřeba udělat, je najít problém v akváriu, který umožňuje vláknité řase růst. Udělat stabilní akvárium kde se řasám nedaří a pak stačí malá centimetrová větévka mechu a rozroste se krásně čistý jak bychom chtěli. (Zrovna tento týden jsem z akvária vytahoval asi 2,5L jávského mechu krásně čistého a nechal jsem tam jen pár větviček, tedy těch o kterých vím, další jsou o kterých nevím. A za půl roku budu lovit určitě zase.)

Dávat něco do malých nádob je na nic. Je to nestabilní prostředí s prudkými změnami, které svědčí víc řasám než rostlinám o které stojíme. Když chci stabilitu prostředí tak naopak potřebuji větší objem - v něm je vše o něco snazší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.09.2022 20:55 R Muž afc1886 [14703] Re: afc1886
Fotka k příspěvku Rozhodnutí budeš muset udělat sama. Ale z mé vlastní zkušenosti ti vlákninou řasu krevetky nezlikvidují, snad ti trochu pomohou japoniky, ale taky tomu moc nedají. Ve sklenici si taky mech i řasa žili pěkně dál svým životem. Teď zkouším co udělá mech s řasou v malé misce ve stylu převodu na emerz. ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2022 09:57 Žena Beastie [320] Re: Lojza007
Pár vláken jsem brala už měsíc zpátky, sedí ve skleničce na okně aby posílil ale když na to teď koukám, je na tom ještě hůř než ten velký. Kdyžtak mám kus velký jak pěst v krevetkárku, tam o řase nevím. Jen mi to přišlo plýtvání to vyhodit, ale když teď přemýšlím a počítám kolik misek a skleniček plných věcí z akva mám všude po bytě navíc, přijde mi, že mám nějaký mentální problém a asi to radši vyhodím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.09.2022 09:53 Muž Lojza007 [1206] Re: Beastie
A není tam nějaký kousek bez řasy? Ten bych vzal a dal bokem, aby se rozrostl. Já jsem taky vyhodil tak půlku objemu mechu, kde řasa byla, v té druhé půlce jí bylo málo nebo snad vůbec. Mech už má původní rozměry a řasy je pořád málo. Nechci tvrdit, že tam není žádná, ten mech je hodně hustý, ale na první pohled vypadá bez řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2022 08:28 Žena Beastie [320]
Ještě se zeptám jednou. Mech prorostlý vláknitou řasou jsem vyndala z akva, mám ho v kýbli a už týden ho stěhuju po baráku sem a tam, bez dobrého světla, občas z něj odmotávám řasu. Je ho dost, nechce se mi ho úplně vyhodit
Otázka je ale, co s ním, jestli ho strčit ke krevetám kde ho můžou ale nemusí zkonzumovat (a zabral by mi 90%) akva, jestli ho napěchovat do 3l sklenice a doufat že se sám nějak vzpamatuje na okně na světle, strčit ho do jiného akva, kde je proud ale vláknitá řasa je tam taky, nebo jestli ho dát do nově založené nádrže, co budu mít. Nejsem si jistá, jestli se mechám v nových nádržích daří, a jesti si naopak řasu pak nezavleču i tam

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.09.2022 11:49 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: KarásekLut
KarásekLut napsal: A existuje nějaký mech který jde "píchnout do země" jako například stonkovky? Co sem našel tak se mechy dávají jen na dekorace a na to já tam tolik dekorací nemám. Pro mě by byl nejjednodušší mech který zapíchnu do substrátu a tam mi zakoření Ahoj, ve vedlejším vláknu jsi se ptal na mechy rostoucí "jako stonkovky".
Jediný vertikálně rostoucí mech, co vím, je tento:
rybicky.net/atlasrostlin/taxiphyllum_flame_moss
Sice i tento musíš na něco navázat nebo zatížit (stačí nějaký malý šutr, kořen, dekoraci...), ale roste nahoru.
Mám ho, můžu potvrdit (byť ho toho času zachraňuji). Je poměrně složité ho sehnat, ale na webu se prodává... ;-)
EDIT: Teď koukám na prezentace a má ho překvapivě v nádrži hodně lidí...tak zkus někoho v okolí oslovit v SZ, přebytky se určitě ve velkém vyhazují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2022 11:06 Muž KarásekLut [94] Re: Lojza007
Ja sem si rikal ze bych ho jmistil na kamen
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2022 11:04 Muž Lojza007 [1206] Re: KarásekLut
Pokud nemáš silný proud, tak ten mech stačí zasunout do nějakě škvíry a bude držet i bez lepidla nebo vlasce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2022 10:39 Muž Perlas [546] Re: KarásekLut
Vterinove gelove
Vlasec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2022 09:10 Muž KarásekLut [94] Re: Lojza007
takže jen položit na dno a případně zatížit a počkat až se přichytí? tak to je paráda.to zkusím :)
Edit: a kdybych to chtěl uchytit na kořen nebo na kamen tak jaký bych měl použít vteřinový lepidlo nebo jakou "speciální" nit? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2022 09:02 Muž Lojza007 [1206] Re: KarásekLut
Ten mech nekoření a tipuju, že co bude v substrátu, tak uhnije. Prostě se položí na dno a případně se zatíží kamínkem nebo jinou dekorací a poroste sám. Jávský mech je skutečně nenáročný, není v tom potřeba hledat složitosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2022 08:17 Muž KarásekLut [94] – Mech do substrátu
Má někdo zkušenosti s pěstováním jávského mechu nebo Monosolenium tenerum v substrátu? Dá se mech jen "zapíchnout" do substrátu a bude tam bez problémů růst nebo mám očekávat nějaký problémy? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2020 19:47 Muž vlka [3455] Re: rudiezi
Je to plevel, který roste jako divý. Sám se přichytil ke kořenu a každých 14 dní trhám trsy mechu. Experimentoval jsem se zasazením do dna a normálně se přichytí ke kamínkům a roste ,,do vrchu,,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2020 19:17 R Muž afc1886 [14703] Re: rudiezi
Ano, ale chce mít dost velkou vlhkost, alespoň z mé zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2020 19:11 Muž rudiezi [3]
Vydrží mi mach keď bude v emerznej časti paludária? Resp. je možné pestovať tento mach bez toho aby bol ponorený vo vode? Ďakujem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2020 19:09 Muž rudiezi [3] Re: Frogyman
Mne najlepšie rastie jávsky mach bez CO2, bez silného svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2020 11:45 Muž Frogyman [4]
Fotka k příspěvku Zdar fšickni.. Tak sem přečet celý téma, a v zásadě i když je tu spoustu informací, ta pro mne tu nejni... Koupil jsem si do akva mech.. Údajně jávský.. Od rataje.. Za 200.. Přilepil sem ho na kámen a trošku na kořen, a upřímně už když to přišlo, tak vypadal napůl jako dříví na podpal, a teď po 3 týdnech v akva s docela silnym led světlem co2 a hnojením vypadá pořád stejně... Jsem netrpělivej, nebo je něco špatně ? Všichni vesměs píšete, že roste rychle.. A mě ani milimetr... stydim :-(
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 01:48 zdzd Re: MikiG
Podmínky, no nevím. Zatím to bylo rostlinné peklo, ale co jsem začal svítit, tak pterodaktylus začíná obrážet a z hnědé barvy přechází na trochu zelenou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 01:46 zdzd Re: Anďaska
Tak zkusím Jávský mech :-), protože ho dostanu kelímek a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 22:49 MikiG Re: zdzd
Rychlost růstu bude mít přímou souvislost s podmínkami v nádrži ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 22:42 Anďaska Re: zdzd
Přesně tak, sám uvidíš, kterému se bude dařit. Každé akvárium je jiné, co roste jednomu, nemusí růst druhému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 22:25 zdzd MikiG
takže jen podle vzhledu ? neřešit rychlost růstu apod ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2019 19:35 MikiG Re: zdzd
Většině mechů obecně nevadí i horší světelné podmínky a také snese velké teplotní rozpětí-většinou 15-28°C. Jak píše Andaska, výber si ten, který se ti libí a jdi do něj, určitě nebudeš mít problém, že by se ti nechytil. Já jsem bral mech přes e-Bay z Anglie(velký výběr) bez problémů a za menší peníze než bych za něj dal tady(hlavně jsem ho tu ani nesehnal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 19:32 zdzd Re: Anďaska
To právě nechci. Potřeboval bych vědět, který roste "rychle" a není moc náročný.
Chce to někoho se zkušenostmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 19:21 Anďaska Re: zdzd
Tak se podívej tady do atlasu a vyber si jaký se Ti líbí. Časem uvidíš, který Ti půjde nejlíp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 19:11 zdzd Re: Anďaska
jenže já nevím jaký mech konkrétně, je toho hodně a někdo dává vánoční někdo zase "jávský" atd. a protože se v tom nevyznám, tak se mi nechce experimentovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 18:53 Anďaska Re: zdzd
Můžeš mrknout na e-shopy, třeba u Rataje, rostlinná akvária atd. Nebo se podívej tady do inzerátů, jestli někdo nenabízí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 18:49 zdzd
Tak a ještě musím dořešit mech na pár kamenů. Poradíte kde to mám koupit a také jakou odrůdu. Na bazarech prodávají všichni jávský mech, ale evidentně nikdo neví co vlastně doma má, jak jsem z různých diskuzí pochopil.

Vodu mám 18 stupňů, svícení můžu upravit dle potřeby.

Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2017 07:16 Muž LeRi [315] – Taxiphyllum barbieri (jávský mech)
Ahoj, vaše zkušenosti,za jak dlouho se mech udrží sám na dekoraci (kořen) ? Přivázaný ho mám vlascem který chci potom odstranit, děkuji za reakce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 10:05 R Muž ctibum [6926] Re: Horác
Tak sice se popíná, ale rychlostí pohybu ledovce, takže plán se ruší, bude mřížka/perlinka...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:54 R Muž ctibum [6926] Re: Horác
To je přesně to, co bych chtěl přesvědčit k popínání :)

Já vím, že praktičtější by byly mřížky. Ale když já to úplně vidím, jak to bude hezký (a jak to docela určitě nebude ve skutečnosti vypadat)...

Ale tak alespoň vím, že popínat se to umí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.05.2016 21:49 Muž Horác [3942] Re: ctibum
Mně tohle drželo přímo na skle (resp. spíš vrostlé do nějakého povlaku řas). A to dost pevně.
www.horacovoakvarium.cz/…
Co se tvého nápadu týče, jako praktičtější bych viděl spíš ty zmiňované mřížky či perlinku (kvůli manipulaci či případnému úplnému odstraňování někdy v budoucnu - pokud v akvárku něco nemusím dělat "na věčné časy", tak to nedělám.) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:44 R Muž ctibum [6926] Re: díky
Díky všem.
Ty síťky a perlinky jsem četl a mám to jako záložní plán. Ale teď mám v krevetárku na dně kořen, na který odpadl, nebo se doplazil kousek mechu a začal se po něm plazit jak popínavá rostlina po fasádě domu. To mě přivedlo na ten nápad. Tak mě zajímalo, jestli má někdo zkušenost s přirozeným samovolným "popínáním" po svislé ploše bez pomoci mřížek. Ani bych netrval na celoplošném porostu, právě proto, že bych tam měl ten flexi. Že by to byla taky taková porostlá "fasáda".
No asi to zkusím, při nejhorším přijdu o trochu silikonu a písku...

To Drvi: Ona ta stěna bude 30x25cm, takže jestli se to chytne, tak to zas takový drama nebude a počítám, že krevety si z toho zobnou... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:37 Žena drvi [2894] Re: ctibum
A uvedom si, ze to budes muset cas od casu strihat a odkalovat z toho binec (v mechu se drzi i na svisly stene), to jestli z toho budes mit celou stenu tak te lituju :) Ale hezky to asi bude palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:25 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Často se používá perlinka, jako nosný podklad, je praktická ve své tvarovatelnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:13 R Muž afc1886 [14703] Re: ctibum
Jestli to chceš mít celé zarostlé mechem,tak bych použil nerezovou síťku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:11 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: ctibum
zdravím, no neviem, to s tým pozadím nalepeným na silikone je asi blbost, bud tam dat nejakú sietku a naviazat to vlasom na to, alebo spravit z dubových spajdlí nekajú konstrukciu a naviazat to na to, ja ho mám v akvárku na koreni, pekne sa mu tam darí, vytvoril uz taký hustý porast ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 21:03 R Muž ctibum [6926]
Zdravíčko
Mám takovou ideu. Napatlat v krevetárku zadní stěnu (zevnitř) černým silikonem, na to nasypat černý flexiobklad a to bych chtěl poplazit jávským mechem. Zezačátku asi přilepit sekundovým lepidlem.
Je jávský mech až tak moc popínavý, aby splnil moje přání? A pokud ano, je lepší flexiobklad spíš jemný (1-2mm), nebo hrubší?
Díky za moudra...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 15:42 Muž rybaherb [0] Re: Koště
Taky ho permanentně množím, ale nebaví mne to. ono to hnědé vypadá, jako nějaké výtrusy. Mech asi dozrál a chce se rozmnožovat. páč mám plno bordelu i na dně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 12:05 Muž beermajkl [3] Re: Lubosc
Jaký mech by jsi doporučil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2015 21:41 Koště Re: rybaherb
Hnědý jsem ho měl jenom jednou, když přišla na jedno akva rozsivka, ale to bylo hnědé tak nějak všechno. Od té doby je zelený pořád a všude i když je na něj dva měsíce nešáhnuto, takže starými výhonky to být nemusí. Nevím ovšem, jak dlouho jej máš, já ho vždy tak po dvou měsících vyrvu všechen, nechám si nejhezčí kousky a vrátím je na místo. Do měsíce je zase zarostlý všude možně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:37 Muž rybaherb [0] – Hnědnutí
Fotka k příspěvku Stal jsem se poměrně úspěšným pěstitelem tohoto mechu. za nekřesťanský peníz jsem koupil v Hornbachu zbylý kousek, nicméně teď ho mám plné akvárium.
Mám dotaz k hnědnutí.
V mém mini akva jsem ho přivázal na kořen, rozrostl se fenomenálně, zabíral mi většinu akva, tak jsem ho prostřihl, ale teď dominuje hnědá část, což už není tak pěkné.
Ty hnědé výhonky jsou předpokládám ty starší ne? Nemyslím si, že by se mu nedařilo, ale pěkné to není no.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2015 16:57 Muž Lubosc [5] - RostlinyRe: majklbeer
ja bych urcite volil jine mechy ne kvuli vlastnostem ale spis kvuli vzhledu ja bych pozadi videl treba v tajvanu krasne previsle vetve hodne podobne vanocnimu mechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2015 07:58 Muž beermajkl [3] – pozadí
Zdravím,chtěl bych z jávského mechu udělat pozadí akvária,máte s tím někdo zkušenost?Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2013 23:00 buck – mech
Jestli to nebude vadit, dovolil bych si sem napsat pár mojich postřehů o jávském mech.

Byla to jedna z mých prvních rostlin a taky jediná, o které si troufám říct, že toho snese opravdu hodně. Mám ji ve dvou akvárijích a v obou roste velice rychle a to mám velice tvrdou vodu a světlo 0.25 w na litr a nijak nehnojím. Strukturu mi vytváří dvojího typu, podle toho, jestli je na dekoraci ( kobereček), nebo volně (dlouhé vlasy) a taky podle světla (koberec vytvořil vždy na osvětleném místě a naopak). Žádná z ryb mi ho nikdy neožírala, poze z něj odstraňovala poškozené části a řasy ( sae, paví očka, ancistři, mřenky nádherné, parmičky nádherné). Jelikož mi tak expandoval, tak jsem se jednou rozhodl část mechu dát do 20l kýblu, ale nějak jsem na něj zapomněl a tak se z toho stal takový malí experiment se světlem smich . Mech jsem vytáhl po půl roce bez jakékoliv výměny vody a přístupu světla ve velikosti tak 10x větší než byl s výběžky více jak 10cm dlouhé. Prostě byl ho plnej kýbl. Tímto bych chtěl vyvrátit tvrzení, že mechu se má silně svítit a že bez světla odejdou. Chyba bývá spíše zamořením parazity (řasy), nebo aklimatizací. Ps: teď testuji mech zas na světle potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2013 20:54 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: SlavekB
Fotka k příspěvku Postrádat určitě můžeme, budeme ho zastříhávat, takže vše můžu darovat. Chytne se určitě, je o plevel, a stačí kousek a už raší .... potlesk
To co jsme mi sázeli, nebylo ani vidět, teď už není vidět pomalu ten šutr ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2013 00:43 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: sonetka
tak ten je krásnej. Mně by stačilo pár větviček. Bud se rozmnoží nebo nemá nárok na žití. Měl jsem ho dřív, ale bohužel tehdy jsem měl o dost míň světla a k tomu jsem ho dal až na dno.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13597x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3770-taxiphyllum-barbieri-javsky-mech-pestovani-problemy