Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 21:26 Vééna
I když to nebude zrovna k tématu, využiju tuto diskuzi a zeptám se taky na něco ohledně skalár...
Momentálně mám v akva asi 80-100 tříměsíčních skalár. Vývoj probíhal v pohodě, až v poslední době se zhruba třetině prcků deformuje horní ploutev. Tím deformuje myslím to, že se jim ohýbá, cca 5ti jedincům ani nenarostla. Tato deformace lze pozorovat jak u některých největších kusů, tak i těch nejmenších..Má někdo podobné zkušenosti?? Čím by to mohlo být?? Jediné co mě napadá, je genetika. Krmím několikrát denně různou stravou od vloček,drcených granulí,nasekaných patentek,dafnií atd, odkaluji každý den, teplota 26°C, výška akva je pro takto malé jedince snad také dostačující (35cm)...
Jedná se o první úspěšný odchov, pár není zrovna hamonický, navíc se nejedná o čistou formu, ale mix samce černého a samice mapové, tak i proto se přikláním spíš ke genetické deformaci...

Je nějaká šance, že se těmto jedincům ploutev během vývoje srovná nebo mám raději zvolit nějaký humánní způsob usmrcení, dokud se ještě jedná o mladé jedince?? Pochybuji, že by nějaká výkupna měla zájem o mrzáky a navíc ani nechci pouštět do oběhu nekvalitní ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 21:06 Muž navik [908] - Sumci – Re: Martin + hmm
Vhodnější by byl větší objem vody než 3 litry. Kolem jiker musí proudit okysličená voda - tzn. pustit vzduchování kamínkem tak, aby bublinky procházely poblíž jiker. Ošetřit vodu kapkou přípravku proti plísni (akriflavin, Esha 2000). Vhodnější je vyšší teplota 27-28 stupňů - k vývoji jiker a vykulení plůdku dojde dříve. A je vhodně jikry, které postihne plíseň odstraňovat... ;-)

to hmm: před, při tření i krátce po maji ryby vysunutá kladélka, jejichž tvar je u samice a samce odlišný (mám je nafocené ve složce "Vývoj jiker...II" ve své prezentaci u Skalárka)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 20:53 hmm
Jak zistim ci sa mi tru 2 samice alebo mam ja samca???pred vcerom sa mi vitreli a dnes rano tam uz ikri neboli boli tusim priesvitne ikry

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 23:17 miro03 – Re: Dahak
Myslím že tam vo vrhu budeš mat kouřové,zlaté a černé?! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 21:33 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Taky si prihodim...cerstve rozplavanej pludek cernejch skalar. X-) Jak tak na to koukam tak i kdyz jsou rodice cerny jak mour bude mezi mladejma i nejakej ten klasickej nebo zlatej.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 16:52 Muž Geri [29] - Skaláry
Hehe... sem rád že taky někdy mužu poradit. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 16:51 Muž Leitlik [9]
Ty nikdy nezklameš Geri ! Dík za odpověď a ať se ti daří s odchovem !! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 16:42 Muž Geri [29] - Skaláry
Fotka k příspěvku nejlepší by bylo kdyby jsi tu 54l nádrž měl bez dna a bez ostatních ryb, 5litrů je na ně asi doopravdy málo. Zkus ještě týden krmit v tý 5l nádrži a až budou trochu statnější tak je dej do té 54l, ale stejná voda, stejná teplota. Mě se před 3 dny vytřeli ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 16:38 Muž Leitlik [9]
Fotka k příspěvku Tak plůdek zatím úspěšně odchován v 5ti litrovém akva. Zatím jich zůstalo cca.100 kousků. Plavou po celé nádržce jak zběsilí a loví artémky. Chci se zeptat. Vzhledem k tomu, že odchovnička je cca 5 litrů, tak mám strach, že se voda za chvíli skazí(i když často měním 1/3 za čerstvou. Můžu v této fázi plůdek předělat do 54l akva, kde jsou jen pískořky a 2 sekavci thajští ?? Děkuji za odpovědi. palec Budoucí nádrž viz. foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2009 08:42 Muž Yirka [9135] – Re: honza
Není zač, 50cm výšky je "very good". palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 22:12 Muž Sadman [0]
je to normální u nich, pokud máš vodu alespon trochu schůdnou, tak to jde..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 20:51 Žena Voloďka [59] - Tetry
Chci se zeptat i když to je možná trochu mimo mísu. Podařilo se někomu vypěstovat "jen tak" tetry (císařské)? V atlase se o odchovu dočítám takové věci, že to připadá na větší prácičku pro zkušené chovatele a já jsem se "jen" dva měsíce nekoukala do akva kvůli pracovní vytíženosti, měla jsem tam tři samice a jednoho samce s ancíkem...a když jsem je dala pryč a nasadila paví očka, tak se mi tam najednou objevily dvě malé tetry. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 20:44 honza – Yirka
jjj dík moc za radu a kolik jich myslíš slovem více. výšku akvária budu mít 50cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 20:07 Jakub – MichalK
moc ti to prajem tie ikry a nie vajčka ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2009 19:26 Muž Yirka [9135] – Re: honza
Sice se doporučuje výška nádrže 50cm, ale vím, že spousta akvaristů zde má prezentace se skaláry ve výšce sloupce 40cm a níže. Takže by těch 200 l mohlo stačit pro 2 páry. Chce to však dobře rozčlenit rostlinami a dekoracemi. Pokud budeš kupovat mladé rybky je třeba jich koupit více a nechat je dospět až se rozdělí do párů. Pak můžeš očekávat že se i vytřou, ve společném AQ však těžko mladé odchovají. Ale to je již jiná kapitola, ke které se teprve dopracuješ a budeš mít hafo času nastudovat a připravit se na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 16:01 Muž Robča08 [3] – Re: MichalK
tak asi se vytřely ve společné nadrži předpokládám. Máš 2 možnosti, bud je necháš tam a asi pochybuju, že to uhlídají před jinýma rybama anebo list odstřihni a dej zvlášt do jiné nádže a přidej vzduchovací kamínek na ovívání jiker
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 15:31 honza – CHCI JE TAKY
chtěl bych si taky pořídít skaláry jen si nejsu jistej jestli by stačilo akvarium o rozměrech ( 100X40X50 objem 200litrů) a eventuelně aby se mi taky třely. myslíte že by to mělo stačit ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 14:44 Muž Geri [29] - Skaláry
Když to vidim asi taky budu muset něco natočit :) jeden pár se tu už připravuje, oba mramoráci, taky pěkný kusani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 06:42 Muž Walker [66] - Cichlidy – Re: Dahak
Taky se musím pochlubit, kde se před čtrnácti dny třeli moji miláčči. Poprvé jsem to zachytil a koukal (oni to dělají většinou dopoledne, když je v bytě trošku klidu).

www.youtube.com/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 22:53 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Geri
Je to holka :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 22:31 Muž Geri [29] - Skaláry
Suprově je přenáší má to už vychytané samička, teda aspoň myslim že ta co to přenášela je holka. Ale pěkný kusani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 21:00 Žena Laduschka [120] – Re: Dahak
teda, to jsou nádherný kusy palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 20:40 vlasto1984 – skalalr
ahojte dnes sa mi konecne po dlhej dobe vytreli skalare uz som myslel ze sa nedockam odobral som ikry do pripraveneho akva dal som akrifalavin a vzduchujem ale mam tvrdu vodu myslite ze mam sancu aj v tvrdej vode ze sa mi nieci podary
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:54 Muž Geri [29] - Skaláry
to bez pochyby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:51 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: Geri
Já sem nemoh sehnat žábru, tak sem ji mplně nahradil žloudkem a bylo to bez problému, ale určitě je to se žábrou lepší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:49 Muž jaa [5]
no zatial nepotrebujem zabronozku,len si zistujem co ako dopredu. Bo sa mi pacia skalare a zaujima ma ich chov,mnozenie a odchov a chcel by som to vyskusat. Momentalne mam este len objednanych dospelich skalaroch od jedneho chovatela, takze som este len "na zaciatku cesty"....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:43 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: jaa
Pokud nechceš nebo nemůžeš živou žábronožku tak můžeš skusit odskořápkovanou žábronožku ;-) jde to s ní bez problémů také,vyzkoušeno palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:37 Muž Geri [29] - Skaláry
nahradit ne... ale u některých druhů je to nezbytná součást prvních kroků po rozplavání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:32 Muž jaa [5]
takze tym žltkom sa žabrohožka neda uplne nahradit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:31 Muž Geri [29] - Skaláry
jinak eště lepší než žloutek z vajce je liquimin je to náhražka toho vejce, ale upravené tak aby se nezkazilo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:30 Muž Geri [29] - Skaláry
Uvař vejce, vyndej žloutek, natvrdo uvařený, ve vodě ho roztentuj na sr... uplně na kaši a tim krmit, já to dávam do mírně slané vody, nemá to takovou tendeci se kazit. Krmí se stim tak 3 dny až týden od rozplavání potěru, než potěr trochu odroste a přijme bez problému vylíhlou žábronožku, pak krmit žábrou... ale myslim že skaláry hned po rozplavání přijímají žábru bez problému, spíš tetry a jiné malé mršky mají problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:15 Muž jaa [5]
to stym žltkom ma zaujalo..........ako to robis? uvareny zltok? ako to varis, iba zltok samotny alebo cele vajce a potom to vydlabes? a ako moc to ma byt uvarene, uplne do tvrda az sa bude rosipat alebo len tak lahko aby bol este ciastocne tekuty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:02 Muž Leitlik [9]
To jako, že žloudek žábru nahradí ?? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:47 Muž Sakul [13] - Cichlidy – krmení
Jináč dodávam, že velmi dobrou alternativou, žábry je vařený žloudek. Mam odzkoušeno a na žloudku odchováno, fakt doporučuji. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 15:29 Muž Leitlik [9]
Tak plesnivky odsáty novou balonkovou měrkou na elektrolit. Zkoušel jsem i Geriho radu s jehlou a to nedávám. Připadl jsem si jak starej rozklepanej páprda. hmm :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 12:08 Muž elko [30] - Sumci – Re: Leitlik
doporučuji každopádně odsávat,jinak se plísen rychle šíří i na zdravé jikry.dej šikmo seřízlou hadičku na stříkačku,vydloubnout plesnivou a odsát.u mě to tak funguje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 12:01 Muž Leitlik [9] – Re: Geri
Bingo ! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:40 Muž Geri [29] - Skaláry
můžeš, ale nemusíš, odsávat nedoporučuji, vzal by jsi stim i hodně dobrých, skus jehlu připevnit na špejli a vypichovat je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 07:29 Muž Leitlik [9]
Tak v tuhle chvíli zhruba polovina jiker odpadla a leží roztroušeně na dně. Ale plesnivý nejsou. Dotaz zní :mám odsát plesnivé jikry co jsou mezi nima ? Děkuji. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:17 Muž Geri [29] - Skaláry
A když se nepovede tenhle výtěr, tak se nic neděje, těch ještě bude... Já dneska odkaloval a měnil 30% vody u tří párů skalár, tak čekam že do dvou dnů maj všechny jikry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:13 Muž Leitlik [9]
No to jsi mě celkem ukidnil ! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:08 Muž Geri [29] - Skaláry
Neni kam chvátat s žábrou, plůdek se z jikry vykulí při tý teplotě co jsi psal za 24-36hodin. Pak bude trvat asi 5 dní než stráví váček a až ho stráví začne plavat, pak krmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:04 Muž Leitlik [9]
Nedělám si moc velký iluze ! :-O I pro to, že jsem neměl čas sehnat žábronožku, tak se modlím, aby mi můj dvorní akvarista pan Hrdlička nějakou zatím zapůjčil. Hned ráno tak pádím. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 01:00 Muž Geri [29] - Skaláry
Jsem zědav jak dopadneš, mě teď nevyšli 2 krásný výtěry, měl jsem nějakej problém se žábrou, nějak se nechtěla líhnout. ale problém byl ostraněn. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 00:59 Muž Geri [29] - Skaláry
S žábronožkou začni krmit hned po rozplavání potěru, to poznáš až začne plavat. Chce to krmit tak 5x denně. Potěr je choulostivý, pravidelně odkalovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:16 Muž Leitlik [9]
Fotka k příspěvku Tak o5 pozdě ! Zase jsem nevychytal tření těch dvou romantiků. :-( Ale naštěstí to samička celý "plácla" na čistící magnet (viz foto). Přišel jsem na poslední chvíli, když sameček "ojížděl" jikry. Cvilku to oba dva bránili, ale asi po půl hoďce to začali nekompromisně požírat! rozzureny Tak jsem vyndal magnet a šup s ním do rychle vykoumanýho provizorního akviška(molitanový vzduchový filtr,jemný vzduchovací kamínek,voda od rodičů,EsHa 2000 a topím na 28). Už je to přesně 27 hodin a už jsou zřetelný oční body(nebo jak se tomu nazývá,profíci snad prominou). Plesnivých jiker bylo zatím jen 6 kousků, které jsem ihned odstranil upravenou špejlí. Zbývá jich tam cca. 250. Mám dotaz, až se vykulí, za jak dlouho aplikovat žábronožku ? nebo na co si mám dávat v téhle a budoucí fázi obvzlášť pozor? je to moje vůbec první zkušenost s odchovem, tak mi celkem "cvaká prdelka" :-( Vím, že tu existuje ono čarovné klikátko HLEDAT, ale poraďte prosím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 15:06 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jaa
Z fota to vypadá, že jde pravdopodobně jen o zbarvení. Nic na škodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 13:20 Muž jaa [5]
Fotka k příspěvku a este detail
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 13:20 Muž jaa [5]
Fotka k příspěvku no z tych troch vecich su tam dvaja, ktory sa drzia viac pri sebe a toho tretieho obcas od seba odhanaju (odhana ho hlavne samica) a ked su ty dvaja vedla seba (ten par) tak na seba tak pomikavaju hlavami, ale zeby si niekde cistili list sklo alebo nejake miestecko som si este nevsimol........asi im skusim este dokupit par kamosou a potom uvidim ci sa to poparuje alebo co sa bude diat........
a mam este jednu otazocku. Jedna zo samiciek ma nejaky modry az tirkisovy flak na chrbte, je to velmi ostro ohranicene a nerozsiruje sa to, ani si to o nic neobtiera alebo tak nejako. netusim co to je, neviete nahodou poradit? prikladam foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 12:50 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jaa
Bez páru, těžko můžeš provokovat k tření. Můžeš napodobovat monzun tak jak psal romy. Zkus častějš vyměnovat vodu, rozhodně nezvyšovat teplotu na 30°c, maximálně při léčení. Mam odzkoušeno, zhruba výměnou vody můžeš snížit teplotu vody o 4°C . Tímto způsobem by se ti to mohlo povézt, vytváření páru poznáš tak, že se začne jakoby natřásat, obvzlášt při námluvách se zvyšuje agrese. Vytvořený pár poznáš že si na vzvájem imponujou a začnou společně hledat místo na vytření(očištují ho tlamkama). To to může trvat i několik týdnů. Tak hodně zdaru ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-odchov-skalar?od=1478