Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená voda

 

NápovědaFórum » Řasy » Zákaly vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zelená voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 12:10 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: olga
"...Nejúčinnější (filtrace) je 'proudová', kdy se všechen kal vířením zvedne a zachytí výkonným filtrem, který se logicky musí nečistot častěji zbavovat, ať to v něm "nehnije" a tak se udrží nejlepší parametry kvality vody..."
Už z tohoto by vám, Olgo, mělo být jasné, že 0 neprovozuje akvaristiku tak, jako drtivá většina návštěvníků těchto stránek. Proto také nechápe, k jakým procesům dochází ve filtrech s pomalým průtokem vody a čemu vy nebo já říkáme biologická filtrace vody ve společenských nádržích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 11:00 Žena olga [4] Re: 0
Je mi zvlastni, ze se jeste nikdo neozval... Vy si myslite, ze jedina biologicka filtrace probiha pres pridavne akvarium s rostlinami? Neprobiha nahodou spis diky bakteriim nez rostlinam? Mechanicka cast, to je ta, kterou tu popisujete, mechanicky cisti vodu od necistot. Pokud by probihala pouze tato, skutecne by bylo treba kazdou chvili cistit filtr, nebot by v nem stale narustalo mnozstvi odpadnich latek, ktere by hrozily otravit vodu. Nastesti tyto latky predstavuji zivny substrat pro radu bakterii, ktere je dokazi premenit na dalsi, mene skodlive (za podminek, ze vse muze probihat aerobne, proto se hodi fungujici filtr ;)). Tyto "dobre" bakterie osidluji filtr postupne, proto se take doporucuje jej nemyt pod vodou z kohoutku, protoze pak trva dele, nez znovu povrch osidli.
A mate pravdu, pouze pisu to, co jsem se jinde dozvedela (a davalo mi smysl, s elementarni znalosti chemie a biologie) - koneckoncu kdo z nas ma doma laborator a vsechny zde sdelovane pravdy si overuje sam?
Dale...nevim, jestli jste cetl diskuzi nize, kristianovi ponozka na podobny problem zabrala. Ja bych ji proto takto a priori nezavrhovala...
Toto neni moje prvni akvarium. Jiz jsem jich za svuj zivot mela dost, do rady z nich jsem pridavala CO2, ale nikdy jsem jeste nezkousela hnojeni dna. Proto jsem pro jistotu pripojila udaj o hnojivu Bivoj...a kdyz jsme u toho, vypnuti CO2 na tyden nemelo na zakal v tomto akvariu zadny vliv, stav se zhorsil i tak.
Samozrejme jsem rada za Vasi radu, bohuzel ale nemam kam ryby odlovit, na dalsi akvarium uz prostor nemam. I tak by me ale zajimalo, kde se da sehnat pul litru perloocek. Pokud by byly k dispozici, zkusila bych proste oddelit cast nadrze s nimi a nechat to cistit postupne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 17:04 0 Re: olga
Řešila jsi ten "na pěti místech přidaný Bivoj" a CO2 stále aplikuješ ? (podpora bujení). Krevetám zelený zákal nevadí , vylovil by ryby , vypnul filtr , pustil jen vzduchování přes kamínek a nasadil do 200litr. akva , 1/2 l dávku živých perlooček - nutno pomalu v nádobě , sáčku uvyknout je na vyšší teplotu! Po projasnění vody se dají zpět ryby , které zbaští dafnie a pak se opět uvede v činnost filtrování . Nebo akvárko odkalovacím zvonem vyčistit a všechnu vodu vyměnit.

Při zakládání akvárií nikdy neobohacuji pro rostliny dno a samotnou vodu žádnými "živinami" a nestalo se mi , abych se pak musel potýkat s nějakými zákaly.

Mám týden obnovenu 'spodní' nádrž co byla pod mým 'Potokem' v prezentaci (zrušeno přemístěním) a voda v ní je naprosto čistá a stále bude.

O filtraci jsem se na fóru již zmínil a dalo by se toho napsat z praxe víc. Nejúčinnější je 'proudová' , kdy se všechen kal vířením zvedne a zachytí výkonným filtrem , který se logicky musí nečistot častěji zbavovat , ať to v něm "nehnije" a tak se udrží nejlepší parametry kvality vody , nebo i průtočná , třeba i jen přes rostlinné nádrže v jedné rovině , což je ono skutečné biologické čištění , o kterém Olgo - podle toho co jsi mi napsala toho moc nevíš a ty stále předávané osvojované fráze jsem četl , rozhodných faktorů bezproblémového fungování akvária je několik. S tou ponožkou hmm , zázraky fakt nenastanou :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:34 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: olga
Zkusit se může cokoli. Záležet bude na původci zákalu. Některé planktonní organismy jsou hodně malé - "proklouznou" i planktonními sítěmi s oky o velikosti 50μm... Takže fusekle se neujala... hmm
Je čas na plán "B"! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:22 Žena olga [4] Re: kristian
Dekuji za rychlou reakci, Kristiane. Presne si akva denik (bohuzel) nevedu, nicmene...akvarium bylo zalozeno na konci ledna, tzn pred vice nez dvema mesici. Mesic jsem do nej dokupovala kytky, a na zatku brezna opatrila rybky. Za dalsi dva tydny se objevila nejprve sinice, a za par dni na to zeleny zakal...opravdu nevim, nic skokoveho tam nebylo...Od pridani ryb se nic zasadniho nestalo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:10 Muž kristian [80] Re: olga
Bude potreba zapatrat v mysli kdy to zacalo zelenat, a tim zkusit prijit na pricinu. U mne to bylo prestehovanim akvaria a tim i rozhozeni rovnovajy, takze filtrace vody pomohla pomoci puncochy. Pokud u vas toto nepomaha, znamena to ze v akva je jsou dobre podminky pro tento stav. Nedoslo ke zmene svetla? Hnojiva? osazenstva? roslin? Prestrihani?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 14:56 Žena olga [4] Re: 0
Tak jsem po tydnu zpet doma, a bohuzel zazrak se nekonal - voda uplne zelena, videt ted uz neni skoro nic. Vymenila jsem polovinu vody, takze alespon vidim na rostliny v predni casti, ale dal stale ne. Co ted? Stale mam latku pres vyvod z filtru jak mi tu bylo doporuceno, kterou cistim jednou za den (resp. cistil pritel, kdyz jsem tu nebyla), ovsem nepomaha to. Stav akvaria se i tak zhorsil.
Co s tim? Opravdu mi uz zbyva pouze chemie? (mam tam krevetky, o ktere bych velmi nerada prisla)
Dekuji za pomoc.
To 0: zkuste si precist, jak casto cisti filtr rada akvaristu na tomto foru. Neni vyjimkou i ctvrt az pul roku. Ja sama jsem mivala 500litrove akva, kde jsem filtr cistila po 3 mesicich, a nikdy nebyl problem! Dokonce se vseobecne doporucuje cistit, az kdyz je to potreba, tzn. vyrazne se snizi prutok; do te doby je zbytecne vymyvat si z filtru kultury, ktere zajistuji chemickou cast filtrace...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 13:22 0 Re: olga
Filtr čistí po měsíci a pak se diví hmm , člověk tu může vysvětlovat několikrát to samé s prostou ztrátou osobního času. Nedivím se , že akvaristů s delší praxí co do fóra přispívají je opravdu málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 23:28 Muž kristian [80] Re: olga
Jen upozorneni na ponozku. Problem je v tom ze se relativne rychle ucpe, a pak to tece okolo ni, tak at si nevyplavite akvarium ven. hmm Rad bych vam poslal foto. Ale pri mem poslednim pouziti po poslednim oprani kdyz jsem ji dal na balkon uschnout, pred slozenim do skrinky mi ji nekdo ukrad. (bylo to v prizemy, snad se nekomu hodila vice) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 22:32 Žena olga [4] Re: Usine
V tom pripade bych asi spis prorazela vlastni cestu :)
Dobre, s hnojenim si zacinat nebudu. Jedu ted na tyden pryc, tak az se vratim, napisu sem do diskuze, jak se veci maji.
Btw. vycistila jsem dnes filtr (uz po mesici, a jeste jel, nicmene zajimalo me se tam podivat, jestli tam treba nemam kus zelene barvici latky... ;-) ) a byl ale opravdu spinavy! Takze ted je proprany v odstate vode a na vyvodu v akva mam ponozku, ktera skutecne pousti zelenou barvu kdyz ji vyperu. Kristiane, doufam, ze Vase metoda me spasi! :)
Dekuji vsem za komentare!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 21:02 Usine Re: olga
Já jsem se přehnojením zbavil sinice, nikoliv zeleného zákalu. To je trochu rozdíl. Nebylo to ale jakékoliv hnojivo, ale bioflor od Rataje. (neobsahuje no3) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 13:28 0 Re: olga
Perloočky by to vyřešily snadno ( zelenou vodu z venkovních nádrží záměrně přidávám k rybím plůdkům , krevetkám a zooplanktonu k nakrmení).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:54 Muž kristian [80] Re: olga
100 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:33 Žena olga [4] Re: kristian
Diky Kristiane za zajimavy napad...a muzu se zeptat, kolik litru jste v akvariu mel? (ono par desitek litru se asi prefiltruje snaz a odkali ucinneji nez tech mych 160...
Jinak s pripravky...v akvariu mam krevetky o ktere bych nerada prisla, navic mam k pouzivani chemie (samozrejme vim, ze vse je chemie vc. vody, myslim te "algicidni" ;)) urcitou averzi podporenou serverem rybicky.net ;-)
Zkusim tu ponozku.
To hnojivo mi tedy nikdo nedoporucujete...? (Slysela jsem, ze takto se rasy kdysi zbavil pan Vaclav, dalsi kapacita na techto strankach...proste predavkoval) :)
Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:32 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: kristian
Vlastně - proč ne? Zkusit se může cokoli. Záležet bude na původci zákalu. Některé planktonní organismy jsou hodně malé - "proklouznou" i planktonními sítěmi s oky o velikosti 50μm... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:51 Muž kristian [80] Re: Sid
Zadna jina zmena nebyl, zakal jsem ziskal po prestehovani akvaria (rozhozeni rovnovahy). Cekal jsem jestli zmizi sam , ale jelikoz stale byl sytejsi, tak jsem zakrocil. Kazdy den jsem opral dokonale zelenou puncochu. A po tydnu bylo cisto. Myslim ze touto pomoci jsem pomohl srovnani rovnovahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:49 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: kristian
Myslíte, že to bylo zásluhou tohoto "přídavného filtru", že zákal odezněl? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:46 Muž kristian [80] Re: olga
Jednou se mi stalo neco podobneho, to bylo jeste kdyz sem mel akva v Ostrave. Sesil jsem s dost jemne propustne latky (tuhe prosteradlo) Ponozku pres kterou jsem propoustel vodu vytekajici z filtru. Kazdy den jsem musel tento pridavny filtr obratit a vycistit. Po cca 4-5 dnech bylo akva jako kristal a uz se zakal neukazal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:38 Dusyk Re: olga
Nezávidim ti ten zákal, aj mi sme ho mali v malawi a zbavovalo sa ho veľmi obtiažne. Vraj je veľmi účinna UV lampa. My sme menili veľké množstva vody, ale vraj nakoniec pomohoa zavrhovaná vec a to je prípravok proti riasam. Použili sme ALGOL od JBL. Nezaručujem, že pomohol zrovna on, ale riasy sme sa zbavili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:49 R Muž Silent [5949] Re: jirQa
Pokud já vím, tak aktivní uhlí odebírá z vody jen chemické sloučeniny. Ještě dejme tomu může posloužit omezeně jako substrát pro nitrifikační bakterie, ale pochybuju, že by odchytávalo jednobuněčné organismy. Ale třeba se pletu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:24 Muž filipsi [1296] Re: jirQa
Jak to udela? coze Nauc se kniham prilis neverit, a informace v nich srovnavat z ruznych zdroju, a premyslet nad nimi. Jinak te v zivote ceka jeste hodne zklamani :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:19 jirQa Re: filipsi
Hydrafinové-aktivní uhlí odstraní jednobuněčné oganismy. Je to rada z knihy -333 JAK A PROČ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:13 Muž filipsi [1296] Re: jirQa
Aktivni? Cemu to pomuze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:10 jirQa Re: olga
Pokud to Váš filtr dovolí, zkusil bych do něj dát aktivní uhlí - koupíte v akvar. obchodě a filtrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 17:31 Žena olga [4] Re: jirQa
Fotka k příspěvku Dobry den, tak jsem zase zpet. Bohuzel, s tim samym problemem, zelenym zakalem vody. Nejenze neustoupil, je ho jeste vic, opravdu uz do akvaria temer neni videt... :-(
Postupovala jsem, jak mi bylo poradeno - den a pul jsem nesvitila, akvarium bylo prikryte dekou aby do nej neslo zadne svetlo. Temer tyden jsem nekrmila, jiz tyden nepridavam CO2. Po odkryti akvaria jsem vymenila 1/3 vody.
Uz je to fakt zoufale...co takhle kdybych zkusila experimentovat s pridanim hnojiva? Treba je to nevyvazenosti prvku, a horsi uz to o moc asi byt nemuze...
(btw. delsi zakryti akvaria nechci riskovat - i takhle vypadaly rostliny "presle", svesene)
Prosim, poradte, co s tim :-(
Dekuji moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:41 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: kon
Zelený zákal v akváriích nebývá tvořen sinicemi, ale zelenými planktonními řasami.

Zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2...
Informace takového typu je třeba brát s rezervou...
Zdaleka ne všechny sinice dokážou vázat vzdušný dusík. (Naopak, sinic s touto schopností je "pomálu". A docela pochybuji, že se s nimi v akváriích běžně setkáváme...)
Výhrady mám i k tomuto zjednodušení:
K odstranení sinice tedy stačí držet atomární poměr P:N cca 1:16 (Redfield Ratio), tzn. přidat dusík nebo odebrat fosfor.
Našlo by se dost lidí "postižených sinicemi", kteří v tomto duchu experimentovali, ovšem naprosto bez efektu.
Redfield Ratio řeší jen tendenci k tvorbě sinic nebo zelených řas. Neplatí, že bude-li v akva poměr živin podle RR příznivý pro sinice, že v něm sinice také budou. Totéž platí o zelených řasách. A také není zaručeno, že při "ideálním" poměru živin nebude akva nebo jiné vodní prostředí zamořeno jedněmi nebo druhými organismy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:31 jirQa Re: olga
Zastíněním jsem myslel přikrytím akva např. dekou a nesvítit 3 dny. rostliny to přežijí bez uhony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:27 Žena olga [4] Re: kon
Dekuji za odkaz, zaver je tedy patrne opravdu vymenit co nejvice vody (a sehnat si testy na fosfor - to je snad jedine, co ve svem arzenalu testu nemam, at ziji hodiny chemie! :-D )protoze podle tabulky neni jina nez ze mam prilis fosforu...tak me napada, ze mam nekde plonkovou riccii, te by se to mohlo libit, a taky hezky stini...
Dobry podnet, vyzkousim vymenit co nejvice vody, den nesvitit, vytahnout CO2, nekrmit, a drzet si palce, schvalne jak to dopadne :-)
Predem dekuji vsem prispevatelum, pokud by jeste nekoho neco napadlo (prp. mel neco proti vyse zminenemu), uvitam kazdy komentar k veci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:15 Muž kon [9] Re: olga
Zkusila jsem dat jednu davku (podle velikosti akvaria) PMDD s Plantexem bez KNO3 (pry proti sinici, coz toto asi bude, zabira zmena pomeru makroprvku ve vode), zadna zmena, ani k horsimu, ani k lepsimu...
zkuste si přečíst toto pmdd.mrp-cz.com/… kapitola dělá se mi sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:04 Muž Yirka [9140] Re: olga
On stačí jeden nezdařený pokus s hnojením. Určitě bude také třeba okamžitě začít s výměnou vody, 1/3 bych vyměnil ihned.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:49 Muž včelař [44] Re: olga
Tak zkus třeba jeden den nesvítít vůbec, myslím že ty sinice světla na dno rapidně ubírají že ty kobercovky ho mají stejně málo jo a myslel jsem i CO nedávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:36 Žena olga [4] Re: Walker
Drobny doplnek: uz vim, odkud je ten bily slem...omylem jsem si do akvaria vypustila trochu kvasnic ze vzkypeneho burcaku...skoda jenom, ze i z toho zeleneho zakalu nemuzu vinit kvasnice, zelenou vodu jsem mela jeste nez jsem si predavkovala petku ;-)
A dalsi k osvetleni...protoze se celkem rozjizdeji kobercove rostliny (glossostigma a lilaeopsis, nechci je zabijet nedostatkem svetla, ktery se ovsem jinak casto radi...jde to zvladnout i pri zachovani soucasneho stavu dvou zarivek?
Diky moc!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:35 Muž Walker [66] - CichlidyRe: olga
Ti dva přede mnou mysleli tím nehnojením také vaše přidávání CO2. Zkuste vysadit i burčák, ten by mohl mít spojitost s přemnožením drobné zelené řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:17 Žena olga [4] Re: včelař
Zastinit - ve smyslu ubrat jednu zarivku, nebo nesvitit vubec, nebo ubrat reflektor?
A nehnojim, jen jsem udelala jeden pokus, pred tydnem.
Filtrovat...jeste vice, nez ted? Jiny filtr nemam, to nevim, jak bych delala...
Btw...ted jsem v rohu objevila kupicku neceho bileho, jako kdyby plisen, tak 5x5x0,5cm. Co myslite, souvisi to?
Jinak vam obema moc dekuji za rady!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:59 Muž včelař [44] Re: olga
Souhlas s jirQa žadný hnojení, krmení a zastínit. Na přehradách vápněj aby zlikvidovyli sinici ale to bych nedoporučoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:54 jirQa Re: olga
Přestat hnojit, na 3 dny zastínit akva, týden nekrmit, filtrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:32 Žena olga [4] – problem se zelenou vodou
Dobry den!
Rada bych Vas pozadala o pomoc se zelenym zakalem v akvariu:
akvarium: Je to 200 litru (cistych 160), s cernym piskem z flexiobkladu
osvetleni:svitim 10h denne s 2h pauzou, 2x45W (T5, jednou 840 a jednou 860, s reflektory, slunce na akva nedopada)
CO2: mam burcak, ale zatim to neni na parametrech vody moc poznat
filtr: vnejsi filtr EHEIM ECCO dimenzovany na 200l (vim, ze je to vic nez by melo byt, nicmene chtela jsem vetsi objem, a pocitam s tim, ze se stejne po case trubice a ostatni zanese a snizi se prutok), kterym lehce cerim hladinu)
topeni: Topitko je nastavene na 24°C
voda: parametry: GH 9°, KH 4°, pH 7°, CO2 - podle testu od Tetra primerene, NO2 nemeritelne, NO3 20mg/l, vymena zatim jednou za 4-5 dni tak desetina (neco pres 10 l) odstate vodovodni
hnojeni: nehnojim. Jen asi na 5 mistech pod substratem Bivoj.
rostlinstvo: osazena vetsina dna, pro rychlou spotrebu odpadnich latek hodne ceratopsis demersum, egeria najas a Najas guadelupensis, dale ruzne valisinerie, kryptokoryny, cabomba car., porost Glossostigmy (velmi se rozrusta) a Lilleaopsis NZ (tez roste), Micranthemum micranthemoides, umbrosum , callitrichoides (ten zatim stagnuje), Mayaca f., Eustralis s., Rotala Wallichii, rotundifolia...vetsina shodila emerzni listy a roste.
ryby: 3 tydny; 8x danio choprae, 8x rasbora Hengeli, 6x tetra citronova, 6x Corydoras pygmaeus, 6x pancernicek nejmensi, 4x ottocinclus affinis, 3x Girardinus metallicus
ostatni: 4 crystal red, 5 red cherry krevetek, par levatek a okruzaku
krmeni: susenym nebo lyofilizovanym jednou za den az dva, jen co stihnou ryby snist.
situace: akvarium je zalozene temer dva mesice. Od zacatku me tu trapily problemy. Nejdriv hnedy povlak (tedy ruducha), kterou ovsem "vyjedly" girardiny, pote, co jsem je jako prvni obyvatele umistila do nadrze. Nicmene pred 14 dni jsem poprve objevila sinici, ktera se pomalu zacala rozpinat po dne. Nijak rychle, jedno odsati za tyden ji omezovalo. A pred cca tydnem mi najednou zezelenala voda . Zkousela jsem vymenit vice vody, bez uspechu. Ani 3denni pauza v krmeni nepomohla. Zkusila jsem dat jednu davku (podle velikosti akvaria) PMDD s Plantexem bez KNO3 (pry proti sinici, coz toto asi bude, zabira zmena pomeru makroprvku ve vode), zadna zmena, ani k horsimu, ani k lepsimu...
Mate nekdo napad, jak z toho ven?
Predem dekuji a omlouvam se za delku dotazu :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 17:39 petulevrtule Děkuji za rady
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak týden je za námi a myslím, že mohu snad možná pomalu jásat a tleskat všem, kteří mi radili potlesk Voda je zdá se v pořádku, vyndala jsem z ní ten štěrk, popelkovská práce se vyplatila (ještě ale při čištění stále nějaké nacházím) tone Každopádně molitan jsem nechala a vrátila původní filtr a asi to tak nechám, když je to v pořádku, nechci si to zase rozházet, když to takhle společně funguje, proč ne. Jen chci časem ten jeden schovat určitě za rostlinky, ale teď s ničím hýbat nemůžu,protože konečně mi povyrostly kytky a se zlepšením vody začala nosit vajíčka krevetka, tak aby mi je nepustila. Jediný, co sem tu nikde nesehnala, tak plovoucí rostlinky, ještě chceme zkusit Vivarium, pracujeme na 200 litrovém akváriu. Přikládám tedy fotku, pro porovnání, jak jsme na tom nyní.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 02:19 0 Re: petulevrtule
Co se osvědčilo , nebude přece zatracováno - tím myslím tu filtraci a molitan může posloužit , třeba v odchovničce , až bude. Na pěkně , účelně upravené akvárium není nutné nákladné extra zařízení , důležité je nadšení s vytrvalostí. V toku času se na profesionálku vypracuješ ano .
Kvasničák neprovozuji , zkusit ho aplikovat lze , ale pro začátek by se to obohacování nemělo přehánět a nic se nezkazí , když se s tím počká do doby zakořenění rostin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 17:12 petulevrtule Re: 0
Je to něco plastového, plánuji pískovec, který mám připravený na zahradě, ale bohužel je zima a v ledové vodě se mi nechce nic obrušovat, tak jsem tam šoupla toto, takže to také okamžitě vyndavám...

Každopádně děkuji za Vaše rady! Mohu se vrátit k filtraci? Vrátila jsem původní filtr do akvária (s tím, že ten molitan jsem tam nechala do doby, než se zpět zaběhne ten původní) a voda je nyní stejně čistá jako kdysi, vím, že se to může ještě vrátit zpět k té zelené barvě, každopádně dokud jsem tam měla původní filtr, akvárium fungovalo výborně.

Vím, že mám začátečnické zařízení a do toho malého akvária se mi v uvozovkách "tisíce" investovat nechce - plánuju časem tak 200 litrové akvárium, ale to až budu mít nějaké zkušenosti, nechci se hrnout do něčeho obr, když o tom nic nevím.

Ještě by mě zajímalo, jak bylo myšlené toto: To , že má Petra akvárium u okna a má i 'náhradní' světelný zdroj je velká výhoda nejen pro možnost pěstovat světlomilnější rostliny v mnoha druzích , když by nádrž byla jinak zařízena (současný stav je opravdu naprosto začátečnický , ovšem oproti jiným nejmenovaným mírně zkušenějším.. Jako, že na tom nejsem zas až tak hrozně? :-D Snažila jsem se něco si vyčíst, vyhledat sama a přijít na závadu sama, ale jak již je 100 krát omíláno, člověk věří lidem, kteří v akvaristikách prodávají a pak na to doplácejí - viz. můj případ...Ale to sem nepatří...Takže pak je těžké nčemu věřit a něco předělávat - jako případ štěrk, který se do akvárií přímo prodává a nakonec šumí v octě a zvyšuje mi tvrdost vody a další ... sad
A ještě další otázka, když sem tam vše teď překopala, dnes jsem pořídila další rostlinku, je vhodné zkusit teď "kvasničák"? Jinak plovoucí mi sežene taťka na Ústecké burze, až bude, tak snad časem ty rostliny úplně dohoním... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 17:10 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: 0
Petulevrtule: "...Když jsem akvárium zakládala, po dvou týdnech byla (voda) takhle zelená, pak jsem měnila vodu, nasadila rybky, zase do 4 dnů zezelenala, chvíli sem to nechala být a pak se krásně vyčistilo a voda byla krásně průhledná, to vydrželo sotva 3 týdny a už je to tu zas..."
Můj úsudek vznikl na základě délky provozu nádrže a toho, že v pouhých 54l s nedostatkem rostlin, dvaceti rybami a obyčejným molitanovým filtrem, který osobně nemám v oblibě, nemohlo bezodpadové hospodaření v malém vodním objemu vzniknout, i když se část vody po týdnu vymění.
Ta konstrukce se záchranou života mi sice připadá diskutabilní, (jak jsem napsal), ale ne zhola nemožná (jak se mi zdálo prve). Takže ačkoli prokázat, zda řasy pomohly snížit obsah N-látek natolik, že zabránily otravě rybek, nejde, pro klid duše - ten zelený zákal mohl Petulevrtuli pomoci od N-látek a tím i eliminovat riziko možné otravy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 12:20 0 Re: petulevrtule
Petro , jen k té poslední fotce připomínka - uber z té vrstvy písku u předního skla a ten "stromatolit" je z čeho , moc by mu nedůvěřoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 12:08 0 Re: Sid
Fotka k příspěvku Můj úsudek vznikl na základě délky provozu nádrže a toho , že v pouhých 54l s nedostatkem rostlin , dvaceti rybami a obyčejným molitanovým filtrem , který osobně nemám v oblibě , nemohlo bezodpadové hospodaření v malém vodním objemu vzniknout , i když se část vody po týdnu vymění.

Vycházím z vlastního provozu devíti 50l nádrží k množení a odchovu ryb (bylo jich dřív deset , než jsem neopatrností jednu poškodil) , kde i v případě několika ks ryb , musím k zachování jejich plné kondice měnit dvakrát v týdnu úplně všechnu vodu !

To , že má Petra akvárium u okna a má i 'náhradní' světelný zdroj je velká výhoda nejen pro možnost pěstovat světlomilnější rostliny v mnoha druzích , když by nádrž byla jinak zařízena ( současný stav je opravdu naprosto začátečnický , ovšem oproti jiným nejmenovaným mírně zkušenějším potlesk ) , ale hlavně v popisované situaci vlivem dostatku světla mohl nastat v akváriu samoregulační proces , kdy nedostatek rostlin byl nahrazen onou jednobuněčnou řasou - zelený zákal podílející se na odbourávání toho co se tu často zmiňuje jako nitrifikace.

Měl jsem ( dokumentační fotky žel nemám z té doby), též akvária umístěná přímo u okna s hustými porosty rostlin a na litr vody byla jedna ryba. I při přímém slunečním záření do nádrží mi voda nikdy nezezelenala , takže doporučovat omezit svícení nepovažuji za nejlepší nápad , protože se blokuje asimilace a tím i spotřeba nežádoucích 'živin' z vody.

Ještě k tomu molitanovému filtru . Nechává-li se víc zanášet , tak se začne po čase (i dlouhodobějším užíváním) sám jakoby rozkládat (můj poznatek z praxe) a stává se pro obyvatele akva nebezpečný. Nedostatečně častou kontrolní očistou se může přihodit , že voda přestane být vlivem zanešení nasávána a vzduch vývodní trubicí jen probublává , pak v takovém filtru za nedostatku kyslíku může k tvorbě rozkladných jedů docházet.

Snad těch několik mých 'v lidovém stylu ' psaných řádků Sida uspokojí , dřív jsem se k tomu nedostal , až nyní a musel si na to 'vydělit' čas.

Já mám zelenou vodu akorát teď v zahradních jezírkách vlivem odumřelých rostlinných částí po zimě , což však je výborné , protože nastává bouřlivé množení planktonu , který bude vynikající přirozenou potravou pro moje ryby a ještě to mám bez obav , že si něco nežádoucího do akvárií zavleču , když by to bylo naloveno někde z rybníků. /Snímek: Perloočky v nabraném vzorku vody z jezírka dne 1.3.09.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 19:15 petulevrtule Re: Silent
Fotka k příspěvku Tak jsem to celé překopala...vyndat ten štěrk je popelkovská práce tone Ještě mi jich tam pár zůstalo, postupně je odstraním, ale už sem na to dneska opravdu neměla...Plovoucí rostliny sem v neděli nesehnala, ale něco sme přece jen pořídili - Potamogeton gayi a Cyperus Helferi.

Vyměnila sem polovic vody, odkalila opravdu důkladně, mezi tím štěrkem je teda bordelu. Změřila sem teď večer hodnoty pH je 7,4 a NO3 mezi 10-20 mg/L. Vrátila jsem tam i původní filtr, jelikož voda se začala zelenat až po výměně toho filtru a voda vypadá mnohem lépe...Uvidíme za pár dní, děkuji všem, co jste mi psali, pokud by měl ještě někdo nějaký nápad, napiště mi, budu ráda... :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 16:27 Muž Yirka [9140] Re: petulevrtule
Najdi si v tomto odkazu odstavec filtrace a vše potřebné se dozvíš. www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:38 R Muž Silent [5949] Re: petulevrtule
Jestli šumí tak ven s ním. Zvyšuje tvrdost vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:26 petulevrtule Re: George66
Ještě jsem zkusila testovat ten štěrk, ve vzkazech mi bylo doporučeno zkusit, jestli nešumí v octě a šumí...Takže ho mám vyndat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:24 Muž navik [908] - SumciRe: petulevrtule
Zjednodušeně řečeno - Amoniak, coby produkt látkové výměny, je do vody vylučován rybami a pomocí bakterií je oxidován na (o něco) méně nebezpečný dusitan NO2- a dále na málo nebezpečný dusičnan NO3-.
Pravidelná výměna vody a bohaté osázení rostlinami pak redukuje hromadící se dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:16 petulevrtule Re: Sid
Já se omlouvám, ale v akvaristice jsem opravdu začátečník a proto se ptám...
Zajímalo by mě, z čeho vzniká ve vodě amoniak a dusitany - vodu ničím nehnojím, jen jí nechám odstát a jednou za týden jí vyměňuji - takže máme odkalovat častěji včetně výměny vody? Dnes udělam test NO3, tak dám vědět.
To co jsem tu dnes četla je opravdu zajímavé, doufám, že se podaří ten zákal zmírnit, dnes se to už nedalo, bylo to takové mléčně zelené - přesně týden od výměny vody. Přišlo mi, že i jinak zapáchala, ještě se zeptám, jestli může být problém v tom molitanu - ráda bych ale u něj zůstala, mám tam dát ten původní? Než sem na něj před 2,5 týdny přešla, voda byla krásně průhledná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 12:37 George66 Re: petulevrtule
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Měl jsem podobný problém, voda byla stejně zakalená jako máte fotkách. Vyhodil jsem ten bílý lámaný štěrk, dal normální říční písek a bylo po problému,voda jako křišťál... :) potlesk
Foto.: před a po výměně písku
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 12

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 28352x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3535-zelena-voda?od=434