Jaké rostliny
Čau, přemýšlím o dokoupení ještě nějakých rostlin a hledám nějakou, která se rozroste a bude pěkně hustá kvůli potěru. Můžete nějakou poradit? Děkuji
Starší reakce
Trochu je problém s velikostí akvária a i rostlin.
Jako trvalá teplota? Mrkni na nádrže terčovců zde.
Starší reakce
Doporučíte mi prosím nějakou sehnatelnou náročnou červenou ideálně pomalu až středně rychle rostoucí rostlinu do popředí až středu, která dobře koření? Mám Alternanthera reineckii 'Mini', vypadá nádherně, ale pořád vyplouvá, stačí okolo ní něco dělat a už se uvolní. Většinou se ji pokusím tak dvakrát třikrát zasadit zpět a pak mně dojde trpělivost a letí.
Starší reakce
Chtěla bych tu jen hodit zkušenost, že z testů nenáročných rostlin do středního pásma pro tetry u mě jasně vede Najas guadalupensis. A to specificky oproti Ceratophyllum demersum.
Růžkatec má tendence shazovat jehlice při moc velkých změnách teploty vody, což najasu nevadí, a růžkatec tvoří dlouhé stonky a je docela ostrý, takže tetrám nevyhovoval a neplavaly mezi ním.
Najas není tak hustý, má mezi sebou dlouhé mezery, a pokud ve tmě posvítím do akva, tetry spí/odpočívají v něm, hezky v hustých porostech.
Egeria densa se mi taky až tak neosvědčila, pokud je někde proud, vyhazuje hodně těch svých přichytávacích kořínků a není to pak tak hezké.
Řasu jsem teda měla ve všem, růžkatec na ní trpí taky dost, u najasu není takový problém s odmotáváním mi přijde.
Starší reakce
Já bych teda ještě doporučil vzít to od Rataje nebo z Profiplants. Posílají krásný malý rostlinky, naposledy mně z Invitalu dorazila odrostlá rostlina a teď dost bojuje s přechodem z emerzu na submerz.
Klidně tyto.
(Ono se to samo ukáže časem,jestli se jim bude "líbit", to nikdo neví
)
Dobrý den,
plánuji pořídit rostlinky od každého dva košíčky do mého akvária (viz:prezentace "54ka pro paví očka) ale nejsem si jistý jestli jsem vybral správně a jestli se jim v mích podmínkách bude dařit
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Předem děkuji za odpovědi
Starší reakce
Dříve jsem měl v akváriu Halanthium bolivianum Česky Šípatkovec širolistý. Sice se také rozmnožuje kořenovými odnožemi ale u mně rostl pomaleji a nehrozila žádná invaze jako u Subulaty. Koukni na ní v atlasu.
Bohužel Samsung A32 fotí jak brambora. U starších fotek to líp vynikne. Určitě je to jedno nebo druhý, dřív dokonce rostla do výšky asi 20cm a pak se takto vytáhla asi na 50cm (jakmile jsou listy pod hladinou, tak je trhám). Ale v podstatě je to jedno, potřeboval bych tip na podobnou rostlinu, která neodnožuje nebo aspoň ne tak často a má podobný listy výšky ideálně 30-40cm, aby se v ní líbilo rybám.
Zatím jsem našel jako další variantu cyperus helferi a pátrám dál, třeba někdo doporučí něco ještě lepšího.
To je někdy těžké. Když ty potvory rostou dle podmínek.
Ta tvá mi nepřijde ani jako Sub. ani jako Vallis. Je to taky zkresleno barvocitem foťáku a tím, že je to dost mateční rostlina.
Díky za tipy, potřeboval bych něco mezi těma dvěma blyxama, výška tak 20-40cm, aby to nerostlo až k hladině a zároveň aby to nedělalo malý trsy u dna, ale to si asi už moc vymýšlím...
Koukni na Blyxa aubertii (blyxa rýžovištní) je fajn a tak moc neroste
Řeším, čím nahradit trs sagittarie subulaty (možná je to valisnerie nana) v 250L. Strašně se rozrůstá a dost často musím vytrhávat trsy po celým akváriu. Normálně bych to všechno vyšklubal a nasadil tam nějaký drobný echynodorus. Ale v tom trsu se náramně líbí rybám a krevetkám, ryby v něm i přenocují, proto bych rád vedle něho nechal vyrůst trs něčeho podobnýho, ale co se nebude všude rozrůstat. Může to být i něco hodně náročnýho a pomalu rostoucího, světla i živin je dostatek.
Předem díky za doporučení.
Starší reakce
Mám tam tři docela veliké klacky a pár menších a na údržbu právě těch 5 tylomelánií, jednu neritinu a nespočet piskořek, které na dřevu dost často visí, takže předpokládám, že pečují. Ale přijde mi, že z něj opravdu jde hodně jemně hnědého prachu.
Původně jsem chtěla ještě přidat otocincluse, kteří by s biofilmem a rozpadem dřeva taky mohli pomoct, ale bojím se je dát do 27°
Samozřejmě dřevo ve vodě hnije a vodě to nepřidá. Na tohle jsou dobří Ancíci.
Pokud máš v akváriu hodně dřeva musí se ti o něj nějaký držkolez starat.
Já mám překvapivě hodně detritu všude na dně a na kytkách, ale začínám mít neblahý pocit, že je to jeden /nebo všechny/ klacky. Nepřekrmuji, odkaluji, vyměňuji jednou za týden 40%, nemám dle mého přerybněno a i přes to mám dno dost často dost pokryté. Budu to stejně brzo předělávat, až se mi namočí jiné klacky co jsem teda taky někde našla, chci i odebrat menší kamínky co se mi zamíchaly do písku, jen co na to koupím cedník o správné zrnitosti, tak pak uvidím, jestli se to změní. Vysvětlovalo by to i ty jednou dvakrát vysoké hodnoty NO2 a ty potenciální infekce co mi tam raší, jestli to dřevo aktivně hnije víc než má no.
Ano, jedna z identifikačních rostlin o rovnováze
Bordel se mi v Růžkatci nachytal jedinkrát. A to když jsem přehrabal 3/4 dna akva. A to tak, že úplně. Tak ho ber jako indikační pomůcku. Nezlobil bych se na něj. U mě jak začne hnědnout, vím, že něco není optimálně.
Já tomu rozumím, ale potřebuji mít rostliny ve středním pásmu pro tetry, abych simulovala alespoň částečně přirozené prostředí. Pancéřníčci rostliny na dně tolik nepotřebují, protože tam mají na schovávání hromady klacků, a sekernatky mají hladiny taky zajištěnou kryptokorynou, riccií a limnobiem. Takže než řešit další kytky nebo i vallisnerie na dně, kde pro ně nakonec nemám takovou potřebu, tak tam radši nechám ty živino-žrouty a zbytek nebudu řešit.
I když teda růžkatec mě děsně nebaví, chytá se mi v něm bordel z vodního sloupce a má ošklivé tendence náhodně shazovat jehličí, když se něco stane. Hysterka jedna
Beastie napsala: ...nechám volný průchod tomu růžkatci a egerii, vallisnerie nechám, když se zhorší (nehnojím, živiny určitě chybí) vyhodím a uvidí se... No ale právě Růžkatec a Egerie Ti vyžere většinu těch živin z vodního sloupce
No to je právě dost velký rozdíl, trojdílný mně taky zas tak moc neroste, je to prcek s minimálním týdenním přírustkem. Ale ten bílý je mnohem větší rostlina a mnohem rychleji roste, obvykle týdně zkracuju o 20-30cm jednotlivý šlahouny na hladině. Hnojím a hodně svítím, takže ti to tak moc neporoste, ale myslím, že by to mohl růst dostatečně rychle na to, aby to nesežrali šneci.
Z předchozího pokusu mám pupečník trojdílný, zbyly mi z něj dva klacky, jsou teď v akva u krevetek tak uvidíme, mají už 7 mikro listů dohromady. Zázračně rychlý růst to teda nemá ale, uvidím.
U těch rostlin bych se nebál, taky mám skoro celoročně 25-26°C a v létě to leze ještě výš a většina rostlin roste jak zběsilá.
Zkusil bych někde bokem vypěstovat větší kus pupečníku bílého, ten roste fakt rychle a pak ho zasadit, jestli si s ním šnekáči poradí. V podstatě se mu bude dařit i nezasazenýmu.
Znám nádrž(zde prezentaci nemá) kde jsou placky(vyžadují vyšší teplotu 28-29°C) a je tam spousta běžných rostlin.
Anubias a ruducha jsou staří známí - no, asi stejně jako valisnerie a ruducha...
Koukala jste na mé nádrže?
No rostliny tam jsou potřeba, kvůli tetrám, pancéřníčkům, nejde to bez nich přeci. I kvůli odpadním látkám. U docela velkého množství rostlin je napsána limitní teplota 28 a poznámky že nesnáší dlouhodobé vysoké teploty, tak jsem právě myslela že to uvedu. Možná máte pravdu ale v tom, že nemá smysl tam něco zkoušet cpát, nechám volný průchod tomu růžkatci a egerii, vallisnerie nechám, když se zhorší (nehnojím, živiny určitě chybí) vyhodím a uvidí se. Anubias a ruducha jsou staří známí tam se to dá jasně čekat. Díky za názor, nebudu to lámat přes koleno
Akva má 26-28°C takže většina kytek nepřipadá v úvahu. - A to jako proč? V takto teplé vodě rostou kytky úplně v pohodě.
Ale jak již psal Václav, je potřeba si vybrat mezi šneky a kytkama. Pokud chcete šneky, udělejte anubisarium.
Musíš se asi rozhodnout, jestli pěstovat rostliny nebo šneky obojí, jak vidíš asi nepůjde a ty rostliny co chceš přidat bude jen další žrádlo.
Poradím jen s Vallisnerií. Podle mě má málo Fe nebo Ca nebo prostě něčeho. Je úplně průsvitná a nejde do výšky. A na Anubiasu vidím tečky řasy. To by taky mohlo znamenat málo živin.
Zaměřil bych se tedy na zlepšení situace(sám mám co povídat
).
A ten substrát je hodně jemný. S tím nemám zkušenosti jak to propouští živiny(odpad ze žrádla a ryb).
Pro ostatní: Jedná se o tuto prezentaci:
rybicky.net/nadrze/16490 Jsem tu zas, dotaz na jiné akva. Tylomelánie měly teď nějaké zahradnické období, takže ve 360l jsem přišla o všechny ludwigie, lotusy, sagitarie nepřežila po zasazení ani jednu noc. Momentálně v akva mám:
Anubias barteri var. barteri
Bucephalandra sp. green leaf (na hladině a přivázané, nedostanou se na ně)
Ceratophyllum demersum - vrátila jsem zase trs, uvidíme jak mu půjde ale je mimo dosah u hladiny
Cladophora aegagropila
Cryptocoryne aponogetifolia - listy má až na hladině takže je taky v bezpečí
Egeria densa - roste docela pomalu ale stabilně mimo dosah
Echinodorus grisebachii 'Bleherae' - hodně zmohutněl ale taktéž začíná mít hodně děr v listech, trochu se o něj bojím
Limnobium laevigatum - tohle je jak na houpačce, občas se mu daří, občas má málo živin, speciálně kombinace s růžkatcem je náročná
Vallisneria spiralis var. spiralis - ta taky pěkně zkomírá, začala jsem se třemi stonky, teď je jich sice 12 ale žádné vysoké listy, všechno okousané, nestíhá to obnovovat.
chtěla bych alespoň jednu rostlinu ještě přidat, objemově mám zelené hmoty docela málo. Buď mne napadl další echinodorus, třeba do květináče, jak bylo zmíněno, nebo jsem pročetla horácovy zkušenosti s rostlinami, ampulárie jsou podobné, takže ze seznamu vyšlo:
Bacopa australis
Staurogyne repens
Rotala indica
Hygrophila costata
Akva má 26-28°C takže většina kytek nepřipadá v úvahu. Má někdo zkušenosti s výše zmíněným a nějakými šneky, že by jim třeba něco nechutnalo?
Upozorňuji že samozřejmě šneky krmím, plus jsou v akváriu konstantně dubové/bukové listy, 1 týdně zelenina, spirulinové tablety,...
Starší reakce
Plovoučky obecně nemají rády silný proud, takže by ho to chtělo přiškrtit. Aby mně plovoučky moc nelítaly, tak nechávám část rostlin až k hladině, kde se zaseknou a ve slabším proudu drží, pak se jim daří dobře.
Možná by bylo ze startu dobrý hnojit a ideálně přidávat i CO2, až se to pořádně rozroste, tak s tím postupně přestat, bude to podle mě jednodušší. Kromě anubiasů se bude určitě dařit i microsorům, k hladině vyrostou nějaký nenáročný rotaly a rychle se rozrostou hydrocotyle, jakmile je hnojím a hodně svítím, tak přírustky jsou tak 20cm/týden a furt to leze z akvária.
Mám opět dotaz na kytky a obdivuju lidi, kteří si to umí naplánovat a rozumí layoutu a vůbec.
Chci docílit následujícího:
a) ve dně nebude zasazeno mnoho kytek, vpravdě minimum, plocha dna by měla být volná
b) bude zde položen jeden až dva klacky, na kterých mohou kytky být přivázané
c) horní část akvária by měla být nějak zarostlá, ale ne tak moc, aby mezi tím ryby nemohly plavat
Akva je bez topení, v zimě to znamená 19° min, v létě max 23°odhadem, uvidíme. Zatím je tam docela silný proud na hladině ale můžu ho otočit ke dnu.
Momentálně tam mám anubias na kameni a na jiném kameni hnědovku, ty můžu převázat na ten potenciální klacek. Růžkatec se na hladině docela zařasuje, tam bude problém jinde, ale díky proudu se vždycky zmuchlá do chumlu v jednom rohu.
S jakými kytkami tohodle můžu docílit ? Teď nemám žádné hlaidnovky, v jiných akva limnobium mám, tak bych mohla namnožit tohle. Snažím se najít inspiraci u ostatních nádrží ale zatím marně, ta volná plocha dna je snad nemožná. Díky
Starší reakce
0 27.10.2021 07:41 Heartlet Zdravím vás,
chtěl bych poprosit o radu jaké rostlinky k Heros rotkeil,Heros Notatus
Akva 300l.Děkuji
Starší reakce
Máš pravdu Davide.
Když to necháš růst ze dna tak se Pupečník vytáhne a vypadá všelijak. Jinak ho budeš muset pořád prichytaávat a tvarovat aby nějak slušně vypadal.
Míval jsem ho u předního skla a dělal takový "hájek", ale byla to zbytečná drbačka.
Proto ho už nechávám na plavačku.
A nebo použít drát, jak píše Václav..a žaby se pak můžou snažit jak chtějí
A co takhle Pepanův břeh?
Tady je ta fotka toho "hájku"
rybicky.net/fotogalerie.php… Z drátu si udělej U a připichni ho do dna.
Ahoj Petře,
ano, ale sám výš, že to vypadá jak na chůdách a dlouhé kořínky, jak to odrůstá směrem ke světlu
Se obávám, že žabky to velmi rychle vyryjí, než se stačí kořeny rozrůst a stabilizovat.
Píchnout do dna se Pupečník dá.
Dřív jsem ho nakouskoval a napíchal hezky u sebe a i tak se rozrostl.
Ale jestli Ti žáby hrabou, tak ho nejspíš budou vyhrabávat taky.
Poslední dobou Pupečník zachycuji za roztřikovací rampu a nechám rozrůst u hladiny.
To se mi osvědčilo asi tak nejvíc.
Pupečník na moc dlouho nezasadíš. Leda ho dočasně k něčemu přivázat, dokud z toho neodroste. A pak znova.
Přidat reakci
[1] ...... 67
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52603x