Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zavírající se rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Zavírající se rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:36 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: Designer
Je na vás, jestli přizpůsobíte délku osvětlení jednomu druhu rostlin, které se ještě před jeho zhasnutím "odeberou na kutě", nebo necháte svítit i poté, což mohou jiné druhy rostlin brát jako příležitost k dalšímu "sosání" energie. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: souky
Mne se vecer zaviraji vrcholky Limnophila sessiliflora, zacne to tak pul hodiny pred zhasnutim. A ja si rikal, jak mam ty kytky vycvicene, ze uz poznaji, ze se jde do hajan :) . Mel bych svitit o te pul hodiny mene? Dat poledni pauzu, nebo zkratit cas, a nebo klidne nechat? Vadi to necemu, ze se ty rostliny vecer zaviraji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:47 R Muž romant [27987] Re: souky
Výborně, tak si to myslím stejně. Otázka teď je, co bude lepší? Prodloužit pauzu nesvícení, nebo skrátit dobu svícení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:43 Muž souky [594] - Rostliny
romant napsal: ....je nutný dodržovat alespoň 10 hodinovou směnu? Ptám se proto, že když svítím déle tak pozoruji na stonovkách, že se jakoby zavírají a to si myslím, že je v řeči rostlin něco jako "už toho máme dost".
už to tu někde sid říkal, je to tak, že už za ten den toho světla měli dost

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 23:04 Sidonius Re: isamik, Štěpán
Štěpán: "...fotosynthéza probíhá dál, nedovedu si představit, že by se ta rostlina dokázala tomu světlu vzepřít, ignorovat ho a začít dýchat..."
a
Isamik: "...me by zajimalo zda produkuji kyslik (jako ve dne) nebo jestli ho spotrebovavaji (jako v noci)..."

Jen tak na okraj:
Respirace (dýchání) rostlin probíhá nejen v noci (resp. za tmy), ale i ve dne, (resp. za světla). :-)
Přitom při dýchání za světla (fotorespiraci) u rostlin fotosyntetizujících v C3-cyklu (většina vodních a obojživelných rostlin) je produkce CO2 a spotřeba O2 mnohem vyšší, než při dýchání ve tmě.
(Obvykle ale ve dne fotosyntéza převáží nad fotorespirací, takže výsledkem je tzv. čistá asimilace... :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 22:02 Muž filipsi [1296] Re: isamik
Myslim, ze delaji se svetlem uplne to same jako jine nezavrene. A duvod zavirani bude asi taky ruzny (hmm, ted to zaujalo me - proc se ktere zaviraji, pujdu hledat). Jako je ruzny u suchozemskych, co neco zaviraji - nektere se chrani pred prilisnym svitem, jine to delaji kvuli odparovani vody, dokonce nektere reaguji na mechanicke podrazdeni.
Naproti tomu doba zavirani je pevne dana, 21:38 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 21:47 Usine Re: isamik
Není mě dost jasné na co se vlastně ptáš? TY chceš vědět přesnou hodinu a minutu kdy se cyklus přehodí z denního na noční provoz? Doufám že si nemyslíš že ti to někdo řekne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 20:46 Muž isamik [180] Re: Štěpán
Prave proto se ptam. Docela me to zaujalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 20:06 Štěpán Re: isamik
Chtělo by to nějaké hlubší znalosti biochemie, ale řekl bych, že fotosynthéza probíhá dál. Nedovedu si představit, že by se ta rostlina dokázala tomu světlu vzepřít, ignorovat ho a začít dýchat. Tak mocné rostliny asi nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 18:55 Muž isamik [180] Re: Usine
Ano, Tak to je mi jasne. Me by zajimalo, zda produkuji kyslik (jako ve dne) nebo jestli ho spotrebovavaji? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2007 18:17 Usine Re: Petr
Dělá to spousta rostlin že na večer začnou zavírat listy nebo i květy a ráno je opět rozvinou. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 15:33 Sidonius Re: matlala
S tou délkou osvětlení to také není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát... :-)
Rostlinám krátkého dne (narozdíl od rostlin dlouhého dne) by takových 14 hodin světla nemuselo příliš vyhovovat. Do jaké míry, to si netroufám odhadovat, ale existují názory, že rostlinám krátkého dne spíš vyhovuje dostatečná intenzita ozáření po dobu 10 hodin...

Sinice mají rády dostatek světla, na druhou stranu jsou vybaveny světlosběrnými anténami, pomocí nichž dokáží k fotosyntéze využít i malý zdroj světla. Proto se také při použití "léčby tmou" (z německého "Dunkelkur" :) ) k likvidaci sinic doporučuje dokonalé! zatemnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 14:20 langosh Re: chicko
Nepředpokládám, že tam máte pouze rostliny, které se "zavírají", takže svítit dále určitě zbytečné není (otazka i je, co se světlem "dělají" i ty "zavřené").
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 14:00 Muž matlala [798] - RostlinyRe: chicko
To taky. Já svítím 14 hodin denně. Od 6.30 do 8.30 a chtěl bych to zkrátit jen do 6.30. Asi, nebo budu svítit od 7 do 19 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 13:54 Muž chicko [124] Re: matlala
Ne, neni. Já taky svítim. Ale druhá otázka je, jestli to neni zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 08:03 Muž matlala [798] - RostlinyRe: tonik666
Hm, já nechávám svítit ještě 2,5 hodiny potom co se zavřou není to chyba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 07:54 tonik666 Re: Petr
Že se rostliny zavrou je signál, že je čas zhasnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 07:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Petr
Mě to dělá taky vždy navečer. Tak - hodiny než se začne venku stmívat. Je to normální. Prostě jdou spinkat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2007 07:00 Petr – Zavírající se rostliny
Dobrý den všem! Po 10 hodinách svícení se mi začnou zavírat stonkové rostliny. Zajímalo by mě,jestli po zavření probíhá fotosyntéza a svícení není zbytečné. Děkuji, Petr :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1187x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2755-zavirajici-se-rostliny