Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Brakické akvárium

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Biotopy 

Akvaristik.eu

Brakické akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2022 22:24 Muž Lojza007 [1204] Re: Pertinax
Papik na to téma napsal perfektní článek: rybicky.net/clanky/1886-rostliny-do-brakicke-vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 21:12 Pertinax Re: Lojza007
Samolus valerandi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 10:28 Muž Lojza007 [1204] Re: Jarry
Vypadá to, že té krevetce nebude vadit míň slaná voda, která by zase mohla fungovat s rostlinama. Část tady uváděných rostlin v akváriích mám, takže nebude moc vadit, když to dlouhodobě nezvládnou. Při troše štěstí se pár odolných druhů nakonec najde. Papika se ještě vyptám, díky za tip.
Papik na to téma napsal perfektní článek: rybicky.net/clanky/1886-rostliny-do-brakicke-vody
No a když se to zkomplikuje všechno moc, tak to zase přehodnotím a bude to sladkovodní s caridinama. Zatím je to pořád ve fázi úvah. Chvíli jsem dokonce přemýšlel nad slanou vodou, ale to by asi nedopadlo dobře...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 10:12 Muž Jarry [1437] Re: Lojza007
Rostliny myslím neudržíš, makro řasy (Caulerpa, Chaetomorpha apod., bude záležet na salinitě) některé určitě ano. Výborná ryba do brakické vody je Black molly, ta je schopná aklimatizace i na mořskou vodu, ale nebude do 30l :-) Jinak Papik tu má prezentaci brakické nádrže a má i dost zkušeností s ní - rybicky.net/nadrze/31725-rubrarko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 09:41 Muž Lojza007 [1204] Re: afc1886
Děkuji, to vypadá nadějně, pěkná rybka, akvárko se pomalu rýsuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 09:14 R Muž afc1886 [14682] Re: Lojza007
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 09:04 Muž Lojza007 [1204] Re: Alesak83
A něco neživorodýho? U těch živorodek mám strach, že se to za chvíli zvrhne, přecejenom je to hodně malý akvárko a s něma by mohl být problém udržet kvalitu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 01:07 Alesak83 Re: Pertinax
Jo nekoukl jsem na velikost akva, tak možná endlerky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 00:12 Pertinax Re: Alesak83
Těch živorodek by se našlo víc, ale zrovna mečovky určitě ne - jsou moc velké a pohyblivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 21:30 Alesak83 Re: Lojza007
Já jsem začátečník ale myslím že v brakických vodách žijí třeba mečovky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 20:46 Muž Lojza007 [1204]
Oživil bych trošku vlákno. Rád bych si zařídil brakické mini akva cca 30litrů (pravděpodobně nádrž od Dennerle, moc se mi líbí). Zjistil jsem, že v brakické vodě žijí krevetky halocaridina rubra a dokonce jdou v Brně sehnat.
Zajímaly by mě případné aktuální poznatky ohledně brakických rostlin, opět ideálně něco, co jde sehnat. No a taky případně nějaké brakcické rybky, kterým by nevadila velikost akvárka.
Předem moc díky za poznatky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 15:29 Netrefil – a co krevetky?
mensi otazka, co by mi dost bodla, tech krevetek je mraky.......
vydrzi nejake krevetky i 10g soli na litr pri normalnim zivote? Nebo jdou do slanejsi vody jen trit? potreboval bych nejake vsezravce do akva a vsude jsem videl sladkovodni, havajskou jsem tu nikde nevidel na prodej, nebo nekdo prodava havajske?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 15:31 Netrefil Re: Fugee
sul urcite morskou;) jod neni moc dobry pro ne.

nevim jak u krevetek(udrzuji akva sami o sobe) ale do osolenejsi vody urcite nejaky lepsi filtr. nemusis besnit jak v morskem ale lepsi by to chtelo. nebo do tech 12l jebnout 1-2 mangrovy a to by na ten obem nadrze bohate stacilo k filtraci;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 20:58 Fugee
Zdravím, plánuji si zařídit 12 nádrž pro odchov C. gracilirostris, četl jsem, že je schopna žít a rozmnožit se v brakické vodě. Chtěl bych zkusit odchov ( neprodával bych, pouze pro sebe ;-) ), ale s brakickou vodou nemám žádné zkušenosti. Mohl by mi někdo poradit, kolik soli mám přidat? Kuchyňské, mořské, bez jodu, nebo jaké? Může být v akváriu klasický písek od flexiobkladů? A filtr snese slanou vodu (Blau filtr, FM60)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 17:59 Muž Chem [837] Re: Sid
Diky za vycet druhu. Zkusim Microsorium - tech mam ted doma spoustu, tak uvidime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 17:57 Muž Chem [837] Re: švíco
Nene, chci jen ozivit akvarka kde odchovavam krevetky s vyvojem larev v brakicke vode..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 16:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Chem
Zkušenosti ne, (brakické akva neprovozuji), ale jako vhodné, (tolerující), se uvádějí např. Aponogeton crispus, Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Crinum calamistratum, Crinum natans, Crinum thaianum, Cryptocoryne pontederiifolia, (tu jsem ale viděl po přídavku malého množství soli "zkolabovat"... :)), Cryptocoryne wendtii "Mi Oya", Glossostigma elatinoides, Lilaeopsis brasiliensis, Microsorum pteropus "Narrow", Nymphaea zenkeri, Samolus valerandi, Taxiphyllum barbieri. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 16:42 švíco Re: Chem
Chystáš se na čtverzubce? Jinak vysokou salinitu vydrží i většina anubiasů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 16:31 Muž Chem [837] Re: Silent
Diky za reakci.. A jakou mas salinitu v nadrzi? Vydrzi tyto rostliny i 15ppt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 14:07 R Muž Silent [5949] Re: Chem
Mě v brakické nádrži s hlavatkami dobře roste jen růžkatec rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum , šípatka rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata a douška rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa moc rostlin jsem nezkoušel, ale z těch vyzkoušených rostou jen tyto.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 14:02 Muž Chem [837]
Ma nekdo zkusenosti s pestovanim rostlin v brakicke vode? Ktere vyssi zelene rostliny pestovatelne v akvariich snaseji, ci dokonce vyzaduji brakickou vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 18:58 Bexi
mě napadlo co takové brakické krevetkárko s caridina graciliolis(pinokio) někde jsem četl že lary se můžou odchovávat i v brakické vodě a ne v plně mořské na rozdíl od japonice, a dospělý žijí v ústí řek tak by se tam i množily co říkáte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 18:42 Muž Mbu [1] - Ryby brakických vodRe: barborino1
Nevhodná kombinácia rybiek !!! karas,tetraodon nigrovidis a neonka, ktorá bude potrava pre tetraodona. Karas veľmi špiní vodu už tam je problém. Vznika veľa odpadových látok ako už spomínal Švíco. Chovať ich len v brakickom akva môže byť spolu s brakickými rybami ako je Toxotes jaculatrix, Monodactylus argenteus atd.... ale aj Black Moly.

Nevhodná pre začiatočníkov- je potrebné pridávať soľ do vody t.j. 3-4 čajové lyžičky na 10 litrov vody ( je to jednoduchšie definícia brakická voda obsahuje od 0,5 do 30 g soli na liter ) nevadí keď dáš raz 3 alebo 4 lyžice.

Keď tetraodon ma čierné bruško a leží na dne, tak potom je to problém s vodou alebo je chorý (ešte ked je podráždený vtedy mu tiež sčerná ale len na chvíľu ) zdravý tetraodon má mať biele bruško (viď moj fotoalbum T. nigroviridis).
Keď chceš ich zachrániť tak prelož do druheho akva a pridaj soľ a každý týžden alebo druhy vymeň 1/3 vody z akva a samozrejme koľko litrov vymeníš aj toľko soli musíš pridať. Soľ sa rozpúšťa vo vedre nie priamo v akva !!! Filter musí byť zapnutý nonstop!!!
Ak chceš velmi tetraodonov tak skús sladkovodného ako je Carinotetraodon travancoricus ako už spomínal Švíco..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 16:07 švíco Re: barborino1
Pokud se jedná o čtverzubce zeleného nebo čtverzubce skvrnitého, tak ti potřebují docela dost přisolovat vodu, taky jsou hálkiví na vyšší obsah dusičnanů a hlavně dusitanů! Obsah soli by měl být kolem 5, raději 10g/l ....přestože se všude možně dočteš, že nejlépe snášejí sladkou vodu, nebudou v ní nikdy stoprocentně fit. nejhorší jsou taky přechody od prodejce do vody v domácím akva. Prodejci dost často vodu přisolují a zapomenou to kupujícímu říct. Čtverzubec má pak šok ze změny prostředí... Tyhle ryby prostě nejsou pro každého, jsou velmi náročné...taky jsem si je pořídil a přežil mi pouze jeden z pěti (ze začátku jsem o nich nic nevěděl a dělam jsem mnoho chyb). Nyní mám čtverzubce trpasličí a ti jsou oproti zeleným vcelku nenároční, ale voda musí mít také perfektní parametry!
Takže pokud si chceš čtverzubáky udržet v dobré kondici, tak hodně sol...solí bez jódu, nejlépe mořskou, ale pozor, spoustu rostlinek to nerozdýchá a některým rybkám to také nedělá dobře... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 15:55 Muž Yirka [9126] Re: barborino1
Na radu je málo informací a ani zkušení chovatelé těchto rybek ti neporadí bez znalosti velikosti a technického vybavení nádrže, počtu ryb a rostlin, technického vybavení AQ, údržby a parametrů vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 15:36 barborino1 – štvorzubec pomoc
dobrý,
mala som dvoch stvorzubcov, ztoho jeden odisiel do večných lovist. o dva dni som kupila dvoch aby tomu jednemu nebolo smutno, no bohuzial aj on za nim odisiel do lovist.
co mam spravit, aby tam neodisli aj ti dvaja?dakujem
ostatne rybicky ako neonky, karasy a skalare nemaju problem, kde sme spravili chybu?
dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2008 19:08 Muž chytek [26] - Ryby brakických vodRe: lulk
čtverzubce nechovejte samostatně ale minimálně ve dvou, 100 litrové akvárium je jen tak tak - lepší větší, pro brakickou vodu je potřeba sůl bez jódu (ne kuchyňskou), slanost vody se měří hustoměrem (využívá se v mořské akvaristice - rozmezí brakické vody na stupnici 1.005 - 1.015) voda pro čtverzubce středně tvrdá až tvrdá, ph přibližně 6,5-7,5), křemičitý písek jemný max. velikost.2

popis stanovišť rostlin nejen brakických vod
www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2008 17:42 Žena lulk [5] - Cichlidy – založenie brakického akvária
Chcela by som neskôr v 110 litrovke založiť brakické akvárium.Mala by tam byť jedna ryba-štvorzubec zelený.
Je to vhodné?110 l a štvorzubec zelený (-o tomto štvorzubcovi som si prečítala tému).
Chcela by som vedieť koľko dávať soli do vody,aké rastliny,aké látky merať,čím merať sol,aké má mať hodnoty voda,aké dno,príp.iné živočíchy okrem slimákov (potrava),rastliny a všetko čo patrí do brakického akvária.vopred veľmi dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2007 16:09 Muž matlala [798] - RostlinyRe: schef
no třeba živorodka velkoploutvá sou velmi pěkné a tak moc se nemnoží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2007 15:47 Petr_Janousek Re: Marfi
mam tam rohatec a je v pohode. Kdyz tam nebudes davat soli prilis, tak to preziji. Staci jim dat 1 polevkovou lzici soli na 100 litru a je to, jinak se dava 1 lzice soli na 30-50 litru ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 22:59 neo Re: yama
lezec je cool ryba, líbí se mi jak poskakuje, leží na břichu a opírá se o ploutvíčky a najednou hop! fakt fascinující smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 21:01 Žena Kate [10] Re: David12188
Kaložrout :-D Maj je v zoo, tyhle ryby. Jsou hezký. Ale nejlepčí jsou ty mega neonky palec Jo tam se rybky maj, v zoologických a v botanických...ne jako některý závojnatky v 15l...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 11:21 kiiki Re: schef
ahojte ahoj brakické ryby prodávají ve SkloREXu rčitě vám poradí mají tam lezce,okatce,kaložrouty a stříkouny lapavé.Možná ještě něco ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 10:59 Žena Marfi [10] Re: akvaprofesional
Mám taky živorodky,ale bojím se co by té soli řekly rostliny. jak to řešíš? a nebo spíš jak to zvládají kytky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 09:05 Žena yama [25] Re: schef
Taky se mi libi brakicke ryby, treba okatec, nebo kdyz bych nemluvila o rybach, tak lezec. Ale nevim vubec jak se takove akvarko zaklada a udrzuje, ale mozna to tady nekde ve foru bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 08:36 Muž David12188 [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: schef
z ryb napr.:Kaložrout skvrnitý,Okatec stříbřitý,Stříkoun lapavý,ruzne druhy hlavacek a hlavacu,vetsina druhu Tetraodonu(krom napr.Carinotetraodona travancoricus),treba i nejake mureny napr.gymnothotrax tile,aj. ...vsechny druhy jsou dosti narocne na prostor(krome napr.Hlavacky-Brachygobius nunus-chovam :) )a na kvalitni filtraci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 21:42 solem Re: schef
Máš li nejakou jasnou představu jaké prostředí by jsi chtěl napodobit, tak ti napíšu přibližnou hustotu vody.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 21:37 aquaprofesional Re: schef
brakicka voda je smes sladke a slane vody, takze je to vetsinou par kilometru rek od usti do more. Nevim presne, ktere ryby to jsou,ale veskere zivorodky a hlavne halancici maji radi sul ve vode. Mam oba druhy a dari se jim v osolene vode bajecne, nenapadaji je zadne nemoci ani plisne. Doporucuje se polevkova lzice na 30-50 litru. Bajecna vec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 21:06 schef Re: Kate
kdepak to nejsou mořske ryby,jso to ryby žijici v usti do moře napřiklad STŘIKOUN nebo OKATEC jižni ASIE ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 21:01 Žena Kate [10] Re: schef
Jo, mě zarazilo to t. :-D Je s tím prý strašně práce, nic víc nevím :) Ale ty mořský rybky jsou fakt pěkný, třeba nemové....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 20:57 schef Re: Kate
jde o akva s podilam slane vody. a ne braticke ale brakicke...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 20:53 Žena Kate [10] Re: schef
bratické? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 20:44 schef – braticke ryby
ahoj prosi nema někdon zkušenost stěmito rabami?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 20:51 Muž Norton [109] Re: pansuu
Bingo! Je to biotop ústí velkých řek, kde se slaná mořská voda míchá se sladkou říční(nebo naopak, podle toho které je víc... :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 20:25 pansuu Re: Johanka
To je něco mezi mořským a sladkovodním. Aspoň si myslím, že brakické vody jsou v deltách řek. Je to vlivem přílivu, laicky řečeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 20:10 johanka – brakitské akvárium ?
V sekcii nádrže som našla názov Morské a brakické akvárium. Mohol by mi niekto vysvetliť aké je to "brakické akvárium"? coze

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4360x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2264