Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zastřižení a úprava rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Zastřižení a úprava rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 21:16 R Muž romant [27987] – Re: Gunguy
Může, ale taky nemusí. Když jí zastřihneš vršek, tak jí donutíš odnožovat ze stonku a tak vlastně košatět. Ten odstřižený vrchol můžeš znovu zasadit a poroste nová rostlina. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 21:13 Muž Gunguy [2] – zastřihávání rostlin
je vhodné dlouholisté rostliny zastřihávat, když se začnout ohýbat o hladinu? má to na ně nějaký vliv?

rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis

a mohu zastřihnout tuto rostlinu? už se mi ohýbá o sklo a nemohu jej dát prič kvůli rybám

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 17:50 Usine
Utrhávat listy Echinodorům dělám běžně, jen ale u těch dobře zakořeněných, jinak je stříhám co nejníže. Jen málo rostlinám vyroste z oddenku nová rostlina, pokud ho ale odříznu a nechám plavat na hladině vyroste jich několik. Pokud jde o květy tak ty se běžně tvoří, ale zase to není u všech. Jsou rostliny co vytvoří jen dceřiné rostliny. Kvetou hlavně v emerzní formě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 16:24 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: katterinecka
Když ho přesazujete, tak už také nemá původní listy. Nic nevydrží věčně. ;-) Ale to neznamená, že to hned odumře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 14:23 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: geminika
jo anubias mi taky jednou kvetl. I když jsem nechávala vyrůst kytky nad hladinu tak nekvetly, nevím čím to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 14:17 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: katterinecka
Veď ani ja nie, ale by ma to potešilo. Sestre nedávno zakvitol anubias.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 14:13 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: geminika
mě nikdy kytky nekvetly, s tím ti neporadím.
(kvůli kvetení si kytky do akvárka nepořizuju ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 14:08 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: katterinecka
A ako to je s tým kvetom? Je šanca, že zakvitne, keď je na hladine?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 13:43 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: geminika
většinou dole už nemají tolik světla. Nejlepší aby to vypadalo líp, je uříznout vrchní část, otrhat listy z posledních několika oček a pak tu část bez listů a s pár očkama zasadit do dna (nahoře listy nechat). Spodní část buď můžeš nechat, vyrostou z ní další stonky, nebo ji vyhodit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 13:14 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: Melisa
Moja Hygrophila je vysoká až po hladinu, čo som rada, lebo je pekná uprostred nádrže. Len mi vadí, že tie spodné listy sú na koncoch ako keby rozpadnuté, alebo okúsané. Potom ožltnú a odpadnú. Chcela by som, aby také pekné listy mala po celej dĺžke. Čo jej treba poskytnúť?Alebo je to normálne? A keď ju nechám vyjsť nad hladinu, je možné že ma poteší kvetinkou?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 12:47 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Johan
když echinodor znovu přesazuji, tak jsou staré kořeny z minulého přesazování skoro "shnilé" a jen ty co dorostly za tu dobu jsou pěkné a členité. nikdy jsem si nevšimla že by z části staršího kořenu vyrostl další, nebo dál rostl sám.
Ale nejsem žádný odborník, jen vycházím ze zkušeností
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 10:26 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: katterinecka
Ale vydrží. ;-) Krom toho je zbavujete zásobních látek. Kde jinde by je vodní kytka taky měla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:54 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Designer
myslím že tomu mýmu 70ti centimetrovýmu echinodoru neublíží nic :-) posledně jsem ho přesazovala a rozřízla ho napříč na dva. Vypadá to že se zatím daří oběma částem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2011 09:51 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: katterinecka
U toho ulamovani se bojim toho, ze vlastne pacim celou rostlinu, nebo ji musim pridrzet, v kazdem pripade mene jista ruka a uz rostlinu nekam taham, tlacim, nakladnim, zkratka pusobim silou na koreny a navic ji udelam dole bebi. Pripada mi to jako bych se chystal oloupat cibuli - pro mne je to o strach, a uz jsem si mnohokrate pri neopatrne manipulaci s rostlinami rekl, ze takovou blbost uz neudelam.

Jako naposledy, ruka rychlejsi nez myslenka, ze tyhle stonkovky nechci mezi Valisnerii, ze je jich vsude nejak moc, jenze jsem si neuvedomil, jak moc zakorenily, takze jsem potahl a sly i Valisnerky (ktere konecne zacaly rust), pac koreny byly propletene, a co hur, Valisnerky pospojovane. Nerikam, ze uz v zivote neudelam blbost, ale vzdycky si rikam, ze musim myslet... nez pak zase udelam kravinu uplne jinou, jak jsem si na tu minulou daval pozor smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:43 Muž hatreder [2] – Re: katterinecka
Trochu jsem je zakracoval. Rostlinu jsem zasazoval přibližně do středu akvária a to bych tam musel mít cca 8cm hluboký dno. Zkrátil jsem je o 1/3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:41 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hatreder
staré kořeny většinou nevydrží, je dobré je před zasazením ostříhat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2011 09:31 Muž hatreder [2]
Ten můj je mateční a kořen má velký, ale je tam od soboty, takže se ještě nezapustil hlouběji. Rostlina je vysoká cca 23 cm. Raději listy odstřihnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2011 09:28 R Muž Silent [5949]
U relativně čerstvě zasazených echináčů odstraňuji odumírající emerzní listy taky stříháním už pro to, že nemají ještě mohutný kořenový systém. U starších a přerostlých rostlin listy odtrhávám. Ty se ani nehnou jak jsou vrostlé do dna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:24 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hatreder
já je většinou stříhám i několik cm od kraje (záleží na velikosti rostliny) a pahýly pak časem ulamuji, někdy ulamuji i přímo celé listy, nikdy jsem s tím žádné problémy neměla. Tak to záleží na vás
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:18 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hatreder
O ulamovani celych listu jsem uz slysel taky, ale toho se dost bojim, nikdy jsem to nedelal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:17 Muž hatreder [2] – Re: Designer
Díky za radu. Moc si toho cením. Tohle forum je prostě super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:14 Muž hatreder [2] – Re: katterinecka
O.K. Díky moc. Ty co jsou hodně rozpadlé ustřihnu cca 1cm od spoda, ulamovat je mám trochu strach a ty co jsou ještě celkem slušné, nechám zatím být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:14 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hatreder
Osobne striham spatne listy tak, ze zbyde asi 1cm dlouhy pahyl. A kdyz se tam nemohu dostat bez rizika (moc listu a spatna dostupnost), necham pahyl radeji i delsi. Neni to sice supervzhledne, ale myslim ze velice setrne k rostline.

V TESCO jsem si koupil male nuzticky s kulatym koncem, staly snad do dvacky (uz presne nevim), at si stale nepujcuji kuchynske a jeste dost velke a nevhodne. Rozhodne se neda u Echinodoru doporucit list ustipnout prsty, i dosti se rozpadajici list je problem nehty ustipnout tak, aby se netahalo za rostlinu, coz ji dobre jiste nedela, protoze ji to muze narusit koreny. Rozhodne bych se nesnazil ani rostlinu odhrabavat a list odstranovat niz, na to mam dost radost z toho, ze to hezky roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:09 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hatreder
odumírají nejspíš emerzní listy, to je normální, neboj rostlina celá neuhnije. Můžeš je ustřihnout kousek odspodu nebo je ulomit celé. Jen aby rostlině ještě nějaké listy zůstaly. Brzy jí naroste ještě více listů submerzních, které už pod vodou vydrží, když budou mít vhodné podmínky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2011 09:02 Muž hatreder [2]
Ahoj. Chci se zeptat, zda mohu ustřihnout nějaké listy Echinodorus Ozelot green a popřípadě kde (jestli hned dole, odkud vyrůstají, nebo kousek dál...) Koupil jsem ho o víkendu a některé listy jsou do půlky hnědé a rozpadají se. Mám strach, aby mi rostlina pak nezačala zahnívat celá. Je to mateční a z prosředka rostou nové krásné listy a dokonce razí i květ...Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 15:17 Žena Melisa [2] – Re: dzizr76
Už jsou ufiknuté a zapíchané. To je najednou zeleno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 15:13 dzizr76 – Re: Melisa
jj...taky mi přerostla nad hladinu a zářivky pak horním listům začly vadit. tak jsem rostlinu kosmo seříznul ve výšce vzrůstu cca.3/4. Řízek zasadil(stačí zapíchnout do dna)a původní rostlina se mi rozvětvila.Ze dvou rostlin jich mam 8, i do druhého akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 18:12 Muž Johan [4945] - Rostliny
Záleží jestli jí chcete nad hladinou. H. corymbosa velmi rychle kvete. =)

Pokud poroste nad hladinou, ta část, která zůstane pod vodou, nebude zas tak hezká. (jednou mě vyrostla nad vodu přes metr. :) )
Pokud máte zářivky T5, tak se nespálí. U jiných si tak jistý nejsem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 17:00 Žena Melisa [2] – Re: romant
Bezva, dík, vy jste ale zahradníci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 16:20 R Muž romant [27987] – Re: Melisa
Zastřihnout a ten konec klidně znovu zasadit, ať se množí. Ta zastřižená část Ti znovu obrazí a tím, že se zastřihne, tak se víc donutí odnožovat. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 16:20 Žena Melisa [2] – Re: Jurasek
Zasadit - jen tak píchnout do dna? Nebo nechat někde zakořenit ve vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 16:19 Muž Jurasek [137] – Re: Melisa
Když se zaštípně pod vodou, tak se za chvíli rozvětví a dál vesele poroste. Druhá možnost je ji vytáhnout a zasadit odstřižený vršek. Nebo kombinace:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 16:14 Žena Melisa [2] – Hygrophila čučí nad hladinu
Fotka k příspěvku Ahoj,
hygrophila přerostla nad hladinu, což by asi tak nevadilo, ale je tam jen kousek a pak zářivky - neuschne?
Mám to tak nechat, nebo ji mám zkrátit? Nebo zkrátit, až (jestli) uschne? Co myslíte?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 11:31 dzizr76 – Re: Sid
je to nejspíše: Zákruticha šroubovitá, dle obrázku a popisu. Píše se, že by se neměla zastřihávat, tak to zkusím jak psal... akvarista Tudy...stáčet je po obvodu akva, je to opravdu nezmar, za poslední měsíc se mi pěkně rozjela :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2011 19:23 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: dzizr76
Mám Vallisnerii giganteu+rubru a nechávám je růst, listy stáčím po vnitřním obvodu akvária, už ho mám obtočené tak ze 3/4 - ostatním rostlinám při této "úpravě" tolik nestíní. Občas i nějaký ten list ustřihnu u hladiny - nevšiml jsem si, že by pak nějak rychle uhnil. Tahle "tráva" stále vysílá další a další odnože, je to nezmar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2011 19:03 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: dzizr76
Copak za vodní trávu vám to doma roste? (Některá se stříhat dá, některá ne.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2011 15:41 dzizr76 – vodní tráva
zdravim!...v akvariu mi roste vodní tráva až po hladinu, kde si lehá, je lepší ji zastřihnout do výšky hladiny, či ji může nechat volně, ať si roste? ...děkuji za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 15:53 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Jakub
Co má odísť, odíde.
EDIT: Mně pravidelně R. wallichii odejde i bez zastřihování... :-O :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 15:27 Jakub – Rotala Wallichii
Zdravím,
Mám rastlinku Rotala Wallichii a chcel by som ju trochu zastrihnúť len som od niekoho čítal že ju prestrihal a odišla celá :o/ ako tomu predísť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 21:51 Muž domik101 [17] - Živorodky
chci se zeptat mam na rostlinkach jakoby chlupy to je toje to jakyby ,,spinavy?'' nebo neco jineho? ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2010 14:11 Žena Kerze [14]
Děkuji, místa zatím dost - někam je upíchnu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2010 13:44 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Kerze
Záleží na tom, kolik máte v akva místa. Pokud dostatek, pak můžete kytku rozpůlit, spodní část nechat, (ona obvykle obroste), a vrchní část zasadit. Pokud je v akva málo místa, obvykle se spodní část odstraňuje a na její místo se sadí vrchní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2010 13:32 Žena Kerze [14]
Jak se zkracuje Alternanthea ? V obou akváriích mi tyhle rostliny už dávno přesrostly nad hladinu, takže plavou. Když je zkrátím shora, tak odstřihnu tu nejkrásnější rudou rozvětvenou část . Neměla bych je zkrátit spíš odspoda, tam kde se jim dělají kořínky a znovu zasadit? Nebo po ustřihnutí "hlavy" to doroste a zčervená ? Snad to není moc debilní dotaz... stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 08:43 pouluss
Tak jsem se střihem ještě počkal, ale určitě na něj dojde. ahoj ahoj ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2010 18:38 pouluss – Sagittaria platyphylla
Po přečtení předchozího beru nůžky a jdu na to. potlesk
Ve středu jsem obdržel rostlinky z Aqua Daho a tato zde byla přibalena jako dárek zdarma, při sázení jsem všechny rostlinky vybalil a než jsem je zasázel tak mi Sagitt. Platyp. lehce stydim naschla a některé listy zasychají (tak by snesla zástřich, navíc je do mého 54l akva velká teď tam spíš ruší, ale zase si říkám na začátek čím víc rostlin tím lépe a uvidíme co se z ní vyklube, aby se nestala nakonec oblíbencem. V noci až bude čas udělám foto osázení ze zástřihem. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.02.2010 23:12 Muž PetrS [4]
S tou asi nic neudelas. Jestli nejsou listy stejne dlouhe, tak ty delsi otrhej a nech si jen ty kratsi.

Egerie udela koreny do tydne! Je to takovy "plevel".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 23:07 Muž melvilko [4]
fuha to všetci tak robite to znie docela pracne :-D nevadi ale aspon konečne viem ako sa to ma asi robiť že :) ďakujem a s takou vallisneriou sa neda niečo robiť ? lebo moja je dlha cca 70-80 cm a to je už dosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 23:05 Muž PetrS [4]
jj. Presne tak. Nejlepe za rozvetvenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 23:01 Muž melvilko [4]
ako zospodu to ju mam vysadiť skratiť a zase nanovo posadiť ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 22:59 Muž PetrS [4]
Ahoj. Egerii urcite zkratit muzes,ale zespoda.
Vallisnerii urcite ne. Potom ty listi Ti uhnijou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13595x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/172-zastrizeni-a-uprava-rostlin?od=201