Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zápach akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Zápach akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:40 Muž Jifi [675] Re: romant
Ono je taky fajn, když člověk může do nově založeného akvárka přidat třeba vodu z vymáčklé houby z filtru, který je v zaběhlém akvárku a je osídlený nitrifikačními bakteriemi, aby urychlil osídlení dna nitrifikačními bakteriemi.
Ale ty bakterie potřebují nějaký detrit, aby se začaly množit. Proto jsem psal, že bych já osobně počkal cca 1-3 týdny a už bych tam pustil ryby, pokud to nejsou nějak náročné ryby. Aby produkovaly detrit a aby se pak pomalu začaly množit nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:37 Muž Jifi [675] Re: romant
Ale k velikosti akvárka (čistý objem vody 135 l) mně to úplně nesedí. Šnečci, které má, jsou prťaví. To by jich musela být celá armáda, aby vyprodukovali dost detritu ve 135 l vody. A co by ta armáda šneků žrala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:35 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Nefunguje nitrifikace a třeba ty malý šnečci jsou jeho původem, nějaký ten uhynulý list se jistě najde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2015 21:33 Muž Jifi [675] Re: romant
Vím, co je detrit.
Ale, pokud má propraný písek a v akvárku nemá prakticky žádné živočichy, tak nechápu, kde se tam detrit vezme?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:32 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Detrit je ten bordýlek, který se povětšinou nachází přímo ve dně, ale zde se podle mě jedná o nerozložený bordel, co je na povrchu dna viditelný, což mě vede k té úvaze o ne zcela funkční nitrifikaci a proto i neustále šťourám do té hejbající se hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:30 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jifi
Tie slimáčiky (šneky) musia z niečoho žiť a kvasiť / hniť môžu aj zbytky odumretých rastlín - asi každý pozná smrad z vázy, ak sa voda nemení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:29 R Muž romant [27987] Re: aa
Podívej, aby jsme to moc neprotahovali, vodu můžeš měnit častěji než často tzv. kdykoliv a tu hladinu více rozhejbej, kyslík je to oč tu taky běží, tedy bez něhož se bakteriím nikdy dařit nebude. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:27 Muž Jifi [675] Re: romant
No jo, ale jestli v akvárku nemá ryby a má tam jen mrňavé šnečky v takovém objemu vody, z čeho by ten detrit vzniknul?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:26 Žena aa [2] Re: romant
Třeba týden před 3x vyměnit vodu? Vlní, ale úplně minimálně. Asi mám dát filtr trochu výš ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:18 R Muž romant [27987] Re: aa
Vodu rozhodně měnit před nasazením ryb a to několikrát po sobě, takže ryby až po návratu, co ta hladina, vlní se?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:15 Žena aa [2] Re: romant
A mám s tou výměnou vody začít hned nebo až po nasazení ryb? Za týden totiž jedu na 2 týdny pryč, tak je nasadím až pak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:12 R Muž romant [27987] Re: aa
Prohrábnout odkalovačem a to jestli bude třeba skutečně odkalovat, to by se mělo podle onoho zápachu poznat, pokud bude stejný, tak bych neodkaloval, pokud bude voda cítit po těch vejcích, potom bych to odkalil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:08 Žena aa [2] Re: romant
A podle vás mám dno jenom prohrábnout, nebo i odkalovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aa
Obojí. Měň vodu a nasaď ryby i Piskořky. Odkalování podle mě není vhodné, ale ostatní mají jiný názor.
Mi jdou bubliny ze dna už asi 3 měsíce a žijí mi i mnohem náročnější druhy ryb než jsou Platy. Mám trochu horší čich, tak nevím jestli to moje akva i smrdí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 21:02 R Muž romant [27987] Re: aa
Pořádně to dno prohrábnout, několikrát týdně měnit tu vodu, nasadit jak ryby, tak piskořky, ten detrit je zřejmě důkaz ne zcela funkční nitrifikace, proto při nasazení těch ryb, rozhodně ty výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 20:58 Žena aa [2] Re: romant
No tak abych byla upřímná, tak už ani nevím, co mám dělat. Určitě koupím ty piskořky. A co dál? Odkalovaní 3x týdně nebo nasadit ryby a doufat, že se to usadí? Smrad dobrý, ale co ty bublinky? A jak je možné, že v akváriu, kde nikdy nebyly ryby, je taková spousta detritu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 20:43 R Muž romant [27987] Re: aa
Mňo i ty psí granule bych toleroval, ale abych nebyl za věštce, k těm všem radám, co zde dnes byly sepsány, bych jenom připojil cirkulující vodu v akváriu a vlnící se hladinu zvlášť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 20:37 Žena aa [2] Re: romant
Smrdí. Když jsem dneska měnila vodu, tak jsem cítila smrad jako z psích granulí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 20:21 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aa
Nasaď Piskořky a ty 3 Platy. Měň aspoň 2x týdně 30% vody. Víc bych to neřešil, to se nějak poddá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2015 20:18 R Muž romant [27987] Re: aa
Hmm, jen jestli ti ta voda vlastně vůbec "smrdí". Zemitá vůně, tak to má s odérem akvária být. ;-) Jj, třeba těch 15 kousků. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 20:14 Žena aa [2] Re: romant
Tak třeba 15? Zkazena vejce jsem necítila, ale voda smrdí tak tropicky sladce trochu jako když v zoo vstoupite do pavilonu deštného lesa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 19:57 R Muž romant [27987] Re: aa
Přiměřeně, přiměřeně, prostě hrstičku. ;-) Ty bubliny co jdou ze dna zapáchají po skažených vejcích?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 19:47 Žena aa [2] Re: romant
A kolik jich mam asi nasadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2015 19:11 R Muž romant [27987] Re: aa
Piskořky nasaď, tu zrnitost zvládnou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 17:22 Žena aa [2] Re: Lukehofarma
Ja jsem mela právě strach, ze to musím nechat dlouho vyprchávat, tak jsem to nechala min den (ale přesně nevím), takze bych řekla, ze tím to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 17:08 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: zervan
No pokud jsou bublinky ze dna tak tam něco asi kvasit bude ne? Nebo zahnívat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 17:04 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: aa
Takto nejsem si jistý nejsem odborník jako jiní tady. Jestli jsi to naplnila do pár hodin po vyčištění tak je to možné podle mě. Vím co udělalo savo s vodou ( cca 3ty vršky na 9l vody ) den odstáté s trávníkem na chatě. Určitě te to láká vše udělat znovu co? No buď zkus ty výměny s odkalováním a nebo to znovu vše důkladně pročisti. Vyčkej alespoň 24-48h aby se ta chemikálie vypařila a opláchnou jen vodou a začít znovu a pečlivě. Ale zkus počkat nejsem profík možná někdo poradí lépe. Snažím se jen pomoct. ahoj Ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 17:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Evidentně zahnívá dno, proto voda smrdí, musí se pořádně do hloubky odsát. Neviem ako v tomto prípade, ale vo všeobecnosti nemusí zahnívať dno. Napr. stačí nechať tabletku krmiva pre ancíkov 3 dni v tégliku s vodou a bude riadny smrad aj bez dna ;-) (som to skúšal, lebo som chcel vedieť, či z toho vznikajú dusitany / amoniak - nevznikajú, ale nejako to kvasí alebo čo)

Žiaľ, zrovna dnes som mal podobný stav v pomocnom akváriu bez dna - hanba mi, ale nevšimol som si, že sa upchali oba filtre (bolo tam už toľko slizu, že sa začal odtŕhať a upchali sa trysky / priechody a už to len slabučko tieklo) a keďže ide o silne zaťažené akvárko (10 tabliet Tetra Pleco Tablets denne), dnes už voda zapáchala, musel som meniť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 16:45 Žena aa [2] Re: Lukehofarma
Ja si nejsem jista, ale myslím, ze jsem to umyla dpbre. Starý filtr jsem vyhodila a koupila nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 16:30 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: aa
No zatím to je v pohodě přesně 24dnů. Ale jak píšou kluci důležité je měnit vodu. Prostě se tomu nevyhneš.
A umyla jsi to dobře od toho sava? Já jen jestli tam třeba nezůstalo trošku sava a nezahnívaly třeba kořeny těch rostlinek. Ještě otázka já přesně jsi zacházela s tím zajetým filtrem po té očistě od parazitů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 15:04 Žena aa [2] Re: Lukehofarma
Děkuju. Ale to asi nevyresim příčinu, jenom to na chvíli nebude hnit a pak to zase začne ne? Nechci byt pesimista, ale moc dobre to nevypadá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 14:27 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: aa
Když se to dělo švagrové tak jsem 2-3x týdně měnil 1/3 vody a hlouběji odkaloval no a teď už měsíc je to bez problému. Tak jsem to dělal cca 20dní. Ale jen 60l měla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:41 Žena aa [2] Re: NHKG
Piskorky asi nenasadim, mam zrnitost 3-6 mm. Bublinky jdou sad Jak se to teda da vyřešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:35 R Muž vaclav [14622] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Vyzkoušej si to a uvidíš jak ti bude čistý písek v čisté vodě za pár dní smrdět. Musíš ho párkrát trochu prohrábnout než se vytvoří dostatek bakterií. Jen měnit vodu někdy nestačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aa
Zkus prohrábnout rukou dno, jestli z něj půjdou bublinky, má Václav pravdu a zahnívá. Akorát jak jsi si sama vyzkoušela, rozhrabat a odkalit ho ničemu nepomůže. Pokud je dno jemný písek do zrnitosti 4mm, zkusil bych nadadit piskořky, taky je právě testuju v mojem akváriu.
A asi by to chtělo normálně kořenící rostliny, třeba Echinodory a Mokřanky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:33 Žena aa [2] Re: Jifi
Vyvod filtru mam víc než 10 cm pod hladinou. Ja vim, ze staci par tydnu, ale jsem trosku nerozhodná ohledně výběru ryb a akvaristiky a navíc jsem se pak snažila zbavit toho smradu a tak se mi to protahlo. Vim, ze to asi nebylo dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:29 Žena aa [2] Re: Jifi
1. Kvůli vnitřním parazitům (radila jsem se tady na rybickach). Tehdy mi zdechlo celé akva.
2. Myslím ze to jsou obyc zarivky.
3. Dalo by se rict, ze tam je povlak, ale když dno prohrábnu, tak se jakoby ztrati dovnitř a sutry jsou čisté.
Jo a dekuju ale egeriu už nebudu zkoušet.
Jinak akva nesmrdi porad, ale jenom když odpoustim vodu tak to jde cítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:23 Žena aa [2] Re: NHKG
Moc jsem neměnila, jenom asi 4x při tom odkal. a cisteni filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 12:58 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Akorát mně nejde do hlavy, co by mohlo v čistém propraném písku zahnívat.
Ale pokud je jinak voda čistá, sinice tam nejsou, tak už nevím, co by tam mohlo smrdět ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.07.2015 12:53 R Muž vaclav [14622] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Vyměnit třetinu vody a opakovat pár dní po sobě. Při výměně se snaž odsávat binec z vrchu dna, ale nerýt do dna.
Evidentně zahnívá dno, proto voda smrdí, musí se pořádně do hloubky odsát. Nechápu proč radíš na něj nesahat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 12:16 Muž Jifi [675] Re: aa
Ještě jsem zapomněl - proud čerpadla by měl být spíš slabší, vývod proudu z filtru nejlépe aspoň 10 cm pod hladinou.

A jak to čtu, tak nevím, z čeho by se ti tam začaly množit nitrifikační bakterie.
Já osobně bych tam dal ryby 1-2 (3) týdny po napuštění, pokud s vodou nejsou problémy. Samozřejmě, pokud to jsou nějaké nenáročné ryby.
Proč čekat tak dlouho?
Jak se má zaběhnout akvárko, když tam máš jen rostliny a nedáváš jim žádné živiny? Z čeho mají žít? A nemáš tam žádné živočichy, kteří by produkovali detrit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 12:10 Muž Jifi [675] Re: NHKG
No, jestli to akvárko má 135 l čistý objem, tak 3 platám bude trvat pěkně dlouho, než vyprodukují nějakou slušnou porci detritu.
Ona Egeria v měkké vodě poroste blbě :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 12:09 Muž Jifi [675] Re: aa
Teda, já Egeriu trhám a velké trsy házím do kompostéru, roste to jak plevel. Pokud nejsi zdaleka, můžu ti nějakou dát, naposledy jsem jí předevčírem vyhodil poměrně dost.
Dívám se na tvoji prezentaci starého akvárka.
Mám nějaké otázky:
1) Proč jsi použila Savo? To je brutální akce, která naznačuje beznaděj akvaristy. Co se stalo, že ses k něčemu takovému uchýlila?
2) To osvětlení - to byly 2 x 18 W zářivky? Jestli ano, tak jsi tam asi měla málo světla. Ale to mně zase nesedí k té fotce starého akvárka. Hnědovka je dost nenáročná, ta snese i pološero. Nebo to máš LED pásy?
3) Máš i nějaký povlak na dně nebo je čisté?

Jinak pokud jsi ani trochu nepřihnojila, tak ono z čisté vody ty kytky zrovna moc neporostou ... pokud nedáš aspoň kuličku hnojiva ke kořenům při výsadbě. Ale hnědovka se nezahrabává a Egeria bere taky živiny spíš z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 12:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aa
3 měsíce napuštěné akvárium bez ryb a problémy? Divné. Měnila si vodu? Sice sem trpělivý, ale tak dlouho bych čekat nevydržel. Výměň tu třetinu vody a já bych tam ty 3 platy dal hned. Potom bych chvíli měnil vodu ob den a mělo by se ti to stabilizovat.
Engeria není tak nenáročná jak se o ní říká. Sice rychle roste, ale jak nemá vhodnou vodu, tak neporoste vůbec. Mi v měké vodě nerostla vůbec. Na záběh akvária je dobrý Růžkatec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 11:53 Žena aa [2] Re: Jifi
Jo, to je ono. Tam odpadavalo snad vsechno a vůbec se ji nedařilo. Nehnojim ničím. Sama to nechápu. Myslíte, že je šance, že se to povede dat do normálu? Proud je poměrně silný, ale ne na plny výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 11:42 Muž Jifi [675] Re: aa
To máš to 135litrové akvárko? V takovém by neměli malí šneci nadělat žádný velký binec. To nebude příčina problému.
U té Egerie je to zvláštní, to je plevelná kytka. Opadávaly jen starší listy na spodní části stonku? Nebo i listy na mladších částech?
Taky mně úplně nejde do hlavy, z čeho bys měla tak špinavý filtr, když máš v akvárku jenom malé šnečky.
Jak moc ti jede čerpadlo? Slabý proud nebo silný?
Hnojíš nějak? Aspoň trochu? Pod hnědovky se zrovna kuličky s hnojivem dát moc nedají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 11:27 Žena aa [2] Re: Jifi
Vypadají dobře. Mám tam jenom hnedovky a tem rostou nove rostliny a občas nějak ten list zhnedne, ale asi je to v normálních mezích. Měla jsem tam egerii, ale ta strašně poustela odumrele listy a bylo jich plne dno, tak jsem ji vyhodila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 11:22 Muž Jifi [675] Re: aa
A jak ti v něm rostou rostliny? Jak se jim daří?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 10:56 Žena aa [2] Re: NHKG
Snažila jsem se ho proprat, co to šlo. Po napuštění ani nebyl mléčný zákal (jen min). Nemůže to být z odpadů od šneků? Akva je napustené už asi 3 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 10:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aa
Jop, platy být můžou. 3 je docela dost, bude to chtít minimálně první měsíc tu vodu měnit aspoň 2x týdně.
Ake nechápu z čeho se může u nového akvári špinit filtr. Dno jsi pořádně proprala?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4 5

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4700x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15588-zapach-akvaria?od=51