Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Usmrcení ryby

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2023 07:09 Žena Starka [248] Re: vlka
Toto jsem musela řešit naštěstí jen jednou. A to ještě u neonky. stydim Kdybych na to měla, tak vezmu nůžky, ale nedávala jsem to. Tak jsem ji dala do mrazu. sad Vím, že to nebyl nejrychlejší konec, ale lepší než to nechávat osudu nebo dělat jiné nehumánní metody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2023 22:00 Muž vlka [3456] Re: Tojsouvěci
rybicky.wity.cz/…
Přečetl jsem toho celkem dost a některé způsoby mě udivily. Kyselina, vhození do vařící vody, sodastream, spláchnutí do WC, hodit kočce jako mňamku, nespočet mechanických usmrcení. Co je pro jednoho humánní, může se druhému příčit. Každý asi podle své ,,povahy,, k rybí smrti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.03.2023 18:12 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Henryy
Henryy napsal: Tak jsem použil hřebíčkový olej. Bylo to docela rychlé a vypadalo to že i bezbolestné.
Strana 6.,fáze 2 : www.frov.jcu.cz/… ,takže to, co vypadá pro diváka rychlé a bezbolestné, je v tvém provedení, naprosto zbytečný několikaminutový stres pro nervový systém ryby. Mám úctu k pomíjivému životu,když je nutné jej ukončit,tak během desetiny vteřiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.03.2023 15:16 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyUsmrcení ryby legislativa
- k usmrcení ryby je stanoven postup legislativou ( správný postup viz příspěvek Tojsouvěci)
- mrazák, kousky ledu a další někdy uváděné postupy jsou v rozporu s legislativou
- vše ostatní je a může být posuzováno jako týrání zvířete
- anestezie s následným usmrcenim určenou technikou, nebo přípravkem, neodporuje legislativě
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2023 14:32 Muž Henryy [0] Re: Sha
Já jsem to asi blbě napsal, celé to trvalo jen asi 5 min, když jsem nalil poslední dávku byl hned konec. Já jen ještě čekal 15 minut abych si byl jistý. Jinak hřebíčkový olej se běžně používá jako anestezie pro ryby. Takže v tom nevidím problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.03.2023 13:48 Muž Sha [500] Re: Henryy
Jsem "tichý blázen" a nějakou tu rybu už jsem usmrtil, ale hřebíčkový olej bych rozhodně nepoužil. hmm Jedinou spolehlivou metodu tu popsal Tojsouvěci. Palička a nůž, ostatní nápady jsou pouze trápení!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2023 12:35 Muž Henryy [0] Re:
Tak jsem použil hřebíčkový olej. Bylo to docela rychlé a vypadalo to že i bezbolestné.. děkuji Peťanovi za podrobný popis. Ještě jsem pro jistotu po 15 ti minutách, když se už nehýbal ani nedýchal dal za hlavu nůž a udeřil paličkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2023 09:52 Muž Pavel50 [30] Re: Tojsouvěci
Je to ošklivé téma, ale nedá mi to, ano, totální destrukce a to okamžitá je jediná přijatelná cesta.
Já to řeším tak, že si připravím igelitový sáček, asi tři papírové ubrousky které několikrát přeložím aby byla tlustá vrstva, po odlovení rybku velmi rychle vložím mezi ubrousky a vložím to to sáčku a rychle na to na dupnu. Celé je to otázka tak max tří sekund a myslím si, že je to pro rybku milosrdné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   05.03.2023 01:56 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: vlka
Tam se bude několik minut mrskat :-( .Rychlá smrt,je bez stresu a trápení, totální destrukce mozku,nebo přerušení míchy.Útlocitné řeči stranou,v igelitovém sáčku nasměrovat hlavu ryby do rohu a vhodným nástrojem rozdrtit lebku (palička,kleště),nebo rybu vhodně zafixovat a přerušit páteř za hlavou jedním rychlým řezem (ostrý nůž nebo nůžky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2023 23:15 Muž vlka [3456] Re: Henryy
Do ubrousku a do mrazáku...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2023 22:27 Muž Henryy [0]
Tak bohužel se mu to rozšířilo i na čumák a plave hodně neohrabaně i se převrací na záda.. Poradíte jak bych to mohl humánně, rychle ukončit? Bude na tak velkou rybu dost rychle fungovat zalití ledovou tříští?
Děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2023 17:54 PVC – CO2 NE!!!!!!!!!
Vážení, nezlobte se, ale usmrcení ve vodě s CO2 je pěkný zvěrstvo. Dneska jsem to zkusil a už to víckrát neudělám. Voda nasycená CO2 daleko víc, než jakákoli, co koupíte a minuta trápení ryby dušením, to je moc. Takže CO2 fakt ne!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   08.02.2019 10:35 Žena drvi [2894] Re: Andaska
Dám, ale nerada. Silnější igeliťák a ve vteřině silou prásk o zem a je to. Už ten obsah dál nezkoumám, naleju tam trochu Sava , zauzluju a vyhodím do popelnice. Ten panák je dobrej bonus, ale při nejhorším to dám i bez něj :) . Uvědom si, že nikdy nezabíjíš zdravou rybu ...Proto bych ji taky nikdy nedala kočkám (naši mlsouni by ji stejně jen očuchali ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 22:06 Žena Parmička [0] usmrcení
Tak jsem s nim práskla do ledové lázně :-). Myslim si, že to měl taky rychle za sebou, chudák. A teď bych si dala toho panáka.
R.I.P. pan von Hornbach
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 21:31 Andaska Re: vero-ni
Ježkovi voči coze . Ale oddechla jsem si, že je to fofr rychlost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2019 21:28 Žena vero-ni [134] Re: Andaska
No bez hlavy se už nemrská :-D právě, že jeden řez a do sekundy to má za sebou. Ale ještě štěstí, že to nemusí podnikat nijak často :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:39 R Muž ctibum [6926] Re: Andaska, vero-ni
Je to jen otázka praxe, vím o čem mluvím, taky mi to poprvé nebylo moc příjemný. A zas tak často to nedělám. A panák je jen bonus navíc... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:37 Žena vero-ni [134] Re: Parmička
Taky nezvládám... V práci jsem ale musela, po nanucnutí při odkalování, tak jsem zabalila rybku do vrstvy ubrousků a zamáčkla hmoždířem... Stálo mě to rozklepané ruce, jednoho panáka, ale myslím, že to bylo opravdu hned a rybka se netrápila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:36 R Muž ctibum [6926] Re: Cyklohentán
To já nevím. Ty jo...? U prásknutí si ale jistej jsem... :) Ale je mi to celkem jedno, každej podle svého gusta, žaludku, vědomí a svědomí... X-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2019 20:35 Andaska Re: ctibum
Samozřejmě, že na rybu, ale prásknout s ní je pro mě hodně bolestivé a kruté...i když pro rybku ten nejlehčí a nerychlejší odchod...jsem moc velká citlivka,no stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:34 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: ctibum
Veď keď tu rybu vhodis do ľadovej vody tiež netrpí ani sekundu, nie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.02.2019 20:32 R Muž ctibum [6926] Re: Andaska
No je to otázka priorit. Když už to řešíš, tak chceš brát ohledy na sebe nebo na rybu...? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:10 Andaska Re: drvi
Blani, Ty to dáš, jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 20:01 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Andaska
Ja to tiež nezvládam. Ten pohľad na zničené telíčko by ma dorazil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.02.2019 19:56 Žena drvi [2894] Re: Andaska
Jak kdo, nejrychleji je to nejhumánnější ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 19:54 Andaska Re: ctibum
To ani já nedám. Ženské chtějí většinou i tohle uskutečnit co nejjemněji a bez použití síly ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2019 19:52 S Muž invalida [3881] Re: parmička
Čičí... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2019 19:52 R Muž ctibum [6926] Re: Parmička
Doporučuju naučit se to prásknutí o zem, ušetří to spoustu práce a koneckonců i času, je to hned, jakože fakt hned...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 19:26 Andaska Re: Parmička
Myslím, že do sněhu by to mohlo stačit. Normálně se dá usmrtit ve sklenici s ledem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 19:26 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Parmička
Hoď ju do pohára s vodou a snehom, bude to v okamihu :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 19:25 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Parmička
To ji strč radši do ledu s vodou. Bude to rychlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2019 19:12 Žena Parmička [0] – usmrcení
Potřebuji rychlou radu: potřebuji usmrtit rybku. Myslíte, že jí můžu hodit do sněhu? Nebo nějaký rychlejší způsob, aniž bych s ní práskala o zem nebo na ní šlapala :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2019 16:46 Muž Irahayes [1]
Poslendí rozloučení dělám v teplé, nikoliv vařící vodě a je to okamžik...
Naštěstí jsem tohle už dlouho nemusel použít :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 09:10 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ctibum
Já teda jako rybář, když jsem chtěl chytat na mrtvou rybičku na candáta, tak jsem s ní taky musel hodit o zem... nejlepší způsob...
Jako vymejšlet cokoliv jinýho mi přijde zbytčný... Pokud by člo o rybu co jí měl někdo delší dobu např. deset let... To už bych šel asi aji pohřbít na zahradu...
Už jsem viděl nějakýho akvaristu na netu, co z uhynulých cichlidek měl pár kostřiček nalakovaných atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.01.2019 05:45 R Muž ctibum [6926] Re: vlka
Já s rybou hned u akvárka praštím o zem. Od vylovení otázka tak sekundy... A o ekologickou likvidaci se pak postará kocour...
Jestli na to nemáš žaludek, tak si tu kousek zpátky najdi návod na hřebíčkovou lázeň, nebo z čeho se to dělá, to je víc sluníčkový. Ale na konci bude uplně stejně mrtvá ryba... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   15.01.2019 00:09 Žena drvi [2894] Re: vlka
vlka napsal:
...a to utracení...nevim, řezání hlav a šlapání mně přijde dost morbidní...

Každé usmrcení je morbidní, už z podstaty věci, ale bohužel to k životu taky patří. Usmrtit zvíře co nejrychleji je důležité a holt se to budeš muset naučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 22:25 S Muž invalida [3881] Re: vlka
Zavolat číčí stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2019 21:52 Muž vlka [3456] Re: Wanderer, MonterMonty
Kluci díky za rady. Tetry žhavé jsou z Brna ze Sklorexu a na jedné nejstarší fotografii (z 12.10.2018) už takové hřbetní ploutve pár Teter má. Bohužel nemám detail pro porovnání velikosti poškození. Musím se rozhodnout co dál.
A to utracení,nevim. Řezání hlav a šlapání mně přijde dost morbidní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 16:29 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: vlka
Ty menší jde taky zabalit do igelitu a rozšlápnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   14.01.2019 00:42 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vlka
Názory se dost podstatně liší - dle mého názoru je šetrné utracení takové , kdy je život ukončen ve vteřině - rána z milosti, přerušení páteře ostrým nožem a pod ...
nicméně na rybce je vidět zřejmě počínající bakteriální rozpad hřbetní ploutve - v důsledku nechutně přerybněné nádrže
Do stolitrového akvária rozhodně nepatří skaláry ani pancéřníček kropenatý k tomu ještě dva ancáci a dalších 30 teter ..... filtr má malý objem filtračního média na tolik ryb , nestíhá odbourávat odpad z ryb a zbytků odumřelých rostlin - voda je plná dusíkatých látek - v důsledku tohoto pak mají ryby takovéto problémy, doporučil bych zamyslet se nad osádkou , prostudovat ve zdejším atlasu ryb nároky chovaných svěřenců - to akvárium je v podstatě časovaná bomba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 23:27 Muž vlka [3456] – Dotázek
Fotka k příspěvku Hezký večer, při pročítání těchto stránek jsme párkrát narazil na „šetrné utracení“. prosím jaký je to způsob utracení? Jakým způsobem se utracejí akvarijní rybičky? Tuhle nechci utratit. Snad jí ta ploutev doroste?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2018 12:37 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jája
Ja mám osvedčené rybu náhle ponoriť do ľadovej vody. Je okamžite na druhom brehu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   18.11.2018 12:29 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Baffi
Na labyrintky nesmíš používat perlivou vodu. Nefunguje to a jen ji tím budeš trápit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 16:27 Muž AkvaBlázen [138] - RostlinyRe: Baffi
Já to dávám do mrazaku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 12:19 Baffi Re: Yirka
Já vím ale nemám na to žaludek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.11.2018 12:04 Muž Yirka [9131] Re: Baffi
Stejně je nejlepší a nejrychleší ostrý nůž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 12:00 Baffi Re: sivieb
Dobře du koupit Magnezii a hodím jí tam zas moc nechci ji dávat do mrazáku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:58 Silviebaris Re: Baffi
Tak ji tam vhod a ještě to vlož do mrazáku... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:47 Baffi Re: sivieb
Fotka k příspěvku Děkuji za odpověďi je nejlepší prý Magnezia je na tom fakt špatně tak nechci aby ji to bolelo sad
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:33 R Muž ctibum [6926] Re: Baffi
U Betty mi perlivka moc nefungovala...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:23 Silviebaris Re: Baffi
Ahoj,když si tady pročteš různé diskuze,určitě vhodnou odpověd najdeš...Já rybku dávám do ledu a nebo do perlivé vody,jak píšeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:19 Baffi
Ahoj mám betta a už umírá leží jen na liště a DÝCHÁ už je takhle 5 dní a paní nám řekla že je lepší jí utratit než aby se trápila:( četla jsem že perlivou vodu a že usne a nic jí nebude bolet nevím jestli je to pravda. Pokud ne jaký je bezbolestný spusob? Děkuji za odpověď:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 15:36 Muž Žralok [129] - Poecilia reticulataRe: Marylin
Ja myslím, že medzi najlepšie spôsoby utratenia ryby patrí tento- rybu prelovíte do malej nádržky a do vody nalejete liehu, je to bezbolestné a pritom rýchle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2018 22:03 Žena Marylin [1] - Amerika – Bezbolestna smrt
Ahoj,
Doporucuji vsem 2 zpusoby pro humanni a bezbolestne utraceni ryby (je to i po porade s veterinarem, co se zabyva rybami):
1) hrebickovy olej (prodej v lekarne, v bylinkach...)
Dnes jsem takto utratila svoji kančici, skoro 30 cm sad - rozmichat si asi 10ml / 2 lzice v pullitru vody. Rybu odlovte do kyble a poma
lu prilevejte. Ryba se nejdrive uplne zklidnila, asi po 2-3 min sebou dvakrat skubla a bylo to... :-( pro jistotu pak do pytliku s vodou a do mrazaku.
2) do pytliku s vodou a do mrazaku
Ryba nema termoregulaci, cili zima ji neni. Pomalu se zklidnuje a usina. Utratila jsem tak uz nekolik ryb a jakmile he zavrete do tmy do mrazaku, zklidni se a pomalu usnou. Trva to vsak aspon hodinu nez se voda dost ochladi , takze pokud je to opravdu akutni, tak doporucuju ten olej... hodne sily vsem :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2018 21:56 R Muž ctibum [6926] Betta
Tak to má za sebou. Už jsem se na to nemohl koukat. Jen ležela na dně, k hladině se sotva dostala.
Z organizačních důvodů nepřipadala v tomto případě v úvahu dekapitace ani úder čímkoli nebo o cokoli a bublinky jsem nechtěl riskovat, tak jsem dal do sklenice studenou vodu s ledem, dal ji na půl hodiny na mrazák a pak do ní dal rybu. Ztuhla prakticky okamžitě, napočítal jsem asi sekundu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 16:20 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: martmart
Mrazím, když chci ještě studovat mrtvolu. Jinak vložím do kusu papíru, rozšlápnu a hodím do kotle. Rychlé a bez bioodpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2018 13:56 Muž martmart [106] Re: Anthrax
Ano, mas pravdu.. budu to delat take tak.. jen s ni pro jstotu po uriznuti jeste jednou prastim.. diky za otevreni oci v teto otazce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   07.02.2018 09:33 R Muž Anthrax [4788] Re: martmart
Ale fuj. Ani mrtvé ryby by se neměly splachovat do záchoda, natož aby takto byly ryby "utráceny". To tu rybu radši zamotám do síťky a pořádně s ní praštím a má to za sebou rychle. Pro klid v duši ještě oddělím nožem hlavu. Než aby se bůhvíjak dlouho trápila někde v odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   07.02.2018 09:20 Muž martmart [106] Re: Eillen
coze Proste tobogan...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   06.02.2018 18:56 Žena lenkalor [580] Re: Eillen
My na vsi zase takové citlivky nejsme - koneckonců vždycky říkám, že zvíře radši porazíme, než abychom ho jedli zaživa. A vždy platí - čím rychleji a přesněji - tím lépe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2018 18:24 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: UndeR
Souhlasím, že led není až tak špatná varianta, hlavně pokud je ryba menší (dřív, než jsem objevil hřebíčkový olej jsem to ostatně u malých čudel taky tak dělal.. ty malé ryby to mají fakt za pár). Větší je nejlepší omráčit a rychle jedním řezem (ostrý nůž) oddělit hlavu, ale to si chce alespoň v hlavě nacvičit, aby to člověk provedl čistě a rychle a nezaváhal u toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 18:17 Muž UndeR [80] Re: Eillen
Myslím, že to usmrcení za pomocí ledové tříště je ještě poměrně přijatelná varianta. Když si člověk pročte tohle vlákno, tak někdy nestačí žasnout nad invencí některých akvaristů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 18:58 Žena Eillen [645] Re: RE5PEKT
Jsem citlivka a praštit s rybou nebo jí kuchnout prostě nezvládnu. A nechat ji umřít v igeliťáku v mrazáku je taky pěkný týrání. Ale tohle fakt byl mžik. Jak padl led do vody, tak ztuhl a konečná. U větších ryb je mi jasné, že to tak snadno nepůjde a budu muset najít jiné řešení. Tebou navrhovaný olej nezní špatně. To bych byla schopná udělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 17:35 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Eillen
Je to trochu drasťárna smrt umrznutím, ale lepší, než třeba hodit ji do vařící vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 17:32 Žena Eillen [645] Re: ctibum
My naposledy (a tehdy vlastně i poprvé) dali beťáka do sklenky s trochou vody a přidali ledovou tříšť. Stačilo dát první lžíci, ztuhl a bylo po něm. Pro jistotu jsem led přidala tak, aby tříště bylo stejné množství jako vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 09:16 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ctibum
Nechal bych jí ještě žít, dokud bude moct. Ať z toho krátkého života alespoň něco má:-) Akorát s tím CO2 nevím, asi by se nadechovala nad hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 08:50 R Muž ctibum [6926] Re: RE5PEKT
No zatím si dojde, včera dokonce prohnala prťata živorodek. Ale když leží, tak kolikrát nevím, jestli už není po ní.
Já 2x použil jemně perlivou vodu a bylo to rychlý a klidný. Ale u malý Tetry. A nevím, jestli to u labyrintky nebude z nějakýho důvodu komplikovanější, takže to spíš vidím na igeliťák a jednu dobře mířenou... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 07:56 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ctibum
Až začne mít evidentně velké problémy se chodit nadechovat, uspal bych jí. Ale prosím tě né do ledu, ale raději hřebíčkový olej;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2018 20:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum
To je na tobě, ostatní neřeš. Ale taky neutratíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2018 20:36 R Muž ctibum [6926] – stařenka
Jak se, prosím pěkně, "oficiálně" řeší dožití ryby?
Betta, mám od 12.12.2015 z Hornbachu, takže tak 2,5 roku (?) stará. Má to evidentně za pár. Většinou už jen leží bez hnutí na dně, i když občas prožene zbytek nádrže, pro žrádlo si většinou, ale ne vždy dojde.
Je to moje první stařena, tak nevím, jestli uspat nebo nechat na přírodě. Já bych to nechal, ale nerad bych, aby o mě na iDnes psali, že týrám důchodce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 21:20 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: BlackieSirrah
Ať si každý vybere. Způsobů je zde uvedeno mnoho. Je potřeba si uvědomit, že usmrcování a ošetřování patří k chovatelství. K dotazu, na 3-5 cm rybku postačí bohatě litrová nádržka na uspání, po uspání Vám rybka lehne na bok, takže jí můžete odlovit do 0,5 litrovky i méně dle velikosti, zkrátka tak aby byla ve vodě, nemusí mít prostor na plavání protože plavat už nebude :-) (jednoduše jí naberete z uspávací nádržky tou menší miskou i s vodou, čili je permanentně v uspávací lázni). Samozřejmě takhle malé rybce přízpůsobíte i dávku oleje na polovinu i méně (napadá mě dejme tomu 10 kapek rozmíchat v malé misce od vlašáku apodobně, čili nějakých cca 0,2 litru a deset kapek oleje to vám vystačí jak na uspání, tak usmrcení). Nebojte se experimentovat s dávkou, začněte na trošce, pak malá pauza a na rybě uvidíte reakci. Ve světě lze vidět drobné rozdíly mezi lidma v dávce oleje. Postup při uvádění do normálního stavu z uspání je jednoduchý. Já uspanou rybu opláchnu v čisté lázni, potom jí držím do procitnutí v proudu vody od filtru, nebo lze vložit do proudu vzduchu ze vzd. kamínku. Až sebou rybka začne mrskat nechám jí v akvárku rozplavat. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.12.2017 16:41 Muž Kubaa [718] Re: Wanderer
Je to anestezie, tohle by měl být kromě rychlé fyzické likvidace asi nejlepší způsob. Na velkou rybu bych to použil, protože tak už to s tou mechanickou likvidací není taková sranda. A sodovka a led mi košer nepřijdou, obzvláště na velkých rybách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 16:38 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: BlackieSirrah
Čekal bych, že jako akvarista počítáš s tím, že občas budeš muset nějakou rybu prostě zlikvidovat. S tímhle přístupem to máš hodně těžké. Osobně mi deset minut zabíjení ryby nepřijde moc rychlé a humánní. Podle toho popisu spíš docela brutální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2017 14:42 BlackieSirrah Re: ctibum
Aby se rybka netrapila tak se k nějakému neinvazivnimu reseni premuzu. Ale koukat na umirajici rybicky na youtube, to mi přijde trochu .... ujete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 13:37 R Muž ctibum [6926] Re: BlackieSirrah
A jak to budeš dělat v reálu, když to nesneseš vidět na ani na videu...? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 13:31 BlackieSirrah Re: Petan26
Mohu ještě dotaz na přibližnou velikost větší nádrže pro malé rybky cca 3-5 cm. A děkuji za podrobný a polopatický popis, jelikož na shlédnutí videa se necítím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2017 13:23 BlackieSirrah Re: Tudy
Chápu že fláknout o zem by pro rybku bylo nejrychlejší. Ale jako vegetarián, co i vosy vynáší z bytu na svobodu na to jednoduše nemám koule. A nejspíš nejsem sama. A proto je dobře že tu takovéto vlákno je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:23 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: BlackieSirrah
Protože je mnohem jednodušší, rychlejší a levnejší s ní fláknout o zem, níže uvedený postup je humánní, ale neekonomický. Realita života, bohužel, moc lidí tento postup nebude používat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 10:01 BlackieSirrah Re: ragus
Děkuji je to zajímavé, jen je škoda že není vysvětleno, proč se hřebíčkový olej nepoužívá k ochromení akvarijních rybiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.12.2017 09:39 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyBlackieSirrah Hřebíčkový olej
Zdravím,
Inspirací mi bylo hlavně tohle video www.youtube.com/… potom i další,ale hlavně vycházím z vlastních zkušeností. Ryby jak usmrcuji, tak pouze uspávám. Další videa najdeš pod stejným nadpisem (clove oil euthanize fish apodobně)
Na hodně dlouho stačí bohatě 10 ml. cca 70 kč. www.medhelp-shop.cz/… mám přímo tento vyzkoušený funguje. Podle velikosti ryby si nachystáš 2 nádrže větší a malou (malou čistě na velikost ryby viz video), do větší nádrže odpustíš vodu z akva, nachystáš si třeba do půllitrové PET 3/4 vody z kohoutku do této vody nakapeš 15 kapek oleje, pořádně promíchat, dojde k bílé emulzi, odlovit rybu do větší nádrže, rozloučit se sní, do nádrže přidat trochu emulze, lze s tím laborovat, prvně přidat opravdu trochu a čekat na reakci ryby, po půl minutě přibližně, lze vidět jak to rybu uspává, pokud je ryba moc aktivní přidat emulzi jen mírně, vždy po přidání emulze pořádně promíchat, potom zkoušet uspání a reakce ryby, neměla by reagovat na podněty ale při tom mírně dýchat..... v této fázi poslední rozloučení a přemístění uspané rybky do malé nádržky, dělám to tak, že malou nádržkou (miska na jídlo) odlovím rybu z velké a nechám ji v této malé nádržce i spůvodní vodou z velké nádrže, do malé nadržky s rybou se pak naleje zbytek emulze z 0,5 l PET, nechat a je konec... po 10 minutách je konec. Já jsem uspával dvě větší dospělé závojnatky cca v 5 litrech (nádrž 15)
takhle to vypadá zdlouhavě ale mrkněte pro názornost na video-a jde to rychle ale hlavně humánně. Ať se daří Petr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2017 22:48 ragus Re: BlackieSirrah
Něco o tom hřebíčkovém oleji - strana 12: www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2017 14:23 BlackieSirrah
Po přečtení celého vlákna mi hřebíčkový olej, který doma bežně mám, připadá pro moji osobu jako nejschůdnější varianta. Mohla bych poprosit o Vaše zkušenosti s hřebíčkovým olejem při usmrcení malých rybek. Jakou koncentraci používáte(nejlépe v kapkách) a postup.

PS: Zatím to není aktuální, jen se chci připravit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2017 13:11 Žena lenkalor [580] Re: Pepan
Já to řeším rychlým přesunem do sáčku a prudkou ranou o kamenný schod, ale dovedu si představit i tu paličku, pokud někdo bydlí v paneláku a nechce pohoršovat sousedy na chodbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.11.2017 12:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: lenkalor
Úderem do hlavy omráčím a protrhnu žábry aby ryba vykrvácela. U menší závojnatky by to asi šlo taky, ale nedokážu si představit, jak bych takto usmrcoval třeba samečka formosky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2017 10:59 Žena lenkalor [580]
Docela by mě zajímalo jak zabíjíte vánočního kapra. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 13:36 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tojsouvěci
Porovnavej porovnatelné a nepleť jablka s hruskami.
Pokud ryby zalevas vařící vodou tak to srovnej se zalevanim chladnou vodou s kousky ledu a ne jak si už sám naznačil - pozvolné ohrivani či ochlazování

Pokud si dával ryby do sáčku a takto vkladal do mrazáku jsi barbar... protože než se ochladil vzduch v onom balíčku a následně ryby tak to nějakou dobu trvá. Je to jako bys místo tvého zalévání varici vodou poustel na ně teplý vzduch z fenu.
Převod tepla vzduchu a vody je nesrovnatelný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 06:50 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Tak isto ani to zmrazovanie neradia postupne v mrazáku, ale do vody im hneď nasypať ľadovú drť.

I tak mám z tej vriacej vody blbý pocit, i keď mi je jasné, že to bude porovnateľné s tým tľčikom na mäso, či úderom v sáčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.11.2017 00:26 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: LeRi, Kubaa
Malounko si pleteme pojmy,nepropaguji pořad pozvolného Vaření,ale usmrcení ryby přiměřené velikosti tepelným šokem za současného sražení bílkovin,destrukci nervového systému a komatu, ve zlomku vteřiny v dostatečném množství vody o teplotě 100°C. Co se týče zmrazování,tak při likvidaci ryb postižených virózou ,ryby byly rozprostřeny do jedné vrstvy v zip sáčcích umístěných do mrazícího boxu, při teplotě -18°C,trvalo několik minut ,než došlo k ukončení životních projevů.Po pár týdnech opakované zvukové kulisy z mrazáku v rybičkárně,by jsi možná změnil názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Kubaa
Kubaa napsal: tzn. mrtvou kořist nežere.
-ve svém příspěvku se nezminuji o nalkádání s kadáverem ,o tom je cit.vfu.cz/…
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2017 20:39 Muž Kubaa [718] Re: Tojsouvěci
Ta vroucí voda mi přijde ok pouze u velmi malých ryb, tam kde se hned "prohřeje zkrz na zkrz" - u velké ryby to může být dosti krutá smrt z povrchových spálenin. Asi bych si to nedovolil u ničeho většího než nějaké razborky apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.11.2017 20:38 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: LeRi
Už mi to tady přijde, jak vymyslet morbidnější smrt pro rybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:36 Muž Kubaa [718] Re: lacewings
Pokud se nemýlím, v souladu s legislativou je krmení živými zvířaty, pouze pokud je to z hlediska biologie krmeného živočicha nutné, tzn. mrtvou kořist nežere. To určitě není případ kočky.

EDIT: citace ze zákona na ochranu zvířat:

(1) Za týrání se považuje

r) používat živá zvířata ke krmení těch druhů zvířat, u nichž z biologických důvodů není takový způsob výživy nutný,

(zvířaty se myslí pouze obratlovci, na nitěnky se to nevztahuje, na krmné rybky ano)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:34 R Muž ctibum [6926] Re: Tojsouvěci
Mně to kočky nežerou, takže já leju bubliny... hmm Někdo má rád holky, jinej zase vdolky...
Obecně mi přijde, že se to moc řeší. Nechci bejt nelida (neryba?), chováme to doma, staráme se, takže k tomu máme vztah, ale ocamcať pocamcať... Ta ryba se musí tak jako tak vylovit, dát do skleničky/pytlíku/lednice/kočičí tlamy a nějak zabít. Od prvního okamžiku ve stresu. Takže za mě, pokud ji někdo nenechá na sluníčku mumifikovat nebo jí nepíchá špendlíky pod nehty, tak cokoli relativně rychlýho je ok. Rozšmelcovat paličkou na maso, zamrazit, omámit, rozžvýkat, jak je komu libo, na co kdo má žaludek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 20:11 Muž LeRi [315] Re: Tojsouvěci
Zmrazení není narozdíl od uvaření zaživa bolestivé ;-) PS: někdy si to zkus na sobě smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:05 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: ......Kočka není mistr v zabíjení,......
-zde to je v souladu s legislativou nakládání tzv "potravního specifika živočicha"
-to samé je u medvěda ,krokodýla ,některých druhů ryb ,hadů , ptáků atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   19.11.2017 19:45 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: ctibum
Všeobecně: Morituri te salutant v síťce, přeleji vroucí vodou z rychlovarné konvice,okamžitá smrt,současná sterilizace biologického odpadu a technických pomůcek.
U větších ryb,nebo určených k rozboru,je nejhumánnější rozloučení,po omráčení,přerušením míchy rychlým řezem za hlavou.Vykrvování mnohdy nedostačně omráčených živočichů,nebo zdlouhavé smrt z podchlazení mi připadají neetické.Kočka není mistr v zabíjení,ani kafilerie,s koncovou spalovací komorou,k likvidaci parazitů,bakterií,viróz a plísní,obsažených v nemocných rybách. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 15:19 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Ryze přirodní cesta. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 14:40 R Muž ctibum [6926] Re: Belisana
Jsou mezi námi i tací, kteří pro usmrcení ryby používají kouzelné zaříkadlo "čičí"... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 13:30 Maq Re: Belisana
Hřebíčkový olej je narkotikum, používá se při chirurgických zákrocích na rybách. Ve větší dávce uspí navždy.
Dá se koupit, pokud zabíjíš hodně ryb, přeji mnoho zdaru! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 12:24 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Tudy
To ano, ale ne každý něco takového dokáže. Já třeba mám s takovým způsobem problém. tone U malých ryb se mi osvědčilo jako nejrychlejší a pro mě přijatelnější způsob vhození rybky do misky s vodou a větším množstvím ledu.
O tom Hřebíčkovým oleji slyším poprvé, ale přijde mi to humánní, pokud bych někdy musela utratit větší rybku, nejspíš bych do toho šla. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2017 11:18 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Petan26
Smrt jako smrt, upřednostňuji co nejrychlejší způsob, bez ohledu na metodu (dekapitace, šlapání a mlácení o zem jsou rychlé dostatečně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 11:16 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Wanderer
Koupil jsem Hřebíčkový olej (uznávané hypnotikum), cca na 3 litry vody (podle druhu ryby) jsem použil 15 kapek oleje, který jsem prvně dokonale rozmíchal v malé petce. Ryby se nejprve uspí vmícháním malého množství emulze, po třech minutách i dřív se vmíchá zbytek emulze, který ryby usmrtí, tohle mě osobně přijde jako nejhumánější usmrcení oproti nějakému šlapání, mlácení, řezání nebo zamrazování ;-)
10 ml stojí 60 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2017 16:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: všichni
Nějak to moc řešíte. Malou rybu dám do kousku přehnutého igelitu nebo papíru, rozšlápnu a hodím do kotle. Dvě špatně vyvinuté skaláry jsem mrazil, ale tohle mi přijde rychlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 15:44 Muž Driv3r [236] Re: Maq
O tom se nehadam. X-) jen sem upozorňoval na tuto skutečnost.psals ze rybu do sklenice a do mrazáku ale to není zmrznutí kdyby ano skleničky by si uz neměl.;-)
tak sem podotknul to podchlazení ze muže byt málo.
Dokud nedojde k růstu kristalek ledu v tkáních tzn úplné zmrznutí není vubec jisté jestli jsi ji usmrtil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2017 14:13 Maq Re: Driv3r
Základní, dá se říct definiční rozdíl mezi tropickými a boreálními organismy je v tom, zda dokáží přežít zmrznutí.
Když tropická ryba zmrzne, tak je mrtvá, mrtvá, mrtvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 12:40 R Muž ctibum [6926] Re: mysz
Já ji používám. Teda použil 3x na malý kusy (Tetra ohnivá, krvavá a Galaxka) hmm Ale jemně perlivou. Perlivá mi přijde že moc nefunguje. Trochu obyč vody s rybou do půllitru, přilejvám bublinovou, za pár sekund je ryba v limbu, doleju do plna a nechám třeba 5 minut...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 12:04 Žena mysz [12] Re: romant
Mohu se jen teoreticky doptat, jak je to tedy s tou často doporučovanou sodovkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 02:20 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Víš že jsou ryby a žáby, co přežijí zmrznutí? U našich teplomilných to asi nehrozí ale zkoušel jsi ji zkontrolovat po rozmrznuti?. Podchlazení nemusí stačit, pokud z ni teda nedelas kus ledu, kdy pri dlouhodobém působení dojde určitě k porušení buněk. I lidi po velkym podchlazení to dokáží přežít.
To jen tak na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 20:03 Muž LeRi [315] Re: drvi
Já je dávám do sáčku bez vody a do mrazáku , s tou vodou to je pro rybu dlouhé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 19:30 Žena drvi [2894] Re: romant
Já používám kombinaci - dám do 2 igeliťáků (aby se neprotrhly), praštím s ní o zem a pak je smotám a strčím pro jistotu do mrazáku. Jistota je jistota ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:42 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Eillen
Tak já určitě zvolím to jak psala Eillen, s tím ledem. To je určitě rychlejší než ji nechat pomalu zmrznout v mrazáku. Chtěla jsem to udělat dneska, ale pancík někam zmizel, asi bude někde v mechu. Chudák, kdyby se neschoval tak už to mohl mít za sebou, takhle se bude trápit dýl sad :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:34 R Muž romant [27987] Re: FishWoman
Tak když to jde, vzhledem k velikosti jedince, tak dekapitace je tutovka. Jako další asi pro trošku otrlejší jedince je ta varianta sáčku a předmětu s rohem a v řadě poslední, tedy ne ve smyslu účelovém, je to podchlazení a následné úmrtí. Takhle to mám žebříčkově sertavený já a každý si tak může vybrat tu svojí cestu při pomoci přeplavat pro naše chovance svojí poslední plavbu na druhej břeh. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:28 Muž Mitroz [160] Re: Maq
Omlouvám se slabším povahám, ale je to prostě slyšet. Když ten sáček vezmu za konec a rychle s tím švihnu, nemá šanci přežít...detaily jak ryba vypadá po dopadu popisovat nebudu, ale je to naprostá jistota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:27 Muž Kubaa [718] Re: Eillen
S tříští je to určitě mnohem rychlejší, ale Maq původně psal, že dá prostě sklenici s rybou do mrazáku a voda chladne postupně. Ale i tak to bude pomalejší než rána do hlavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:25 Žena Eillen [645] Re: Kubaa
Já nevím, ale když dám do cca 1dcl vody 2dcl ledové tříště, tak to podchlazení je podle mého názoru rychlé. Ukončovala jsem tak trápení beťákovi. Jednou se nadechl, když jsem ho přendala. Pak jsem dala tříšť a bylo to. Ztuhl ve vteřině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2017 18:23 Muž Kubaa [718] Re: Maq
U malé drobné ryby to je snadné, praštím ji tak, že rozdrtím mozek. Zní to hrozně, ale rána tvrdým předmětem do hlavy je myslím to nejrychlejší a nejhumánnější řešení. Ta chladnoucí voda je oproti tomu pomalu narůstající stresor, dokud ryba neusne, obávám se, že trpí. A vzhledem k tepelné kapacitě vody to trvá asi významně déle, než zlomek sekundy.

Dekapitace, jak píše tramtra, je také myslím schůdná varianta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:20 Žena tramtra [3202] Re: FishWoman
Já dala rybu na prkýnko a vzala ostrý nůž. Rychle, čistě, stoprocentně. Ale byla to jen Neonka, Pancéřníčka jsem naštěstí utrácet nemusela.
V tom sáčku mi to přijde drsný... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:17 Žena Eillen [645] Re: Maq
To je právě to, co mi děsí. Že bych to neudělala správně. A dupat na ní, abych si byla jistá, to taky nehodlám. Prostě zatím jedu tou pro mě nejschůdnější cestou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:14 Maq Re: Mitroz, Kubaa
Nijak vám to nevymlouvám, ale... Jak pečlivě potom kontrolujete, jestli to má ryba opravdu definitivně za sebou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2017 18:10 Muž Mitroz [160] Re: Eillen
Jj rozumím tomu, taky si v tom nijak nelibuji, ale koukám na to z pohledu té ryby. Proč jí to zbytečně prodlužovat když to jde rychle. I takovéhle věci k tomu našemu koníčku bohužel také patří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:07 Žena Eillen [645] Re: Mitroz
v tomhle FishWoman chápu. Radši rybu ve sklenici s vodou zasypu ledovou tříští, než s ní třískat. Na to jsem prostě citlivka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:04 Muž Mitroz [160] Re: FishWoman
Praštit ji můžeš i nepřímo aniž by jsi na to musela koukat a správně se trefit. Dej ji do igelitového sáčku, ideálně do rohu a pak s tím bouchni o stůl...je to rychlé a ryba se nijak netrápí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:32 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Kubaa
To bych asi nezvládala :-D Radši jí dám ve skleničce do mrazáku, sice to bude delší proces, ale ryba stejně nebude zachvíli vnímat. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2017 14:27 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Myslím, že humánnější je rychlá smrt. Rybu něčím praštit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:08 Maq Re: FishWoman
Já dávám do skleničky a tu dám do mrazáku. Jak voda chládne, rybě se zpomalují životní pochody, nevnímá, zmrzne.
Absolvoval jsem to zrovna dneska. (Se zdravou rybou.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:00 Žena FishWoman [7] - Amerika
Bohužel se ten můj pancéřnícek nezlepšil, ale zhoršil. Když jsem teď přišla ze školy tak seděl na listu a zhluboka dýchal a když chtěl uplavat tak se jenom skutálel ke dnu a nemůže plavat rovně, spíš sebou šije. Myslím že mu už nepomůžu, měla bych mu ukončit trápení? Je mi ho hrozně líto, ta rána se mu tak zhoršila že už to má hlubší a do krve sad Jakým způsobem ho mám usmrtit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   15.10.2017 11:14 Muž Tudy [330] - Krevetky
Po vyzkoušení různých způsobů usmrcení mě osobně přijde jako nejrychlejší způsob usmrcení praštit rybkou o nějaký tvrdý předmět/o zem. Po vylovení jí vložím do igelitového sáčku, ten utáhnu a venku s ním pořádně praštím (neházím) o hromadu šamotek, co tam jsou naskládané. Možná to vypadá brutálně, ale je to velmi rychlé. Zkoušel jsem i minerálku, ale trvalo to moc dlouho :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.04.2016 09:44 Muž DaveLister [478] Re: kornxi
No, já se obávám, že sodovka je příliš koncentrovaný roztok CO2. Kdybych tohle dělal (když už jsem něco takového musel dělat, zabil jsem rybu mechanicky, myslím, že u malých ryb je to zdaleka nejrychlejší a nejmilosrdnější smrt), volil bych asi postupné zvyšování koncentrace CO2, tak aby ryba nejprve v klidu usnula a pak teprve v klidu odešla. Sodovka má pH kolem 3, což je 10000x méně než má neutrální voda (pH je logaritmická škála, rozdíl 1 na stupnici je ve skutečnosti desetinásobná změna!), celkem slušná kyselina a hlavně obrovský šok z náhlé změny. Nedivil bych se, kdyby tu rybu dřív zabilo tohle, než samotný narkotizační účinek CO2.
Edit: Teď jsem trošku googlil a vygooglil jsem článek, kde zabíjeli jateční pstruhy 450 mg CO2 v litru vody. Sodovka má cca 5000 mg v litru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2016 08:30 Žena kornxi [10] - Miniakvária – utracení ramirezky
Zdravím, nevím do jakého jiného tématu bych to mohla vložit, a jelikož se to týká ramirezky tak to hodím sem. Mám 10kusů ramirezek a jedna byla poslední dny celá tmavá, rychle dýchala, stažené ploutve a nežrala. Všechny ostatní se krmí, brání si úkryty a chovají se a vypadají normálně. Bylo mi poraděno, abych tu chudinku utratila. Vždy jsem volila utracení přerušením žaber nožem a následné oddělení hlavy, pro jistotu. Ale u takhle malé rybky jsem si nebyla jistá, tak jsem zkusila sodovku. Udělala jsem si vlastní, mám doma sodastream, takže dle libosti - voda byla hodně přesycená. Sotva jsem do ní rybku vložila, jednou sebou cukla a už bylo po ní. coze tak mě tak napadla otázka: Lidé říkají, že ryba třeba během minuty "usne" ale u téhle to trvalo opravdu v řádu pár vteřin. Co způsobuje tak rychlou smrt rybky ? Zašla by takhle rychle i větší ryba jako třeba mřenka (10cm) ? Omlouvám se za netradiční dotaz ale zajímá mě to. Přeci jen i tohle k chovu rybek patří hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 22:07 S Muž invalida [3881] Re: romant
To jednoznačně...já taky jednou měl v hubě dia suchary...když nic jinýho nebylo smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2016 22:01 R Muž romant [27987] Re: invalida
Jasně, já jenom, že se tady diskutovalo o vodnatelnosti, viděl jsem danou rybu, jestli to mohu okem posoudit a ancák se k dílu měl bez okolků. Třeba v tom hraje svojí roli i dostatek a dostupnost futru, jako takovýho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 21:56 S Muž invalida [3881] Re: romant
Budu oponovat..ancák sežere i ty co uhynuli ani o nich nevíš ale když ryba pojde na"divný chování" jsou i situace že o ní moc nestojej. To jako že pojde bez možnosti nebo schopnosti určit příčinu. I když nechat ji dýl tak by taky byla sklizena ale bez ochoty stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 20:59 R Muž romant [27987] Re: Legioix
No, ono když si vezmeme třeba takovýho obyčejnýho ancáka, tak tomu je taky jedno, nač ta, či ona ryba uhynula a prostě to pucuje všechno, jak mu to příjde pod hubu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:56 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
Ta vodnatelnost byl jen příklad. Taky souhlasím s tím, že deformované a poraněné ryby je nejlepší nechat jako potravu jiným rybám (sám to dělám), ale nemocnou rybu bych v žádném případě nezkrmil.

A tady jde hlavně (když to tady tak čtu) o ty nemocné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
Myslím, že zcela bez problémů... já teda vrubouše nemám, ani jsem se dlouho neviděl s vodnatelností... ale festae by nad tím určitě nepřemýšleli... Krmil jsem managujce - samec do 47 cm, samice 36... ty centimetry asi už ani neřešili, hlavně když se to hýbalo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:52 Muž Shimamoto [492] Re: Legioix
U infekčních nemocí bych souhlasil a neriskoval bych to, akvarijní dravé ryby určitě nemají imunitní systém svých divokých předků. Ale ne všichni dravci jsou ryby - drápatky, vodní želvy, raci atd. se rybí nemocí nenakazí. A u zmiňovaných tělesných defektů žádné riziko není určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:50 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
O velikost nejde. Takže třeba menší rybu s Infekční vodnatelností zkrmím u Vrubozubců. OK?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2016 20:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
??? Na co dojedou? Zkrmuji ryby minimálně dvacet let...Je jasné že musíte dávat přiměřeně velké konzumentovi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:39 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
Ano. Taky na to nejednou dojedou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2016 20:35 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Ano a chválíme chovatele, že skaláry s upálenejma prsníma ploutvema proženou trávícím traktem dravců. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
Já teda vím... :-) No tak není tomu vždy... jsou i pouhé anatomické defekty, zranění apod. No pokud jde o nemoc, dravci to mají přece nastavené pravě na to, že loví především nemocné či jinak oslabené jedince... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:29 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
No já teda nevím. Rybu většinou likvidujeme z důvodu nemoci, tak ji přeci nenecháme sežrat jinou rybou.... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2016 20:27 Muž Shimamoto [492] Re: romant
Skalára je dost vysoká, takže i slepičímu mozečku došlo, že jedním vrzem to nedá:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:20 R Muž romant [27987] Re: Shimamoto
Asi máme slepice zabijáky, uhynulou dospělou skaláru zmákly do několika minut, nezůstala ani šupina. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:17 Muž Shimamoto [492] Re: romant
Jo, i to je možnost u malých rybek do velikosti slunky. Ale kdo někdy páčil polomrtvé slepici z volete deseticentimetrového okouna, ten ví že, to má svá rizikaano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2016 20:08 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Tuhle jsem docela udiven zíral, jak rychle mrtvou rybu zpucovaly slepice a nepochybuji, že jeden dva záseky zobákem a i živá by byla do několika vteřin v pánu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Jo. Festae rostou docela rychle, tak mají kočky hoňku... ale už jsou tak lísavé jako psi, poslouchají na povel, co kdyby byla rybka za odměnu... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 19:59 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Takže "kafilérka" a číí, číí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 19:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: Shimamoto
Malou rybku je nejlepší vhodit k velké, nejlépe výrazně rybožravé... je to asi nejrychlejší a nejšetrnější. U těch velkých je vynikající zkušenost s kočkami a psy... ;-) ahoj ... alespoň jim dodáte přírodní vitamíny... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   06.01.2016 18:57 Muž Shimamoto [492] – Rychlá smrt
No to se tady dočítám věci! Umrznutí a udušení nedýchatelným plynem, nebo dokonce rozleptání žíravou látkou, chybí snad už jen hození ryby do kamen. To tu fakt nejsou žádní rybáři (nebo exrybáři), kteří by poradili?

Takže - malou rybku je nejlepší položit na prkénko a rychlým řezem ostrým nožem oddělit hlavičku od těla. Též je možné zlomit vaz rychlým zalomením hlavičky dozadu. Velkou rybu pořádně udeřit do hlavy něčím tvrdým a tím ji omráčit. Omráčené rybě, která nepohybuje žaberními víčky, nožem přeříznout žábry a nechat vykrvácet. U ryb s opancéřovanou hlavou (trnovci, peřovci) si ovšem žádnou z těchto metod nějak nedovedu představit.

Jestli se slečinkám obého pohlaví už nyní chce zvracet, nebo pokud máte na manuální usmrcení ryby obě ruce levé, tak jako nejšetrnější způsob je uváděno a doporučováno uspání hřebíčkovým olejem. Je to pro ryby silné sedativum, smrtelná dávka je 400 mg/l a více. Podrobněji popsáno zde:

www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 08:41 Koště Re: DanH
Dle mého názoru to méně šetrné není. Ryba by v případě vhození do již nasycené nebo ledové vody utrpěla šok. Postupným přiléváním sycené vody dochází k jejímu uspání a následnému ,,udušení ve spánku". Postupným ochlazováním vody dochází ke zpomalování metabolismu až na takovou úroveň, kdy ryba umírá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 23:22 DanH
Několikrát jsem tu viděl napsáno, že se ryba nesmí do ledové či perlivé vody jen tak hodit, ale že se to musí provést postupně. Není to náhodou méně šetrné? ( Nikdy jsem to nezkoušel, takže nevím ) ( Ano, vím, že jsem úplně mimo :-D) ( klidně se bavte na můj účet, že nic nevím, asi je to pravda :-D stydim )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 22:24 Žena niky [13] Re: odikcz
Jak bylo již psáno, pomocí perlivé vody. Postupně přilévat v žádném případě rybku neházet do perlivé vody!!! Po chvilce je hotovo. Mám odzkoušeno jak uspání tak utracení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2015 21:08 Koště Re: odikcz
Já pokud musím urychlit odchod, snažím se aby netrpěly dlouho, takže hodím rybu na zahradě na zem a praštím ji silně kamenem. Mám jen menší rybky, takže je to jistota a žádné trápení, během pár vteřin je hotovo.

Mimo vesnici volím umístění ryby do nádoby a následné přilévání vody sycené CO2 . Nechat ji tam takovou dobu, aby se už neprobudila. Sice to trvá déle, ale co jsem o tom četl, je to asi nejlepší způsob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: odikcz
Teplotni sok ledovou vodou (vodou po roztati ledu, ze tam je jeste zbytek ledu) se da pouzit jen u hodne malych ryb. Ty sebou skubnou a je po nich. Vetsi rybu bych si takhle utratit nedovolil, toho bych se bal.

CO2 (bublinkova voda) se jevi jako setrny zpusob (alespon u ryb, ktere se nenadechuji nad hladinou). Pomoci CO2 se da ryba uvest do narkozy pred nejakym kratsim chirurgickym zakrokem (pro mne je to jen teorie) a pri spravnem pouziti pak z narkozy i probudit. Kdyz se tam necha dele, uz se neprobudi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:16 DaveAkva Re: odikcz
Já rybku dám do misky s vodou a do mrazáku nebo mrtvou do záchoda(na to aby mi hnila v koši nejsem zvědavej) a opravdu Malawijská vodnatelnost kapry nenakazí,taky v Aq je vyšší hustota parazitů než v amazonce,jeden kamarád vařil skaláry po SAD ve slaný vodě,zmrazil a poslal do potoka.Jinak mlácení závojnatkou nebo discusem o stůl je takový divný.Pokud na to mam náladu tak ryby konzervuju v lihu a nosím do školy,něco na pitvu se vždycky hodí.Twky jsem četl že ryby můžu(nemocné,mají parazity) utratit vlitím sava do karantény.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:05 Muž odikcz [114] Re: romant
Takže né ji zabít šokem v ledové vodě (což se právě bojím, že bude stejně trvat dlouho), ale postupně ji "zmrazit"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 19:32 R Muž romant [27987] Re: odikcz
Já buď praštím a nebo tu ledovou vodu, tedy vodu studenou, kam se přilejvá voda s ledem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 19:16 Muž odikcz [114] Re: romant
A jak to ukončit? Našel jsem tady studenou vodu, teplou vodu, perlivou vodu, ... ale je to skutečně okamžité? nechci je trápit ještě víc ... mlátit s ní o zem či futra nebo odříznout hlavu není nic pro mě ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 09:28 R Muž romant [27987] Re: odikcz
Pokud takovou rybu dokážu odlovit, což obvykle u těchto problém nebývá, ukončím to dříve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 09:20 Muž odikcz [114]
Gupky mam už dlouho, a tak poznám, když se nějaké blíží konec. Z toho jak plavou, jak se kroutí ... a většinou už je druhý den po ní ... občas to trvá ale i týden a výjimečně i víc.

Necháváte takové ryby na dožití nebo je utratíte? Sice někdy vypadají, že to pro ně musí být už i nepříjemné a je mi jich líto, ale nějak na to asi nemam, tak je tam vždycky nechám dokud to nepřijde samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2014 17:34 R Muž romant [27987] Re: Silent
No a když už k tomu setkání dojde, nastoupí ten imunitně vybavený jedinec predátor a je po problému. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.11.2014 17:32 R Muž Silent [5949] Re: Hansel
To není jen o imunitě. V přírodě je pro rybu menší riziko setkat se s patogenem než v téměř naprosto uzavřeném prostoru akvária. Tam se nákaza šíří většinou přímo kalamitně což v přírodě tak často nebývá. Teď nemluvím o jistých lidských chorobách ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:20 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: JoKa
Tam bude imunita ale asi někde uplně jinde si myslím. Ty wild ryby nejsou tak zhýčkané
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:14 JoKa Re: Deathbull
Takže wild ryby netrpí například infekční vodnatelností, bakteriálním rozpadem ploutví a třeba hloupou krupičkou??
Teď nerýpu, teď se ptám, protože nevím....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2014 11:33 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: JoKa
Ale to jo, jenže akvarijní populace a wild populace, to je velmi podstatný rozdíl. A to u každého zvířete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2014 19:42 JoKa Re: 0
Silně pochybuji, že si šelma v přírodě udělá mikroskopický rozbor své oběti, než jí posvačí... :-P Jestli to náhodou nebude mít souvislost s tou imunitou a obranými látkami, které Libor zmiňoval... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.11.2014 11:47 Muž 0 [1718] - Obecné. – 0
Co jsou to tady za šílené rady?

Nikdo z vás mikroskopický rozbor nedělá a neví, čím vším ryba trpěla.

Nemocnou rybu nedávejte ničemu zkrmovat - ani rakovi, nebo plžům, ať nepodporujete mezi-hostitelský přenos nákaz jakékoliv choroby a cizopasníků!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 21:36 Žena Turbínka [2558] Re: JoKa
Ohledně té ledové vody je to další způsob a informace pro tazatelku jaké má možnosti. Moje ryby se trápily s perličkou dlouho, zvláště pak razbory. S ledem to šlo rychleji, ale nikterak závratně.
Vezmeš rybu, dáš do rohu pytlíku a pár dobře mířených, silných ran udělá své. Nemusíš řešit kde máš hlavu, i když je vhodné ji dát hlavou právě do rohu, proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše. Pokud je ryba vážně lehounká, tak ji tam dám s trochou vody. Je to lepší než se snažit rovnou přerušit míchu a laborovat s pidirybou a nožíkem. Což je vlastně i další způsob, který jsem nejmenovala.
Zda přilévat či vhodit do perlivky, ta první možnost mi přijde humánnější, ryba to má bez prvotního šoku z nového prostředí, ale vzhledem k tomu co s ní hodlám dělat je to vlastně "jedno".
Jsem chovatel psa (takže čičí nepřichází v úvahu) a mám doma spoustu igeliťáků na procházky - není co řešit, pytlíky vedou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2014 21:10 JoKa Re: Turbínka
Zcela vážně, i když to patří do jiného vlákna. Zkoušel jsem sám obě varianty, jak perličku, tak studenou vodu... I když jsem dal nejledovější vodu, jakou jsem doma měl, chlazenou z lednice, do kýble a ještě do té vody dal zmrzlé maso z mrazáku, ryba se trápila podstatně déle, než s tou perlivkou...
A k tomu navazující druhý dotaz, není lepší, než pomalu přilévat perlivku, jí do té "koncentrované perlivky" prostě hodit? To mi připadá rychlejší, než nějaké přilévání a dokonce rychlejší, než (v případě pavího očka, které je lehoučké, neváží nic) s ním mrskat o zem, dokud se netrefím? Právě díky té váze v něm nejdřív přelámu všechno co jde, než se trefím na hlavu...
Když tak díky za přesun do adekvátního vlákna... Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:52 Žena Turbínka [2558] Re: Ptáčková
Jak psal romant - vylovit rybu a pokud nechceš potom hned vytírat dej ji do pytlíku a několikrát praštit o zem. Zní to morbidně (někomu možná) ale je to rychlé. Další možností je vložit do džbánku s trochou akvarijní vody a pomalu dolévat silně perlivou (neochucenou) vodu, z mojí vlastní zkušenosti ne vždy ryba umírá tak rychle jak bych si představovala. Dalším způsobem je teplotní šok. Vem nádobu a nalij do poloviny ledovou vodu, dej ji klidně i na chvilku do ledničky. Poté vyndej a vlož do nádoby adekvátní počet ledových kostek, až se led částečně rozpustí tak do toho vhoď rybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.11.2014 20:36 R Muž romant [27987] Re: Ptáčková
Praštit vo zem. To není žádný výsměch, to je jedna z možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:33 Ptáčková Re: JoKa
A není ještě nějaký způsob jak ho dát utratit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:19 JoKa Re: Ptáčková
V tomhle případě postačí bohatě sklenka hodně perlivé sodovky... Než ho do ní hodíš, tak se s ním rozluč, bude to rychlé... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:15 R Muž romant [27987] Re: Ptáčková
Tu rybu šetrně utratit, tak je to myšleno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:14 Ptáčková
Mohla bych se ještě zeptat jak to má ukončit(jak to myslíte)? Děkuji moc!!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.10.2014 09:28 radim Re: Priest
Priest napsal: No pokud rybu před tím jak říkáš- zářezem neomráčíš,tak ti také dokáže nadělat paseku. Nehledě na to že pohled na plácající se zakrvavenou rybu není nic moc.
S tím omráčením určitě souhlasím, ale moc bych chtěl vidět, jak práskneš s dospělou závojnatkou o futra...hnus. Házíš doma s terčovci o zem, když už nejdou třeba vyléčit a pak sleduješ poskakující sáček, když se špatně trefíš?

Reagoval jsem na kokrétní rybu, která je jak kopačák. Jsem rybář, co si rybu umí zpracovat. Řekl bych, že je to u každé ryby individuální s ohledem na velikost a druh. Například si neumím představit jak omračuju úhoře.
Jinak souhlas s volhpe1. Řeší se tu blbost, jen proto, že na to někdo nemá a pak se uchyluje např. k stupidnímu zmrazování živé ryby, nebo ještě blbějšímu přilévání sycených minerálek tone
Zvířat jsme doma mívali spoustu, tak asi proto se na to dívám jinak a nikdy jsem z toho nedělal vědu.
Ale musím se přiznat, že jsem včera rozdal jednoho Hoplarchuse, než abych ho zabíjel sám. Ne že bych to nezvládl, ale raději ať skončí v břichu štiky, než hnil v popelnici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 17:05 Žena Karnal [196] Re: petulinakk
Někde jsem četla, že je to tak lepší. Možná tady? Přišlo mi to logické, protože vhodit tu nebožku do té hodně bublinkové sodovky by byl asi docela šok, ono to i člověka dost štípe když to má vypít. Minerálka je pravda méně bublinková, to jsem asi mohla risknout. Doufám, že to už nebudu potřebovat, ale kdyby náhodou, vezmu to v úvahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 14:43 Žena petulinakk [2016] Re: Karnal
Myslim ze by se nemela sycena voda prilevat do hrnecku kde je rybka s neperlivou vodou, tim se to redi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 14:24 Žena Karnal [196] Re: petulinakk
Já jsem musela takhle rybku utratit zatím jen dvakrát, ale vždycky jsem jí ještě potom preventivně uřízla hlavičku, protože co kdyby byla opravdu jen uspaná.

Jinak s minerálkou - přijde mi, že to trvá docela dlouho, napoprvé jsem použila doma vyrobenou silnou sodovku, pomalu přilévanou do hrnečku s vodou a rybkou a bylo to hned, napodruhé s minerálkou to trvalo na můj vkus poměrně dlouho :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:16 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Možná pro jistotu bych potom kelímek nechala zamrazit v mrazáku, jak říkám moje příhoda s razborami nebyla nejveselejší a když už něco dělám, kde si jasně nedokážu ověřit výsledek, je lepší si to takhle dvojitě pojistit než přemýšlet, zda jsem rybě opravdu pomohla nebo ji akorát to utrpení zhoršila a prodloužila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:09 Žena petulinakk [2016] Re: Turbínka
Uf, tak doufam ze jsem zatim nikdy nevyhodila zivou a jen omamenou rybu v domeni, ze je mrtva :-(
Ja zatim tuhle metodu pouzila jen nekolikrat, vzdycky jsem nalila jen trochu vody (treba dve deci) do kelimku, a sla pryc, nemusim se na to koukat. Ryba po 10-15 minutach kdy jsem ji sla vyhodit byla vzdycky nehybna, i jsem se o tom ujistovala zatresenim kelimku nebo tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:02 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Dle mých zkušeností raději rybu dorážím, 1 malá razbora skvrnoocasá s formou vodnatelnosti, celá lahev 1,5 l minerálky a stejně se cukala, že jsem ji musela dorazit pytlíkem. U bakteriemi načatých pavích oček stačil zhruba litr na 2 ryby.
Však já vím, žeš to psala, jen potvrzuji tvá slova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 11:56 Žena petulinakk [2016] Re: Turbínka
Turbínka napsala: v jisté koncentraci na určitého jedince působí anesteticky a ve vyšších by mělo CO2 působit smrtelně.
Diky za odkaz na vlakno, odpoved tam ale neni... Jde mi o to, zda koncentrace v mineralce je pro rybu (pokud neni o velikosti kapra) dostatecna. Podle mych zkusenosti ano, ale zajimaly by mne i zkusenosti jinych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 11:21 Muž Priest [325] - CichlidyRe: radim
No pokud rybu před tím jak říkáš- zářezem neomráčíš,tak ti také dokáže nadělat paseku. Nehledě na to že pohled na plácající se zakrvavenou rybu není nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:42 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Asi bych odkázala na debatu v tomto vlákně rybicky.net/forum/14011… která začala 22.10. Jde o to, že v jisté koncentraci na určitého jedince působí anesteticky a ve vyšších by mělo CO2 působit smrtelně. Ovšem je nutno vzít v úvahu stav a velikost ryby a koncentraci CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:33 Žena petulinakk [2016]
Jak je to vlastne s perlivou vodou? Ja vzdycky myslela, ze co2 v bublinkate vode rybu rovnou usmrti, ale slysela jsem i nazor, ze rybu jen uspi, a je potreba ji pak jeste "dorazit"?

Kdyz bych to vzala v analogii s clovekem, tam nizka koncentrace co2 taky povede nejdriv k bezvedomi, a az dlouhodoby prrisun, nebo vyssi koncentrace by cloveka zabila...
Tak bych rekla, ze pro rybu ta koncentrace v mineralce musi byt smrtici ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:00 Žena Turbínka [2558] Re: volhpe1
U diskutované ryby bych přeci jen volila přerušení míchy, je to už solidně rostlý kousek nebo hodně silný igelit, ale pak by těch ran muselo být více. Další možností je vzít několikrát zkušenou rukou "jako kapra na Vánoce" dřevenou tyčkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 09:54 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: radim
Normálně se chytne a mrsk o zem a je konec X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 09:15 radim Re: Priest
jen aby se ti ten pytlík jednou neprorval...ještě u takové koule co chce oliva usmrtit...ryba bude na sračky. To bych si rovnou nachystal váleček s barvou :-D
ten zářez nožem je rychlá klasika:-) ale chápu, že na to někdo nemá žaludek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2014 08:54 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Oliv
Igelitový pytlík a rána o futra nebo podlahu.Rychlé a účinné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:44 Oliv Re: Koště
tak to sverim nekomu jinymu, to neni nic pro me :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:31 Koště Re: Oliv
Zařízni rychle ostrým nožem rybě za hlavou, přerušíš míchu a ende.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:22 Oliv Re: Turbínka
A jak se to dela, kdyz s tim nemam zkusenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 19:10 Žena Turbínka [2558] Re: Oliv
Ve tvém případě se závojnatnou bych volila asi přerušení míchy vzhledem k velikosti ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 18:46 Oliv Re: Jirka
ten olejík se dá koupit, nebo se připravuje doma ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 17:13 Jirka
Na uspání rybičky je nejlepší hřebíčkový olej. Roztok připravíme pomocí 1 mililitru oleje na 10 litrů vody. Doporučená je teplejší voda (cca 25 °C). Rybička umístěná do tohoto roztoku by po pár minutách měla být v hlubokém bezvědomí. Konečné usmrcení lze pak provést fyzicky (např. odříznutím či odstřihnutím hlavy). V literatuře je varování, že vyšší koncentrace oleje způsobí smrt, ale již se neuvádí, jak rychle a zda ryba netrpí popálením sliznic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 13:21 Kaileen – Usmrcení rybky
Pozdě ale přesto musím reagovat. Také si myslím, že je lepší rychlá a nečekaná smrt než trápení zimou nebo přelévání vařící vodou a podobné chuťovky. Myslím, že nikdo z nás by v takovéto situaci být nechtěl, když si představíme sebe na místě té rybky, které je i bez našeho přičinění dost blbě a mele z posledního.

Já většinou do poslední chvíle doufám, že se z toho zvíře vykřeše (ať už jde o rybku nebo o jakéhokoliv jiného tvora) a někdy se to i vyplatí - příroda také umí zázraky. Když už ale musím zvířeti ulehčit trápení, je pro nás pro oba lepší to udělat rychle, ať je to z pohledu člověka jakkoliv "nechutné".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 17:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: invalida
Kocky jsou v tomhle potvory, dokazi ledacos dost trapit, nezabiji okamzite, klidne si hraji s pavoukem a tomu ubyva nozicek... Myslim, ze tohle je sice prirozene (i kdyz do jake miry, kdyz ryba neni ve svem prostredi a nema sanci uplavat), ale zdaleka to neni setrne utraceni, nehlede k tomu, ze dat kocce nemocnou rybu muze jen magor!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 16:38 S Muž invalida [3881] Re. union
Či čí taky rychlý...jen nesmí bejt kocour přežranej. Nejlíp v přítomnosti psa. To spěchá stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 00:29 Žena uniorn [21] - RostlinyRe: Legionix
Na doporučení jak utratit jsem jednou použila minerálku.. To už nikdy, chudinka tetra, určitě žila ještě půl hodiny a vypouštěla z žáber krev...
Takže opravdu raději picnout, nebo ta "ledovka" Já zestárlé a nemocné rybky nechávám dožít v malém akva,dokud má chuť k jídlu, tak mi to za to stojí.. i kdybych jí měla jídlo dávat před čumák.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 22:59 Muž Legioix [574] Re: Designer
Na házení ryb do ledové ryby mám taky svůj názor a ne pozitivní....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   23.03.2014 22:28 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: DANMAZUR
Teď ses teda projevil. Snad jsi nečekal, že ti tu budou všichni gratulovat, že jsi dospěl do fáze ryby nemocné na smrt? Už to, že jsi musel měnit dno znamená, že jsi napřed jednal a potom až studoval svoje chyby. Bys měl šoupat nohama a poslouchat rady zkušených.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   23.03.2014 22:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: DANMAZUR
Ahoj ve Čtvrtek večer se mi nezdála bojovnice v Pátek ráno jsem zaspal takže na rybky nebyl čas a odpoledne jsem odjel dnes jsem se vrátil a rybka má vidnatelnost
sám tady popisuješ "jak jsi měl na ryby čas" vztekáš se tady akorát sám nad sebou , místo aby ses zamyslel kde jsi udělal chybu , a jak čtu , rady co máš po výměně dna dělat jsi adekvátní dostal , kdybys je poslouchal , vypadala by rybka dnes úplně jinak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   23.03.2014 22:15 Muž DANMAZUR [20] Re: MonterMonty
Tak tohle teda ne! Jak můžeš vědět jak jsem se o ní staral? Nic o mojí nadrzi a jak jsem se o rybu staral nevíš!!! Náhodou ryba se měla dobře. To se prostě stává! Rybky jsou nachylny na nemoci. Zvlášť když měním dno za nové (koupil jsem nové to co jsem měl obsahovalo moc vápníku. Tak jsem koupil lepší (a to protože chci a by se moje ryby měli dobře) no Nedělej ze mě bezcitneho tyrana. Tohle mě vážně nasr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 21:40 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: DANMAZUR
Řekl bych, že daleko větší hnus jak píšeš, je to jak ses doposud o rybu staral. Když je to tvá milovaná, tak proč jsi to nechal dojít tak daleko, že skončila až v takovémto stavu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 18:10 Muž DANMAZUR [20] Re: Priest
13:47-14:31 to není moc. A zase tak zle na tom není ještě týden by přežila. Ma jen trochu vybledlou hruď a trochu potrhane ploutve a občas plave ale je i bokem na hladině a roztrzene supiny (a odstate). To co říkáš ty je hnus. To už ji rovnou mužů uříznout hlavu nožem nebo hodit z okna. A takhle se ke své oblíbené rybce chovat nebudu. Využil jsem radu designera a rybka už je na druhým břehu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.03.2014 17:40 Muž Priest [325] - CichlidyRe: DANMAZUR
Neber si to osobně,ale za tu dobu co tu řešíš její humánní utracení ta ryba pokud umírá určitě trpí.To jsi jí měl raději hned vzít do pytlíku a praštit s ní o futra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 15:35 Muž patamatix [408] Re: Sid
No ono tu to není celé humánní,než by se řešil důvod proč,tak se řeší jak. Souhlasím,že to není zrovna bůh ví co,dělal jsem to jen jednou. Ale trvalo to opravdu krátce. Našel jsem si jinou metodu,ale radši se snažím,abych to nemusel řešit a zaplať pán bůh se to daří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 15:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: patamatix
To asi sotva... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 15:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
Existují studie na toto téma. Postup, který doporučujete, zrovna dvakrát humánní není...
(V minulosti se někde v tomto nebo podobném vlákně zmiňovaly jak metody humánního utrácení ryb, tak ony studie.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 15:23 Muž DANMAZUR [20] Re: patamatix
Jednou jsem už rybku utracel a taky jsem použil minerálku ale musím dneska bohužel utratit bojovnici a ta dýchá nad vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 15:06 Muž patamatix [408] Re: DANMAZUCH
Čerstvá minerálka(sycená) a za 2 vteřiny,je na druhém břehu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:49 Muž Legioix [574] Re: MarekP
Jak už jsem psal jinde. Vydělat z AQ zabalit do ubrousku a normálně na ni šlápnout. Vím že to zní drasticky, ale je to nejrychlejší metoda.

BTW: V pytlu jsem kdysi tak jak popisuješ likvidoval potkany ze sklopce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2014 14:35 Muž MarekP [812] - MalawiRe: DANMAZUR
Já když jsem musel někdy zabít rybu, abych ji zbavil trápení, tak jsem ji dal do normálního sáčku, za jeden konec jsem sáček držel a párkrát jsem sáčkem švihl o zem. Ryba to má za sebou hned a nemusím sledovat, jak umírá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:31 Žena Turbínka [2558] Re: DANMAZUR
Téměř ihned dojde k zástavě oběhu, není to dlouhé a bolestivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DANMAZUR
Jen se skubne, nektera ryba ani to ne, a je po ni. Pak ji tam ctvrt hodky nech, pro jistotu... Tu vodu se snaz mit opravdu ledovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:27 Muž DANMAZUR [20] Re: Designer
To není špatný nápad neumírá dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:25 Muž DANMAZUR [20] Re: Turbinka
Nevím jaký je ten postup při zmrazen ale no prostě přijde mi to divný a trápení pro tu rybku.Zkusím něco vymyslet a kdyby kohokoliv něco napadlo (ne nic ztresteneho nechat uschnout,hodit o zem...)ať to tu napíše udu rrád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   23.03.2014 14:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DANMAZUR
Ani varit, ani zmrazit, ale nachystat si sklenicku s kostkami ledu, pridat trosku studene vody, a az se kostky z pulky rozpusti, hodis tam rybu. Je to velice rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:15 Žena Turbínka [2558] Re: DANMAZUR
Nemyslela jsem vaření, ale zmrazení dle postupu ne rybu mrsknout ve skleničce do mrazáku. A vzhledem k situaci, pokud nemáš na ránu žaludek (ani já ne) volila bych tuhle možnost. Zabije je spousta věcí, ale otázkou je jak moc je humání rybu trávit jedy, nechat uschnout, vyhodit z okna a další kraviny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:11 Muž DANMAZUR [20]
Na to zabít ji úderem nemám žaludek zvlášť mojeho oblíbence a rodiče by s tím nesouhlasili a vařit nebo zmrazit se mi hnusi a nepřijde mi to humani stejně jako splachovat.Co je ještě možnost a ještě otázka co je vlastně zabije?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 14:04 Žena Turbínka [2558] Re: DANMAZUR
Řešilo se to už v jiném vlákně, jde to, ale velmi zdlouhavě a těžce. Vzhledem k stavu ryby bych tady volila spíše usmrcení dobře mířenou ránou nebo teplotním šokem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 13:47 Muž DANMAZUR [20]
Ahoj ve Čtvrtek večer se mi nezdála bojovnice v Pátek ráno jsem zaspal takže na rybky nebyl čas a odpoledne jsem odjel dnes jsem se vrátil a rybka má vidnatelnost.Asi to ma z toho jak jsem minulý víkend měnil dno(za nové ce starém bylo moc vápníku)rybka má rozjezene supiny nafouklou hruď(nebo co to ma) trhaji se ji ploutve je vubledla leží bokem u hladinya uumírá.Jinaci nádrž nemám kde bych ji mohl vyléčit a je to pro rybky nakažlivé hlavně pro sqmicku bojovnice.Tak co s ní než utratit.Už jsem jednou musel utratit rybku utratil jsem ji v perlive mineralce ale bojovnice dýchá nad hladinou.Tak mě napadlo co je omraci a po delší době zabije?Udusi se,otraví je to?Takže jde utratit bojovnici v perlive vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 10:25 host
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 10:04 S Muž invalida [3881] Re: Barakainus
Já teda nejsem profesor ale je pravda že řeč těla a jiný projevy jsou sice srozumitelný leč bohužel ne všem. Dostali jsme se na úroveň netušených vědomostí a souvislostí a přesto nám vyrůstá generace která bude k ukrojení chleba hledat klávesovou zkratku. A co je to chytře navržené? Ono co zní logicky to nemusí bejt to pravý...Ne že bych chtěl rybu na odpis nějak extra trápit, to v žádným případě ale myslím si že jsou i potřebnější věci který by měl rybičkář vědět. Po půlročním trápení v naprosto nesmyslnejch podmínkácj pak řešíme pár posledních sekund či minut? Smrt je milosrdná a přírodní anestetika se vyplavují do těla nejspíš i u ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.03.2013 09:39 Muž Toník [396] Re: Barakainus
Házet ryby do nasyceného roztoku CO2 skutečně není úplně nejlepší nápad, ovšem použití CO2 k šetrnému usmrcení ryb ano.

Oxid uhličitý na výrobu sodovky je vhodný prostředek k usmrcování ryb po testech toxicity. Jeho účinek je rychlý, pro pracovníky laboratoře neškodný, splňuje požadavky etické i ekonomické.
www.isvav.cz/…


Vyhláška č. 382/2004 o ochraně hospodářských zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování:
§ 6 Péče o ryby před usmrcením (K § 5c odst. 6, 7 zákona)
(6) Ryby při průmyslovém zpracování lze omračovat zařízením využívajícím střídavý elektrický proud o napětí 220 V, plyn CO2 nebo jiný plyn nebo směs plynů schválené podle zvláštního právního předpisu5).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 09:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Barakainus
Proč je tedy důležité, aby při přípravách spinálních preparátů (třeba žáby) nezůstala v preparátu ani část prodloužené míchy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 06:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Barakainus
Pozor, tak to jsme v souladu, nikoliv v odporu...ale to už je jiná liga schopností vnímat vnější projevy organizmů, kterých ale většina laiků schopná není... ;-) Ti tu řeč, či zvukové projevy většinou potřebují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.03.2013 06:31 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LiborSprysl
Jelikoz si na denni chleba vydelavam jako profesor neurogenetiky, dovolim si ti oponovat :) My uz celkem dobre vime co si takova ryba mysli a jak se citi. Jen pro predstavu, on i nemy clovek ci batole vam da celkem jasne najevo, ze ho neco boli ci se mu neco libi ci nelibi. Rec opravdu neni potreba k porozumeni chovani a pocitu zvirat (vcetne cloveka). fMRI, calcium imaging, pokrocile geneticke metody a chytre navrzene etologicke experimenty reknou casto i vic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 06:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Barakainus
Protože jen člověk je nadán darem vědomé řeči, pak jen ten by mohl potvrdit teorii, že bez mozku nic necítí, nic si neuvědomuje. A protože je centrum řeči v mozku, bez jeho funkčnosti se to nedá, vy lišáku... smich Takže už bychom tuto debatu mohli ukončit... ano třeba pohledem do světa dnes tak trochu tabu...do genetického inženýrství, klonování a podobně...Ale to už není o akvaristice.
Přeruší-li mícha spojení s mozkem, jak píše Lutien, tak ryba si neuvědomuje bolest. A to víme jak? Ryba nemluví...
Člověk s přerušenou míchou ztrácí vládu nad svým tělem podle toho, kde byla mícha poškozena. A přece mnozí uvádí, že i v té neovládané části těla je něco bolí...to znamená, že buď si vymýšlí, protože by chtěli tu nehybnou část těla ovládat, a nebo nějaký nervový přenos funguje a obchází poškozené místo míchy...Ještě málo toho víme... ;-). Takže lépe bude předcházet tomu, abychom nemuseli hledat co nejšetrnější způsob ukončení života jakéhokoliv tvora...Teda samozřejmě mimo již jednou mnou zmíněného potravního řetězce... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 03:23 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LiborSprysl, Johan, baletka
Se zajmem jsem si precetl diskusi o tom co zvirata citi s mozkem a bez mozku.

Odpoved je velmi jednoducha, zvire neciti (ve smyslu slova 'uvedomovat si') nic pokud nema mozek. A je jedno jestli se bavime o cloveku, rybe nebo mouse. Spousta zvirat bez hlavy prezije a nekdy i dost dlouhou dobu, ale to neznamena, ze bez ni neco citi.
Jina otazka ovsem je, co citi ta hlava...

Ale u malych ryb jedna dobre mirena rana kladivem neda moc prostoru temto obavam.
Hazet ryby do nasyceneho roztoku CO2 (coz je velmi silna kyselina) neni uplne nejlepsi napad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2013 23:41 Žena Lutien [12] Re: LiborSprysl
Receptoru je mnoho druhu - na zpracovani bolesti, tlaku, chladu, tepla atd... signaly z techto receptoru zpracovava mozek - citime, ze nas neco taha, tlaci, boli.

Ovsem zadny zivocisny druh by se nevyvinul bez zakladnich obrannych reflexu. tyto nervove drahy jsou velmi stare, a proto se nenachazi v mozku ale prepoji je primo micha. funguji samozrejme jen na urcite receptory.

Takze o neco se riznu - signal jde do michy a zpet k ruce a ta ucukne, zatimco ruka ucukava jde signal i do mozku a ten si uvedomi ze to boli. tato druha zpracovavaci draha je pri preruseni patere nesplnitelna takze si ryba s prerusenou michou neuvedomi bolest.

Pokud kuchate kapra a on se cukne je to temito primitinvnimi reflexy, taktez zalezi na tom jestli mezi nervovymi bunkami je dostatek media (neurotransmiteru), ktery tento vzruch prenese. je to latka odbouratelna tudiz casem mizi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 21:35 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Ale já nepsala, že ty záškuby jsou reakcí na podnět. Psala jsem pouze o záškubech. A neříkám, že Johan "je mimo". Jen s ním nesouhlasím. Toť vše. Musela jsem teď v krátké době kvůli nákaze neonek popravit asi pět rybek. Jedna z nich šla do CO2 a záškubů tedy měla požehnaně, mluvíme-li o nich. Bylo mi z toho zle. Rybky s uříznutou hlavou se ani nehly. Ale je to skutečně věc názoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 20:37 martin82 Re: sivon
CO2 se používá jako anestetikum... k usmrcení (otravě) dochází až při delším pobytu / vyšší koncentraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 19:28 Žena sivon [1714] - PlžiRe: baletka
V možnosti přežití nižších živočichů určitou dobu bez mozku musím souhlasit s Johanem. Viz (pro mne dost nepříjemný) pokus, který jsme dělali v rámci fyziologie živočichů na vysoké škole. Žábě jsme odstřihli horní čelist s částí hlavy a pak zkoumali její reakce. Musím potvrdit, že živočich žil poměrně dlouhou dobu. Jak dlouho by to vydržely nevím, na konci laborek jsme je usmrtili definitivně.

CO2 už také nepoužívám - ryba je dokonce schopna se z toho probrat. A má nejoblíbenější rybka bohužel zrovna v této lázni odmítala dlouhou dobu usnout. Od té doby to řeším prudkým úderem o zem. Jenže mám jen droboť, u velkých ryb bych to asi řešila jako u kapra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2013 18:37 Muž Toník [396] Re: LiborSprysl
Spíš než otrava CO2 se v tomto hypotetickém případě nabízí možnost autointoxikace amoniakem.
CO2 obsažený ve vydechovaném vzduchu vlastnosti vody ale ovlivnit dokáže. Bude pak záležet na mnoha okolnostech, jak významně.
Např. k otestování funkčnosti reagenční kapaliny v permanentním testu CO2, kde je jen pár mililitrů kapaliny, vydechovaný vzduch stačí bohatě.

Asi by to chtělo udělat "rekonstrukci". Jen aby při snaze ryby otrávit vydechovaným CO2 "foukači" námahou nevypadly bulvy z hlavy. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 11:16 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Jiri_99
U nás jde milá nemocná rybička do pytlíčku a pak se většinou z blízka podívá na futra, jednou dvakrát a pak rybička není ..... Rychlé, bez komplikací :-( :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 06:38 Muž kofejn [963] Re: LiborSprysl
Jestli jim bylo něco jiného fakt nevim, ani nevím, jestli je koupil když jsme do Prahy přijeli nebo při odjezdu. Co vím jistě, že cestou v autobuse vypadaly čím dál hůř a když jsme vystupovali, už ležely na boku. Byly jsme malé děti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 05:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: kofejn
Nevím jak dlouho trvala ta cesta...ale trochu mi to připadá jako "pohádky ovčí babičky"...Uvážíme-li, že kyslíku je v běžné atmosféře asi dvacet procent a jen čtvrtinu ho při nádechu člověk zpracuje, pak by člověk musel vydechovat jen samotný CO2, aby působil tak anesteticky...Což mně matematicky nevychází...Nebylo těm rybkám ještě něco jiného? ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 05:28 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Nesouhlasit samozřejmě můžete, ale pokud mne paměť nešálí, tak on Honza není úplně mimo mísu...Tím, že se do toho vkládám a volám na pomoc svého drahého přítele doktora Hofmanna, věřím, že až bude mít chvilku času, dá nám to " po vědecku" a bude jasno.
Že to mají obojživelníci jinak než člověk, to je celkem jisté...už jen tím, že podobně jako některým dalším obratlovcům, jim dorůstají například plně funkční končetiny. To by bez zvláštních schopností nervové soustavy a buněčné struktury asi dost dobře nešlo.S ohledem na to, že u ryb je mícha objemově větší než mozek, je velmi pravděpodobné, že skutečně dovedou prostřednictvím tohoto orgánu něco cítit i poté, co nemají hlavu -jen to cítění nezpracovává mozek. Je to hodně neurologické téma a asi by bylo dobré oddělit cítění od schopnosti zpracovávat podněty či reagovat na podněty. Vy jste psala...Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost...Já na to odpovídám že není možné aby neměly žádnou citlivost, když reagují na podnět...Co vy na to? coze ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2013 19:25 Muž kofejn [963] Re: Johan
Je tu sice trochu mimo, ale i člověk má "druhý mozek" : www.gewo.info/…
Ale abych nebyl mimo téma, tak přidám zkušenost z dávné návštěvy matičky stověžaté, ještě za Husáka, kdy si spolužák koupil rybičky. A aby měly dost vzduchu, měl i kamínek s hadičkou a poctivě rybkám v autobuse pusou "vzduchouval". Rybky dostávaly tmavou barvu a konce cesty se nedožily a žádné cukání se nekonalo. Byli jsme asi v šesté, sedmé třídě. Každopádně to pozvolné přidávání CO2 asi bude šetrné. Já příště zase použiju tu jemně perlivou vodu, to byl otík během dvou sekund v limbu hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2013 19:20 Žena baletka [624] Re: radecek
Tady jde o to, že Johan se domnívá, že ryby to mají jinak, než člověk. To je jeho svaté právo. Já s tím nesouhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2013 19:12 Muž radecek [4] Re: Johan
Já jenom trochu přidám,mám kamaráda co je voják s povolání a slouží u odstřelovačů.
A pokud chtějí ,aby to bylo rychlé a dotyčný se ani nehnul tak mu namíří zezadu na hlavu přímo na míchu.Tak proto musím souhlasit s baletkou.A to cukání jsou jen posmrtné nervy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
A vy snad máte nějakou literaturu, kde je napsáno, že u ryb a obojživelníků není po prodloužená mícha schopná po dekapitaci dočasně převzít funkce mozku a necítit tak podměty, které působí na tělo? Nebo kde je psáno, že je pouze mozek schopný zpracovat podměty z nervových zakončení na těle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:26 Žena baletka [624] Re: Johan
Z jediné přednášky pochybujete o biologii jak ji zná každý lékař, potažmo každý absolvent základní školy? Dobře. Já si ponechám svůj názor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 17:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
Bohužel jen z přednášky. Takovouto literaturu u sebe nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 16:47 Žena baletka [624] Re: Johan
Můžu se jen zeptat, podle čeho se orientujete? Třeba nějaká literatura nebo tak? Nehledejte v tom ironii, chtěla bych jen vědět, kde bych si měla své informace ověřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 15:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
viz Galvani... smich to je fyzika 6. nebo 7. třídy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2013 14:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
Jenomže vy ste žádné argumenty nedala. Jen, že vše je schopný zpracovávat pouze mozek. Což si u ryb , žab apod. nemyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.02.2013 10:47 Žena baletka [624] Re: Johan
Ano, reflex nebylo to správné slovo. Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost. Máte pravdu, ryba není člověk ani prase, její organismus je jednodušší, čili prostě s uříznutou hlavou nic necítí. Ale Vy jste evidentně přesvědčen o své pravdě, ačkoliv Vám dávám jednoznačné argumenty, takže není třeba to dále rozvádět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
Čili v té ochrnuté končetině nemá ani reflex, že? Krom toho ryba není člověk či prase...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.02.2013 10:27 Žena baletka [624] Re: Johan
Dám. Protože právě mozek tyto podněty zpracovává. Nejprve dá nervové zakončení podnět mozku, teprve potom zvíře (potažmo člověk) něco cítí. Odtud vychází znecitlivění např. při ochrnutí. Člověk má přerušenou část míchy, tudíž nejen nehýbe tělem, ale také nic necítí. Ryba to zajisté nemá jinak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2013 09:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
ale bez hlavy nikoliv, to jsou už pouze reflexy takže něco musí reagovat na podmět. Čili cítí. A teď jen otázka, jestli se to tak moc liší od toho, co by cítili s mozkem. Dáte ruku do ohně za to, že po odstranění mozku není prodloužená mícha schopna dočasně přejímat zpracování signálů od nervových zakončení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.02.2013 09:09 Žena baletka [624] Re: Johan
Dovoluji si Vám odporovat. Pokud přerušíte míchu uříznutím hlavy, k žádným obnovením nedojde. To je jaksi medicínská záležitost. Pokud byste ji přepůlil, tedy přeříznul ve hřbetě, OK, ale bez hlavy nikoliv, to jsou už pouze reflexy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.02.2013 08:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MichoCZ
Mrazit pomalu jde taky blbě. V mrazáku to je za pár minut na hranici ledu. A co je na pěti minutách blbého? Pokud vám to nestačí, máte lednici. ;-) Evidentně bojkotujete něco, o čem nemáte páru. Krom toho, když jí odříznete hlavu a nebo s ní švihnete o zem, tak jí možná uděláte smrtelná zranění, ale pořád má dost nervů v míše, aby se ji obnovily některé nervové dráhy a začala sebou hejbat a nejspíše i cítit. A pochybuju, že u nějaké malé tetry budete jehlou rozrušovat míchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.02.2013 07:53 Žena lucie.aqua [511] Re: Toník
Tak já doplním ještě toto...Rybku jsem přelovila do nádoby litr a půl, ve které měla asi 10cm akvarijní vody. Sodovku jsem se snažila přilévat pomalu, ale její reakce byla tak prudká, že jsem to nevydržela, a pak už ji lila rychleji, protože jsem doufala, že i ta její smrt bude rychlejší...Nebyla. Nejsem si jistá, jestli jsem ji hodila do krbu ještě živou nebo mrtvou. :-(
Už to tak nikdy neudělám, je to přesně, jak psal kofejn o té sabotované popravě v Zelené míli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 03:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Většina nemá želvu, konec zatínání vlastních zubů... smich kočky jsou na každém kroku...i ve městě... smich prostě zachování potravního řetězce. Psi si rybu dají také velmi rádi...a koneckonců...slepice...je to jak u řezníka. Rána zobákem, bác a už se jede...to je mazec, jak se holky derou o nenasycené kyseliny... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 20   27.02.2013 23:32 Žena baletka [624] Re: Johan
Já už se na to dlouho chystám, že tu napíšu, tak teď :-) Musím říci, že mé první házení ryby do sodovky mi způsobilo trauma, protože jak se pokoušela vyskočit a evidentně to trvalo, než "usnula", měla jsem usilovný pocit, že trpěla. Možná to zmíněné pomalé přidávání, ale netuším, jak bych to zrealizovala. Osobně tyhle problémy řeším nožem. Taky na to nemám moc žaludek, ale jsem přesvědčena, že pokud si člověk vezme do opatrování jakékoliv zvíře, má se o ně starat a má to s ním dotáhnout až do konce. I když je to jen "blbá ryba", jak to někomu může připadat. Takže já jsem pro zatnutí zubů a rychle uříznutí hlavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 23:22 Muž Jiri_99 [425] Re: vondr001
:-D
Tak to by se asi nevyplatilo. Pač vyžaduje docela péče a navíc toho hafo sežere.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 23:19 Žena vondr001 [674] Re: Jiri_99
No jo, ale většina z nás nemá želvu. :-D A kvuli tomu si ji pořizovat.... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 23:16 Muž Jiri_99 [425]
To já bych ji dal želvě. Popravuju takhle gupky každou chvilku.
A neukamenujte mne prosím. Želvičce móóc šmakují a vlastně jen kvůli ní mám doma i gupky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 22:51 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Cosmogagy
Pokud se to provádí odborně tak teda jo, ale jak píše nad tebou Toník tak postupné zvyšování koncentrace CO2 je taky pro spoustu lidí problém a pak tu rybu vlastně hážou do pro ni naprosto šíleného prostředí a chce vyskočit ven. Mrazit pomalu jde taky blbě. V mrazáku to je za pár minut na hranici ledu. Pro mě pořád vede mechanika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 21:47 Muž Toník [396] Re: Cosmogagy
Jen doplním, že koncentrace CO2 se má zvyšovat postupně. Pak odpadá onen popisovaný reflex ryby vyskočit z nádoby po jejím přelovení z akvarijní vody do "sodovky".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   27.02.2013 20:40 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: MichoCZ
Ono není mražení jako mražení.. když vylovíš rybu z teplé akvarijní vody a mrskneš ji do ledové vody, tak to humánní není, je to teplotní šok jako prase...
Když ji ale dáš do stejně teplé vody, a tu pak schlazuješ, tak ryba vlastně jen pomalu usne.. nezapomínejme že je to studenokrevný živočich, a při klesající teplotě se ji zpomalují všechny tělesné pochody, až nakonec usne..

A k bublinkám . ryba to necítí v nose jako my.. CO2 je vlastně anestetikum, v knížkách se i člověk dočte o použití CO2 při nutnosti rybu "uspat" pro manipulaci mimo nádrž (např umělé oplodnění, odstranění vnějších parazitů apod).. pokud se nechá v sycené vodě moc dlouho, už se neprobudí...

Sám teda taky dávám přednost rychlé ráně do hlavy (ideálně rozbít jednou tvrdou ranou na kaši, pak je jistota), ale pomalé zmražení a CO2 bych taky nehumánním nenazýval. S nehumáními způsoby tady byli jiní experti co chtěli házet rybky do vařící vody apod.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   27.02.2013 20:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MichoCZ
Nevím o ničem humánnějším. Né každý má žaludek na to rozmáčknout rybě hlavu.
Když se dá ryba do sklenice s vodou a dá do mražáku, tak postupně a přitom dostatečně rychle zmalátní a chcípne. Bez teplotního šoku, bez cukání, bez vyskakování...
Nebo proč by to nemělo být "humánní". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.02.2013 20:21 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: patamatix
Když na to má někdo žaludek tak to asi jde, ale u kapra a vetších ryb ne důležité i omráčení před řezáním, protože než se dořežeš té míchy tak to chvíli trví a ryba trpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.02.2013 20:14 Muž patamatix [408] Re: Johan
Bublinkami je to dost drsné,je to chvíle,ale pro ní asi dost drastické. Když už ji odlovíte ,tak je už dost vyčerpaná. Já vemu nůž a ve vteřině je přerušená mícha a máto za sebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.02.2013 20:11 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Johan
Mražení prý taky není humání způsob usmrcení. Nejlepší je fakt mechanické způsoby ať už mrsknutí o zem nebo praštění kladivem. Naštěstí to u mě zatím nebylo nutné, ale kdyby jo tak to skončí ránou o zem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 18:38 Žena vondr001 [674] Re: Johan
no nebyl to příjemný pohled... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 18:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vondr001
Proto je dávám do lednice. Žádné škubání, žádné vyskakování....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 18:18 Žena vondr001 [674] Re: O.Tom
Já o víkendu musela utratit skaláru u přítele. Dali jsme ji do zavařovačky, která byla napuštěná silně perlivou vodou (ze sifonu). Skalár hned vyskočil, dali jsme ho tam zpátky a sklenici zakryli síťkou. Chudák se tam mrskal dost dlouho. :-( Příště asi do sáčku a rozšlápnout... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   27.02.2013 15:53 Muž O.Tom [439] Re: Lutien
Taky jsem zastáncem té nejobyčejnější metody zabití silným úderem.
Prostě řečeno, když je ryba, nebo alespoň její hlava ve vteřině na kaši... tak už si tak nějak nemá jak uvědomovat bolest.

Bublinky a podobně, podle mě ji to musí nějakou chvíli dráždit celé tělo, než se jí to dostane do oběhu a zemře. Ať mi nikdo netvrdí, že to bylo příjemné, když se mu někdy dostalo pití s bublinkami do nosu :) Co teprve ta ryba, dráždí jí to tělo, oči, dýchací ústrojí a kdo ví, jestli ve chvíli kdy se pro nás už zdá mrtvá, je opravdu mrtvá, nebo ještě nějakou další chvíli pouze v šoku, než konečně podlehne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 15:35 Žena Lutien [12] Re: kofejn, lucie.aqua
Lucie.aqua díky za podporu....Už to je...no docela se z toho úplně klepu. Dokážu rozřezat člověka (na pitevně při výuce samozřejmě) ale zabít rybu je hrozné.Člověk jí to nevysvětlí.

Nemohla jsem ji chytit. pak byla chudák tak vysílená, že se ani nemrskala v síťce. Tak jsem snad udělala dobře. Ale dva samečci ji pořád hledají na místě kde nejčastěji plavala.

Kofein - nemohla bych ji dávat do těch bublinek, to je přece hrozné, navíc se na to díváš. Chytila jsem ji, dala do igeliťáku a do pevnější igelitové tašky, rukou jsem ji držela, abych věděla kde přesně je a praštila jsem silně vinglem (bohužel, kladivo jsem v dostupném nářadí nenašla). přežít to nemohla v žádném případě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.02.2013 15:18 Muž kofejn [963] Re: lucie.aqua
Dával jsem rybám sodu dvakrát a kupodivu to bylo rychlejší s jemně perlivou Dobrou vodou než silně perlivou Matonkou. S tou mi to přišlo jak sabotovaná poprava v Zelené míli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.02.2013 15:11 Žena lucie.aqua [511] Re: Lutien
Lutien, klidně ji dej toho igeliťáku a prašť s ní třeba o vanu...Je to hrozné, ale věř mi, že to bude rychlé. Taky jsem to s největším sebezapřením dokázala udělat. Jen nedopadni jako já...Vložila jsem do té rány všechen ten strach, aby zbytečně netrpěla a byl to mazec. Pytlík prasknul. Už jsem to tady někde popisovala.
Zkoušela jsem pomoct rybce tou perlivou vodou, bylo to mnohem horší! Vůbec to nebylo rychlé! Rybka se snažila z té lázně vyskočit...Bylo mi z toho nanic, asi jsem na to šla špatně, takto už nikdy, raději tu ránu z milosti v pevnějším pytlíku...
Držím ti palce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 15:05 Žena Lutien [12]
Ahoj,chystám se právě usmrtit rybu - má pokročilou vodnatelnost.
co si myslíte o způspbu odlovení, hození do igelitáku mrsknutí a případně šplápnutí? Já vím, že to zní děsně a dost se toho bojim.

nemohu na ní házet kámen - bydlím ve vyšším patře a než bych došla s ní ven stresovala by se děsně.a řezat ji nechci kvůli infekci požitého náčiní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -9   22.12.2012 15:01 Petr – Šetrné usmrcení
Já jako malej kluk sem měl dvě neonky a bylo po nich hned jak sem pumpičkou na kolo napumpoval do sklenice kde byly vzduch po par secundach bylo po nich,samozřejmě to nebyl účel ale znáte děti hmm Ale teď když mám nějakou rybku co je očividně smrtělne nemocná nebo se trápí tak používám palici a tvrdou podložku (prkno) samozřejmě rybku vložím do sáčku a poté co je utracena jí samozřejmě už přenechám spalovně na kremaci. Asi to nikdo nedělá rád ale lepší než rybku která s vámi roky žije nechat trápit nebo dokonce spláchnout do záchoda i kdyz kdo bydlí v paneláku ten to může udělat ve stoupačkách nepřežije ani par sekund.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.10.2012 12:20 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: maniac
Samozřejmě funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.10.2012 20:08 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: invalida
Tak to je taky rychlý a ještě zabiješ dvě mouchy jednou ranou. :-D Tak tak nakrmit kočku.

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   02.10.2012 20:05 S Muž invalida [3881] Re: maniac
Čičí.............. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 19:35 maniac – Labyrintka
Ahoj,

funguje prosim uspani rybky pomoci CO2 i u labyrintek? Mam jednoho nemocneho cichavce a uz se nemuzu divat jak se trapi, tak bych mu rad pomohl do rybiho nebe. Diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   01.09.2012 10:08 Muž muťa [554] - RostlinyRe: rriki
Já myslím, že o tom to je. Každý máme asi nějaký způsob po kterém sáhneme, když je to nutné a ne vždy se musí líbit ostatním.
Tak hlavně ať je to rychlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 21   01.09.2012 07:34 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Fábera
Usmrtit rybu asi nedělá radost nikomu znás a určtitě nejhůř na tom jsou mladí akvaristé u nás to dělal děda.Já to řeším o zem,horkou vodu jsem zmínil s mojí nepozorností a studenou ,protože se to dá napravit ,tam smrt trvá déle.Pro ty všechny pohoršený a chytrý jo, tak blíží se pomalu vánoce a všichni co máte rádi kapra ,tak ten se u nás omračuje úderem do hlavy a vykrvuje a gurmáni co si oblíbili hnus v podobě file z pangase ten se podřezává bez omráčení a třetina je jich porcována ne zcela mrtvá a o humrech vkádajících do vřící vody nemluvím.O tom kdo a jakým způsobem usmrtí rybu rozhoduje sám a mělo by to být co nejrychlejší ,ikdyž se to někomu zdá nehumální.Já už se k tomu nebudu vyjatřovat,protože už na akvaristovi se to před lety řešilo a stejně se to k ničemu není.Bohužel mám v rybárně při zaměstnání spoustu práce ,ale pro ty co máte jeno,dvě akvárka a nudíte se ,tak sepište návod na humální usmrcení rakvarijních ryby a jděte stím do parlamentu ať se něčím zabývají a nevymýší kraviny :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -9   01.09.2012 06:52 Fábera – Usmrcení rybky
Nejhumánějším usmrcením ryby je takové,že jí vložím do sklenice s horkou vodou a rybka je usmrcena během sekundy.Není to můj výmysl,ale toto jsem se dočetl na jednom jistém akva. portálu.Je to určitě lepší než splachovat ryby do záchodu a nebo s nimi házet o zem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   31.08.2012 05:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: tajfun1
Drahý kolego, opravdu výstižně celou debatu, kterou jsem vyvolal svou reakcí na váš první příspěvek, uzavřel Sid. Já se tedy budu opakovat v tom, že tento problém nijak výrazně řešit nemusím, protože vždy mám nějakou tu "plovoucí kafilérku" smich Ale než různé sodovky a další lektvary, sám bych se asi přikláněl k rrikimu - tedy o zem. Pravda, to nejde na stotisícovém peršanu, ale tam je asi ta sodovka na místě. Jinak všechny extrémy jsou nesmysl. (Doporučuji vám si najít dnes již "historický film" Červený stan, kde v jedné scéně uléhá polárník - tuším Malmgren - do ledové díry, protože už nemůže dál...) Pak se oprostíte od technologií používaných v průmyslu...Mimochodem viděl jste někdy jak se chová kuře pověšené na porážkové lince, které má kratší krk, nebo se mrsklo, a uniklo "popravčím" nůžkám? Po nůžkách následuje paření peří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   30.08.2012 21:44 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: rriki
Usmrcení horkou (nebo vřící) vodou není o nic humánnější, než ledovou. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:43 Muž rriki [818] - CichlidyRe: tajfun1
V té horké vodě je to hned bohužel ihned.Viděl si někdy co dělá ledová voda s rybou?Já to viděl v rybárně ,kde zapoměli vypnout průtoky a to je teprve hnus když ryby sebou trhají a skáčou nad hladinu.Podle tebe je humální usnout mrazem co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   30.08.2012 18:26 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: tajfun1
Ona ryba je studenokrevný živočich, takže to mrznutí u ní probíhá jinak než u nás. Se snižující se teplotou se snižuje tělesná aktivita, což by znamenalo že teoreticky ta ryba opravdu bezbolestně usne. Tedy pokud se dá do vody běžné teploty a voda se pak postupně ochlazuje. Ne když se ryba hodí z vody o teplotě cca 25°C (akvarijní voda) do vody těsně před zmrznutím, to jí dle mně způsobí opravdu velký a bolestivý šok.

Ovšem je to pouze můj teoretický pohled na věc, a myslím že jak to je na 100% doopravdy by nám mohly sdělit jen a pouze ty ryby. Pokud by ovšem měly jak :-D

Takže sám ryby raději nemrazím. Buď je hodím do perlivé vody, a nebo praštím cihlou do hlavy (menší rybičky praštím celý, tam se hlava blbě trefuje). Tyto dva způsoby společně s přerušením páteře žiletkou (na což ale žaludek nemám) mi připadají nejlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 18:19 Muž tajfun1 [222] Re: rriki
Při podchlazení aspoň usneš, ale uvařit se je fakt hnus :-(
Pokud si chcete přečíst, jak se to správně dělá a jaký to má výsledky, tak tady je vědecká studie na toto téma: www98.griffith.edu.au/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 18:06 Muž rriki [818] - CichlidyRe: tajfun1
A co obráceně, mě jednou selhala pri napouštění studená a já než jsem se otočil bylo hotovo.Pro mě nejrychlejší je vzít jí o zem. sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 19   30.08.2012 18:00 host Re: tajfun1
coze
Už jsi zkusil dát deseticentimetrovou rybu na do mrazáku?
Šetrně zmrznout?
V silně perlivé Mattonce patnácticentimetrový sumec usne během pár vteřin.
Kdykoli dostupná a mj. voda sycená co2 je vedená mezi anestetiky pro rybářství. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -6   30.08.2012 17:59 Muž tajfun1 [222] Re: romant
Samozřejmě ta voda už musí být před zmrznutím, pak je to rychlý. spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.08.2012 17:44 R Muž romant [27987] Re: tajfun1
Mě ten mrazák příjde pomalej, to bych viděl jako hlavní nevýhodu, že to je pomalá smrt. To už se mě zdá lepší s rybou praštit, na což ovšem spousta lidí nemá žaludek, tak raději volí třeba i ten mrazák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   30.08.2012 17:37 Muž tajfun1 [222] Re: LiborSprysl
Právě že to je jeden z humánních způsobů usmrcení ryby v domácích podmínkách (pro teplovodní ryby) spolu s CO2 popř. dekapitací. O tom že CO2 je z těhto 3 "nejlepší" nic neříkám, ale pokud potřebuješ rychle pomoct rybce od trápení a nemáš HC03, tak existují i výše zmíněné možnosti. Pokud ovšem chceš rybu usmrtit opravdu humánně, tak se musí použít buď smrtící injekce s barbituráty nebo předávkování pomocí anestetik, což jsou způsoby, jež nejsou všem lidem dostupné! :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.08.2012 06:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: tajfun1
To vskutku není řešení z humánních... no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -18   30.08.2012 00:02 Muž tajfun1 [222]
Nebo dat rybku do mrazáku, to je taky šetrné a dostupné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 21:35 hujerek Re: petulinakk
To zní v pohodě...a na rybě to snad nenechá žádné následky, aby to pak uškodilo želvě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 21:12 Žena petulinakk [2016] Re: hujerek
Ideální pro tebe asi bude perlivá voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 21:04 hujerek – Šetrné usmrcení rybičky
Zdravím, chovám klapavky a chystám se brát rybičky od dárců, kterým se přemnožili...samozřejmě na krmení ;-) Klapavky ale nejsou moc dobří plavci, takže s živými rybkami mají velký problém..chci se tedy zeptat Vás, jako ''rybičkářů'', jaký je nejšetrnější způsob usmrcení rybky, ať už po stránce, aby se netrápila, tak aby byla poživatelná a ''nepoškozená''...Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 19:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Cosmogagy
...A nebo zmražením - rybu dát do uzavřené krabičky s vodou, a vložit do mrazáku...
Tento způsob utracení nebyl narozdíl od dalších uvedených shledán dostatečně humánním.
(Kdyby vás zajímaly detaily, napovím: zkuste hledat mezi výsledky výzkumů německých univerzit. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 16:29 Muž Cosmogagy [592] - Amerika
Možností je povíc. Silně perlivá voda. Dále přerušení míchy hned za hlavou ostrým nožem nebo žiletkou. Pak silný úder (kamenem, kladivem, o beton apod). A nebo zmražením - rybu dát do uzavřené krabičky s vodou, a vložit do mrazáku. Ryba jakžto studenokrevný tvor pomalu postupně "usne"). Záleží co tobě příjde nejlepší a k čemu se nejlíp odhodláš.
Já používám rychlý a silný uder, je to šuplup za mnou i za rybkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 18:33 S Muž invalida [3881] Re: romant
My máme doma slepice ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.12.2011 18:05 R Muž romant [27987] Re: Aileen
Silně perlivá voda. CO2 ve vodě obsažený rybku šetrně usmrtí. Do nějaký sklenice, kde je ta rybka postupně přilévat tu perlivou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 18:02 Žena Aileen [0] – Humánní zabití ryby
Je nějaký "šetrný" způsob jak rychle usmrtit rybu? V případě smrti to zní hloupě, ale čas od času mám nemocného nebo starého jedince a třeba dva, tři dny se koukám, jak se trápí, otáčí břichem nahoru, povaluje se po dně apod. Řešíte nějak takovéto případy nebo tomu necháváte volný průběh? P.S. spláchnutí do záchodu nepovažuji za nejlepší a nejrychlejší způsob, kdyby to někoho napadlo.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 16:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jung
S použitím CO2 k narkotizaci ryb jakousi zkušenost mám, takže se mohu vyjádřit. (Později v SZ.)
Jestli se pouštět do ošetření, které popisujete, to ponechám bez komentáře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 13:17 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: jung
Jestli se rybí nádory chovají stejně jako u lidí a tvoří metastáze, tak bych ji buď nechal dožít, nebo udělal eutanazii. Kde máš jistotu, že rybu neporaníš ještě víc když se ho budeš snažit vyříznout? Vím, že to myslíš dobře, ale osobně bych se do toho nepouštěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 12:50 Muž jung [24] – Operace pod CO2.
Dotaz pro Sida. Dalo by se CO2 pouzit jako uspavadlo k operaci? A pripadne jak postupovat. Velka zavojnatka ma na hrbetni a ocasni ploutvi nador. Nijak ji nevadi. Ma ho uz nejaky rok. Uvazuji, ze bych jej skalpelem setrne odsranil, ale vaham s tim za jejiho vedomi. Nebo od toho mam radej upustit. Znate-li rizika, poradte prosim. Dekuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 12:04 Muž Vstrom [82] - Malawi
Divím se, že tady na to téma vzniklo 6 stránek. Mě nic teda neumírá, když už něco, najdu ji druhý den mrtvou a hodím ji kočkám a nebo nechám zbytku akvárku, které se o ní do druhého dne postará. Jediné ryby, kterých jsem se zbavoval, byli dva čichavci. Byla zima a sníh, tak jsem dal jednoho do sněhu a bylo to. Podle mě je nejlepší a nejrychlejší ten kámen. Ale člověk se musí trefit a né každá povaha to zvládne. Pak asi možná ten mrazák. Běžně se takhle zabíjí brouci, kteří jdou pak na výstavku. Usnou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2011 13:22 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím
Akvárko mam již několik let a tak hluboký citový vztah jsem si k rybám nevybudoval. Pokud mi nějaká chcípla, tak jsem ji spláchnul (ano, přiznávám, jednou jako malej kluk jsem pohřbil skalára do země a udělal mu hrobeček). Pokud bych měl volit nějaký druh usmrcení ryby, tak bych na ni asi vzal paličku na maso tone nebo ji ukrojil hlavu ostrým nožem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2011 19:48 Muž Yirka [9131] Re: patrik123
Rána je rána. Nic rychlejšího nevymyslíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.08.2011 13:56 patrik123 Re: Moucha
Dajte si pohar z vodou do mrazaku a ked bude skoro zamrznuta, tak tam hodte ribu. Ona bezbolestne zomre. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 13:16 Muž Yirka [9131] Re: Rakvista
Přesto že si myslíš že na to máš je to proti zdravému rozumu a radit to zde na fóru považuji za nebezpečné a tudíž nepatřičné. hmm
A lovit rousnice elektrikou? To už s tou elektrikou můžeš rovnou do rybníka a žádný rousnice nepotřebuješ......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 11:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Linduš
To mi povidej. Tohle jaro jsem musel utratit cely chovny hejno galaxek. Zkazeny zradlo (mrazeny, bohuzel jsem nevedel ze rozmrzlo a znovu zmrzlo) a nasledne neco jako vodnatelnost.... Nastesti jsem mel poter ve filtru, ten je v poradku. Dokoupil jsem par samcu a zalozil novej chov. Uz se zabydluji, ale bylo to desny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 11:46 Žena Linduš [166] Re: Moucha
Asi jak u koho. Třeba u nás má voda kolem 15 stupňů, možná míň. Taková kombinace s wc čističem je otázka pár vteřin. Ale to jen úvaha na okraj.
Tohle naštěstí moc neřeším a následně zlikvidovat mrtvolku taky není problém - kočka, kotel, popelnice.
Ono to zní drsně, ale když jde o specifického jedince/miláčka.... Je to opravdu člověku líto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 11:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Linduš
Pomala smrt....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 11:09 Žena Linduš [166] Re: Moucha
A próč? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 11:05 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Linduš
Hlavne kdyz to nejni "tobogan" v zachodovej mise.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:52 Žena Linduš [166] Re: Rakvista
tak vzhledem k tomu, že pro rybu je stres výlov, přendání kamkoliv "vedle" atd...bych řekla, že je skoro jedno jak, hlavně rychle :-(
zbytek už je na "páníčkovi", jakou metodu snese jeho žaludek, ne? i kdyby to bylo rozšplápnutí brrrr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:29 Rakvista Re: Moucha
Prý rybu nezabije přerušení míchy za hlavou jak tvrdí:Barakainus,mám sice jiný názor,ale prý to tak je.Tak jasně že je to i o velikosti ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Rakvista
co nejrychleji oddelit hlavu od tela, pripadne aspon prerusit michu za hlavou.... dost zalezi na velikosti rybky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:00 Rakvista Re: Sid
V případě že nemám po ruce ani tu sodovku.Jak potom jinak se dá šetrně a rychle utratit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2011 09:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Rakvista
Utrácenou rybku přelovíte do nádobky s akvarijní vodou a postupně přiléváte balenou sycenou ("silně perlivou") vodu.
Jakmile ryba přestane reagovat na mechanické podněty, můžete "dílo" dokončit s vědomím, že jste postupoval šetrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 09:33 Rakvista Re: Sid
Dobré vědět,až to budu někdy potřebovat tak to zkusím,však doufám že k tomu nedojde.Ale co v případě že nemám neustále k dispozici CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2011 09:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Rakvista
CO2 v postupně se zvyšující koncentraci narkotizuje ryby spolehlivě a přiměřeně rychle. Manipulaci před dekapitací ani následující výkon pak narkotizovaná ryba nevnímá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 09:17 Rakvista Re: Sid
CO2 se jim zdá pomalé a né tak účiné ;-) rychlé řešení odmítají vím akvaristika je o trpělivosti,ale pokud už musím zabíjet tak raději rychle X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2011 09:13 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Barakainus
...ja pouzivam co2 na uspavani zvirat denne v praci...
No a stejně se dá CO2 využít k šetrnému utracení ryb - uspat (narkotizovat) a dekapitovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 09:11 Rakvista Re: Yirka
To si nemusí přečíst zrovna tady a napadne je to stejně.Tak někdo napište správci ať to vymázne,když vám to tolik vadí ;-) Mě je to u ploutve :)Propagujte jeden způsob jak usmrtit rybu rychle.A je to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2011 08:45 Muž Yirka [9131] Re: metal
Ta rada s odizolovanými vodiči do vody je opravdu hloupá. Nechápu jak toto můžeš radit zde na akvafóru. Stačí vlhké ruce, vlhký vodič - raději nedomýšlet. Také si úmyslně vyhazovat jističe a ohrožovat spotřebiče považuji, mírně řečeno, za zpozdilé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   02.08.2011 06:01 Muž metal [96] - CichlidyRe: Romy
Faza sa dava do vody. Na potoku to ma dosah 5 metrou. Vsetko plava hore bruchom aj zaby. Na nohy treba dat gumaky. Pozor je to trestne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   01.08.2011 23:50 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Deathbull
Každý máme své zkušenosti,dle mého názoru,raději třísknu(pořádně)s rybou, pro jistotu jí přeruším míchu,a následně proříznu žaberní oblouky,čímž nastává v podstatě okamžitá smrt,u jakýchkoliv ryb,i tržních,než abych si hrál s obnaženými dráty u vody... coze

Osobně nevím,proč se tu řeší něco,co je léty vyzkoušené,nebude to dloho trvat,a objeví se tu použití narkotik v akvaristice... :-D
Kolik kokainu se dává na usmrcení ryby...? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2011 22:28 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Rakvista
Jak uz jsem napsal, prerusenim michy rybu nezabijes - jen si to budes myslet. ;)
Ve zpusobu smrti neni mezi trzni a akvarijni rybou absolutne zadny rozdil. Ve spouste zemi jsou navic akvarijni ryby soucasne i trzni. ;) Pokud to ty tak chapes z citovych duvodu, to je naopak pochopitelne, byt iracionalni.... Ale takovi uz my lide jsme, ze ano :) Mnohem lepsi, nez kdyz vetsina lidi na to co ryby citi zvysoka kasle :(


Strkat 220V do vody by se tady snad ani nemelo psat; Na to je tady moc deti.

SAVO urcite ne! To je naprosty hnus! Asi tak na urovni Napalmu. :(

Jeste k tomu zpusobu 'trisknuti o stul' - jako lepsi zpusob nez chytani ryby za ocas (coz u malych jde obzvlast tezko) je bud s ni trisknout jeste co je v sitce nebo uplne nejlepe, dat ji do igelitoveho sacku (tenkeho, od rohliku) a svihnut tim. Oba zpusoby vam diky vysoke uhlove rychlosti na konci tohoto 'praku' zaruci, ze ryba bude mrtva na prvni pokus. Navic, pokud pouzijete ten igelitak, je i postarano o nasledne odklizeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 22:17 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Rakvista
Když ono moc nejde o to co cítíte, ale co je lepší pro tu rybu...když už to rozebíráte. Osobně to sice moc často řešit nemusím, ale když už ano, tak vyhrává nůž. Ale to pouze v případě, že to nelze léčit a je to zanedbaná nemoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 22:09 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Barakainus
Já s tebou souhlasím...Navíc všichni si vezměte že že ryby které jsem usmrcoval měly možná 2cm...A třísknout jinéčím tupým no to bych jí clou rozplácnul a na to se koukat nebudu...S tím řezáním nesouhlasím jelikož pro rybu to dle mne není tak rychlé...Myslím že každý má ten svůj způsob ale já si myslím že v porovnání 1)dát rybu do sifonu a čekat až zemře
2)říznout kde nemusí být hned mrtvá
3)úder tupým předmětem což je rychlé a podobné jako u bouchnutí o stůl ale nedovedu si představit čím praštit takto malé rybky které sotva jdou vzít za ten ocas...

POdle mě hned po první ráně byla kaput ale měl bych s toho blbej pocit tak jsem plesknul víckrát aby byla jistota nechci aby se trápila a potom se třeba udusila takže jsem ji třísknul víckrát aby byla jistota...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 22:08 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Rakvista
Nejrychlejší způsob co jsem viděl bylo před lety u svého prazvláštního strýce. Ale ne každy má po ruce velkou termosku s tekutým dusíkem. I když po použití byl tzv. terminátor efekt docela zajímavý. Outlocitnějším čtenářům se omlouvám za lehce černé odlehčení, ale vylovená ryba následně spadlá na zem...no nenašli jsme ji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:55 Rakvista Re: Barakainus
Tak do mrazáku to je vážně brutalita,to už nechápu vůbec.V jedné knížce "doporučovali" nějaký přípravek jak se jmenuje bych kecal to nevím,ale psali že je na uspání či jen oblnutí ryb při transportu,ale pří vyší koncentraci má na ryby smrtící účinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:47 Rakvista Re: vintorez
A už jsi viděl že by prodejce vzal rybu za ocas a mlátil s ní o stůl?Dobrou chuť smichAsi ne veme na to palici.Osobně raději použiji el.proud co se týče akvarijních rybek a ten jistič si nahodim.A srovnávat akvarijní rybky s tržníma to je taky dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:46 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Rakvista
Trisknout rybou (ci jinym malym zviretem) o desku stolu je urcite nejrychlejsi a nejmene bolestive. U vetsich druhu s naslednym uriznutim hlavy taky nic nezkazite.

Ja pouzivam co2 na uspavani zvirat denne v praci, ale pri te velikosti a ve vzduchu to trva vterinu. Ve vode urcite dyl. Na ryby bych to nepouzival (na usmrceni). Navic ja to pouzivam opravdu jen na uspani a chci aby se pak probudily. Obcas pouzivam i chlazeni, ale to trva nesrovnatelne dyl. Takze zase, s rybou do mrazaku radsi ne.

Mimochodem, prerusenim michy rybu nezabijes. To ze se nehybe neznamena, ze je mrtva a nevnima.

Vyhozeni z 10. patra neni naprosto srovnatelne s trisknutim o stul (ryba je v igelitaku, btw). U male ryby ten pad nebude tak ucinny a v kazdem pripade bude trvat o dost dyl nez u toho stolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:36 Muž vintorez [0] Re: Rakvista
Pro tržní ryby je jediné možné omráčit úderem tupým předmětem do temene hlavy a pak přerušit žaberní oblouky, nějaký píchání to páteře je blbost. Taky Kuba psal, že ji pak podřízl. Nevím co chceš řešit. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:25 Rakvista Re: smidakkuba
O použití CO2 jsem nepsal ani ťuk,i když odborná literatura to doporučuje(sycená voda,sifon),to že máš úspěšně kdovíkolik odchovaných kousků za sebou to ti spíš přitěžuje neboť jako zkušený chovatel bys tedy měl vědět jak jí ukončit rychle a bezbolestně.Např.jak to dělají rybáři přerušíš míchu v ocasní části a pak za hlavou,tím přerušením v ocasní části jí ochromíš a za hlavou ukončíš.Je na 100%čisté,rychlé,bezbolestné!A ne s ní jebat o desku a doufat že už to nevnímá.To bys jí rovnou mohl vyhodit z desátého patra ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:23 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Sid
Tady se mluvilo o přidávání co2 či čímsi podobném. Usmrcení pomocí minerálky je dobré ale stejně. Ryba upadne do komatu, tak to chvilku trvá a až po nějaké době hyne. Já si myslím že jestli ji plesknu nebo dám do CO2 je téměř jedno. Myslím že v přírodě by takto deformované a spomalené rybky neměly stejně šanci a smrt by měly určitě horší než jak jsem je usmrtil já. V přírodě by je jiné ryby mohly nahánět kousat apod. A trvalo by to než by zemřela kdežto u mne je to okamžitě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:20 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: smidakkuba
...Takže zabíjet ryby pomocí co2 apod mi nepřijde dobré...
Utrácet rybky pomocí CO2 vám nepřijde dobré... hmm
Škoda... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 21:12 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Rakvista
DObře, nemusela být napoprvé mrtvá ale nehýbala se, což znamená že minimálně byla v bezvědomí či komatu, případně měla třeba vnitřní krvácení. A proto si myslím že je to dost šetrný vzhledem k tomu že po první ráně už to nevnímala. Ono abych byl upřímný tak to až tak neřeším jelikož mám za sebou asi 500 ks odchovanců a u každého výtěru jsem likvidoval špatné, poškozené, s deformacemi a pomalu rostoucí ryby... Takže zabíjet ryby pomocí co2 apod mi nepřijde dobré takže já si vylovil špatné kusy a prostě prostě plesk. U toho nemocnýho to bylo něco jinýho ale i tak to byla dle mne pro něj rychlá smrt...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   01.08.2011 21:05 Rakvista
smidakkuba napsal: Já ho vzal za ocas a třikrát s ním vší silou švihnul o stůl. Jak můžeš vědět že byla hned na první ránu tot?Nejsi si jistý ani počtem ran,se zamysli když tě někdo veme za nohy(u ryby za ocas)a jebne s tebou o desku...tak to asi také nebudeš mít za sebou hned na první pokus,budeš maximálně okamžitě dobitej,ale ne tot.O tom že by ti na té rybce aspoň náznakem záleželo to také nesvědčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 20:49 S Muž invalida [3881] Re: Andy
Abych to tu rozhejbal...co takový čičííííí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 20:41 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Designer
Sice si to neuvědomuje ale může nějakou dobu trpět a bilest aspon malou podle mě vnímá.Nevím co ti na švihnutí nepřipadá šetrné.Stejně tu rybu musíš vzít do sítky následně do ruky a do nádoby a tam se to zybtečně prodlužuje.Takhle ji vatáhneš akorát ji nedáš vedle ale prostě jednoduše švih švih a je to.Už na poprvé byla mrtvá a nehýbala se ale švihnul jsem třikrát možná 4x možná i 5x a pak jsem jí říznul abych měl 100% jistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 20:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Andy
Pomoci CO2 se da ryba uvest do narkozy, tak ze se zase probere. Kdyz se to prezene, uz se neprobere. Myslim, ze je to dost setrny zpusob, ja bych nic nenamital. Svihnout s rybou, ne ze bych to nezvladl, ale osobne mi pripada setrnejsi ji zmrazit. Ona totiz nema moznost poznat, ze se to deje, jeji teplota je stejna jako teplota vody, jeji zivotni funkce pomalu ustanou, a nemyslim si, ze by se takto trapila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 18:58 popelnik Re: Andy
Já se přiklánim k tomu: švihnout pořádně o zem je to rychlovka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 16:27 Muž Andy [0] Re: smidakkuba
Souhlas, že nejrychlejší je jí uříznout hlavu.

minimálně na člověka to účinkuje postupně... Že ho to omámí do takový míry, že nejdřív usne a zemře na nedostatek kyslíku ve spánku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 16:19 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Andy
No nevím jak vy ale já když jsem měl nemocnýho terče tak jsem ho vytáhnul škubal sebou.Já ho vzal za ocas a třikrát s ním vší silou švihnul o stůl a nakonec podřezal pod hrdlem.Podle mě nejrychlejší smrt.S tím CO2 mi to připadá trochu jako trápení protože to nějakou dobu trvá než se udusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 16:12 Muž Andy [0]
Bohužel jsem musel toto poprvé řešit, protože jedno z mých danií pruhovaných začalo být velice slabé, divně nekoordinovaně plavalo, škubalo sebou a ani nepřijímalo stravu, změna nenastala ani po 4 dnech v karanténě.

A mam pocit, že dobrý způsob usmrcení je do nějaké uzavíratelné nádoby nalít sodovku(nebo cokoliv s vysokým obsahem CO2, u mně konkrétně 5g/l) rybku tam hodit, uzavřít a nechat udusit.

Minimálně pro člověka je udušení oxidem uhličitým, jeden z nejlepších způsobů smrti.
Nevíte jestli je ok i pro ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.10.2010 16:20 tomas120 Re: 2lizard
P.S. Krom toho - ryby nemají vyvinutý nervový systém tak jako mi neuvědomují si sami sebe, tudíž necítí bolest a netuší, že je to jejich smrt. ;-) Túto somarinu si odkiaľ zobral... Majú práve že dobre vyvinutý nerv. systém, samozrejme nedá so to zrovnávať s ľudským telom... A počul si už niekedy o strese rýb? Ako akvarista by si mal vedieť o tom niečo vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 20:22 Muž roper [10] - CichlidyRe: PT
No ale to už je úplně o něčem jiném, než jí minuty zamražovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 11:18 Muž PT [89] Re: roper
No ale led do vody umi dat kazdy. Vytvori se tak lazen (po ustaleni) o teplote +-0 C. a rybu jen vhodit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 00:53 Muž roper [10] - CichlidyRe: 2lizard
Za necelů minutku? Co to je za mrazák? Snad nějaký reaktor? Trvá dlouho, než se teplota sníží natolik, aby to zabilo rybu. Vydrží nízké teploty. Rána je rána a říkejte si co chcete. Ne nadarmo mám doma MVDr. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 00:16 Muž 2lizard [7] Re: tomas120
Vždyť jsem to popisoval výše - nějakou chvilku klepeš zimu (to není tak strašné) a pak přichází takový euforický spásný pocit teplíčka a únavy - pokud usneš konečná ;-) . Žádná bolest, žádný stres. Ryby to budou určitě cítit mnohem rychleji, nemají takový termoregulační "systém" jako my.
Dnes jsem likvidoval bohužel další ancitruse - dal je do vaničky s vodou z akva, šoupnul do mrazáku a zapnul funkci "turbo mražení" - za necelou minutku je konec.

Kdysi jsem takto zamrazoval holata pro Trachemis Ellegans, neb to bylo v době "klasických" mrazáků bez funkcí turbo, trvalo to nějakých 10min. Když se zhaslo, přestali pískat, začali se k sobě tulit a více chvět, pak usly a bylo hotovo.

Myslím si, že naše drahé polovičky nemají srdce (tak jako já) s nimi mlátit o zem, střihat hlavy ap., tak si myslím, že z jejich pozice je toto nejhumálnější.

P.S. Krom toho - ryby nemají vyvinutý nervový systém tak jako mi neuvědomují si sami sebe, tudíž necítí bolest a netuší, že je to jejich smrt. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 23:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: lushije
...myslím, že umrznutí je jedna z těch přijatelnějších variant...
Ano - pro teplokrevného živočicha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 22:50 lushije Re: tomas120
k tomu umrznutí - jinak to vnimame my, teplokrevní živočichové a jinak studenokrevná rybka. myslím, že umrznutí je jedna z těch přijatelnějších variant... i když tuto metodu nepoužívám, protože s mou pamětí bych tam rybku nechala asi až do Vánoc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2010 21:58 Mystka Re: 2lizard
Ja nastastie chovam len male endlerky a ked uz ma prist k najhorsiemu, tak ich jednoducho rozpucim. Polozim na servitku, zakryjem a niecim tvrdym ju rozpucim. Vsetko to trva len par sekund. Je to rychle a snad rybicka trpi minimalne. Mne osobne to robi velmi zle, pretoze sa na to pozeram prilis citovo. Rybiciek mi je vzdy luto, pretoze ja sa o ne staram (zivot v akvarku si nevybrali) a mrzi ma, ze musim rozhodnut o ich zivote, ci smrti. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 20:30 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: 2lizard
Ja pouzivam latku (clove oil) hrebickovy olej-eugenol(tady se to nato primo prodava),ta se namicha ve spravnem pomeru s vodou v kelimku ryba v tom usne behem par minut a pak se prida druha davka a ryba se uz neprobudi(a kdyz jo tak zjisti,ze je mrtva). :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.10.2010 20:02 tomas120 Re: 2lizard
Robíš si srandu? Skús si na minutu strčiť ruku do mrazáka a som zvedavý ako sa budeš cítiť. Alebo bude stačiť ked chvíľu podržíš mrazené mäso...

Pokiaľ zamrzne to chvíľu trvá, než by si ju tresol o zem, to je rýchle a okamžité zabitie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 19:50 Muž 2lizard [7] Re: invalida
Neberu žádné bludy z netu, skor ne o rybkách. Ale obecně se bere jako nejhorší smrt utonutí, plamen, oběšení. Nejlepší (z těchto variant) je právě umrznutí - ostatní (jako je pád z výšky ap.) je někde uprostřed. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:55 Muž roper [10] - CichlidyRe: 2lizard
Já už jich pár poslal na onen svět.
Vždy mi posloužila rána o beton. Rychlé, bezbolestné a šetrné :-D. To budou reakce hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:06 S Muž invalida [3881] Re: 2lizard
To teda meleš blbosti který si někde vyčet..bohužel podobnejch bludů je plnej net...nezní to hezky ale takový mlask o chodník je nejmín bolestivý a hlavně nejrychlejší ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:03 Muž 2lizard [7]
No nevím, ale z nejhumálnějších mi právě připadá to "zamrazení", skor, když váš mrazák dokáže "rychlé mražení", než stříhání hlavy, spláchnutí do WC, mlácení kamenem.

Při poklesu teploty, skor u těch zvířat, které nemají termoregulaci je poměrně rychlé a bezbolestné - prostě jim začíná být zima, pak padnou do šoku (o kterém tělo neví) a pak je konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 08:18 Muž NASREDDIN [1383] Re: Deathbull
Deathbull napsal: navíc pokud potom někdo splachuje tak .
Tak jedná v rozporu s veterinárním zákonem č 166/1999 Sb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 06:49 Muž Landvir [57] Re: ustavprochore
Byl to jen z nouze příklad, muze to udelat treba venku o silnici, každopádně rybka to má rychle za sebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 23:31 Žena ustavprochore [567]
Asi jsem divná, ale představa všelijakých bakterií, virů a bůhvíčeho ještě rozprsklých někde po bytě, se mi teda moc nelíbí. hmm A nejde jen o hledisko estetické, ale i zdravotní. Třeba u ryb z importu víte houbelec, co se vám sem dostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 23:06 Muž traktorysta [26] - LabyrintkyRe: Deathbull
nejlepší smrt je sodovka + mražák. je to humánní (teda piscesní), rychlé, bezbolestné a taky...řekněme...esteticky přijatelné a nedrastické. splachování záchodu je poměrně brutální a navíc může mít další negativní důsledky (přenos případné infekce atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 18:31 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: janaskodka
Své ryby mám také rád, ale vhození ze síťky do hrnku s vařící vodou znamená smrt v setinách vteřiny, navíc pokud potom někdo splachuje tak snižuje riziko zavlečení nemocí dále. Můj strýc měl také velice vychytanou metodu, měl velkou bandasku s tekutým dusíkem...ale to ještě dělal tenkrát v Tesle:) To mi přijde asi nejlepší, ale sežeňte to že...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.09.2010 09:49 jankaskodka Re: stetinka
co to je za blazna ze sparit hocuvou vodou??? sak akoze to co je uz!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 08:40 Muž NASREDDIN [1383] Re: stetinka
To asi nebude zrovna milovník zvířat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.09.2010 20:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: stetinka
...spařit vroucí vodou...
Prasárna! :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 20:36 Žena stetinka [270]
Krček na svých přednáškách hlásá, že nejlepší je spařit vroucí vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   21.09.2010 18:33 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JagerMaister
splachovani do zachodu no no lepsi je rybku uspat sodovkou a rychle usmrtit prerusenim patere
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   21.09.2010 18:08 JagerMaister
Neviem, co tu riesite. Normalno ich splachnut do WC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 18:55 Muž sux [117] - AmerikaRe: pavliina
Neonku chytnout za hlavu a zmáčknout... Možná to zní drsně ale je to rychlé... :-O Rozhodně je to rychlejší než CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 18:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: pavliina
U betty jsem použila ledovou tříšť a smrt trvala déle než s CO2... ale u betty mě lepší způsob usmrcení nenapadl...
Kdyby bylo nějaké "příště", pak příště použijte CO2 i u bety. Že si přilepšuje labyrintem neznamená, že tuhle rybku CO2 neusmrtí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 16:53 Žena pavliina [50] Re: sux
Tak si neumím představit jak u malých ryb lámu páteř hmm , třeba u takové neonky. To není trápení, žmoulat ji v ruce a snažit se jí zlomit páteř??? Já volím jednoznačně CO2, to trvá jen pár vteřinek. U betty jsem použila ledovou tříšť a smrt trvala déle než s CO2 sad ... ale u betty mě lepší způsob usmrcení nenapadl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 15:29 Muž sux [117] - AmerikaRe: deathfoe
Tak pokud bych měl "utratit" rybu, o kterou se starám dejme tomu 5 let volil bych i pro ní (možná i sebe )nejrychlejší způsob. Těžko má někdo z nás elektrickou lázeň na průmyslové zabíjení ryb. Tím pádem volím ten nejrychlejší možný způsob.U malých ryb rukou zlomit páteř za hlavou. Úchopem ryby břichem vzhůru, placem mezi skřele...Jako rybář nemám s tímto problém a omráčení ryby úderem do hlavy je dobrý způsob. O řezání hlav se snad dá mluvit jen když rybu chceme sníst což tady snad neplatí :-D
přerušení páteře nemusí znamenat oddělení hlavy a je to 100% ujištění, že jsme rybu usmrtili...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 11:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vhisky
Vodu s ledem bych vynechal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2009 11:25 Muž vhisky [45] Re: deathfoe
navíc už zde není co řešit.. nejlepší způsoby jsou voda s ledem a CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:27 Muž deathfoe [58] Re: wladys
Já jsem proti uřezávání hlav, rozšlapávání a házení o zeď, za prvé na to nemám žaludek a za druhé mám svoje ryby rád (ikdyž někdo může říkat, že když je mám rád, tak jim mám řezat hlavu), tak proč bych si měl tu rybu naposled pamatovat jak ji řežu hlavu? Já volím vodu sycenou CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   08.07.2009 19:12 Muž wladys [291] - CichlidyRe: petig
petig napsal: Voda s rozdrceným ledem rozhodně není humální způsob. Umřít na podchlazení je dost nechutný způsob.
Studenokrevní živočich těžko umře na podchlazení.Prostě postupně přivykne okolní teplotě a pomalu "usne" je to bezbolestné.Takže kdo na to nemá žaludek ,aby praštil rybu po hlavě a přefíkl ji míchu...je to docela dobrý způsob.Podobně i ta sycená voda CO2.
Prosím nesplachovat živé ryby do záchodu! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2009 18:53 Petig Re: eleonen
Voda s rozdrceným ledem rozhodně není humální způsob. Umřít na podchlazení je dost nechutný způsob. Z pohledu humálnosti je asi opravdu "nejlepší" způsob nemocnou rybičku udusit ve vodě s vysokým obsahem CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 14:57 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Michelle051
No kdyby to tak bylo nebyl bych proti!! A ne za vše protizákonné se hned zavírá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:40 Michelle051
sportsmen napsal: Podle zákona lze na zabití ryby použít pouze jeden postup a to v přesném pořadí.
1. Omráčit rybu úderem tupého předmětu do hlavy v oblasti mozku
2.vykrvit rybu proriznutím žeber a nebo hlavové tepny.

No a to akoze tich co splachuju rybky to zachoda zavru ci co ?? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:29 Žena eleonen [10] – jak?
Dát ji do vody s rozdrceným ledem, je to docela rychlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 20:20 Muž grizly [145] Re: Somali
Ten napad se sklenicku byla jen takova parodie (nemyslel jsem to vazne) na vsechny ty prispevky otom ze se ty rybicky "N E T R A P I", kdyz je davaji umrznout do lednicky nebo udusit do sifonu.To omraceni el.sokem jsem myslel pri porazce zvirat na jatkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 20:00 Žena Somali [98] Re: grizly
Pokud píšeš o usmrcování ryb, pak zákon na ochranu zvířat proti týrání uvádí toto: "Vykrvování ryb při prodeji a pro vlastní potřebu se provádí po omráčení silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy přetětím žaberních oblouků nebo přetětím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou." Konkrétně je to paragraf 5f, odst.5. Čili o elektrickém proudu v této souvislosti ani slovo. Jinak je kromě úderu a el. proudu pro omráčení povolen i CO 2 ... A drůbež pro vlastní potřebu nemusí být před usmrcením omráčena...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 19:49 Muž grizly [145] Re: J4ck
A co treba tenhle zpusob: Do sklenicky s vodou date lzicku soli, aby se zvysila el. vodivovost, rybicku, dvema dratky privedu do sklenicky proud ploche baterky 4,5 voltu a mame takovou "elektrickou sklenicku" smich Uz to tadu jednou bylo, jediny povoleny zpusob usmrceni je omraceni(uderem do hlavy nebo elektrickym sokem) a nasledne vykrveni. Kazdy jiny zpusob je poruseni zakona a a dopoustite se takovym jednanim trestneho cinu! PS: jsem zvedavy, kolik dostanu minusovych bodu... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 19:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: petulevrtule
A co paralýza dýchacího centra po předchozí narkóze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2009 17:52 petulevrtule Re: Tomas01
Co jsem tak četla o smrti, tak nejhorší je udušení - což teda do sifonu, když se vhodí rybka...myslím, že nic moc...To samý líh...údajně nejkrásnější smrt, je umrznutí, že člověk ze začátku má sice zimnici, ale pak časme nastoupí pocit euforie a pomalu a prý příjemně usíná.Takže já bych volila to zmražení. Jinak teda doufám, že se tímhle nebudu muset ještě dlouho zabývat :-( nemám na to...Poctivě vyhazuju ven na lopatcei živé pavoučky, naháním mouchy ven z okna :-D atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 17:30 R Muž Mrakoplash [1776] Re: J4ck
Co je na tom lepší ? To že se bude trápit než umře ? Akorát to neuvidíš.
V lednici dojde k postupnému schlazení a v podstatě usne. Někdo to tu popisoval líp trochu pohledej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 16:51 J4ck Re: Mrakoplash
Nekdo nema zaludek na uriznuti hlavy... a podobne veci... podle me je to lepsi nez ji dat do sklenicky a do lednice jak tu nekdo psal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2009 16:45 Tomas01 Re: PetrP2B
Nejrychlejší je sodovka. CO2 je rychlé rozzureny :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 12:09 sokar Re: J4ck
To je prava,proto já nejdřív hodím o zem a pak až spláchnu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:45 J4ck Re: sokar
no jo...ale co kdyz s ni budu chtit placnout a trefim se blbe..a tim padem bude trpet jeste vic? On to kazdy dela podle sveho.. podle povahy a citu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:27 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: grizly
já myslím, že rychlejší je useknout(nůžkama ustřihnout) hlavu. jako vánočnímu kaprovi.
jinak je to na každém, na jeho síle, vůli, citu.
já mám zvířata rád, živá i ta na talíři. a kdo řekne, že nemám, ať je do smrti vegetarián.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:11 sokar Re: PetrP2B
Kolik to trvá několik sekund, minutu, dvě? Zbytečně to tím protahuješ.

Když s ní hodíš o zem či o vnitřek WC tak nestihne mět ani ten šok. Prostě je v mžiku po ní, což splní účel co nejrychlejší smrti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 08:57 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: grizly
Neprijde mi, ze ve vode o teplote cca 0 st.C, umira pomalu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 08:50 Muž grizly [145] Re: Horác
Vypadlo mi pismenko a tak jsi to asi spatne pochopil. Takze sni mrsknu(prudce hodim) do zachodove misy, ktera je z porcelanu a tim ji okamzite zabiju, pak ji teprve splachnu.Nic rychlejsiho neexistuje. To ze se nekomu nechce takhle zabit rybicku je ciste jeho vec. Radsi ji daji na led nebo do sifonu a divaji se, jak jejich milovana rybicka pomalu umira.Co je tedy humannejsi? no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.04.2009 23:03 Muž Horác [3942] Re: grizly
Tohle téma se jmenuje humánní utracení nemocné rybky. Spláchnout rybu do záchodu a nechat ji pomalu chcípat někde v kanalizaci je všechno možné, jenom ne humánní. Já tohle téma pochopil tak, že se tu hledá rychlá (= humánní) alternativa právě vůči tomu záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 22:40 Muž grizly [145] Re: sokar
Byla to jen narazka na napady typu ...rozpustit v hydroxidu...a jine podobne, debilni uvahy.Souhlasim stebou. Mrsnu sni do zachodu a hned ji splachnu.Pro ty, kteri se boji zavleceni nemoci do nasich rek mam vzkaz: nedivejte se tolik na TV! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 20:42 sokar Re:
Jasně.Budeme se předhánět kdo vymyslí nejoriginálnější způsob usmrcení.Co třeba gilotina?? rozzureny
Myslím si že nejlepší je stejně co sem psal níže a sice hodit s ní o zem.
Drcení asi taky funguje,ale tak moc se mi nezamlouvá. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 19:37 Muž filipsi [1295] Re: Horác
Me se to moc nezda take, sice to tak v prirode funguje, ale take je vetsina zvirat v prirode promorena strevnimi a jinymi parazity. U velke vetsine rybich nemoci je sice prenos a problemy vylouceny, a navic je rybka oproti kocce malinkata, ale cilene davat domacim zviratum zrat vsemozne nemocnou potravu mi neprijde ok. Ale mozna to je pouze problem vkusu, jako u nekoho nechut rybku rozdrtit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 19:20 Muž PentueR [256]
Marek_kst napsal: najhumannejsie bude ked rybku este zivu splachnete, ma sancu na prezitie
To myslíš vážně? Tobě by se líbilo sjet si odpadem do splašků a pak (s trochou štěstí) zaplavat si v čističce a pak třeba v našich čistých a vytemperovaných řekách? Go on!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2009 19:18 Muž Horác [3942]
pařa:) napsal: jiste nemocnou rybu dat kocce chytre ne
Co se ti na tom nezdá? V přírodě je přece zcela běžné, že lovena a sežrána jsou především nemocná, moc mladá nebo moc stará zvířata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 18:29 HaZetka Re: geminka
Do studené perlivé minerálky. Je to pár vteřin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 13:59 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe:
Tak som sa tu dočítala všeličo zaujímavé. Môj spôsob "dožitia" v nádobke teda asi nebude príliš humánny. Aj keď som si to myslela. Asi prejdem na tú sodovku. Má to logiku. Myslím, že na odstrihnutie hlavy, alebo úder kameňom nemám žalúdok. Aj keď je pravda, že vianočného kapra zabíjam ja, lebo v rodine na to nikto nie je schopný. A toho veru popravím ostrým nožom. Nie je mi to po vôli, ale musím to urobiť.Dik za rady a dúfam, že takýchto povinností bude pre všetkým čo najmenej. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 13:34 Muž burdal1 [1] Re: PetrP2B
No muj problem asi je, ze vlastne nevim, co ma byt v tomhle pripade to "humanni". Me slo vzdy o rychlost a ta je u "drceni" myslim bezkonkurencni. Nekolik sekund priprava (ze sitky mezi noviny) a vlastni "drceni" probehne ve zlomku sekundy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 12:11 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: burdal1
Prjde mi to pomerne humanejsi, nez rybku "drtit" ci jinak podobne usmrcovat... Ale je mi jasne, ze toto muze vyvolat debatu, lidi, kteri budou obhajovat sve zpusoby. Byla to jen odpoved na zpusob, nikoliv vnucovani, ze zrovna tento je nejlepsi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 12:02 Muž burdal1 [1] Re: PetrP2B
Ja si pripadam jak v risi divu. Mineralka, lih, led... Jake jsou k tomu duvody oproti rychlemu rozmacknuti/rozslapnuti? To se ptam vazne, protoze me zajima, proc nekdo voli z meho pohledu pomerne exoticke zpusoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 12:00 sokar Re: Landvir
S tym souhlasím taky.
Nejlepší je rybku rychle vylovit, vzít ze síťky do ruky a co nejsilněji s ní hodit o zem.
Mačkání a řezání či stříhání hlav se mi moc nelíbí. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 11:42 R Muž Silent [5949] Re: Landvir
Pokud už není jiná možnost usmrtím rybku dekapitací. Prostě malé ustřihnu hlavu ostrými nůžkami, velké totéž nožem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 11:31 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Landvir
Ja to delam ledem, do nadoby dam ledove kostky s vodou, kdyz voda poradn eprochladne, dam mezi rybku. Nebo se da rybka vhodit do nadoby s lihem. Oboji je rychle a myslim, ze se rybka moc netrapi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 11:29 Muž Landvir [57] Re: kapusta
Já myslím že nejšetrnější bude prasknout s ní o nějakou tvrdou podložku a má po trápení. A to myslím vážně. Je to mžik a už neví o světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 11:19 kapusta Re: geminka
Dej jí do nádoby s trochou vody z akva přílévej tam neochucenou bublinkou vodu (sifon).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 10:41 Radovan87 Re: geminka
já bych jí dal jako potravu, třeba želvě....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 09:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: geminika
Nechat rybku pomalu umírat ve skleničce vody je také týrání, jen trochu jiného druhu, než "aby ju to mlátilo niekde v potrubí v hnusnej vode"...
O šetrném utrácení rybek toho bylo i na těchto stránkách napsáno hodně, jeden "návod" připojím: Pokud jde o rybky malých rozměrů, vylovte je, vložte do papírového ubrousku a silně zmáčkněte.
Je to šetrnější způsob, než nechat rybky hodiny umírat. Větším rybkám ostrým nožem odřízněte hlavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 09:25 geminika – Ako šetrne utratiť chorú rybku?
Vie niekto iný šetrný spôsob, ako pomôcť rybke zo sveta, aby sa netrápila? Hodiť do WC, je podľa mňa surové a bezcitné. Ja ju vylovím do pohára a nechám ju v kľude, bez ozobávania druhými rybami umrieť. Až potom putuje do WC. Možno sa aj takto trápi, ale zdá sa mi to ľudskejšie. Veď tá rybka mi robila radosť, tak by sa ju patrilo nechať v kľude zomrieť. A nie ešte aby ju to mlátilo niekde v potrubí v hnusnej vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 17:08 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Voloďka
To záleží na koncentraci CO2. Ale v podstatě je to možné.
Dříve jsem CO2 používal k narkotizaci rybek. (Ale to už jsem tu psal...) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 12:40 Žena Voloďka [59] - TetryJohan
chvíli prostě usnete a za čas se neprobudíte..
Takže když hodím rybu do toho CO2 a za dvě minuty ji dám do normální vody, tak se mi probudí ze spánku? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 09:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Ono je celkem jedno jak dlouho to v sodovce trvá. Je to bezbolestné. Prostě CO2. Vy když spadnete do díry, kde je více jak 10% CO2, za chvíli prostě usnete a za čas se neprobudíte..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 23:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Nobody
...při nedostatku vzduchu použijí labyrint. Pak Vám dost těžko zemřou a trápí se...
Praktickou zkušenost s utrácením labyrintek nemám, takže nevím, jestli se trápí...
Domnívám se ale, že pokud tyto rybky nedokážou "vypnout" dýchání žábrami, CO2 se jim dostane do krve, tam se naváže na hemoglobin a také způsobí acidózu a následnou paralýzu dýchání.
Přitom v první fázi otravy by mělo dojít k postupné narkotizaci a teprve později k zadušení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 22:21 Nobody Re: Sid
Mají,ale při nedostatku vzduchu použijí labyrint.Pak Vám dost těžko zemřou a trápí se.
Jedině nádobu,kde je utratíme,hermeticky uzavřít. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 22:21 oldkiwinka Re: Sid
Trvá to u nich déle, kdysi tu na foru bylo, jak se někdo divil, že mu v minerálce bettka neskapala. No, vydrží tam déle díky přídatnému labyrintového orgánu. Ale o tom určitě víte své:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 22:14 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tereza
A pozor, sodovku nepoužívat u labyrintek!
Pročpak? Labyrintky nemají žábra? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 21:25 Tereza Re: sportsmen, Jirka
Teda já si pod pojmem "utratit akvarijní rybu" představím paví očko a ne kapra :-D Jinak hlasuju pro sodovku, hydroxid je krutý, vždyť začne rybu rozežírat ještě zaživa! ne To pro ní musí být hrozná bolest, i když třeba netrvá dlouho, hnusná smrt brrrrr. A pozor, sodovku nepoužívat u labyrintek!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 12:26 Muž sportsmen [62] Re: Jirka
Podle zákona lze na zabití ryby použít pouze jeden postup a to v přesném pořadí.
1. Omráčit rybu úderem tupého předmětu do hlavy v oblasti mozku
2.vykrvit rybu proriznutím žeber a nebo hlavové tepny. Tento postup se používá při zpracování ryb. Ale v akvaristice lze s úspěchem take použít. Nejlepsí je rybu kterou chceme utratit zabalit do hadru a úderem do hlavy ji zbavit života. v případě akvaristiky stejně dojde k porušení lebky a následnému vykrvení. Takže utrecenou rybu pak nemusíme vubec videt a i s hadrem ji vhodit do kose. Hadr na hlave ma ucel i ten ze ryba je po zakrati oci pred utracenim v klidu a nemlati sebou !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 10:17 Muž Jirka [10] – hydroxid
Když jsem potřeboval zabít víc ryb, postupné uřezávání hlav bylo nechutné, tak mě napadlo nalít sodovku 1,5l do kýble a přidat hydroxid sodný (používá se k čištění odpadů). Pak jen rybu vhodte. Je v mžiku mrtvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2007 17:30 Muž Horác [3942] Re: kolikoj
Takže tu rybu radši necháš pomalu chcípat a trápit se - pro dobrý pocit, že jsi se alespoň pokusil vyléčit ji? hmm A máš na to znalosti? Umíš spolehlivě určit diagnózu? S vyjímkou několika málo nemocí to nedokáže ani veterinář (bez pitvy a mikračky je to jen věštění z koule).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2007 14:36 kolikoj Re: ARKMAN
Anebo ji hodit do řeky. Tam umře, anebo uplave do moře a tam ji sní žralok. hmm A navíc já bych nedokázal ustřihnout nemocný rybě hlavu, když vím, že se v tom akvárku měla ještě dobře. Ale kdybych mohl, tak bych ji uzdravil, nebo pokusil, a nemusím zabíjet ryby proto, že divně plavou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2007 00:16 ARKMAN
Jsou ze středověku záznamy(a novodobé teoretické studie to dokazují), že hlava oddělená od těla ještě několik sekund vnímá a je při vědomí dokud ji nedojde kyslík. Jsou záznamy o tom, že v mnoha případech katem uťatá hlava ještě sledovala očima chození osob kolem(ještě asi 30 sekund). Pro vysvětlení - v případě bezvědomí nebo kómatu zornička nereaguje na žádný pohyb ani mrkáním. Nejinak tomu bude tedy u ryby(i když nemůže mrkat, tak nervová soustava je u ryby jednoduší a tudíž méně náročná na energii než savčí - při čistém řez může hlava něco cítit i když přerušíme páteř) Takže 100% je jedině rozdrcení CNS (tedy hlavičky) tupým předmětem ;-) S přimhouřeným okem i nemrznoucí směs podchlazená hodně pod 0C ještě ok... to by měla být ryba mrtvá hned. Takový kompromis pro "estetické humanisty" - tedy ty co za humanismus pokládají metodu, při které neteče kečup a neblijou :-D Co se týká CO2 tak si nejsem jistý délkou "uspávání". V podstatě by to mělo působit sedativně tím, že tělo prostě s hodně CO2 nemá energii na hýbání ani na nějakou přehnanou nervovou činnost(ale třeba u člověka při potápění hromadění CO2 způsobuje křeče v hrudníku)a vzhledem k velikosti rybích tělíček bude trvat uspání v řádu desetin sekund - tedy dříve než umírání.Když to vezmem podle směrnice na porážku jatečního, tak to asi splňuje normu(zvíře musí být omráčené a v kómatu, když umírá)

školníma známkama bych to hodnotil takhle:

1. Rozdrcení šutrem nebo kladivem,mrsknutí o zem, tekutý dusík(?), výbuch :-D
2. Rychlozmrazení, CO2
3. Mrazák
4. Nakrmení jiných zvířátek(i když to je uplně jiná kategorie, protože tohle je přirozené)
5. spláchnutí do hajzlu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2007 13:38 conwiq Re: georged
No a co tak ji normálně klepnout. to je nejrychlejší způsob ne? ;) Místo toho lidi vymýšlí nesmyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2007 12:05 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: ufinka
Nejhumánější je asi smrt elektrickým proudem (používám k tomu starý armádní telefón s kličkou, kde se zatočí a je to)... ale většinou dostanu pecku i já :-D. Jinak ryby jsou studenokrevné organismy, takže mrazák je myslím taky přijatelná možnost, ony vpodstatě opravdu usnou. Nejhorší je myslím možnost WC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2007 09:33 Štěpán Re: ufinka
a na malé rybky stačí i v parnu dát do savých novin ven. Takové usušení je taky docela rychlé. ne rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2007 03:36 Sarr Re: ufinka
Tak to s tebou ufino souhlasím. Ale stejně si myslím, že nejčastější verzí utrácení rybek bude asi tobogán na wc. Myslím si že přísloví sejde z očí sejde z mysli tady bude platit asi tak na 110% ano . To že ryba v kanalizaci může ještě chvilku žít toho člověka co ji spláchnul zajímá asi tak jako člověka zajímá posledních pár minut života koťat, které hodil s kamenem v pytlu od brambor do rybníka. tone
Jo a zase na druhou stranu, abych nebyl zas až tak chytrej......já zrovna moc humální k těm ubohejm rybkám také nejsem, když krmím ty dvě svoje nenažraný rohatky. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2007 23:00 Žena ufinka [28] - Asie
Utrácení ryb je dobré probírat, protože velká většina splachuje do záchodu, kde ryba ještě dlouho přežívá! Pokud není žaludek na bác do hlavy, tak použít mražák, a na malé rybky stačí i v parnu dát do savých novin ven. Takové usušení je taky docela rychlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.08.2007 20:57 Sarr Re: Nik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku To není potvora! To je moje žabka ano ! Žabka rohatka!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2007 20:53 Muž Nik [191] Re: Sarr
co je to za potvoru? Má fakt dobré mimikry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2007 20:43 Sarr
Fotka k příspěvku To je můj způsob usmrcování rybek. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 20:29 Muž reaver [16] - RostlinyRe: Marwin
Ja som to nastastie musel robit iba raz. A to s neonkou. Zvolil som noznice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 17:26 Ondrej Re: PT
No kdyby slo o co nejrychlejsi podchlazeni ryby, tak vemte led a nasypte do nej sul - tim se led rozpusti, ale bude mit teplotu nizzsi nez nula a tim ze je tekuty tak bude tepelna vymena rychlejsi. Ale nejrychlejsi se mi zda rozdrtit kamenem, palickou - jak pisete ze se v ledu cuka dve sekundy, tak takhle se necukne ani sekundu a to je pro ni myslim nejlepsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.05.2007 16:29 Muž PT [89] Re: Horác
Mi se osvedcilo hodit je do studene (skoro mrznouci) vody. Voda temer zmrzla, uz napr krusticka ledu z mrazaku. Ryba vhozena se asi tak 2 s cuka, ale pak je po ni. Takze to asi neni tak rychle jako metoda sutru nebo ziletky, ale je to i pro slabsi povahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.05.2007 16:20 Muž Horác [3942] Re: Marwin
Vám to nepřijde humánní? A co si vlastně pod tímto pojmem představujete? HUMÁNNÍ usmrcení v tomto kontextu znamená RYCHLÉ usmrcení. Nemá to nic společného s tím, jestli na to máte nebo nemáte žaludek. A už vůbec nemá smysl argumentovat způsobem "představte si, že by to někdo udělal vám". Nehumánní usmrcení je, když rybu jednoduše spláchneme do WC a necháme ji pomalu chcípat v kanalizaci. Přetětí šíje ostrým nožem nebo žiletkou, silný úder, vychlazená voda či oxid uhličitý působí okamžitě a proto jsou z tohoto pohledu jednoznačně humánní. Znovu opakuji, že to nemá nic společného s tím, jestli na to máme žaludek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 16:07 Muž j_j [18] Re: Marwin
Málokdo má raka či kraba. ;-) Ale praštit tu rybu je prostě je pro ní nejmenší utrpení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 15:59 Marwin
No precetl jsem si tu vasi diskuzi a nevim prijde mi to nehumalni bouchnout ji co kdyby jste byli nemocny a nekdo vas zabalil do koberce a poradne bouchnul do hlavy rychle ale bolestive hop , mrazak to mi teda fakt neprijde uz vubec humalni. Ja to resim tak, ze kdyz je holt nemocna, tak ji odlovim a nabidnusve krabici je to takovej prirozenej kolobeh. Ale vetsinou rybky nestaci ani onemocnet jelikoz po vypusteni do akva mi prezivaji tak dva tri dny krab je krab rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2007 16:20 Muž Sprachys [48] Re: chicko
Nezodpovědné a rozhodně to není šetrné. Doufám, že teď bys to už neudělal. :-( Někdo to řeší taky tak, že je hodí do nasyceny vody, to je omráčí a když tam bude déle, tak umře a nebo ji vyndá omráčenou a pak ji zařízne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2007 17:51 Muž chicko [124]
Zaživa jsem se ryby zbavoval jen jednou....Splachljesm ji do zachodu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 17:26 Sidonius Re: Mrakoplash
Umělé dýchání z plic do labyrintu po předchozím požití olomouckých (přesněji - loštických) syrečků nemusí být spolehlivým řešením.
Vážně - že by CO2 na labyrintky nefungovalo? Jedině, že by měly nějaký vypínač respirace žábrami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 15:13 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Sidonius
Side a jaky postup u Labyrintek ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 14:36 Sidonius Re: pavlina
Takže CO2? Já byl vždycky pro! ano
Něco by o tom mohli vědět ti dva včelaři, co diskutovali u flašky a topili si v uzavřeném prostoru PB kamny... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 07:48 Muž A2C [25] - SumciRe: petra
Takže asi jedniný tu mám skúsenosti z profi chovov od profi akvaristou a my sme to robily týmto spôsobom: ak bola ryba malá dali sme ju Perutínovy (rychlá smrť) ak bola ryba väčšia (závojnatka) dali sme ju Anténovcovi škvrnitému (trochu pomalšie ak nemal práve hlad) to boli rybi ktoré nemali šíriteľnú chorobu (nedokázali nakaziť iné) a ak to bol Diskus tak veľmi studená voda to bola smrť tak do 15s ostatné sa dávali mačke takto to robia profíci ktorý ma to naučily (ale tiež je problém zohnať Perutína a Anténovca takže sa to nedá až tak praktikovať) ja to riešim záchodom alebo Kocúrom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 23:48 Muž j_j [18] Re: Anonym
Ale v tom případě dej pozor na nespotřebované zbytky ryby, protože ty mohou být zdrojem plísně, která se u raků velmi špatně léčí,vždyt víš.... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 20:01 Muž [] Re: pavliina
Me staci rak. Rybu prelovim do akva k rakovi a on si ji v noci chyti a sezere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:51 petra Re: Všichni
Tak rybka to má za sebou .A jak? Do kelimku odnest ven, vylit na zem na ni noviny a klepnout cihlou.. Rychlé, o ničem nevědela, hned to mela za sebou. A ja sem to taky prezila. Myslim ze je to to nej. Člověk má jednou za toho živočicha nějakou zodpovědnost, tak by se měl umět překonat a udělat i to, co mu není příjemné. Rozhodně lepší než vařit vodu rozzureny Nebo sledovat jak se cuka v bublinkách :-( Nebo strkat do mražaku. To je alibismus.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 21:43 Sůva Re: pavliina
Já jsem rybář a nerad lovím na na "živou" rybku, která je za živa prošitá ocelovým lankem a osedlaná dvojhákem. Proto to žeším ránou o zem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 18:56 honky Re: Granule
Tady to je taky celkem humáč. mě se nejlépe osvědčilo rychle mrsknout s rybou o zem. A ani jsem se (prominte mi ten výraz) nepoblel, ryba byla hned mrtva a netrapila se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2007 16:31 Žena katunka [158] Re: pavlina
Vzhledem k tomu, že všechny názory jsou čistě teoretické (nikdo z vás asi ještě nebyl podříznut, zmražen, či udušen :-P ) myslím, že záleží na každém akvaristovi a jeho přesvědčení...a taky žaludku. Já bych třeba rybku podříznout nemohla, protose přikláním k CO2....ale nikoho nepřesvědčuji, že to rybku pak nebolí...fakt to nevím...nechtěl by to někdo zkusit a pak v zájmu rybek podat zprávu ze záhrobí? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 14:32 AkinoS Re: Granule
Jak víš, že pomalu usíná? :-O Nejlepší možná pro akvaristu, protože nevidí/nechce vidět, co se děje. Ale pořád lepší, než spláchnout do záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 14:26 Granule Re: petra
Nejlepší je opravdu rybu zmrazit. Vlzanou vodu do sacku a rybku dat do mrazaku. Ona pomalu usina..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 13:46 pavlina Re: Miluška
No teda.. Fakt by mě zajímalo co je pro rybku nej a co ve zdraví přežije majitel.. Ne každý má na stříhání a řezání žaludek že..
Než vařící voda tak to snad radši ten mražák. Blééé se mi nějak navalilo si představím tu vařicí vodu. A co udělají ty bublinky? To se ryby udusí ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.02.2007 11:05 Sidonius Re: Miluška
Jo, Asiati taky utrácejí psy a kočky před kuchyňskou úpravou vložením do kotle s vroucí vodou. Poněkud nechutné je, že i po vytažení z kotle a stahování z kůže, (jak jsem měl možnost vidět), se ta zvířata ještě na tyči s kovovým okem kroutila... Viděli jste, jak se v Libanonu vykládají z kamionů polomrtvá, zraněná, utrápená jateční zvířata? Pokud ne, buďte rádi. Ty obrazy by se vám vracely i při tak banálních příležitostech, jako je spekulace, že vroucí voda je humánním způsobem utrácení ryb!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 08:07 Žena Miluška [9] Re: petra
Hrozně nerada utrácím nějakou rybku. Pokud to jde snažím se jí vyléčit, ale všichni určitě dobře víme, že se to prostě pokaždé nepodaří a než se koukat na rybku jak leží na dně a umírá dva dny, tak ji hodím do vařící vody a rybka je mrtvá během 2sekund. Už jsem na toto téma lecos četla, nebo slyšela a říká se, že vařící a nebo ledová voda patří mezi ty nejhumánnější způsoby. Ledovou vodu jsem nezkoušela, myslím, že v té se rybka bude trápit déle, ale myslím, že je lepší rybičku rychle utratit, než jí splachovat do záchodu, jak to hodně lidí dělá ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 22:49 Sidonius Re: Caleb
O narkotizaci ryb pomocí CO2 jsem tady psal já. Stejně tak o využití CO2 při humánním utracení ryby. Opakovat se mi to nechce. Kdo má zájem, může si zkusit zadat do vyhledávače hesla "humánní", "narkotizace" ap.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 22:15 Muž j_j [18] Re: Caleb
K tomu mražení. To že ryba vypadá jako malátná, když jí mrazíš, tak to přeci ještě neznamená že netrpí. No nevim, je to sporný. Ale rychlejší a pro rybu i bezbolestnější, je jí "zgilotinovat" nebo ten kámen. Nechci se hádat. ahoj ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 21:37 zoo Re: petra
Uff, na rezani bych nemela, brr
Uz se to tady jednou resilo, vybrala jsem si z toho trojkombinacni variantu:
2x whisky s ledem a se sodou - jednou pro rybku, jednou pro akvaristu
alkohol, CO2 a mraz. Zda se mi to prijemna smrt, rychla a nevim, jeslti se v rybim zivote/smrti da rikat humanni. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2007 21:34 Caleb Re: Štěpán
Ale no tak pánové....copak ryby jsou savci (a navic treba medved ma taky zimni spanek...kdy se mu zpomali metabolizmus na minimum)?! Vsude se prece docteme, ze ryby prijimaji teplotu z okoli (jako napr. hadi a spol?) a v zavisloti na teplote se jim zrychluje/zpomaluje metabolizmus.

Pokud se tedy voda začne ochlazovat, rybka přejde do letargické strnulosti (kdy už o sobě zřejmě neví) a pod určitou teplotu a dobu se jí zastaví srdce, ne? Podle mě nic drastického. Byl bych rád, kdyby tuhle debatu ukončil nějaký studovaný biolog nebo veterinář, který 100% ví co a jak.

Jinak šlehnutí za hlavu, nebo střihnutí hlavy je podle mě taky rychlé, ale vyřaduje to silnější povahu :-)

Ještě bych dodal, dneska jsem musel usmrtit jednu rybku :-( tak jsem zkusil jemně perlivou vodu + lednici. Když jsem jí přelovil do té perlivky, tak se chvilku cukala (lapala po dechu?), pak byla nehybná a jen "dýchala". Dal jsem jí do spod lednice a vyndal až po pár hodinách, to už byla samozřejmě mrtvá.

Někdo tady kdysi taky psal, že četl o použití perlivé vody (1:1 s vodou normální = jemně perlivá?) pro narkozu ryb. Poté je lze zbavit větších parazitů pinzetou a po navrácení rybky do normální vody se prý probere a je OK....samozřejmě bude záležet na době trvání úkonu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 21:32 Muž [] Re: petra
Za mě to řeší moje žába rohatka. Asi to moc četrné není, ale i žába musí být z něčeho živa :) :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 21:09 Muž Sprachys [48] Re: j_j
Co se tyce strihani hlavy.... nevim nevim... Snad kdyz povedeme cistej rez ziletkou a bude to rychly a prerusime michu tak by se o tom dalo uvazovat. Ale humanost tehle metody uz je trosku o necem jinym nez hodit ji na kus ledu.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 21:00 Muž j_j [18] Re: shedlo
Nemám s utrácením ryb žádný zkušenosti(umíraj na stáří). Ale bohužel se jeví jako nejmenší trápení ty varianty, které jsou nejnepříjemnější pro člověka. Tzn. oddělení hlavy od těla nebo kamenová varianta. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 20:41 Muž Sprachys [48] Re: shedlo
kdyz ji hodis na kostku ledu tak je po ni za chvilicku a pak ji splachnes nebo hodis do kose.... tu perlivou vodu sem jeste nezkousel a doufam ze to ani nebudu potrebovat ale taky si myslim ze by to porad bylo lepsi nez ji davat zamrznot do ledu a pak si ji hodit treba do whiskey v kostce ledu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 20:22 shedlo Re: Štěpán
Nu říká se že usneš, ne? Myslím, že to ochlazení jde v mrazáku rychle.. Nemám na to, abych s rybou klepla (zvlášť s takhle malou), do záchodu ji živou házet nebudu. Pak je možnost bublinky, ale kdo z nás opravdu ví, co je lepší. Naštěstí jsem tohle musela řešit jen jednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 20:15 Štěpán Re: shedlo
Tak to jsou teda pěkně blbí, že to považují za humánní smrt...
Pozvolný umrznutí že je hezká smrt?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 20:07 shedlo Re: Štěpán a Sidonius
Tak samozřejmě, že pokud rybky lze vyléčit, tak ji léčím. Zmrazit jsem dala jednu neonku, která byla silně pokřivená a už divně plavala, nevěděla jsem, co to je, aby nenakazila ostatní. Odvolávám se na akvarity na nyx.cz, kteří tohle považují za humánní smrt:), radila jsem se s nimi o tom. Žabičky na pitevní praktika se taky dávají zmrazit, pokud se nezabijí plynem (což se taky dělá). Navíc se říká, že je to hezká smrt, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2007 19:03 Štěpán Re: shedlo
No tak Jano, taková chytrá holka a dělá takovou blbost! Víš jak se ta voda pomalu ochlazuje? Ty tu rybu strašně dlouho trápíš! Představ si, kdyby tě někdo zavřel do místnosti kde by se pomalu ochlazovalo, tak bys tam lítala jako šílená aby jses zahřála kdoví kolik hodin!!! V případě ryby to bude v řádu mnoha desítek minut, ale to je stejně naprosto nepřijatelný!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 18:44 kyduňka Re: petra
Myslim, ze nejlepsi by bylo ji opravdu prendat do nejake nahradni nadrze, aby nenakazila ostatni a tam ji zkusit nejak vylecit. Ale pokud to opravdu jinak nejde tak se pridavam k tomu kamenu. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 18:10 xx-kuba Re: petra
já ji vždycky ustřihnu hlavu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 18:06 petra Re: David12188
Perlivá voda? Mrazák? No to koukám.. Kamen je asi nejšetrnější..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:43 Muž David12188 [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: petra
Nevim ale uz se to pred casem probiralo a ja si myslim,ze nejrychlejsi smrt(pokud je to nutne)je dat rybku do listu novin a bouchnout kamenem,zni to mozna strasne,ale je to rychle a asi bezbolestne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:19 V. Re: shedlo
uff, mrazak? coze to je jen sranda, ze?
kdyz je nemocna nejaka rybka tak vytahnu takovy mensi akvarko a prendam ji do nej..teda pokud je mala...se skalarama je to horsi.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:18 Petr Re: Petra
Do vychlazené perlivé vody (ne limonády!!!).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:11 Sidonius Re: Shedlo
Docela kruťárna!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 16:46 shedlo Re: petra
Já ji dám zmrazit s troškou vody v krabičce do mrazáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 16:43 petra – Jak zlikvidovat rybu?
Hroznej dotaz že? Ale jak likvidujete rybičky když jsou nemocné a není jim pomoci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2006 10:28 Sidonius Re: Hajná
Díky za upřesnění, Hajná! palec
26.9. jsem tu kolegy a kolegyně přesvědčoval o témže - že je humánní rybku nejprve narkotizovat a poté usmrtit. A jak.
A v některém jiném tématu jsem popisoval, jak využít narkózy ryb k odstranění parazitů, ošetření ran nebo umělému oplodnění! :-)
Ještě jednou dík za připomenutí, odkud tyto informace pocházejí! (Ta kniha byla jednou z těch, které se mi utopily v r. 1997... :-( )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2006 07:03 Hajná Re: Martin
Narkotizační roztok 1/2 sodovky a 1/2 vody doporučuje i Norbert Dokoupil V knize Živorodky. Rybka upadne do kómatu a vydrží v něm asi půl hodiny ( je možno ji pri tom např. zbavit parazitů). Musí se ale hned jak upadne do kómatu z roztoku vyndat, jinak umírá, aniž by se probrala. V případě, že je potřeba rybu utratit mi sodovka připadá nejméně krutá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2006 00:12 Martin – Marazící sprej
Jelikož se mě ochlazení v ledu zdá jako nejhumálnšjší, ale příliš pomalé, doporučuji použít mrazící sprej. Ochladí povrch na -40°C raz dva. Pokud nemá ryba 30cm a budete "mířit" na hlavu trvá to několik desetin vteřiny. Po vteřině je to už kousek ledu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2006 22:39 Muž mirlun [48] - Rostliny – pocit
tak mám pocit, že tady ještě nikdo nikdy nepodřízl slepici nebo nezabil nějaké zvíře.jíst se musí. jen si vzpomeňte na pokusy na hmyzu ve vašem detství. já vím, rybka se stala miláčkem, ale trochu zdravého rozumu do hrsti. ať se netrápí, rychle zabít, jako vánočního kapra. nebo nůžkama. (nechci provokovat) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.09.2006 11:46 Rendolf Re: Štěpán
Vyzkoušeno u kolegy, trochu chlazeného sifonu a za pár sekund je v nebi.Potom mražák. Myslím, že je to rychlé. Samozřejmě nejrychlejší je uřezání hlavy, ale příjde mi to trochu drastické, alespoň z mého pohledu. I když, kdo by si nepřál rychlou smrt...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.09.2006 22:51 solem Re: Vodník
No ještě znám jedince co dává nemocné ryby želvě, není to nejhumálnější, ale svým způsobem je to nejpřirozenější konec pro každou rybičku, myslím tím být sežrána. Jinak já propaguju sodovku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2006 18:24 Štěpán Re: Sidonius
Ledová voda, co si pamatuju, tak sebou jenom trošku zamrská a za tři vteřiny je po ní. Měla by se tam nějakou dobu nechat, aby v teple kanalizace zase neobživla.
Oddělení hlavy od těla je horší než ledová voda, protože mozek tý rybě funguje dýl a pravděpodobně jí to bolí. kdežto v ledový vodě je jí jenom chvíli zima a pak už o ničem neví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2006 17:56 Ursus Re: Sidonius
A nebo máte-li doma denaturát tak okolo 98% tak to je na tutovku a hned ano Ono ta ryba se ani netrápí, jeliko alkohol jí do krve přejde skrz sliznice které má po celém těle, a navíc každý alkohol obsahuje jisté procento O2. Jak říkám nejhumánnější způsob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   26.09.2006 17:40 Sidonius Re:
VIPe, ve vodě nasycené CO2 ryba velmi rychle upadne do narkózy a pokud ji včas nevylovíme a nepřendáme do vody čisté, teprve pak hyne zadušením. To slůvko NARKÓZA je důležité!
Jiným z doporučovaných způsobů je odříznutí hlavy nožem či skalpelem, v každém případě nástroji OSTRÝMI a RYCHLE! (To ale jako rybář jistě víte...).
Stejně stupidní jako vhození ještě žijící ryby do odpadu je její spaření horkou vodou, o kterém si to možná někteří také nemyslí...
Toto spaření by mělo přijít až po utracení ryby. Důvody jsou nasnadě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   26.09.2006 16:00 Vodník – .
Teda utracení rybky, nechat jí sežrat kočkou, aby mě zase někdo špatně nepochopil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2005 15:31 Skamico – Usmrcení ryby
Někdo tady zmiňoval, že se rybky klepou zimou. To je samozřejmě hloupost, protože nemají termoregulaci - nejsou teplokrevné jako například my. To znamená, že se jejich tělo neohřívá ani neochlazuje, ale přijímá teplotu okolí - s teplotou jejich tělo nebojuje a není to pro ně, pokud teplota klesá rychle (jako v mražáku) nebo když je dáme hned do ledové vody, žádné utrpení.

Další způsob je použít větší dávku narkotizačního prostředku jako je éter, octan etylnatý a sodovka - roztok již zmiňovaného oxidu uhličitého. (viz. kniha Živorodky, Nakladatelství Vašut). Dobrý způsob tu zmiňovala Qvazi.

Rychlá fyzická likvidace je taky dobrý způsob, ale pro silnější povahy - např. rybku dát do ubrousku a kamenem ji rychle rozdrtit hlavu - zní to drasticky, ale je to rychlý způsob. Nebo žiletkou rychlým řezem za hlavou rybě přerušit páteř.

Vařící vodu nedoporučuji ze dvou důvodů: 1. použitá voda pak velmi zapáchá, 2. u větších ryb to trvá poněkud déle než uhynou a vypadá to dost drasticky a nechutně. Já dávám přednost ledové vodě a popřípadě ještě zamražení v mražáku nebo dám do ledové vody ještě ledovou tříšť ať je co nejstudenější.

V žádném případě není vhodné ryby splachovat do záchodu ani mrtvé natož pak živé.

Mrtvou rybu buď vyhoďte do popelnice anebo někde vykopejte díru a do té rybu zakopejte i s vodou ve které jste ji utratili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2005 14:59 Crowley – bezbolestné zabytí
Vezmeš si ledovou tříšť a vložíš do ní rybju, ta rybka nic necítí a ty máš aspoň lepší svědomý a vědomý o tom, zě si to udělal dobře. Tak ať ji uzdravíš a nemusíš tohle podstupovat. Hodně úspěchů v chovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.03.2005 11:03 Qvazi Re: thomas
Ahoj, zrovna ted jsme zabíjeli Kančíka. Dali jsme ho do zavírací misky naplněné vodou ze sifonu (CO2) kde upadl do komatu a pak jsme ho dali do mrazničky aby jsme si byli jisti, že je mrtvý. Myslím, že to dost humánní. Nemám žaludek na to abych s nimi třískala o zem nebo je zabíjela nějak jinak. V žádném případě nesplachuji ryby do záchodu ani mrtvé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2005 02:23 thomas – šetrná likvidace
Myslím,že CO2 je nejlepší prostředek k usmrcení neviléčitelné rybky.Tak to jsem musel zlikvidovat několik neonek z KAUFLANDU opravdu to bylo rychlé.Přeji vám abyste tyto rady vůbec nepotřebovali. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.03.2005 10:13 Dracula-lednice Re: Dracula
Ahoj Draculo, mně se ta lednice moc nelíbí. Otázkou je, co považujeme za "humánní". Pokud jde o smrt, za nejlepší považuji rychlou, kdy nemáš čas umírání vnímat. Pokud bych si měl vybrat já, tak bych byl radši, kdyby mne někdo nečekaně střelil, než aby mne topil, dusil, vařil, či nechával umrznout za živa. Jedna rána a je klid a žádné klepání se zimou a postupné umírání. Proto jsem taky volil kámen a proto bych ho volil znovu... Ale nikomu svůj názor nevnucuji, jen vysvětluji své myšlenkové pochody :o). Měj se hezky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2005 14:47 Dracula Re: Doriana
Vriaca voda??? ta je moc radikalna a nesetrna.........chlad je šetrnejší........tichý zabijak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   02.03.2005 19:08 Doriana Re. Dracula
Myslim, ze vrouci voda by byla lepsi a rychlejsi... A nebyjte me, nemuzu za to, ze to zni tak brutalne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2005 17:23 Dracula Re: FRIDO
Nesúhlasím s utratením rybky spláchnutím, hádzaním o zem alebo likvidovaním kamenom..........ta co2ka sa mi tiez nezdá........
Podla mna je najhumánnejsie dat rybku do mensej nádoby, napr. pohára a zabit ju chladom........napr. v chladnicke.....pojde to rychle a bezbolestne.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2005 20:44 Karel1 Re: FRIDO
Děkuji všem za radu a pancéřička zatím držím v karanténě a léčím penicilínem má totiž ichtyosporitozu chudák. V odborné literatůře se doporučuje při takovém onemocnění rybku léčit
penicilínem nebo utratit. Tak my držte palce. Karel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2005 20:27 FRIDO Re: Karel1
No já bych rozhodně rybku do záchoda nedával..pokud je nemocná, tak ji humálně utratíš tak (a to si nedělám srandu), že koupíš nějakou vodu na pití s bublinkama-bez cukru...co2 ve vodě ji humálně uspí. Pak ji vyhoď do koše a do popelnice...záchodem se může dostat někde do řeky a není nutno otravovat nemocema naše ryby v řekách...toť můj názor :-(
Edit: Akorát mě teď napadlo, jestli to tím co2 pude, protože pancéřníčci se nadechují na hladině...mají nějaké přídavné dýchání přes střeva...asi bys to musel udělat tak, aby neměla šanci nadechnout se vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2005 15:22 Petr Eliáš Re: Karel1
Ahoj, já jsem řešil podobný problém. Minulý týden jsem tady prosil o radu, jak pomoct mojí tetře žhavé. Žádná rada nepřišla a rybka už se teď trápila tak, že se na to nedalo koukat, tak jsem se rozhodl, že jí to utrpení zkrátím. Zabalil jsem ji do papírových ručníků a praštil velkým kamenem. Byl to mžik a nemusel jsem se na tu chudinku koukat... Petr

Jo a ještě něco. Se záchodem nesouhlasím. To je, podle mne, k té rybě nefér. Ona nemůže za to, že nemáme dost sil na to, abychom ji praštili. Hodíš ji do záchodu. Fajn, zbavíš se jí, nemusíš na ni koukat, jenže ona ještě pořád žije a čeká ji ještě dost šokující trápení, než někde zajde jako prašivý pes. Takhle, prosím, ne. Buď ji nech zajít v klidu karanténní nádrže nebo ji zabij, ale nesplachuj ji živou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2005 21:24 Karel 1 – Humánní utracení nemocné rybky
Mám těžce nemocného pancéřička jedná se o vodnatost. Prosí o radu jak ho můžu utratit pokuď možno bezbolestně. Děkuji za jakoukoliv radu. Karel1
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17060x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15576?kolik=4999