Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš kyselá voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Příliš kyselá voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 21:25 Muž Mirek64 [68]
Zdravím. Můj první příspěvek na tomto fóru po roce studia :-) . Toto téma je docela zajímavé, alkalita cca 18 dKH a pH 7.2. Kde se tam bere ta kyselost? Nějaké názory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 20:23 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Najprv zmeraj to KH. Aby si sa neukvapkal k smrti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 20:17 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Vážení pánové chem8ci. Ještě jsem se k tomu nedostal, proto js3m nepsal ale slibuji zítra jdu na to dopoledne naředím v 10l kýblu půl deci a přeměřím. Nenechám Vaše úsilí mi pomoc ležet hladem přeci....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 15:15 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Acinonyx
Zas mám chvíľu na počty, tak sa vraciam s úvahou. Kolega sa neozval, tak vezmem to KH 18, to je v prípade HCO3- puffer na 100mmol/l H+ (či už na kyselinu alebo na zásadu). Na jeden 10l kýbel bude treba liter toho "poldecákového" 1M roztoku len na vyčerpanie pufra.

Potom už chýba len zvýšenie koncentrácie OH- z 0.1µmol/l na 1µmol/l (pH zo 7 na 8). To nie je na 10l kýbel ani kvapka toho 1M NaOH.

Jednak ma zaujíma - je to ešte stále "ani zďaleka"? ;-)

A podstatnejšia otázka, keď už sme pri tej best practice - ako to robiť, keď ten skok je taký náhly? Skúsim liať, prestrelím, ups! Vyliať a znova?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 15:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Ako si iste pochopil, ten môj výpočet zahoď a drž sa skúsených chemikov. :-)

V každom prípade by som však najprv zistil to KH. Vymieňala sa od pokusov s tým NaHCO3 voda? Je tam to pôvodné KH 18, alebo sme kdesi nad 30?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 15:21 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Acinonyx
Už strácaš i mňa, to už chce požičať študijné materiály. :-)
Že to v reáli bude kdesi inde, sa čaká, sám som bol zvedavý na výsledok, ale ak "ani zďaleka", je to samozrejme naprt.
Neutralizovať to 1M roztokom, to tam bude dávať po kvapkách, nie?

A kým ma odtiaľto nepošlú s OT na vysokú chemickú - ako do toho vstúpi autolýza vody? Vcelku s radosťou som ju zatiaľ ignoroval nota bene u tak silnej zásady. (stačí mi link, ja čítam rád)
Btw. KH bude po tom sypaní NaHCO3 minimálne ešte o 15 vyššie...

Edit: s tým pufrom máš pravdu, to je vec, na ktorú som škaredo zabudol. HCO3- sa bude predsa zbavovať H+ a hydroxid nám neutralizovať. Už len toto stačí na pokrčenie papiera a zahodenie do koša. :-( stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 12:56 Acinonyx Re: Magic
Nemyslim si, ze tento vypocet bude fungovat. Ani zdaleka. To by bol pripad cistej destilky, so zanedbanym autolyzy vody. Akakolvek bezna voda sa bude spravat uplne inak. Rozpustene CO2, cim vyssie KH, tym to bude horsie. Niekde som zahliadol, ze u kolegu je KH 18, to je uz je riadny pufr.

2Fuchs: Proste by som si urobil nejaky rozumny roztok, treba ~1M. To znamena ~20-krat to zried (poldecak do 1l). A v kybli by som tu vodu upravil a nasledne to preratal na cele akvarko. Idealne to chces cele urobit v nejakom sude na upravu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 07:51 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Áno.
Ale najprv tú teóriu overíš v kýbli vody z akvária, kde by ten pokles malo vyvolať už 0,5ml toho roztoku. Až toto zafunguje, až potom bude treba vymyslieť, ako to skombinovať s výmenou vody. To si zatiaľ moc predstaviť neviem, nechať odstáť 100l vody.

Edit: pre istotu - predpokladám, že "deseti 10l" je len preklep, stačí jeden 10l kýbel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 07:25 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Dost zajímavé počty, ok dnes to smusím mám z toho trochu strach. Jen si to schrnu do deseti 10l vody smíchám 1ml odpadožrouta, tím bych se měl dostat k tomu že 18ml tohoto roztoku mi v akva zvedne ph ze 7-8? Napsal jsem to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 21:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Tak zas trošku počítania. Nech nás Acinonyx opatruje... ehm kontroluje, omyl čo len v desatinnej čiarke tu znamená mŕtve ryby tone.

Keď vezmeme hornú hranicu toho nápisu na krabici, 50% NaOH (časom to pôjde skôr dole, ako bude naberať vodu a CO2 zo vzduchu) je 19-molárny roztok.

Potrebuješ zvýšiť pH zo 7 na 8, to jest znížiť koncentráciu H+ z 10-7mol/l na 10-8mol/l, to jest zneutralizovať 9×10-8mol/l H+.
NaOH je monobázický, takže 9×10-8mol/l bude i množstvo potrebného hydroxidu.
Na 380l treba teda 34,2µmol NaOH, čo je 1,8µl toho tvojho ekrazitu na čistenie trubiek ;-). Tá litrová fľaša ti očividne dlho vydrží...
Na testovací 10l kýbel vody to bude 47nl.

Ani jedno neodmeriaš, takže najprv riediť.
1ml 50% NaOH v 10l kýbli vody nám dá 1,9mmol/l roztok - takého bude treba na 380litrové akvárium 18ml, alebo skoro pol mililitra na 10litrový skúšobný kýbel vody z akvária. To by na začiatok šlo. Toto vyskúšaj a ohlás, čo to spravilo s pH v testovacom kýbli. :-)

Samozrejme reakcia mililitra NaOH v 10litrovom kýbli bude potrebovať nejaký čas a/alebo miešanie, nechaj to pekne odstáť, ako tu Deepinpeat odporúčal.

Hlavne hľaď Acinonyxových upozornení a pracuj s tým opatrne. Kto chce, wiki má i grafické varovanie: en.wikipedia.org/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 19:00 Maq Re: Fuchs
Fuchs napsal: mě přijde šílený to lít k rybám
Ubezpečuji Tě že běžně používaná léčiva (např. malachitová zeleň) zabíjejí v mnohem nižším množství než louh (a malachitka je tuším i karcinogen). Vždy je to o množství a koncentraci. Zvýšit pH bratru 400 litrů vody se Ti nějakým čajíkem nepodaří.
Postupuj jak popsal deepinpeat, opatrně, mimo akvárium, ale bez paniky. Lij louh do vody, ne naopak, a pomalu. Bude se to zahřívat. Nelekni se toho, ale dej tomu čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.04.2017 16:34 Acinonyx Re: Magic
Presne ako pise Deepinpeat. Navyse sa ta uprava pH robi s nariedenym roztokom a nie takouto koncentrovanou psychopatinou.

2Fuchs: Ak sa rozhodnes to riedit, tak to urcite lej do vody a nie vodu do toho. A rob to idealne v sklenenej, pripadnej plastovej nadobe. Nie v kovovej. Cokolvek na co ti to frkne (i v zriedenom stave) bude mat po vyprati dieru. Takze s tym pracuj vo vytahanych teplakoch a nie novom tricku, inak ta zena zabije. Idealne si k tomu kup hrube rukavice na cistenie zachoda. Ak na kozi pocitis taky pocit, ze ti to klouze (podobny pocit ako ked mas na ruke mydlo), hned si to poriadne oplachni pod vodou. To je vsetko co musis dodrzovat, nie je to ziadna cierna magia.

Nerozumiem preco su tu niektori ludia nervozni z hydroxidu ale kyselina im nevadi. Oboje je rovnake svinstvo, len v bledoruzovom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 16:30 Muž Fuchs [169] Re: RAP
No právě, já když jsem si přečetl celý návod a varování tak mě přijde šílený to lít k rybám. Ach jo jak mám bezpečně zvednout Ph? Soda nefunguje, proč já musím mít takovou vodu.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:59 RAP Re: maq
To je krásné, lít do akvária louh. Že si zkušení akvaristé upravovali vodu pomocí zředěné kyseliny, to vím, ale louh ....... . Já s ním čistím odpady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.04.2017 15:55 Deepinpeat Re: Magic
S tímhle se v akvaristické best practice pracuje tak, že se experimentálně po kapkách do kýble vody stanoví, kolik je toho potřeba, pak se to nechá stát, dokud se to pH neustálí, alespoň přes noc a znovu se to přeměří. Takhle upravená voda se pak používá k výměnám a pomalu to stoupne. Nikdy se to nelije do nádrže k rybám, to se nedělá ani třeba s 1M roztoky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:35 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Bodaj by nie, veď to je 19M roztok, silná žieravina. V lábaku sme s tým pracovali v plášťoch, použitie toho v akváriu ma silne znervózňuje. Nie žeby to nešlo, aj spočítať to pôjde (s oprávnenými Maqovými výhradami), ale rozhodne to nie je nič, čo by som dal do ruky bežným amatérom.

Omnoho radšej by som tu počul (použijem sprosté slovo z korporátu) akvaristické best-practice.

Ja osobne by som predsa len počítal tú sódu, zvýšenie pufra tu vadiť snáď nebude, je to výrazne bezpečnejšia látka a má svoj strop pH už čosi nad 8.

Ale spočítať môžme oboje (až budem večer doma).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:08 Muž Fuchs [169] Re: Fuchs
Opravdu vůbec netušìm s jakou dávkou začít. Hlavně mě trápí to že tak je napsáno, že nesmí dojít do kontaktu s pokožkou, pak že to je na čištění odpadů a mohl bych pokračovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 11:04 Muž Fuchs [169] Re: Maq
NaOH 45-50%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 11:01 Maq Re: Fuchs
Nemůžu vědět jaká je to koncentrace.
V každém případě nezbývá než opatrně zkoušet a měřit. Magic si sice troufá to vypočítat, ale já bych na to nespoléhal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 11:00 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Aký silný roztok kúpila?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 10:58 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Fotka k příspěvku Maq napsal: Čili: zkusil bych NaOH, a teprve pokud by Ti pH lítalo nahoru nebo dolů, tak bych se zaměřil na zvýšení alkality (například fosforečnany).
Manželka mi koupila hydroxid sodný tekutý, jakou dávku by jsi mi doporučil začít?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 10:49 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Nepadá ale ani nestoupá potřebuji aspoň 8-8,5 vztupní voda má 7,2 podle vodáren.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2017 10:29 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Na efekt pH ti stačí východzia koncentrácia H+. Čo ten vzostup pH spôsobí (ako napr. to vyzrážanie CaCO3) je už samozrejme druhá vec. Pokiaľ ale je úlohou zvýšenie pH, tie problémy prídu i tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 10:24 Maq Re: Magic
Magic napsal: Efekt na pH z hlavy nedám, to si budem musieť sadnúť za papier.
I když mám respekt k Tvým schopnostem tyhle věci vypočítat, obávám se, že v praxi bude stejně nutné prostě zkoušet a pilně měřit. Nebude upravovat čistou H2O, nýbrž roztok všeho možného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 10:24 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Ok už som v obraze.
100g na 380l je KH až o 10. pH môžem skúsiť spočítať.V každom prípade overiť, či tie kryštáliky sú CaCO3 nebude ťažké, stačí povysávať a skúsiť octom. V takom prípade mi ale iné riešenie, než zvýšiť podiel RO, nenapadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 09:31 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
KH 18 a stále ti padá pH?

Edit: Sorry, očividne som splietol dva problémy dvoch ľudí dohromady. Mea culpa.
Tak moment, musím si osviežiť ten tvoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 09:19 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Jenže já měl už před tím kh 18 tak nevìm já prvně přeměřím hodnoty dnes ať je od čeho se odpíchnout to bude lepší ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 09:16 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
100g na 700l je posun KH tak o 5°.
Efekt na pH z hlavy nedám, to si budem musieť sadnúť za papier.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 09:06 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Prvně 30g nic pak 50g a také nic až po týdnu jsem zkusil dát 100g a udělali se ty krystalky. Vždy jsem dával dávku do pet láhve pořádně promíchal a po výměně vody nalil z petky do akva. Nic víc nic míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2017 09:03 Maq Re: Fuchs
Za to může tvrdost.
CaCO3 - uhličitan vápenatý se při nižším pH lépe rozpouští (přesněji: přeměňuje na dobře rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý Ca(HCO3)2). Když něčím pH zvýšíš, přemění se zpátky na CaCO3 a vysráží se. To udělá ten bílý prášek/povlak všude.
Dokud budeš mít ve vodě hodně Ca(HCO3)2, tak se to bude dít ať zvýšíš pH celkem čímkoli.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 09:02 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Kryštáliky? To si sypal sódu rovno do vody? Či sa to vyzrážalo z vody?
Koľko si jej tam skúšal dať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 08:57 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Pač jsem nesehnal fosforečnan sodný zkusil jsem jedlou sodu efekt byl že se mi usazovali bílé krystalky na všem co bylo ve vodě. Klesla mi brutálně tvrdost ale ph zůstalo na 7-7,5 tak teď nevím co tedy použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 08:57 Maq Re: Fuchs
Chápeš správně, že méně hydratovaná sůl je "vydatnější", ale není to jednoznačná výhoda.
Méně hydratovaná hygroskopická sůl bude nasávat vzdušnou vlhkost, tedy samovolně hydratovat, bude hrudkovatět a při vážení ztratíš přesnost, protože nebudeš vědět, kolik té krystalické vody tam vlastně máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 08:53 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Tak že chápu to správně, že lepší je dyhidrat pač má méně molekul vody tedy dvě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2017 08:53 Maq Re: Fuchs
Musel jsem jít v textu trochu zpátky abych si připomněl, co vlastně řešíš.
Čili chceš zředit svoji tvrdou vstupní vodu demivodou, a potom zvýšit pH aniž bys přidával vápník a hořčík (tedy zvyšoval tvrdost).
Z těch fosforečnanů toho nejsnáze dosáhneš s tímto:
www.verkon.cz/…
Ale pravděpodobně je to zbytečný výdaj. Nevím jestli sis povšiml, že Verkon posílá kvůli bezpečnosti zásilkovou službou a poštovné dělá min. 300 Kč.
Myslím že s Tvojí vodou dosáhneš snáze téhož výsledku s obyčejným hydroxidem sodným (NaOH), který koupíš za pár korun v každé drogerii. Nutná je ovšem opatrnost v dávkování.
Výhoda fosforečnanů je v tom, že současně vodu pufrují, tzn. zvyšují alkalitu, a výsledné pH je tak stabilnější. Ale fosforečnany nejsou úplně neutrální ve vztahu k rybám a bylo-li by jich moc, nelze vyloučit, že by jim to nějak zdravotně ubližovalo. NaOH je "čistý" sodík, a právě na ten jsou z Afriky zvyklé (na rozdíl od ostatních sladkovodních ryb).
Čili: zkusil bych NaOH, a teprve pokud by Ti pH lítalo nahoru nebo dolů, tak bych se zaměřil na zvýšení alkality (například fosforečnany).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2017 08:34 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Hydráty majú naviazanú vodu. Dihydrát dve molekuly, dodekahydrát dvanásť.
Pre akvárium je to fuk, len musíš pri vážení s tou vodou počítať. Molekulárna hmotnosť NaH2PO4 je 120, vody 18. Takže dodekahydrát ti spôsobí, že toho fosforu tam bude proti anhydrickej forme už len 36%.
Tá je zas výrazne náročnejšia na skladovanie, anhydráty viažu vzdušnú vlhkosť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 07:32 Muž Fuchs [169] Re: Maq
www.verkon.cz/…
Dyhidrogenfosforečna sodný to je ono?
Edit: primární dyhidrat nebo sekunární dodekahidrat? Jaký je v tom rozdil. Dekuji za trpělivos chemie není moje silná stránka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 23:51 Maq Re: Fuchs
Domluv se s někým, kdo nějaké to IČ má. Mach-Chemikálie ani Verkon po mně nechtěli žádné papíry, prostě jsem jim napsal údaje existující společnosti (která je náhodou skutečně moje, a vůbec není potravinářská či jaká). Pak při objednávce můžeš vyplnit jinou doručovací adresu, než je adresa firmy. Na dobírku a je to. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 21:46 Muž Fuchs [169] Re: lacewings
To jo ale 10g je málo a za 46,- mě přijde hafo když za 300,- se dá koupit 3kg kdybych byl firma, nejlépe potravinářská.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2017 21:37 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Fuchs
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 21:27 Muž dudak [1885] Re: Fuchs
zkus akvarijni-hnojivo.cz v nabídce má sice jen hydrogenfosforečnan sodný, ale myslím, že by to mohl sehnat. Jen je někdy trochu pomalejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 20:52 Muž Fuchs [169]
Nevíte někdo kde se dá koupit fosforečnan sodný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 20:36 RoFr Re: vysly
Nevím, jak jsem mohl přehlédnout ty kořenové dekorace, které vám tady pan RAP, jako velice zkušený akvarista, připomíná. Rozkládající se kořen by přesně odpovídal vašim potížím, které mohou časem odeznít.
Testy beru s nadhledem, jako orientační hodnoty, na které nelze plně spoléhat. Jestli to pH měříte kapkovým testem, tak skutečná hodnota pH může být někde jinde. Vámi posledně uváděné hodnoty NO2 a NO3 jsou odpovídající a naprosto normální, správné hodnoty. Asi není co řešit a určitě není zapotřebí si (k vašim rybám) pořizovat elektrický pHmetr.
Je sice zajímavé znát přesnější parametry vody v akváriu, ale protože tam nemáte rostliny a náročnější ryby nemnožíte, tak to není zapotřebí.
(Možná vás zajímá: používám pouze elektrický pHmetr, konduktometr(tvrdost) a kapkový test na alkalitu (Rataj, vyzkoušel jsem i jiné), NO3Sera mám, ale nepoužívám a ani mu moc nevěřím a lepší jiný ani moc není) Mnoho zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 19:16 Muž vysly [0] Re: Magic
Jsou to vodickovy testy. To No2 vyšší včera mohlo byt, protoze jsem v utery čistil ty filtry, proto takto vyskocilo. Testy pouzivam id sery, kde to he tak, co stupeň jiná barva, nikoliv odstín jako od rataje, takže za těmi včerejšími i dnešními měřeními si stojím. Jen u tvrdosti si nejsem jistej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 18:29 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vysly
Ježkovy voči, tie tvoje merania lietajú, jak na ringišpíli. NO2 jeden deň 0,5 - druhý deň nula. NO3 jeden deň 50 - druhý 25. ne

Skúsenejší - je to vôbec prakticky možné? Mne sa to nezdá...
Ale rozhodne ja nebudem ten, čo vysloví podozrenie, že základný problém bude v meraniach. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 17:49 Muž vysly [0] Re: RAP
Je to divné, dnes udělaný znova test na organické znečištění a ukázal 0. Stejná barva jako testovaná vodovodní voda. PH opět 5, no2 0 mg/l, no3 25 mg/l. Prohrabal sem dno a bylo čisté. Asi budu muset přidat ještě filtr si myslim a bude klid. Jen tu alkalitu budu řešit vápencem. Je to pořád čerstvé akva a tyto neduhy k tomu bohužel patří, jen jsem se s tím dříve nesetkal. Všem děkuji za cenné rady.
Edit: A vodu z filtru jsem odklonil, zrušil jsem rampu, kvůli ruduše. Takže voda vytéká ke straně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.04.2017 15:23 RAP Re: vysly
Vzhledem k trnuchám není ten písek špatný, ikdyž by snesly hrubost až 2mm. Jinak by ho stačilo poloviční množství, si myslím.
Zeptám, nemůže dělat problém některý z kořenů. Z vlastní zkušenosti vím, co umí relativně malé zahnívající dřevo v akváriu.
Dalším faktore je i proudění vody z filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 12:45 RoFr Re: vysly
Když zde někdo hovoří, že odkaluje a pak se, náhodou, zjistí, že to vůbec neumí a za celou dobu funkce akvária, to dobře neudělal a ani to pořádně nejde …
Velice mne mrzí, že jsem se do této diskuze zapletl, protože moje předešlá doporučení jsou kontraproduktivní.
Jestli mohu něco doporučit, tak je to se seznámit s praktikami údržby akvária s velkými rybami v akváriu, které je téměř bez rostlin a je s jemným substrátem (váš, mimořádně jemný, považuji přímo jako nevhodný a doporučuji výměnu).
Vaše akvo není žádná věda, ke které tady začínají rady směřovat a jeho údržba je naprosto jednoduchá, pravidelná rutinní činnost spočívající v týdenní pravidelné akvarijní hygieně (odkalení substrátu do hloubky, která je týdenním provozem znečištěna) spojená s naprosto nutnou výměnou části (1/3 i více, podle množství ryb) vody (velké množství a různé formy a stadia odpadních látek v akvu s velkými rybami prakticky bez rostlin, které je nutno odstranit (nestačí a nemá je kdo zpracovat)…). Nějaké nepřesné testování bude zbytečné a nebude na něho ani čas. Kolísání pH, „umocněné možná měkkou vodou“, bude malé a víte jak ho stabilizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 23:17 Maq Re: lacewings
Stále vycházíme z nevěrohodných výsledků měření.
Něco v nich musí být špatně, ale podle toho, který parametr to je, se můžou odvíjet různé recepty na zlepšení.
Napřed jsme mysleli, že tam nejsou dusičnany, a tedy že nefunguje nitrifikace. Teď je tam údajně dusičnanů po kolena. Tak jak je to s tím pH? Vaaclav logicky poukazuje na to, že s tou alkalitou to dává nesmyslné hodnoty CO2. Lacewings vysvětluje, že se tam nedaří autotrofním (tedy nitrifikačním) bakteriím, čemuž odpovídá údajné (Ratajem změřené) vysoké organické znečištění. Tak máme nízké pH, nízkou alkalitu, v akváriu víc CO2 než vody, mizerné podmínky pro nitrifikaci, a spoustu dusičnanů?
To nehraje.
Podle mě jediný správný krok je teď spolehlivě zjistit parametry vody. Jakkoli. Třeba i za peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.04.2017 23:11 Žena drvi [2894] Re: vysly
Ale to prece nevadi ze nasaje pisek, to je naopak dobre: nasajes pisek do poloviny tubusu i s bordelem, pak ucpes hadicku a cistej pisek se ti vysype zpatky do akva, povolis hadicku, bordel ti to odvede pryc. Pak naberes vedle a takhle projedes cely dno, kousek po kousku. Rozdel si to na sektory a pri kazdy vymene vody takhle promejes-odkalis jeden sektor, az vycistis celou plochu dna. Aspon mne to takhle funguje. Tohle jde jen s jemnym piskem, vetsi problem by byl, kdybys mel hrubsi frakci.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5189x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15480-prilis-kysela-voda?od=34