Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy a pomalý růst rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řasy a pomalý růst rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 18:41 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Eva.a.David
Pro takové osvětlení je dobré zvolit rostliny. Jako příklad bych doporučil prohlédnout rybicky.net/nadrze/29217
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 17:45 Žena Eva.a.David [0] Re: jab63
Je to led zářivka tři barev. Našla jsem výpočet, podle kterého je vhodné 0,4-0,6W/l u led osvětlení se má hodnota snížit na polovinu. Když vezmeme, v akváriu je dno a není až po okraj, na 110l by mělo být podle tohoto výpočtu 22W. 17W je tudíž málo, ale myslela jsem že ne o tolik. Myslite, že to je tak velký problém? Musím vymyslet nějaké uchycení dalšího světla v krytu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 15:07 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Eva.a.David
První co mě překvapuje je údaj osvětlení 17W. I když waty tolik nerozhodují tak je to na 120ti litrové akvárium velmi málo. Vše poroste velmi pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 14:48 Žena Eva.a.David [0] Re: skypi
Omlouvám se, jak jsem psala, jsem začátečník. Naprostý. Úplně se nevyznam v tom co je dobré vědět a hlídat je. Změřili jsme pH, to bylo 7.8. Vodo z vodovodu má 180 ppm. Ale v akváriu má 320ppm. Pokud mohu dodat nějaké informace, napište mi prosím. Opravdu se to poctivě snažím nastudovat už asi 2 měsíce. Ale stále tomu nerozumím. Proto jsem se obrátila s prosbou na tuto skupinu.
Zkusili sme hnojivo bioflor od Rataje, ale nebyl znát u kryptokoryn žádný větší posun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 14:32 Muž skypi [248] Re: Eva.a.David
Milí Evo a Davide. Špatně je hlavně to,že nemáte žádné údaje o parametrech nádrže a minimálně vstupní vody v prezentaci. Je to tady zmiňováno asi milionkrát. :-)
Rostliny "téměř" nerostou, protože mají výživový deficit. O to líp se pak daří řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 13:10 Žena Eva.a.David [0] – Problém s rostlinami zoufaleho zacatecnika
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, už si opravdu nevím rady, tak třeba někdo pořadí.
Mame 120 l akva založené začátkem roku. Osazenstvo tvoří očka, mecovky a 2 ancystrusi.
Vím, že by to chtělo více rostlin, ale ony prostě nerostou.
Kryptokoryny sice mají listů jako blázen, ale jsou pokroucene, světle, některé červené a matne.
Nedari se ani vodnímu moru. Pár jich sice dorostlo k hladině, ale od dna jsou hole a stonek je tenký jako vlas.
Objevila se i rasa, ale zdá se mi, že se už netvoří nebo ji ancystrusi zvládají. Ačkoli je pravda, že písek na dně tmavne, takže nějaká rasa se možná dělá.
Nenapadá vás, co je prosím špatně? :-(
P. S. Omlouvám se za foto, nedaří se mi to přes sklo a vodu lépe vyfotit.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 13:09 R Muž ctibum [6923] Re: mhhory
akvarijni-hnojivo.cz/…

Bacha, NO3:PO4 není to samé, jako N:P...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 12:50 skypi Re: mhhory
A co si od toho, že vyženes hodnoty NO3 nad 40mg/l a PO4 na 3mg/l slibuješ? Obě hodnoty jsou daleko od optima. Výsledkem za momentálniho stavu nádrže bude podle mého názoru jen další zvětšení disbalance.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 12:18 Muž mhhory [2] Re: Sid
sorry rozsivky, měl jsem na mysli zelenou prachovou řasu.
Kořeny tedy vyndám a s tou krustou souhlasím ta tam je. Zkusím to o víkendu celé ještě předělat...

jen se ještě zeptám, až budu upravovat NO3 a PO4.
Já se vždy řídil tím, co se píše, tzn. že poměr mezi NO3 a PO4 by měl být cca 15:1 a dále tím, že optimální hodnota NO3 je asi 20 mg/l a PO4 0,5 - 3 mg/l. Pokud to chci zvýšit, tak to mám vyhnat například nad NO3 40mg/l a po4 na 3 mg/l. ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   16.07.2021 12:06 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mhhory
Pokud jsem osvětlení utlumil, tak prostě kobercovky vůbec nerostly. Takhle aspoň bublinkují a trochu rostou.
Hnědý povlak na klackách (co mám vypozorované) způsobuje železo, které do vody přidávám, když zvýším obsah železa, tak má tendenci na pozadí a klacku dělat hnědofialový povrch (kdesi jsem četl, že to je od železité vody), což zase upravím snížením...

Nepotřebujete, aby rostlinky "bublinkovaly", ale prosperovaly. (Komentuji to proto, že řada lidí se domnívá, že teprve "bublinkování" je to pravé - ořechové. Není.)
Těmi povlaky na klaccích mám na mysli (pravděpodobné) krusty uhličitanu vápenatého, obvykle tvořeného řasami při "přesvícení" nádrže.
(BTW: zelené řasy na skle nejsou rozsivky.)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 12:01 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mhhory
Ta kořen bych okamžitě vyndal, jestli je takhle měkký. Většinou na to musíš mít partu údržbářů nejlépe ancíky ale ty se ti do akvária nehodí tak to musí být opravdu tvrdé dřevo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 10:42 Muž mhhory [2] Re: skypi
s tím souhlasím, myslím si to taky...
Ale víš jak, pořád to děláš stejně a po roce najednou zjistíš, že když vše tak náramně klapalo tak teď je to průser a co jsem měnil ? skoro nic..

V hnojení používám automatický dávkovač, značky neměním (nebo jsem do té doby neměnil). Prostě tak nějak to přijde a teď zjišťuj. Rybičky taky nepřekrmuji, 1x denně a málo. rovněž automatickým krmítkem.

Vnější filtraci jsme měnil komplet celou (náplně), včetně hadic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 10:37 skypi Re: mhhory
Tak "tekuté CO2 Seachem"...
Odhaduji, že problém který s akva máš, je způsoben bakteriální a živinovou disbalancí a s tím souvisejícím organickým přetížením. A např. to "tekuté CO2" je biocidní látka, která výše uvedené ješte zhoršuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 10:27 Muž mhhory [2] Re: skypi
aha, tak s tím kořenem jsi mě teda teď dost nahlodal. Je fakt, že je pod vodou už asi 4tým rokem a když o něj zavadím a přitlačil bych na něm palcem tak bych ho promáčkl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 10:24 skypi Re: mhhory
Já to nemyslel s tím hnitím zle-že máš v akva bordel apod, ale je to zkušenost. Před lety jsem totiž řešil podobný problém-a zdrojem zmaru byl právě masivní kořen. Taky jsem "čistil a odkaloval" -na radu starého praktika jsem kořen vyndal a zkontroloval. Měl jsem měl několik cm v pisku a když jsem ho vytáhl z akva, tak jsem málem omdlel, co to bylo za smrad.
Co se týče
té řasy na sklech-to bych momentálně považoval za velmi minoritní problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 10:00 Muž mhhory [2] Re: Sid
co se týče osvětlení, ano svítím 2x LED a nemám žádný controller ani ruční tlumič osvětlení.

Dříve jsem svítil 10h, nyní 8h (chtěl jsem ubrat a vypozorovat, zda se trochu něco pohlo k lepšímu => bohužel nepomohlo). Pokud jsem osvětlení utlumil, tak prostě kobercovky vůbec nerostly. Takhle aspoň bublinkují a trochu rostou.

Ale pokud nad tím nyní přemýšlím, tak možná by stálo za to, nechat osvětlení a ještě přidat více CO2 z flašky. Přidávám i tekutý CO2 od SEACHEM.
Hnědý povlak na klackách (co mám vypozorované) způsobuje železo, které do vody přidávám, když zvýším obsah železa, tak má tendenci na pozadí a klacku dělat hnědofialový povrch (kdesi jsem četl, že to je od železité vody), což zase upravím snížením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 09:56 Muž mhhory [2] Re: skypi
nic mi tam nehnije, pravidelně odkaluji, o akva se starám. Přeci jenom už nejsem amatér, ale s tímhle si moc teda už nevím rady.

Co jsem ještě hodně debatoval, tak je možné, že je to substrátem, přeci jenom je tam už 4 roky a může být uvnitř a vespod dost špinavý (bohužel ne všechno odkalím), odkaluji tak cca max. 0,5 cm do hloubky substrátu. Nechci moc výřit a hlavně, když to tak udělám tak narušuji kořeny rostlin, což taky není dobře. Takže opatrně.

Pokud přidám PO4, tak se mi na skle nedělá rozsivka (zelené tečky). Pokud nechám tak jak je, tzn. hodnota cca do 2 mg/l, tak prostě po týdnu je sem tam vidět na skle a škrabkou ji vždy dostanu dolů. z toho usuzuji, že musím změnit poměr, ale i tak zvýšit PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2021 07:18 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mhhory
K těm předchozím, IMO smysluplným radám, připojím dotaz: proč do nádrže svítíte pouhých 8 hodin, a to intenzívně? Podle povlaků na těch "klaccích" to vypadá, že máte notně přesvíceno, (čili nedostává se volného CO2).
Nešlo by zkusit ubrat na intenzitě osvětlení a případně přidat na délce osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 07:03 R Muž ctibum [6923] Re: mhhory
Podle mě bys neměl dělat víc úprav najednou. Zaměřil bych se na řešení jednoho problému (sinice) a až potom řešil další (rostliny). Udělej jednu změnu a dej tomu čas.
Mně na sinici opakovaně pomohlo upravit poměr N:P, v mém případě pokusným zvýšením P (NO3 mám tuším kolem 30 mg/l). Když bylo sinice víc, tak jsem i odsál co šlo.
Hodnoty měříš čím? NO3 8 mg/l mi přijde málo, takže bych spíš zvýšil toto, třebas Sanytrem, než snížil P.
Ale ber to jen jako sedláckou úvahu, nejsem moc zdatný měřič hodnot a počítač poměrů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2021 06:58 skypi Re: mhhory
Nehnije ti tam něco ? - ty kořeny resp. jejich části v substrátu, trávník? Máš tam totiž i ruduchu.
Edit: Změnit poměr NO3 a PO4 není špatný nápad, jen je mi záhadou, proč chceš opět přidávat PO4 - toho tam máš dost. Zvedni jen NO3 - na dvojnásobek - 16mg/l.
Zatemňovat nechceš - ale právě zatemnění v kombinaci s rozumným použitím peroxidu vodíku sinici silně potlačí - ale je pravda, že to není záruka, že se znovu neobjeví - pokud ostatní parametry zůstanou stejné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2021 06:50 Muž mhhory [2] Re:
co se týče svícením, tak svítím 2x LED svítidli, dost intenzivně kvůli kytkám. Ale svítivost jsem snížil na 8 h denně.
UV lampu mám ve vnějším filtru, na sinici nic.
Zelenou vodu nemám, ale je fakt že od sinic po týdnu pěkně zapáchá, proto měním dost často.

Po snížení hodnoty PO4 se mi na skle dělají rozsivky, což je jasně příčina nedostatku PO4.
Odkaluji ze dna co se dá, ale zase, v akva je dost rostlin, takže kvůli kořenům si nemůžu dovolit jej odkalit až několik centimetrů pod substrát.

1. přikoupím nějaké rybičky na dno, které doporučíte ?
2. zvýším zpět NO3 a PO4, pokusím se dodržet poměr 15:1 a to tak, abych udržoval zdravý růst rostlin

A uvidíme, protože už jinak nevím.
Zatemňovat akvan a 5 dní se mi zatím vůbec nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 23:05 R Muž Anthrax [4786] Re: mhhory
Jak už zaznělo. Chtělo by to aktualizovat prezentaci. Nepíšeš nic způsobu svícení, chybí aktuální celková fotka akvária, parametry vstupní vody atd. Ve filtru se něco měnilo? Nemůže být na vině ty tebou požité substráty?

Na UV bych u těch tvých řas a sinice moc nesázel. Vodu jako takovou zelenou asi nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 22:46 Muž Lojza007 [1204] Re: mhhory
Na sinice by taky částečně mohla pomoct UV světlo ve filtraci, ale v tomto množství to chce určitě kombinovat s dalšími věcmi, co zde padly, samotný UV to nezachrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   15.07.2021 21:31 Muž vlka [3453] Re: mhhory
Já bych šel do brutálních zásahů. Změnil svítivost, změnil teplotu v AQ, z rozstřikovací rampy pořádný proud, zasoloval bych, nasadil ,, ryby na dno,, odkalil dno až ,,na dno,,. Prostě všechno ,,naopak,, než jsi dělal doteď. Škoda, že nemáš prezentaci, zkušenější by líp poradili...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 19:02 R Muž ctibum [6923] Re: mhhory
Tak pokud zvyšuješ hodnotu P i N, tak poměr moc nezměníš. Nedávno se to řešilo tady rybicky.net/forum/4641. Je tam i odkaz na kalkulačku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 18:53 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mhhory
Tak já bych koupil nějaké menší pancéřníčky na dno a pořádné hejno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2021 18:45 Muž mhhory [2] – Problém s řasami - sinice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím zkušenější akvaristy o radu. Již půl roku aktivně bojuji proti sinicím a stále se mi nedaří jich zbavit, z počátku jsem to řešil různými přípravky od těch nejdražších až po ty méně známe, avšak doporučované. Bohužel sinice se stále objevují, nyní je to už 2 měsíce, kdy proti sinicím do akva nic nedávám a bojuji proti nim, častější výměnou vody. Tu provádím 2x týdně, cca 40 - 50 % vody. Pročetl jsem množství příspěvků, rad apod.. ale bohužel se mi příčinu zjistit nepodařilo, akvárium pravidelně čistím, stejně tak vnější filtr, proud v akva je přiměřený, do akva dávám CO2, čpavek alias amoniak v akvu není (měřeno).

bohužel společně s bojem proti sinicím mi tak nějak přestaly růst rostliny, a nebo rostou ale strašně pomalu (zakrsle). Vypozoroval jsem, že je to dáno Fosforem a NO3. někde jsem četl, že sinice jsou způsobeny nepoměrem (nadpoměrem) fosforu a no3, když tyto dvě sloučeniny přidám, tak rostliny ožijí, ale s nimi ožijí i sinice, které se po 3 dnech rozlezou po dně. Když je uberu, sinice moc nerostou, ale nerostou i rostliny.
Hodnoty PH v akváriu jsou 7,2. Hodnoty fosforu 1,8 mg/l a No3 8 mg/l.
V akváriu 240 l, mám sice méně rybek (5 neonek a 5 skalár), ale spíš mi jde o rostlinky.

Co poradíte zkusit, případně co vidíte za příčinu ? Nejlépe jdou rostliny, když hodnoty fosforu a no3 zvýším na skoro dvojnásobek, ale to se pak rozjede sinice jako blázen. Zkoušel jsem to i nějaký čas vydržet cca 4 týdny, ale pak jsem to vzdal a množství snížil na minimum, případně jsem i vynechal 3 týdny, ale to nejdou vůbec rostliny. Navíc třeba kobercové rostliny vyplavávají, nedrží kořeny v substrátu a normálně vyplavou nahoru.

Nějaká rada ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 16:34 Muž 4Sima [1897] Re: Venusa915
Kup velký akva a dej ho tam smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 15:47 Žena Venusa915 [8] Re: 4Sima
Zatiaľ nejako nerastie extra. Tak uvidím čo s ním ale videla som ho aj v malých akva už.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2021 11:11 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Venusa915
Křín patří do velké nádrže. Když se té kytce daří, má skoro 2 metry. Jinak střihnout se dá, ale není to ono. Lepší je listy u cibule oloupat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 08:05 Muž 4Sima [1897] Re: Venusa915
Na křín máš to akvárium malé, já bych ho dal pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2021 06:40 Žena Venusa915 [8] – crinum calamistratum
Zdravím,
moje crinum má skoro celé listy pokryté staghornom. Myslíte, že ho môžem celý ostrihať? Vyrašia nové listy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 18:22 Muž Honzulak [0] Re: Tomo
Pauzu tedy odstraním. Pomůžou mi zmínění i na tu hnědou řasu? Tedy myslím, že je to hnědá. Snad to jde poznat z přiložené fotky. Pro neritinu zajedu zítra. Každopádně si nejsem jist tím hnojením a intenzitou osvětlení. Rozum mi říká, že přidáním na osvětleni a dalším hnojení pomůžu růstu, ale nebude to mít za následek kalamity? Zatím je to cca. na uzdě.

Díky moc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 17:41 Muž Tomo [2] Re: Honzulak
Môj skromný názor-pauzu by som zrušil kedže pridávaš co2-a k otíkom a krevetám pridaj ešte neritinu-máš ich tam ešte krátko takže asi troška potrvá kým sa prejavia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2020 14:53 Muž Honzulak [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, využiju toto vlákno pro pomoc při začátku kalamity řas v mém akváriu. Předem upozorním, že prezentaci akvária mám vyplněnou. Mezi rychlerostoucí rostliny mám Limnophila sesiliflora, Rotala sp. Green, Rotala rotundifolia, mezi dalšími je například Micranthemum micranthemoides. Bohužel rychlost růstu není taková jaká by měla být a nejspíš i proto se mi rozjíždí ve velkém řasa. Včera jsem poprvé vysadil rvní osádku 4 otíků a sedmi japonik. Kvalitu výstupní vody a fotky řas zasílám. Jedna je stopro vláknitá, to jsme zde již rozebírali. Druhou odhaduji na hnědou, ale jist si nejsem. Po konzultaci na prodejně juwelu jsem začal dávkovat Tropica Specialized a Premium Nitrition vždy obden každý druh, tedy jeden den specialized a druhý den premium. Výměny 1/2 vody 1x týdně. Údržbu nezanedbávám. Dávkuji denně CO2 cca 2b/s dvě hodin před rozsvícením světel a dropchecker mám přes den světle zelený - v noci je pak tmavě zelený.

Opravdu už jsem z toho zoufalý, nevím kde dělám chybu a mám chuť se na to vykašlat. Koníček je to skvělý, ale udržet tu rovnováhu je pro mě těžký. Zajímavé taky je, že se začla objevovat až při vysazení Hygrophila Siamensis, nicméně ta byla v blistru od Tropicy, takže se spíš jedná o náhodu. Hnojím také z důvodu, že se mému Staurogynu moc nedaří viz. fotka

Chci Vás obrovsky poprosit o případné rady, jak řasy úspěšně zarazit. Do akvária na další doporučení dávkuju Flourish Excel v doporučených dávkách. Děkuji moc. sad

Edit: Ještě bych dodal, že svítím 4hod, pauza 2hod a pak dalších 4 hodin s intenzitou rovnající se cca. 13.5W na cca. 45l čistý objem. Není ma čase trochu přidat? Už kvuli tomu Staurogynu a alternanthera reineckii mini. Díky moc, každou radu si vezmu k srdci.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 19:38 R Muž Anthrax [4786] Re: tomiii517
Rychlerostoucích rostlin je dost. Koukni třeba do záhlaví tohoto tématu. rybicky.net/forum/937 nebo si nějaké vyhledej podle konkrétních požadavků rybicky.net/atlasrostlin/hledat/

Za mě by bylo dobrý, tam teď nedávat žádné hnojivo s dusíkem ani fosforem. :-)

Jestli to skončí stejně? To už je na tobě a tvém přístupu k věci. Chce to dělat s rozmyslem. Protože při intenzivním hnojení a svícení to jinak vždy skončí v řasách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 19:22 Muž tomiii517 [0] Re: Anthrax
neviem nájsť rozbor... ake rastliny a v akom pocte by si mi poradil nedopadnu rovnako ? na ake hnojivo prejsť :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 19:09 R Muž afc1886 [14695] Re: tomiii517
Doplň si pořádně prezentaci akvária. Nepíšeš jaké přesně máš světlo, ale za mě ho máš moc, ještě k tomu sytíš CO2 a nemáš pořádně čemu, tak rostou aspoň řasy. Jak píše Honza buď doplň hodně rostlin, nebo se vykašli na CO2 a hnojení. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.06.2020 18:50 R Muž Anthrax [4786] Re: tomiii517
No a co ti konkrétně teče z vodovodu? Určitě existují na webu nějaké údaje o kvalitě vody.
Odkaluješ? Být tebou tak přestanu hnojit tímhle hnojivem. Živin tam máš pravděpodobně moc. Taky bych přidal rychlerostoucí rostliny. Máš jich tam strašně málo nato, že sytíš CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 18:40 Muž tomiii517 [0] Re: Anthrax
z vodovodu upravena o tetra aqua safe testy nemam :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 18:34 R Muž Anthrax [4786] Re: tomiii517
Máš nějaké hodnoty vody v akva? Co zdrojová voda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2020 18:10 Muž tomiii517 [0] – Riasy na rastlinách a pomalý rast
Zdravím mam problém z rastlinami v akváriu pomaly rastu a objavila sa riasa :( poradí niekto ? vďaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 14:56 JackieMy Re: Jarden Sk
Moc díky! Koupím tedy chihiros a pojedu podle tvých rad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2020 19:32 Jarden Sk Re: JackieMy
Myslím, že rastliny nerástli pretože mohli chýbať niektoré živiny a hlavne CO2-tekutý uhlík nie je náhrada a keď silno presvietiš nádrž, tak CO2 sa rýchlo vyčerpá. Nastavenie svetla je v prípade bez pridávania CO2 velmi dôležité. Ak sa rozhoduješ nad svetlom pre nenáročné rastliny tak Chihiros so stmievaním stačí. Stmievaním si nastavíš intenzitu svetla. Ak chceš náročnejšie s možnoťou upraviť spektrum, tak WRGB Chchiros alebo Twinstar RGB-W ale to ti poradia iní, ja nemám až taký prehĺad vo svetlách.Ale ak by si chcela časom aj pridávať CO2, tak radšej kvalitnejšie svetlo.Z tých nízkych rastlín ti Staurogyne rep. bez CO2 pojde zle a Marsilka ide tiež dosť pomaly, radšej by som skúsil tú Sag. subulatu alebo Lilaeopsis mauritiana.Do tých substrátov by som sa moc nehnal, radšej sa nauč hnojiť najprv so štrkom a potom prejdi k substrátom. A to hnojivo tabletové do dna sa nedáva pod rastlinu, ale vedĺa asi 5-6cm od rastliny!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 19:15 JackieMy Re: Jarden Sk
Super, moc díky za rady! Budu se podle toho teď řídit a snad to vyjde. Zatím mám tedy substrát jen písek a přidávám ještě hnojivo pod kořeny rostlin (značku teď nevím), ale plánuji tento měsíc konečně pořídit substrát pro rostliny. Myslíš, že by tohle mohl být důvod proč mi rostliny nerostou?

Jen se ještě zeptám, budu si kupovat dvě akvária, 60l (60×30×36) a 300l (120×50×50), pokud se podaří tak snad pořádně zarostlá. Nedokážu se rozhodnout jaké LED světlo do nich pořídit. Potřebuji aby se dalo přidělat přímo na boční skla, protože akvária nebudou mít plastový vršek, jen "pojízdný" poklop ze skla. Chtěla jsem původně opět chihiros, které se mi líbilo velkou svítivostí a se stmívačem v balení, ale teď váhám (díky tvé radě na ztlumení, i díky vyšší ceně), jestli je vůbec potřeba? Náročné rostliny u mě nehrozí, vybírám zásadně jen nenáročné max středně náročné + hlídám parametry. Ani kobercovky, z nižších "kobercových" rostlin přemýšlím jen nad sagitaria subulata, staurogyne repens, lobelia cardinalis mini, marsilea hirsuta, ty by měly být ale celkem nenáročné a asi bych je i oželela. Našla jsem levnější, ale prý také dobré světlo sinkor LED, 60cm 20W a 120cm 40 W (původně to mělo být chihiros 39W a 65W). Myslíš, že toto světlo stačilo na (hypoteticky) velmi zarostlé akvárium s rostlinami těmito, těmi zmíněnými v mém prvním příspěvku, případně pak nějakými středně náročnými? Také je včetně stmívače, takže pokud by bylo moc silné, tak bych ho pořídila a měla permanentně sníženou svítivost. Levnější LED světlo s přiděláním na boční skla jsem totiž nenašla. Moc děkuji!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2020 16:03 Jarden Sk Re: JackieMy
Ahoj. Takže: Ak máš 1,64 mmol/l celkovú tvrdosť podľa vodární, tak to nie je žiadna katastrofa-je to stredne tvrdá voda/ mám tvrdú v akva a má ešte viac/. Takže voda je dobrá svetlo máš dobré /až moc/ a fitrácia by mala byť tiež, aj keď ten externý si nepopísal ale nevadí. Treba to len vyladiť a tie testy čo ti prídu ti k tomu pomôžu. V prvom rade ak meníš 60-80perc. vody tak musíš prihnojiť živiny a v profito nemáš NO3 a ani PO4, takže radšej vymeň 40perc. vody 2x za týždeň a prihnoj Profito po každej výmene podľa návodu. Svetlo je v Diverse akurát, ale v 50 litrovom ho uber na polovicu 27w Led/50l je moc. Filter čisti každý príp./druhý/ týždeň a v externom prepláchni vodou biomédia a vyčisti vatu a molitany.Odkal si dno. Do menšieho daj menej náročné rastliny a do Diversy aj tie náročnejšie. Zmeraj si aj vstupnú vodu kolko je v nej NO3. Skús udržiavať hodnoty vody NO3: PO4= 10:1mg/l a Fe 0,1mg/l./ak bude železa málo-pridaj Profito.Ak by sa tvorila riasa aj tak, tak bude chýbať CO2 a musíš znížiť svetlo ešte viac.Dúfam že substrát nemáš-len piesok.S tekutým uhlíkom opatrne!! -radšej trochu menej ako doporučujú v návode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.02.2020 12:52 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: JackieMy
K úspěchu bys měl znát vlastnosti vody. Zde v atlase pak najdeš rostliny s popisem a nároky na jejich pěstování. Tomu přizpůsobit výběr. Jinak to bude pořád jen pokus a omyl. Pak jsou další faktory jako umístění akva,světlo,hnojení atd. Kdysi to rostlo pod normálnímu žárovkama a nikdo to ani moc nezkoumal. Dneska velká věda. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2020 12:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: JackieMy
Podle mě tam máš dost tvrdou vodu (anubiasy, které tvrdou vodu snášejí dobře, s tím problém evidentně nemají) v kombinaci s nedostatkem nějakých dalších prvků (železo, draslík, fosfor atd., kdo ví). Ale jsou tu mnohem větší odborníci na rostliny, než já... Založ si prezentaci té nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 10:16 JackieMy – Nerostou a nerostou...
Ahoj,
mám dvě rostlinná akvária - 50l (2roky) a 100l (4 roky). Už mi vymřelo asi 8 druhů kytek, z toho dva se mi podařilo udržet naživu v emerzní formě v uzavřeném kbelíku. Všechno jednoduché rostliny doporučované začátečníkům - hygrophilla siamensis a polysperma, egeria densa, ludwigia repens, jávský a thajský(?) mech, hydrocotyle leucephala a ještě nějaká 1 kytka. Pak několik kytek sice žije, ale spíše přežívá - vallisneria gigantea, microsorum pteropus a anubias hastifolia. Pak několika se daří, ale většinou až po delší době živoření (tím nemyslím tu běžnou dobu zvykání si na nové prostředí, ale třeba 1 rok a víc) - cryptocoryna wendtii (cca 2 roky než se z 5cm hnusné zašlé kytky stal celkem pěkný větší keříček), anubias barteri velký, limnophila sesiliflora, řasokoule, 2 plovoucí kytky. Jediná kytka, které se daří vždy od začátku je anubias nana. Kytky vyjmenovávám, třeba důvod díky tomu uvidíte. Ptám se i na cizojazyčném akvarijním webu a tam si s tím taky nikdo neví rady. Teď mám jen papírkové testy vody, ale hodnoty jsou ph-asi nad 7, kh 10-15, gh 20-28. Stejnou hodnotu má podle papírků i kohoutková voda. Podle stránek vodáren má mít naše voda ph-7,4 , celkovou tvrdost 1,64 cca. Svítím asi 7 hodin denně. Menší akva má světlo chihiros LED 27W, filtr vnitřní - hlavice + houba, větší má diversa LED asi 17W, externí filtr. Teplota v zimě 25 stupňů, v létě dosahuje až 32 stupňů (ale v tuto dobu žádná z kytek nechcípla). Zarybněno to je celkem slušně. Každý den dávám tekutý uhlík proti řasám (občas se jinak objevuje štětičková řasa, která mi zabíjí anubiasy) a každý týden easy life profito hnojivo. Seachem prime při výměně vody - každý týden 50-80% vody kvůli většímu množství ryb. Už si nevím rady, třeba někoho tady napadne důvod. Plánuji koupit tekuté testy, ale přijdou až za několik týdnů. Díky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 06:48 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Socrates
Ty dvě akva máš "úplně jiné" ;-)

Skladba rostlin,osvětlení, zkoušení hnojit,ničit řasy...

Na první pohled jako by jsi " obludárium" nechal zajet přírodním výběrem, a vše si spolu sedlo, kdežto "secondárium" je takový biotop zkoušek, jen aby to vypadalo jak chceš...

ps: pomalejší růst bude dán jednak světlem ( nechal bych pauzu, ale mezi 9-10 hodinami svícení) jednak jinou skladbou rostlin ( potřebují "asi" více dusíku (( hádám, že v tom má prsty filtr)) a jiná skladba ryb ( asi) jinak hnojí.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18195x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15395-rasy-a-pomaly-rust-rostlin