Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.02.2021 10:50 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RAP
To ale není chlorem jen stlačený vzduch v potrubí. Kdyby to byl chlor bylo by i po tobě. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2021 10:08 R Muž rak [970] - Raci, krabi, krevetkyRe: _ucx_
Zde si přečtete že v Praze chlor ve vodě je www.pvk.cz/…
Jinak si každý může podívat co mu teče v Praze z kohoutku a to zde: mapy.pvk.cz/…
A CHLOR TAM JE alespoň v mém bydlišti. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 09:56 Muž RAP [1559] Re: _ucx_
Včera při výměně vody jsem měl v jednu chvíli v akva celkem slušnou mlhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 00:22 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: _ucx_
Nemám to jak naměřit.
1) nemám čím změřit chlór
2) mám vlastní studnu a tam nechlóruji a městskou vodu nemám
Problém je v tom, že v Praze se při úpravě vody používá především ozón a chlór minimálně, takže spoustu lidí dopouští vodu přímo. Vím o dvou lidech co takto přišli o ryby při údržbě, proto se snažím varovat ostatní, aby si dali pozor, stačí tu vodu jen nechat trošku odstát a je to OK. Nevím co ti na tom varování vadí. Jestli chceš dopouštěj přímo, je to tvoje věc, ale třeba to někomu zachrání ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.02.2021 21:42 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: MartinH
Chlór ve vodě přece umíme měřit... Tak buď sem dej naměřená čísla nebo nešiř poplašné zprávy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2021 19:56 Muž MartinH [142] - L144 závoj – POZOR zvýšené chlórování v Praze -> úhyny ryb po výměně vody
Zdravím,

dostala se ke mě zpráva, že v Praze momentálně víc chlórují vodu. Je už několik případů, kdy po výměně vody za čerstvou neodstátou to některé druhy ryb nepřežili. Do druhého dne byli nafouklé a KO. Přitom jiné druhy v pořádku. Dle jednoho chovatele veterináře co ho to také potkalo a kontroloval uhynulé ryby pod mikroskopem, tam bakteriální nákaza nebyla a jediné pravděpodobné vysvětlení je více chlóru ve vodě.

Takže pozor, nechávejte vodu odstát ať stačí chlór vyprchat.

S pozdravem Martin

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.04.2020 13:42 Muž Jason [200] Re: Yirka
Toto muzu potvrdit -cele roky menim primo z vodovodu a nikdy nebyl problem. I na prodejne jsem to delal vzdy tak, nebyla moznost tech nekolik set litru nechavat odstavat.. a nikdy jsme tam nezaznamenali sebemensi problem.
Vcera jsem menil u sebe cca 300litru (primo z kohoutku) a od rana se mi tam vytiraji panvernicci jako blazni..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 13:15 Muž RAP [1559] Re: ZDRI
ZDRI napsal:...- to, co z vody vyprchá v řádu minut není chlór (resp. jeho sloučeniny) ale stlačený vzduch....
To já vím, že dnes jde o stlačený vzduch. Psal o předcházející době, kdy byl používám plynný chlór.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 11:51 Muž ZDRI [1415] Re: RAP
Jo, ale jen se místo plynného chlóru používají jiné formy (u nás např. chlornan sodný).
A dovolím si ještě upřesnit:
- ano, odstátí v řádu dnů/týdnů je opravdu zbytečné, stačí v řádu jednotek hodin
- to, co z vody vyprchá v řádu minut není chlór (resp. jeho sloučeniny) ale stlačený vzduch
- ta základní data, která vidíte na stránkách vodáren, berte s hodně velkou rezervou, pokud chcete a potřebujete skutečná přesné hodnoty, požádejte si o podrobný rozbor vody (v daném místě, k danému datu), většina vodáren Vám ho bez problému bezplatně pošle mailem, ve velkých městech si dělají tato měření pro svou potřebu/kontrolu pravidelně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:46 Muž Yirka [9141] Re: rak
Pozor!
Já neradím, já sdílím dlouholeté OSOBNÍ zkušenosti. Prostě těch 60-70 litrů ve dvoustovce u mě nehraje žádnou roli stejně tak jako 5-6 litrů v pětadvacítce. (A na jejich základě své zvyklosti rozhodně měnit nebudu)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:09 R Muž Anthrax [4798] Re: rak
Celou dobu se tu bavíme o „lucias“ a jejích plánovaných nenáročných krevetkách.
Neodpovídám ti na rozbory vody ale na předchozí příspěvek adresovaný „Yirkovi“. Jsem prostě pro zjistit si jak se věci mají v konkrétním případě tazatelky, než řešit tu hrůzy nezrozeného. Prostě nevidím důvod řešit citlivé živočichy, které neplánuje a zvyšování chlóru, které se jí netýká. Nic jiného jsem tím nesledoval. ahoj
Edit: To není nic proti odstátí vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:01 Muž RAP [1559] Re: rak
Jenže dnes se plynný chlór používá minimálně a většinou jen na pročištění vedení po havárii. Po natočení do nádoby vyprchá v řádu desítek minut. Ostatně lze, při pomalejším napouštění, použít větší nádobu s aktivním uhlím.
Takže odstát ano, ale uvedený týden je nesmysl. Vše co se děje kolem vody, se za čas projeví i v ní(např. kouření, použití sprejů apod.)
Mimochodem odstátí vody se dá urychlit vzduchováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:57 R Muž rak [970] - Raci, krabi, krevetkyRe: Anthrax
Nevím proč mi odpovídáš na rozbor vody? Já odpovídal lucias. Já jsem z Prahy tak se mě netýká Beroun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:55 Muž Laurent [412] Re: lucias
Já jsem odstátou vodu v kýblech do svého velkého akvária používal pouze chvíli. Poté jsem taky přešel rovnou na lití vody vodovodní. Nikdy jsem neměl problém s čerstvou vodou přímo k vodovodu. S tím co popisuješ, nebudeš mít problém. Někde jsem na fóru četl a je to tak, že cirkulací vody v akváriu se chlór z vody mnohem lépe dostanete, než když pouze voda nechává stát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:42 lucias Re: Yirka
Děkuji ti za tvé info! Přesně takové odpovědi jsem chtěla číst! Chtěla jsem získat názory ze zkušeností jiných akvaristů z praxe. Také jsem chtěla zjistit jestli při částečné výměně vody do zaběhnutého akvária neškodí voda s chlorem. Pro mně to bude určitě jednoduší než někde vystavovat kýble z vodou. Pokud bude akvárium dobře zaběhlé s kvalitním filtrem a velkým objemem pro filtrační media, kvalitním substrátem zarostlým rostlinami, nebude problém to dělat jak ty popisuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 10:30 R Muž Anthrax [4798] Re: rak
Není nic snazšího než si to zjistit u svého dodavatele vody. www.vakberoun.cz/…
Jinak nevím o tom, že by tu lidem běžně padaly nenáročné ryby a krevetky, kvůli výměně vody z řadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:23 R Muž rak [970] - Raci, krabi, krevetkyRe: lucias
A oni nemají na stránkách celý rozbor vody? Praha ho má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 10:21 R Muž rak [970] - Raci, krabi, krevetkyRe: Yirka
To je hodně špatná rada :-( Přeci nikoho to nezatíží když vodu nechá odstát 12- 24 hod.Jsou tu tvorové kteří i na stopové množství chloru reagují špatně. A v této době bych si velice dobře rozmyslel napouštění přímo z vodovodu.I v televizi byla reportáž(myslím že z Plzně) a jasně tam bylo řečeno že zvýšily chemické látky na úpravu vody- tak i chlor.
Ale ať si každý dělá co chce ,pak tu zase bude vlákno proč mi padají ryby a další tvorové.
Já osobně si vodu nechávám odstát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:20 lucias Re: Anthrax

1,18 celková tvrdost [mmol/l]
7,7 pH
17,8 dusičnany [mg/l]
9 hořčík [mg/l]
32,5 vápník [mg/l] Tuto vodu budu používat ve svém akváriu. Je to voda z VAK Beroun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 09:40 Muž Yirka [9141] Re: lucias
Nemám žádná vědecká odůvodnění, ale mohu ti říci, že více než deset let, doplňuji vodu v zimě v létě hadicí přímo z rozvodu. Studenou. Rybám i obyčejným krevetkám. Nikdy jsem neměl problém, ten pokles o stupeň maximálně dva si spíše užívají a některé druh, včetně krevetek projevují vysoký množící apetit. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 09:23 R Muž Anthrax [4798] Re: lucias
Tou odstátou předejdeš možnému teplotnímu šoku. Ale u nenáročných krevet bych se nebál měnit vodu rovnou, bez odstátí. Já mám obsah chlóru na horní hranici norem pro pitnou vodu. A výměna 1/2 nádrže, s krevetkama ani nehne. A že bych při výměnách vody nějak rozhodil bakterie ve filtru se taky říct nedá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2020 08:44 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lucias
Dneska se už moc nechloruje a tak to nemá skoro žádný vliv, někdy je trochu desinfekce i prospěšná nemnoží se v akváriu jen ty hodné bakterie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 08:38 lucias Re: Anthrax
Dobré ráno. Plánuji 60l rostlinné akvárium. Kromě rostlin tam chci chovat krevetky, hlavně nenáročné druhy,stačí jeden druh. Dále tak tři Krunýřovce jednopruhé a tak deset neonek.Jinak vodovodní vodu co budu používat je z vodní nádrže Želivka. Myslím že tuto vodu používá i část Prahy.

Samozřejmě plánuji malou nádrž. Můžu si tak dovolit nechat vodu pro výměnu někde odstát. Ten kdo má nádrž třeba 300l si nedovedu představit kde by nechával vodu odstát.Ale v tak velkých nádržích 300l se určitě udržuje lepší biologická rovnováha než v nádrži 60l.Proto si myslím, kdo má malou nádrž pro toho nebude problém nechat dva 10l gbelíky odvětrat někde v rohu 24 hod. před výměnou. Pro živočichy v tak malém akváriu to určitě bude lepší, tak i pro bakterie ve filtru. Než šok z chlorované vody! Jinak si myslím co se týče chemie na upravu vodovodní vody do akvária, že kdyby voda obsahovala tolik škodlivin, těžkých kovů a podobně. Nemohli by jsme jí ani pít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 08:20 lucias Re: Yirka
Týden odstáté vody bych se nenapila.Můj kamarád co takhle nechává vodu odstát. To dělá po jednom přečteném článku od nějakého pana Pelikána. Ten prý popisuje, že déle odstátá voda se naplní důležitými mikroprvky. Těchto mikroprvků je kolem nás dost. Proto si myslím že déle odstátá voda do akvária neslouží k pití! Ale jistě je lepší pro bakterie co jsou v akvarijním filtru. Než voda čerstvá ještě s chlorem.Já plánuji nádrž 60l. Čistý objem tak bude 50l. Pro částečnou výměnu vody budu potřebovat dva gbelíky vody.Večer bych je natočila a druhý den večer po vyčištění akvária dolila. Takhle to plánuji dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 05:01 R Muž afc1886 [14799] Re: lucias
Napouštěj vodu pomalu rovnou přes sprchovou hlavici a na zázračné přípravky se vykašli. Za ušetřené peníze můžeš koupit třeba další rostlinky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2020 23:11 Muž Yirka [9141] Re: lucias
Zeptal bych se tě asi takhle.
Napil by ses týden odstáté vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 23:07 R Muž Anthrax [4798] Re: lucias
Záleží kolik vody měníš, jaké máš v akva živočichy a jakou máte u vás vodu. Odstátou vodou nic nezkazíš, alespoň se ti voda vytemperuje na pokojovou teplotu. Ale zase na co sušit někde vodu týden? Prostě nechat pár hodin a šup s tím do akva.
Druhá varianta je použít vodu čerstvou bez úpravy. Na nějakou chemii bych se vykašlal. :-) Chlór těch v koncentracích, v jakých je v pitné vodě, trápit nemusí. Pokud neplánuješ hodně citlivé živočichy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 22:45 lucias – Chlorovaná voda.
Zdravím. Chci se zeptat jestli je lepší nechat vodu z vodovodu odstát před pravidelnou výměnou vody v akváriu? Než použít čerstvou a upravit jí chemií z akvaristiky? Můj kamarád má 150l akvárium. Nechává vodu odstát v 50l plastovém barelu třeba týden i déle. Vodu používá vodovodní. Želivku

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 18:52 Muž petsal [3]
Ještě mě napadlo, před týdnem jsem koupal anubiase v savu v poměr 1:20 asi 4 minuty. Pak dlouhá sprcha, pak do kýble s vodou, kterou jsem 2x měnil. Tím by to být určitě nemělo, nebo snad ano??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 16:17 Muž Smetany [1226] Re: petsal
Konkrétně na chlór bych kouknul na nějaký obchod řešící bazénovou techniku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 16:13 Muž petsal [3]
Poradili by jste mi nějaký vhodný, a přesnější test než ten od tetry. Mě se líbilo, že ukazuje víc najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 16:10 Muž petsal [3]
Ryby nic, ještě tam nejsou, savo do studny jsem dával naposledy před rokem. Do teď mi to chlór nikdy neukazovalo. Předělal jsem AQ 14.3 a první den nic a dnes se mi test zabarvil na hodnotě mezi 0 a 0,8. Zkusím změřit i zítra po dnešní výměně vody a uvidím. Díky za odpovědi, snad na to vylučovací metodou přijdu. Jo a chlór taky není cítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 14:29 Muž Smetany [1226] Re: Anthrax
No já bych si tak jistý nebyl. Nepřesnost testu je jedna věc (a věřím že u tohoto konkrétního bude enormní) ale reakce bez reaktantu je dost nepravděpodobná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2019 14:05 R Muž Anthrax [4798] Re: petsal
Nevím, tyhle testy nejsou nic moc přesné. Takže bych si klidně vsadil na nepřesnost testu. Když k té vodě čichneš, tak by jsi při téhle koncentraci chlór měl cítit. Cítíš něco? A co na tu vodu ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 14:00 Muž Smetany [1226] Re: petsal
Nedáváš do studny Savo? Nebo někdo ze sousedů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 13:41 Muž petsal [3]
Poradíte mi? Beru vodu ze studny, která je 30m hluboká na piskovci a dešťovku, bydlíme na vsi takže zamoreni že vzduchu je málo pravděpodobně. Přesto se mi při měření objevuje hodnota cl2 na cca 0,8. Nevíte čím by to mohlo být. Měřím Tetra test 6v1. Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2018 10:48 Marcel G Re: ivo1339
ivo1339 napsal: Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo.
U některých svých amerických kamarádů akvaristů jsem se setkal s tím, že mají běžně ve vodě zhruba 1 miligram fluoridů na litr (limit pro pitnou vodu je prý u nich 4 mg/l). Vodárenská společnost v Michiganu ve své zprávě (kterou mi jeden ten kamarád poslal) uváděla, že fluorid do vody běžně doplňuje (z důvodu prevence zubních kazů). Nezdá se mi tedy, že by s tím v US přestali. A co vím, tak velmi podobně na tom byli i minimálně na některých místech v Kalifornii (i když z toho asi nelze vyvozovat plošné závěry). To uvádím jen tak pro zajímavost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.12.2018 21:40 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: Maq
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
Chlornan sodný je standard, provozovatelům vodovodů pro veřejnou potřebu příslušné krajské úřady podle české i slovenské legislativy nic jiného dnes ani nepovolí; chloramin je sice použitelný (dnes spíše pro jednorázovou dezinfekci např. vodárenské technologie po odstávce před najetím do provozu), ale takto upravenou vodu by polkl málokdo (kdo byl na vojně u chemiků ví, co myslím). Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo. Ozonizace a UV lampy mají význam pouze jako lokální dezinfekce (nemocnice, výzkumné ústavy), pro provoz vodovodů se nehodí. Stejně tak se dnes lokálně používají elektrolytické technologie vyrábějící chlor z roztoku chloridu sodného; to je desinfekce bazénů, kde nesmrdí "chlor", tedy dichloraminy a trichloraminy z chlornanu sodného nebo chloraminu. Zatím jediný vnitroobjektový vodovod v ČR takto funguje v průmyslovém areálu ve Frenštátu pod Radhoštěm, bazénů je takto desinfikováno už několik desítek (více na stránkách GHC Invest).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 21:11 Muž larix [1420] Re: Maq
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?

Neviem, aká je situácia na zvyšku Slovenska ale u nás sa používa oxid chloričitý (chlórdioxid).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 17:53 Maq Re: vaclav
Hmm, tak to je opravdu zajímavé. Tomu rozumím asi stejně jako Ty: vodovodní voda => pozabíjí bakterie => molitan se rychleji zanáší tím, co by bakterie jinak sežraly.
Přesto mi to nějak nepasuje. Při mých pokusech se heterotrofní bakterie namnoží (zjistím spoustu amonia) za 5 až 10 dní, i když zahajuji v kompletně sterilním prostředí. Ty dejme tomu sterilizuješ jeden molitan a vložíš ho do živého akvárka plného bakterií. Podle toho by za pár dní měl být plně osídlený...
Vrtá mi to hlavou. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 15:58 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Já mám filtr na kterém vidím jak klesá v poslední komoře s čerpadlem hladina. Podle toho čistím jeden z molitanů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:50 - Re: Maq
Popravde som sa presunom komentárov v téme stratil,nakoľko mi neoznačilo novo pripísané v tejto konkrétnej téme.
Sú to veľmi výdatné a kvalitné vodárenské zdroje, s miernou mineralizáciou, ktorá má aj po mikrobiologickej ale aj po chemickej stránke veľmi vhodnú kvalitu na každodenné užívanie a používanie pre človeka. Je tak kvalitná, že pri minimálnom hygienickom zabezpečení a svedomitej údržbe vodárenských objektov a vodovodných sietí nevyžaduje žiadnu inú úpravu a je v súlade so všetkými požiadavkami – hygienickými a legislatívnymi na používanie a ľudskú spotrebu.
Ak sa z času na čas musí použiť dezinfekcia,tak hlavne v jarnom období pri silných dažďoch.Ale ani vtedy obsah voľného chlóru konkrétne v mojom zrdoji nepresahuje hodnotu 0,03 mg/l.
Možno pre niekoho v dnešnej dobe Sci-fi,ale ešte existujú zdroje kde pijeme ozaj čistú ,,pramenitú,, vodu. ;-) Keď to porovnám napr.s Trebišovom.Tam som bol na vojenčine a z vodovodu sa dali polievať len kvety.Normálny človek to nevypil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:51 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
To by aj mna zaujimalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:25 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Asi to není úplně k tématu ale jsou země kde se chlor nepoužívá vůbec a pokud má spotřebitel strach z nemocí pořídí si UV lampu na kohoutek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:19 Maq Re: vaclav
vaclav napsal: Zkrátila se ale doba dalšího čištění
Podle čeho jsi určoval nebo určuješ dobu čištění? Podle toho jak zasviněný je molitan?
A v těch popisovaných případech se zasvinil rychleji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:12 Muž MichalV [327] Re: Anthrax
Proti baktériám (živým/mrtvým) a celkovému organickému znečisteniu v ňom obsiahnutým. Tu chlór ťahá za kratší koniec a nie je schopný ich vyhubiť všetky. Možno ani zlomok z nich.
Niečo podobné som riešil pri stanovisku k vypúšťaniu komerčných bazénov do verejnej kanalizácie. Aj keby prevádzkovateľ bazéna použil chlór v deň vypúštania (čo je nezmysel) a koncentrácie sú vyššie ako v pitnej vode, tak kým sa to dostane kanalizáciou na ČOV, tak to zreaguje s organikou na trase a biologické čistenie to neovplyvní (samozrejme tam hrala úlohu aj dĺžka trasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 13:07 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Párkrát jsem zkusil vyprat molitan z filtru místo ve vodě z akvária ve vodě z kohoutku. Akváriu se nic nestalo protože jsem nevyčistil všechno ale jen část. Zkrátila se ale doba dalšího čištění zhruba ze tří měsícú na jeden. Udělal jsem to několikrát a výsledek byl vždycky podobný. Takže to asi nějaký dopad na (některé) bakterie určitě má a poměrně velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:05 R Muž Anthrax [4798] Re: MichalV
Aha, tak to jsem nevěděl. :-)
Nevím jestli jsem otázku pochopil dobře. stydim Proti čemu má mít ten chlór šanci? Proti bakteriím? Já mám poměrně dost chlorovanou vodu (0,3 mg/l), tak jsem ni podobného ani nezkoušel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 12:58 Muž MichalV [327] Re: Anthrax
Legionela vzniká v zásobníkoch teplej vody (ale skôr sú s tým problémy v klimatizačných/vzduchotechnických systémoch) a tam tú vodu treba raz za týždeň zohriať na 65+°C. To nemá s verejným vodovodom nič spoločné, resp. len to, že pitná voda sa ohrieva. V minulosti sa to označovalo TÚV, dnes správne OPV (ohriata pitná voda).
Pre akvaristiku sú možno nebezpečnejšie baktérie zo zásobníka ako zostatkový chlór, ale nad týmto sa nikto nezamýšľa.
Ešte na zamyslenie: myslíte si, že keď do vedra s čerstvo napustenou vodovodnou vodou vymácham filter plný bordelu, že ten zostatkový chlór má šancu proti tomuto? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 12:46 R Muž Anthrax [4798] Re: Maq
Jasně ten moderátor je celkem dost afektovanej a ten pořad celkově nic moc... Ale o to tam nejde.
Zpět k tvému dotazu. Ptal se jestli tu vodu nějak chemicky "pojišťují". Jak je vidno, ne všude.
Aby bylo jasno, tak já proti chloraci vody nic nemám.
Ale i ve velkých městech jedou bez chloru Vídeň, Hamburk, Berlín, Amsterdam...., a že byly nějaké závažné problémy s mikrobama se říct nedá. Myslíš že v těch městech desítky let hazardují s opravdu zlýma nemocema? Ten chlor ti taky nic nezaručí... Jak psal MichalIV na spoustu míst ho stejně pořádně nedotlačíš... U nás na kolejích se opakovaně vysykla legionella i přes zvýšené dávky chlóru. Vždy zabralo pouze zvýšení teploty vody v řadu.
Nic není černobílé a chlór není samospásný. ;-)
Add cena: V té Boleslavi ta voda zdražovala úplně stejně jako ve zbytku republiky, rozhodně se to nijak nevymyká. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14604?od=51