Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tuberkulóza

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Tuberkulóza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2023 09:53 Muž Lojza007 [1206] Re: Lichny
Ono to klidně mohlo být tím, že v poslední době se trošku změnily podmínky v neprospěch ryb, např. se zvýšily dusičnany. To je všechny oslabí a jakmile přibyly nový ryby, tak je to dorazilo, nemocí to pak klidně může být víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2023 09:46 Lichny Re: Rovano
Tyjo na tuto nemoc jsem při hledání vůbec nenarazil. Vypadá to, že jsem pěkně v pr... Je divné že to propuklo z ničeho nic až teď. No každopádně myslím že příznaky už mají téměř všechny ryby. I když uhynulé hned vylovim, nenašel jsem jednoho pancernika a 2 ancitrusy, kteří tam můžou být někde uhynulí v úkrytech. Zkusím vypnout topení, vyměnit část vody, vylovit všechny nejvíce postižené a zopakovat léčbu. Jinak co pak? Je to na zrušení všeho i rostlin a desinfekci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2023 01:29 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Lichny
Bakterie a plisne vidim. Ale na pidi mobilu toho vic nezvladnu videt.
flavobacterium columnare

Nezda se mi, ze by toto nastalo za tyden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2023 18:15 Lichny – Please help!
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte,
mám cca 2 roky starou nádrž vše bez nemoci a bez problému až do teď. Cca týden zpět mi syn donesl z prodejny 3 kominíky. Do dvou dnů už zbyl jen jeden. Po cca týdnů mi začaly postupně hynout ryby a to různé, ancitrus, tetry, mecovky. Vyměnil jsem vodu, přidal extra vzduchovaní + prospěšné bakterie. Proměřil jsem vodu před výměnou a vše bylo vcelku ok. Trochu více dusičnanů ale ne nad hranicí.
Každopádně úhyn pokračoval. Zkusil jsem přidat přípravek multi-medikal. Dnes po třech dnech úhyn stále pokračuje. Symptomy jsou změna zbarvení zesvětlení u Teter většinou jen polovina těla, gavunek zesvětlal jemně celý a jeden z nich má vypouklé jedno oko, ancitrus měl nafouklé břicho, tetry krom změny barvy se přetáčí břichem vzhůru. Některé ryby mají jen menší pigmentové skvrny. Každopádně už jsem přišel o cca 20 ryb... :-(
Ve zverimexu tvrdí že u nich žádnou nemoc nepozorují a že se klidně můžu přijít podívat.
Myslím na nejhorší - tuberkulóza..? Prosím pomozte
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2023 00:50 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Alice
- ne nejedná se o tuberkulózu
- podle všeho jde o parazitárni problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 18:25 Alice – Tuberkoloza
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím, může být tohle tuberkulóza ? Nebo něco jiného, nějaká bakterialni infikce ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 16:38 Žena Petra1 [0] Re: lacewings
Uff děkuji už jsem se bála ze budu muset cele akva usmrtit jsem z DE vše nakupuji u jednoho prodejce a informace beru všude možně stydim teď už toho vím zase o něco víc třeba krmeni atd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.02.2023 16:29 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Petra1
Fotka k příspěvku - není to tuberkulóza
- u této formy guppy počítejte s možností dalších úhynů
- jde o import, mnohdy zcela nevhodné podmínky již u prodejce, o nevhodných formách léčby nemluvě,
- v takovém případě doporučuji nákup pouze samic ve vyšším stadiu březosti a odchov si následně vychovat,
- v ČR je řada chovatelů guppy, dokonce i zde na webu. ;-)
Foto ilustrativní - Japanese Blue and Gold Double Sword guppy
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 15:29 Žena Petra1 [0] – Je či není
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím zeptám se raději ještě zde je to či není to tuberkuloza o chybách co jsem udělala už vím krmeni zlepšim výměnu vody a odkalovani uz dělám poctivě také mám jemně zabarvenou vodu do bílá asi nalevnik (chyba umejt filtr a odkaleni v jeden den už to nezopakuji) byl mi uz udělen názor genetika krmeni údržba ale chtěla bych pro klid duše uklidnit ze to není tato nemoc dnes mi uhynula další rybka zhubla a pak uz byla k.o viz poslední foto
Chci začít úplně od znova nová nádrž 120l více kytek lepší krmeni atd
Jen nevím jak jsou na tom tito obyvatele a nechci abych nakazu prenesla do dalšího akva
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2023 17:31 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: green93
- ano 2 g, toto je platné třeba právě pro uvedený práškový Chloramin T
- lze využít i jiné přípravky na trhu
- namátkou z Google
- www.lihne.cz/…
- www.lihne.cz/…
- atd. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2023 10:05 green93 Re: lacewings
Dekuji, a jak s tim postupovat? Rozmichat v akvarku a nechat bezet filtr? Takze chapu dobre ze na 200l pouze 2g? :-)
Akvarium je uz prazdne, jen potrebuji poradne vycisti pred novym zalozenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2023 04:09 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: green93
- k desinfekci je nejčastěji používán Chloramin B, Chloramin T, 10 mg/l po dobu jednoho dne, nebo i alkohol nad 50% ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2023 01:15 green93 – Zniceni
Ahoj, at hledam jak hledam nikde nemuzu najit jak vlastne bakterie prezije mimo akvarko. Pokud v akvariu budete mit tuberkulozu, vse vyhodite a nadrz nechate byt, za jak dlouho bakterie umre kdyz bude prazdna. A v jakem pomeru sava vystrikat akvarium? Nekde jsem cetl vse vyhazet, naplnit akvarium vodou a dat tam savo a nechat filtrovat takto samostatne aby se vydezinfikoval i filtr, ale rikam si na 200 l akvarium to by bylo snad 10 litru sava :)
Moc diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.10.2022 12:45 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Amapan
- nemusí se přímo jednat o vodnatelnost, může jít pouze o alimentární problém v důsledku snížení imunity
- preventivně bych doporučil použít léčivo eSHa 2000v dávce 1dne (viz, příbalový leták), samostatně u jedince s příznaky
- pokud by se vyskytl další případ v akváriu, bude potřeba přeléčit celé akvárium
- aplikace léčiva a forma léčby, případně ke konzultaci zde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2022 15:05 Amapan Re: lacewings
Děkuji za odpověď, pokud tedy chápu správně, jedna z mých teter zbledla, nafoukly se jí oči a stranila se hejna, tak má vodnatelnost. Pokud to chápu správně. Tuberkulóza je “nakažlivá” a vodnatelnost ne. Zatím jsem do karantény přidal vzduchování a špetku soli…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.10.2022 13:05 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Amapan
Zjednodušeně
- vodnatelnost = poškození nebo infekce ledvin, ryba se nafukuje
- tuberkulóza = bakteriální onemocnění(několik druhů bakterií), ryby přestávají postupně přijímat potravu, hubnou, ztrácejí svou přirozenou barvu, viditelné změny na kůži
- přesně určení pouze mikroskopické ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2022 12:22 Amapan – Tuberkulóza vs vodnatelnost
Dobrý den, mohl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi rybí tuberkulózou a vodnatelností?
Předem děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 19:10 Žena patka [112] Re: Honza96
Tak topítko seženeš už za 100kč.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 18:58 Honza96 Re: patka
To mě taky napadlo ji dát do kýble, mám k dispozici jeden 10litrový, ale jak mám vyřešit teplotu vody? V pokoji je většinou okolo 20 stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 16:02 Žena patka [112] Re: Honza96
My když léčili rybku,měli jsme ji v tý 4litrový zavařovačce,je to neonka,neni to 15cm skalára..nebo do nějakýho kýble..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 15:44 Honza96 Re: Anthrax
Neměl byste tip, jak bych ji mohl separovat, aniž bych musel kupovat další akvárium? Protože já mám jen jednu společnou nádrž a nic víc :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2021 10:31 R Muž Anthrax [4787] Re: Honza96
Tak to nejspíš není to co jsem si myslel. Rybu bych každopádně pro jistotu separoval.
Nedržel bych ryby jen na umělém. Ať si výrobce tvrdí co chce. Sebevyváženější krmivo nemůže nahradit pestrou stravu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2021 18:23 Honza96 Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Toto jsou dnešní hodnoty vody:
NO3 10 mg/l
NO2 0 mg/l
GH 8
KH 6
pH 7,2
Neonku jsem se snažil vyfotit, ale s malým úspěchem. Přikládám pár fotek, šipka ukazuje na nemocné oko.
Ke krmení, jedna se o set 4 různých krmiv, pokaždé je střídám.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2021 10:12 R Muž Anthrax [4787] Re: Honza96
Ahoj, jak jsi na tom s dusíkatými látkami? Zkus tu rybu vyfotit.
Sice to asi nesouvisí ale chtělo krmit pestřeji, než jen jedním krmivem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2021 09:47 Honza96 – Tuberkulóza?
Ahoj,
Dneska jsem zjistil, že jedna z mých neonek červených má napuchlé jedno oko. Žádné jiné příznaky onemocnění nejeví, není pohublá ani nafouklá, při krmení normálně žere, od hejna se neodděluje, nemá nijak poškozené ploutve nebo šupiny, páteř má rovnou. Žádné jiné ryby takové znaky nejeví. Akvárium je přesně měsíc zarybněné, ryby jsou z chovu Peuker akvaristik. Krmím lupínkami TetraPRP multi-crisp menu, které by měli obsahovat nějaké ty vitamíny. Akvárium pravidelně každý týden čistím (tzn i odkaluju). Neměl by pro mě někdo tip, co nám s tou neonkou dělat a jestli se nemůže jednat i o nějakou jinou nemoc? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2020 00:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Tojsouvěci
- desinfekce, myšleno akvária a příslušenství, pomůcek, nikoliv ryb, lze dovodit z aplikovaného množství Chloraminu a především alkoholu 50% a výše ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2020 23:01 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: lacewings
Chloramin T 10mg/L by chtělo trošku rozvést,tolerance některých druhů ryb je pod 3mg/L !!! Voda musí mít zásadité hodnoty!!!,optimálně 7,5 pH a během aplikace mít živočichy pod kontrolou. ;-) Chloramin T je dobrý sluha,ale při nedodržení postupu zlý pán,běžně se používá k likvidaci žábrohlístů u cichlid,ale to by bylo jiné téma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.03.2020 21:50 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
- Základní charakteristika
- jedná se o mykobakteriálni onemocnění, mykobakterie jsou grampozitivní, acidorezistentní, nevětvicí, nesporolující a nepohyblivé tyčinky, které mohou být viditelná i jako vlákna
- nejčastěji lze nalézt Mycobacterium marinum, Mycobakterium chelonae, Mycobakterium fortuitum,
- výskyt je běžně ve vodě a sedimentech v akvariu, včetně rostlin, písku, kamenů, atd.
- faktory jsou nejčastěji špatné hygienické podmínky, přerybnění, nízký obsah kyslíku, výživa, krmivo, jednostranné krmení,
- průběh onemocnění je většinou subakutni a chronický, kožní léze, nebo se mykobakterie do ostatních orgánů dostávají lymfatickým a oběhovým systémem, kde se vytváří a rozvíjí se granulomatózní zanětlivá reakce, která vytváří funkční poruchy orgánů
- antibiotická léčba je vždy variabilní, dochází k redukci nikoliv k úplné eliminaci
- prevence je prostá, nezavléci si to do chovu, proto je karanténa důležitou součástí zavádění ryb do chovu, nekupovat ryby z špatných podmínek akvárií, odkalovat, ( nenechávat detrit, v akváriu, jak to tady někteří dokonce uvádí) , prostě eliminovat faktory vedoucí ke vzniku tohoto onemocnění
- k desinfekci je nejčastěji používán Chloramin B, Chloramin T, 10 mg/l po dobu jednoho dne, nebo i alkohol nad 50%
- diagnóza a stanovení to je další kapitola ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2020 12:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: silviebaris
On když to někdo nude chtít odrolovat, tak jsem to před lety popisoval poměrně detailně. Ten poslední popisek od Josefa Dubna je hodně zcestný ... protože granulomy na perifériích jsou naopak primárním a nejčastějším projevem choroby.
Naprosto šílené je toto sdělení - A při manipulaci s rybkami, většinou při čistění akvária, se mohou akvaristé poranit a vznikne špatně se hojící ranka, popřípadě vřídek. ... Protože samozřejmě vstupní bránu lze vytvořit kdekoliv a kdykoliv a pak se otevírá cesta nákaze a i nevědomky. Protože si to člověk ani neuvědomí. Navíc schopnost přežití mykobakterií je velká...
Hygiena je skutečně dobrá obrana. A samozřejmě, že znám i ty, kteří se na chorobu vyprdli. Jen dodám, že tak jako ten granulom vyroste na periférii, může vyrůst i v plicích... to jen tak pro zpestření... ;-) Ale jinak se jedná o tzv.mimoplicní tuberkulozu.
Kdo má pár akvárií, tak snad ani není panika nutná. Pravda je, že v odchovnách ten problém je. Určitě tam, kde se třeba i jen mihnou nějaké asijské importy. Jejich promořenost je skutečně významná. Především pak s ohledem na to, že v jejich chovech se antibiotika dávkují lopatami a tudíž zvířátka, která se vydávají s rybami na cestu třeba k nám jsou velmi rezistentní potvory...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2020 11:57 Silviebaris Re: Kawa
"Mykobakterióza u akvarijních rybek může způsobovat kožní léze. A při manipulaci s rybkami, většinou při čistění akvária, se mohou akvaristé poranit a vznikne špatně se hojící ranka, popřípadě vřídek," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben s tím, že infekci přenáší osazenstvo akvária, tedy ryby, ale třeba i plži. Akvaristé, kterým se nehojí odřeniny či jiné drobné ranky, by měli zpozornět. Existuje onemocnění, jimž se mohou nakazit od akvarijních ryb či mlžů. Takzvaná rybí tuberkulóza je vzácná nemoc, poslední dobou se však objevuje častěji a lékaři ji právě kvůli řídkému výskytu ne vždy dokážou rychle identifikovat.

Zdroj: www.idnes.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2020 11:49 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Kawa
V akvaristické praxi nejsnáze přenosem per os,při nasávání vody do hadic pomocí úst z infikovaného prostředí.Zmiňuje se o tom již stará akvaristická literatura,většina lidí si myslí,že mohou donekonečna podceňovat základní hygienu . Vodu lze nasávat do hadic i jinými způsoby,ale již do toho nikomu nemluvím,když jsem na to kolegy upozorňoval,tak jsem byl dotyčnými odseknut: Dělám to tak padesát let a ještě jsem s tím neměl zdravotní problém. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 11:12 Muž Kawasaki [2840] - Amerika
Bylo by dobré uvést jakým způsobem se toto onemocnění může přenést na člověka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 08:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: LiborSprysl
Mám známého z Plzně a ten se s tím potýkal cca rok. Dlouho nikdo nevěděl, co to je až jim musel sám říct, co přesně mají hledat. No a pak dlouho antibiotika, nějaké sledování funkce ledvin....no prostě nic co by chtěl člověk zkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 07:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: lacewings
No možná klidně inkubace... :-) ... Faktem je, že potvrzené výsledky z laborky člověk dostane, právě po těch +- šesti týdnech... (Vím o čem mluvím. I když já to v podstatě věděl hned.) Vtipné je, že akvaristická tubera u lidí je poměrně raritní, takže na ni nejsou lékaři povětšinou moc dobře připravení... Jen kdyby něco, tak připomenu plicní v Thomayerce, tam je třeba jistota.
Sice se dostanete do doživotního kolečka zákonně povinného sledování, ale to je koneckonců také k něčemu dobré... ;-)
Kdybych tenkrát šel cestou pouze kožních lékařů, tak jsem do tohoto systému nedostal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 00:24 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: LiborSprysl, Kawa
- *kultivace* , asi pouze přepsání slova inkubace,
- ano, inkubační doba je 6-8 týdnů
- PCR je vyšetření otázkou pár hodin, kultivace na umělých půdách pro potvrzení i třeba právě z důvodu modifikačních, trvá 14 dní, ale jsou i případy kdy je potřeba i několik dnů navic,

- krmivo, bývá dost často součástí vyšetření , při podezření na tento druh nemoci, navíc nemusi být zdrojem, může se jednat o nítěnky, orální přenos, kameny, plži, klidně i rostliny,atd. , ale nejčastěji jde o jednostranou špatnou výživu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 21:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jirka2019
Pokud jsem to ještě nezapomněl, tak kultivace u lidí trvá šest týdnů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 21:20 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jirka2019
Co se týče krmiva bylo by dobré vědět. Co jsou to za krmiva u kterých máš podezření,jak byly skladovány atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 20:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jirka2019
- v čem zavádějící?
- sám tu uvádíte krmivo jako možný zdroj, uvedl jsem krmivo, pak zase uvádíte, že jste je již koupil nemocné, atd,
- to v jakých podmínkách ryby byiy nikdo neví, většinou každý řekne raději "oni již byly nakažené"
- máte tam řadu nepřesnosti, které mě přesně vedou k tomu co jsem uvedl
- mimochodem, vzorky odesílá referenční laboratoří veterinář, pokud se jedná o podezření tohoto druhu nemoci
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 20:12 Jirka2019 Re: lacewings
Nevím o tom, že by zdejší diskuze byla se zárukou. Asi není důvod si vymýšlet podobné fiktivní výsledky :-). Vaše rady jsou v tomto ohledu pro chovatele v určitém směru zavádějící.

Krmení a hygiena je tak trochu na draka, pokud dostanete infikované ryby při koupi, nebo je agens masivně přítomen v krmivu. Na krmivo bych celkem vsadil. Kdo má možnost nechat testovat krmiva za nemalé náklady :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 19:48 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jirka2019
- nic jste nedoložil, registru to taky není, tak se nedivte, napsat můžete cokoliv,
- ano krmení a hygiena, za tím si stát budu, včetné ostatního uvedeného;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 19:28 Jirka2019 Re: lacewings
Až budu potřebovat právní výklad tak si nepůjdu pro radu za Vámi. No tak někdo musí taky vzorky připravit a vyhodnotit napsat zprávu. V dnešní době jsou laboratoře trochu vytížené :-D . Paní laborantka se divila, že jsem si nepřijel pro dnešní oblíbené menu na rozbor :) . Koukám, že jste odborník na vše, dokonce na náklady na provedení RealTime-PCR rozbory. Původně jste tvrdil, že jsou ryby jen špatně krmené, že kultivace trvá maximálně 14 dní. A teď by jste rozdával tresty, za to že analýza trvá den, a ne 2 hodiny podle Vaší normy haaa. Já jsem musel analýzu zaplatit a v rámci sdílení faktických a ověřených výsledků sdělil na fóru, pro případné další chovatele a podobné symptomy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 19:05 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jirka2019
- - citace z vyhlášky .. Od těchto mikrobiologických laboratoří bude získávat hlášení o kultivačnim i bezkultivačnim průkazu Mycobacterium marinum, za účelem dohledání jednak hlášených laboratorně neověřených případů,, v uvedeném termínu, nic z akakultury neprobíhá registrem
- další nesrovnslosti
- " Analýza ryby trvala cca 2 dny", analýza PCR trvá pár hodin, nikoliv dva dny
- proč se čekalo tak dlouho, potenciální riziko šíření nákazy
- " odvést vzorky ", na to jsou taky pravidla a způsob uložení , mohlo tedy dojít ke kontaminaci
- nesouhlasí ani výdaje za analýzu
- jak probíhala likvidace chovu, to je další aspekt, protože na to je taky předpis, jak má být správně nakládáno s rizikovou skupinou ryb v chovu, provádí se za dohledu VS a HS
- atd ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 13:45 Jirka2019 Re: LiborSprysl
Ale já řešil aktuální problém a předpoklad byl správný, Bez důkazů jsem nechtěl chov likvidovat. Mám za to, že správná výživa by nezachránila. Hodně záleží na intenzitě agens. Při vysoké intenzitě Vám ani perfektní imunitní sytém nepomůže „velká přesila agens versus leukocit“. Otázka je zdroj infekce ?. Co tedy dál, bez identifikace původu asi nemá dál smysl pokračovat. Zbytečné úsilí a trápení rybek a vystavení členů rodiny potenciálně nebezpečnému agens.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2020 13:26 Jirka2019 Re: lacewings
Analýza ryby trvala cca 2 dny. Ale já se dostal až před 14 dni odvést vzorky. Kultivace se nedělají mycobacterium roste pomalu. Jak psal, detekce agens se dělala PCR tedy přímá detekce, pokud chcete vědět i druh. První krok je prokázaní přítomnosti a masivity, druhý krok určený druhu. Vše ale přímou analýzou vzorků DNA. Výsledky se mi posílat nechce, hlavně díky Vaší odborné radě o špatném krmení a výplodem internetového hledání, v původních dotazech na radu a pomoc. Odměnu si každý musí holt zasloužit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 07:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jirka2019
Mycobakterie, (stejně jako kolifomní),jsou běžně přítomné kolem vás, stejně jako v akváriu. Problém spočívá v tom, proč vaše ryby už jejich přítomnost nedaly. To je totiž stejné jako s člověkem. Ne každý nutně musí ochořet jako se to přihodilo mně. Všechno je otázka imunity. Takže už víte co máte dělat! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2020 17:21 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jirka2019
- že jim to trvalo, 3 měsice, běžné do 3 dnů od kultivace, která trvá 14 dnů u tohoto druhu nemoci
- asi tedy nebude problém mi poslat kopii z referenční laboratoře, která vyšetření dělala,děkuji
- jak dopadly vaše testy? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2020 16:47 Jirka2019 Re: Jirka2019
Píšu jak jsem slíbil. Tak u rybek byly zjištěné dvě nemoci. Žábrohlísti na žábrách vyšetřeno mikroskopici s barvením. A Mycobacterium marinum masivní nález Real-Time PCR. Náklady cca 1800+2400,-. Jen pro upřesnění po diskuzi ve fórů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   15.11.2019 07:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jirka2019
Kam kráčíš civilizace? ... Do záhuby!!! .... Vy: Možná pořídím další sterilizaci na výstupu filtru preventivně. ... Já na to: Starejte se o akvárium a ryby jak máte a nebudete muset kupovat další vyfikundace. A to hovořím i s ohledem na to, že jsem znal osobně akvaristy,kteří ještě provzdušňovali nádrže z duše vejtřasky. A jací to byli chovatelé! On už to napsal Jirka Ščobák, tak jen aby to nezapadlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.11.2019 17:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jirka2019
Snažíš se a to oceňuji. Už ti řeknu jen jednu věc:
Mám tzv. 'dunajské gupky'. Od roku 2007 stále jeden kmen. Bylo období, kdy jsem se jim nevěnoval, skoro vyhynuly, ale většinu času jsem se jim věnoval alespoň trochu a za celé ty roky nebyly ani jednou viditelně nemocné, zlomenou rybu jsem registroval 2x a poslední tři roky mám stále stejně velké hejno. Chemii neřeším a nepoužívám, nedělám rozbory vody, žádná UV lampa, akvárium bez filtru a bez vzduchování, 60l jen na rostlinách. 16 let jsem ve svých akváriích nepoužil léčiva, pouze několikrát jemně zasolil. Žádná kontaminovaná strava. Zásahy v akváriích dělám minimální a když je třeba větší, tak na etapy a postupně. Hnojím minimálně, spíš vůbec, neodkaluju, jen měním vodu (někdy 1-3 měsíce neměním a taky se většinou nic nestane). Vše, co považuji za důležité, je pestrost stravy. Krmím 1-3x denně, pokaždé něčím jiným, sušené krmivo spíš míň, než víc. A problémy, které máš, neznám. Proto například nediskutuju ve fóru k rybím nemocem - neznám je. Myslím, že bys té stravě mohl začít věnovat ješté větší pozornost, než máš v plánu.

P.S. Mohl bys dát fotku celého akvária - to by taky mohlo něco napovědět.

P.P.S. Pokud ryby konzumují mražené krmivo, rostliny lépe rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 17:28 Jirka2019 Re: lacewings
Kawa: Děkuji za ohleduplnost potlesk

JirkaŠčobák: Bohužel nemám kdy kupovat, jsem 16h v práci. Proto jsem vybral podle doporučení krmivo. Ještě mě napadá sterilizovat buď tepelně ne UV vločková krmiva. Asi ty výchozí suroviny pro výrobu těchto krmiv jsou už nakažený z výroby. Zkusím ale z něco co jste psal koupit dobrý typ.

LiborSprysl: Ano přítomné určitě jsou, ale UV sterilizace by je měla úspěšně potlačovat. Kapacita filtrace je 400l/h s 9W germicidní lampou s peak na 270nm. Je to ale na vstupu do filtru možná se to množí dál na filtrační keramice , vatě, molitanu atd… Možná pořídím další sterilizaci na výstupu filtru preventivně. Tery postižení nezasáhlo, jsou bez deformací, nemocné jsou jen živorodky.

Kawa: To opravdu nevím, mám sice výkonný mikroskop s kamerou a SW pro zpracování. Ale tady je potřeba pěstovat na selektivních agarech a barvit. Měl jsem za to, že letité zkušenosti zdejších dokáží vyselektovat nejpřesnější příčinu potíží. Ale nemoc ze symptomů asi jednoznačné určit nejde.

Lacewings? Jasně že jsem hledal na internet. Zpracování dat jde celkem dobře, a vyselektovat postupně v čem je problém také. Ale slyšet ve výsledku všechny možné příčiny jako posledně od Vás to je rychlejší napsat, v čem to není. „ v dobrém chovateli :-) “. Strava mi byla doporučena jako dostačující. Rozhodně asi nebyla tak špatná, že by docházet k takovému rapidnímu poškozením ryb.

Kawa: Přesně to mi bylo taky řečeno.

JirkaŠčobák: Tak to přesně nevím Ryby jsem kupoval, jak je chtěla dcera. Ale řekněme, že 10 nových kusů a přežily 2ks, po 4 měsících. Postupně onemocněli a zašli. Deformace jsou opravdu výrazné, silně pochybuji, že to je především stravou tedy výživou. Je ale možné že kontaminovaná je strava. Měřím vodu testovacími lafetami 6in1 Tedy NO3 NO2 KH GH PH CL2 na hrubý přehled by to mělo stačit, voda je snad taky v pořádku.

Lacewings: Přesně to byl můj záměr. Typ na testovací laboratoř kde zjistí skutečnou příčinu nemoci. Samozřejmě jsem již našel na internetu. ATB jsem objednal, protože dodání trvá 10 dní. Nechtěl jsem ztrácet vzácný čas.

Závěr: Díky, pár dobrých rad a tipů jsem od Vás získal, ale i pokud jsem amatér v chovu ryb, poznám prázdné rady od užitečné informace. Dám vědět, jak to dopadlo vyšetřený v laboratoři. Ani výrazně nemocné ryby neutratím, dostanou šanci v druhém akváriu. V případě prokázání některého patogenního kmene Mykobakterie zkusím pře-léčit vysokými dávkami ATB. Pokud tedy vůbec bude na zjištěný kmen účinný, ostatně není co ztratit.


Tady je vyjádření od veterináře:
--------------------------------------------------------------------------
Psáno Doc. Ing. MVDr. Ladislav Novotný, PhD, FRCPath, MRCVS

Dobrý den,
takovéto příznaky se můžou vyvinout při nedostatku některých živin, např. lysinu, nebo vitamínu
C. Pouze z fotek však nelze stanovovat žádné spolehlivé závěry, ryby bychom museli fyzicky
vyšetřit. Mohlo by se také například jednat o rybí tuberkulosu. Zde opět bychom ale
museli prokázat fyzickým vyšetřením ryb. Zkuste tedy změnit krmení, kupte nějaké kvalitní
a pokud to nepomůže, tak jedině vyšetření u nás na pracovišti.

J. Misík

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14532-tuberkuloza