Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:21 JoKa Re: MonterMonty
A dál?? Nedovedu si to představit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:15 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: JoKa
co vyladit průtočné akva ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:09 JoKa Re: DavFM
Jinými slovy, nic, aniž bych schraňoval vodu celý týden, v reálném světě neexistuje...

Jak to tedy ti, s 500l akva, dělají?? Všichni jsou sběrači vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2017 22:14 Muž dudak [1885] Re: Maq, DavFM,JoKa
jednu takovou máme v práci, ta by to zvládla za pár minut, ale myslím, že by se ti do koupelny asi nevešla, ani kdybys vyndal vanu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2017 21:51 Maq Re: DavFM
DavFM napsal: požadavek na 200l za 4hod je poměrně nereálný
Jsou takové mašiny, ceny jsou v desítkách tisíc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:38 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Nevím jakou máš vodu a jaký je její tlak, ale požadavek na 200l za 4hod je poměrně
nereálný.
A balkón?
Jo, pustíš vodu, osmóza začne pracovat. 1 litr do kanystru,4l do odpadu. Opravdovou rychlost a poměr permeát/odpad ti nikdo neřekne, záleží to na tlaku, teplotě a tvrdosti vstupní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:31 JoKa Re: DavFM
Něco designově lepšího??
Ne, takhle, jsem v bytě, tohle by bylo v koupelně.
Spíš jsem myslel, že třeba existuje nějaká hyper osmóza, která tohle množství zvládne během čtyř hodin, co tu údržbu dělám...
Nebo nějaká, co má svůj zásobník, třeba 50l a zvládne ho naplnit za hodinu...
Chápu to správně, že otevřu kohout, zapnu osmózu a voda teprve začne "čůrat"?
Jsem analfabet, co se týče osmózy, tak se mi nikdo prosím nesmějte...
Takže všichni, co mají osmózu, mají externí zásobník, ať už je jakýkoli??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Sud. Nejsou až tak velké, vlezou se do rohu.
www.obal-centrum.cz/…
EDIT:někde jsem viděl i systém pro využití odpadní vody na splachování.Jak se spláchlo, tak se plnilo mikádo a RO voda šla do sudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:10 JoKa – Dotaz
Zdravím všechny majitele RO. Dlouho už zvažuji pořízení RO, ale stále mě odrazuje jedna věc. Jak řešíte vodu při jednorázové výměně cca 500 l vody?
Vytiračky neřeším, ale co když je potřeba najednou vyměnit větší množství?
Konkrétně, mám doma necelé dva kubíky v 8i akváriích. A zvykl jsem si udělat týdenní údržbu v jeden den. Prostě udělám vše, najednou... Při poměru míchání 3:1 budu v ten den potřebovat minimálně 200l osmotické vody...
Jak tento problém řešíte? Máte bokem 200l akva, kde tu vodu shromažďujete? ?
Díky za každý názor...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 14:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Rybka
Podľa toho, aký chceš výsledok. 3:1 ti dá GH okolo 5.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 10:29 Rybka – Reverzní osmoza
Fotka k příspěvku Zdravím,
poradí někdo v jakém poměru ředit vodu z RO z vodovodní dost tvrdou okolo 20. Třeba 3 ku 1?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 19:43 Muž Skabis [2] – Úprava vody
Kolik? nebo jak? ovlivňuje PH, sůl na doplňění minerálů po osmotické úpravě? Ustálí jí to? nebo zýší? nebo sníží? potřeboval bych udržet ph 6,5-7.
Zkušenosti s jakým výrobcem máte? Vstupní vodou nemůžu ředit okamžitě mě to zničí PH. Na vstupu 8,6. GH 25.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2016 21:00 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
takový dotaz , vytlačí mi osmóza vodu cca 15m na dálku a jedno patro na výšku ?
jde o to že ji budu mít ve sklepě a hadičku s osmotickou vodou chci dotáhnout do pokoje o patro výš ,ať nemusím tahat kýblíky , na filtru pevných částic v baráku je nastaven tlak mezi 0,3-0,4 Mpa

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 14:09 Muž jamro27 [40] - krevetky
postacujuca, su aj lepsie. dost zalezi na vstupnej vode. Ale co by si chcel za tie evri. pomer cena a kvalita su v poriadku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 13:57 jakub – osmoza
Vie mi niekto poradiť aka je tato osmoza? Mate skusenosti?
zvierata.bazos.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 13:48 Muž jamro27 [40] - krevetky
staci aj taka, ja osbne pouzivam taketo nieco
www.zdravaveda.com/… len s membranou 75, viem zohnat za 70€ novu nepouzitu.
Vodivost z nej vychadza 0, aj vsetkym co som ju zhanal.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 11:25 jakub122 – reverzní osmoza
Ahojte,
nasiel som na nete reverznú osmozu
zvierata.bazos.sk/…

viete mi poradiť či je kvalitna? je tam vyborna cena.
vdaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2016 19:11 Deepinpeat Re: sonetka
96% je účinnost plně funkční membrány. Na lepší výsledek by bylo potřeba zapojit ještě oinexovou patronu na dočištění, ovšem to pro běžné využití není třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 18:48 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: sonetka
to je jednoduché, dokud ti voda tekoucí z osmózy vyhovuje, až ti přestane vyhovovat, membránu vyměníš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 20:51 Žena sonetka [136] - Živorodky
Při jaké hodno vodivosti se má membrána u RO vyměnit? Vstupní voda se pohybuje okolo 540uS/cm
a výstupní je na 19 uS/cm - tedy účinnost okolo zhruba 96%, takže membránu máme ještě ponechat? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   28.02.2016 10:57 Muž Horác [3942] Re: rybar
výběr je celkem široký :o) ... www.robotworld.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 10:09 rybar
To bylo velmi dobře a odborně vysvětleno.Níže byla otázka jiná ? Rostou a plavou v také vodě ryby a jaké? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 21:24 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: rybar
Vážený kolego,domnívám se,že nemáš ponětí o vlivu osmotického tlaku na stěnu buněčného jádra.
Při osmóze dochází k vyrovnávání koncentrací dvou roztoků o nestejné koncentraci přes polopropustnou membránu. Prostupují pouze molekuly vody směrem do místa s vyšší koncentrací rozpuštěných látek. Pokud se buňka nachází v prostředí izotonickém, nedochází ke změnám, protože koncentrace látek v prostředí je stejná jako koncentrace v buňce. V prostředí hypotonickém je koncentrace látek v prostředí nižší než koncentrace látek v buňce a voda proniká přes membránu do buňky. Rostlinná buňka takovému osmotickému tlaku velmi dobře odolává díky přítomnosti buněčné stěny, živočišná buňka však záhy praskne. Tento jev se nazývá plazmoptýza (osmotická lýza buňky). Pokud je koncentrace látek v prostředí vyšší než koncentrace látek v buňce (prostředí hypertonické), dochází k odnímání vody z buňky. Živočišná buňka se svrašťuje, což je tzv. plazmorýza. V rostlinné buňce dojde k oddělení protoplastu od buněčné stěny. Jev se nazývá plazmolýza. Po umístění buňky do roztoku izonického dojde k zpětnému procesu nazývaném deplazmolýza.
Promiň,ale za tvoji poslední větu v příspěvku,palec dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 19:55 GP Re: rybar
asi stara membrana....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   18.02.2016 19:08 rybar – Ro
Pokud RO udává 190 l na den, tak víc z toho nedostaneš počase se RO zanese a bude dodávat mín. Je třeba vyměnit filtry. Teď mi teče 25 l za 6 hodin Co se tíká vody z RO nejedná se odestilku,a v akváriu roste úplně vše rybám to nevadí .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 15:49 kaga Re: maros77
Nejspíš žádné. Voda z osmozy se blíží destilce...

Buď namíchat s vodovodní, nebo přidat něco jako Sera Mineral Salt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 07:57 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: maros77
Jednoduše řečeno ne, bez dalších úprav je voda z RO v čisté podobě na akava "nepoužitelná"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 23:37 - Re: maros77
Ak si začínajúci akvarista,tak by som to nepokúšal a držal sa osvedčeného miešania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 18:41 Muž maros77 [0] – Čistá voda z ro
Chcel by som sa opýtať môže fungovať akvárium len s čistou vodou z reverznej osmózy? Neriedenou. Aké rastliny by tam mohli byť, aké ryby, krevetky, slimáky... Darilo by sa vôbec niečomu v takom akvárku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 19:42 Muž hanz [27] – RO s vodou ze studny
Zdravim lidicky, mam otazecku k RO... Mel jsem vodu z vodovodniho radu od nasich. GH cca 26. Bral jsem od nich protoze mam studnu s vyrazne zakalenou vodou. Hledal jsem idealni reseni k snizeni tvrdosti, tak jsem pristoupil k RO. Napadlo me, ze bych to napojil na tu studnicni vodu, ale mam strach, aby se mi nezanesli rychle filtry. Kolik toho zvladnou? Vaham prave jestli to radsi nepichnout k nasim i kdyz bydlej cca o 25kg odemne.
No a dalsi vec. Kolik vam protece na studenou vodu z mestskeho radu, kdyz vyrobce udava 190l/h? jde mi o to, ze to nemuzu u nasich hlidat, tak abych vedel za jak dlouho se priblizne napln 50litru barel?
A jestli to tu nekde bylo, tak se omlouvam, nemam prilis casu travit celej den u fora a prolistovavat ho...za kazdou pripominku diky :))
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 10:12 GP Re: halenar1984
pokud je moznost a neni k dohledani dokumentace cerpadla, jiste reseni by byl test s paralelnim zapojenim stavajicich membran.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 09:43 Muž 150koni [653] Re: GP
Ok, úplně jsem zapomněl ještě na průtok. Nicméně nepsal typ čerpadla ale typ membrány, ale problém jsi podtrhnul perfektně. U čerpadla z tvého odkazu v popisu se píše cituji: Výkon 0,55 ltr/min pro membrány do výkonu 50GPD

Membrána reverzní osmózy 50GPD má výkon cca. 190 litrů za den při dosažení optimálních podmínek tlaku a teploty vody. To je je cca. 0,14 ltr/min. Ale dle mého je toto už množství hotové permeátu. 4 membrány udělají za optimálních podmínek 0,56 ltr/min permeátu a kde je ještě pro průtok čerpadla odpadní voda ? Jak jsem psal, těžko takhle radit od klávesnice. Je to jen teorie. Mi jely 2 membrány bez pomocného čerpadla. Ale u mne je pořádný tlak a průtok ve vodovodním řadu :-)

edit: navíc je průtok pro 4 membrány limitován průměrem hadičky v části mezi čerpadlem a první odbočkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2015 07:56 GP Re: 150koni
takhle to nefunguje! zalezi na prutoku a charakteristice cerpadla.
muze to byt tak, ze se treba ani tlak nesnizi, ale taky muze padnout hluboko pod 1/2.
edit: je treba k cerpadlu zjistit popis, jako je tu www.reverzni-osmozy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2015 18:17 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
Jen zjednodušeně, pouze matematicky a teoreticky řečeno. Čerpadlo ti dává tlak 0,6MPa a provozní tlak membrány 50 GPD je 0,47MPa. Do sériového zapojení, tedy za sebou, tak jak to máš teď pravděpodobně ty, ti toto stačí. V případě přidáni dalších dvou membrán je budeš už zapojovat do paralelního zapojení, tedy vedle sebe a tudíž se tlak dělí mezi dvě větve a každá z nich potřebuje alespoň 0,47MPa. Teoreticky tedy pro efektivní využití membrán potřebuješ tlak 2 x 0,47 = 0,94MPa. Doufám, že si na to odpovíš sám :-) . Jestli se pletu, opravte mne někdo prosím, abych tady někoho neuváděl v omyl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 14:33 halenar1984 Re: 150koni
Mam tam manometer do membran ide tlak 6bar z pomocneho cerpadla preto sa pytam ze ked pridam dalsie dve membrany ci to bude stihat jedno cerpadlo alebo by bolo lepsie pridat dalsie k tym dvom myslim ze ked to rozdelim na dve a dve tak sa tam tlak strati neaky len ide o to ze kolko ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 09:40 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
Nezlob se na mne, ale to je jako říkat pacientovi diagnózu přes telefon. Psát, zda ti bude stíhat jedno pomocné čerpadlo nejde jen tak od pasu. Nota bene, pokud ani nenapíšeš vstupní tlak do systému membrán a potom tlaky na každé membráně co máš na stávajícím systému. Membrána má pro efektivní chod předepsaný tlak. Pořiď manometr každé membráně zvlášť www.mangala.cz/… abys viděl, zda je membrána efektivně využívaná a jestli je, nebo není potřeba čerpadlo. Neříkám že ti poradím zrovna já ale bez těchto informací je to jen jak se říká mlácení prázdné slámy a nikdo se ti podle mne nebude hrnout do rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 08:06 Jindras Re: halenar1984
Kolik té vody potřebuješ? Nevyplatila by se ti nějaká domácí,velká,úpravna? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2015 14:04 halenar1984 – osmoza
Fotka k příspěvku Ahojte prosim vas chcel by som sa spytat chcel by som si spravit na svojej osmoze taky tunning mensi :) mam tam 2 membrany 50 GPD ktore mi denne robia 300 litrov permeatu nasiel som na nete toto zapojenie a otazocka je ked tam pridam 2 dalsie membrany bude mi to stihat jedno pomocne cerpadlo alebo by to chcelo este jedno cerpadielko k tej zostave a ku dvom membranam by som dal jedno cerpadlo pomocne a ku dalsim dvom tiez jedno mala by sa tak vyroba permeatu zvysit o dalsich 300 litrov denne predpokladam :) dakujem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2015 00:24 Žena sonetka [136] - Živorodky
Ano, dusičnany jsou vcelku problém s těmi si RO poradí špatně, u nás se hodnota vody po filtraci pohybuje okolo obligátních 25mg/l, ale tahle látka zrovna není moc dobrý ukazatel funkčnosti RO :). Na to je určena DEMI kolona, anebo iontové měniče k tomu stvořené.
U nás vyvstal problém co s 25mg dusičnany, když kytkám chybí zbytek a řasám to nevadí, odstranit to nemá smysl, takže jsme do vody přidaly zbytek, troch fosforu, trošku víc draslíku, uhlík a nějaký ten koktail těch správných látek co kytky určitě potřebují a ono to vcelku funguje báječně a kytky rostou jak zblblé. Ono tohle nechce řešit nějak extra do hloubky, jinak se z toho člověk zblbne, chce to řešit spíše plošně a hlavně v dlouhodobém udržitelném horizontu, aby akva běželo za co pokud možno stabilních podmínek ....
Takže říct od podlahy, ano lijte tam čistou vodu z RO jde velice těžko, bo nikdo neví, co v té vodě přesně je, co je v akvárku a jaký to bude mít ve výsledku efekt ...... Chce to zkusit a laborovat, nám trvalo rok, než jsme akva dali do latě a aby fungovalo autonomně a stabilně ... palec
Bádat, bádat a bádat + se setmtam spokojit, že to není dokonalé hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 09:39 Muž Paxero [71] Re: Základy osmózy
To s temi dusicnany mohu jen potvrdit. Vstupni voda 100 mg/l, permeat 20-30 mg/l NO3. Nova membrana spise tech 20, trochu starsi spise tech 30. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2015 09:12 Základy osmózy Re: Základy osmózy
Aby to zase někdo nepřevracel, tak ještě dodám, že samozřejmě záleží na tom, jaké látky máte ve vodě. Pokud budete mít vysokou vstupní vodivost, která ale bude tvořena převážně "snadno odstranitelnými" solemi, bude účinnost jejich odstranění poměrně vysoká (třeba i vyšší než těch deklarovaných 95%). Jak už jsem zmínil, u dusičnanů bývá účinnost nižší (třeba i jen kolem 75%), takže když máte ve vstupní vodě třeba 50 mg/l NO3, tak vám může ve výstupní RO vodě pořád zbýt ještě docela velké množství (cca 12 mg/l). Tak to jen pro úplnost (pokud to někoho zajímá).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 08:43 Základy osmózy Re: sonetka
Chtěl jsem jen upozornit na to, že u každé membrány RO je deklarována její účinnost, a ta se pohybuje v průměru kolem 95%. Jednoduchou matematikou si tak může každý spočítat, jaké výstupní hodnoty vodivosti může očekávat při dané vstupní vodivosti. To znamená, že když mám vstupní vodivost třeba 100 µS/cm a RO mi odstraní 95% solí, tak mohu počítat s výstupní vodivostí kolem 5 µS/cm. Pokud mám ale vstupní vodivost třeba 1000 µS/cm a RO mi odstraní 95%, tak bude výsledek samozřejmě jiný: 50 µS/cm! To je ta pointa, kterou jsem měl na mysli, když jsem dával link níže. Membrána může v obou případech fungovat bezchybně, ale v prvním případě dá 5 µS/cm a ve druhém 50 µS/cm. Jinak účinnost membrán je u různých látek je různá. Například dusičnany odstraňuje obvykle s mnohem nižší účinností než těch deklarovaných průměrných 95%. Jak správně upozornila sonetka, když se použije ještě demineralizační náplň, tak se lze dostat už opravdu na téměř destilovanou vodu, kdy i při vstupní vodivosti 1000 µS/cm můžeme dosáhnout výstupní vodivosti kolem 1-2 µS/cm. Podle mých zkušeností ale demi náplň vydrží produkovat takovouto vodu jen zhruba na 300 litrů (mám-li vstupní vodu 1000 µS/cm), dalších asi 100-200 litrů dokáže produkovat vodu o 5 µS/cm, a pak už to rychle padá na těch cca 50 µS/cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2015 17:29 Žena sonetka [136] - Živorodky
Voda je čistá na 95% zhruba, na 99,5% se pak člověk dostane demi kolonou 99,9% klasickou skleněnou destilací .....
Jinak minerály jsou dostraněny z vody dostatečně, až sa samou hranici citlivosti papírkových testů a kapkových testů, takže tu není co řešit. Já liji osobně čistou vodu z RO přípmo do akva a výsledek jsou hodnoty co máme v profilu,kytkám to vyhovuje, rybám taky, tak to neřešíme. Nestabilita vody z RO a její nízké PH je jediný problém, ale to se řeší klasicky jedlou sodou, která velice dobře a jednoduše stabilizuje PH a zlepší pufrační schopnost vody :). Více neřešíme, nemáme mořské akva s korály a slaňocha ... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2015 09:45 Muž Paxero [71] Re: Základy osmózy
Ano, beru zpet. Neni zcela demineralizovana. V mem pripade z tvrdosti GH 30 dela nulu. Souhlasim, ze ne absolutni nulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:38 caliv6 Re: Paxero
Sera testy tvrdosti nemají barevnou srovnávací škálu. Kape se, míchá a čeká na změnu zbarvení. Co kapka, to stupeň. Fatem je, že například KH se zbarvilo lehce do žluta už při první kapce. S další kapkou bylo to zbarvení spíš jen intenzivnější. Meřil jsem to navíc večer, tedy při umělém světle. Nicméně pro chov ta voda bude dostačující. V případě pokusu o dchov bych si stejně pořídil konduktometr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:22 Základy osmózy Re: Paxero
Doporučuji přečíst toto: rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:13 Muž Paxero [71] Re: NHKG
No, nevim. Z moji osmozy tece GH=0, KH=0. Mereno JBL testem, po prvni kapce zustane v barve testu - neni s cim reagovat. Z moji osmozy tece demineralizovana voda. Jakmile zacne tect jina voda nez demineralizovana, je membrana na odpis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 08:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: caliv6
Nechovám terčovce, ale pokud ti to dobře měří, tak ta voda z osmózy není nějak extrémně měkká. Takže by měla jít použít bez ředění. Akorát ryby na ni uvykej pozvolna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 08:21 caliv6 Re: Deepinpeat
Já se pH 7 nebráním. A myslím si, že rybám bude také stačit. Ale vracím se k mé původní otázce. Mohu tedy tuto RO vodu používat čistě bez dalšího ředění vstupní vodou? Pokud ano, konec experimentům.

Jinak s tím pH a alkalitou bojuju už asi 2 měsíce. Všechno dělám postupně a čekám vždy na výsledek provedené změny. A jak jsem psal o té kyselině, tak to teď zkouším v té RO vodě jen abych věděl, jestli a nebo jak dlouho se tam to snížené pH udrží. To kdybych se chtěl někdy v budoucnu nedej bože pokusit o odchov. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 01:51 Deepinpeat Re: caliv6
Když vezmeme v úvahu, že se bez ohledu na výsledky měření kapkovými testy, povedlo nějak rozumně snížit tu alkalitu, tak bych v první řadě zkusil, jestli se pH nebude držet v požadovaných mezích samo od sebe. A tím zkusil, myslím nějak trpělivě to sledovat třeba 14 dní, kam se to hýbe a jak to drží. Až pak, pokud to bude opodstatněné, bych s tím začal něco dělat. Skoro bych se vsadil, že to nebude potřeba.

Jinak ať mě nějaký diskusář opraví, jestli se pletu, ale řekl bych, že minimálně většina akvarijních populací disků by měla bez potíží snášet vodovodní vodu snad s výjimkou tření, takže bych nepředpokládal, že pH 7,5 bude nějak za hranicí únosnosti. Důležité spíš bude, aby ta voda byla čistá. Ale terčovci opravdu nejsou moje parketa, jen přemýšlím, jestli si neděláte s tím pH zbytečnou hlavu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49718x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=969