Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dno a vápenec

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Dno a vápenec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2014 12:57 Muž Legioix [574] Re: Janča
Pokud ho ještě nemáte objednaný, tak bych se radši podíval po jiném. Ta černobílá kombinace také není ideální, ale to už záleží na vkusu.
Písek s obsahem vápence je nevhodný pro pěstování rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2014 12:33 - Re: Janča
Nevyhodíš,ale budeš tam chovať ryby čo im tvrdšia voda nevadí.Napríklad cichlidy.
No pri pravidelnej výmene časti vody ani takýto štrk nie je problém.Samozrejme ak tam nedolieva človek ešte tvrdšiu vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2014 12:31 Žena Janča [1]
omlouvám se že vstupuji do konverzace ale zajímalo by mě když si na netu objednám černobýlí štěrk kde píšou že obsahuje vápenec jak se ho zbavím?Přeci když ho prodávají jako akvarijní štěrk a taky ho má spoustu akvaristů tak ho jenta nevyhodim hmm .díky za radu,pročítám abych si mohla založit své první ava potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 17:17 Žena Annabell [40] - LabyrintkyRe: romant
Ne alkalitu ale tvrdost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 17:15 R Muž romant [27987] Re: Annabell
Podle toho jakou tvrdost máš na mysli. maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 17:12 Žena Annabell [40] - LabyrintkyRe: romant
A co jiného mohu udělat pro to aby byla vody tvrdší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 17:09 R Muž romant [27987] Re: Annabell
Tak já osobně bych nic neřešil a šutřík tam s klidným svědomím dal. I když bude vápenec obsahovat, tak s parametrama vody nic neudělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 16:46 Žena Annabell [40] - Labyrintky
Ahoj chci se zeptat,z dovolene v Bulharsku jsem si přivezla kámen z moře 3,5x4cm(velikost),mohu ho dat do akva?A je mozne ze obsahuje vápenec?Potrebuju vodu v akva mít tvrdší protože se mi rozpadají ulity šneků.dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 19:15 labin – černo-bíla
Dobrý den.Prosím o radu.Bohužel jsem nejdříve dělal a pak četl.Koupil jsem v obchodě Juwel do nového akvárka 20kg černobílého štěrku 5-7mm a 10kg tříděného písku.Mám to v akvarku s rybami a rostlinami asi týden.Dnes test štěrku šumí písek ok.Mám to vyměnit nebo nechat.MOC PROSÍM O RADU. DĚKUJI.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2012 22:37 R Muž romant [27987] Re: PPC
Nechal bych to jak to leží a běží, vždyť přeci i vápník rostliny potřebují. :-)
Edit: Mám pomalé a unavené ruce. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.05.2012 22:35 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: PPC
Neřešte to. Trocha "šumících kamínků" není na závadu, spíš naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2012 22:02 PPC
Udělal jsem test s octem na pár hrstech s pískem. Nešumí všechno, ale v hrsti se vždy najde pár kamínků, které to dělají.

Jestli to chápu správně, nyní je další krok udělat PH test, podle kterého zjistím, jestli to mám dál řešit nebo ne. Je to tak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2012 20:43 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Johan
limnophila je tam zasadené iba asi 10 dní.rastie dost rýchlo ale ruducha ešte rýchlejšie.je vidieť denné prírastky ktore sú ale na druhý deň zariasené a pomaly hynú.začala už ale vyhanať bočné výhonky a tie sa držia potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2012 20:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: savan
Přesně toto sem si myslel. Na limnophile to je znát. Chybí jim pořádné dno. Takže za čas, až se dno zašpiní, kytky porostou o hodně lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2012 19:44 R Muž romant [27987] Re: savan
Vodu týdně 1/3 akva a odkalování jednou měsíčně lehkým polechtáním dna a ten čas bych klidně i prodlužoval, podle toho kolik kalu bude. Je to o konzumentech a producentech, takže jakmile bude akvárko lehce přerybněný a rostlin pomálu, tak ten měsíc a pokud tomu bude naopak, tak určitě delší interval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 19:40 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: romant
Ako často by si odkaloval a menil vodu na mojom mieste?dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2012 19:37 R Muž romant [27987] Re: savan
Držel bych se toho, že je lepší mít vyhnojený dno, než vodní sloupec a proto bych se tím odkalováním zbytečně nepřipravoval o přirozený způsob hnojení rostlin. Je třeba pochopit souvislosti a odladit tu rovnici světlo x živiny. Ve Tvém případě bych to akvárko více nedopoval dodatečným přidáváním hnojiva a nechal to na rybách, jsem na tom podobně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2012 19:33 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Johan
odkaloval som každý týžden poctivo a hlboko.Tuna na fóre mi chalani poradili aby som tak nerobil.teraz odkalujem iba na povrchu a raz za dva týždne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 19:30 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: romant
Uvádzam aj hnojeni ale už 2 týždne nehnojím pretože mi začala bujnieť riasa.asi som začal hnojiť velmi velmi moc skoro.mam tam dost rýb takže budu musieť hnojiť oni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 19:12 R Muž romant [27987] Re: savan
Vzhledem k tomu, že uvádiš i hnojení, tak se mrkni na tenhle článek. www.horacovoakvarium.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2012 19:00 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: romant
reflektory sú objednané,budú na budúci týžden.mám tam problém s ruduchou a sinicami.sinice sú hlavne pri čelnom skle,pri skle mi aj černie štrk .rastliny sú dost napadnuté ruduchou,očividne pomaly rastú ale ruducha ich stíha obrastať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 18:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: savan
Jakpak odkalujete? Hodně do hloubky a poctivě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2012 18:46 R Muž romant [27987] Re: savan
Ano díval jsem se. Toho světla tam opravdu moc není, ale i s tím se dá pracovat a zkusit se přizpůsobit vhodným výběrem rostlin. Jako další možnost bych viděl použití odrazových reflektorů www.shopakva.cz/… Mrkni se do atlasu rostlin a pohledej ty rostliny nejméně náročné na světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 18:37 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: romant
Už je tam prezentácia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 17:42 R Muž romant [27987] Re: savan
Chtělo by to co nejvíce informací o nádrži. Ideál je mít prezentaci, aby ten kdo poradit chce a umí mohl informace čerpat. Jinak tu možnou příčinu, proč rostliny nerostou bych prvotně hledal ve světle, v jeho množství a kvalitě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 17:31 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Johan
poprosil by som to rozviesť.dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 17:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: savan
Některé ho nemají rády. Nicméně vám rostliny nemusí růst z úplně jiného důvodu, na který bych si i vsadil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 16:35 Muž savan [622] - Živorodky – šumiace dno
Mohli by ste mi prosím poradiť?nechcu mi rásť v akva rastliny.Urobil som octový test dna a zistil som ,že šumí.možte mi vysvetliť aký vplyv má prebytok vapenca na rast rastlín,či ten vapenec nejako blokuje príjem živím a CO2.Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 20:59 R Muž vaclav [14616] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Placky jsou zatím menší, však oni dorostou krmeni hovězím srdce a při teplotě ke 30°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2012 20:39 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: vaclav
To jistě. Přesto nepovažuji ve 400 l nádrži se 6 terčovci a pár neonkami každotýdenní "bagrování" dna, které tvoří substrát o zrnitosti cca 3-5mm, nejen za nutné, ale ani za vhodné. Zvlášť, když se dá předpokládat dostatečná distribuce kyslíku po celé nádrži díky filtraci se zjevně dostatečnou kapacitou výkonu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 17:00 R Muž vaclav [14616] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Něco jiného je odkalování v rostlinné nádrži, kde je dno pokryté rostlinami a tam kde skoro žádné nejsou a dno je poměrně hrubé. Možnost že bude zahnívat je potom podstatně větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 12:43 R Muž vaclav [14616] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas23
Pár lidí má akvária z černou vodou black water .
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
Jistě najdeš i lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 12:07 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Sid
pravda :-) terčovci ve svém přirozeném prostředí vlastně moc rostlin nemají... takže funkční skládačka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 11:49 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Tomas23
Biotop ne - "skládanku". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 11:27 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Sid
takže se dá říct, že je potřeba udělat funkční biotop :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 10:47 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Tomas23
...Aha, takže by se dalo říct, že stačí výměna vody popřípadě odkalení jen z povrchu dna? Jen se bojím co na to budou říkat terčovci, nebude se pak rychleji kazit voda? Nebo to bude právě naopak? Že filtru pomůže s odbouráváním NO látek i dno?
Tak nějak. :-)
...A co tedy obsahuje "vyladění" krom breberek ve dnu a jejich správné fungování?
Na detaily není čas, tak jen heslovitě: jde o "správné poskládání" rostlin, ryb, osvětlení, filtrace, výživy a dalších "drobností". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 08:30 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Sid
Aha, takže by se dalo říct, že stačí výměna vody popřípadě odkalení jen z povrchu dna ?
Jen se bojím co na to budou říkat terčovci, nebude se pak rychleji kazit voda? nebo to bude právě naopak ? že filtru pomůže s odbouráváním NO látek i dno ?
V případě, že bych nemusel takto důkladně odkalovat, by to značně zjednodušilo pravidelnou údržbu :-)

A co tedy obsahuje "vyladění" krom breberek ve dnu a jejich správné fungování ?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.03.2012 20:58 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Tomas23
...nevím tedy zda odkaluju správným způsobem...
Otázkou je, zda je vůbec dobře, že akva takto důkladně odkalujete... hmm
Dno tvoří (nejen) v případě rostlinného akvária důležitý prvek v procesu jeho fungování. Pokud dno pracuje správně, je spíš na škodu do něj takto razantně zasahovat. (Ostatně - v rostlinných nádržích to ani dost dobře nejde, jak je vidět i z těch fotek...)
Postup, který popisujete, používám v podstatě jen v počáteční fázi "nápravy zanedbaného akva", kdy je evidentně potřeba dno "nakopnout".
Dokonce i větši vrstva detritu někde v místě, kde nepůsobí rušivě z estetického hlediska, má svá pozitiva pro procesy v akva... :-)

"Vyladěním" nemyslím jen "to o breberkách", i když je to, samozřejmě, i o nich. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 14:10 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Sid
hmm :) to vypadá zajímavě...
dá se tedy říct vyladit = nechat nádrž pořádně zajet, aby se dno osadilo patřičním počtem bakteríí a podobných breberek ? :)

Jiank nevím tedy zda odkaluju správným způsobem. Vždy odkalovací zvon šoupnu až ke spodnímu sklu a počkám až se vše odsaje... takhle přejedu komplet celý dno. tedy až na místa kde jsou kytky... tam jim nechávám trochu placu okolo a neodsávám tolik do hloubky, spíš jen z povrchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 13:39 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Tomas23
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ...tmavý písek krásně kontrastuje se zelení a i neonkám se bude určitě líbit...
Jj, černý písek a "zelenina" jdou k sobě docela dobře (obr. 1). :-) A neonky, (v tomto případě modré), se tváří spokojeně. :)
...písek co je v akvárku nyní byl původně celý bílý... Otázka je jak vyladit systém...
Velmi pravděpodobně jde o drcený mramor. Stejně, jako v případě této nádrže (obr. 2).
(To "vyladění" není zas až tak složité. :-))
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 12:44 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: vaclav
To je pravda, domluvit se dá skoro vše :)... S ostrými hranami u současného písu to asi není až tak hrozné...sice to nejsou hladké kamínky jako u říčního písku, ale že by byly nějak ostré to zase také ne.

No s ovlivněním ph je to asi tak, že se vždy pohybovalo okolo 6,5 i když jsem tam napřidával žádné přípravky... je sice pravda, že jsem párkrát do vody přidal acid na snížení ph, ale ten jsem pak přestal dávat a voda má pořád těch 6.5 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 12:03 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Sid
Pokud je to tedy tak, že úplná tragédie to není, tak bych to zatím nechal, ale určitě o výměně dna budu uvažovat... Poměrně se mi líbí toto akva rybicky.net/nadrze/14363&kateg=0&kateg=0&typ=4

tmavý písek krásně kontrastuje se zelení a i neonkám se bude určitě líbit. Terčovce, co jsem četl barva dna moc nezajímá...

Jinak písek co je v akvárku nyní byl původně celý bílý a před nějakýmm časem jsem pořídil černý a celé dno zasypal tím černým... Postupem času se odkalováním písek smíchal...

V akva bych rád na odchov terčovců a to holandské by taky nebylo špatné, ale vzhledem k vysoké teplotě zase nemám tolik možností, ale určitě tam nějaké ty rostliny chci ;-)

Otázka je jak vyladit systém... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 11:29 R Muž vaclav [14616] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas23
Prodávají to v 25 kg pytlích a asi nebude problém se na 3 domluvit. Jakou barvu zvolíš je na tobě, mně se černá příliš nelíbí. Tenhle černobílý substrát má hodně lidí, je spíše nebezpečný svojí velikostí a i tím že to je drť a má ostré hrany. Na kolik to ovlivňuje vodu to jsem ještě nezkoušel. Máš nízké pH takže tak by jsi měl změřit nakolik ti to je schopné ho zvedat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2012 11:18 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Tomas23
...Ahoj po octovém testu jsem zjistil, že písek co mám na dně asi není úplně OK. Sice po vhození hrsti písku a zalítí octem to nešumělo jak šumivá tableta, ale trošku to bublalo... Nevím tedy jestli mám dno vyměnit nebo ne...
Velmi frekventovaný (a komerčně jistě úspěšný) problém - "Variopaint", (směs drceného mramoru a čediče)...
Jestli měnit nebo ne, bude záležet od účelu, kterému má nádrž sloužit. Předpokládám, že k odchovu terčovců, stejně jako k provozování "holanďského" akva ne :-) - v tom případě by výměna dna nemusela být nezbytně nutná.
Pokud opomenu estetickou stránku věci, (každému se holt líbí něco jiného), dá se s takovým dnem provozovat i "společensko-rostlinné" akva.
Jde jen o "vyladění systému". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2012 11:16 R Muž romant [27987] Re: Tomas23
Tady to můžeš rámcově odhadnout. www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 11:05 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: vaclav
100kg si myslím, že je poměrně dost... plastické pozadí zabírá značnou část dna... momentálně bych odhadl, že mám tak 70kg, ale možná se pletu :)
Každopádně cena 4kč/kg je u přírodního u černého je cena už 18kč/kg

minimální odběr u přírodního je 500kg... to bych měl do půlky akvárka :)

A co si myslíš o té výměně ? je to nutné nebo ne ? resp. jako hodně negativně to ovlivňuje prostředí v akváriu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 10:29 R Muž vaclav [14616] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas23
Do tvého akvária je těch 100kg akorát a 4kč za kilo je úžasná cena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 10:14 Muž Tomas23 [3] - Amerika – výměna nutná ?
Ahoj po octovém testu jsem zjistil, že písek co mám na dně asi není úplně OK.
Sice po vhození hrsti písku a zalítí octem to nešumělo jak šumivá tableta, ale trošku to bublalo...
Nevím tedy jestli mám dno vyměnit nebo ne...
Ryby: terčovci a neonky
Kytky: vallisneria gigantea + nějaké další u kterých jsem zapoměl název :-)

díky za info

máte zkušenosti s písky od www.sandsystem.cz ? Koukal jsem,že u ceníku je poznámka o minimálním odběru, který schopný zvládnout tone 100kg barevného písku je opravdu docela dost...

Osobně by se mi líbila kombinace přírodního a černého. s převahou černého. resp. přírodní nasypat na spod a černým to celé zakrýt... je mi jasné, že se to časem při odkalování smíchá, ale to nevadí ;-)

ještě jednou díky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 21:46 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: ustavprochore
Ten význam spočívá v tom, že spodní část dna (křemičitý štěrkopísek) byla přirozenou cestou vyhnojena. (2 roky provozu.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 21:08 Žena ustavprochore [567] Re: Sid
Předpokládám správně, že má nějaký význam složení dna toho akviška - tj. dole inertní materiál a navrch vápenec?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 2507x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13628-pisek-a-vapenec?od=51