Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 20:24 amrtin Re: replikant33
To je zajímavý,dal by se takhle použít bambus co prodávaj v Hornbachu(OBI,...)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2014 20:13 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
ne,je to jen kousek bombusu seřiznuty pod uhlem na obou stranach a nasunuty do vzduchovací hadičky, ma to jednu nevyhodu při nočnim vypínaní se násakně vodou a potom už se nerozjede,nebo spiš mu to trvá velice dlouho.takže pouze pro použití NONSTOP,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 20:10 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
A je niečim vyplnený, napr. nejakým cigaretovým filtrom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:51 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
jo bambus:) z činské hulky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:47 amrtin Re: replikant33
Bambus? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:41 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
Ty si stručný ano , je to tajomstvo? Bambus, pálka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:39 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: cezarmilan
bambus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:29 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
:) To vidím, ale to je tam lipové drievko, alebo....?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 14:47 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: cezarmilan
to je difuzor,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 10:03 Muž Slav3k [23] Re: Johan
já vím ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2014 09:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slav3k
To je též bez náplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:51 Muž Slav3k [23] Re: Johan
ten ebay je super cena, ale pujde to měsíc ... do čr

Ten home made, asi bych neměl nic proti, ale to vlastní míchání té náplně, nevím jestli se na to cítím xD možná si přecejenom počkám na ten výrobek z číny (ebay)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2014 09:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Napln Ti staci za par kacek:
www.juwelakvarium.cz/…
destilka (staci technicka) a bikarbona, to vyuzijes vzdycky a stoji houby.

A samotny dropchecker se da udelat jako improvizace z neceho, co bys normalne vyhodil. Pruhledna ohnuta tubicka, dva male pruhledne kelimky obracene v sobe... moznosti je spousta.

Ale najdes i cenove slusne vyrobky: www.petrprokes.eu/…

EDIT: Dropchecker Ti spacham i ze dvou injekcnich strikacek v kusovce po 2Kc v lekarne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slav3k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:24 Muž Slav3k [23] Re: matlala
A bude to fungovat dobře ? Už to někdo ozkoušel ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Slav3k
si vyrob nádobku i náplň a máš to cca za 50kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:14 Muž Slav3k [23]
jsem rozhořčen ... dropchecker bez náplně 250 ,- za kousek skla? a to v lepším případě, spíš bych řekl že to je plast ... s náplněma okolo 500,- směšný :-( Tolik jsem dal za CO2 lahev
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 07:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zervan
ten kamínek funguje protože z flašky může jít pořádně velkej tlak.... kvasnice dokážou i "odvíčovat" kvasnou nádobu a vymalovat byt, ale asi bych zauvažoval nad co2 bombou

ta magnetizace byla jen na okraj... zapoměň na ni....

jako indikátor by byl dobrej dropcheker
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Moucha
Moucha: Vďaka za info a povzbudenie skúsiť silnejšie dávkovanie! (celkovo som sa CO2 dosť obával, tak som radšej menej dal) Dnes už nestíham, ale zajtra spojazdním väčšiu fľašu.

Čo sa magnetizácie týka - neviem, ako by som to zrealizoval. Inak ten kamienok stále drží, až mi je to divné. Buď pomáha vyšší tlak vo fľaši (vzduchový motorček to už nepretlačil) alebo sa to s CO2 ako zárodkom slabej kyseliny H2CO3 neupcháva tak ako so vzduchom.

replikant33: Tak to je parádne! Ten veľmi šikmý rez je výborný nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:36 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: 4 měsíce by měla, ale ovlivňuje to hodně faktorů.

tak maximálně s elektromagnetickým ventilem, nonstop těžko

2l vydrží v 100l nonstop 2-3 měsíce, záleží na diffuzoru a vodě
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:48 Muž honzales [8] - Živorodky
jaky faktory myslis. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:34 amrtin Re: replikant33
Lipové dřívko?Hezky bublinkuje palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: honzales
4 měsíce by měla, ale ovlivňuje to hodně faktorů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 20:48 Muž honzales [8] - Živorodky
ratajova bomba 1,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 20:41 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
Zle vidím? Prezraď čo to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 19:36 Muž honzales [8] - Živorodky
Ahojky.Prisel jsem si pro radu od zkusenejsich.muze mi nekdo rict jak dlouho mi tak prumerne vydrzi 1,5kg bomba ve 150litrovem akvarku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2014 17:27 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 16:28 amrtin Re: cezarmilan
A filtry kup na "slim" cigarety,ty se daj nacpat do obyč.vzduchovací hadičky X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 15:55 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Lubo
Vidím, že si zručný, škoda len, že to púšťaš cez kamienok. Účinok budeš mať zrejme nulový.
Vy ber ten kamienok a strč do hadičky filter z cigarety, tie filtre kúpiš v trafike aj samostatne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2014 12:19 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zervan
12°dKH + 85L to je docela dost na burčák....

orientační vzoreček mi hodil cca 12*85/50 = 20,4 bublin/min

to toho kvasu bude chtit daleko víc.... chce to bublat na víc flašek, aby se udržovala rovnoměrnějsí produkce plynu....
navíc z burčáku nejde čisté CO2

asi bych hodil co nejtenčí injekční jehlu do sání čepací hlavy, nebo ji zespoda píchl do molitanu.... nejlevnější řešení poměrně odolné proti vodnímu kameni

ještě si dovolím odbočit... docela by mě zajímalo u tahle tvrdý vody, jak by ten ekosystém zareagoval na magnetizaci vody..... zatím nevím o moc studiích dlouhodobého vlivu magnetizace vody na živé organismy... pro info díky magnetizaci dojde ke změně krystalické mřížky vodního kamene na amorfní (místo pevného povlaku se tvoří kal)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 11:47 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Lubo
Nemyslel som len v spojení s CO2, ale všeobecne pri vzduchovaní sa mi vždy kamienky upchávajú, preto sme ani do bublifukov nedávali kamienky, boli len hadičky. Ak bol nutný jemný kamienok, tak každých pár dní ho bolo treba na chvíľu ponoriť do kyseliny. Dokonca i hadička sa na konci obaľuje zvnútra vodným kameňom, ale upchá sa ním tak možno po roku a nie po pár dňoch. Ono to bude asi tým, že tu máme dosť tvrdú vodu. Alebo sa prv robili horšie kamienky? (oni totiž majú cca 10-20 rokov)

Ale prekvapivo mi CO2 cez jeden kamienok ide už 3. deň a neupchal sa zatiaľ :) Druhá vec je, že sa mi pH stále ani nehlo. Dal som len malú fľašku s 3 dcl kvasnicovej zmesi (1 g kvasníc), asi to nestačí. Teraz nestíham riešiť, ale potom skúsim nejaký difúzor alebo väčšiu fľašku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 09:47 Lubo Re: zervan
www.youtube.com/…
Musis to mat cez flasu s cistou vodou aby kamienok neupchavalo




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Napis na youtube "CO2 reactor" a mas mraky inspirace, jak na to, treba tady:
www.youtube.com/…

Co se mi na tech systemech nelibi, treba prave na tomto, ze ta voda obohacena CO2 unika dolu. Pritom staci aby ten spodek byl uzavreny s dirou (nebo trubkou) v boku a vystupni proud roznasel CO2 po akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
OK, tak to nejdem skúšať (bezpečie rybiek je prvoradé), nejako už vydržím, kým nekúpim reaktor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.01.2014 11:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Ja bych to s tou jeskyni nedelal, specialne kdyz do ni chodi ryby.

Koncentrace CO2 ve vode v te jeskyni muze byt nakonec dost vysoka. Jasne ze se vyrovnava s okolni vodou, a jasne ze difuze s nepohyblivou hladinou neni zadny zazrak, ale i tak. At to vezmes z jedne nebo druhe strany (at se deje cokoli), bud si moc nepomuzes, nebo moc riskujes, ani jedno neni co bys chtel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 10:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: ludvik
Áno, ide o Ancistrus sp. (oficiálny slovenský názov je "Prísavník obyčajný") :) Nie, ani prísavník a ani Neritina sa nechodia nadychovať, skôr som to myslel tak, že tam "omylom" zablúdia, lebo prísavníci sú často v jaskyni a Neritina niekedy pri obchôdzke vykukne nad hladinu a keď si všimne, že je už vonku, otočí sa späť. Inak prúdenie mám okolo celého akvária, pri jaskyni však nie je najsilnejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 10:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Zvon by mel vetsi vyznam za predpokladu, ze hned pod nim bude slusny proud vody, treba z vystupu filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 09:50 Muž ludvik [1082] Re: zervan
Co je přísavník? :-) Ancistrusy podle mě nemají střevní dýchání (mohu se mýlit! Nechovám je, ale v atlasu jsem to nenašel), takže v tomto ohledu by to bylo v pohodě. Stejně tak většina plžů (Neritina dýchá vodu). CO2 není jedovaté, holt by se takový živočich nadechl jinde ... nejspíš.

Ale, a to hlavně - při dávkování CO2 je nutné mít dobře vyřešený proud v akváriu. Aby se dostalo ke všem rostlinkám a také se nikde moc nehromadilo. Pokud to budeš foukat do jeskyňky, bude se rozpouštět hlavně tam a ven se bude dostávat spíš jen difuzí, než nějakým pohybem vody. A jelikož nad tím nemáš žádnou kontrolu, bude to místo dost překyselené (nízké pH, oproti zbytku akvária). Nedokážu to spočítat, třeba to nebude tak výrazné a vadit to nebude ... ale neriskoval bych to.

zervan napsal: ... Premýšľal som, či by zatiaľ pomohlo vypúšťanie CO2 do jaskynky, teda by sa hromadil hore, mal by veľkú styčnú plochu s vodou a snáď by sa niečo rozpúšťalo - bol by to v podstate väčší zvon. Len sa obávam, či to nie je nebezpečné pre rybky (hlavne prísavník) alebo slimáka (Neritina), ak by boli v jaskyni a náhodou vykukli hore do "oblaku" CO2 - tak by som chcel poprosiť a posúdenie skúsených ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 09:40 Muž zervan [1123] - Rostliny
Zatiaľ mám trochu technické problémy s burčiakom - dosť sa mi upcháva vzduchovací kamienok (až tak, že ho vo vode ani neprefúknem, len na vzduchu, pomôže ponorenie do kyseliny - asi vadí príliš tvrdá voda a upcháva sa to vodným kameňom) a potom mi pri zvýšenom tlaku začne "fučať" napr. na spoji medzi hadičkou a slamkou z fľaše.

Púšťať veľké bubliny rovno z hadičky asi nemá význam, takže kúpim reaktor / difúzor. Premýšľal som, či by zatiaľ pomohlo vypúšťanie CO2 do jaskynky, teda by sa hromadil hore, mal by veľkú styčnú plochu s vodou a snáď by sa niečo rozpúšťalo - bol by to v podstate väčší zvon. Len sa obávam, či to nie je nebezpečné pre rybky (hlavne prísavník) alebo slimáka (Neritina), ak by boli v jaskyni a náhodou vykukli hore do "oblaku" CO2 - tak by som chcel poprosiť a posúdenie skúsených ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 22:36 Martin Re: Bella
Aha, takže záleží i na druhu kvasnic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 19:34 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Bella
tyhle kvasnice jsem před nějakým rokem ještě taky používal a lepší jsem nenašel palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 19:32 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: Prdka27
Susene kvasnice si rozpoustim zvlast, v teple/vlazne vode (nesmi byt horka! ani studena!), az z toho mam zakalenou vodu ve sklenicce, takze jsou uplne rozpustene. Potom to pridam do vlazneho rozpusteneho roztoku z cukrem (cukr se taky lip a rychleji rozpusti v teply vode). Bubla inhned. Pul hrnicku cukru, 2-3 ml kvasnic (merim si to ve strikacce). Vydrzi mi to 21 dni. Suche kvasnice se mi osvedcily saf-instant (bily sacek s modrym ptakem)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:42 Muž rybka1 [178] Re: amrtin
Mne to uz netreba zajtra mi pride emg+ihlovy flasa uz je v garazi aplnena takze startujem hop konecne a s tymi pomermi tu uz toho bolo mne sa to osvecilo tak som zainvestoval do co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:39 Muž MarcoKing [32] - Tetry
Ahoj. Prosím vás udělal jsem domácí co2. Musí se kvasnice rozpustit? Mě se nerozpousti. Použil jsem sušené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:36 amrtin Re: rybka1
Dej víc cukru(400g) a reakce bude startovat pomaleji a dýl to vydrží bublat.Mě už takhle jede flaška skoro měsíc(asi jsem trefil perfektní poměr,ta předtim jela 10 dní X-) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 15:51 Muž rybka1 [178] Re: Martin
Ja to robim 300g cukru 1.5l vody a polku drozdia fici to 3tyzdne ale bacha zo zaciatku to buble silno no na druhy den je to ok zrob to poobede a na druhy den rano to daj do akva 1b za 1 sekundu.vecsinou to konci ked sa minie cukor ja ho dosipem zas a ide to opet par dni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 13:56 Martin – Rychle vyčerpání CO2
Zdravím, chtěl bych poradit kde se stala chyba - hrozně rychle přestalo fungovat CO2.
Do 2 litorvé lahve jsem dal 1,5 litu vody - do toho 8 polévkových lžic cukru a asi 5 gramu sušených kvasnic - řádně promíchal a připojil do akvarka - během chvilky to začalo celkem solidně bublat ale asi po 4 dnech to došlo.
Všude na diskuzícch jsem četl, že to většinou bublá tak 2 týdny.
Napadájí mě 2 důvody co bych mohl pokazit:
1) koupil jsem levné TESCO kvasince v prášku asi za 3 Kč Balíček po 10g - je to nějaký shit? vyplatí se koupit ty od Dr. Oetker, které jsou tak za 10 Kč? Bude to kvasit déle?
2) přes noc jsem na jeden den odštouboval víčko, aby nešel CO2 do akvarka a neudusili se mi rybky - je možné že bez víčka a tedy bez tlaku proběhla reakce moc rychle?
Díky za každou radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 10:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
:-))))), mě se také kH moc nehýbe, ale Sid to tady kdysi vysvětloval, tak to beru jako fakt:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2014 09:53 Marcel G Re: KarlosS
Jak tomu zatím rozumím tak, že když se do vody přidává CO2, tak jeho malá část (max. 1%) zreaguje s vodou za vzniku slabé kyseliny uhličité (H2CO3), která je velmi nestabilní a prakticky okamžitě se "rozpadne" na hydrogenuhličitany (HCO3-) a vodík (H+). Hydrogenuhličitany patří mezi sloučeniny, které zvyšují alkalitu (tj. hodnotu, kterou naměříme různými testy na KH/UT). Vodík zase ovlivňuje pH. Čím více H+ ve vodě při různých reakcích vznikne, tím více nám pH klesne. Tohle mi je ještě celkem jasné. Problém je, že když jsem takhle zkoušel alkalitu po sycení CO2 měřit, tak jsem nezaznamenal prakticky žádné změny, přestože pH mi kleslo o 0.8 stupňů. Takže i když při přidávání CO2 do vody vzniká HCO3- a H+, tak zatímco množství H+ je tolik, že to pH ovlivní, množství HCO3- asi tolik, aby to ovlivnilo alkalitu, není. Docela by mě zajímalo, kolik ho tedy musí být, aby to s alkalitou nějak pohnulo. Pokud by se tady našel nějaký chemik, který by to dokázal vypočítat (nebo nám vysvětlit, proč se alkalita prakticky nemění, i když ve vodě dochází k navýšení koncentrace HCO3-), tak bych mu byl za to vděčný.
PS: Bavím se o akvarijní vodě s pH kolem 7 (resp. 7.2 => CO2 => 6.4).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 09:40 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: KarlosS
Práveže KH mám vysoké (12°), preto ho nerád meriam (míňa mi to veľa kvapiek) :) Ale ok, zmeriam ho teraz. EDIT: Takže ani KH sa nezmenilo, idem prehodiť CO2 na vzduchovací kamienok.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35953x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=823