Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 09:07 Muž Lojza007 [1212] Re: zervajs
Tipuju, že všude, kde je uvedeno více hodnot měření, než ukládá zákon, tak je někdo z odpovědných lidí akvarista. Už jsem taky viděl rozbory, kde byl dokonce i draslík a fosforečnany, ale normálně v rozborech nejsou, protože to zákon neukládá a pro tělo nejsou nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 08:42 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
Fotka k příspěvku vaclav napsal: protože vodárny tohle neměří. :-)

U nás v Ostravě měří :-)
( Pro neznalé...je to knk)
ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 16:28 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
To je 19 GH ale tebe musí zajímat karbonátová neboli uhličitanová tvrdost KH je na to jednoduchý test, protože vodárny tohle neměří. Jestliže je větší než 10 KH nemá moc cenu CO2 přidávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 16:01 Muž KarásekLut [94] Re: Lojza007
Mame tu tvrdost vody 3,42 mmol/l (nasel sem si to na netu,sice je to udaj z roku 2015 ale veril bych tomu). Snazim se davat nenarocne rostliny, ted se mi zacina objevovat zelena rasa (na tech malych kaminkach a listech) tak sem do aq vypustil japonicy tak uvidime.zkusim zkratit dobu sviceni,zrusit ty bily kaminky a trosku prihnojovat a uvidim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 15:53 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Pokud to stále platí je to s CO2 tak jako kdybys z varné konvice lil teplou vodu ro řeky a myslel sis že tu vodu ohřeješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2022 15:20 Muž Lojza007 [1212] Re: KarásekLut
Trefit ten správný poměr není ani trochu sranda. Mně to zabralo rok a je to hezky vidět na prezentaci 250L, kdy se skutečně začlo dařit.
Ale je v tom spousta proměnných, tvrdost vody, pH, množství prvků ve zdrojové vodě, počet ryb, počet rostlin a jejich náročnost, množství světla, četnost výměn vody. Pokud se ti nedělá řasa, je potřeba svítit spíš více než méně a pokud je tam ten Aquastel, tak možná nebude vůbec stačit. Vodu bych zaplatil aspoň jeden rozbor na makroprvky, je to levnější a mnohem přesnější, než nakoupit kvalitní testy. Ale ideální jsou rozbory dva - před výměnou vody a po výměně vody a podle toho zvolit strategii hnojení. Pokud je voda opravdu velmi tvrdá (tuto hodnotu musí uvádět přímo vodárny minimálně na vyžádání, většinou je to někde na webu), tak bude potřeba přes RO změkčit, jinak nebude mít CO2 smysl.

Pokud ovšem řešíš, že se nedaří ani nenáročným rostlinám, problém by mohl být v tvrdosti vody, pak je lepší zvolit druhy, kterým nevadí tvrdá voda, než se snažit o hightech akvárium, což je minimálně finančně mnohem náročnější záležitost a vyladit to zabere několik měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 14:58 Muž KarásekLut [94] Re: Lojza007
Ty bily kaminky urcite nejsou vapenec.na ten si davam pozor. Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Mam doma nakoupeny tekuty hnojivo a zelezo. Takze rikas zkouset a vychytavat jo? Muzu zkusit svitit kratsi dobu nebo ve sviceni dat treba 2 hodinky pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2022 13:08 Muž Lojza007 [1212] Re: KarásekLut
CO2 z droždí je v pohodě, jenom se hůř reguluje. Ale pokud máš regulaci vychytanou, tak bych fakt doporučil dropchecker a nastavit to podle něho. Ale k tomu to chce určitě znát tvrdost vody, aby CO2 vůbec k něčemu bylo. A to bílý je křemen? Pokud je to nějaký vápenec, tak CO2 bude k ničemu, pokud není v akváriu nějaká extrémně měkká voda.
A pak si myslím, že budeš potřebovat vyměnit světlo a přejít na denní hnojení makro a mikro. Neočekávej, že samotný CO2 nějak zásadně pomůže, to bohužel musíš vyladit s množstvím světla a množstvím hnojiva. Bohužel pokud je něčeho málo nebo moc, tak se rostlinám moc nedaří a naladit ty správný dávky zabere docela dost času zkoušením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 12:51 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Ty bílé kamínky není to náhodou mramor? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 11:45 Muž KarásekLut [94] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Chci jim doprat a taky nerostou tak jak by meli rust. CO2 davam do akva z drozdi a sem s tim spokojenej
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 11:44 Muž KarásekLut [94] Re: Perlas
Sklo nemam. Co za nej budes chtit? Tillmanovu tabulku si stahnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2022 15:25 Muž Lojza007 [1212] Re: Rovano
Jenže co je pod míru? Pro někoho pod míru pro někoho smrtelná dávka. Navíc když dochází tlak v bombě, tak se zvýší tlak na jehlový ventil, pokud to neudrží, pustí mnohem víc CO2. S dropcheckerem je to dobře vidět a jde CO2 třeba vypnout nebo i pustit vzduchování, bez ničeho to může být pro osazenstvo smrtící. Další smrtelná chyba může být, že člověk drbne do jehláku, ten pustí víc, na první pohled to nemusí být vidět, na dropcheckeru to za chvíli vidět bude a člověk může zareagovat.
Byť ten dropchecker v akváriu nevypadá kdovíjak hezky a rád bych ho v nich taky neměl, tak ho v obou akváriích pořád mám právě pro to, abych mohl předcházet nehodám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2022 13:17 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
A je možné ukázat foto akvária?
Čím CO2 'rozpouštíte' ?
A rostliny nerostou,nebo jim jen chcete dopřát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2022 12:33 Muž Rovano [239] - RostlinyRe: Lojza007
A to nejde dávkovat prostě pod míru? Roste to přece lépe i tak, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 21:09 Muž Perlas [546] Re: KarásekLut
KarásekLut napsal: Dropchecker nemam. Davkuju to odhadem. Cca 1 bublina za 2 - 3 sekundy
Tim dropcheckrem (bych zacal) sklo ti po ceste do hokny klidne dovalim pokud ho nemas.

Pak jen dKh & Ph = tilmanova tabulka ( tam je mnozstvi co2 mg/l )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 20:10 Muž Lojza007 [1212] Re: KarásekLut
To je prostě nesmysl, CO2 je potřeba měřit aspoň dropcheckerem, protože každá nádrž je prostě jedinečná - jiná voda, jiný počet rostlin, jiný počet ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 20:07 Muž KarásekLut [94] Re: zervajs
Tak aby podporovalo ruat rostlinek a neotravilo to obyvatelstvo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 13:09 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
No a kolik tam potřebujete mít CO2 ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 12:09 Muž KarásekLut [94] Re: Sha
Dropchecker nemam. Davkuju to odhadem. Cca 1 bublina za 2 - 3 sekundy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2022 12:07 Muž Sha [501] Re: KarásekLut
Doporučený počet bublin je světle zelený dropchecker. :-) Ani víc ani míň.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 11:26 Muž KarásekLut [94] – 54 l akvarko,pocet bublin
Kolik v 54 l nadrzi doporucujete bublin za sekundu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2022 07:25 Muž Lojza007 [1212] Re: Martex42
Případně jako výzdobu můžeš použít seyru stone, který taky uvolňuje vápník. Ale taky netuším, kolik ho bude potřeba. Chce to prostě chvíli experimentovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2022 00:52 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Já mám na chodbě akvárium s pávčaty protože se množí jak myši je jich tam občas moc a spolu s filtrem srazily ph někam k 5,5 nasypal jsem na dno mramorovou drť a drží se to na 7 rozpouští se to pomalu a je potřeba to před použitím propláchnout aby se ti ten prach příliš rychle nerozpustil a nezpůsobilo to skokové zvednutí parametrů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:46 Muž Martex42 [20] - TetryRe: vaclav
Z té mramorové drti se to uvolnuje pořád stejně? Když dám nějáké množství tak pořád se ta hodnota bude držet plus mínus stejně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:44 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
To co je v odkaze tak tím doplním pouze vápník. A co ten hořčík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:35 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Já bych přidal mramorovou drť mám s ní dobrou zkušenost, jen to, kolik jí dát to si musíš vyzkoušet sám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:01 Muž Martex42 [20] - TetryRe: vaclav
Co by jste doporučil? Nedávat co2? Nebo přidat nějáké minerály a zvyšit tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2022 23:32 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Nevím co máš v úmyslu mít za další rostliny ty současné CO2 moc nepotřebují. Měkká voda blížící se k nule Kh je v tak slabě osázeném akváriu asi trochu problém. Rostlinné nádrže také někdy používají vodu blížící se k 0 a tvrdí že ph klesne trochu pod pH 6 ale né více ale je v tom spousta proměnných speciální substráty spousta rostlin atd. :-)
rybicky.net/nadrze/28933-underwater-meadow-iii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2022 20:25 Muž Martex42 [20] - Tetry – Co2 a ph
Ahojte, mám akvárium 200x80x70 cca 1120 litrů. A chtěl jsem začít od začátku dávkovat i co2. Problém je ten že mám strašně nízkou celkovou tvrdost necelý 2 stupně, a uhličitanovou tvrdost 0. Už vstupní ph je nízké 6,2. Když budu dávkovat co2 tak ph půjde dolů a na jakou hranici až jít aby to bylo pro rostliny a ryby ještě akorát? Nebo jak jinak to řešit? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 20:03 Muž vlka [3459] Re: Lojza007
Že by to červené pole v manometru říkalo, kdy zavčasu měnit flašku ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2022 11:35 Muž Lojza007 [1212] Re: vlka
Taky mně to moc hlava nebere, ale je to tak, tady je to popsáno detailně v modrým rámečku skoro na konci:
www.rataj-spk.cz/…
Je to vidět i na dropcheckerech, ale jehlák Camozzi nebo Oxyturbo to nepustí vše. Možná je to blbost, ale daří se mně ten dojezd regulovat na redukčním ventilu, buď to udrží jehláky a já mám pocit, že tomu pomáhám nebo to fakt zabere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 10:35 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Jakmile je v lahvi už jen plyn stoupne tlak na výstupu a to dost podstatně a čím méně litrů vody tím to hůře může dopadnout na osazenstvo akvária. Tenhle stav netrvá dlouho ale na otrávení to stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 09:31 Muž vlka [3459] Re: Lojza007
Výstupní redučák drží stále stejný tlak, pokud pod něj neklesne tlak v lahvi. No a to se potom přece zákonitě nemůže zvýšit počet bublinek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2022 23:10 Muž Lojza007 [1212] Re: Ondřej47
Na budíku za redukčním ventilem cca 2-3 Bary. Začni spíš na míň bublinkách a postupně třeba po dni přidávej, dokud se dropchecker nezbarví do zelena.
Jakmile budeš mít vyladěno, tak doporučuju na jehlový ventil udělat lihovkou čárku, když se ti to rozhasí, aby se to líp nastavovalo zpět.
Na druhým budíku je tlak bomby, dokud neklesá, není potřeba vyměňovat. Jenom bacha na to, že jakmile klesne tlak, zvýší se počet bublinek a hrozí otrava CO2. Jakmile jde dropchecker do oranžova, je potřeba okamžitě CO2 vypnout a pustit vzduchování, jinak si otrávíš celý osazenstvo včetně šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2022 19:42 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ondřej47
CO2 počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech : 50 Tím bych začal a taky něco vědět o vstupní vodě. Tlak je závislý na tom, jak CO2 rozpouštíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 19:14 Muž Ondřej47 [39] – Kolik co2?
Zdravím, chci se zeptat kolik má proběhnout bublinek nebo jaký tlak, v Co2 jsem začátečník, mám 150l nádrž, někde jsem četl 2 bubliny za sekundu a někde 10 bublinek za minutu, popřípadě kolik mít tlak na budících?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2022 15:03 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: IchBinLadin
www.profiplants.cz/… Podívej se na ty videa i drop tam najdeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 14:41 Muž Sha [501] Re: IchBinLadin
Drop ponořit celý. Voda do něj nenašplouchá. :) Hlavně ať do něj přímo nejdou bubliny co2, takže nejlépe na opačnou stranu než je přívod co2 do akvária. Tím i zjistíš zda funguje distribuce po celém objemu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2022 14:36 Muž Lojza007 [1212] Re: IchBinLadin
Ono to ani jinak nejde, než to tam ponořit a díky vzduchu se kapalina nepromíchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 14:25 Muž IchBinLadin [1]
Ještě se zeptám, pro někoho možná hloupost :-D.. když mám dropchecker skleněný (takovou kapku) .. můžu ho celý ponořit do akvaria, aniž by se mi smíchala indikační kapalina s vodou z akvaria? Mohl bych to zkusit, ale nechci to pokoušet, ať to nepokazím. Kapalinu mám od Dennerle.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2021 18:24 Muž shotik [60] - Mořské rybyRe: vaclav
Je teda fakt ze to mozna jeste nevyrovnalo teploty. Uvidim zitra. Stejne musim jeste doobjednat delsi hadicky a difuzor s pocitadlem bublin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2021 17:13 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: shotik
Já bych si toho nevšímal, ono hodně záleží na okolní teplotě a hlavně aby se dlouho nehýbal k 0. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2021 16:49 Muž shotik [60] - Mořské rybyRe: vaclav
Info bylo ze tam uz bude min.
Tak jsem bombu nechal naplnit. Pravy jde krasne regulovat ale levy ukazuje pouze cca 30 bar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2021 17:20 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: shotik
Jde o to jestli ty budíky ukazují správně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2021 17:07 Muž shotik [60] - Mořské rybyRe: vaclav
Zkusim nechat tedy nejdriv naplnit a pak to budu resit pripadne nakupem noveho redukcaku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2021 16:58 R Muž vaclav [14627] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: shotik
Pokud je na budíkách méně než 25 bar tak je dá se říci konec ale regulovat tlak by měl jít na redukčním ventilu (otáčet proti směru hodinových ručiček) Pokud není tlak nastavený napevno. Rozdíl ve výstupním tlaku když je v lahvi kapalný nebo už jen plyn je podstatně větší. Pak se samozřejmě hůře nastavuje počet bublin a stejně se to rychle mění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2021 16:26 Muž shotik [60] - Mořské ryby – Prosim radu
Koupil jsem si jetou bombu s redukcakem, jehlovym a emg ventilem. Bomba je poloplna nebo poloprazdna. Na levem budiku to ukazuje urcite pod 25bar. Nicmene na pravem spise vic nez hodnotu 20l/m. Je mozne ze je membrana fuc ? Serizovani jehlovym RFO camozzi tak neni uplne citlive kdyz chci nastavit cca 1 bublinu za 15 sekund ale muze byt vyssim tlakem na vystupu ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2020 17:08 Muž Roman.Kl [27] Re: Le-harvey
Ahoj, pročítám tuto historii, sám se na CO2 teprve chystám a proto mě toto zaujalo.
Napadla mě jiná příčina...ale možná hloupost....

Nebude problém ve špatně nastaveném, resp. příliš vysokém tlaku na redukčním nebo jehlovém ventilu? Kontrolér zdá se, spíná dobře. Ale po zapnutí pustí množství C02 do vody, po chvíli vypne, protože pH kleslo. Po nějakém čase se vše opakuje. Pokud vím, drop checker reaguje se zpožděním cca 4 hodin. Tyto výkyvy by tak nemusel ukázat.
dle kalkulačky je CO2 ok - to je kolik ?
(mimochodem tu kalkulačku jsem už dlouho hledal, hned šla do Oblíbených. Tabulky od různých výrobců se bohužel dost liší)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2020 11:28 Le-harvey Re: daren
Musím to nějak poštelovat, ten kontroler mi právě sepne na nastavené hodnotě a sundá jí třeba o 1-2 desetiny a pak se zase vypne no. Nastavím méně bublin, ale jak říkám ten drop checker má tmavě zelenou barvu i při tomto dávkování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2020 10:56 Muž daren [408] Re: Le-harvey
Le-harvey napsal: Ale mě to tam takhle pouští jen třeba 3x za den 1hodinu, řídí to ten PH kontrolér a drop checker neukazuje nadměrné množství CO2, mám to založené týden a bez ryb, tak to musím vyladit, ještě na to pár týdnů mám. Ten externí atomizér dělá mlhu i při jedné bublině za sekundu.

Aaaha! Tak to mas IMO nedobre serizeny ten kontroler. Pri vzestupu pH by mel pridat CO2, aby ti pH pokleslo na stanovenou hodnotu. Ale asi by to nemuselo delat ve 3 konskych davkach, ale ve vice mensich. (ale teoretizuji, sam kontroler nepouzivam). Pro zajimavost - pri jakem pH to zapina a pri jakem vypina?

Pak kdyz ti to sepne, nemuselo by to tam pak hrcet takovym tempem, ale o neco pozvolneji (nedelalo by to tak hustou mlhu).

Zkratka ladis dve veci, ktere jdou trochu proti sobe, osobne bych rekl, ze urcite lepsi obcasna mlha, nez nedostatek CO2 po septnuti svetel.

(ad 1b/s na 600l - ano, neurazi, ale pokud nema v prumeru 2cm, tak to bude bublinka spis pro dobry pocit :) pokud by se do takoveho akvaria hodne svitilo, tak bych rekl, ze spali 6l flasku za 2 mesice)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35966x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=21