Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dírky v listech

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Dírky v listech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   14.04.2023 06:03 R Muž ctibum [6928]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 22:48 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Tomaas
Ty máš jak dírky tak ukázkovou žilnatinu. No to jsem zvědav.
Vallisnerie se mi rozpadaly odjakživa. Jen jednou to vypadalo, že už půjdou, než se změnily podmínky. Ale to bylo ještě s alkalickým pískem. Víc nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2023 21:30 Muž Tomaas [72] Re: Rovano
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku U mě dírkuje Hygrophila, rozpadají se konce valisnerie a teď už i echinodorus altlandsberg. Kryptokoryny, anubiasy, ludwigie a echinodorus grandiflorus se drží. Prošel jsem už kdejaké fórum a domnívám se, že je to nedostatek draslíku. Zpětně si uvědomuji, že se to rozjelo, když jsem zvýšil intenzitu osvětlení že 40 na 50% a na týden odjel na dovolenou (3 týdny zpět). Předtím kytky rostly pěkně bez dírek. Po návratu jsem pak koukal,... Osvětlení jsem sice zase stáhl, ale kytky zřejmě "něco" z vody vyčerpaly. Včera jsem odnesl vzorek vody má rozbor do profiplants, tak jsem zvědavej, co z toho bude... Draslík jsem si koupil, ale zatím jsem ho neaplikoval - chci si počkat na výsledek rozboru. Dám vědět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 18:23 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Jozef
Projel jsem anglickou sekci na Internetu a všude jen o draslíku. Snad jen jeden psal, že začal dávat železo ke kořenům.

Taky to může souviset s Ph, že ta rostlina co třeba už nemá v přístupné formě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 17:31 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Jozef
Taky nevím. Jel jsem bez hořčíku a Hydrophily dírky. Jel jsem to s hořčíkem a to stejné. Zanedlouho mi dojde Mg nebo už došel, tak zkusím přidat draslíku. I když mám tam vlastně ještě tablety na dopotřebování. Možná až později. U těch tablet nejsem schopen něco odhadovat. Napoprvé jsem měl skoro zákal :-), ale třeba Egeria má mohutnější listy i ve větší tmě po tabletách zdá se. Zbytek jsem nějak nepozoroval, protože nebyl čas a marodím. Snad o víkendu nebo zítra na to mrknu.
Ale konkrétně u mě bych to asi tipoval na draslík. Zkoušel jsem dávat Bioflóru asi o 1/3-1/2 více a nic. Nicméně ta lahvička je skoro prázdná, tak kdo ví, co v ní je.
A vzhledem k tomu jak mám momentálně zase zarostlou nádrž, tak ta spotřeba bude asi veliká.
Protože lehce dírkují sem tam už i jiné rostliny jako Anubias, Cryptocoryne, Echinodorus a tak.
A pro zajímavost. Jeden druh Echinodorusu spolu s H. corymbosou dírkují celou dobu.
Zajímavé že jiný druh Echinodorusu, který je daleko větší, již mateční, kvete a množí se, tak nedírkuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 15:31 Muž Jozef [311] Re: Sid
Tak podľa popisu a videa na profiplants sa aj nedostatok horčíka prejavuje dierkami u niektorých rastlín www.profiplants.cz/…
Napr. na cryptokorynách sa mi tiež robili fľaky, ktoré prešli do dier a rozpadu listu a to, keď som dával veľa draslíka. Bolo ho tam viac ako horčíka. Prestalo to po ubratí draslíka. Niekde som čítal, že sa blokujú. Ale neviem či to bola príčína resp. o čo ide v tomto konkrétnom dotaze - nejako dobre mi to až tak nerastie a iba trénujem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 14:21 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Dido
...tak to sa mi nezdá že by horčík spôsoboval dierky v listoch. nepoviem draslik alebo mangán ale horčík?
Připojuji se. Taky bych tipoval draslík. (U hořčíku bych čekal spíš chlorózu.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2023 22:27 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Xant
Dávkuju po výměně vody 70ml hnojiva hořčíku, abych to dostal na 1:4. Dírkuje to dál. Tak buď nejde hořčík zpracovat nebo nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2023 22:26 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Sha
Své informace jsem hledal v zahraničí. Obávám se že to není tak jednoduché jako na pár vteřinových videích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2023 19:33 Muž Sha [500] Re: Xant
www.profiplants.cz/…
Tady najdete odpovědi na vaše domněnky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2023 18:39 Muž Dido [44] Re: Xant
tak to sa mi nezdá že by horčík spôsoboval dierky v listoch. nepoviem draslik alebo mangán ale horčík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2023 16:06 Xant Re: Tomaas
Nesmysl, dusičnany nemají s dírkami v listech nic společného, naopak dírky v listech patří k učebnicovému ukazateli nedostatku hořčíku. Dlouho budeš hledat vodu, která obsahuje dostatečné množství hořčíku, zpravidla není dostatek hořčíku ani v univerzálních hnojivech.

Rostlinná akvária, zejména "holanďáky" nepokrývá ani zvýšený obsah hořčíku ve speciálních hnojivech, který přidávají i k makro prvkovému hnojivu (např.: Aquagrower Makro obsahuje kromě standardních NPK také hořčík). Velký dopovaný holanďák (450 litrů) se zásobním substrátem ADA Power Sand (obsahuje aditivum Tourmaline BC, tedy další hořčík) s dodatečným 100g přídavkem ADA Tourmaline BC a týdenní mineralizací osmotické vody (Dennerle Osmose ReMineral) spotřebuje kromě denní dávky Aquagroweru (Makro + Mikro 6ml/litr) ještě 105 ml hořčíku (Aquagrower Macro Magnesium), aby se akvárium vůbec udrželo nad 5 mg/l.

Místo dusičnanů se zaměř na hořčík. Stálá koncentrace 20-25 mg/l NO3 je dostatečná i pro dopovaná rostlinná akvária, otázkou čeho je nedostatek, protože jednotlivé prvky musí být vyvážené. Hromadí-li se něco, jde o signál, že akvárium trpí nedostatkem některého prvku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2023 13:55 R Muž vaclav [14615] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomaas
Stačí častěji měnit část vody v Pražské je dusíku dost. Zkus si jí změřit ale tohle naměřené množství v akváriu bohatě stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2023 13:45 Muž Tomaas [72] Re: Rovano
Fotka k příspěvku Tak jsem dnes udělal test na NO3 (Sera) a vyšli mi jenom něco mezi 10 a 25 mg/l. Asi by toho NO3 bylo třeba víc. I růžkatec zpomalil růst. Zítra udělám klasickou výměnu 1/3 vody. Poradíte nějaký nápad na zvýšení NO3 bez hnojení? Omezit svícení?
Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 15:55 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Tomaas
Podle toho co píšeš by to mohlo být železo i dusík(makroprvek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 14:57 Muž Tomaas [72] Re: Rovano
Díky. S tím železem to něco možná bude, protože i nové listy jsou takové světlé a ne sytě zelené. Zkusím dát do dny hřebíky, tím nic nezkazím. Hnojit se mi moc nechce - dosud nehnojím (s vyjímkou Easy life root sticks při zakládání) a nemám s tím zkušenosti. Nechci si to rozhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 13:49 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Tomaas
S Vallisnerií neporadím, páč mi nerostou do výšky a už ani do šířky moc. A už mám jen 2 malé po předělání a zvažuju je vyhodit.
Ale za přirozený proces bych to nepovažoval.
Přečetl jsem o nich celé zdejší vlákno a prakticky nic nevyřešil.
Tak mě napadá, že se vrhnu do víru anglické části Internetu.

Co může vadit. Nestabilní hodnota CO2. Tekuté CO2 škodí.
Málo světla. Málo železa.

Obecně se někdy může přizpůsobovat nádrži až měsíce.

Jsou lidé, kterým rostlo všechno a Vallisnerie ne.

A teď tu nasadím krk. Mezidruhové chemické boje rostlin možná ve vzácných případech mohou za něco.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 13:39 Muž Tomaas [72] Re: Rovano
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku OK, díky, tak já to zatím nebudu moc řešit a zkusím sehnat lepší testy (Sera). Uvidím, jak se to bude vyvíjet dále. Ještě mi odumírají konce starých listů u valisnerek, ale tam vím, že je to přirozený proces a nové stále vyrůstají a valisneria v podstatě stále kvete...:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 12:56 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Tomaas
U té stonkovky bych to vůbec nebral v potaz a řídil se jen tou Sagitarií či co to je.
Stonkovka často opadává starší listy, když má málo světla nebo jiné nevyhovující podmínky. A jak se zhorší lístek, tak se do něj klidně pustí šneci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 10:31 Muž Tomaas [72] Re: Xklop
Díky za info. Trochu si mě uklidnil, že to nedělají japoniky. Mám jenom papírkové testy na NO3, a tam mi vychází barva na NO3 okolo 25mg/l. Vím, že papírkové testy jsou na nic, zkusím obstarat nějaké kvalitnější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.03.2023 22:57 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Tomaas
Japonicy za to určitě nemůžou a ani šneky bych neviděl jako viníka. Podle mě je to nerovnováhou prvků ve vodě. Z fotek v prezentaci bych to přisuzoval nedostatku dusíku.....ale více by řekl rozbor vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2023 19:08 Muž Tomaas [72] – Čím to může být?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po návratu z týdenní dovolené, kdy bylo akva bez pravidelného krmení (krmení sousedem pouze 1x), tak jsem objevil díry na listech některých rostlin. Myslíte, že by to mohli dělat japoniky nebo šneci?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 06:18 Muž ajajak [228] Re: Martex42
Echinodorus je hodně citlivý na změnu vody. Podstatně hodně rychle ztrácí listy ale také rychle je nahrazuje. Psal jsem to již několikrát že by se mu listy které okolo růžice hnijou měli nechat. Bere si z nich živiny a rychleji produkuje malé rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 21:21 Muž Rovano [238] - RostlinyRe: Martex42
Chybí mu listy pod vodu. Přelistuje z emerzu na submerz. Vzhledem k tomu to odstraň ve chvíli, kdy bude půlka shnilá. On si z teho ještě bere živiny. Stejně by to sežrala Ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 20:12 Muž Martex42 [20] - Tetry – Echinodor
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, Nevíte co mu chybí? Má takové hnědé tečky na listech.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2021 21:56 R Muž romant [27987] Re: Erik
Ještě před tím, než zde zazní rada, že jde o nedostatek draslíku, udělal bych si jednoduchý test. Znovuzasadit vrcholový řízek rostliny, řekněme 4 patra a pokud se ty dírky budou objevovat i u nově vyrostlých listů, potom by to na ten draslík mohlo ukazovat. To co vidím, je myslím klasický problém starých, tedy ještě emerzních listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2021 20:08 Erik – Diery na rastlinke
Fotka k příspěvku Caute mám problem, na tychto rastlinkach sa mi spravili doery na listoch, neviete mi pomoct co by pomohlo ? Ďakujem za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2021 15:14 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: renegade1
Taky to vidím na požerek ancistruse.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 14:26 Muž Papik [617] Re: vaclav
Ta prohryzaná místa tak vypadají, to je pravda. Ale jinak nažloutlá tkáň mezi zelenými žilkami listu, plus hnědnutí okrajů listů by mohlo ukazovat na nedostatek manganu nebo hořčíku.
Kdyby místo velkých děr byly jen menší dírky, tak by to mohl být i draslík. Nejlépe změřit všechny prvky, může jít i o blokování příjmu jednoho prvku nadbytkem jiného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2021 14:01 R Muž vaclav [14615] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: renegade1
Nemáš náhodou v akváriu ancistruse vypadá to na mechanické poškození ne na nedostatek něčeho. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 12:40 Muž Papik [617] Re: renegade1
Tipoval bych nedostatek manganu nebo horčíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 10:44 renegade1 – Díry v listech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, taky se přidám, hnojím NPK a začali se mi dělat v nových listech díry, už jak začínají růst tak i s dírami. Železa, fosfor, UT, PH, v normě přidávám co2. Myslíte, že je to nedostatek manganu? Děkují za každou radu .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2020 18:38 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
No to v žádném případě, já za nic nemůžu, to samo! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2020 17:59 R Muž vaclav [14615] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Možná se stačí podívat do zrcadla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2020 17:53 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
Ano, to je taky jedna z variant, jen mě nenapadá vynik :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2020 17:12 R Muž vaclav [14615] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Někdy se dělají dírky na listech echinodorů ale jsou vždycky s hladkými okraji tohle je spíš prokousnuté nebo jinak mechanicky poškozené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2020 16:51 Muž QQQ001 [23] – K2SO4
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Myslíte, ze mam ještě přidat na draslíku, nebo naopak to muže být přebytkem? Diky Přidávám 1mg/l denně
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 19:43 Muž QQQ001 [23] – Dirky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tvoří se mi dírky na listech. Většinou Kryptosky, ale i Echináče. Myslíte ze je nedostatek K nebo Fe? Prihnojil jsem Bioflorem, ale rozjela se rasa a do to ho zajíždí nový filtr souběžně se starým. Mam objednané PMMD, ale porvavde nevím co s nim budu dělat.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 15:29 Muž Magor [0] - Rostliny
Projevy nedostatků prvků u rostlin. Ono to hnojeni není sranda. Pořád se učím.

akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 18:45 Muž Tommo [828] Re: zervajs
To mě taky napadlo. Zajdu tam a zeptám se, díky. Na těch lahvičkách to napsané není. Ale předpokládám, že to tak bude, když mi bylo řečeno, že draslík není potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2019 18:27 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Tommo
to jsem věděl už z prezentace ;-)
proto jsem se ptal na složení ( na jejich stránkách to nemají)
Pokud hnojivo na N obsahuje KNO3 tak hnojíš jedna k jedné i draslíkem ( je to draselná sůl), Pokud hnojivo na P obsahuje KH2PO4, hnojíš taky draslíkem ( draselnou dihydrogensolí kyseliny fosforečné)
love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 18:20 Muž Tommo [828] Re: zervajs
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/…

Hnojím tímto. Na doporučení v Profiplants. Na draslík jsem se ptal také, bylo mi řečeno, že pokud budu dodržovat 50% výměnu vody týdně, není třeba draslíkem hnojit. Ty dírky se dělají hlavně na Hygrophile Siamensis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 18:13 Muž Smetany [1226] Re: Tommo
U hygrophily se mi to děje taky a draslíku mám dostatek. Mám teorii že hygrophila dělá vše pro to aby se dostala ven z vody a tak se zbavuje spodních listů a žene nahoru k hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2019 18:08 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Tommo
máš napsáno na tom hnojivu z čeho pak se skládá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 17:58 Muž Tommo [828] Re: Smetany
No já právě draslík nepřidávám. Dávám jen N a P a u Hygrophil se mi právě na starších listech dělají dírky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 17:49 Muž Smetany [1226] Re: Tommo
Může být, ale taky to není jistota těch faktorů je tam hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 17:43 Muž Tommo [828] Re: Smetany
Takže díry na spodních listech jsou ukazatelem nedostatku draslíku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 17:12 Muž Smetany [1226] Re: Magor
Z čeho tak soudíš? Je pravda že ve většině rostlinných akvárií draslík chybí ale jeho deficit by se pravděpodobně projevil na spodních listech. Za mě je pravděpodobnější nějaký nadbytek (vápníku případně NO3) než nedostatek. Ale vzhledem k velmi omezenému množství informací jen hádám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 16:08 Muž Magor [0] - RostlinyRe: pluto84
Chybí ti ve vodě draslík. Tyhle rostlinky ho hodně spotřebují.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2019 20:13 pluto84 Re: Smetany
Ne prevazne horni listy ...spodni listy jsou v pohode

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 12812x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13022-dirky-v-listech-?od=51