Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 15:38 neipori – pH pod 6,4, KH okolo 15-20, GH 14-28
Co s tím, prosím o radu,co je je v akváriu špatně. Teplota 23-24 st., pH pod 6,4, KH okolo 15-20, GH 14-28 (měřeno papírky sady TEST 3in1, plánuji dosadit kořen, který týden louhuji a ještě týden budu, akva 96 litrů, 4 x Dania, 2 x Pancéřníček, 2 x Ancitrus, 8 x Razborky, 10 x Neonka obecná, 3 x Plata červená, 2 x Paví očko, 4 x kominíček. Pro úpravu vody používám Star plus (Dajana), pro hnojení rostlin Proflor (Dajana), minulý týden jsem koupil 4 Platy a před dvěma dny jedna odešla, dnes jsem našel další vzhůru břichem, dal jsem ji do separace a léčba Acriflavinem nezabírá ( rada z obchodu). Krmení vločky Tropica basic, dafnie (málo), zelené tablety. Prosím poraďte. Děkuji ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2008 00:15 Muž poltergeist [3]
přesně masožravkám se voda měnit nemusí, některým se musí dosvicovat. Zálaží jaký budeš mít, některý se taky musej nechat zazimovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 22:36 Muž filipsi [1297] – Re: tau
Masozravkam se snad nijak voda menit nemusi, ne? Jen se doleva, aby bylo porad vlhko. Takze ta raselina to udrzi "naveky". A ta destovka bude na zalevani fajn.
(edit - jo a nekde jsem narazil na nejake masozravkove forum, nevim jestli si uz hledal tam. Uz si nepamatuju. Jen jednu vec, ze nektere masozravky take pozaduji svetlo s dost uv, a ze jin jejich pestitele sviti stejne jako plazum)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 22:22 Muž poltergeist [3] – Re: tau
zalejvej to dešťovkou a je to v pohodě, můžeš tam dát třeba aktivní uhlí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 09:35 Horác
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 08:56 Anonym – Re: filipsi
No ja potrebuji trosicku snizit PH a premyslim, jaky je nejlepsi zpusob ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 08:19 Muž filipsi [1297] – Re:
Eichenextrakt si muze pripravit sam, z duboveho listi. U toho prvniho pripravku bych se trochu obaval. Je nekde slozeni? Cekal bych tam kyselinu fosforecnou.
Rozhodne to radeji nepouzivej, pokud nevis, co tam je a co od toho ocekavat.
(do urcite miry to ale muze fungovat i po vymene vody, zalezi na tom, kolik vymenis a jaka je)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 07:48 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re:
po vyměně vody určitě ne:-)a ani nevidim že by to tam bylo psáno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 06:35 Anonym – Snizeni PH
Ahoj, mate nekdo zkusenosti s pripravky na snizeni PH? Napr.
levnaakvaristika.cz/…
levnaakvaristika.cz/…

U pripravku pisou ze je mozne trvale nastaveni nizsiho PH, to moc nedava smysl nebo jo? Kdyz tam naleju odpovidajici mnozstvi tak i po vymene vody PH zustane snizene? coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:59 Žena Naďa [33] – Re: vaclav
Je to vidět, já budu mít na prvním místě rybičky, pak rostliny a nakonec šneci. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:55 Usine – Re: Naďa
Poznámka: Ryby jsou pro mě druhořadá záležitost. Hlavní jsou rostliny. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:38 Žena Naďa [33] – Re: vaclav
Znám tvoji nádrž, je nádherná, hlavně rostliny. Mám pocit že ryby jsou doplňkem rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:36 Žena Naďa [33] – Re: Václav
vaclav napsal: Pardon už jsem to opravil. Skus to v octě nechat déle třeba do druhého dne nebo ocet drobet přihřát. :-)

Tak jsem to dala do kastrolku, přivedla až k varu a po odstavení ani bublinka. Nechám to tam do rána, ale předpokládám, že to bude O.K. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:33 Usine – Re: Naďa
Všude se píše 2-4 mm já měl všechnu možnou velikost, do velkého se špatně sázejí rostliny a akva se blbě odkaluje, u moc jemného písek při odsávání mizí a já mám teď 0,4 - 2 mm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:10 Žena Naďa [33]
Tak jdu trochu vylovit? Asi nejdřív usušit? A co ta hrubost. Štěrk ze zahrádky jsi mi rozmluvil, kolik tedy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 23:02 Usine
Pardon už jsem to opravil. Skus to v octě nechat déle třeba do druhého dne nebo ocet drobet přihřát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:51 Žena Naďa [33] – Re: Václav
Kolik je 1 díl? Nebo pro blbé kolik sava do 10 litrů vody? A když nešumí po octu, jak jinak laicky ho otestuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:49 Žena Naďa [33] – Re: isamik
Nechávám, pozoruju, ale jsem zvědavá (jako každá ženská), co se v něm děje. Jak probíhá nitrifikace a když těch testů mám víc (7 ks), tak jsem musela vyzkoušet rozdíl mezi vodou vodovodní a po 9 dnech v akvárku. Mám šestiletého syna, který musí pomáhat alespoň natahovat vodu do stříkačky a je to pro něj "velká akce".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2008 22:46 Usine – Re: Naďa
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut,
1:9 to je trochu rozdíl
Ten substrát z akvaristiky není žádnou zárukou že neobsahuje vápník, řekl bych spíše naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:43 Muž isamik [180] – Re: Naďa
Nado do akvarka nerypej a nech mu volny prubeh... vsechno se teprve zabiha... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:40 Žena Naďa [33]
Mám obě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:37 marsz
no tydle ho vlastně snižují?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:36 marsz
některé akvarijní kytky to přece dokážou, třeba jávský mech nebo limnophila sesiloflora(asi sem to napsal špatně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 22:21 Žena Naďa [33] – Re: Sid
Pokoj akvárku dávám, savo jsem použila akorát na kryptokorynu, která měla putovat do koše, tak jsem si ji od sestřenice vzala a jelikož byla ve skleněné kouli přes 3 týdny, a dost zaroslta řasou, tak jsem to savo na radu pár lidiček od tud, kterým věřím, riskla. Řasa zmizela, kytce rostou nové lístky. Něchtěla jsem si řasu zatáhnout vědomě do nového akvárka a kolekci nových kytek z AD. Substrát má zrnitost 3-5 mm, což si myslím, je o.k. Je koupený v akvaristice, dodavatel Plaček. Jemnější se v Liberci prodává už jen ten, co mám pro pancíky 1,3 mm a prachový, což mě připadá dost jemné. Pravdou je, že informace mám jen teoretické, ale v praktické rovině, kromě výměny emerzních listů echinodorů se s mými rostlinkami nic špatného neděje. Tedy děje. Monosellenium odchází, ale to není substrátem. Jiný zdroj vápence mě nenapadá. Je tam jeden plochý kámen na přitlačení hadičky k substrátu, ale nešumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.01.2008 22:08 Sid – Re: Naďa
Jestli neděláte chybu tím, že se zbytečně zatěžujete měřením tvrdosti, pH... ;-)
Možná, že kdybyste si přestala lámat těmito věcmi hlavu a nechala akvárium chvíli na pokoji, třeba by se pomalu srovnalo. :-)
Mít 10 dní založené akva a vyrukovat na rostliny se Savem?! A v koncentraci 1:9?! Nezačínáte nějak zhurta? A co dno vašeho akvária - je O.K.? Proč jste zvolila tak hrubý substrát?
O.K. - k věci:
pH se může zvyšovat např. tím, že máte v akva zdroj vápence. Případně asimilací rostlin, ale to je v takto čerstvě založeném, relativně málo osvětleném a rostlinami málo zarostlém akváriu nepravděpodobné.
S tím současným snižováním tvrdosti se mi to nezdá... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 19:42 Žena Naďa [33] – Je to normální?
Nevím zda někde dělám chybu. Akvárko mám od 24.12. Testy dělám od pondělka (vše v deníku)
Dnes jsem otestovala vodu z vodovodu a nechápu:
pH: vodovod 6,75, akva v pondělí 7,25, akva dnes 7,5
celková tvrdost: vodovod 19 °N!!!, akva oba dny 13 °N

Měřím to špatně, proč stoupá pH. Průměr z vodárny za skoro celý rok je pH 7,36
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2008 18:10 R Muž Mrakoplash [1776]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2008 18:01 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové ryby
No to nevím jak zvýšit PH mám v jezírku opačný pproblém mám ho moc vysoké a nemůžu ho snížit sad sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2008 15:35 Usine – Re: don
Pokud nemáš CO2 tak se toho nevšímej, stačí jednou týdně měnit 1/4 - 1/5 vody a je klid většina ryby se cítí v měkké vodě daleko lépe než ve tvrdé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2008 14:26 don
Jak mam zvysit uhlicitanovou tvrdost? Mame 2.5 a chteli bysme alespon 4-5, aby moc nekolisalo PH, takhle nam to rekli v akvaristice, pridava se jedla soda pri kazde vymene vody a popripade kolik? Dekuji
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2007 22:59 Muž tau [14]
nechtelo se mi zakladat nove tema tak vyuziju tohle... budu zakladat akva pro masozravky ale mam vysoke pH (cca 7,5) a chtel bych ho snizit na 5... masozravky i v prirode ziji v trvale vlhke raseline, proto chci pouzit pisek + raselinu jako substrat (nebude to v pravem slova smyslu akva..). jak dlouho vydrzi raselina drzet ph nizko (kolik vymen vody atd...) nez ji budu muset obnovit? je realne dlouhodobe stahnout pH o 2,5? Dekuji!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2007 21:46 Sidonius – To Magda
Já bych se (v duchu Langoshova článku) až tak moc listí v akva nebál. :-) Také ho běžně do akva přidávám...
Ovšem nepočítejte při jeho použití s nějakou výraznou změnou pH. (www.akvarista.cz/…)
(Zajímavá je také ta hypotéza o souvislosti listí v akva se snižováním obsahu NO3! ;-))

Abyste si mohla dovolit upravovat pH, měla byste znát alkalitu vody. Dá se předpokládat, že voda s vyšším pH bude mít vyšší alkalitu, a tím pádem i vyšší pufrační schopnost. Pokud byste šla do alternativy komerčních přípravků, počítejte tedy s nutností jejich pravidelného přidávání a současně potřeby jisté obezřetnosti, aby nedošlo po případném vyčerpání pufrační schopnosti ke skokovému snížení pH. Z tohoto důvodu je jednodušší Václavem doporučená výměna vody.

Než se do "boje" :-) s pH pustíte, zkuste zjistit příčiny jeho zvyšování. Podle nich byste pak měla zvolit další postup.
Těmi příčinami mohou být kameny, (pokud obsahují vápenec), nebo rostliny, (odčepáváním volného CO2 asimilací).
Zkuste otestovat kameny kyselinou (např. octem), zda nešumí, a také změřit pH ráno před rozsvícením a večer před zhasnutím světla.

Na závěr otázka: pH měříte pH-metrem? (U kapkových indikátorů rozlišit hodnotu 7,6 a 8,0 považuji za téměř nemožné...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 19:40 R Muž Silent [5949]
Nulový obsah dusičnanů je určitě ideální pro ryby. To pH je docela vysoký,je třeba hlídat aby více nestoupalo. Ten povlak můžou být i rozsivky ze slabýho osvětlení. Listy bych do akvária nedával,můžou hnít a otrávit vodu. Lepší je použít nějaký komerční přípravek na snížení pH. X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2007 15:58 Usine
Vyměň část vody to je to nejjednodušší co můžeš udělat.
www.akvarista.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2007 13:17 magda – pH a dusičnany
Ve 20litrovém akva jsem měla pH 7,6 a dusičnany kolem 20 mg. Dnes jsem dělala testy (asi po 14 dnech) a v akva je pH 8 a dusičnany neměřitelné (test jsem provedla 2x pro jistotu, dále jsem udělala test v malém akva a tam jsou dusičnany 15 mg, takže test funguje). pH je vysoké, to vím, chci do akva přidat listy ze stromu, to by prý mohlo pH trošku snížit. V akva jsou jen 2 gupky a daří se jim zatím dobře. Rostliny: Heteranthera zosterifolia – Kosokvět úzkolistý - tomu se daří skvěle a roste. Sagittaria subulata – Šípatka šídlatá - vypadá to, že v růstu stagnuje. Nedávno jsem přilila trošičku akvafloru a už týden mám na štěrku hnědé fleky z toho hnojiva. Jinak hnojivo je i pode dnem, proto se asi kosokvětu tak daří. Vadí téměř nulový obsah dusičnanů? Ryby by měly mít radost ne? Jak upravit tyhle hodnoty?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2007 18:48 Muž Horác [3942] – jg
Nejen rašelina snižuje kromě pH i uhličitanovou tvrdost. Umí to v podstatě jakákoliv kyselina silnější než kyselina uhličitá. Kyselina uhličitá je extrémně slabá a nestálá - je to v podstatě jen adiční sloučenina molekuly vody a oxidu uhličitého. Vytěsnit ji z jejích solí (uhličitanů či hydrogenuhličitanů) je velmi snadné a pochopitelně při tom dochází k úbytku těchto solí - a tím ke snížení uhličitanové tvrdosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2007 14:11 Renča
Potřebuji to Ph snížit pro terčovce, tak to myslím nevadí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2007 12:12 Muž jg [3] – rašelinový výluh
tak 2 dni, ale s rašelinou znížiš nielen PH ale aj uhlič.tvrdosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2007 10:26 Renča – Rašelinový výluh
Ahojky chtěla bych se prosím někoho zeptat za jak dlouho po podání rašelinového výluhu do akvária klesne Ph. Jestli to nějaký čas trvá a nebo se musí třeba přípravek aplikovat vícekrát až do požadovaného Ph? Díky moc za pomoc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2007 11:25 miro03
ja odchovávam terčovce a ph snižujem jedine kyselinov solnov(chlorovodiková)alebo kyselinov fosforečnov.Návod je jednoduchý dat pár kvapiek nechat tak dve hod prebehnut v akváriu a potom premerat hodnoty,pokial nedocieliš požadované hodnoty tak to zopakuj až pokím sa nedostaneš na požadované ph.No je tu však ešte maličkost ph nie je stabilné pri pravidelnom krmení ti vydrží tak zhruba 3 dni.Daalej znižuje ph rašelinový výluh,korene ale pri tomto to klesá pomaly i samotné fekálie rýb ti znižuju ph.No netreba to prehánat príliš nízke ph rybám,neprospieva.U malých rýb sa to odzrkadluje na raste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 23:42 George – Bobika tedy Rybika
Ono ocet je jednodušší oragický kyselina, kteroi ryby nerozdýchaj rozzureny ... ani za 3 týdny nemůžeš počítat s tím, že zmizí... sice část může zreagovat s vápencem (pokud tam nějaký máš, ale pochybuji, že by jsi se snažil snížit ph a měl tam vápenec :-D ), ale nabourá ti to ekosystém apro ryby které tam potom dáš to bude šok, který je bude moci obrátit na záda sad sad sad .Chceš-li snižovat ph a docílit lepšího růstu rostlin, doporučuji dodávat CO2 (návosů jak vyrábět CO2 z kvasnic a cukru je na internetu i v těchto forech dostatek), tím snížíš trochu Ph a pomůžeš rostlinám... hmm palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2007 21:22 Muž Horác [3942]
On si nedá říct hmm ... Ocet patří do vokurkovýho salátu, ne do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:32 Sidonius
To není rozumný nápad. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:26 Kedr – :(
Zatím v akva žádné ryby nemám, čekám 3 týdny než se zakoření rostliny, ale myslel jsem, že když bude nižší ph a vyšší tvrdost, bude tam více CO2... nešlo by ani ned pouzit ocet (mohl by se třeba za 3 týdny rozložit a zanechat nízké ph ?). Vím asi to zní divně, ale prosím poradte :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2007 18:53 Muž Nik [191] – Horác
Jisté to není - právě se mě ptal přes poštu šestnáctiletý kluk, jak na CO2. Když jsem mrknul na jeho akva, tak dvojnásobně přerybněné s pěti rostlinkama a nedostatkem světla. Takže tak. Myslím, že CO2 tu bylo na netu přetřásáno mnohem častěji než kyseliny a podobné záležitosti a i tak někdo dokáže napsat takovýhle dotaz. Přečte si to tu nějaký nováček, kterému prodavač v akvaristice vnutil všechny testy co unesla peněženka a on, protože má pH 7,4 tak šlohne strejdovi chemikovi kyselinu a od oka tam něco kápne. Snad přeci víš, že čím míň někdo o něčem ví, tím více si myslí, že když to dělají ostatní, tak je to přeci v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2007 18:44 Muž Horác [3942] – Nik
Já bych to neviděl tak dramaticky ... Ostatně, že se to nedoporučuje, to už tu zaznělo. Pokud je ovšem voda takové kvality, že všechny ostatní pokusy upravit ji selhaly a akvarista se přesto nechce smířit s pěstováním a chovem velmi omezeného sortimentu ryb a rostlin, je dobré něco vědět i o tomto. Že se jedná o velmi opatrné dávkování velmi zředěných (1-5%-ních) roztoků po kapkách či mililitrech, je snad každému jasné. Co je to kyselina a co dokáže, to ví dnes každý minimálně od sedmého ročníku základní školy. (Tím jsem samozřejmě nechtěl říct, aby si s tím hrálo náctileté děcko základní školou povinné :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2007 17:31 Muž Nik [191] – Horác
Proč jim prostě neřekneš, že to je špatné a nemá se to dělat? Už vidím, jak někdo špekuluje s kýblem HCL na 50 litrovým akva kolik tam toho šoupnout ne. A rybky jak to vidí tak páchají sebevraždu skokem do suchého neznáma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2007 14:49 Muž Horác [3942]
Šmankote ocet NE !!! :-D Nižší organické kyseliny (např. octová či citronová) jsou pro ryby toxické! Když okyselovat, tak oxidem uhličitým, rašelinovým výluhem nebo anorganickými kyselinami (chlorovodíková, sírová, dusičná, fosforečná). Vzhledem k tomu, že neutralizací vzniklé dusičnany a fosforečnany mohou podpořit růst řas, používá se z kyselin hlavně chlorovodíková. S těmi kyselinami samozřejmě velmi opatrně. Také je nutné počítat s tzv. alkalitou (pufrační kapacitou vody) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 11:20 R Muž Mrakoplash [1776]
to Kedr pokud des delat rybickovej salat nebo tak neco tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 11:16 Kedr – Snizeni PH
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda lze snížit PH nalitím octa do akvarka ? Nebude to mít vliv na obyvatele ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238?od=1151