Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 18:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Vzdalenost nemusis pocitat v okamziku, kdy vis, kolik svetla dopada na jak velkou plochu. Mas 1000lm, mas 1m2, vsechno to svetlo sviti na ten 1m2. Kdyz zanedbam ztraty svetla pruchodem vzduchu, coz na male vzdalenosti v nezacouzene mistnosti muzu, je mi uplne fuk, jak je zdroj daleko, pokud je splnena podminka, ze vsech tech 1000lm mam na svem 1m2.

A to jsem v tom clanku zahrnul pod slova:
"...ovšem počítaje jen to, co svítí kam má."
coz z tohoto pohledu rika naprosto vsechno.

Takze pokud ma nekdo svetlo s uzkum vyzarovacim uhlem vys nad akvarkem, a nekdo s sirsim vyzarovacim uhlem niz, mohou mit intenzitu osvetleni stejnou.

Pokud nesouhlasis, sundej ze svych zarivek reflektory a spatky je das, az uznas, ze nekecam smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 18:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
s tím souhlasím, ale i když vezmu bodový zdroj světla, jak jsi psal 100 lm, svítím dejme tomu na plochu 0,5 m2 ze vzdálenosti 1m, světlo je ohraničené a 100% světla dopadá na 0,5m2. Dostanu hodnotu 200lx na 0,5m2. Když ale uděláš dva kroky dozadu, svítíš za vzdálenosti 2m na tu samou plochu 0,5m2 a opět je světlo ohraničené a 100% dopadá na 0,5m2 dostaneš hodnotu 50 lx na 0,5m2. Proto je třeba započítat i vzdálenost. Zákon o úbytku světla se vzrůstající vzdáleností od zdroje pořád platí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Precti si co jsem napsal o te "baterce" a mozna uz pochopis...
Vis proc funguji hvezdarske dalekohledy? Protoze strasne malo svetla na velke plose soustredi zrcadly na plochu vyrazne mensi, aby ziskaly vyssi intenzitu osvetleni a my to videli ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
BTW, kdyz uz pocitas intenzitu osvetleni ze zdroje sviticiho z jednoho bodu, ktery sviti do vsech stran stejne, tak mi rekni, jak moc ti k tomu sedi zarivka, ktera do boku nesviti vubec? Ale ty pocitas plochu koule kolem dokola. To neni dobre, ze? Co se Ti snazim stale rict, muzes pocitat jen plochu na kterou svitis, ne plochu, ktera bodovy zdroj svetla obklopuje na povrchu koule v urcite vzdalenosti.

A co udelas s tim, kdyz vezmu obycejnou svitilnu, lidove baterku, se svitivosti dejme tomu 100lm a posvitim si s ni na zed. A ted ji posoupnu optiku a posvitim si misto na celou zed na nejaky detail z te zdi? Uvidim lepe, na ten jeden detail, ze? Protoze jsem ziskal mensi plochu na kterou rozprostru cely ten svetelny tok a ziskal tim vyssi intenzitu osvetleni. Na mensi plose, jasne, ale do akvarka se snazim sviti uplne stejne, nerozsvecim mistnost okolo, ale reflektory za svetly, noveji LEDkami, svitim co nejvic na plochu, na kterou svitit chci, ne na pomyslnou kouli okolo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
bohužel má, pokud vezmu zářivku výkon 4400 lm, pak platí lx=lm/vzdálenost2, to znamená že ve vzdálenosti 1 metru bude dopadat na 1m2 4400 lx, pokud bude vzdálenost 0,5m tak na plochu 1m2 bude dopadat 17600 lx a ve vzdálenost 2m bude dopadat na plochu 1m2 1100 lx.
pokud by platilo, to co píšeš ty, tak na nasvícení 1m2 ve vzdálenosti 1km by mi stačila 1 zářivka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Vubec ne, vzdalenost 1m s tim obecne nema nic spolecneho.
Vem si LEDku s ruznym vyzarovacim uhlem, jedna s uzkym kuzelem svetla, druha s pekne sirokym. A ted s tim posvit ze stejne vzdalenosti na kus prkna. Obe produkuji svetelny tok dejme tomu 1lm, ale intenzita osvetleni na tom prkne je jina, ackoli vzdalenost je stejna, protoze jedna osviti mensi plochu a druha vetsi. Kdyz budes chtit osvitit stejnou plochu, budes tu s uzsim kuzelem svetla muset dat dal, jasne ze ano, a pak bude intenzita osvetleni, pokud maji stejny svetleny tok, stejna.

Takze dva zdroje svetla, stejny svetelny tok, ruzne daleko, ale pres to vsechno, stejna intenzita osvetleni v luxech, protoze maji ruzny vyzarovaci uhel!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:29 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
ty píšeš jen o ploše dna a lm zářivek, ale co už tam není je, že tenhle výpočet platí při vzdálenosti od zdroje 1m.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Asi si rozumime, ale clanek je prilis dlouhy, takze se v nem dulezite informace nejspis ztraceji v textu. Uvadim tam:

"Takže abychom dostali 8000lx, potřebujeme k tomu zdroj světla, poskytující alespoň 3200lm (0.4m2 x 8000lx), ovšem počítaje jen to, co svítí kam má."

O reflektoru se zminuji take, at sviti co nejvice kam svitit ma. A snazim se tim vylozene lopatou naznacit, ze do svitivosti zdroje muzeme zapocist jen to, co dopada na uzitecnou plochu, ze ten zbytek co na plochu nedopada, je jaksi u toho zdroje k nicemu. Fakt to tam je, a ne jen jednou.

BTW, malinko se v tom motas. Pises ze:"ty píšeš, že je třeba mít 8000 lx na m2", ale to ja nepisu ani nahodou! Ja totiz vim, ze lux je lumen na metr ctverecni, takze bych urcite nepsal o luxech na metr ctverecni, to je prece nesmysl...

Zapomen na uhly. Lumen je jednotkou svetelneho toku, pocet kulicek, ktere se vystrileji v jeden okamzik ze zdroje svetla. Lux je jednotkou intenzity osvetleni, kolik tech kulicek v jeden okamzik dopadne na metr ctverecni. Ty uhly fakt do toho neplet, je to matouci. Predstav si, ze svetlo sviti ve velice natazene elipse, prakticky care, protoze je jeho zdrojem soustava zdroju, jeden vedle druheho, treba LED pasek. A ty vsechny sviti na kus neceho, treba na stul. Osvetluji plochu dejme tomu 1m2. Pak vsechno dopadajici svetlo je v tom jednom metru ctverecnim a tak kdyz to sviti 1000lm, je intezita osvetleni toho ctverecniho metru 1000lx (1000lm/1m2) bez debat o tom, jak je to svetlo daleko, protoze to je dano vyzarovacim uhlem, ktery mne nezajima, pokud vim jaky je svetelny tok a na jakou plochu dopada ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 17:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
ne, měl jsem na mysli 17600 lx, mám 4 zářivky co dávají každá 4400 lm, vzdálenost od dna 1m, plocha dna je cca 1m2, podle vzorce lx=lm/vzdálenost2 to vychází 17600 lx. To je to co se ti snažím naznačit, ty píšeš, že je třeba mít 8000 lx na m2, což v mém případě jsou 2 zářivky ve vzdálenosti 1 metru, když ty 2 zářivky budou ve vzdálenosti 0,5m, tak dostaneš 35200 lx ma metr2. Když to vezmu přesně podle toho, co máš napsané v článku plocha dna 1x0,4m - osvětlení 3200 lm a mám 8000 lx - ale co jsi zapoměl napsat, že tato hodnota platí ve vzdálenosti 1m od zdroje, když to bude tebou uváděné akva o výšce 0,5m, tak se dostáváš na hodnotu 12800 lx u dna, při 0,4m už je to 20000 lx u dna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 16:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Jeste mne tak napada, klidne to napis, a ja na konec clanku pridam (kdyz budes chtit), ze dalsi informace se daji najit ve Tvem clanku.

Pohled jineho autora snadneji odhali, co ten prvni vsechno zapomel. Urcite to znas, jak na to clovek pri psani mysli a ma to v hlave, rika si, jak uz to tam je vsechno, nebo aspon vsechno podstatne pro okruh tematu, a pritom neco zustalo jen v hlave, nebo zcela opomenuto.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.04.2013 16:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Snad lumen, ne lux? Zdroj svetla produkuje lumeny, lux je jednotka intenzity osvetleni. Takze pokud budes mit 8000lx, mej si svetlo kde chces, protoze tohle je kolik svetla je na plose.

Ale predpokladam, ze jde jen o preklep a chapu co chtel basnik rici ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 16:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
problém je v tom, že když to tam neuvedeš a někdo to vezme jako bernou minci, tak pak bude mít problém. Jako příklad uvedu svoje akva - svítím do akva 17600 lx a vše je v pohodě(světlo je zavěšené vysoko nad akva), když budu svítit podle tvého návodu 8000 lx, tak budu mít v akva tak možná leknín, zbytek kytek mi zdechne. To samé platí i opačně, když budu mít akva vysoké 20 cm a budu tam svítit 8000 lx, světlo hned nad akva, tak to bude nádherné řasové políčko a kytky nikde ;-)

tak by možná bylo vhodné do článku doplnit, že to co jsi tam napsal platí pro vzdálenost 1m, pro nižší akva je třeba to přepočítat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 16:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
No to by se dalo rict, ze kdyz tam neudelam vypis vsech lidskych znalosti, je to k nicemu.
Myslim, ze neco o tom jak zarivka sviti kolem celeho obvodu tam je, nebo neco v tom smyslu. Zrovna tak je tam rozebrana intenzita osvetleni. A kazdy rozumny clovek si myslim z toho popisu dokaze predstavit, jak se paprsky rozbihaji a v dalce intenzita osvetleni klesa, kdyz stejne mnozstvi svetla sviti na vetsi plochu (byt nechtenou)... A kdo ne, to je mi pak uz opravdu lito, ac je to podavano co nejsrozumitelneji kazdemu, zakladni skolu holt nahradit nedokazu :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 16:10 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
výborný článek, škoda že jsi zapomněl zmínit vliv vzdálenosti, bez toho je ten článek celkem k ničemu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 16:03 Muž jmalyska [167] Re: Designer
Ano, článek je dobrý, četl jsem ho zrovna včera večer ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 12:27 Muž Miso [470] Re: jmalyska
v principe mas pravdu, 30W T8 ziarivka osvieti akva dlhe 120cm rovnako ako 15W T8 akva dlhe 60cm, za predpokladu ze sirka a hlbka bude rovnaka. Pri dvojnasobnej sirke pouzijes dve trubice, pri vecsej hlbke uz musis zvysit intenzitu bud tak ze pouzijes vykonnejsie trubice alebo ich das viac.
Co sa intenzity tyka (len pre jednoduchost pouzijem W/l) to ze niekomu staci 0,25W/l nemusi znamenat ze to moze vyhovovat inemu, kazdy moze k akva pristupovat inak ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 12:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jmalyska
Kolego, dekuji za prihravku, mozna Ti me nazory budou blizke ;-) .
rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 11:46 Muž jmalyska [167] – Světlo
Čistě teoreticky a logicky - když mám doma akvárko 60x30x30, svítím 15W 10hod denně, akváriu se daří a řasy nejsou. Proč bych měl v akvárium o délce 120cm svítit třeba 60W nebo i více? Logicky dám dvě 15W vedle sebe a svítím 30W na 120 litrů. ANO, je to pouze 0,25W/l ale stačí to. Proč se tady doporučuje nějaké watty na litry? Když budu mít placku o výšce 20cm ale objemu 1000 litrů, mám svítit 500W zářivkama? To by mi ryby asi osleply. A naopak ve výtahu 40x40x80cm výšky (128l) bude jedna 15 ukrutně málo, dole bude tma. Dvě jsou na hranici rozuné světlosti dna.smich

Proč se tady neřeší třeba vzdálenost dvou zářivek vedle sebe vůči výšce akvária (resp.výšce hladiny), světelný tok a délka svicení (eventuelně watty na litry, které jsou pod zářivkou, neb né vždy je celá délka akvária osvícena) To si myslím, že je daleko důležitější, jak moc se svítí :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 10:07 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Groncl
mrkni na toto akva při stejné výšce svítí pouze 2x39 a rostlinky nemá zrovna nenáročné...
rybicky.net/nadrze/17688
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 09:54 Muž Miso [470] Re: Groncl
ak pouzijes ziarivky tak 4x 39W T5 HO, dlzka trubice je 849mm. Ale to uz je celkom slusne silne svetlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 23:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Groncl
mrkni sem, má akva podobné velikosti: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 23:13 Groncl
zdar. Zarizuju 250l nadrzku o rozmerech 100x50x50 a osvetleni je pro me spanelska vesnice. tak nejak bych tam mel rad kolem 0,75W/l a nejspis 4 trubice, tak jsem se dopocital (doufam ze dobre)ze by jedna mela mit cca 40W (presneji 46 ale dno atd atd). Jde mi o to ze vubec nemam tuseni jestli ta wataz plati i u trubic T5 a dal, pokud bych resil ledky tak jaky by meli byt, popr. jestli se ty watty daji nejak prepocitat na lumeny. Samozrejme ze muzete poradit jak by jste to osvetleni udelali. Kryt si budu vyrabet sam z lamina, tak premyslim i jak to celi udelat. Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 21:43 Muž duko1995 [32]
já mám ted pásky 5x3328,a dneska sem tak premyšlel že by sem pridal obyčejnou žárovku 40 wattú normalnou žárovku,skoušel to už nekdo sní ? dekuju :-) ale to jenom pridat popri led :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 16:39 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: duko1995
ZAřiď si to tak, abys je mohl rozsvěovat samostatně. Já mám 2x39 T5 ve 300 litrovém akváriu a bohatě mi to stačí... a mým rostlinkám taky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 13:54 Muž duko1995 [32] – Aqua 160L
Ahojte zarídujem aqua 100x40x40 objednal sem predhradník na 2x39w a ktomu 2xzárivky T5 2x39w patice,držáky...chcem vedet kámoš mi radil ževraj sú ty t5 vícej svítive sou to Sylvánie...Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Radys
Chtělo by to trochu více informací třeba jestli bude CO2 nebo ne. Trubice nebo led diody rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:03 Radys – Jaké osvětlení
Ahoj
Mám akvárium cca 220 l a budu ho mít ve zdi,potřeboval bych poradit,jaké osvětlení by bylo vyhovující.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 19:13 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sporinek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:00 Radys – Otázka
Ahoj
Mám akvárium cca 220 l a budu ho mít ve zdi,potřeboval bych poradit,jaké osvětlení by bylo vyhovující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 11:12 Muž sporinek [15] Re: malyLibor
a je to rampa anebo do krytu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 21:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sporinek
Jojo. Na Třístovku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 18:57 Muž sporinek [15] Re: malyLibor
a na jakou délku AQ jsi ji pořizoval? 120x50x50?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
Naprostý souhlas... a já náročné kytky pěstovat nechci, já mám kytky jen proto, aby mi udělaly příjemné prostředí pro rybky. Od malička jsem měl rád zvířátka, ale nerad se hrabal v hlíně... a v akvaristice jsem na tom podobně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.01.2013 16:13 jamajcan Re: malyLibor
Není honba za watty,jako honba za watty :-D Když chceš pěstovat druhy kytek,které jsou náročné na světlo,tak tam ty watty,chtě nechtě,nacpat musíš. :) EDIT:samozřejmě,zase,není watt,jako watt :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ammi
Jojo, někdy je to rychlé, ale je to v pořádku, světla patří sem...
Já když si pořizoval Třístovku, taky jsem podlehl honbě za Watty a pořídil si lampu 4x54W T5... teď leží pod postelí a akva mi osvětluje 2x39W a naprosto stačí pro mé rostlinstvo. Navíc většinu doby mám ještě na hladině okřehek, rybky mají rádi méně světla... jak jsem už psal - přeci jen i ty mé rybky žijí v pralesích v malinkých potůčcích a plné slunko neznají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:50 Žena Ammi [22] Re: malyLibor
Díky, zkusím a uvidím. Chvilku mi tedy trvalo, než jsem si našla příspěvěk v jiném vlákně, tady je to tedy rychlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:39 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ammi
Myslím, že nemusíš mít strach. Bude to akorát... no a vždy můžeš jednu zářivku vypnout a třeba dopoledne svítit jen jednou a večer oběma... ale myslím, že by to mohlo být OK. Já mám ve třístovce 2x39W T5 a je to taky akorát... jen na ty náročné rostliny to není... ale tak jsem to chtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:35 Žena Ammi [22] Re: malyLibor
Pořešením osvětlení myslíš to plánované 2x 28 W? Zářivky už jsou koupené, takže je to záležitost max. týdne. Ale docela se toho obávám, protože mi připadá, že světlo z jedné 28W zářivky docela postačuje. Dost se pod tímto světlem rozrostla Egeria a na Echinodorech se už netvoří povlak z biogenního odvápnění, jako když tam bylo 2x 54W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 06:51 jirkaova – Osvětlení LED.
Dobrý den.Má někdo zkušenost s osvětlovací rampou LED Intenso 27,4 W 91-100 cm?Bude to dostatečné osvětlení na 180 l vody?Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 23:57 mellifera osvětlení, hnojení, Co2
Mám akvarium 80x70x40 (160L) a pěstuji nenáročný kytky ((Echinodorus Bleher,Echinodorus Amazon,Echinodorus ocelot, Egeria Densa, Cryptocoryne Balansea, Jávský mech),Kryptokoryna kadeřavá měla i listy přes 1 metr, díky vysokému akvarku.Svítil jsem sice nehospodárně a málo(2x 40w žárovka), ale nebyl během více jak 10 letého používání tohoto osvětlení jediný problém s řasami a také jsem nehnojil a nepřidával Co2 (1x za 14 dní výměna 8% vody, 1x za měsíc filtr).Každý rok jsem pravidelně odevzdával přírůstky do zverimexu.Po změně osvětlení Hagen 2x 24w T5 HO s reflektory nastal problém (3 druhy řas)rostliny rostou,jak o život a jsou oslabené ! a to i při vodniho sloupce 60 cm.Pokud člověk bude pěstovat nenáročné kytky, tak toho světla opravdu není potřeba tolik, jinak práce navíc Co2,hnojení) a to já nechci!!!
Minulý stav osvětlení 800 lm a budoucí 3500 lm, moderní zařívky spolu s reflektory mají mnohonásobný výkon a ty waty na litr vody nelze brát vážně.Jinak to osvětlení Hagen je velice hezké a zdá se i kvalitní.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 17:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Varden
2x 54W by mělo na vaše akva stačit.
Kdybyste byla jiného názoru:
www.aquario.pl/…
nebo
www.aquario.pl/…
Počítejte ale s dalšími výdaji za zářivkové trubice - ty 10000K nejsou pro sladkovodní akva zrovna ideál... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 17:35 Žena Varden [0] - LabyrintkyRe: Sid
No vida...k polákům mě nenapadlo se podívat:) díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2012 16:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Varden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 16:44 Žena Varden [0] - Labyrintky – Osvětlení pro 240tku
Ahojte,
chci se s vámi poradit...potřebuji nové osvětlení do akvária a moc se mi nechce zároveň investovat do nového krytu, který už je taky na vyhození. Tak jsem se rozhodla mrknout po nějakém dvouzářivkovém svítidle o délce 120cm (s možností upevnění na boky akvária), s tím, že bych si pořídila rovnou dvě. Googlím jak se dá, ale přijatelné svítidlo dle mých požadavků nikde...v celkové délce 120 cm jsem neobjevila nic. Nevíte někdo o něčem?

Dík za všechny případné reakce :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 23:12 ludva10
Ahoj. Před více než rokem jsem si koupil akva Juwel Rio 180. Po několika měsících jsem ho měl úplně zarostlé a co 14 dní až měsíc protrhával. Nyní asi 2 měsíce rostliny až tak moc nerostou, možná to je teplotou, která se teď v létě šplhá někdy i na 28°C. Jelikož jsem nakupoval nějaké jiné věci na akvaristiku, koupil jsem i nové zářivky na výměnu. Ty staré byli T5 day (9000K) a T5 nature (4100K) - nature jsem měl vzadu, day vepředu. Teď jsem koupil zase T5 day, ale jako druhou nechtěně T5 colour (6800K), která vybarvuje barvy. Je ta colour vůbec vhodná? Jak je mám popř. za sebou umístit? Není ta nature lepší? V akva mám živorodky, neonky, 2 ramirezky, pandy, ancíky a čichavce líbající. Díky za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 22:07 Muž bikerek [9] – Osvětlení HQI vs T5
Fotka k příspěvku Všechny zdravím,
rád bych se zeptal zda je tady někdo kdo má osobní zkušenosti s osvětlením akvária pomocí výbojek HQI a nebo s ními na akva svítí a mohl mi poradit. Po dlouhém rozvažování a nějakém působení na vláknéch o LED osvětlení, od kterého jsem ustoupil pouze z finančních důvodu jsem přešel na toto aktivní vlákno pro zjištění pár konkrétních a aktuálních informací, které se mi nedaří moc najít.
Řeším osvětlení pro akvárium a hlavně pro rostliny 100 x 37 cm a s výškou 70cm a vodním sloupcem 60 cm, kdy stále řeším dilema zářivky T5 HO 4 x 39 W s cca 14 000lm (vím že světlo není směrové a svítí všude což částečně řeší integrovaný reflektor tohoto svítidla www.aquario.pl/… ... -80cm.html ) bez nutnosti nějakého chlazení versus HQI výbojky 1x 150W, nebo prý pro lepší nasvícení celé plochy akva 2 x 70W ( kdy by se jednalo o tyto světla www.kanlux.cz/…, kde by byl EP ve spodní skřiňce pro menší ohřev).
Akva je celé zakrytované a zabudované ve stěně a světla, tedy nejspíše HQI 2 x 70W 5600K můžou být umístěna pouze nad akva do stropu, kde je pouze 45 cm prostoru mezi akva a stropem. Světlo je vysoké 13 cm a všude se uvádí min. 1m od osvětlovaného objektu, na akva bude proti odparu krycí sklo a v krytu bych udělal nějakou větrací mřížku 8x60 cm doplněnou asi PC ventilátorem pro nucené (aktivní) větrání.

1) Rád bych zjistil zda se mi podaří rozprostření světla na plochu akva 100 x 37 cm z tak malé výšky?
2) Nebudu mít problém z chlazením světel a přehřívaním akva i s tou mřížkou ?( dočetl jsem se snad o teplotách HQI až 300st)
3) Můžete poradit, který typ výbojek vybrat? HQI nebo jiný typ, našel jsem nějaké rozdílné typy ( keramické nebo jiné označení výbojek, ale témata jsou většinou staré r. 2006 - 2007 tak nevím jesltli jsou nejvhodnější ty HQI , Teplotu chromatičnosti mám vybranou asi tu 5600K)

Pokud by z volby HQI výbojek vyplívaly problémy s přehříváním akva, špatným nasvícením z důvodu malé vzdálenosti zdroje od akva zvolil bych zářivky T5 4x39W a asi raději méně náročné rostliny

Ps: jen pro představu fotka akva a umístění světel, místo té rampy s T5-tkama....
Děkuji Vám za podněty..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 20:34 R Muž romant [27987] Re: jankaskodka
Podle mě jsou možný obě varianty. Bude jenom záležet na tom, na jaký kytky si děláš zálusk. Var. první slušnej standart. Var. druhá hodně dobrej standart. Je to taky o ostatních věcech s tím spojeným, jako jsou třeba hnojení, protože ve druhé variantě se tomu už člověk, když bude chtít aby to pěkně prosperovalo, nevyhne. Doporučuji prostudovat www.rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 20:20 jankaskodka
Prosim o radu.Mam akvarium 100x50x50 250l a zvazujem kupu krytu od diversa.Moznost prva je 4x30w T8 to je 120w.Moznost druha je 4x39W T5 to je 156w.Stale neviem ako sa rozhodnut.T8 stoji 220euro.T5 stoji 300euro je to dost ale do buducna sa to moze vratit ci nie?Za radu dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 13:17 Muž Yirka [9126] Re: Milan
Tak nějak se to k tomu MC dá říci. Osvětlení pochopitelně není 100% rozloženo jak pod trubicí, ale rozhodně se nedá říci že by bylo bodové. Světelný kužel se dá seřídit natočením a výškou tělesa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 11:41 Muž bikerek [9] Re: rostasl66
Prosím tě jen bych se rád zeptal na pár věci. To akva má celkovou výšku 50cm nebo je to výška vodního sloupce bez dna a pod to je totiž asi podstatný rozdíl. O ledkách jsem také hodně četl zda ano či ne a dočetl jsem se, že když ano tak do těch 40cm sloupce, poměr cena výkon stále nic moc ale výborná je spotřeba, a když jsem našel něco do čeho bych třeba i ty peníze dal tak to v svítivosti vycházelo hůř než zářivky a výbojky, ale s násobně větší spotřebou. Já mám sloupec vody 60cm (což je prý ten zakopaný pes). Jaké ledky prosím používáš jen pro představu já se díval po něčem takovém www.svicenilevne.cz/… kdy cena je sice 3tis ale za zářivku 4 x 39 W by to bylo 2500+pošta takže budíž tu 500,- bych ještě schroustnul, ale svítivost je od 2600 - 2870lm a na forech jsem se dočetl že by mohlo stačit jako minimum 8000lx. (citace = rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen )abychom dostali 8000lx, potřebujeme k tomu zdroj světla, poskytující alespoň 3200lm což ty ledky za tu cenu nedosahují a to je dle článku takové minimum takže dle toho co taty všude čtu ty zářivky pořád vychází líp až na tu spotřebu ( ale já bych chtěl taky krásné rostliny bohužel na úkor nějaké kačky, ale možná jsou mé získané informace již trochu zcestné z důvodu zveřejnění v roce 2010 a vše jde dopředu... Nevím jaké máš praktické zkušenost a výšku hladiny a proto se ptám nebráním se zatím ničemu a rád bych v tom měl jasno ať má volba pro zdroj není špatná. Díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l?od=672