Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2015 19:45 R Muž afc1886 [14704]
Ahoj,začínám zakládat aq 120*40*50,a chtěl bych poradit s volbou osvětlení.Neplánuji žádné moc náročné rostliny,ale podle atlasu jsou některé na osvětlení středně náročné.Např.echinodorus ozelot,malokvětka tmavá monte carlo,echinodorus kleine bar.Uvažoval jsem o www.rostlinna-akvaria.cz/… , nebo o variantě s jednou zářivkou buď 39 nebo 54 W doplněné o led diversa 13 nebo 26 w.Dík za rady a názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 19:14 Muž snajprik [57] Re: karci17
Ja ako som zatiaľ spokojný, mesiac to beží pekne, chladenie som predimenzoval, určite to neochladí dobre ten malinky hliníkový profil, chce to podstatne niečo väčšie, treba si uvedomiť že to nie je 4,5W/m ale 28,8W www.pentask.sk/… . Ako treba si dávať pozor pri kúpe led pasu, lebo tie staré veľmi zle odvádzali teplo, malý vysokú spotrebu a slabo svietili, odporúčam 5630 28,8W, 5730 28,8W, alebo tiež dobre sú 7020 20W.
Vodotesní IP65 je ideálny, lebo IP20 ten nie je chránený pred vodou a IP68 je izolovaný aj zo zadnej časti, kde to treba chladiť a neodvádza teplo.
Zo životnosťou neviem, o rok budem múdrejší :) Osobne ma odradili vysoko svietivé čipy tým, že je príliš intenzívne bodové svetlo, kompenzovať by som to musel tým, že by som ich umiestnil vysoko nad akváriom, ktoré je samo o sebe vysoké 60cm, tak že dole by mi dopadol len zlomok svetla. Kopec malých 0,5W diód pre mňa bolo výhodnejšie.
Taky test LED pasikov s tabuľkou na konci www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 17:40 SaloSVK Re: karci17
Pokiaľ by aktuálne svietidlo nevyhovovalo, pouvažujem nad tým. Ale ja osobne som skôr za trubice, predsalen sú na trhu pekných zopár rokov:-) A spotreba je síce pekná vec, ale podľa mňa je rozumnejšie napr. ušetriť pri zriaďovaní produktu niekoľko desiatok až stoviek € a potom pomaly mesačne prichádzať o 1-2 € za energiu, ako hneď na začiatku vyvaliť o tých niekoľko desiatok až stoviek viac a dúfať, že sa to raz vráti. Ale vďaka za názor. Myslím, že na získavanie skúseností s akváriom trubice postačia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2015 17:21 karci17 Re: snajprik
Casom na vymene tych pasikov prerobis... a zistis, ze poriadne riesenie hned zozaciatku usetri nervy aj financie. Tymto stadiom som si presiel. Nervy mi nikto nezaplati ne
Ta cena za LED 170-250 je nadsadena. Da sa aj tu zohnat - dat urobit lacnejsie a komfortnejsie.Mam aj svetlo LED Beamworks 90 - super biela farba no nejaka regulacia moc nerealna /33W/ a kupis v SK za 90-100E. Dnes mam MAXXO 120 s 11xXML na 5W so prog.stmievacom a pohoda, navyse som v cene na dolnej hranici tvojej sumy / nepotrebujem ziadne spinacky za 8-9E atd/. Kludne si daj urobit miesto profilu ohnuty AL plech a XML nahrad XPG2, prog.stmievac /to by bola skoda/ nahrad len potenciometrom a si na cene mozno aj nizssej ako svetla na trubice. Navyse regulacia svitu je ideal na nastavenie potrieb aj LOWtech a to sa ti pri ziarivkach ani snivat nemoze. To pocitanie lm/W rovnoko ako T5 sa mi nezda. Skusil som pasy LED zalievane, nezalievane, drahe, lacne a vsetky skocili zmenou spektra, vykonu a ciel ich cesty, napriek vydatnemu chladeniu, bol v kosi.
Mozno uz som vo veku, ze uprednostnujem trvacnejsie riesenia s komfortom vyuzitia ako neustale sa jedovanie s pasikmi zalievanymi v silikone, lm, W ci pofiderne LED reflektory v akciach . Skus si este v klude sadnut a premysliet. Ja mam taketo skusenosti a mozno ti pomozu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 16:14 Muž snajprik [57] Re: SaloSVK
Ako 2x 39W T5 bude dosť dobre osvetlene, toho by som sa nebál, to je prakticky 0,5W/l. Pri použití 2x 54W to už bude aj pre náročne rastlinky dosť. Jediný rozdiel je v tom že pri LED ušetríš na elektrine a aj na trubiciach, ale to je cca 15-20€ ročne. Pri cenách ktoré dnes chcú za hotové LED svetlo je to zanedbateľne. Jedine keby si bol domáci kutil a vedel si to zhotoviť aj sám, tak da sa podstatne lacnejšie a možno aj s lepším výsledkom ako kupené :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 15:48 SaloSVK Re: snajprik
Pekne napísané, ale o LED nestojím - kupovať sa to fakt neoplatí a skladať sa mi to nechce. Ak by to po pridaní reflektorov bolo málo, radšej kúpim rampu 2x54W T5 za 90:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 14:36 Muž snajprik [57] Re: Designer
Tiež som riešil cca 2 mesiace osvetlenie akvária 240L. tak že zaradom:
Mal som svetlo zo svojej 80L akva, tak som ho hodil na to 240L 100x40 bolo žlte a po mesiaci sa mi odporúčali rastlinky 9W 500lm. Tak som dokúpil 15W (skutočná spotreba T5 biela 60cm s reflektorom 1000lm) rozdelene som mal akva, že v jednej polke akva rastlinky, v druhej voľný výbeh bez rastlín, rastlinky prezívali 0,2W nad osvetlenou časťou akva, proste bieda.
Tak som rozmýšľal šupnem LED reflektor 10W a porastu, ale prdlajs zlata rybko, písali že ma nejakých 900lm výkon 10w ale v skutočnosti mal 310lm 9w. Tak som chcel kúpiť originál LED osvetlenie, lenže svetlo stoji 170-250€, tak za par diod trosku veľa. Račej som uvažoval nad LED pasom, lenže aký, po mesiaci stráveného hľadaním som prišiel na to, že naj LED svetlo je 5630 biela udávaná ako 28,8W/m 2400lm/m realita je trochu inde ale je najlepšie v ponuke diodoveho osvetlenia. V skutočnosti ma spotrebu 14W/m a 1100lm/m 1m vzdialenosť real, tak že na vzdialenosti cca 50cm to bude viac, tie čo udávajú ako 5630 15W/m 1500lm/m v skutočnosti majú 9W/m a 680lm/m 1m vzdialenosť. O 35xx a 50xx račej neuvažujte ... 28xx som neskúšal.
Osobne som nad svoje akva 240L dal 2x 0,95m pas 5630 o celkovej spotrebe 28W real a keď zapnem T5 žiarivku 15W real, tak jemne mi hodí nádych žltej skoro nepostrehnuteľne zosilnenie svetla, tie 2 pasy dajú cca 5x viac svetla ako 15W T5 1000lm s reflektorom.
Náklady vodotesný led pas 5630 5m 11€ hliníkový profil 3€ baumax, zdroj 60W 11€ celkove náklady 25€ svieti to v spektre kde to rastlinky využitú na plno studena biela, nie ako žiarivka T5 kde 60% spektra zelena bez využitia rastlín...
Ďalší problém je chladenie LED pasu, chce to poriadni pasívni chladič!
Reálne mam osvetlenie akva len 0,2W/l, ale keď to porovnám s T5 sa to vyrovná 2x39W, tak že spokojnosť a po mesiacu chodu rastlinky si nestážujú, mam rezervu cez 3m LED pasu, ale to už by som musel pridávať CO2 aby sa mi nevytvárali riasi na sklách a to nechcem. Môj ciel je LOW end zelene aj keď teraz sa mi ta burina dosť rozrastá :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2015 10:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SaloSVK
To neni marketing, to je realita. Dobry reflektor Ti ze zarivky opravdu do akvaria dopravi 100% toho co mas bez nej navic. Vzdyt si to vem, zarivka sviti dokola, do akvaria pri nejlepsi vuli svitis tretinou jejiho obvodu. Myslis ze z tech zbyvajicich dvou tretin tu jednu dalsi tretinu odrazem nevydojis? Ber to tak, ze je to stale silena ztrata, tretinu svetla zarivky do akvaria stejne nedostanes ani s reflektorem, pro lepsi vysledek uz by musel byt jinak vymakany ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2015 16:37 SaloSVK – Osvetlenie pre 240L
Človek "hodinu" píše príspevok a pri odosielaní mu vypadne net rozzureny tone Tak to trochu skrátim.

Po pár rokoch som opäť zatúžil mať akvárium. Tentoraz by som to chcel brať vážne (už som trochu vyrástol).
Po dlhom zvažovaní, hľadaní na nete a prehodnocovaní "investície" som sa rozhodol pre akváriový set Diversa Startup Set 120 (abc-zoo.sk/…). Set objednaný v noci zo štvrtka na piatok, zajtra dorazí.

1. Momentálne som sa zameral na riešenie osvetlenia, keďže to mi vŕta hlavou. Zdá sa mi málo, podľa vzorca pre "blbca" (nikoho nechcem uraziť) 0,25 W/l.
Mimochodom, jediné čoho som sa dopátral, že pribalené trubice sú T8 2x30 W 900mm. Spektrum netuším, zajtra budem možno riešiť aj to:-D
Stačilo by z vrchu prirobiť reflektory? Samozrejme, budem ich musieť trochu upraviť (www.krmivo-24.sk/…).
Podľa marketingu to zvýši intenzitu osvetlenia o viac než 100%, ja dúfam v aspoň 60%, čo by činilo (opäť podľa mega vzorca) 0,4 W/l, čo už je prijateľnejšie. V akváriu budú zatiaľ neznáme rastlinky (podľa ponuky). Hnojenie ani CO2 neplánujem (zatiaľ, tým myslím určite nie pri tomto osvetlení), avšak nejaký 1-2 cm kvalitného substrátu určo bude. Led pásiky nechcem, s elektrikou sa mi špárať nechce, aj keď základy ovládať musím:-D

2. Rád by som nočné osvetlenie. Našiel som 2 možnosti:
A) www.akvariumonline.sk/…
B) www.akvariumonline.sk/…

B je dostupná aj v modrej farbe. Nebude toto osvetlenie rušiť rybičky, prípadne škodiť nejak inak (okrem rušenia mňa pri spánku:-D, aj keď v porovnaní s 2x27" monitormi to je malá vec:-D), nepotrebujem ho, len je to možnosť pre napodobenie prírodného cyklu.

Za Vaše rady vopred ďakujem. Radšej poriadne plánovať, ako potom volať o pomoc ;-)

EDIT: Tak som neskrátil smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2015 18:27 Muž RBeil [174] Re: NHKG
Mno ono je v těch LED trubicích jeden velký háček. Na 99% těchto trubic nedáš vodotěsnou patici T8 takže nezbívá nic jiného než dát klasickou patici a tam jsou kontakty odkryté celé a vodě velmi snadno přístupné, nebo upravit vodotěsnou patici tak aby tam sedla, jenže to už se tměř rovná mojím čokoládam. Zato moje verze je aspoň cákancům vody odolná a není tak vystavená korozi jak u klasické patice T8.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 18:17 Muž RBeil [174] Re: Designer
Mno upadnout asi neupadne, drříto na byka utáhlý šroub v čokoladě a čokoladu dřží k víku vrut a celé to je zabalené v izolačce, opravdu to není nijak navolno. A dřív než by upadla fáze tak by dřív upadlo celé světlo.... To už jsou spíš nebezpečnější samotné filtry ve vodě, nikdy nevíš kdy ti může prasknout izolace nebo jestli někde není narušená. Já se hádat o bezpečnosti nebudu, když to je OT tak je, ja se zlobit nebudu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 18:10 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Designer
Immax má všude stejný copy paste text, je zaměřený hlavně na průmysl. Vše se vyrábí V číně a číňanům nejde úplně věřit, že vše co udávají si nevymýšlejí. A přeměřovat u nás je ekonomicky nemožné. Proto ta věta... Náhrady 40W žárovek co mají mít trochu víc lm mi svítí míň než ty žárovky. Ale s těmi trubicemi 18W mám v akva víc světla než s 36W zářivkou (cca 1 rok starou).
Ale jestli mě to moje současné osvětlení někdy naštve, pudu do stmívatelného osvětlení s CREE čipy a MeanWel zdrojem. To je řešení bez kompromisů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: NHKG
U tech LED trubic se mi dost nelibi ta veta o tom, ze nemohou zarucit, ze uvadene udaje odpovidaji skutecnosti. Ja to celkem chapu, ale z pohledu zakaznika to docela drsnarna je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Koště
Pokud nechceš moc kutit tak pak buď ty mnou zmiňované trubice, například: www.immax.cz/… K tomu dokutíš jenom patice, vypínače a pár drátků mezi tím.
A nebo nech kutit jiné a zaplať jim za to: rybicky.net/clanky/1449-led-osvetleni-maxxo

Dělají se i svítidla, ale na žádné cenově výhodné jsem nenarazil. Ale třeba ví někdo jiný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:26 Koště Re: NHKG
Já bych do LED klidně šel, ale nejsem nějak zdatný kutil, udělat si rampu ze stavebnice s paticemi pro dvě zářivky by šlo v pohodě.

Ale co čtu o LED, tak z toho moudrý nejsem. Jaké čipy/pásky, jak správně chladit aby to neodešlo, ztrácím se v tom :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Koště
Pokud to bude low tech, tak se dá i 2x36W. Viz stará verze mojeho akvária: rybicky.net/fotogalerie.php… (Rozměry skoro jak tvoje velká varianta a 2x36W zářivky.
Ale budeš dost omezený s výběrem rostlin.)
Fakt ti ty zářivky nerozmluvím? Jestli budeš dělat kryt, tak dej aspoň led trubice (3x18až23W bude akorát). Pak tě to ani nevyjde dráž, protože co dáš navíc za led trubice, ušetříš na předřadníku a reflektoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:20 Koště Re: NHKG
Na Akvária Farda jsem koukal, tam tu 300 L dělají normálně z 10 mm, takže by to bylo ideální. A jestli je to s tím provedením opravdu tak dobré, tak asi není co řešit a půjdu rovnou do třístovky. Ještě vše proměřím a uvidím.

Pokud bych šel do 300 L - 120x50x50 cm, tak už by asi bylo lepší pořídit 2x54W s reflektory, že? Když bych chtěl zůstat u těch zářivek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Koště
Každý litr akvária navíc se hodí.
Já mám doma 1300x500x500mm z 8mm skla, ale chce to více výztuh (mám na dně podél dlouhých stran a nahoře podél všech stran a navíc jednu nahoře uprostřed, co spojuje dlouhé strany. Ale u slušného výrobce je rozdíl za litr mezi 8mm a 10mm malý. Například u Fardů jen 5%:
www.akvariafarda.cz/… Na požádání vyrobí samozřejmě i jiné rozměry/tloiušťky skla, cena za litr myslím stejná. Fardy doporučuju, mám od nich externí skleněný fitr, slepili ho podle mojeho nákresu a kvalita práce špičková.
Jsme tu trochu OT, co to světlo, trváš na zářivkách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:14 Koště Re: Designer
Právě tu kalkulačku využívám a ta při upravení Safety factoru na ,,Very safe" - na 3.9 vyhodí, že je třeba sklo aspoň 9 mm. Nevím, ale, jak velký rozdíl je mezi ,,Safe" a ,,Very safe" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 17:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Koště
www.theaquatools.com/…
Mne 120x50x50 ani z te osmicky neprijde jako nejak na hrane, dela to z ni kde kdo... Ovsem ja Te nepremlouvam, bezpeci je jiste dobra vec, jen si tak nahlas uvazuju, kdybych si ho porizoval ja :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 16:56 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Koště
Přimlouvám se za 250l, škoda každého litru, který se nevyužije. ;-) Osvětlení bych dala var. 2, mám to skoro stejně a je to udržitelné i jako low-tech úplně bez hnojení a CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 16:44 Koště
No, varianty mám dvě, buď tuhle 240 L - 120x50x40(V) nebo 250 L - 100x50x50(V). 300 litrů jsem zamítl, protože jej výrobce dělá z 8 mm a to mi už přijde dost na hraně. Akva bude v paneláku a nechci riskovat. Jinak se mi nechce dávat dvojnásobek za slepení z desítky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 14:46 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Šel bych do led osvětlení, ideálně stmívatelné. Nebude to o moc dražší než zářivky a investice se vrátí díky nižší spotřebě elektrické energie. 32cm vodní sloupec je pro dost ryb málo, nevlezlo by se trochu vyšší akvárim? Cenový rozdíl bude malý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 13:57 Koště
Zdravím, mám malý dotaz ohledně osvětlení. Vypadá to, že mi prostory umožní udělat si i delší akvárium. Chtěl bych tyto rozměry: 120 délka, 50 hloubka, 40 výška (240 L)

- po odečtení hladiny, štěrku a tloušťky skla + techniky a dekorací odhaduji, že čistý objem by byl tak 170 L.
- k osvětlení bych chtěl využít zářivky T5.
- akva bych chtěl spíše low-tech (jak jsem už psal jinde), bez dodávek CO2, minimální hnojení,
- budu mít krycí skla, zářivky tak 5 cm nad hladinou
- vodní sloupec bude zhruba 32 cm
- nenáročné rostliny

Při tomto rozměru se nabízí využití trubic 54W. Zatím mám 3 varianty a chtěl bych Vás požádat o posouzení nebo poznatky z praxe.

Var. 1) 1 x 54 W s reflektorem - celá délka akva, ale přibližně 0,32 W/L
Var. 2) 2 x 39 W s reflektory - umístění aby pokryly celou délku, na krajích méně světla, přibližně 0,45 W/L
Var. 3) 2 x 54 W s reflektory - pokrytí celé délky, 0,635 W/L - nevím jestli by to ještě bez dodávání CO2 a patřičného hnojení bylo OK

Díky za Vaše reakce a rady.

P.S.: Vím, že měřit světlo na W/L je zcestné, ale aspoň nějak se snažím orientovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 14:28 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: AquaKira
Na takové akva jsem si pořídil do krytu cca 3m LED pásků www.led-expert.cz/… plus zdroj www.led-expert.cz/… a světla je dostatek. Celá ta paráda přišla na 740 Kč, pásek jsem si nastříhal jak jsem potřeboval, sletoval a svítil, žádná magie. Mám je nalepené přímo v krytu, protože mám kryt dělaný na míru z kovu, pokud máš plast či dřevo, je třeba dokoupit ALU profil, na který pásek nalepší. Dá se rovnou tady www.led-expert.cz/… nebo koupíš kdekoliv v hobby marketu. Tam se dají také koupit i ty pásky, ovšem nekřesťansky předražené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 21:58 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: AquaKira
Určite budem držať palce! Rastlinky sa ako tak podržia, potom zoslabnú a nedokážu bojovať s riasou a to je to, čo nás vždy zarmúti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 21:34 AquaKira Re: cezarmilan
Ahojky, moc děkuji za odpověď. No, budu se snažit to světlo vyřešit.... kobercovka se tak, tak drží.... mezi uhnilými lístky se dělají malinkaté nové.... tak třeba se chytne i ten zbytek.... ještě jednou děkuji. jdu pátrat.... :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:36 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: AquaKira
Dôležité je, aby si mala to akvárium zabehnuté. Dôležité pre rybky a krevetky, ostatnému to vadiť nebude.
Ak máš len ten led pásik, tak by som ti nedoporučoval ani CO2 a ani to PMDD, čiže ani nehnojiť ani nepridávať CO2. Naviac na tú litráž je CO2 s burčiaku málo a mohlo by to kolísať. To by narobilo neplechu. Ak by som ti tu chcel na písať všetko, čo potrebuješ vedieť, tak by to bolo na celý článok.
Moja rada znie: Nepridávať hnojivko, nepridávať CO2. Pustiť sa tu do čítania článkov o osvetlení najprv. Myslím, že led osvetlenie patrí do rúk skúseným, pretože nieje led osvetlenie ako led osvetlenie. Dodnes sa v téme o tomto type osvetlenia vedú polemiky, treba tam nakúknuť a tak sa rozhodnúť. Pohybujem sa v akvaristike už dosť dlho a stále radšej používam klasické osvetlenie, čiže predradník a trubice. Ledkové osvetlenie si zatiaľ testujem v mojích miniakváriách.
Nechcem ťa samozrejme odrádzať, vyčkaj, verím, že tu nájdeš viac názorov a jeden z nich si zvolíš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 01:03 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: AquaKira
Když máš 2x 39W, tak je to 78W. Většinou se doporučuje 0,7W na 1L vody, ale samozřejmě záleží na rostlinách. Jsou tady lidi, co poradí víc, ale asi už spěj spim X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2015 23:11 AquaKira – Výrobce LED Osvětlení?? Pro 250l akva.
Ahoj, a zdravím všechny nadšence akvaristiky. Mám prosbičku.... pořídíla jsem 250l akvárium, založila dle rad z fóra,CO2 z kvasnic, nasadila neonky, krevetky a mini ráčky.... vše OK. Jediný problém co řeším je osvětlení... mám tam 1x27 led pásek a problém je v tom, že se mi to zdá na takový objem málo. Nevyznám se ve výpočtech, jestli když někde udávají hodnoty osvětlení třeba 2x39W, jestli se tyto hodnoty sčítají, nebo ne... navíc prostě nevymyslím, jakou intenzitu osvětlení mám zvolit na sloupec vody 40cm. Mám dno osázené kobercovkou Heminanthus calitrichoides a prostě mi to tam neroste. Ačkoli i přihnojuji PMDD hnojivem. A dotaz tedy zní, jestli by mi někdo byl schopný říct jakou intenzitu LED osvětlení mám pořídit, či jestli to tu někdo dělá a za kolik? Mockrát děkuji za rady, jsem tak trochu v pr**li ... Kamča
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2015 12:21 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Mickey
Tak choď do obyčajných trubíc, t.z. T5 865, 840, vôbec to nemusia byť tie predražené akvaristické, či ako ich nazývajú
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 00:51 Muž Mickey [6] Re: Barakainus
Tak podle mě T5 HO nebo HE je dle zvolené trubice? Pokud se pletu tak mě opravte. Vycházím s toho, že používám zásadně jen EP od Osramu (quicktronic). Abych to upřesnil, reflektory jsou nacvakávací na trubici a EP je zvlášť.

První odkaz co mi vyhodil google na předřadník www.bbelektro.cz/…


Přesahy mě netrápí, akva není na koukání, patice mám vodotěsné. Koukaj tedy jen kable postraně za akva kde je schovanej EP, nic strašného. Stejně budu řešit i ty T5.

Předřadník+trubice budu pořizovat. Potřebuji nejprve od někoho zkušeného poradit výkon osvětlení. Co jsem koukal tak 54W se dělá i v 1m ale za cenu jedné trubice jsou tři obyč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 21:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Mickey
Tak pokud ti presahy nevadi, tak to je jina. Me by to prislo hnusny.
Ty reflektory se daji oddelit od trafa a pak jsou hodne tenke. Tak jsem to udelal se svym 20W ja.
Jo, a ty 54W jsou T5 HO. Ty mas vybaveni na to, nebo na obyscejne T5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 09:38 Muž Mickey [6] Re: Barakainus
S přesahama se počítá, teď už tam je 120cm/36W zářivka.

LED reflektory mám 20W ale nevejdou se do stojanu, tedy ano ale nelze je dát 20cm a více. To už brání stojan, jsou v plánu pro akva nahoře. Ve finále budou ve stojanu 3xakva, nahoře asi 180l

Investice do T5 vyjde levněji. Refelktory, patice a veškerou kabeláž mám navíc. Předřadník+ 2xtrubice už není taková investice, vyjde skoro jako 1 LED reflektor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 03:03 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Mickey
54W se ti nad 100cm nevejde.
Na ty kytky co chces bych dal tak 2-3x10W LED reflectory pokud nemas CO2. Vyjde to levneji nez noove T5 a bude to vypadat lip (IMHO)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 23:20 Muž Mickey [6]
Zdravím všechny, pořeboval by radu.

Chci osvětlit akvarium o rozměrech 100x40x40 tedy nějakých 140l. Rostlinky chci aby dobře rostli, hlavně mechy, nějaký ten echinodor, hnědovky, prostě nic náročného.

Současně mám 2x36W+reflektory a je to asi moc, začíná se dařit řasám.

Mám tyto akvara dvě. Uvažuji tedy nad 2x54W/T5 a pro každé by byla jedna T5 + přisvicovat 1x36W do každého akva.

Info o akvariu rybicky.net/nadrze/22033
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 13:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Petr
petdiscont.cz/…
nejlépe v kombiaci s
petdiscont.cz/…
Zapojit byste je ale měl samostatně, abyste mohl podle potřeby regulovat intenzitu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 12:10 Petr Re: osvetleni 1047
Ahoj, muzete mi prosim poradit jake typy zarivek koupit (klidne i odkaz) ? Potrebuji delku 1047mm T5 pro akvarium 240l hloubky 45cm. Dekuji za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2014 17:58 Muž honzales [8] - Živorodky
tady si muzes zkusit.

www.akvamalawi.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2014 09:05 R Muž afc1886 [14704]
Děkuji za odpověď,plánuji svítit tak 10 hodin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 23:43 Muž Yirka [9126] Re: afc1886
Pochopitelně to záleží na době osvitu. Při 12 hodinovém svícení denně to bude cca 1700,- czk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 22:54 R Muž afc1886 [14704]
chtěl bych se zeptat,kolik tak ročně stojí svícení 2*39w t5.děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2014 20:27 R Muž romant [27987] Re: 1kolda1
Tak potom by to co navrhuješ mělo stačit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 20:26 Muž jeepar [27] – r
Díky moc za rady, spíš se bude jednat o ten druhý případ :-) rostlinky pro okrasu bude to akva hlavně pro rybky, pár ryb, aby se tam cítili dobře :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2014 10:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: 1kolda1
Zkusim jednoduchou odpoved. Pro milovnika rostlin, touzicim zkouset ruzne narocnejsi druhy, je to malo i s reflektory nad zarivkami. Ovsem kdyz ma nekdo rostliny jen jako dekoraci a staci mu, ze tam neco roste, nechce nejak extra hnojit a dodavat CO2, je to pouzitelne.

Pokud si to akvarium nechas zarust kryptokorynami, muzes i nejaky ten Echinodorus (s extra barvami nepocitej, takze klidne nejaky nenarocny "zeleny" a radeji uz vetsi pri vysazeni) a na nejake klacky si das par anubiasu, bude to dobre osvetleni, nebude to vyzadovat moc pece, a ani s rasami si jen tak nejakou kalamitu neuzijes. Necekej ale krasne vybarvene rostliny, a to ani ty mene narocne, to s timto svetlem jedine kousek pod hladinou. ;-)

EDIT: Krasne vybarvene rostliny je relativni pojem. Zelene mohou byt nadherne, do rude se jim moc chtit nebude :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.10.2014 16:52 R Muž romant [27987] Re: 1kolda1
Pro jednoho moc, pro druhýho málo, na sto lidí, na sto chutí. :) Snažím se naznačit, že jednozančná odpověď, zatím nebude existovat. Je třeba si odpovědět na otázky, jaká je zamýšlená osádka, jaký záměr je s rostlinstvem, co máš tzv. v merku, jak na tom jsi s hnojením, jak kvalitně vyhnojený bude dno, je záměr používat i dodávání CO2 z venku atd. Ono se to vlastně všechno týká i těch řas, protože od kvality života rostlin a vyvážených podmínek se bude odvíjet i případný větší výskyt řas, což používám záměrně, neb řasy najdeš ve všech nádržích a je jenom otázka je mít tzv. pod kontrolou, tím že budou v rovnováze, nebo se alespoň o tu rovnováhu budeš snažit, fakory který jejeich výskyt mohou ovlivňovat. Mrknul bych na následující odkazy a posléze se s dotazem vrátil. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu www.horacovoakvarium.cz/… planta.aquariana.cz/… www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 13:59 Muž jeepar [27] – Stačí tohle osvětlení?
Ahoj, mám akva 90x50x40(výška) osvětlení mám 3x T5 21W? Je to moc nebo málo? Po nějaké přestávce se vracím k akvaristice a vzhledem k lepším možnostem bych to chtěl udělat ideální.. ještě se zeptám jak je to s řasou? někde sem četl že moc světla podporuje růst řas, někdo zas říká že je to blbost, tak jak to je? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 09:00 Muž Miso [470] Re: mattea
tazko povedat, sam uvidis, hlavne v lete moze byt problem, preventivne by som spravil nejake vetracie otvory do ktorych sa v pripade potreby bude dat namontovat vetrak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 23:18 mattea Re: Ciffik, Miso
Díky pánové!
Dva další detaily mne zajímají - Pokud je kryt se zářivkami přímo nasazený na akva, je nutné větrání. Postačí 2x 90mm CPU fan (jeden tlačí dovnitř, druhý na druhém konci ven)?
A pak: Jak moc budou 2(3) T5 zářivky hřát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2014 09:50 Muž Miso [470] Re: mattea
pre stredne narocne rastliny ti na tvoje akva budu stacit aj dve tie 39W T5 trubice, nad trubicamy netreba spekulovat, kup klasiky Philips, Narva, Osram oznacenie 830, 840, 865 (co znamena to oznacemnie si tu najdes).
K samotnemu skladaniu osvetlenia ti moc neporadim, nikdy som to neriesil, ale myslim ze tem aj clankov je tu dost.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l-?od=401