Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak funguje termostat?

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Jak funguje termostat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 23:04 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bettasplendens
odporový drát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 23:00 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
NEví někdo, jak funguje topný kámen?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 23:32 Lukáš Re: ondra
Zdravím všechny, mně se dnes naopak stalo, že jsem našel teplotu vody na 39C..topitko bylo nastavene na 24..krome tri vetsich odolnych zbylych 30 uhynulo..ty 3 zatim nevypadaji uplne fit, ale davaji se do poradku..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 12:35 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: bobik
Mylsím, že častější je opačný případ, že topítko prostě topit přestane. Aspoň mě se to stalo už dvakrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 11:21 Muž bobik [15] Re: Designer
To je fakt,mám dojem,že jsem tu nečetl,že by někomu porouchané topítko uvařilo rybicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2011 10:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bobik
Mala topitka bez termostatu jsou resena tak, ze maji takovy vykon, aby za urcitych podminek ohrala vodu treba o 5°C vyse, nez je okolni teplota (hodnota od boku, jen priklad). Samozrejme kdyz se takove topitko da do akvaria mensiho, vytopi jej vice, vetsi mene. Takova topitka proste termostat nemaji, topi stale.

A situace s trvale sepnutym termostatem je stejna, podle vykonu topitka a ostatnich vlivu (zjednodusene objem akvaria) se ohreje voda na nejakou teplotu, kde bude nekde drzet (kdyz se nepohne teplota okoli).

Nejjednodussi ochrana je topitko s ne prilis velkym vykonem, proste jen tak tak, aby bylo schopno v nejstudenejsim obdobi roku tesne vytopit akvarium kam ma. Ale ani to neni 100% ochrana, jiste ze ne. Nicmene topitka se delaji tak, aby sance selhat do trvaleho sepnuti nebyla az tak velka, takze zde kazdy den necteme, ze si nekdo uvaril ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 10:41 Muž bobik [15] Re: Designer
Takže čistě teoreticky se mi za jistých okolností může začít "vařit" voda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 10:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bobik
Ke konkretnimu typu nenapisu nic, ale obecne topitko trvale sepnute zustat muze (zalezi jak je to udelane, pro jednoduchou predstavu - pripece se kontakt) a pak uz je to cista fyzika, kolik se akvarium ochladi vlivem prostredi ve kterem je, a kolik jej topitko vytopi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 10:18 Muž kaqpo [7] Re: bobik
Určite to presiahne hranicu 32° ale kde bude koniec neviem, tipoval by som že sa prehreje a skončí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2011 10:05 Muž bobik [15] – pojistka v topítku?
Zdravím. Prosím, může se termostat v topítku rozbít takovým způsobem, aby topítko pořád ohřívalo nekontrolovatelně vodu? Nebo když má topítko např. rozmezí 18-32 stupňů,tak i když se rozbije termostat ,tak to více než 32 stupňů hřát nebude? Konkrétně mám na mysli topitko od Juwelu. Děkuji.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 11:58 Muž kortezhugo [983] Re: JuraS
No ja som vsetky bimetali vyhodil. Lebo s presnostou elektroniky sa to neda ani porovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 11:26 JuraS Re: navik
Proto mám víc topení a kontroluji digitálním teploměrem. Co nebude fungovat poletí do koše a vyměním za funkční..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 10:57 Muž navik [908] - SumciRe: JuraS
Ať už elektronika či bimetal, každému systému je třeba zadat stupnici a "sladit" ji se skutečnou teplotou - pokud bimetalovému tuto stupnici posunete mimo skutečné hodnoty, bude spínat pochopitelně rovněž s odchylkou. Přesnost záleží rovněž na použitých komponentech a jejich kvalitě - přiměřeně účelu... Proto je třeba brát hodnoty na topítku pouze orientačně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 10:44 JuraS Re: Sid
Nejsem takový "bastlíř". Máma měla akvárko a v něm topení skleněné s nějakým šedookrovým pískem uvnitř. Jak to fungovalo mě nezajímalo. Mě zajímalo co ryby žerou a jak se jim daří. Začalo to tím, že jsem je nakrmil chlebem protože tak jsem to dělal s dědou na rybách. Dopadlo to jak mělo a po tom co mě přestal bolet zadek jsem se o ten kus přírody doma začal zajímat.

Topítka možná dnes budou samá elektronika. Sle zase když čtu některé příspěvky, jak topítko klidně nastavené na 25 topí na 28, tak zlatej bimetal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 10:24 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: JuraS
No a já studoval v době, kdy se "termostat" k topení do akvária, (vyrobenému doma z odporů), vyrobil (taky doma) z ebonitové tyče a mikrospínače. :)
Ebonitová tyč teplem měnila svou délku a tento "pohyb" se přes vahadélko přenášel na mikrospínač. Pomocí "štelovacího" šroubku ve vahadle se nastavovala potřebná teplota... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 09:55 JuraS Re: Sid
Však jsem studoval v době kdy pomalu začínali logaritmická pravítka vytlačovat pašované kalkulačky. Doma mám pravou "pentelku" za 100 kčs koupenou v Brně na tajné tržnici pod dohledem pánů v černých oblecích. Za cenu plné nádrže u škody 120.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 09:33 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: JuraS
...termostat je vlastně tvořen bimetalem...
To jste z hodně staré školy... :-)
Ne, že by něco takového, jako bimetal, neexistovalo, ale dnes je jiná doba. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 09:24 JuraS Re: Ljuknes
Nejsem odborník ale co si pamatuju matně ze školy. Termostat je vlastně tvořen bimetalem, tady kovem co mění svůj tvar teplem. Tenhle bimetal se teplem prohne a buď rozpojí a nebo zapojí průchod proudu (prostě dotykem vytvoří kontakt pro vedení proudu). Víc předpokládám poradí Wikipedia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 08:03 Muž Yirka [9135] Re: Ljuknes
Nastavenou teplotu na termostatu a jeho funkci si zkontroluj teploměrem v nádrži. Nonium topítka a skutečnost se mohou o 1-2°C lišit. Je třeba vycházet z teploty teploměru v nádrži a na ten topítko nastavit. Pak bude určitě bez problému udržovat stanovenou teplotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 07:38 Muž Dušan2 [1] Re: Ljuknes
Termostat hlídá teplotu vody, jakmile klesne pod nastavenou hodnotu, sepne a začne topit a když ji přesáhne tak vypne. Bez termostatu v současné době nemá význam vůbec dávat. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2009 06:39 Muž LuckyLjuk [18] - Rostliny – jak fujnguje topítko?
Zdravím, na jakém principu funguje topítko s termostatem? Nějak nemůžu přijít na víznam termostatu. Předem se omlouvám za moji nevědomost ahoj

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1576x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11854-jak-funguje-termostat