Osvětlení do velkého akvária (251 - 500 l)
No, mám klasika žiarivky T5. 2x 54W, ale vždy funguje len jedna. Keď kúpim novú tak tá, ktorá tam bola, do týždňa odíde. Takže fungujem na 54W.
Na oko je to v pohode, ale chystám aj trošku náročnejšie rastliny než Cryptocoryny, takže asi niečo pridať.
Hlavne mi ide o úsporu energie.
Jak píše Wranko, led zářivky můžou být dobrou volbou kvůli relativně jednoduché instalaci. Ale taky nemusí...
Jaké osvětlení máš teď? A jak jsi s ním spokojený, potřebuješ více světla? Nebo by stačilo i trochu méně?
LED zářivky, větší prvotní investice se vrátí na spotřebě.
Ahojte, nevyznám sa velmi do elektriny a teda ani do osvetlenia, preto sa chcem opýtať skúsenejších. Čo by ste mi odporučili na osvetlenie cca 500-litrového akva?
Ide o to, že tam mám staršiu rampu, ktorá mám pocit, že odoberá strašne vela elektriny.
Takže čo by ste poradili také, aby to zvládlo 500vku s výškou 60cm a zároveň bolo úsporné čo sa elektriny týka?
Starší reakce
Led trubice se dají dát normálně do patic, ale předřadník se musí odpojit! Ony maji předřadník zabudovaný v sobě.
Pro tebe by bylo ideální led svítidlo se stmívačem. Škoda že si ten nákup tak úspěchal.
A ty led trubice myslis klasicky t5 ? A ty muzu dat i na tenhle predradnik a nebo chce rovnou novej predradnik trubice a patice
Než měnit předřadník, je lepší ho vyhodit koupit led trubice. Na spotřebe elektrické energie se vrátí za rok až dva. Ale zkus to přepojit, není to nic složitého.
Zkusim to prinejhorsim vymenim predradnik
Základní schéma máš nakreslené na předřadníku. Musíš zářivky zapojit tak, aby z jednoho předřadníku bylo zapojeno vždy po jedné zářivce v každém svítidle. Teď jsou asi zapojeny z jednoho předřadníku obě v jednom svítidle. Pokud elektrice úplně nerozumíš, sežeň si radši nějakého kámoše na pomoc. Předcijenom bude to blízko vody a to pak riziko úrazu elektrickým proudem kdybys něco zkonil bylo vysoké.
Presne mam dve tyhle svetla na jedne tyci . Tak to zkusim dat slabsi a jde nekde najit nejake schema jak to prepojim aby me svitila jen jedna v jednom svetle abych nemusel mit zapojene 4 a jen v kazdym svetle jednu? Fakt dekuju moc za rady vazim si toho v horbachu byli arogantni :/
Vyfocený předřadník je na dvě 36w zářivky, nikde v podkladech k němu nepíšou, že je možné použít jiné zářivky. Jelikož píšeš o 4 zářivkách, tak máš asi 2 předřdníky. Každý můžeš spínat samostatně. Ale jinak máš smůlu. Maximálně můžeš vyzkoušet, jestlu pojede i s jen jednou zařivkou.
Diky moc ... Me nenapadlo ze to bude mit takovej problem prepojit
Dej tu fotku předřadníku a uvidíme co umí. Každopádně příště lepší nejdřív bádat a až pak kupovat. U zářivek je problém, že 24W a 36W verze mají různou délku i patici...
0 30.03.2015 21:57 martinkop – osvetleni 2g11 zarivky
Cau chlapi prosim vas poradi me nejaky elektrikar . Poridil sem si osvetleni se zarivkami 2g11 4pin mam lampu na 4 zarivky a vykon je dany 36w a na predradniku je taky 36w a kdyz koupim slabsi zarivky napr. 24w budeme me to sviti? Nebo kvuli tomu musim vymenit predradnik a jestlk je nekde schema jak ze 4 zarivek prepojim predradnik aby svitila jakakoliv zarivka a ne jen 4najednou chci zapojit ze 4 jen 2 diky moc za kazdou radu
Starší reakce
Starší reakce
Mám to osvětlení nht5 4x54w neva že není vodotěsné lidi to normálně používají... Je zavěšené od stropu obrovská výhoda pro regulaci množsví světla..
Ešte som zabudol ryby:
Cichlidka kakadu
Neonka obecná
Ancistrus ancistrus
Pancéřníček leopardí
pôjde o kvázi(kvôli prítomnosti cryptocorinu,je mi ho ľúto vyhodť je ho veľa a pekne rozrastený.a ešte nejakych rastlín ktoré maju pôvod inde) biotop amazonka
Akvarium 120*50*50 chel by som kúpiť kryt od diversy 120*50 s trubicami t8 2*30W pestovať budem
Cryptocoryne affinis
Vallisneria spiralis
Microsorum pteropus
Hydrocotyle leucocephala
Taxiphyllum barbieri
Echinodorus amazonicus
Anubias barteri nana
Pistia stratiotes
Riccia fluitans
Viem, že 60w je málo ale rozmýšlam ešte nad pridanim 1* t5 24w, poprípade namiesto krytu kúpim svetlo Aqua Nova NHT5 1200 - 4x54W len to nieje vodotesné
Starší reakce
ahoj lidi, mam takovy problem. mam specificke akvarko jak muzete najit na mem profilu, a mam v nem malo svetla. akvarium je do L takze v kazde casti je jedna zarivka a potrebuju pridat dalsi. problem je ze jsem na elektrinu uplne debil
nevite o nekom z okoli frydku nebo ostravy kdy by byl akvarista a dokazal pomoci? na kafe samozrejme dam
))
diky moc
Zdravím. Buduji nové 300L akvárium a při sbírání inspirace pro layout jsem si nemohla nevšimnout častého využití závěsného světla. Líbí se mi to zejména díky praktičnosti při údržbě, ALE: Kvůli kočkám musím mít akvárium zakryté krycími skly, je možné tento způsob osvětlení použít i při zakrytém akváriu? Případně, jaká je ideální výška zavěšení?
Starší reakce
Mi se nejedná o zářivky, to je to nejmenší, ale o délku osvětlovacého tělesa. Protože, kyby bylo dlouhé 176 cm, tak ho neumístím, tam, kde potřebuji. Ta délka by se mi tam nevlezla.
Však zarivky se daji vymenit ne? Tak uvidis
Jo jsem takdy našel, ale nechci mít na akva dvoubrevné tělesa. Ale na svém Jebu jsem našel tejný výrobní kód, jaký je uveden u výrobku n eshopu.
No jo, na e-shopu uvádějí celkovou délku 179 cm, u mého je tělo 150 cm, a když jsem roztáhl patice, tak max. délka byla 160 cm. Kde přišli na tu délku 179 cm? Sedí mi tam i )daj zářivky - 40 W. Tak nevím. Není i ještě větší model? Nikde jsem ho nenašel.
Jo, to bude 150cm délka těla. Kupoval jsem 120cm a je to tak.
Dík, tak to je ono, já myslím, že se mu na akva nic nestane. Jedno mám již asi 4 roky. Dík za tip.
No jenom doufám, že ta délka je i s vysuvnými paticemi, že samotné tělo je jen 150 cm dlouhé. Jinak bych měl problém.
Mám problém, potřebuji koupit dvouzářivkové osvětlovací těleso nad akvárium délky 150 cm, na zářivky 36 -40 W, nemohu ho nikde v e-shopu najít, nevíte, kde ho sehnat? Kdysi jsem koupil Jebo 150 cm na 2 zářivky, ale teď takové nemohu nikde sehnat. Na fotu je Hailea, ale jen jednozářivková. Nevíte, kde něco takového sehnat?
www.akva-tera.cz/…Starší reakce
Vodní kámen octem.Ale pokud je sklo tzv.slepé,nic mu už nepomůže.
detail
Ahoj tak jsem se rozhodla teda na zářivky mám momentálně 2x 36w a pořídím ještě dvě.
Máte nápad jak to tam přidělat? Chci abych při tom mohla čistit takže bez krytu na celé akva. Nějak do stropu nebo do stěny udělat podstavce? a do jakého krytu (desky)4 zářivky schovat aby se světlo nerozptylovalo po celé místnosti?
A měla bych nechat vyrobit nové krycí skla? Ty co mám (nevím jestli na fotkách to jde vidět) tak mají uřezané díry asi na krmení a kabely, ale nesedí přesně(jsou menší) je tam vodní kámen a nevím jak ho odstranit aby se něco neulouplo když bych nechala dělat nové na míru.
Poradíte? těmi krycími skly bych chtěla dosáhnout lepšímu udržování tepla.
Starší reakce
Designer napsal: Mimo jine predpokladam, jak uz to u komercnich krytu byva, ze reflektory za moc nestoji.
Reflektor tam teď není žádný, proto jsem tam chtěl prozatím dát alobal. Ale ten tvůj nápad se mi líbí více. Určitě díky za info
Mimo jine predpokladam, jak uz to u komercnich krytu byva, ze reflektory za moc nestoji. Kdyz si udelas vlastni a slusnejsi, muzes pro akvarium pridat to svetlo, ktere Ti ted osvetluje podlahu metr kolem akvaria
.
Nejjednodussi metoda, jak reflektory pridat, je koupit drzaky zarivek:
www.sylvania-pro.cz/…
www.sylvania-pro.cz/…
ohnout kus slusne odraziveho plechu, ohnout ho do vhodneho tvaru, prisroubovat ty dva drzaky na ten ohnuty plech, a nacvaknout to cele na zarivku. Pochopitelne to nesmis udelat moc tezke, ta zarivka to cele ponese.
A jakou ma tohle vyhodu? Muzes si tim na zarivce pootocit, takze predni nasmerujes do zadni casti akvaria, zadni do predni casti akvaria, a tim budes jak mene plytvat, tak rovnomerneji osvetlis akvarium, a hlavne si muzes ty plechy podle potreby priohnout a cele to pootocit tak, at je to co nejlepsi. BTW, timhle "sikmym" svicenim dostanes nejake svetlo i do spodnich partii rostlin, at Ti stonkovky dole tolik neopadavaji.
Zarivky "specialky pro rostliny" sviti mene nez normalni, ale to jen proto, ze tam kde nejvic sviti (v tech castech spektra), to uz nase oko spatne vidi. Abych to zjednodusil, silne UV zarice nemusis ani videt ze sviti, ale chviliku se na ne za provozu podivas a je to to posledni, co jsi v zivote videl
. Rostliny nejlepe vyuzivaji casti spektra svetla, ktere my vidime dost mizerne, proto specialky pro rostliny pro nas sviti mene, ale pro rostliny vice. A i proto se u specialek bezne neuvadi svetelny tok v Lumenech, protoze ta jednotka je vztazena k lidskemu oku, a pokud by se u specialek svetelny tok takto vyjadril, vypadal by opravdu mizerne.
Zdravím všechny takto při pátku,
dostal jsem darem AQ o velikost 375 l včetně krytu se zabudovaným osvětlením 2x36W. Je mi jasné, že je to málo a i se to ukázalo hnědou řasou.
Bohužel nyní nemám čas na to si vyrobit nový kryt, tak abych tam mohl přidat alespoň ještě jednu 36 W zářivku.
Postačí jako prozatimní řešení přidání 5 m pásku LED diod s celkem 24 W (studená bílá, 6000 - 7000 K)? Svítilo by tam 96 W. Akvárko má rozměry 150 x 50 x 50. Zářivky budu vyměňovat za nějaké "nespeciální", protože se mi zdá, že svítí docela málo. Jen ještě nevím jaké konkrétně. Jestli někdo pošlete nějakou konkrétní, spíše teplejší barvy, budu moc rád.
Ještě vylepím alobal ze spodu (náhrada reflekoru). Je to jen provizorní do doby než neudělám vlastní kryt. CO2 je jasná volba. Za týden tam chci dát rybky. Zatím nechávám AQ zaběhnout.
Starší reakce
Já se taky nehádám
.A další dva echáče ze stejného košíčku dokud byly pod slabým,ale taky studeným bílým led světlem tak byly pouze zelené,po přidání silnějšího st.světla zčervenaly
Ja se nehadam... dnes to fottit nebudu, ale zitranafotim jak vypada i.p. pod 10k K
Co se zbarveni tyce tak se studenych tonu nemusis bat. Svitim ted uz jen 10 000k a par 15000k ledkama a echinace krasne cervenaj... mam indian peper
V tomhle jsem asi trochu extremista. Voda i ryby jsou uzasne zbarveny pod timto svetlem. Hlavne vodu to krasne opticky procisti
Proto já všude doporučuju nakombinovat studenou a teplou bílous převahou studené,ideálně doplnit červenou a modrou.Samo,že kdo nechce led,tak zářivka s těma 65OOK.
Ale,když třeba jen jeden pásek led,tak pro rostliny raději studenou b.
ten článek na který odkazuješ jsem překládal já, jde o to, že prostě musíš nakombinovat správné LED. Pokud dáš jen studenou bílou, tak ti část spektra bude chybět. Ideální a nejlevnější řešení jsou zářivky kolem 6500K.
Ber to tak, ze se ted pohybujeme v rovine, kde na tom vetsine lidi ani nezalezi. Roste to, tak co resit. To jen blazni jako my se tim tady zabyvaji a nejak se snazi dopatrat, co si dat nad akvarko, aby to nebylo O.K., ale pokud mozno necim super
.
To s tim echáčem a chybějící modrou se klidně může stát,já netvrdim,že je led dokonalé,to v jenom v tom případě,že se dokonale vypočítaj jednotlivé barvy,atd...,ale jde o to,zda je plnohodnotnou náhražkou za zářivky.A z těch stránek,odkud jsem čerpal je vidět že to jde a i u mě to krásně funguje.
Rostlinam nevadi, kdyz jim chybi casti spektra svetla, specialne kdyz ty casti spektra nevyuzivaji (nebo vyuzivaji malo). Nakonec der ve spektru je jak maku i ze slunecniho svetla dopadajiciho az na zem. Ale jak se na nich promita chybejici (nebo hodne slaba) cervena, v oblasti kterou vyuzivaji (rekneme okolo 660nm), a kterou moc studene bile LED neprodukuji, to si moc jist nejsem, proto se snazim mit svetlo i v teto oblasti dostatecne.
Jak pak je to s tim, ze se rostliny radeji vice vetvi, jsou mohutnejsi a vice kvetou, kdyz maji vice cervene slozky? Tady se opravdu ptam.
Aby to treba nedopadlo tak, ze budu mit nadherny Echinodorus (subjektivne nadherny, proste velky) a on nevykvete a nevykvete, protoze mu svitim jen modre? Treba je to stara legenda, uz prekonana, a nebo taky ne, ale tohle nevim, tak se ptam.
S tou ruduchou se nepleteš
Ale jak jsem četl tvoji předchozí odpověď,tak jsem si nejdřív myslel,žes neštudoval ty moje dva odkazy,ale nakonec jsi to vlastně potvrdil
.Na té str.z prvního odkazu je jasně vidět,že světlo kolem 6500 K je pro rostliny ideální,což právě tyto led splňují,cituji:
"Z tohoto grafu můžeme usuzovat, že LED osvětlení je pro rostliny daleko vhodnější. Pokud by vás graf nepřesvědčil, snad pomůže následující fotografie.",atakdále...
A jeste si pridam, moc modre svetlo, nebo jen modra oblast spektra, to take nepovazuji za idealni. Ony ruduchy umi fungovat i hloubkach, kde je prevaha modre oblasti spektra znacna a uz tam neroste nic moc. A jak takhle nasvitim akvarium, muze se stat, ze zrovna te Ruduse to bude vyhovovat ze vseho co tam roste nejlepe.
Ale tady uz jsem jen u svych domenek, tady se klidne mohu mylit.
LED jsou bajecne, produkuji hodne svetla za mene energie a jeste sviti kam maji, prima. Ale kdyz si vezmes jejich spekrum, prikladem zde:
www.thereeftank.com/… ,
jen pohledem vidis, ze jsou lepsi pro oko nez pro rostliny. Ten hrbol uprostred je nehoraznym plytvanim, tam to rostliny skoro neberou. A pokud by nekdo chcel vzit zarivkovou trubici a srovnavat co je jak vyzivne pro rostliny, predem upozornuji, ze nemuze polozit vrcholy grafu do stejne vysky, ale pro stejne svetlo musi zintegrovat tu plochu pod krivkou, aby to proste byla stejna plocha. Kdyz takhle budou dva grafy nad sebou a do toho prolozime graf fotosyntezy, rychle je videt, jak vzhledem k rostlinam ty LED sviti strasne moc jinam, nez kde to rostliny hlavne vyuziji.
Takze LED zachranuje slusna ucinnost a vyzarovaci uhel. Pokud by LED pro rostliny mely byt dokonale, muselo by se vytvorit 3 az 5 monochromatickych svetel tam kde rostliny potrebuji, a minimalne 3 proto, ze chceme bile svetlo, takze zahrnout i zelenou pro doplneni pro oko.
Mnohe zarivky sviti v lepsim spektru nez LED, jsou pro rostliny vyhodnejsi, jen je u nich diky sviceni vsude okolo vetsi problem to svetlo do akvaria vhodne dostat a jejich ucinnost (kolik svetla za kolik energie) je take horsi, nez je tomu u modernich LED.
Zaverem tedy, zarivky nejsou proti LED spatne, a ackoli produkuji zarivky pro oko mene svetla nez moderni LED, i tak mohou byt pro rostliny "vyzivnejsi" nez ony LED pri stejne spotrebe energie, jen je potreba to svetlo dobre dopravit do akvaria, coz neni uplne snadne. Bezhlave vychvalovani LED, specialne pak beznych bilych pro rostliny, zkratka nepovazuji za to nejvhodnejsi
.
A k tem studenejsim bilym? No jiste ze u LED ano, to se nemylis, protoze ten vrchol u modre je u studene bilych vyraznejsi (jde do nej vic energie) a ten zbytek co produkuji je rostlinam vice mene k nicemu. Proto jsou studeneji bile LED lepsi.
Budu se opakovat:
rybicky.net/k/forum/513734.jpg
Obrazek ukazuje vyuziti spektra chlorofylem promitnuty do zarivky Sylvania GROLUX.
Kdyby se Vam ten chlorofyl zdal nejaky hrbolaty, jde o mereni ve vode, ktera byla uvolnena na webu... mozna jsem drive puvodni zdroj uvedl, dnes uz bych ho musel zase hladat.
V kazdem pripade je to duvod, proc mam nad akvarkem GROLUX. A mohu rict, ze ohledne rostlin funguji. Jen 2x30W nad 200l akvariem, specialne bez slusnych reflektoru (komercne vyrabeny kryt, ktery obcas nejak upravuji k obrazu svemu) je stale malo a pro narocne rostliny to chce vic.
Přidat reakci
1 ...... 18
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14794x