Cryptocoryne - pěstování
Ahoj, obecně rostliny rodu Cryptocoryne se množí šlahouny v substrátu kde se vytváří nové rostlinky. Výhonky pak rostou dále a vytváří další a další rostliny. Výhonek lze uštípnout a rostlinku vytáhnout ze substrátu a zasadit jinde. Množení přes květy a semínka je také možné ale pracné. Cryptocoryny jsou vesměs pomalu rostoucí rostliny s ne příliš velkými nároky na světlo, mají rády výživné substráty a špatně snáší přílišné výkyvy parametrů vody.
V mojom akváriu sa rozrastajú samé, stačí vytiahnuť rastlinu aj z koreňmi a odstrihnúť korene od ostatných rastlín.
Z koreňov rastlín rastú ďalšie rastliny ktoré treba vytiahnuť odstrihnúť korene ktoré to ešte držia v substráte a zasadiť tam kam chceš.
Zdravím, chci se zeptat, jak tuhle rostlinku lze rozmnožit a zasadit na více místech, moc se v tom nevyznám, u stonkových je mi to jasný, tady mi to bohužel moc jasný není. Předem děkuji moc za rady
Starší reakce
Je to možné řešení, stejná zkušenost. Ale záleží, v jakém je skutečně zdravotním stavu ta rostlina. Pokud má sílu, vyhoní nové listy...v opačném případě ji rovnou zabiješ.
Poznatok. Jeden kvetináč s cryptocoryne nie a nie sa chytiť.
Stále trpel, nemohol som zastaviť zhadzovanie listov. Tak som to pred mesiacom ostrihal ako anglicky trávnik a pokoj.
Teraz už rastie pekne.
Žiadne opadávanie listov.
Starší reakce
Děkuji. Tak ta "flamingo" by mi určitě nešla tak možná zkusím tu walkeri a uvidím jak se jí bude dařit.
Má někdo zkušenosti s opravdu nenáročnou "kryptokorynou" která má hezké červené zbarvení?
Děkuji
Starší reakce
Je tam spoustu větších kamenů i možná je to chybou údržby ani ta hnědlovka není v kondici možná jim vadí ta častá výměna . Velké množství vody a odkalujete dno nebo jen vypoušťíte vodu z prostoru ? Hnědlovka a Cryptocoryna se snášejí velmi dobře . A tam to nefunguje .
Ne, vodu napoustis přes kořen, aby co nejmíň virila vše ostatní v akváriu (především písek v přední části).
Já pouštím vodu z hadice přímo k tomu samému druhu a v pohodě.
Navíc v tom místě nejdou ani jiné druhy.
Jakým způsobem měníte vodu? Nelijete to hlavně na ty Kryptokoryny uprostřed?
Může to být lokální problém. Zkuste jednu "špatnou" kryptošku vytáhnout, jaké má kořeny.
Ačkoli se snažím dno pravidelně čistit, je možné, že to nedelam správně. Ale zdravé a "nemocné" rostliny jsou hned vedle sebe. Nehynuly by v takovém případě všechny?
Vzhledem k poloze filtru a hrubému štěrku bych tipoval příliš detritu a zahnívají dno.
Hezký večer, ráda bych vás požádala o radu - máme v akváriu několik kryptokoryny. Pokud se vám podaří zvětšit fotografii, bude vidět, že rostliny vpravo jsou krásné s jasne zelenými sametovými listy. Ale vlevo (zhruba uprostřed nádrže) jsou žluté, rozpadají se... Poradil by mi někdo v čem je problém? Může to být tím, že zleva jsou jiné rostliny a že se mezi sebou perou? V tom středu se nedaří ani kryptokorynam ani jiným které vedle nich zkusím.
Starší reakce
Tak o nejstarší a zaschlé listy asi přijdeš ale rostlina časem poroste dál.
Vec sa má tak.
Vybral som kvetináč s cryptocoryne, lebo robil som okolo na substráte. Zabudol som na neho.
Cca 3 hodiny bol na suchu mimo akvaria.
Preto mám obavy, či to dajú.
Na listoch bolo vidno, že dosť dlho boli mimo vodu.
Tohle je vždycky sázka do loterie rostly dobře obrazí nerostly už to nemusí dát. Pokud dostaly kryptokorynovou nemoc tak napadené listy ustřihej a čekej.
Ak ostriham cryptocoryne až substrátu, prežijú?
Starší reakce
Zrovna růžkatec mi roste v pohodě i mezi kryptoškama. Ale já ho vůbec nesadím ale nechám ho volně ať si záležet proudem sám kde chce. Potom ho jenom koriguji aby neobsadil celé akva. Kdyby bral růžkatec živiny ze dna tak bych se nad tou vzájemnou harmonii pozastavil, ale takhle ne.
Chápu správně, že ty ostatní kousky, kterým se daří, jsou ve stejné nádrži jako ten, který odešel mezi kryptokorýnama?
Ve stejný den zasazený Růžkatec, jeden mezi Cryptocoryny a ostatní vršky jako vždy do rohu. Po nějaké době ta mezi Cryptocorynama ,,odešla,, Ovšem nemusí to být ,,nesnášenlivostí,, je tam spousta jiných faktorů...
Zkoušel jsem tedy hledat nějaké informace, které by jeho teorii podpořily, nebo naopak vyvrátily, ale narazil jsem spíš na směsici zkušeností a názorů, které se shodují snad jen v tom, že kryptokoryny obecně opravdu mají tendenci ostatní rostliny vytlačovat, pokud se jim daří.
Přečti si co je to alelopatie, v akváriu dost nepravděpodobná věc. Různé studie na to existují ale jde spíše o rostliny z přírody. Četl jsem o tom hlavně v
rybicky.net/odkazy/literatura…
Pokud jde o to že by rostliny snižovaly pH tak to je nesmysl protože spotřebovávají CO2 a tím pádem (podle množství) zvyšují pH.
...3. Nepřímo změnou parametrů vody (snižováním pH), což některým jiným rostlinám může vadit. Otázka zní, co z toho je pravda?...
Že mají rostliny schopnost "vést chemické války" vůči konkurentům, nelze zpochybňovat. (Do jaké míry se to může týkat kryptokoryn nebo dokonce konkrétně C. petchi, toť otázka...)
Že si dokážou rostliny konkurovat v příjmu živin, (a asi nejen kořeny, ale i z vodního sloupce), to by šlo nejspíš taky obhájit.
Ale to snižování pH mi přijde jako velmi nepravděpodobné.
Spíš bych vsadil na hypotézu, že konkrétní podmínky v konkrétní nádrži lépe vyhovují nějakému druhu rostlin, který se díky tomu lépe prosadí (prosperuje), zatím co ty méně šťastné jen přežívají (stagnují) nebo dokonce vyklízejí pozice...
Dobrý den,
rád bych se dozvěděl více informací o údajné "agresivitě" Cryptocoryne k ostatním rostlinám.
Svoje první akvárium mám teprve cca 2 měsíce. Informací, které bylo potřeba nastudovat do začátku, nebylo málo (od výběru techniky, přes volbu cílového biotopu a celkového vzhledu akvária, až po rostliny a živočichy). Rostliny jsem vybíral tak, aby byly malé / jemné (zakrslé varianty), pocházely z Asie a rostly i bez CO2, takže řešit ještě vzájemnou snášenlivost rostlin mezi sebou mě ani nenapadlo.
Mimo jiné jsem vybral Cryptocoryne petchii, aby vyplnila relativně malý a hůř osvětlený prostor v pravém předním rohu před filtrem, viz prezentaci. Nikam dál ji rozšiřovat neplánuji. Na eshopu byla označená jako nenáročná, takže jsem ji objednal a zasadil na své místo hned při založení nádrže. Teprve teď zjišťuji, že existuje nějaká kryptokorynová nemoc, nebo že se mají kryptokoryny vysazovat až do zaběhnuté nádrže. U mě díky nevědomosti posloužila jako snadná záběhová rostlina a kupodivu s ní od začátku nebyl problém. Neshodila žádné listy a na rozdíl od ostatních rostlinek od začátku pěkně roste.
Ostatní rostlinky konečně postupně taky začínají vypadat lépe, ale před pár dny mě navštívil zkušený akvarista, který mě upozornil na to, že mi ta kryptokoryna výhledově ostatní rostliny téměř určitě zlikviduje (snad kromě mechu). Nemusí to prý být hned, ale spíš v horizontu půl roku a dál. Jako první ohrožená bude prý Hygrophila corymbosa, která roste na protilehlé straně akvária.
Zkoušel jsem tedy hledat nějaké informace, které by jeho teorii podpořily, nebo naopak vyvrátily, ale narazil jsem spíš na směsici zkušeností a názorů, které se shodují snad jen v tom, že kryptokoryny obecně opravdu mají tendenci ostatní rostliny vytlačovat, pokud se jim daří.
Obecně bych to shrnul do 3 různých údajných způsobů, jak to dělají:
1. Uvolňováním blíže nespecifikovaných látek, které omezují růst jiných rostlin (různé druhy na ně mohou být různě citlivé).
2. Rozsáhlým kořenovým systémem, který omezuje ostatní rostliny rostoucí bezprostředně kolem.
3. Nepřímo změnou parametrů vody (snižováním pH), což některým jiným rostlinám může vadit.
Otázka zní, co z toho je pravda? Případně, co z toho platí pro Cryptocoryne petchii? Má k tomu někdo nějaké lepší zdroje informací?
Jak moc jsou moje ostatní rostliny opravdu ohrožené? Měl bych se kryptokoryny raději zbavit? Co bych měl sledovat?
Díky!
Starší reakce
To je opravdu těžké. Nejsem odborník na rostliny ale zrovna tyhle Cryptocoryne mám rád a skoro celou dobu co je pěstuju mě takhle trápily . To tyhle na fotce vypadají ještě relativně dobře...
V listopadu 2019 jsem si pořídil větší akvarko z bazaru (120x40x50 výška) ke kterému jsem dostal i CO2 bombu.
Byly tam dvě zářivky 18w. Ze začátku to bylo pořád stejný jako v předešlém akváriu bez CO2 a stejným osvětlením (to předchozí bylo vysoké 40cm)
Vždy vyrostl nový list ale dva jsem musel ustříhnout, protože byly zkroucené, žluté a zařasené. Jaká koliv změna a okamžitě opadaly lisy ( kryptokorynová nemoc) když jsem dal hnojivo okamžitě průser a listy dole...
Asi před prázdninami jsem vyměnil zářivky 18 W za 39 w a přidal trochu víc bublinek CO2. Najednou se kytky zbláznili a roste to úplně fantasticky! Vůbec to nechápu! Řasy zmizely a já každou chvíli musím prostřihávat.
Takže bych zkusil spíš přidat než ubrat světlo. Ale může se stát že to bude horší. Fakt těžko říct. Já se s kytkama trápil celý život a najednou jedou jako blázen. Jediné co jsem změnil je Co 2 a intenzita světla.
Ahoj, potřeboval bych poradit, co chybí Cryptocoryne pontederiifolia. Rostliny rostou celkem dobře, ale listy se kroutí, viz foto. Napadá mě, jestli by pomohlo ubrat světla? Akvárium cca 200l, výška 50cm, osvětlení 2x zářivka 18W a 2x LED žárovka 4W.
Starší reakce
Pokiaľ má nová rastlina vytvorené korene tak ju môžeš odstrihnúť od materskej rastliny.
vzhledem k tomu, ze me čeká to stehováni a vlastně překopáni celého akva, mam dotaz. Z původních dvou šlahounů Cryptocoryne aponogetifolia je za těch sedm let šlahounů cca 10-20. Pro demontáž akva je budu muset vysadit, proto mám tedy dotaz - můžu přestříhat šlahouny množící mezi jednotlivými rostlinami?
A pak pro zasazení, přemýšlela jsem nad tím, že tím zkusím skrýt jak topítko tak filtr, možná totiž udělám akva kolmo ke stěně, ješte to nemám domyšlené. jak blízko u sebe mohou jednotlivé kytky být? Jaká je nějaká optimální vzdálenost? Že bych z těch nejstarších nejdelších udělala jednu stěnu na zakrytí techniky a pak do prostoru dala ty menší, nebo jen na každý užší kraj ty dlouhé proti sobě jak jsem to mela predtim, jak rikam, nemam vymysleno.
Děkuji
(fotky akva nejsou vůbec aktuální, neustále mi u něj něco překáží a focení pořád odkládám, asi holt nafotím až v novém)
Starší reakce
Internet je plný blábolů a vybrat tu správnou informaci je někdy obtížné, ale jak se říká líná huba holé neštěstí.
Já totiz někde četl, ze se nesmí strihat? Je to možné?
Jasně, já staré listy uštipuju prstama.
Ahoj, chci se zeptat, zda mohu kryptosky libovolné zastrihavat. Jde mi o odstranění starych listu. Díky
Starší reakce
3 20.11.2019 11:21 JirkaŠčobák [3235] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky Před týdnem a půl jsem chtěl vyndat jedno Flamingo, ale podařilo se mi ho čistě ulomit bez kořenů. Hodil jsem ho volně na hladinu, místo, abych ho strkal do substrátu. Už mu vyráží tři kořeny. Rostou z různých míst oddenku.
Myslím, že je tento postup v podobné situaci vhodnější, než rostlinu strkat do substrátu, ve kterém může místo lomu začít uhnívat.
Starší reakce
Ok, parada, diky!
Zasadit hned, to jaké reakce příjde, to ti nikdo nezaručí. Mám tu zkušenost, že i když dosazuji do jedoucího akvária, stejně se někdy projeví rozpad listů a to vcelku v masivním rozsahu, je to normální chování rostliny, která reaguje na změnu prostředí. Když se kytka nechá být, v drtivý většině případů obrazí znovu a roste jak má.
Co získáš čekáním, zasaď je hned můžeš přijít o pár listů ale to se většinou časem srovná a rostlina opět obroste.
Ahoj, četla jsem, že je lepší kryptokoryny zasadit do již zajetého akvária, než spolu s ostatními rostlinami při zakládání. Ale názory na to se asi různí. Já bych raději počkala, ale někdo mi doporučoval zasadit rovnou. Co myslíte? (O víkendu budu sázet, do 180l, rostlin chci mít dost. Z toho dvě kryptokoryny (Asi Affinis a Becketii Petchii, nebo Wendtii Brown). Je to bezpečné, nebo raději počkat? Díky
Přečti si starší příspěvky.
0 06.10.2019 22:08 mailla – Cryptocoryne Flamingo
Zdravim,nove vysazeno 6ks in vitro,prosim za jak dlouho a jake hnojivo bych jim mela dat pod koreny?
Dekuji
Starší reakce
... mi zase začíná jít do růžova. Asi proto, že Lemna triculca odebrala část živin z vody.
Výška vodního sloupce je aktuálně 22 cm.
Starší reakce
Angus68 napsal: Chybí ti ve vodě dostatek železa Jinak by se chloróza neprojevila.
Tím to není.
Ahoj, najdi si informace ke Kryptokorynová nemoc...tzn.reakce na změnu životních podmínek. Sklovatění listů je typický příznak. Pokud zůstane středová část rostlin v pořádku, rychle se to spraví.
S tím železem nevím, rostliny se začaly rozpadat prakticky následující den po koupi a zasazení. Počítám, že mají nějakou vnitřní zásobu železa, která by ji pár dní měla vydržet... navíc hnojím Tetra Planta Min, který obsahuje železo. Jinak ke kompletnímu rozpadu ještě nedošlo - některé listy jsou kaput, některé bledé, některé normalní... Počkám a uvidím, nějak to dopadne.
doporučuji tablety se železem ke kořenům
a co když jde jen o "přechod"
a) emerz - submerz ?
b) nové prostředí ?
ad otázka: je potřeba před přidáním "železa" změřit jeho koncentraci ve vodním sloupci, i když v substrátu může být
a) vysrážený na "fosforu" ?
b) v oxidované "formě" ?
Ahoj,
zakoupil jsem nové rostliny a byl to stejný průběh
doporučuji tablety se železem ke kořenům a rostlinky se krásně vzpamatují
Určite to tam nechaj, mne vyrástli nové lístky len z koreňa skoro po mesiaci
Chybí ti ve vodě dostatek železa
Jinak by se chloróza neprojevila
Rostlinkám nic není
a vzpamatujou se.
Přidat reakci
[1] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16770x