Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vnějšího kanystrového filtru

 

Články » Výroba vnějšího kanystrového filtru   Vytisknout tuto stránku 

Výroba vnějšího kanystrového filtru

Publikováno: 01.03.2015 • Autor: © Jardzino • Rubrika: Technika

 

Po pořízení akvária, jsem stejně jako většina akvaristů, pořídil vnitřní filtr. Byla to čerpací hlava a kus bioakvacitu. Po čase jsem byl nespokojen s faktem, že při čištění a vyndávání filtru mi část nečistot spadla zpět do akvária, po zapnutí je proud vody odnesl a já pracně čistil rostliny. Mimo to se mi filtrační vlastnost nezdála dostatečná, pořád jsem viděl nečistoty, jak mě "létají" po akváriu. Proběhla i změna hrubosti filtračních materiálů za jemnější, ale jak se ukázalo, byl to mylný krok. Filtr obrůstala ruducha, pak místy i sinice a proudění vody skrz bioakvacit bylo znatelně sníženo. Pokoušel jsem se i laborovat s umístěním filtru, s jeho natočením, abych zajistil správný proud. Po mnohých pokusech bylo jasno – A DOST! Sedl jsem zde na fórum a četl. Nebudu zde popisovat, co jsem vyčetl, protože tuhle možnost má každý a tento článek tvořím jako jeden z názorných příkladů "jak na to". Zkrátka, rozhodl jsem se pro výrobu vnějšího filtru s přesvědčením, že to mému akváriu jen prospěje a také protože rád tvořím.

 

Z čeho takový filtr vytvořit? Nějaké nádoby z měkkých plastů s uzavíratelným víčkem bez těsnění jsem okamžitě zavrhl. Mám rád, když jsou věci, jak se říká bytelné a vydrží. Proto jsem se rozhodl pro potravinářský plastový barel. Jeho víčko má těsnění a je z tvrdého materiálu. Pravda trošku jsem to přehnal, pro některé se může zdát jeho objem 30 litrů zbytečný, ale mě to nijak neobtěžuje a možná to bude mít i pozitivní dopad.

F

Soudek bychom měli, teď je třeba nějak přivést vodu. Použil jsem průchodky tohoto typu.

F

Jelikož mají i vnitřní závit na který našroubujete příruby s různým průměrem a o to jde. Chcete silnější hadici? Máte ji. Chcete kohout? Máte ho.

F

 

Možnosti napojení je vícero, snad si každý vybere. Pokud chcete namítat,  že je vyroben z materiálu nevhodného pro akvarijní prostředí, pak říkám – možná. Ale mám jistotu, že vše bude držet. Při nakupování jsem hned koupil těsnění a vše je připraveno.

FFF

Na závity jsem použil teflonovou pásku, barel naplnil po okraj a čekal, kde to prosákne. Kupodivu nikde.

V mém provedení mi voda vtéká do barelu spodem, tak bylo nutné zajistit, aby filtrační media byla ve výšce aspoň 10 cm ode dna. Možná že to není nutné nicméně, pokud bioakvacit bude hned na dně, tak se (podle mě) nejvíce zašpiní hned u průchodky a může to ovlivnit průtok. Vzal jsem tedy starý kýbl a provrtal mu dno, co nejvíce to šlo a následně jsem to dno zhruba ve výšce 10 cm uřízl. Zbytek kýble jsem vyhodil, dno jsem obrátil, jak se říká "vzhůru nohama", boky jsem vyřezal tak, že mi vnikly čtyři nohy, a vložil do barelu.

Filtrační materiál lze zakoupit různě na internetu za cenu zhruba okolo 15 -16 Kč za litr. Lze si i objednat kus uřezaný přesně na míru stejně, jako si vyberete hrubost filtračního média. Barel má průměr 30 cm, proto jsem objednal jeden plát o hrubosti PPI 10 v rozměru 31 x 31 cm a výšce 5 cm a další dva pláty s hrubostí PPI 20 ve stejném rozměru s výškou 10 cm. Do kruhového tvaru jsem jim pomohl nožem. V tomto pořadí jsem je vložil do filtru, takže mi vznikl filtrační materiál vysoký 25 cm s průměrem okolo 30 cm.

Dále je potřeba do sudu nainstalovat čerpadlo. Použil jsem starší kousek, který jsem našel doma - New jet 1200, kde jsem jen uřízl koncovku. Do sudu jsem vyvrtal dírku, kterou jsem protáhl kabel, koncovku znova napájel a z vnitřní strany sudu utěsnil silikonem.

Do průchodky jsem z vnitřní strany namontoval přírubu na hadici a jednoduše spojil s čerpadlem.

F

Sud jsem zavíčkoval a hurá na zkoušku. Po napuštění mi všechny spoje držely, tedy až na víko, kde byla viditelná netěsnost. Následně jsem zjistil, že sudy jsou při výrobě nejspíš svařovány a v ploše, kde dosedá těsnění, je vyvýšenina zhruba 1 mm. Smirkovým papírem jsem celou plochu zbrousil a zkusil znova naplnit vodou. Nyní je vše v pořádku, všechno sedí a nikde nic neteče. Hadici pro přítok do filtru jsem volil hrubší, pro čerpadlo pak tenčí. Rozměr vám neřeknu, protože to sám už nevím. Výtok z filtru je pomocí rozstřikovací rampy, sání je pak jednoduché bez žádného odvzdušnění. Sání jsem ještě vybavil přívodem CO2. Filtr mi jede zhruba týden a jsem spokojený. Má to dostatečný tah, a i když je to mimo téma, tak rozstřikovací rampa na zadní stěně ukázala své pozitivum. Rostliny už teď viditelně pookřály a lehce se houpou v proudu. Snad tento návod někomu a k něčemu bude.

F

F

F

F



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 22x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 01.03.2015 Upraveno: 01.03.2015 Přečteno: 1227x

Schválili: romant *** 01.03.15 • Heimdall *** 01.03.15 • vaaclav *** 01.03.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
11.11.2015*****Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit645x
03.05.2013*****DIY skimmer1639x
23.04.2010*****Řešení zelené vody pomocí UV Atman 11W a filtru Fluval 4052662x
17.03.2012*****CO2 ala sifon1567x
28.01.2013*****CO2-Domácí set3365x
03.06.2006*****CO234928x
30.06.2013*****Výroba krytu s LED a zářivkou1062x
08.11.2013*****Automatické dávkování hnojiva ver. 3.11984x
11.07.2016*****Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle699x
17.11.2011*****LED osvětlení akvária285x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1437-vyroba-vnejsiho-kanystroveho-filtru