Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

puškvorec obecný

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » A » Acorus calamus  

Acorus calamus  | ©

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Acorus calamus
Česky   puškvorec obecný

VýškaŠířkaCena
453040
cmcm
12050150

Vědecké: Acorus calamus Linné, 1753
Anglicky: calamus
Slovensky: puškvorec obyčajný
Synonyma: Acorus americanus, Acorus aromaticus
Čeleď: Acoraceae (puškvorcovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Střední
Rozšíření: Asie - Indie, JV Asie, Čína, Japonsko, Sibiř, Jáva, Borneo, Filipíny. Druhotně rozšířen do Severní Ameriky, Evropy.
Forma: Listová růžice
Osvětlení: Středně náročná - osluněné stanoviště
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Jako dominanta - Na slunném stanovišti (ve stínu neroste) na břehu rybníčků a potůčků.
Substrát: Je náročnější na živiny.
Rozmnožování: Odnožemi - Dělením oddenku. V Evropě jsou pouze triploidní jedinci, a tak se tyto rostliny nemohou rozmnožovat semeny. V původním areálu se vyskytují diploidní i tetraploidní jedinci u kterých je rozmnožování semeny možné.
Ekologie: I v ČR roztroušeně rostoucí rostliny slunných břehů rybníků, slepých ramen a pomalu tekoucích potoků na živinami bohatém bahenním substrátu.
Pěstování: Puškvorec může mít kořeny i oddenky trvale ve vodě, dokonce i v anaerobním bahně, protože z listů dolů do nich vede provzdušňovací pletivo (zvané "aerenchym"), které tamní buňky zásobuje kyslíkem. Právě proto by listy měly být na vzduchu, tj. nad hladinou.
Jsou-li listy pod vodou, je rostlina odkázaná jen na příjem kyslíku difúzí přes svou pokožku. Tato pokožka je však vybavena silnou vrstvou izolační kutikuly (pokud listy vyrostly nad hladinou, pak i pomocnou vrstvičkou vosku), takže difúze kyslíku je mnohem obtížnější než u klasických vodních rostlin. To je jeden z důvodů, proč tyto rostliny v akváriu dlouhodobě neprospívají, pouze živoří. Druhým důvodem je specifické uspořádání asimilačního pletiva v listech, které-zvláště u puškvorce – vyžaduje vysokou intenzitu světla. Acorus by mohl trvale vegetovat za podmínek velmi vysokého obsahu kyslíku ve vodě a velmi vysoké intenzity osvětlení. Takže je celkem jasné, že to není rostlina příliš vhodná do akvária.
Charakteristika: Vytrvalá bahenní rostlina s až 4 cm silným horizontálním málo větveným oddenkem. Je silně aromatická (podle toho se dá snadno rozlišit od podobného kosatce žlutého). Kvete v červnu až červenci zeleným toulcem na stvolu připomínajícím list. Jeho listy jsou tuhé, 2cm široké a až 1,2 m dlouhé. Udává se, že všechny rostliny v Evropě mají původ v 16. století z Vídeňské botanické zahrady.
Botanický popis: Vytrvalá, aromatická, bahenní bylina s plazivým, značně větveným, v substrátu uloženým oddenkem. Listy jsou čárkovité, mečovité, tuhé, na okrajích mírně zvlněné, 50-100(-180) cm dlouhé a 1-3 cm široké. Lodyha je tříhranná a nese toulec s palicí. Toulec je srostlý s lodyhou, vzpřímený a vytrvalý. Palice poněkud od lodyhy vychýlená, 4-10 cm dlouhá, do 2 cm široká a hustě pokrytá drobnými květy, které začínají rozkvétat od báze palice. Květy jsou oboupohlavní, tříčetné mající 6 zelených okvětních lístků ve dvou řadách, 6 tyčinek, nitku dlouhou 2,5 mm, vejčitý semeník s velmi krátkou čnělkou a malou bliznou. Plod je ve zralosti špinavě bílá bobule mající na vrcholu zaschlou bliznu.

V ČR kvete od červena do července.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina (nicméně často se jako akvarijní prodává)
Biolib.cz: Přejít na taxon
Odkazy:botany.cz/… Popis a fotografie.
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Acorus (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Acorus (česky)
Acorus calamus  | ©

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/acorus_calamus