Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Pokus-Omyl

 

Prezentace » samorost » Pokus-Omyl » Nápověda 

Hlavní fotka


Pokus-Omyl
Majitel: samorost   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 25. 9. 2020   Aktualizace: 16. 5. 2021 Nový záznam v deníku Změna v seznamu rostlin 
Počet návštěv: 403   Počet palců: 3
Založení: 22. 9. 2020   Stáří: 9 měsíců
Objem: 63 litrů   Čistý objem: 50 litrů
Tloušťka skla: 5 mm   Objem bez skla: 59 litrů
Velikost: střední akvária   Oblíbenost: 9 uživatelů
Fotek a videí: 40+0   Komentářů: 38
*     *     *     *


Rozměry: 60 cm x 30 cm x 35 cm

Popis: Obývákový relaxační koutek věčného začátečníka. Od přírody jsem spíš netrpělivý člověk a u akvaristiky, stejně jako u rybařiny, se trpělivosti učím. Zatím mi to moc nejde, ale mám naději, že s věkem se to bude lepšit :-)

Biotop: O žádný se nepokouším.

CO2: Bombu nikdy, to je na mě moc hi-tech.

Dekorace: Několik kořenů na sebe poskládaných. Pár oblázků s dcerkou v potůčku nalovených.

Dno: Černý písek o frakci 1-2mm.

Filtrace: Vnitřní Aquael Turbo Filter 500 (obsah nádobky vyměněn za Seachem Matrix). V záloze mám hlavu Atman a kostku biomolitanu - ovšem tedy nezajetého.

Hnojení: Zdálo se mi, že kytky začínají ztrácet na síle, tak jsem to pohnojil. Jmenovitě Seachem Flourish, Iron a Nitrogen.

Chemie: Pokud nebudu počítat těch pár kapek týdně tekutých hnojiv, tak další chemii tam neleju žádnou.

Krmení: Tetra Micro Crisps, Hikari Micro Pellets, mražené dafnie a koretra.

Osvětlení: Momentálně 7w led, 10-14 a 18-22h.

Pozadí: Prý obstojné.

Stojan: Skříňka z Ikea.

Topení: Topiti netřeba, teplota se pohybuje kolem 26-27C.

Chlazení: Pravidelně chladím pár Plzní v lednici.

Údržba: Měním 1x týdně dva kýble vody, odkalení, prostřih, motání na špejli a tak...

Voda: Pražská vodovodní.

Vzduchování: Hladinu čeří rozstřikovací rampa.

Poznámka: V mém podání je to spíš taková začátečnická low-tech akvaristika založená na postupu pokus - omyl.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(39)
Složka
Ostatní

(13)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Rostliny

(11)
Složka
Zakládání

(8)
Složka
Živočichové

(7)
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

20.01.21

20.01.21

02.01.21

02.01.21

02.01.21

19.11.20
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Rostliny
20.01.21

Rostliny
02.01.21

Rostliny
02.01.21

Rostliny
03.11.20
NahoruDeníček
16
5.2021
Delší dobu jsem nic nepřidal.. po ztlumení osvětlení se i vývoj celého akva zpomalil, rostliny rostou pomaleji, ryby se drží. Dnes jsem to ale celé trošku překopal, vyměnil nějaké rostliny a maličko poupravil hen ten layout, tak až si sedne kal a nové kytky se jakžtakž chytnou, tak přidám foto. X-)
7
3.2021
Po delší době zase nějaký záznam. Čistím, vodu měním. Plovoucí limnobium zastínilo akva a trochu povolila vláknitá zelená na marsilce. Staghorn na microsoriu se zatím drží zuby nehty, ale pomalinku mi přijde, že jde rukou z listů opatrně sundat, tak snad to tak půjde dále. Omezil jsem svícení z těch dvou led pásků na jeden 7w a je to asi lepší. Také jsem odstranil valisnerii. Moc se jí nedařilo a tím, že jsem ji dal pryč jsem udělal trochu víc místa kryptošce, kterou jsem od skla šoupl dál do hlouby akvária směrem k filtru, kde právě před tím přežívala valisnerka. Razborky espei jsou nesmrtelné. Kakaďáci mi z kokosu poprvé vyvedli mladé ano ale během pár dní z nich nezbylo nic. Julča (kakaďačka) se činila, razborky řádně proháněla, ale miminka to stejně nedala. Další pokus bude asi brzy následovat. A ještě poslední věc - zvažuji ještě jeden pokus s nějakými pancéřníčky, tentokrát ale nějaký odolnější druh než jsou ty mikro (habrosus, hastatus apod.). Ještě to rozmýšlím. Večer dám snad pár fotek současného stavu. pivo
9
2.2021
Před několika dny jsem pořídil další kapkové testy a tekutá hnojiva ve snaze zjistit, zda rostlinám něco chybí. Zjistil jsem, že ty papírkové opravdu asi měří nepřesněji. Dusičnany mi vyšly namísto 0 na 0,15, pH namísto 6,8 vyšlo 7,1 a nově měřené Fe vyšlo na čistou nulu. Čili jsem si řekl, že to musím neodkladně pohnojit. Krom Seachem Flourish, které dávám asi měsíc, jsem přidal ještě od stejné firmy 1ml Iron a 0,75ml Nitrogen. Tak uvidíme co to s kytkami udělá. Kakaďačka se začala vůči razborkám chovat agresivněji, tak z toho mám radost :-) Né, že bych espeikám přál něco špatného, ale řikám si, že se chová teritoriálněji proto, že se třeba zabouchla do kakaďáka a že spolu mají třeba nějaké plány.. No uvidíme.
4
2.2021
Pokračuji v údržbě a pozorování akva. Snažím se trochu přiškrtit řasu a tak jsem prozatím mírně omezil svícení a začínám s hnojením. Posledních několik týdnů jsem do nádrže lil jednou týdně 1ml Seachem Flourish. Dnes mi kurýr přiveze ještě Seachem Flourish Iron, Seachem Flourish Nitrogen a nějaké další kapkové testy, čili mi nastává experimentátorské období X-) Rybkám se daří obstojně, razbory vynikají, kakaďákům to spolu sekne a tváří se spokojeně. Nedaří se u mě pancéřníčkům, a ani otíkům. Ti pancíci odešli už během podzima, bohužel dva ze čtyř otíků nevydrželi ani měsíc. Nevím, čím to sad
19
1.2021
Před pár dny opět týdenní výměna dvou kýblů vody. Sem tam se mi objevuje nějaká řasa, asi "dlouhá vláknitá zelená řasa". Není to nic tragického, objevuje se na úplně horních listech hygrophily pod hladinou a na několika místech u dna, na anubiasu a na marsilce. Co se dá, tak namotávám na špejli, případně seberu prsty, pinzetou.

Hygrophila rostla dlouho jako splašená a nyní se mi zdá, že začíná brzdit. Ostatní rostlinky jely už před tím tak maximálně "na trojku" a teď taky možná podřadily na dvojku. No uvidíme. Pořád si hraju s délkou osvitu a vyústěním filtru. Nově jsem tam dal rozstřikovací rampu po celé délce zadní stěny akvária, ale je to trochu nepříjemné na oči, jak se více hýbe hladina než před tím, tak ty odrazy světla z těch levných led pásků se hodně jakoby míhají a bolí z toho oči. Nevím, jestli si půjde zvyknout. Podobný efekt jsem zažíval, když jsem měl nově led osvětlení kuchyňské linky, trochu ho stmívačem ztlumil a pak se voda puštěná z kohoutku taky takhle "blejskala".

Koupil jsem kapkový test na NO3, jelikož už mi po několika měsících bylo divné, že papírky u téhle hodnoty stále ukazují 0, a ejhle! Kapičky mě stanovily hodnotu NO3 na cca 20. Budu muset asi do budoucna zainvestovat do nějaké slušné sady testů. Teď mi tedy těmi mými hatlapatla měřeními vycházejí hodnoty cca: NO2 - 0, NO3 - 20, GH - 6, KH - 6, pH - 6,6.


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Katy Re
16.5.21 12:50
Dala jsem palec původnímu akva a jsem zvědavá na nové palec
Son-Draken Re
20.3.21 18:53
No zrovna ty se na tom černým dnu dost ztratí, mám je taky na písku bili paradní, ale teď škoda slov a budu je měnit právě za pandy... mě zezačátku taky pochcípali, nemusí být ani nic špatně v akva, ale mohli to být klidně načatý ryby, odchovaný na jiný vodě, špatná přeprava už ve zverimexu ..nikdy nevíš a možností je hodně zkus změnit zverimex nebo zkus nějakýho pražskýho chovatele ;-)
samorost Re
18.3.21 10:21
Ahoj, než jsem četl tvůj příspěvek, tak mezitím jsem dal čtyři paleáty. Bohužel v té mé vodě jim něco nesedí. Od vypuštění jsem je neviděl (cca týden) a včera vylovoval prvního :-( to byl můj poslední pokus asi, jinak to espeikám s kakadu funguje. Je teda fakt, že kakaďáci jsou zabydelní v kokosu a ty pancíky dost nahání. Já nevím :-(
Son-Draken Re
16.3.21 17:09
zkus pandíky, něco vydrží, velikost neni taky nějak závratná a na černým dnu vypadají dobře
Ichmal Re
8.3.21 16:26
Z vlastní zkušenosti mám, že nejvíc mi vždycky v akváriích scházelo železo. To jediné týdně přidávám a kytkám se fakt daří.
samorost Re
4.2.21 14:31
Snad to tekuté CO2 nebudu nikdy potřebovat ;-) pivo
Son-Draken Re
4.2.21 13:22
vítej v klubu chemiků ;-) ale ještě ti chybí seachem excel ala tekuté CO2 na likvidaci řas :)
samorost Re
29.1.21 17:05
S kakadu to dopadlo tak, že sameček z fotky se ukazuje celkem bez problémů celou dobu, ale samičku jsem 14 dní neviděl. Ani při krmení, odkalování, vůbec. Usoudil jsem, že to nepřežila :-O Přivezl jsem novou samičku, té hned sameček padl do oka a je k vidění sama i s ním. pivo
Son-Draken Re
29.1.21 16:41
jak to vypadá s kakadu? koukám že už se jeden ukázal na fotce :)
Kawasaki Re
23.1.21 13:28
potlesk palec
samorost Re
10.1.21 17:51
To je právě ono, čím víc do toho koukám, tím víc mi přijde, že to chce těm kytkám nějaký nový impuls... Nevydržel jsem to a po poslední výměně vody jsem se přidal ke skupině "hnojičů". Doslova jsem tam chrstnul neuvěřitelných 1 ml Seachem Flourish (50ml/250l, dle doporučeného dávkování). Takže už se v tom taky vezu :-D tak uvidíme.

Nyní mě víc trápí něco jinýho než kytky, a to rybky. Před pěti dny jsem přinesl párek kakaďáků a od té doby jsem samičku neviděl. Tak snad je vše ok. Už jsem psal dotaz do příslušného vlákna, ale zatím bez odpovědí. :-(
Son-Draken Re
8.1.21 9:43
Tak jestli si spokojen jak to roste a vypada, tak bych se v tom nevrtal a počkal, na nějaký příznaky nedostatku, u mě to třeba bylo žloutnutí starých listu anubiasů či pak zpomalený růst a žluté listy polyspermi s vyhazováním hromady advetních kořínků jak se chůdák snažila hledat živiny...každý nedostatek se projevuje jinak, je dobrý juknout na horacovi stránky nebo i profiplans či další, kde jsou popsány nedostatky živin a jak se to projevuje..za mě to vypadá u tebe v poho... řase se nikdy úplně nevyhneš a třeba ten žabí vlas se mi dělá pravidelně na vrcholku aromatici když dosáhne hladiny bo má až moc světla, hold daň za nízké akva a světlo v krytu u hladiny.

Ale jestli chceš opravdu něco zkusit, tak můžeš ty mikroprvky co jsem psal, těma nikdy nic nezkazíš, lahvička stojí nula nula prd, dává se jen trocha při výměně vody a můžeš pak pozorovat jestli dochází k nějakým pozitivním změnám...tady doporučuju si dělat fotky bo jestli koukáš do akvarka denně jako já tak si toho ani nemusíš hned všimnout :)
samorost Re
6.1.21 16:03
No, upřímně já ani nevím. Mě osobně přijde, že to celkem ujde, ale nemám zkušenosti jak to vypadá, když kytky rostou skvěle/strašně. Když bych to popsal - anubias roste celkem pomalu, žluté listy nemá žádné. Hygrophila roste rychle a dobře, nejvrchnější listy u hladiny jdou občas do žluta/bezbarva když už hladiny dosáhnou. Než začala něco dělat Vallisnerie, tak to trvalo dva měsíce a dost stonků jí nejprv odešlo. Roste mi pomalu, do zelena. Marsilka roste "celkem pomalu", ale roste, hezky do zelena, drží se tak do 3-4cm výšky max. Sagittarie roste, má pěkně bílé kořínky, je hezky zelená. Drží se tak kolem 10cm výšky. Cryptocoryna roste pomalu, ale oproti velikosti při vysazení je už 2x tak velká a shodila téměř všechny emerzní listy a má submerzní. Svícení viz popis. Měním za 7-10 dní dva kýble vody - cca 1/3 objemu. Když na hladině leží listy hygrophily před prostřihem, tak tam naskočil žabí vlas. Trocha zelené řasy (štetičkové?) se objevila dole u jednoho anubiasu, ale není to nic hrozného.

Já vlastně ani nic neřeším, akva se mi líbí a přijde mi, že zatím to celkem klape. Spíš tak zjišťuji kdy začne být ten správný čas rostlinám nějak přilepšovat / nebo naopak, jestli nemám s něčím ubrat.
Son-Draken Re
6.1.21 11:50
A pozoruješ nějaké nedostatky na kytkách, žluté lítky na polyspermě, stop nebo velice pomalý růst, nebo žloutnutí starších listů na anubiasech atd?
Jinak si na pražské chudé vodě stejně jako já a pokud přihodíš nějakou náročnější kytku nebo přidáš trošku světla či časem k tomu dojde, tak jako tak, až vše zmohutní, tak nakonec skončíš u dvou "pomocníků" mikroprvky s Fe a N. Za mě můžu doporučit profiplans complet free (mikro) a profiplans N (dusík s draslíkem). Po mikro s železem se mi kytky mmohem líp vybarvujou a N je jak lít živou vodu do akvárka a zejména třeba pro ty limnophily a to ať už ses. nebo aromaticu co mám. Jak jsem vysadil N hnojení na vícero dnu, tak přestaly růst.
Guppy Re
4.1.21 10:26
Upřímně řečeno - mně se teď zrovna skvěle nedaří a čím víc tam toho leju, tím je to spíš horší. Absolutně nejsem v pozici někomu radit. Nulové NO3 sice není optimální (zrovna limnophile mohlo chybět), ale pokud to funguje, tak do toho nezasahuj. Pokud by přišla stagnace, problémy v růstu - pak bych řešil zvýšení.
samorost Re
3.1.21 19:53
Ahoj, děkuju oběma za komentář. Guppy, tys mi zhruba v říjnu psal, že by to chtělo začít přihnojovat / i vzhledem ke stavu té limnophily, která už tam nově není. Můžeš podle fotek odhadnout, jestli je to nyní pro ty ostatní rostliny potřeba, a jak / kolik? Zatím tam pořád nic neleju.
Guppy Re
3.1.21 14:48
Paráda. palec
Martinah Re
2.1.21 20:53
Moc hezké potlesk
 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/31997-pokusomyl