Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Rastlinné akva

 

Prezentace » Jarden Sk » Rastlinné akva » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


1.11
Rastlinné akva
*
*
*
*

Údaje v denníku o riasach a iné sú na základe mojich vlastných skúseností.
Majitel: Jarden Sk   Kategorie: Rostlinné akvárium
Zapsáno: 4. 11. 2019   Poslední aktualizace: 17. 10. 2020 Nové fotografie Změna v seznamu ryb Změna v seznamu rostlin Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 953   Hodnocení zakázáno
Založení: 20. 11. 2018   Oblíbenost: 26 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 150 cm x 50 cm x 60 cm
Objem: 450 litrů   Čistý objem: 338 litrů
Tloušťka skla: 10 mm   Objem bez skla: 421 litrů
Fotek a videí: 24+0   Komentářů: 64


Popis: V nádrži robím pokusy s rastlinami. Našiel som konečne kobercovku, ktorá nepotrebuje skoro žiadnu údržbu-strihanie /od založenia som to nestrihal-takže cca rok/,velmi flexibilná rastlina. Je to Staurogyne repens, pre tých ktorý by to chceli skúsiť.Bez CO2 a hnojenia ale ide pomaly alebo zle.Mal som ju aj v čistom štrku aj v substráte so štrkom ako teraz.V akva sú aj krevetky Neocaridina Davidi BLOODY MARY a množia sa, aj pri sýtení CO2 a intenzívnom hnojení a použití chémie.

CO2: ano -vnútorný atomizér-bez poruchy a čistenia 5 rok, na noc vypínam

Dekorace: koreň a kamene Andezit

Dno: JBLAquabasis plus a navrchu štrk drť- Andezit z lomu 2-4mm

Filtrace: 2x filter Eheim profesionel 3 a 4, oba s filtr. vatou a Pemza.Filtre používam hlavne ako mechanickú čističku aj keď tam nejaké baktérie sú,spolieham sa na baktérie v akva/dne/.Mimochodom vymenil som NARAZ náplne v oboch filtroch za NOVÉ a akva bez kolapsu fungovalo ďalej.

Hnojení: ano, hodnoty živín vo vode sa snažím držať na: NO3-5-10mg/l,PO4-1-2mg/l,K-7-15mg/l,Fe-0,1-0,2mg/l

Chemie: ano okrem hnojiva, H2SO4 a pokusy s peroxidom 3 percentným, ocot

Krmení: je zdrojom PO4 v akva, inak hnojím iba trochu KH2PO4 po výmene vody na 1mg/l,potom už krmenie stačí až do ďalšej výmeny. Tetramin granule,Tropical flake,JBL novotab-občas.

Osvětlení: 6x80W T5, Dennerle trubice s UV foliou, momentálne len 4x80 W /prišiel účet za elektrinu.../

Pozadí: Ano-fototapeta

Topení: Ano -externý prietokový Hydor

Údržba: 1x za týždeň, výmena 50-70 perc. vody,jednorázové prihnojenie na prefer. hodnoty/teraz už od oka/odsatie kalu a na záver vyčistenie filtra-filtrov/vata +vylejem odpad z filtra/.

Voda: TVRDÁ-Vstupná Gh 14,6 a Kh 9,5, Ca-70mg/l,Mg 20-mg/l,NO3-3mg/l, K-2mg/l. Vodu v akva nijak špeciálne neupravujem max. trochu znížim Kh s H2SO4 inak nič-hnojenie však áno...Zaradil som použitie rašeliny do filtra a pri zvýšenom výskyte rias aj akt. uhlie.Nie je pravda, že rašelina farbí vodu nastálo, po 2 týždni použitia je voda krištálová bez zafarbenia a bez uhlia.Viď foto z boku akva.

Vzduchování: ne

Poznámka: Testy vody: Sera NO3 a PO4, JBL K a Fe

Používam krycie sklo-šetrí sa teplo,CO2 a životy rýb

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(23)
Složka
Ostatní

(23)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
Zmena layoutu, trochu Punk-u nezaškodí...Koreň zvyšoval org.odpad,rok je asi max. na akva...Smrdel po vybratí.
Zmena layoutu, trochu Punk-u nezaškodí...Koreň zvyšoval org.odpad,rok je asi max. na akva...Smrdel po vybratí.
17.10.20
Aktuálne foto po údržbe a ukončení octového testu.
Aktuálne foto po údržbe a ukončení octového testu.
11.10.20
Moje Bornejky počas octového testu-v pohode...
Moje Bornejky počas octového testu-v pohode...
27.09.20

09.08.20
Takto vyzerá Pemza v mojom filtri asi po pol roku, na povrchu tmavohnedé zhluky pravdepodobne baktérii, prúdom vody omytelné.Pemza je určite zapchatá,
Takto vyzerá Pemza v mojom filtri asi po pol roku, na povrchu tmavohnedé zhluky pravdepodobne baktérii, prúdom vody omytelné.Pemza je určite zapchatá,
13.09.20
Poúdržbová, Rotala sa na koreni udomácnila, riasa pomaly na tom mieste mizne.
Poúdržbová, Rotala sa na koreni udomácnila, riasa pomaly na tom mieste mizne.
30.08.20
NahoruDeníček
13
9.2020
OCOT v akváriu.
Nie je to opäť o riasach, ale bol som vyzvaný niektorými členmi na dôkaz o použití octu v akváriu a odmietnutý značnou časťou redakčnej rady Rybičiek s mojim tvrdením, že ocot je použiteľný na okyslenie vody v akváriu bez zmien na rybách, rastlinách a živočíchoch.Test potrvá mesiac a začínam dnešným dňom:
PH v akváriu kedže mi došla včera fľaša CO2 je pred pokusom 7,2.
Ph vodovodnej vody odmerané mojou ph sondou je 7,5.
Keďže vodu do akva prečerpávam cez 50l bandasku, upravujem ph tejto vody na ph v akváriu H2SO4 a vzhľadom na pokus, som dnes použil obyčajný ocot 8 percentný.
Vodu v bandaske som okyselil pridaním octu 10ml/50l. Ocot reaguje docela pohotovo Ph kleslo na 7,1 ale po výmene cca 170 l vody sa ph v akva ustálilo na rovných 7-posledných 20l som už ocot nepridal .Takže to ešte trošku kleslo.Teplota v akva 26,4st.C.
Zákal nepozorujem žiadny, ryby bez známok podráždenia, krevetky a aj bornejky bez známok zmeny správania a dokonca aj sekavec sa neobjavil, tak ako vždy pri výmene vody-je v pohode.Údržba prebehla ako každý týždeň s odkalením a vyčistením jedného z filtrov/vata,predfilter a preplach Pemzy/.CO2 už funguje zase z fľaše a Ph počas dňa/svietenia/ sa drží okolo 6,8. Pokračovanie pokusu bude budúcu nedeľu, pri ďalšej výmene vody...
Dnes 20.9.2020
Počas celého týždňa som nezaznamenal žiadne významné zmeny na rybách,rastlinách a krevetkách.Vid foto dnes HF.
Ph v akva pred výmenou vody je 7,1.Vodu v bandaske som upravil opäť octom 9ml/50l vody a prečerpal do akva postupne asi 175l a z toho posledných 25l som octom neupravil a hodnota Ph v akva sa ustálila opäť na 7.
Všetko je ako minule bez problému, žiadne zmeny, zákal, či nezvyčajné reakcie.Pokračovanie opäť o týždeň...
Dnes 27.9.2020
Podobne ako minule, všetko počas uplynulého týždňa bez zmeny.
Ph v akva pred výmenou vody 7. Do prilievanej vody som dal ocot 9ml/50l a Ph som tentokrát trafil presne a ustálilo sa po výmene vody v akva na hodnote 7.Teplota v akva 25st. Vymenených asi 170l a posledných 20l bez octu.Žiadne zmeny po výmene vody som nepozoroval.Výrazne som zostrihal Rotalu už bola strašne rozrastená a Staurogyne na koreni a Hygrophilu. Ďalšie a posledné info bude zase o týždeň.
Dnes 4.10.2020
Všetko je po starom ako predošlý týždeň, nič zaujímavé,žiadne významné zmeny. Pridávanú vodu som opäť nariedil octom výmena cca 190l. Teplota 26,5 a Ph v akva 6,8.Toto je posledný týždeň testu, budúci týždeň-zhrnutie výsledkov-záver.
11.10.2020-ZÁVER testu
Počas celého mesiaca a pridávania octu do vody na okyselenie pridávanej vody som nezaznamenal významné zmeny na rybách, rastlinách a krevetkách či ostatných živočíchoch v akváriu, dokonca aj pijavice čo mám v dne žijú ďalej :)
Konštatujem, že pridávanie octu do prilievanej vody je bezproblémové minimálne pre ryby, rastliny a živočíchy čo mám v akva, robil som už niečo podobné pred asi 10-14 rokmi a s rovnakým výsledkom aj pri terčovcoch a mrenkách siamských iba som bol zvedavý, ako zareagujú krevetky -vtedy som ich nemal-takže bez problémov.
Test neskúmal pridávanie octu do akva na okyselenie priebežne počas celého týždňa, len na vyrovnanie Ph pri pridávaní novej vody do akva pri výmene!! Ocot plánujem používať aj ďalej a skúšať aj s H2SO4 a peroxidom -možno o pol roka to tu aktualizujem...
Týmto pozdravujem člena redakčnej rady a jeho stúpencov, ktorí vehementne tvrdili opak. "Maňana akvaristiky je v objavovaní a nie opakovaní dogiem." Jarden Sk
13
7.2020
Prachová riasa GDA.
Na túto riasu sa dnes už musím dívať z boku akva, pretože pohľadom z prednej časti na skle nevidno -je tam len slabý matný svetlozelený povlak.
Táto riasa je podľa mňa spôsobená opät už známym org.odpadom vo vode, či unikajúcim odpadom z filtra, tam kde je dostatočné prúdenie a veľa org. odpadu, rovnako aj rozpadajúcim /hnijúcim/ sa koreňom. Opatrenia sú rovnaké ako pri ruduche či vláknitej riase. Čistota vody v prúde.
Jeden môj dobrý kamarát akvarista predviedol na svojej stránke ako má vyzerať filtr. vata z filtra po 2 týždňoch, bola skoro rovnako biela ako nová/nechceli sme tomu veriť/, ja mávam vatu hnedú po 2 týždňoch a tečie z nej káva./nemal však v akva korene, no akva bolo rastlinné -high-tech/.Takže nie je čistá voda ako čistá voda, táto riasa je výborným ukazovateľom org. znečistenia.
10
7.2020
Fľakovitá /tečkovitá/GSA riasa:
Súvisí opäť s org. odpadom a nízkym fosforom. Akonáhle som zdvihol PO4 na 0,8mg/l-prestala sa tvoriť.
Pri substrátoch ktoré nasávajú fosfor do seba ako Platinum soil táto hodnota neplatí, ale je dobré namerať aspoň niečo vo vode a vtedy je substrát nasýtený.Môže však mať spojitosť aj nedostatkom iného limitného prvku napr. velmi nízke Kh vody v akváriu.
8
7.2020
Dnes by som sa rád venoval Ruduche ako vidno na foto je na koreni aj s Cladophorou a vyskytuje sa často aj s jelením parohom/Staghorn/.
Dôvod je prostý org. znečistenie nasiaknuté v dekorácii, korene a kamene, prípadne unikajúce znečistenie z filtra a potom sa môže vyskytnúť na výtoku rampy a jej blízkosti. Mnohí píšu ubrať prúd a zmizne/áno bordel z filtra tak nie je intenzívne strhávaný do akva a je ruduchy naozaj menej/problém je však vyriešený len na polovicu.
Všetko čo nasiakne org. opdadom je pre ruduchu raj-stačí na to miesto trochu prisvietiť a krásne rastie, ak nie je osvetlené tak je výskyt minimálny preto je vhodné také miesta nechať zarásť hustejšími rastlinami a tie vytvoria tmu na napadnutom mieste a dokážu vysať /využiť / odpad pre svoj rast ak ho však nie je veľa/tzn. ak nehnije koreň/.Mach však nie je moc vhodné riešenie-ruducha ho dokáže prerásť, preto treba použiť iné vhodnejšie rastliny.Konečným riešením ruduchy je pravidelná výmeny časti vody za týždeň, obmedzenie org. odpadu, čistenie mechanických častí filtra 1-2/týždeň a nasadenie akt. uhlia alebo inej alternatívy ktorá zachytáva org. znečistenie.
7
2.2020
Sinica /baktéria/:
Je to už vyše desať rokov, čo som mal sinicu v akva, tak nie sú moje spomienky tak živé, je to trápenie...
Riešil som to úplným zatemnením /deka cez akva/ na 3-5 dní s príp. opakovaním a vzduchovanie , to však platí pre low-tech, v high sa rozlúčte s niektorými rastlinami a kobercovkami, tam sa zatemniť asi nedá.
Fosfor udržujem v akva medzi 1-2 mg/l a sinica už roky nebola, takže dodržať pomer N a P cca 10:1, výmeny vody častejšie/sinica blokuje rastliny/, použitie peroxidu ako pri vláknitej a nasadiť baktérie -použitie Seachem Pristine sa v niektorých nádržiach čo som riešil osvedčilo.
BlueExit som nepoužil, ale niektorým zabral, treba však striktne dodržať návod.
NahoruHodnocení návštěvníků

Uživatel zakázal hodnocení své prezentaceNahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Tomo Re
22.10.20 21:04
Prosím ťa-ak si nájdeš čas,mrkni mi na prezentáciu(deník)-sú tam aj hodnoty vody a daj názor
Jarden Sk Re
22.10.20 17:57
Ahoj, ocot ti na to nepomôže a ani iná kyselina, máš určite velmi tvrdú vodu a pufr. systém ju zneutralizuje, takže zníženie by bolo iba dočasné-krátkodobé a liať tam velké množstvá je hlúposť.Radšej pridaj demineralizovanú vodu z RO alebo makkú potom sa to pohne. S CO2 môžeš ísť len tolko aby si nepresiahol tých 40mg/l-inak otráviš ryby.Takže na zelený a poriadne rozpustiť, buď externý reaktor či atomizér alebo vnútorný /mám bazooku/ aby ti to nešumelo len z vody a stihlo sa aj rozpustiť. Ja som išiel s octom na 50l/10ml a znížil som Ph zo 7,5 na 7. CO2 vypínam na noc a hodinu pred svetlom zápínam a hodinu pred zhasnutím vypnem. Ráno je Ph asi 7,5-7,3 a keď svietim 6,8.Tvrdosť mám DGh 14,6.
Tomo Re
22.10.20 17:36
Zdar -ak by som chcel vyskúšať znížiť octom ph ( z nejakých 7,6)kolko asi by som mal dať pri výmene vody-50l akva ,mením tak 20 l-aby som som si to tam nezabil smích dávam aj co2,ale nejak to vliv na ph nemá-ani drop,nie je bledozel.-bublin je nejakých40/min-zdá sa mi to dosť na 50l.akva.Na noc nevypínam tak mám obavy pridávať viac aby si to neodniesli ryby.
Guppy Re
18.10.20 15:42
To máš jistě pravdu, ale právě v momentě, kdy začneš něco přidávat, už se vystavuješ riziku, že ty biologické procesy ovlivníš natolik, že to začne mít pro akvárium negativní dopady. Je to o nalezení bezpečného a zároveň efektivního množství - u octu, stejně jako u hnojení. A protože neznám dobře další souvislosti, jednoduše si na to netroufám. ano
Jarden Sk Re
18.10.20 14:10
Akvaristika bez chémie neexistuje, v akva prebiehajú biologické i chemické procesy a nemusíš tam ani nič pridávať, ak tam pridávaš cukor či ocot, je to tam už dávno a pracuje sa na tom, iba v oveľa slabšej koncentrácii. :-)
Guppy Re
18.10.20 13:49
Ono to opravdu zní šíleně, jak ocet, tak cukr. :) Ale je to velmi zajímavé, vůbec podobné experimenty nezavrhuji. Vzduchování v akváriu nepoužívám a přidávání peroxidu - to už je na mně moc, preferuji akvaristiku pokud možno bez chemie. Zatím se k tomu tedy neodhodlám, ale se zájmem budu sledovat Tvé další pokusy a získané zkušenosti. Díky za odpověd, hezký den, Josef.
Jarden Sk Re
18.10.20 7:48
Ahoj, myslím si že ano.Ďalšou alternativou je pridávanie cukru/znie to šialene, ale dočítaš sa o cukre na Maq stránkach v pokusoch/, avšak pri cukre podporíš viac denitrifikáciu-rapídne ubudne NO3, pri octe som skúšal len okyselovat pridávanú vodu, tak neviem ako by to bolo ak by si pridával ocot pravidelne aj počas týždňa/Asi by som začal postupne s octom, než sa namnožia tie správne baktérie/. Domnievam sa, že baktérie, rozkladajú ocot a vytvárajú CO2 v akváriu, kys. octová sa bežne nachádza pri rozklade org. odpadu v akva. V obidvoch prípadoch by som ale zabezpečil dostatok kyslíku v akva/to je ale v lowtechu problém-vzduchovanie a dostatok CO2,preto ten H2O2/, baktérie majú poriadnu spotrebu O2.Momentálne testujem pridávanie ocot+H2SO4 do pridávanej vody a H2O2 na noc do akva.CO2, ale sýtim z fľaše, tak to nerobím kvôli CO2 z baktérii, ale rýchlejšiemu rozkladu org. odpadu/aspoň si od toho sľubujem-uvidíme/.
Guppy Re
17.10.20 21:52
Ahoj, navážu na dnešní diskuzi o hnojení. Jak jsi správně napsal, u více nasvíceného low-tech akvária, což je můj případ, se stává CO2 limitním prvkem. Mám pH 7,8 a KH cca 10. Čtu Tvoje zápisy ohledně pokusů s octem. Mohl bych tedy mírným okyselením vody zvednout hladinu CO2 v nádrži?
Kawasaki Re
17.10.20 18:33
palec
Dservice Re
28.9.20 21:37
Paráda. Hlavně jsem koukal na ty Blyxy na kořenech. Já mám jedno akvarium pouze kameny a Blyxy, které mně jdou perfektně. potlesk Tohle mně inspirovalo a hned to vyzkouším. Kdybych měl problém, obrátím se na Tebe . potlesk pivo
kejdoska Re
27.9.20 13:38
Pořád parádní potlesk
jarovo Re
20.9.20 13:42
Osobne používam kyselinu fosforečnú / má vplyv aj na iné prvky, nielen na PH / - na dlhodobejšie skúšky s octom som zvedavý hmm. Nie som chemik a moc tomu nerozumiem, len pozorujem čo to robí s rastlinami a rybami. Tak nech sa darí pivo ahoj
Kawasaki Re
20.9.20 13:24
Dobré palec
jab63 Re
13.9.20 18:08
Zajímavé, budu pozorně sledovat i když s pH problém nemám.
Klárča Re
4.9.20 16:58
Také užitečné poznatky v deníku potlesk
Martinah Re
30.8.20 21:44
Nádhera potlesk potlesk
milo23 Re
30.8.20 17:11
Pekné palec
Kawa Re
30.8.20 17:06
palec palec palec
Klárča Re
24.8.20 4:47
Opravdu krásné potlesk
Dinecek Re
21.8.20 19:51
Máš to nádherné potlesk , fakt krásné. Jinak Ti moc děkuji za radu. Testy koupím.
Roger Re
17.8.20 18:12
Skvělé napsané poznatky palec a akva, jako vždy super palec
Jarden Sk Re
17.8.20 14:12
:) smích Dobré nie?
Guppy Re
17.8.20 7:30
Převislá Rotala - to je rarita :-D Moc hezká potlesk
Jarden Sk Re
9.8.20 17:16
Ahoj, parmičky siamské aj keď sú zaujímavé, už nechcem ani vidieť.Mal som ich, plašia ostatné ryby, víria detrit z dna a to mi vadí.S ruduchou si poradím svojim spôsobom -overeným. Rozhodne by som si ich len kvôli riase nekúpil a ani to nikomu nechcem doporučiť.Dorástli u mňa do 12cm velkosti, podobne Labeo bicolor a chce to ozaj velkú nádrž.
Kawa Re
9.8.20 17:13
Je to krása potlesk palec

 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/30916-rastlinne-akva