Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Gavůnkov

 

Prezentace » mojmir » Gavůnkov » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


3.6
Gavůnkov

NEAKTUALIZOVANÁ PREZENTACE

*
*
*
*

Majitel: mojmir   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 25. 12. 2018   Poslední aktualizace: 21. 1. 2019 Nová videa Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 66   Hodnocení: 0 %
Založení: 27. 12. 2016   Oblíbenost: 0 uživatelů
Kategorie: větší akvária   Rozměry: 100 cm x 40 cm x 40 cm
Objem: 160 litrů   Čistý objem: 120 litrů
Tloušťka skla: 5 mm   Objem bez skla: 153 litrů
Fotek a videí: 6+6   Komentářů: 1


Popis: Gavůnkov. Záměrem bylo jednoduché společenské akvárium s rostlinami, bez CO2 a speciálních substrátů, které by bylo pěkné vzhledově a nevyžadovalo nějakou speciální náročnou údržbu.

CO2: Bez CO2

Dekorace: 3 x kořen, 2 x skořápka z kokosového ořechu, 2 x tmavý plochý kámen - asi břidlice

Dno: Nepoužívám žádný substrát, ale jen dekorační hnědý křemičitý písek, zrnitost 2-4mm. Písek je velmi vhodný pro akvária, protože nemá žádné ostré hranky o které by se rybky mohly poranit. Pro rybky a rostliny zcela nezávadný a barevně stálý. Výroba tohoto písku je technologicky poměrně složitá. Každé zrníčko křemičitého písku je obaleno speciální barevnou pryskyřicí, která zaručuje stálost barvy a také podstatný parametr písku - neobsahuje žádný vápenec, který mnohým rostlinkám ve dně škodí. Odpadají tak známé testy s octem, protože písek je inertní - nijak neovlivňuje chemismus ani parametry vody. Písek neslehává, proto rostlinky nedusí a ve dně se netvoří čpavek. Pro své vlastnosti se tento písek řadí mezi špičkové produkty vhodné pro pěstování akvarijních rostlin. Tento písek ve svých akváriích používá také firma PROFIPLANTS.

Filtrace: Vnitřní. Čerpací hlava Atman AT 201 s filtrační hmotou Bioakvacit (molitan) č.2 o rozměrech 10x10x20 cm.

Hnojení: PMDD bez KNO3. Snažím se dávkovat denně 3ml. Někdy se stane, že zapomenu, nestihnu a nebo se mi nechce, ale snažím se to dodržovat :-)

Chemie: Žádná. Kromě zmíněného hnojiva PMDD. Nejsem příznivcem zbytečné chemie. Může nadělat více škody, než užitku.

Krmení: Obden mražené - patentky a artemie a obden sušené - hlavně Hikari a Sera

Osvětlení: LED osvětlení CHIHIROS A 901, 55W. Jsou na něho na netu špatné recenze, že nemá dobré barevné spectrum pro rostliny, což nedokážu posoudit a kritizují se napájecí zdroje, které prý odcházejí. Mám dva kusy osvětlení Chihiros LED A55W A901, které jsem kupoval před dvěma léty za 2540Kč/kus + 199Kč za držák. Osvětlují akvária o rozměrech 100x40x40. Zatím jsem s nimi spokojen a napájecí zdroje bez problémů. Je však pravda že nemám žádné extra náročné rostliny a nesvítím na plný výkon, protože je to fakt hodně silné. Plný výkon vůbec nevyužiju. Nedokážu posoudit vhodnost barevného spectra. Přepokládám, že Aquatlantis je určitě lepší, ale je taky úplně jinde cenově. Možná bude dobrá volba poměru cena/kvalita Sinkor. V recenzích vychází velmi dobře a údajně je to český výrobek. Kdybych kupoval světlo nyní, asi bych volil Sinkor.

Pozadí: Vlastní výroba. Polystyrénovou desku jsem pokapal ředidlem, které ji částečně rozleptalo, takže má v různých místech různou tloušťku a natřel jsem ji hnědou barvou. Vytváří to iluzi skály anebo něčeho takového, ale když akvárium zaroste a zadní sklo pokryje řasa, tak to není moc vidět a můžete dojít k názoru, že to byla zbytečná práce a stačila černá nebo tmavě hnědá tapeta.

Stojan: Svařený z ocelových profilů a natřený hnědou barvou. Pod akváriem je deska z dřevotřísky a polystyren. Stojan má tři patra a dole skříňku pro příslušenství

Topení: Bez topení. Jsem teplomilý člověka a tak mám doma dost teplo a proto ani nepotřebuji topítko do akvária. I když nevylučuji, že si ho pořídím. Na jaře a na podzim, když je chladněji, ale ještě se u nás v paneláku netopí, tak by se možná hodilo, ale jedná se jen o pár dní.

Chlazení: Bez chlazení

Údržba: Výměna vody ideálně 1/3 1x za 2 týdny, ale ne vždy to dodržím, tak potom přibližně 1/2 za 3-4 týdny. Jedná se o odstátou vodovodní vodu z veřejného vodovodu v Českém Těšíně. Při výměně vody odkalení dna, očištění předního skla od řas a umytí krycích skel. Filtrační hmotu peru ve vodě z akvária 1x za 2-3 měsíce.

Voda: Vodovodní voda z veřejného vodovodu SmVaK v Českém Těšíně.
Parametry:
pH 7,0 - 7,2
GH 2,0 - 3,0 °d
KH 1,0 - 2,0 °d
NO2 <0,05 mg/l
NO3 1,0 - 2,0 mg/l
NH4 <0,05 mg/l
Mg 4 mg/l
K <2 mg/l
Fe <0,02 mg/l
PO4 0 mg/l
Vše měřeno kapkovými testy JBL

Vzduchování: Bez vzduchování - považuji ho za zbytečnost, pokud je v akváriu filtr

Poznámka: V tomto akváriu je má nejoblíbenější rybka - Gavůnek Boesemanův. Samečci jsou skuteční krasavci. Mají neobvyklou kombinaci barev, kdy je jejich tělo pomyslně rozděleno příčně na dvě půlky: přední část těla je modrá a zadní část doslova září oranžovožlutými duhovými barvami. Je tedy pozoruhodná nejen tímto krásným zbarvením, ale i neobvyklým příčně rozděleným tělem na dvě zóny s naprosto odlišným zbarvením. Je to krásný kontrast. Kromě toho jsou tyto ryky čilé a opravdu oživí každou společenskou nádrž. Jsou neustále v pohybu a tak je docela obtížné pořídit jejich pěknou fotku. Vyniknou v hejnu (chovám 6 samců a 5 samic). Nejkrásnější jsou po ránu, když se samečci jeden na druhého "vytahují" a dvoří se před samičkami. Přitom mají tu přední modrou část těla sytě tmavě modrou. Tmavě modré zbarvení přední části těla později odpoledne trochu vybledne, ale i tak je tato rybka krásná po celý den - ta zadní část těla září duhovými oranžovožlutými barvami neustále. Je to krásně zbarvená, čilá, mírumilovná a bezproblémová rybka. Podle mě ideální do velké reprezentativní společenské nádrže. Chov je při zachování obvyklých obecných podmínek pro fungující akvárium s biologickou rovnováhou naprosto bezproblémový. Zjevně se však cítí lépe ve vodě s nižším obsahem dusičnanů, kdy je i pěkněji vybarvená. Výměnu vody si u mě doslova užívá, kdy se celé hejno motá kolem výtoku z hadice, plave proti proudu a znatelně ožije a zrychlí své pohyby, stejně jako při každém krmení, kdy také neskutečně zrychlí. A tak mi pro tuto rybku připadne trefná přezdívka torpédo, pro to zrychlení i pro tvar jejího těla. Ale abych se nechlubil cizím peřím, tuto přezdívku jsem nevymyslel já. Předpokládám, že na zbarvení má vliv i krmení, jako u každých rybek. Já je krmím mraženými patentkami a mraženými artemiemi a ze sušených krmiv převážně Hikari a Sera. Chovám je ve vodě teploty kolem 25°C, v letních vedrech samozřejmě vyšší, pH se pohybuje v rozmezí 7,2-7,6, GH (celková tvrdost) do 7°d (vodovodní voda u nás na Těšínsku je opravdu tak měkká). Vzhledem ke své velikosti v dospělosti a její pohyblivosti považuji pro tuto rybku za minimum akvárium o délce 100cm. Čím více, tím lépe. Velice se divím, že je tato, podle mě krásná a téměř ideální akvarijní rybka, tak málo rozšířená. Může to být tím, že v prodejnách bývá často vybledlá a v celé své barevné kráse se představí až po několika měsících. Trpělivost se však v tomto případě vyplatí! Já jsem je koupil 16.9.2017 v prodejně Aqua Terra Petr Smejkal ve Valašském Meziříčí. Při koupi měli přibližně 4cm a na to, jak byli malí, tak samečci už byli docela pěkně vybarvení - většinou bývají v této velikosti bledí a vybarví se později. Teď – v prosinci 2018 jsou moji Gavůnci asi tak 2x větší a jsou skutečnou ozdobou a dominantní rybkou mého akvária. Jel jsem pro ně 80km, ale stálo to za to.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(5)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Složka
Gavůnek Boesemanův

(2)
Složka
Gavůnkov

(1)
Složka
Pancéřníček Sterbův

(2)
Fotky z reprezentativní složky: Gavůnkov
Gavůnkov 18.12.2018
Gavůnkov 18.12.2018
18.12.18
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Roger Re
9.10.19 22:42
potlesk ;-)
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/29608-gavunkov