Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Rohové Sulawesi

 

Nádrže » ZDRI » Rohové Sulawesi » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
0.10
Rohové Sulawesi
*
*
*
*

Majitel: ZDRI   Kategorie: Krevetkárium
Zapsáno: 24. 9. 2018   Poslední aktualizace: 14. 7. 2019 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 814   Hodnocení: 100 %
Založení: 24. 9. 2018   Oblíbenost: 8 uživatelů
Kategorie: střední akvária   Rozměry: 60 cm x 60 cm x 40 cm
Objem: 94 litrů   Čistý objem: 0 litrů
Tloušťka skla: 6 mm   Objem bez skla: 136 litrů
Fotek a videí: 31+4   Komentářů: 39


Popis: Rohové akváriu tvar delta, rozměry 60/10 x 60/10 cm, výška 40 cm, sklo 6 mm, výstuha, krycí skla. Určeno vyloženě na krásné, leč citlivé Sulawesi krevetky.
Předběžný plán osazenstva nádrže:
0. chci doplnit nádrž o plže Tylomelánie, ale uvidíme, jak si budou rozumět s rostlinami
1. krevetky Blue Leg Poso (Caridina caerulea)
2. krevetky Kardinálky (Caridina dennerli)
3. tajný sen - krevetky Sulawesi White Orchid nebo Red Line (C.striata) - ale uvidíme až po získání zkušeností s méně náročnými

Biotop: uzpůsobené potřebám litofilních krevetek (hodně kamenů), nádrž plánuji dostatečně osázet, výhledově jen mechy, kapradiny, valisnerie, kryptokoryny, uvidíme, co vydrží v této specifické vodě a teplotě, na rozběh i rychle rostoucí stonkovky (růžkatec, egeria), po stabilizaci nádrže půjdou pryč

CO2: určitě nebude

Dekorace: hodně kamenů a kořenů

Dno: lávová drť 3-5 mm, terramol v hlubších partiích pod kořenící rostliny (Valisnerie, Kryptokoryny)

Filtrace: hamburský filtr do zadního rohu - černý biomolitan 40x25x5 cm, osvědčené čerpadlo AquaEl Circulator 500, aktivní uhlí, rozstřikovací rampa AquaEl

Hnojení: ne

Chemie: Dennerle sůl Sulawesi

Krmení: klasika pro krevetky, současně už na okně zarůstají kameny zelenou řasou (v plánu je jejich pravidelná cirkulace)

Osvětlení: Chihiros LED A501 (33 W)

Pozadí: černá samolepicí tapeta

Stojan: na míru - pracovní deska 28 mm + lamino 18 mm

Topení: Diverza 200 W (konstantní cílová teplota 28°C)

Údržba: v plánu je pravidelná týdenní výměna cca 20% vody (24 hod odstátá, ohřátá na 28°C), 1x měsíčně výměna aktivního uhlí ve filtru, odsátí hrubých nečistot ze stěny filtru

Voda: českobudějovická vodovodní (pH 8, hodně měkká, dH 5, NO3 5 mg/l), doplněná a Dennerle Sulawesi sůl (cca 30% dávkování, doporučeného do vody z reverzní osmózy)

Vzduchování: ne - ale bude zajištěna dobrá cirkulace vody u hladiny (s ohledem na vysokou teplotu)

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

21.04.19
...najdi malou Ensiferu...
...najdi malou Ensiferu...
02.06.19
...krmení najdou okamžitě...
...krmení najdou okamžitě...
02.06.19
Mladá BLP + miniEnsifera
Mladá BLP + miniEnsifera
14.05.19
Mladá BLP + miniEnsifera
Mladá BLP + miniEnsifera
14.05.19

12.05.19
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
14
7.2019
Náhled
Byl jsem 2 týdny na dovolené, nádrž bez svícení, bez krmení, bez výměn vody. Přibyli šneci, ubyly lasturnatky, v nádrži nejsou žádné řasové povlaky. Dospělé krevety přežily, nevidím ale žádná mláďata. Včera večer pozorován další porod, snad se stavy doplní. Dám do pětilitrovky na slunce pár větví, ať se rychle obalí řasou//povlakem a je co krmit. Tylomelanie kytky (zatím) nežerou, ale při jejich zahrabávání občas něco vyplave, takže tomu přizpůsobím "osevní plán".

Odpoledne jedno milé překvapení - našel jsem první malou Tylomelanii!
2
6.2019
Tylomelania vydrží hodně - opravdu byla přimáčklá pod filtrem, našel jsem ji po třech dnech - je OK :-)
Baví mě focení - teprve při zpracování v PC zjišťuji, co vše tam žije - viz poslední foto šneka (špatně vidím na blízko, takže tato mláďata jsem vůbec nezaregistroval - až na fotce).
Na doporučení kolegy jsem zvedl teplotu na 28-29°C, uvidíme co to udělá. V nádrži pomalu dospívá moje 1. místní generace, největší "mláďata" už mají skoro 2 cm. Slibuji si od toho, že tyto odchovy budou lépe adaptované na moje specifické podmínky.
Začínají se zde ve velkém množit lasturnatky, nic s nimi nejsem schopen udělat, takže je neřeším...
20
5.2019
Definitivně jsem vytrhal všechny Vallisneria, místo nich přidány další ploché kameny/terasy s Monosolenium. Do jednoho rohu na zkoušku zasazen trs Rotala sp. Hra, uvidíme jak zde (ne)bude prosperovat. Předělávka filtrace a redukce rostlin se už viditelně pozitivně projevila na čistotě vody.

Jen trnu, jestli jsem při vyndání/čištění krabicového filtru omylem nezamáčkl jednu Tylomelánii do dna pod krabici. Asi preventivně udělám nějaký "podstavec" pod filtr, takže nebude stát přímo na substrátu.
14
5.2019
Včera večer konečně zahlédnuty i mladé BLP - viz foto. Skutečná velikost těchto je cca 1,2 mm. Teprve při zpracování fotek jsem zaregistroval i maličké Ensifery, prostým okem bych si jich naživo vůbec nevšiml. Takže mohu doufat, že jich je tam hodně, včera zase další samička rodila. Hodil jsem tam na přilepšenou pár vloček krmiva TETRA Pro Colour, chutnalo jim a našly si je i Tylomelanie.
12
5.2019
Za poslední měsíc dalších 5 uhynulých krevet - se Sulaweskami to prostě není jednoduché... Ale pořád jich je dost, pořád několik samiček nosí vajíčka. Navíc v nádrži je několik mláďat v různé velikosti, největší už mají cca 1,5 cm. Nebyl jsem spokojený s vývojem nádrže, řasy rostou až moc a dusí i rostliny. Navíc Vallisnerie sice rostou, bohatě odnožují, ale také jim odehnívá dost listů, které zhoršují kvalitu vody. Podobné to bylo i v jiné nádrži, po jejich vytrhání se čistota akvárka výrazně zlepšila.

Takže:
- 2 velké výměny vody během týdne (vždy 50%)
- postupně redukuji Vallisnerie, místo nich přidám další ploché kameny s Monosolenuim tenerum (tomu se u mě daří dobře, řasy mu nevadí)
- vyhozen molitanový filtr a místo něj instalován osvědčený 3-litrový krabicový filtr (viz téma DIY filtr), je v něm 1.5 l pemzy (je to totéž co Seachem Matrix) + aktivní uhlí + zeolit + filtrační vata + filtrační látka, vatu vyčistím každých 14 dnů, uhlí+zeolit vyměním za měsíc, do pemzy sahat nebudu
Uvidíme, jak se tato změna projeví na stavu nádrže a na krevetkách.
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář smazané (1)

Mojza Re
2.6.19 14:02
palec Moc pěkné, tady se bude krevetkám líbit, mají štěstí na majitele :-P
tramtra Re
12.5.19 16:59
Krásné fotky. palec
ZDRI Re
16.4.19 10:59
Nic se nezměnilo, výsledná voda v nádrži má 27.5°C, pH 7.8, vodivost 280 uS/cm, NO3 pod 10 mg/l (aktuálně 7 mg/l). Jiné parametry zatím cíleně neměřím, stejně bych je nebyl schopen bez RO smysluplně ovlivnit, s tímto "ideovým" záměrem jsem do Sulawesi šel. Místo toho hlídám čistotu nádrže - výměny vody 2x týdně (20-30 l), výměna AU každý měsíc (cca 400 g), pečlivě odstraňuji kousky ulomených/odumírajících rostlin, minimální dávky krmení. Pozitivní je, že díky malému objemu organického bordelu nemá pH tendenci klesat. Rostliny drží, aktuálně trochu zařasené, ale měkkou zelenou řasou, což chci (krmení). V takhle velké a členité nádrži by se mláďata těžko cíleně krmila, proto udržuji řasové porosty. Něco za něco - není to efektivní profiodchovna, ale akvárko v obýváku (trvale udržitelný WAF...).

Teď mě čeká choulostivá operace - konečně přišly jemné bublifukové molitany (v kombinaci s čerpadlem nahradí stávající HMF, který je moc hrubý) - bude složité ho vyndat bez uvolnění bordelu. Nebojím se "zajíždění" nových molitanů, nádrž je stabilizovaná, spousta mikrobů už je i v substrátu (láva). Od této výměny (krom ochrany mláďat) si slibuji i efektivnější odstraňování organických nečistot (jemný molitan chytá i drobné částice a každý týden vymáchám - biofunkce zde nebude prioritou).
Maq Re
16.4.19 8:20
Máš tam popsaný postup, jak vodu upravuješ, ale nikde tady nevidím, jaké parametry ta výsledná voda má. Mohl bys to prosím nějak doplnit? Zajímá mě to kvůli rostlinám... stydim
tramtra Re
16.4.19 0:23
Skvělé video, tohle se povede málokomu. palec
Tojsouvěci Re
15.4.19 23:16
Dej to videiko na You Tube (název:Latinsky + angličtina), byl jsi ve správný čas,na správném místě, mám krevetky mnoho let, ale líhnutí jsem nikdy neviděl. hop potlesk ahoj
Martinah Re
15.4.19 22:13
Video fakt krásný potlesk Paní kameramanka je šikulka, děkujeme, ze jste se s námi podělili o hezký moment ze života krevetek palec
Guppy Re
15.4.19 21:35
Netrpělivě vyhlížím video :-)
... A je super, opravdu bomba palec palec
Anďaska Re
15.4.19 12:35
Juuu, tady je to pěkný ano A supr fotky palec
Jan Jonáš Re
9.4.19 20:20
Ať se krevetkám daří. V takové krásné nádrži určitě bude! palec
drvi Re
2.4.19 23:49
Moc pěkné potlesk
Smetany Re
2.4.19 22:50
Krásně ti to funguje budu držet palce. palec Pokud ti to vydrží tak to vypadá že až se jednou dokopu k Sulawesi akváriu nebudu muset pro nákup krevet daleko :)
tramtra Re
2.4.19 15:57
:-) dají hlavy dohromady a hned je z nich ježek. Podle mě dají Tylomelanie vždycky přednost řase, ne? Je to pro ně asi přirozenější strava. Třeba si časem zvyknou. Já jsem je nikdy neměla, ale mám Neritinu a ta šla na kopřivu jen, když řasy nebyly. Co jsem přidala do akvária větev (a ta nevypadá, že by na ní řasa byla), hobluje ji jak vzteklá. Nedávno jsem jí našla zalezlou za filtrem, tak jsem jí vydloubala ven v domnění, že se tam zasekla...za deset minut tam byla zase. :-D ahoj
ZDRI Re
1.4.19 10:01
Jo, těhule jsou bezva! Včera se slezly 3 hlavami těsně k sobě, vypadalo to jako když mají nějaký předporodní kurz správného dýchání. Zato Tylomelánie jsou na zabití, proti všem literárním teoriím žerou zatím jen řasy a vůbec si nevšímají kopřivy ani zeleniny a to jim to špejlí strkám až pod chobot. Jedna se navíc na 3 dny tak blbě zašprajcla mezi kámen a sklo, že jsem ji muset vyndat.
tramtra Re
31.3.19 11:54
Těhule jsou super. palec
Guppy Re
21.3.19 15:19
Fotky palec palec
tramtra Re
21.3.19 9:39
Pěkné ensifery... palec Ať se jim daří.
ZDRI Re
19.3.19 16:39
Jako bych to přivolal - dnes při vpouštění nových přírůstků jsem našel 2.mrtvou BLP, opět jedna z větších. Veselé to věru není, ale u Sulawesi se s tím prostě musí počítat - viz články zkušenějších kolegů.
ZDRI Re
19.3.19 10:12
Díky, ale zatím není zdaleka vyhráno.
Mluvil jsem s několika chovateli, hodně lidem, kteří je přitom dlouhodobě odchovávali, najednou "odešly".
A to nejen náročnější druhy, ale i relativně "snadné" BLP.
Třeba C.dennerli teď nemohu reálně najít u nikoho (kdybyste o někom v ČR věděli, prosím o info, díky).
Jarry Re
19.3.19 9:53
Gratuluju k úspěchu, když vydržely tak dlouho, tak už to snad bude okpalec
Max77 Re
10.3.19 19:50
Zajímavý projekt, držím palce, at se daří. Budu sledovat. palec
tramtra Re
8.3.19 22:49
Držím pěsti. Bude jim tu dobře, věřím. palec Jsou krásné. :-)
Guppy Re
8.3.19 22:36
Moc hezké krevetky, fotka palec
Jarry Re
8.3.19 22:12
Tak držím palce a jsem zvědavej:-)
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/29200-rohove-sulawesi