Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Rohové Sulawesi

 

Nádrže » ZDRI » Rohové Sulawesi » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
1.1
Rohové Sulawesi
*
*
*
*

Majitel: ZDRI   Kategorie: Krevetkárium
Zapsáno: 24. 9. 2018   Poslední aktualizace: 24. 9. 2019 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 985   Hodnocení: 100 %
Založení: 24. 9. 2018   Oblíbenost: 9 uživatelů
Kategorie: střední akvária   Rozměry: 60 cm x 60 cm x 40 cm
Objem: 94 litrů   Čistý objem: 0 litrů
Tloušťka skla: 6 mm   Objem bez skla: 136 litrů
Fotek a videí: 35+4   Komentářů: 51


Popis: Rohové akváriu tvar delta, rozměry 60/10 x 60/10 cm, výška 40 cm, sklo 6 mm, výstuha, krycí skla. Určeno vyloženě na krásné, leč citlivé Sulawesi krevetky.
Předběžný plán osazenstva nádrže:
0. chci doplnit nádrž o plže Tylomelánie, ale uvidíme, jak si budou rozumět s rostlinami
1. krevetky Blue Leg Poso (Caridina caerulea)
2. krevetky Kardinálky (Caridina dennerli)
3. tajný sen - krevetky Sulawesi White Orchid nebo Red Line (C.striata) - ale uvidíme až po získání zkušeností s méně náročnými

Biotop: uzpůsobené potřebám litofilních krevetek (hodně kamenů), nádrž plánuji dostatečně osázet, výhledově jen mechy, kapradiny, valisnerie, kryptokoryny, uvidíme, co vydrží v této specifické vodě a teplotě, na rozběh i rychle rostoucí stonkovky (růžkatec, egeria), po stabilizaci nádrže půjdou pryč

CO2: určitě nebude

Dekorace: hodně kamenů a kořenů

Dno: lávová drť 3-5 mm, terramol v hlubších partiích pod kořenící rostliny (Valisnerie, Kryptokoryny)

Filtrace: hamburský filtr do zadního rohu - černý biomolitan 40x25x5 cm, osvědčené čerpadlo AquaEl Circulator 500, aktivní uhlí, rozstřikovací rampa AquaEl

Hnojení: ne

Chemie: Dennerle sůl Sulawesi

Krmení: klasika pro krevetky, současně už na okně zarůstají kameny zelenou řasou (v plánu je jejich pravidelná cirkulace)

Osvětlení: Chihiros LED A501 (33 W)

Pozadí: černá samolepicí tapeta

Stojan: na míru - pracovní deska 28 mm + lamino 18 mm

Topení: Diverza 200 W (konstantní cílová teplota 28°C)

Údržba: v plánu je pravidelná týdenní výměna cca 20% vody (24 hod odstátá, ohřátá na 28°C), 1x měsíčně výměna aktivního uhlí ve filtru, odsátí hrubých nečistot ze stěny filtru

Voda: českobudějovická vodovodní (pH 8, hodně měkká, dH 5, NO3 5 mg/l), doplněná a Dennerle Sulawesi sůl (cca 30% dávkování, doporučeného do vody z reverzní osmózy)

Vzduchování: ne - ale bude zajištěna dobrá cirkulace vody u hladiny (s ohledem na vysokou teplotu)

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

25.07.19

25.07.19

25.07.19

25.07.19

21.04.19
...najdi malou Ensiferu...
...najdi malou Ensiferu...
02.06.19
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
24
9.2019
Začal jsem odlovovat krevetky a přemisťovat je do nové dočasné nádrže (Malé Sulawesi). První noc OK, jsou aktivní, takže dnes budu pokračovat. Ale je to bitva, hrozně špatně se loví. Mladé minikrevetky zkusím odsát hadičkou, není šance je chytit. Kardinálky půjdou naposled, před tím musím nádrž rozebrat a vyndat většinu kamenů/kořenů/kytek. Chtě nechtě je musím přesouvat skoro bez vody, abych minimalizoval riziko zavlečení lasturnatek. Vodu do aklimatizační nádoby filtruji přes papírový kávový filtr.
19
9.2019
Večer jsem fotil nové minikrevetky, při zvětšení v PC je 100%, že jsou mezi nimi i malé Kardinálky. Už ve velikosti 5 mm mají stejnou barvu a kresbu jako dospělé. Překvapilo mě, že se množí už takhle brzy (koupené kusy měly cca 1,5 cm), navíc jsem nezaregistroval, že nosí.

Ale celkově je to špatné, po invazi lasturnatek jsem napočítal 6 BLP, 1 Ensifera, 6 Dennerli. Viděl jsem i předevčírem narozenou Tylomelanii, měří 5 mm. Nově vyzkoušeno krmení ´Dajana Spirulina Wafers´, žerou ho BLP, Ensifera, Tylo, prvně jsem viděl ochutnávat i Kardinálku (dosud obíraly jen řasy, krmení si jinak nevšímaly).
17
9.2019
V nádrži je více maličkých krevet i od BLP/Ensifera. Chci jim dát šanci, takže opět odloveni Endleři (po jejich delším působení zůstalo lasturnatek jen pár). Po redukci lasturnatek krevety opravdu ožily, i Dennerli jsou hodně aktivní, spokojené, viditelné i ve volném prostoru. Během týdne chci vyslat prvního průzkumníka do nové dočasné nádrže, hezky se to tam rozběhlo.

Bezvadně prosperují Tylomelanie, už mají 5 mladých, další se líhly včera. Nově narozené mají krásné zdravé ulity (obě původní koupené měly otlučené/odvápněné špičky).
15
9.2019
Náhled
Večer po rozsvícení jsem objevil na skle malou krevetu, výrazně tmavší, než předchozí mláďata BLP/Ensifera. Podle barvy a délky tykadel tipuji, že to bude Kardinálka. Něco takového ještě Endleři nežrali :-D Vůbec jsem neregistroval, že také nosí. Už abych přeživší zbytky krevet mohl přestěhovat do dočasné nádrže.
27
8.2019
Rybky všechny lasturnatky evidentně nevyzobou (část je v substrátu a vylézá až potmě), takže nevidím jinou cestu, než založit nádrž znovu bez lasturnatek. Počítám se sterilizací všeho materiálu, minimum kytek (jestli vůbec nějaké) a následně důsledné dodržování prevence (žádné nové kytky, kameny, atd.), sólo nářadí na údržbu. Dočasně si chci pomoci malou 30 l manipulační nádrží, kam zbylé krevetky umístím. Snad s nimi nepřesunu i lasturnatky a nějaké krevetky přesun přežijí...
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Jarry Re
28.8.19 13:09
Máš to jako hlavní zaměření, to bych také vydržel, ale u mě je to přece jenom až na 3. koleji a jak to tak sleduju, určitě bych nebyl schopen věnovat tomu dostatečné úsilí. Na druhou stranu se mi nechce to akvárium rušit, tak ho asi trochu přeskládám, vyměním vodu za obyčejnou, možná přidám ještě rostliny a vypustím tam nějaké nenáročné osazenstvo - pravděpodobně i s hejnem drobných ryb. Když jsem tam měl Red Cherry, tak se bez problémů množily i když tam byly ryby, dokonce poměrně dlouho fungovalo soužití s čtverzubci, ale pak je jednou ochutnali a do týdne bylo po krevetkách:-)
ZDRI Re
28.8.19 12:40
Máš pravdu, pouštět choulostivé Sulawesi do nádrže s lasturnatkami je sebevražda. Ryby je výrazně zredukují, ale aby je úplně vyhubily, musejí tam být dlouhodobě a to nejde dohromady s malými krevetkami. Menší rybky žerou jen malé, měkké lasturnatky, třeba u mě Endleři starší velké tvrdé sezobnou, ale pak vyplivnou. V nádrži s rybami lasturnatky postupně zcela vymizí, osobně vyzkoušeno. Podle mě ryby mladé lasturnatky trvale decimují, takže se nemnoží a staré tvrdé postupně zestárnou a vymřou.

Takže jediná šance začít znovu a hlídat si, co živého tam dávám. Já si za to mohu sám, dloudo to bylo OK, ale postupně jsem přidával na zkoušku různé druhy rostlin, abych zjistil, co poroste v této atypické a teplé vodě. Až jsem si je tam dotáhnul... V tomto kontextu začínám trochu víc rozumět komerčním chovatelům Sulawesi, kteří kytky v chovných nádržích moc nepoužívají. Snáze se pak udržuje i kvalita vody, nic nehnije, žádný organický odpad, ta trocha bordelu, co vyprodukují krevetky, se odsaje při pravidelných výměnách vody. Já Sulawesi definitivně propadl, takže v nich budu pokračovat i za cenu, že nádrž bude vypadat trochu jinak, než jsem si vysnil.
Jarry Re
28.8.19 11:50
No není to moc motivační čtení, já pozoruju zásadní úbytek lasturnatek po nasazení teter, ale už jsou to asi 2 týdny a pořád jich je tam dost. Asi přece jenom Sulawesi opustím, dám tam nějaké obyč krevetky, ať se to trochu hýbe:-) V tomto stavu by další pokus o nasazení Sulawesi na 90% skončil neúspěchem a na to už popravdě moc nemám náladu:-) V každém případě držím palce, ať se ti to povede vyřešit.
Guppy Re
22.8.19 16:16
To bylo řečeno obrazně, že vylezou do ruky, i když třeba cheryny to dělají běžně. Myslel jsem nějakou past, malou pet láhev, s obrácený hrdlem a návnadou...
ZDRI Re
22.8.19 14:43
Takhle to bohužel i Sulawesi krevet nefunguje, ty Ti do ruky opravdu nevlezou. V mém kameno-větvovém akvárku je nemám šanci fajfkou cíleně chytit a lovit gravidní samice síťkou je zvěrstvo.

No nic, zatím nechám Endlery pracovat/lovit a budu přemýšlet co dál. Pozitivní je, že jakmile ryby začaly redukovat lasturnatky, krevety zase výrazně ožily, ta korelace už je zcela zřejmá i u dospělých krevet.
Guppy Re
21.8.19 8:56
To by se mohlo podařit, ten odlov krevetek. Na dobrou návnadu Ti vlezou až do ruky. Spíš trefit tu správnou krevetu v ten správný čas, aby nebyla v porodničce moc dlouho a hlavně šetrně...
Anďaska Re
20.8.19 23:46
Nádherný krevetky máš ano palec
zervajs Re
26.7.19 14:19
stydim
ZDRI Re
26.7.19 12:59
Paráda to bude, až se začnou pořádně množit...
Musím vymyslet něco s těmi lasturnatkami, mají devastační vliv na mláďata :-O
zervajs Re
26.7.19 12:47
paráda potlesk
Jarry Re
26.7.19 12:17
Super, držím palce, ať se jim dařípalec
Guppy Re
26.7.19 9:33
Krásné krevetky palec
Mojza Re
2.6.19 14:02
palec Moc pěkné, tady se bude krevetkám líbit, mají štěstí na majitele :-P
tramtra Re
12.5.19 16:59
Krásné fotky. palec
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/29200