Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Reef v pracovně

 

Nádrže » Jarry » Reef v pracovně » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
0.8
Reef v pracovně
*
*
*
*

Majitel: Jarry   Kategorie: Mořské nebo brakické akvárium
Zapsáno: 3. 11. 2017   Poslední aktualizace: 4. 8. 2019 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 1180   Hodnocení: 100 %
Založení: 21. 12. 2018   Oblíbenost: 11 uživatelů
Kategorie: střední akvária   Rozměry: 70 cm x 40 cm x 40 cm
Objem: 112 litrů   Čistý objem: 95 litrů
Tloušťka skla: 6 mm   Objem bez skla: 105 litrů
Fotek a videí: 37+1   Komentářů: 51


Popis: Přestavba původně sladkovodního akvária na reef, chci si to vyzkoušet / naučit, když mě to chytne, tak třeba časem bude něco většího:-)

Biotop: -

CO2: -

Dekorace: Živé kameny, cca 9kg.

Dno: Live Reef Base - Reef Pink 0,5-1,5 mm, asi 5kg, vrstva do 2cm.

Filtrace: Vlepená přepážka v akváriu, 3 komory, v první je odpěňovač Tunze 9004 DC, ve druhé Siporax, PhosEx, zeolit a zatím i aktivní uhlí, ve třetí původní Atman čerpadlo. Proudová čerpadlo TUNZE Turbelle® nanostream® 6015, zatím je tam jedno, ještě mám v záloze druhé.

Hnojení: Balling - CaCl2, NaHCO3 a Aquaforest NaCl free sůl. Hořčík zatím není potřeba dopoňovat.

Osvětlení: Vlastní výroba, XT-E LED čipy, 16x royal blue, 4x blue, 8x 4000k white, řízeno kontrolorem TC420.

Pozadí: Černá tapeta

Stojan: Pracovní stůl

Topení: Ano, teplota nastavena na 25°C

Chlazení: Větráky řízené termostatem

Údržba: Výměna 20% vody jednou za 14 dní, současně s aktivním uhlím ve filtru. Jednou za týden vylití nádržky odpěňovače, jinak se snažím nezasahovat, pokud to není nezbytně nutné. Je potřeba často čistit skla, obden, někdy i denně je přejedu magnetickou stěrkou, což mi zabere asi minutu.

Voda: RO DI + Red Sea coral pro sůl, chystám se přejít na Tropic Marin PRO-REEF, která má hodnoty blízko tomu, co bych chtěl v akváriu držet.

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

22.02.19

20.01.19
3 nové kousky při svítání
3 nové kousky při svítání
15.02.19
Kreveta
Kreveta
24.01.19
Rhodactis při krmení
Rhodactis při krmení
24.01.19

22.12.18
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Koráli
22.02.19

Koráli
22.02.19

Koráli
22.02.19

Koráli
22.02.19

Akvárium
11.11.17

Akvárium
11.11.17
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
4
8.2019
Akvárium přežilo týden dovolené bez problémů, dneska výměna vody, nové SPS fragy už se začínají projevovat na spotřebě prvků, budu muset zase chvilku měřit KH a upravit dávkování. Všechny nové fragy vypadají ok, i Acropory už vytahují polypy, ale zatím jenom trochu, na barvu a plné vytažení si asi ještě chvilku počkám. Trochu začíná zlobit jedna Capnella, už jich je po akváriu asi 10 naštěstí vše na separovaných kamenech, ale dřív, nebo později, mě čeká větší čistka. Pořád trochu doufám, že se mi podaří do konce roku rozjet 300l akvárium, kam bych chtěl přesunout všechny LPS a SPS.
21
7.2019
Výměna vody a přivezl jsem nové korály - Euphyllia divisa (nebo glabrescens, ještě uvidím, až se naplno otevře) s krásně svítivě zelenými konci. Dále 2 Pocillopory, Styloporu a jako vyloženě pokus i Acroporu. Skoro všechno se během hodiny alespoň trochu vytáhlo, všechny SPS jsem dal na stojánek, dám jim nějaký čas na aklimatizaci, pak uvidím, co s nimi - jestli je nalepím na útes, nebo je nechám až do nového, ale to bude trvat ještě dlouho, takže je asi časem nalepím. Nedávno jsem vlepoval do malého kamenu magnet, takže bych něco mohl dát i na stěnu.
8
7.2019
Po delší době větší údržba - výměna vody, čištění skel, také už jsem musel trochu redukovat Xenii. Dávkovač je nasazený v testovacím provozu, zatím dávkuji do nádoby mimo akvárium, abych prověřil přesnost čerpadel.

A začal jsem dělat na další verzi, kde budou i čidla na teplotu a hladiny (akvárium, kanystr na odpar a láhve s roztoky), hodnoty se budou odesílat na thingspeak.com - to už mi funguje, umí to i posílat upozornění v případě, že přestanou data chodit, čímž jsem skoro bez práce vyřešil detekci výpadků elektřiny, nebo wifi - příprava na dovolenou. Jako ještě jednu pojistku jsem pořídil kameru, na kterou se mohu připojit odkudkoliv z telefonu a když vše selže, posílám na kontrolu souseda:-) Vyšší stupeň zabezpečení už asi nevymyslím, je to hlavně příprava na plánovaný 300l reef, tady už začíná být korálům trochu těsno. Ve větším bych se chtěl zaměřit více na tvrdé korály (hlavně LPS + méně náročné SPS), tohle akvárium by pak mohlo sloužit jako karanténa / fragovna, ale uvidím, jak to nakonec dopadne, původně jsem chtěl začít s budováním na podzim, ale možná to nechám až na příští rok.
12
6.2019
Dneska ráno jsem nasadil velmi provizorní chlazení akvária (termostatem řízený ventilátor), teplota už byla skoro na 28°C. Za hodinu je stupeň dole, vypadá to nadějně. Jenom to pak budu muset trochu uspořádat, termostat mám položený na světle a ventilátor visí na drátu, což vypadá hrozně (samozřejmě jsem měl vše potřebné už někdy loni, ale do léta bylo dost času):-) Jinak se reefu daří velmi dobře, akvárium začíná být pěkně zarostlé, v zimě asi budu muset vymyslet přesun do většího. Také roste spotřeba prvků, na automatické dávkování mám také vše potřebné, kromě času. Ale budu to muset vyřešit do první dovolené, protože týden bez dávkování by to nemuselo přežít.
23
4.2019
Dneska jsem přivezl 5 nových korálů, 2 LPS a 3 odolnější SPS, vše malé fragy. Budu muset udělat trochu místa, myslím, že pomalu začnu narážet na velikost akvária. Nechávám fragům dostatek místa k růstu a nic moc dalšího už se sem asi nevejde.
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Afropithecus Re
8.7.19 16:53
Přeji málo práce a starostí a že to jsou starosti ahoj
Jarry Re
21.6.19 9:16
Ahoj, díky, u dávkování (už mi to funguje, zbývá to nacpat do krabice, malinko doladit SW a nasadit do provozu) vycházím ze zapojení, co dával někdo na reef.sk, ale trochu jsem to zjednodušil, hlavně ovládací SW byl trochu krkolomný. V základní verzi (čistě jenom dávkování) bych to chtěl příští týden spustit a pak mám v plánu další rozšíření (hlídání hladin v zásobních kanystrech, nějaké logování, že dávkování proběhlo, uporoznění mailem, když něco selže a další, hlavně kontrolní mechanismy). Jestli máš zájem, tak můžu udělat seznam věcí, co je potřeba nakoupit na ten základ (je to za pár stovek i s čerpadlama), samotné zapojení je na jedno odpoledne, to bych dal dohromady upravené schema, je to hodně jednoduché.
Cichlid Re
21.6.19 9:05
ahoj, gratuluji, ze se dari... mam dotaz, zminil jsi ze budes stavet davkovani prvku, mas na to nejaky navod, nebo si vymyslis?
Jarry Re
16.6.19 20:51
Kdyby se ti povedla registrace na reef.sk, tak tam poslední dobou jeden člověk z ČB nabízí korály.
ZDRI Re
16.6.19 17:16
Díky za inspiraci a povzbuzení! V pondělí si jedu pro Dařbujána a začnu studovat.
A zkusím sehnat nějakého "mořáka" poblíž ČB na osobní konzultaci.
Jarry Re
14.6.19 10:58
Díky kluci:-)

ZDRI: ta nádrž 70x50x50 by byla super, neboj se toho:-) Složitá technika není potřeba, ale je potřeba světlo + odpěňovač + proudové čerpadlo. Je možné provozovat reef bez odpěňovače, ale otázka je, jak dlouho. Zbytek filtrace se nijak zásadně neliší od sladkovodního akvária, ta kombinace Siporax + Zeolit + PhosEx + uhlí je ověřená, nenáročná na údržbu a nic moc to při objemech kolem 150l nestojí (PhosEx a Zeolit je nutné každé cca 3 měsíce měnit, ale dává se toho celkem málo). Světlo by ti mohlo stačit takové, kdybys nechtěl nic vyrábět www.aliexpress.com/… - do reefu se v porovnání se sladkovodním svítí dost, mám tu 60W v XT-E čipech (když počítám s maximálním proudem 700mA) a aktuálně je intenzita na 70%. Počítal bych se rezervnou kolem 0,6 - 0,7 W/litr.
Co se krevet týká, trochu mě tam štvou, kradou žrádlo korálům, takže krmení je vždycky hlavně o jejich odhánění od korálů - můžeš jim nasypat kilo masa před čumák, nechaj to ležet a jdou vykrádat korály:-) Jiné druhy to třeba dělat nebudou, ale bacha na to spoustu krevet buď vůbec neuvidíš, nebo jsou to potravní specialisté, které neukrmíš. Za mě jsou super ty klauni, nenáročné ryby, korálů si nevšímají, žerou cokoliv, vytvoří páreček a žijí údajně i přes 20 let - a děti je budou milovat:-)
RAP Re
13.6.19 21:22
Pěkně ti to jede. palec
ZDRI Re
13.6.19 21:05
Teda, to je paráda palec
Nasadil´s mi do hlavy velkého brouka - zrušit stávající Obývak a předělat ho na mořské jen s pár krevetami + korály/kameny.
Jen se mi nechce do složité techniky, tak budu bádat, zda to jde i jednodušeji.
Jarry Re
13.6.19 19:57
Díky, ono to nějak roste bez mého přičinění:-) Pořád se do toho snažím nezasahovat - občas musím trochu něco šoupnout, ale nic dramatického, nijak to nečistím (kromě skel), jednou za 14 dní vyměním 20l vody + aktivní uhlí a jinak jenom doplňuju prvky, což doufám, že brzy bude automatické, dovolená se blíží, tak jsem se konečně dokopal ke stavbě arduina:-)
tramtra Re
13.6.19 16:49
To je tedy změna od poslední únorové fotky. palec Krásně se to zaplňuje. Moc pěkné. potlesk
DokyMichal Re
12.6.19 10:26
Paráda, super AQ. Ad se daří ;-)
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/27749