Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Santarem

 

Nádrže » Jarry » Santarem » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
2.7
Santarem
*
*
*
*

Majitel: Jarry   Kategorie: Biotop: Amerika
Zapsáno: 31. 8. 2017   Poslední aktualizace: 11. 11. 2019
Počet návštěv: 4848   Hodnocení: 100 %
Založení: 22. 5. 2017   Oblíbenost: 62 uživatelů
Kategorie: maxi akvária   Rozměry: 320 cm x 60 cm x 60 cm
Objem: 1152 litrů   Čistý objem: 1000 litrů
Tloušťka skla: 12 mm   Objem bez skla: 1076 litrů
Fotek a videí: 83+4   Komentářů: 314


Popis: Větší nádrž v obýváku pro hejno terčovců.

Biotop: Mělo by jít o biotop terčovců s čistou vodou, okolí města Santarém. Rostliny jsou spíše z širšího okolí, ale snažil jsem se volit takové, které se v dané oblasti vyskytují, i když pravděpodobně ne přímo v místech, kde se vyskytují i terčovci.

CO2: 6kg láhev, reaktor PROFIPLANTS CO2 reaktor TYP 2 - velikost 6. Používám Elektromagnetický ventil ACL, abych nezavzdušňoval reaktor při vypnutí čerpadla a abych měl možnost CO2 jednoduše vypnout v případě potřeby. Reaktor je na samostatném okruhu u filtru, poháněn čerpadlem AQUAEL MK 800. CO2 dávkuji velmi decentně (tak 2-3 bubliny/s), koncentrace bude maximálně 10mg/l, hlavní důvod je držet pH na hodnotě 6,9 - 7.

Dekorace: Rašelinové kořeny, pár valounů.

Dno: Filtrační písek 0,6 - 1,2mm, vrstva kolem 1-4cm.

Filtrace: Skleněný filtr v místnosti za akváriem, 200l objem, bez přepážek, pouze s vodícími lištami pro filtrační hmotu. Voda jde do filtru z přepadu v levém zadním rohu a zpět do akvária tryskou na druhé straně. Čerpání vody zpět do akvária zajišťuje čerpadlo Eheim universal 1262 Filtrační média jsou pro začátek 100l PPI 20 biomolitanu + 15l pemzy.

Hnojení: Podle potřeby, nasadil jsem automatické hnojítko, když už ho mám, ale dávkuji minimální množství - aktuálně pouze K2SO4, MgSO4 a Micromix+, vše cca poloviční dávky metody PPS Pro. NO3 i PO4 je v akváriu dostatek až nadbytek z krmení.

Krmení: Vločkové, granule, mražené - krill, mysis, artemie, černý komár

Osvětlení: 2x3m hliníkový U profil 60x30x3mm, na každém 20ks XM-L U2 čipů bez optiky, aby byla dobře osvětlena hladina. Zdroje 4x LDD-1000HW + MEAN WELL HLG-240H-48A + programovatelný PWM kontroler - www.aquario.cz/… . Mělo by to dodat dostatek světla i pro případ, že bych se někdy rozhodl pěstovat tam i náročnější rostliny, svítím na 80% maximální intenzity, 12h denně, z toho se 3h rozednívá a 3h stmívá. Hliníkové profily jsou zavěšeny na profilu přišroubovanému na zeď za akváriem a jsou posuvné, abych je mohl během údržby přirazit až k zadní stěně.

Pozadí: Tapeta nalepená na HDF desce, která je zasunutá v hliníkových profilech za akváriem. Chci mít možnost změny barvy pro případ, že bych měnil biotop, osádku atd. Aktuálně je tam světle modrá, za vodou a sklem je to spíše modro-zelená.

Stojan: Kostra z jeklu (40x40x3mm stojky, 40x20x3mm vodorovné) obložená (a zároveň vyztužená) laminem. Na jeklu dvojitá deska z lamina (2x18mm, sešroubováno), na tom 20mm styrodur. Podstavec dále slouží jako úložný prostor pro elektroniku (receivery atd.) - vše co patří k akváriu, je za zdí.

Topení: 300W ve filtru

Údržba: Místnost za akváriem je komora pod schody, kam mám dotažen odpad (na ten je napojen i filtr) a vodu ze sudu, ve kterém jí připravuji. Pod akváriem mám rychlospojku na připojení odkalovače, abych nemusel tahat žádné hadice. Přívod vody ze sudu vede do filtru, odkud ho do akvária čerpám hlavním čerpadlem ve filtru. Současným sudem (220l) dokážu pokrýt výměnu cca 30% vody tak, že ho naplním po okraj vodou z RO, kterou v sudu natopím, co to jde (32-34°C). Polovinu sudu vypustím do akvária, sud dopustím studenou kohoutkovou a pak vše přečerpám do akvária - teplota v akváriu se sníží o 1-2 stupně, což je ok. Poměr RO:kohoutkové je 2:1.

Voda: RO + kohoutková, opět bych chtěl držet cca 5GH, takže 2:1.

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

29.09.18

13.06.18

06.06.18

10.02.18
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Akvárium
11.11.19
E. Major nasazuje na květ
Rostliny
11.11.19
Řasa
Rostliny
11.11.19

Rostliny
23.08.19

Rostliny
23.08.19

Ryby
13.08.19
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
20
9.2019
Dva měsíce od posledního focení a akvárium začíná dostávat poměrně divoký charakter:-) Všude je zelená, řasu na písku už začínám lehce regulovat, odněkud se vynořil před rokem a půl vysazený Helanthium bolivianum 'Isthmicus' a dokonce začal odnožovat, tak mu dělám místo. E. major už je na hladině a leknínům chybí tak 70cm v nejvzdálenějším rohu akvária a budou mít pokrytou celou hladinu. Díky piskořkám je krásně čisté dno (tam, kde je ještě vidět), takže jenom měním vodu a cca jednou za 3 týdny přejedu čelní sklo magnetem. Konečně také začínají být lepší podmínky pro focení, tak udělám nové celkové foto:-)
28
8.2019
Konečně jsem se dokopal k namíchání hnojiva, které došlo asi před týdnem. Při té příležitosti jsem změřil NO3 a PO4, NO3 kolem 15mg/l, PO4 kolem 1,8 (před výměnou vody), další měření pokládám za zbytečná. PO4 evidentně už dolů nepůjde a NO3 je ok. Zůstávám u hnojení draslíkem a hořčíkem + tenso cocktail. Přijde mi, že oproti Micromix plus je roztok Tenso cocktail trvanlivější, asi u něj zůstanu. Chtělo by to trochu protrhat Echinodory, jsem zvědav, kdy na to dojde:-)
23
7.2019
Něco jsem nafotil, první série v galerii. Je to focené přes den, večer se k tomu teď nedostanu, tak nejsou ty fotky nic moc (hlavně terčovci, když mě vidí u akvária, tak blbnou v rohu, kde jim sypu žrádo). Mám toho více, budu to sem dávat postupně, fotil jsem i nějaké detaily ryb (co se mi povedlo odlákat z rohu) apod.:-) Tu zelenou řasu, co je na kořenu a písku, tam nechávám schválně, šla by odkalit, ale líbí se mi:-) Obecně se nesnažím o nic načančaného, nechávám to růst, starám se víceméně jenom o vodu.
28
6.2019
Akvárium teď funguje asi nejlépe od založení. Vidím světlo (zvýšení intenzity na dvojnásobek) a purigen jako rozhodující faktory. Purigen je po měsíci ve filtru už docela hnědý, koupím ještě 500ml, abych to mohl střídavě regenerovat. Po dlouhé době se zase začali terčovci třít, jeden pár hodně vytrvale. Původně vysazené E. Bleherae konečně začaly dělat široké listy se zvlněnými okraji a jsou tak 10cm od hladiny, nově vysazené už mají pryč staré emerzní listy a čekám, až se také trochu rozjedou. Sinice je prakticky pryč a už se nedělá, na písku a na kořenu se dělá krásná zelená vláknitá řasa, co vypadá jako nízká tráva. Kvůli ní dno skoro neodkaluju, jenom cca poslední metr u přepadového komínu (stahuje se tam veškerý bordel), tam odkaluju hloubkově při každé výměně. Na povrchu písku nic není, o to se starají piskořky. Mladí terčovci pořád rostou, je tam pár pěkných samců, horší je to se samicemi, ale snad z toho ještě nějaká pěkná vyleze. Teď v létě je to špatné s focením, v akváriu je od 20h tma a to je venku ještě světlo, ale až bude čas, tak zkusím něco nafotit.
12
6.2019
Zase po měsíci nějaké novinky - akvárium funguje, snažím se vyladit podmínky pro rostliny, celkovou rovnováhu živin a kvalitu vody. Nedávno jsem si vzpomněl, že mám v Malawi cca 400ml Purigenu, který v pytlíku ve skleněném filtru nefunguje, protože si sedne a voda jím neprotéká. Vyndal jsem ho skoro po roce a byl zcela bílý. Pro jistotu jsem ho zregeneroval a začal jsem vymýšlet Purigen reaktor, abych ho mohl dát sem. První verze z dózy na špagety bylo velké selhání, je hodně těžké udržet purgigen v dóze, stačí opravdu minimální skulina a už lítá ven. A než vymyslím verzi 2 (u dózy zůstanu, tam problém nebyl), tak jsem zkusil vrátit purigen zpět do pytlíku a dát ho do reaktoru v něm. V reaktoru je díky připojenému čerpadlu proud velký, takže by to mohl fungovat - po týdnu se zdá, že je to opravdu tak, ale stejně bych měl raději purigen v reaktoru volně, aby se "plnil" rovnoměrně. Další z větších úprav bylo zásadní přitlačení na světle - živin je v akváriu dostatek, snažím se i o co nejlepší poměry a stejně ani Echinodory nerostou tak, jak bych si představoval. Tím pádem zbývá světlo, z cca 40% intenzity jsem se postupně dostal na 80%, jenom jsem prodloužil rozednívání a stmívání. Přijde mi, že vše na změny reaguje pozitivně, dokonce i sinice na kořenu se sama od sebe začala rozpadat a na písku už se skoro nedělá. Ryby jsou celkem ok, pořád se snažím dostat cca 3 kusy do lepší kondice (zajímavé je, že jsou to všechno samice), už nějakou doby jedu výměnu vody po 4 dnech a měl by pomoci i purigen, tak tomu dám zase měsíc na další vyhodnocení:-)
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Kawa Re
15.11.19 0:10
palec
JirkaŠčobák Re
12.11.19 16:11
Ten bordel v řase v zásadě nevadí :)
Jarry Re
12.11.19 12:53
Díky, žádné změny neplánuji, jednou tak za 2 měsíce utrhnu pár listů echinodorů, když už vypadají špatně a jsou někde vepředu, jinak do toho nijak nezasahuji, jenom měním vodu a přihnojuji. Rostliny mají místa dost, tak je nemusím nijak omezovat:-) Té řasy tam bylo mnohem více, ale jak jsem psal dříve, přestala vypadat takhle dekorativně, už to byly takové spíše chomáče a začínal se v tom i držet bordel, tak jsem vše, co nebylo přirostlé, odlovil síťkou, ale poměrně rychle to zase zarůstá.
JirkaŠčobák Re
12.11.19 12:06
Vypadá to dobře. Teď neudělat žádnou výraznou změnu, která by to rozhodila.

Řasa je Cladophora. Blízce příbuzná řasokouli, jen se na rozdíl od ní umí přichytit. Taky ji v jednom akváriu nechávám žít.
Wanderer Re
11.11.19 20:41
Vypadá to pořád moc dobře. palec
Lukino Re
11.11.19 18:10
Řasa na písku vypadá moc dobře, je to jak dno nějakého jezera či moře ve skutečností, líbí se mi to moc palec
Jarry Re
11.11.19 13:54
Navíc bez práce:-)
Guppy Re
11.11.19 13:02
Ta řasa vůbec nevypadá špatně. Vcelku originální kobercovka :)
tramtra Re
11.11.19 11:28
Pěkně to roste. palec
Jarry Re
9.11.19 10:57
Co to přesně je bohužel nevím, s největší pravděpodobností to bude nějaká Cladophora, nijak jí nepěstuju, začala růst sama. Nejdříve na kořeni a pak se začala šířit do písku, kde je i trochu zakořeněná. Musel jsem jí teda nedávno většinu vyndat, už přestala vypadat dekorativně, ale roste dál. Zkusím teď o víkendu něco nafotit.
_ucx_ Re
8.11.19 20:55
Co to je přesně za řasu a jak se ti ji povedlo takhle vypěstovat?
Jarry Re
6.11.19 12:26
Dám, mám toho k focení víc a konečně už je odpoledne tma, tak to půjde. Musel jsem teda odstranit většinu řasy ze dna, protože už přestala vypadat hezky, ale už to zase pomalu zarůstá:-)
JirkaŠčobák Re
6.11.19 9:08
Dáš aktuální fotku?
Jarry Re
24.9.19 15:20
Nojo znáš mě:-) Využívám teď dny, kdy je ještě docela hezky na poslední práce na zahradě, tak nemám na focení čas - ono ho bude dost, až bude venku hnusně, alespoň to ještě trochu zaroste:-)
RAP Re
24.9.19 14:50
Co ta slíbená fotka celku? ;-)
Olin Re
21.9.19 0:21
Fajné to máš palec
tramtra Re
30.8.19 10:15
Dík za ty fotky. Málem mi to uniklo... RAPik mě včera informoval :-D Ta kytka je perfektní, oproti leknínům taková křehule, líbí se mi. palec
Jarry Re
29.8.19 9:36
Můžeš Tenso vyzkoušet, dá se koupit bez problémů, i malé balení. Dávkuju denně ráno čerpadlem, takže to nemůžu mít v lednici, zatím asi zůstanu u Tensa. Rozpouštím hnojiva v 1l vody a dávkuju 25ml denně, takže to mám na 40 dní. Přestal jsem teda železo v akváriu měřit, když mi prošel test (a opravdu přestal fungovat), tak dávkuju raději méně, zvedal bych dávku až při pozorování nedostatku - což zatím nepozoruju:-)
Papik Re
29.8.19 8:44
Aha, mně se pH pohybuje výjimečně 6,8, spíš 7, protože tam nechci kvůli živočichům prát moc co2 a když co2 docházelo, tak bylo až 7,2. Micromix si rozpouštím jen do 200 ml destilky, okyseluju kyselinou askorbovou, přidávám sorban draselný a i tak to mám raději v lednici. Bez problému vydrží i půl roku (vyzkoušeno, když jsem si udělal víc lahviček do zásoby). Ptal jsem se i proto, že micromix plus prodává aktuálně jen jeden prodejce, kdežto tenso kde kdo.
Jarry Re
29.8.19 8:33
No ono je tam spíš 6,8 - 6,9. Micromix jsem používal právě kvůli odolnějším chelátům, ale přijde mi, že to s Tenso roste líp, nedostatek železa nepozoruju a to dávkuju poloviční dávku (oproti PPS Pro, nemám to sice moc zarostlé, na druhou stranu Echinodory údajně spotřebují poměrně dost železa). Navíc na Micromixu jsem měl vždy po týdnu sraženiny a snad i plíseň (i když používám kyselinu + konzervant), na Tensu jsem nic takového nepozoroval ani teď po měsíci.
Papik Re
29.8.19 8:24
Používáš tenso s vodou pH 7? Četl jsem, že s pH 7+ je lepší používat micromix plus kvůli odolnějším chelátům. Nedostatek železa nepozoruješ?
Angus68 Re
24.8.19 8:14
To už je pořádná vana pro placky :-D potlesk X-)
Jarry Re
23.8.19 11:07
Máš jí vyfocenou, ty větší listy jsou leknín od RAPa - ten na pozdim úplně zmizel a pak vyrazil až na jaře (ten leknín, ne RAP ;-)). Omlouvám se za kvalitu, měním vodu při práci, tak jsem to jenom rychle vzal telefonem :-)
Guppy Re
19.8.19 20:31
Nádherné ryby palec
Jarry Re
14.8.19 8:09
Kvietik, RAP - díky kluci, já teda srabácky ukazuju jenom ty nejhezčí, jsou tam i slabší ryby, ale v daných podmínkách jsem asi nemohl čekat, že mi ze všeho vyrostou pekné kusypivo

 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/27493-santarem