Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Malawi v pracovně

 

Prezentace » Jarry » Malawi v pracovně » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


2.11
Malawi v pracovně

ZRUŠENO

*
*
*
*

Majitel: Jarry   Kategorie: Biotop: Malawi, Tanganika
Zapsáno: 16. 11. 2016   Poslední aktualizace: 29. 11. 2019 Nový záznam v deníku Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 1280   Hodnocení zakázáno
Založení: 22. 12. 2016   Oblíbenost: 20 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 130 cm x 50 cm x 45 cm
Objem: 293 litrů   Čistý objem: 250 litrů
Tloušťka skla: 8 mm   Objem bez skla: 274 litrů
Fotek a videí: 43+2   Komentářů: 52


Datum zrušení: 29. 11. 2019

Popis: Stále ještě Malawi, ale probíhá přestavba na reef. V září - říjnu půjdou ryby k sousedovi.

Biotop: Malawi

CO2: -

Dekorace: Kameny z místního potoka, čedič.

Dno: Světlý křemičitý písek kolem 1mm, vrstva kolem 2cm.

Filtrace: Skleněný filtr ve skříni vedla akvária, celkový objem 63l, filtračních hmot je tam 40l - 20l PPI 20 biomolitanu, ve zbytku směs keramika a matrix z původní Aqua Novy, doplněno pemzou. V komoře s čerpadlem je 300g Purigenu. Filtr má hladinu na stejné úrovni, jako akvárium, přemostění je uděláno ze 40mm HT trubek, čerpadlo Eheim CompactOn 1000.

Původně AQUA NOVA NCF-1500 - po roce a půl přestaly těsnit kohouty, sice se mi povedlo je přetěsnit, ale důvěru v ten filtr už nemám.

Hnojení: -

Chemie: -

Krmení: Sera Flora a Sera Spirulina tabs, Tetra malawi.

Osvětlení: 10x XT-E čip, zdroj 700mA bez regulace. Rampa vlastní výroby z hliníkových profilů. Zkoušel jsem to i s optikou, nakonec je to v tomto případě lepší bez - čipy jsou v jedné řadě asi 10cm nad hladinou a takhle osvítí celé akvárium.

Pozadí: Černá fólie.

Stojan: Domácí výroba z lamina.

Topení: Hagen Marina 50W, na nastavených 26°C to kupodivu vytopí.

Údržba: Týdenní výměna cca 60% vody, odkalení.

Voda: Kohoutková pH 7,4 - v akváriu se drží někde kolem 7,8.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(42)
Složka
Ostatní

(9)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Složka
Akvárium

(6)
Složka
Ryby

(26)
Složka
Technika

(1)
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

31.01.19

04.11.17

25.02.17

09.02.17

26.12.16

15.12.16
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Ryby
11.11.19

Ryby
11.11.19

Ryby
11.11.19

Ryby
11.11.19

Ryby
11.11.19

Ryby
31.01.19
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
29
11.2019
A je vypuštěno, ryby už plavou v novém. Přesun byl v pohodě, za 10 minut už kolem sebe samci kroužili:-)
27
11.2019
Náhled
Nový domov je napuštěn, šlo i dopadlo to lépe, než jsem čekal:-)
27
11.2019
Vypadá to, že stěhování do většího se blíží. Dneska budeme u souseda v mé bývalé 540l nádrži skládat kameny a pokud se bude hodně dařit, bude dnes napuštěno a spuštěny filtry. Ty pustíme bez filtračních materiálů, aby si vše trochu sedlo a asi v pátek bychom přesunuli ryby, filtrační média z mého filtru + nějaký písek s piskořkami a musí to být ok. Ryby půjdou do stejné vody, ty 2 kanystrové filtry snad v pohodě utáhnou.
14
9.2019
Výměna vody, delší dobu se mi nezdál proud v akváriu, tak jsem vyndal čerpadlo a sání bylo kompletně ucpané piskořkami. Takže vyčištěno a už to zase jede.
13
8.2019
Padlo rozhodnutí, že z Malawi bude další reef. Na ryby se sice kouká dobře, ale chybí mi tam dynamika prostředí a za ty 3 roky se to přece jenom trochu okoukalo. Chtěl bych se tu zaměřit více na tvrdé korály, už jsem začal sbírat SPS fragy. Bude tomu odpovídat světlo, které už je ve fázi realizace. Bude to cca 260W (114ks) LED čipů, po dlouhém studiu různých konfigurací čipů u komerčních světel jsem se nechal nejvíce inspirovat poslední generací Radionů, jenom jsem snížil počet červených a zelených čipů na polovinu (v originál presetech stejně jedou tyto 2 barvy maximálně na 20%). Tentokrát už použiju žebrovaný chladič a 3 ventilátory.
Filtr zůstane stávající, změním vnitřní rozložení, asi to zkusím s jednou přepážkou, v první komoře bude řasa + světlo (také čipy, využiju pro toto světlo i stávající zdroj a hliníkové profily), ve druhé odpěňovač a čerpadlo. U odpěňovače jsem řešil problém s místem ve skříňce, potřeboval jsem něco nízkého s rozumným rozsahem výšky hladiny, nakonec z toho vypadl v podstatě jediný model - Tunze 9410 DC. Papírově je dimenzovaný do 1200l, takže to bude tak akorát, navíc už s nimi mám trochu zkušenosti. Současně se světlem stavím další generaci řídící jednotky s monitorováním hodnot a odesíláním na web, už mi to funguje, jenom to musím trochu učesat, naskládat do krabice atd. Součástí bude i dávkování prvků, tam zůstanu u konceptu, co používám teď, jenom použiju Kamoer čerpadla (jedno mám na zkoušku objednané). Další věci zatím moc neřeším, světlo atd. mi zaberou ještě spoustu času, hodně optimistická varianta je, že bude napuštěno do konce roku, ale uvidím. Kromě docházejícího místa v malém reefu mě zatím nic jiného netlačí a dokud bude venku teplo, tak na to moc času mít nebudu:-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Jarry Re
27.11.19 13:26
Taky si myslím, že to bude bez problémů, navíc půjdou do většího objemu a čerstvá voda jim nijak nevadí, měním kolem 65% rovnou teplou z kohoutku:-)
ZDRI Re
27.11.19 13:17
Ad stěhování ryb - tady bych se vůbec nebál, cichlidária bez kytek se stěhují a zabíhají bez problémů. Dělal jsem to opakovaně stejně - zajetá filtrační média a kal až po krátkém vytemperování a odstátí vody. I když šlo o velké "špinavé" ryby, přesuny byly beze ztrát. Velké dravé cichlidy se blbě někam dočasně umisťují a navíc je třeba od začátku krmit, takže velká zátěž pro biosystém nádrže.
zervajs Re
28.8.19 19:50
já dal 60 ( čočky), ale celé osvětlení jsem obšlehl ze stránek Goliaše...Ty tomu rozumíš tak máš výhodu.
Chci to změřit parmetrem, nový si nekoupím tak čekám co se naskytne
V rozích je asi temněji, jak to akva zarůstá, jdou lépe vidět "rozdíly".

Jarry Re
28.8.19 9:04
Standard žádný není, jenom se musí dané vzdálenosti přizpůsobit optika. Komerčně vyráběná LED světla uvádějí většinou 20-50cm v závislosti na osvětlované ploše (tam je optika daná výrobcem), já jí mohu přizpůsobit. Ono to tedy s velkou pravděpodobností vyjde tak, že nebudu moci použít ani 120° čočky (pokud bych chtěl mít rovnoměrně osvětlenou celou plochu hladiny), ale možná půjde použít alespoň na fialové, modré, případně 6500k bílé čipy, kterých je tam více. Dobarvovací červené, zelené a teplou bílou bych nechal bez optiky pro lepší rozptyl. No brzy proběhnou první testy, ono stačí jednoduše rozsvítit jeden čip (nejlépe ve tmě), dát ho do dané výšky nad hladinu a změřit kužel světla:-) Popravdě se mi ještě nikdy nepovedlo optiku použít, kužel s největší intenzitou je (alespoň co jsem zatím měl možnost vyzkoušel) poloviční, než uváděný úhel, takže při použití 120° je to 60 a to bych musel mít světlo asi 40cm nad hladinou.
zervajs Re
27.8.19 21:34
20 cm od hladiny ...no hitparáda to zrovna není :) u "moře" je nějaký standart ??
zervajs Re
14.8.19 21:48
aha :-)
když je zkušenost dá se i citem, potlesk
budu sledovat pivo
Jarry Re
14.8.19 19:39
Zrovna u těch světel pro reef - ono jde v podstatě o to přiblížit se barevným spektrem HQI výbojkám a T5 zářivkám, navíc ty vlnové délky jsou známé, na to existují poměrně seriozní výzkumy různých mořských biologů. Ale o peníze samozřejmě jde, sebelepší světlo s 46 LED čipy nemůže mít hodnotu 25000Kč, za které se např. Radiony prodávají. Oni kolem toho nabalí spoustu věcí, jako je webové rozhraní, ruzné programy a stejně to dopadne tak, že 95% lidí při první instalaci zapne doporučovaný preset a už na to nikdy nesahnou.
PAR jsem neměřil, nemám jak, řídím se citem - tady u Malawi je to jedno, svítím jenom proto, aby rostla řasa na kamenech a abych viděl na ryby. U Amazonky jsem přidával postupně až do okamžiku, kdy jsem byl spokojen s růstem rostlin a pořád je to spíše nízká intenzita. První světlo na reef jsem moc neřešil, použil jsem 3 barvy LED čipů, jedou celkem na cca 35W (z maximálních 60W), roste to pod tím dobře, ale např. z SPS korálů pořádné barvy, ani růst nedostanu - chybí jak spektrum, tak intenzita.
zervajs Re
14.8.19 17:04
:-)
jsem asi větší realista než abych věřil, že se udál "poctivý" vývoj ( spíše než o vědecké bádání jde o průzkum trhu).
Točí se to kolem peněz...ale co jsem rád , že jsi pro věc zapálený palec
Měřil jsi někdy PAR ve svých akváriích ?
Jarry Re
14.8.19 8:04
:-)Na to se zkus zeptat mojí manželky, jestli mě to zajímá;-) Kdyby mě to nezajímalo, tak to nedělám - u rostlin je to celkem jednoduché, většinou stačí odstín bílé, nebo kombinace a ladí se intenzita. U korálů je potřebná intenzita výrazně vyšší (zvlášť u SPS) a navíc se ladí barevné spektrum. Na druhou stranu nemá smysl vynalézat kolo, ta nejlepší komerčně vyráběná světla za sebou mají spoustu let vývoje a konfigurace čipů není žádné tajemství, naopak je to jedna z hlavních informací o daném světle (bavíme se o světlech v cenách řádově za desítky tisíc korun, kterých navíc většinou potřebuješ na akvárium více kusů). Ale samozřejmě zkoumám, proč je v daném světle zastoupena daná vlnová délka, jestli to není jenom marketing atd. Takže poměrně dlouhým výzkumem jsem došel k vlastní kombinaci, která se ale nijak zásadně neliší od současného trendu. Počet čipů volím tak, abych měl jistotu, že světlo nebude poddimenzované, u LED čipů preferuji dát jich více a provozovat je na nižším proudu - dosáhnu tak lepší efektivity, méně tepla a snad i delší životnosti.
zervajs Re
13.8.19 21:43
až vyrostu chci taky Malawi :)
k tomu osvětlení, zajímá Tě kolik potřebují korály, rostliny, ryby...nebo jen kopčíš ?
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/26110-malawi-v-pracovne