Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Malawi v pracovně

 

Nádrže » Jarry » Malawi v pracovně » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
2.8
Malawi v pracovně
*
*
*
*

Majitel: Jarry   Kategorie: Biotop: Malawi, Tanganika
Zapsáno: 16. 11. 2016   Poslední aktualizace: 13. 8. 2019 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 1107   Hodnocení: 100 %
Založení: 22. 12. 2016   Oblíbenost: 18 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 130 cm x 50 cm x 45 cm
Objem: 293 litrů   Čistý objem: 250 litrů
Tloušťka skla: 8 mm   Objem bez skla: 274 litrů
Fotek a videí: 37+2   Komentářů: 47


Popis: Dvoudruhová nádrž s mbuna tlamovci, chtěl jsem zkusit také něco bez rostlin a s minimální udržbou.

Biotop: Malawi

CO2: -

Dekorace: Kameny z místního potoka, čedič.

Dno: Světlý křemičitý písek kolem 1mm, vrstva kolem 2cm.

Filtrace: Skleněný filtr ve skříni vedla akvária, celkový objem 63l, filtračních hmot je tam 40l - 20l PPI 20 biomolitanu, ve zbytku směs keramika a matrix z původní Aqua Novy, doplněno pemzou. V komoře s čerpadlem je 300g Purigenu. Filtr má hladinu na stejné úrovni, jako akvárium, přemostění je uděláno ze 40mm HT trubek, čerpadlo Eheim CompactOn 1000.

Původně AQUA NOVA NCF-1500 - po roce a půl přestaly těsnit kohouty, sice se mi povedlo je přetěsnit, ale důvěru v ten filtr už nemám.

Hnojení: -

Chemie: -

Krmení: Sera Flora a Sera Spirulina tabs, Tetra malawi.

Osvětlení: 10x XT-E čip, zdroj 700mA bez regulace. Rampa vlastní výroby z hliníkových profilů. Zkoušel jsem to i s optikou, nakonec je to v tomto případě lepší bez - čipy jsou v jedné řadě asi 10cm nad hladinou a takhle osvítí celé akvárium.

Pozadí: Černá fólie.

Stojan: Domácí výroba z lamina.

Topení: Hagen Marina 50W, na nastavených 26°C to kupodivu vytopí.

Údržba: Týdenní výměna cca 60% vody, odkalení.

Voda: Kohoutková pH 7,4 - v akváriu se drží někde kolem 7,8.

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

04.11.17

25.02.17

09.02.17

26.12.16

15.12.16

14.12.16
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Ryby
31.01.19

Ryby
31.01.19

Ryby
31.01.19

Ryby
31.01.19
Filtr
Technika
26.07.18

Ryby
04.11.17
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
13
8.2019
Padlo rozhodnutí, že z Malawi bude další reef. Na ryby se sice kouká dobře, ale chybí mi tam dynamika prostředí a za ty 3 roky se to přece jenom trochu okoukalo. Chtěl bych se tu zaměřit více na tvrdé korály, už jsem začal sbírat SPS fragy. Bude tomu odpovídat světlo, které už je ve fázi realizace. Bude to cca 260W (114ks) LED čipů, po dlouhém studiu různých konfigurací čipů u komerčních světel jsem se nechal nejvíce inspirovat poslední generací Radionů, jenom jsem snížil počet červených a zelených čipů na polovinu (v originál presetech stejně jedou tyto 2 barvy maximálně na 20%). Tentokrát už použiju žebrovaný chladič a 3 ventilátory.
Filtr zůstane stávající, změním vnitřní rozložení, asi to zkusím s jednou přepážkou, v první komoře bude řasa + světlo (také čipy, využiju pro toto světlo i stávající zdroj a hliníkové profily), ve druhé odpěňovač a čerpadlo. U odpěňovače jsem řešil problém s místem ve skříňce, potřeboval jsem něco nízkého s rozumným rozsahem výšky hladiny, nakonec z toho vypadl v podstatě jediný model - Tunze 9410 DC. Papírově je dimenzovaný do 1200l, takže to bude tak akorát, navíc už s nimi mám trochu zkušenosti. Současně se světlem stavím další generaci řídící jednotky s monitorováním hodnot a odesíláním na web, už mi to funguje, jenom to musím trochu učesat, naskládat do krabice atd. Součástí bude i dávkování prvků, tam zůstanu u konceptu, co používám teď, jenom použiju Kamoer čerpadla (jedno mám na zkoušku objednané). Další věci zatím moc neřeším, světlo atd. mi zaberou ještě spoustu času, hodně optimistická varianta je, že bude napuštěno do konce roku, ale uvidím. Kromě docházejícího místa v malém reefu mě zatím nic jiného netlačí a dokud bude venku teplo, tak na to moc času mít nebudu:-)
25
1.2019
Výměna vody jako každý týden, díky piskořkám už nemusím odkalovat, písek je pořád krásně čistý. Jednou za 2 týdny otřu skla a jinak kromě výměn vody jenom krmím. Brzy ale budu muset řešit zajímavý problém - začíná mi narůstat počet ryb v akváriu. Poslední dobou přežívá z jednotlivých vrhů stále více mladých a mrtvou rybu jsem nevyndaval snad rok. Díky celkem velkému objemu filtru je to zatím ok, počet bude někde kolem 24+12 - na začátku bylo pár uhynulých a asi 4 ryby vyskočily, takže jsem lehce nad původním počtem, ale pokud se bude množství navyšovat současným tempem, budu mít zanedlouho přerybněno. Horší je, že bych ani nebyl schopen žádnou rybu odlovit bez úplného vypuštění akvária, nebo vyndání kamenů.
12
12.2018
Výměna vody, jinak nic nového, akvárium funguje - před nějakým časem jsem zkusil do akvária nasadit piskořky, abych otestoval, jaký mají vliv na čistotu písku a zjistil jsem, že mají vliv opravdu zásadní. Na písku se přestala dělat řasa, i těsně před údržbou je čistý a celkově se údržba ještě více zjednodušila. Stačí odsát z jenoho místa bordel (je toho minimum) a jenom vyměnit vodu, takže cca 10 minut činnosti (včetně čištění všech skel) a jinak čekání vypuštění a napuštění. Piskořky půjdou i do Santaremu, kde doufám, že budou stejně prospěšné.
9
11.2018
Došla mi trpělivost s rachotícím Eheimem a protože jsem stejně ještě jedno čerpadlo potřeboval, zkusil jsem objednat čínu Hsbao HSB-950 za 430Kč - na AC čerpadle se asi nemá moc co pokazit. Teď jsem ho zapojil a zatím jsem velice spokojen. Proud v akváriu je viditelně silnější, než s Eheimem (to je tedy i papírově, 1500l/h vs 1000l/h) a hlavně - hluk je nesrovnatelně nižší a to hned po prvním spuštění, pokud se to časem ještě zlepší, budu to brát jako bonus. Celkově je to masivnější kus, plasty asi nebudou tak kvalitní, jako u Eheimu, ale za ty peníze nemám zatím žádné výhrady.
29
10.2018
Včera byla výměna vody, při které jsem našel ve filtru mládě Demasoni:-) Podle velikosti už tam muselo být min. měsíc, protože jinak by se do výřezů v sací trubce nevešlo. Nedaří se mi odhlučnit čerpadlo, hrál jsem si s tím asi hodinu a i samotné čerpadlo, když ho držím na kabelu ve vodě (odpojené od hadice), aniž by se čehokoliv dotýkalo, pořád rachotí. Přemýšlím, že koupím jiné, stejně ještě jedno čerpadlo potřebuji, tohle bych dal do filtru Santaremu na pohon CO2 reaktoru (tam mi hlučnost nevadí), to co aktuálně u reaktoru mám chci používat na vypouštění akvária, samospádem to trvá hrozně dlouho. Otázka je, co dát sem místo stávajícího Eheimu.
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

zervajs Re
14.8.19 21:48
aha :-)
když je zkušenost dá se i citem, potlesk
budu sledovat pivo
Jarry Re
14.8.19 19:39
Zrovna u těch světel pro reef - ono jde v podstatě o to přiblížit se barevným spektrem HQI výbojkám a T5 zářivkám, navíc ty vlnové délky jsou známé, na to existují poměrně seriozní výzkumy různých mořských biologů. Ale o peníze samozřejmě jde, sebelepší světlo s 46 LED čipy nemůže mít hodnotu 25000Kč, za které se např. Radiony prodávají. Oni kolem toho nabalí spoustu věcí, jako je webové rozhraní, ruzné programy a stejně to dopadne tak, že 95% lidí při první instalaci zapne doporučovaný preset a už na to nikdy nesahnou.
PAR jsem neměřil, nemám jak, řídím se citem - tady u Malawi je to jedno, svítím jenom proto, aby rostla řasa na kamenech a abych viděl na ryby. U Amazonky jsem přidával postupně až do okamžiku, kdy jsem byl spokojen s růstem rostlin a pořád je to spíše nízká intenzita. První světlo na reef jsem moc neřešil, použil jsem 3 barvy LED čipů, jedou celkem na cca 35W (z maximálních 60W), roste to pod tím dobře, ale např. z SPS korálů pořádné barvy, ani růst nedostanu - chybí jak spektrum, tak intenzita.
zervajs Re
14.8.19 17:04
:-)
jsem asi větší realista než abych věřil, že se udál "poctivý" vývoj ( spíše než o vědecké bádání jde o průzkum trhu).
Točí se to kolem peněz...ale co jsem rád , že jsi pro věc zapálený palec
Měřil jsi někdy PAR ve svých akváriích ?
Jarry Re
14.8.19 8:04
:-)Na to se zkus zeptat mojí manželky, jestli mě to zajímá;-) Kdyby mě to nezajímalo, tak to nedělám - u rostlin je to celkem jednoduché, většinou stačí odstín bílé, nebo kombinace a ladí se intenzita. U korálů je potřebná intenzita výrazně vyšší (zvlášť u SPS) a navíc se ladí barevné spektrum. Na druhou stranu nemá smysl vynalézat kolo, ta nejlepší komerčně vyráběná světla za sebou mají spoustu let vývoje a konfigurace čipů není žádné tajemství, naopak je to jedna z hlavních informací o daném světle (bavíme se o světlech v cenách řádově za desítky tisíc korun, kterých navíc většinou potřebuješ na akvárium více kusů). Ale samozřejmě zkoumám, proč je v daném světle zastoupena daná vlnová délka, jestli to není jenom marketing atd. Takže poměrně dlouhým výzkumem jsem došel k vlastní kombinaci, která se ale nijak zásadně neliší od současného trendu. Počet čipů volím tak, abych měl jistotu, že světlo nebude poddimenzované, u LED čipů preferuji dát jich více a provozovat je na nižším proudu - dosáhnu tak lepší efektivity, méně tepla a snad i delší životnosti.
zervajs Re
13.8.19 21:43
až vyrostu chci taky Malawi :)
k tomu osvětlení, zajímá Tě kolik potřebují korály, rostliny, ryby...nebo jen kopčíš ?
Gringo63 Re
1.2.19 0:38
Hezké Malawíčko palec
Jarry Re
27.1.19 9:44
Kameny jsou obrostlý pěkně, foto už konečně udělám, dneska se zkusím dokopat :-)
Saty Re
26.1.19 23:20
S tím odlovováním potěru mám u své nadrže taky celkem obavy :-) . Mám tam dost druhů tak počítám, že dravější druhy snad zasáhnou. Chtělo by to aktuální foto. Co řasa na kamenech,tvoří se nějaká?
Strakááč Re
14.12.18 12:47
Tohle vypadá designem a zároveň biotopem suprově.. hlavně ty hnědý kameny na žlutým písku pěkně hromada.. fakt hezký :)
PitrisekFJR Re
14.9.18 10:18
Jednoduché, funkční, krásné palec
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/26110