Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvaristické fórum

 

Fórum » Vyhledávání » VýsledkyVytisknout tuto stránku 

Hledaný výraz: RFO 352-M5, způsob hledání: přesnou frázi, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum

Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/RFO 352-M5

05.03.2019 12:37:39Téma Téma: Kvalitní jehlový ventil na CO2 – Předmět: Re: vaclav – Autor ValaRa
dakujem za upozornenie, opravim prezentaciu. Pre CO2 som sa rozhodol, a myslim ze spravne, kedze rastlinkam bez rybiciek (iba 4ks Otocinclus) sa nedarilo podla mojich predstav, okrem Egerie Densa, ta rastla aj bez CO2. Zacal som "burciakom", ale neustala kontrola, obtiazne "vypinanie" na noc a doplnanie raz za dva tyzdne kvasnym mediom ma otravovalo. Zaobstaral som si jednoduchy lacny set do 100€ (nova 2,1L flasa, reducak, ihlovy ventil, spätny ventil, EM ventil). CO2 rozpustam cez skleneny "fajkovy" difuzor (20mm) s keramickym kamenom. Je u dna, vypustene bublinky vplyvom prudu nestupaju hned k hladine, ale prejdu takmer celym obvodom akvaria. Maju dostatok casu rozpustit CO2.

Mimochodom, mam moznost za cca 12€ kupit ihlovy ventil Camozzi RFO 352-M5 spolu s dvomi redukcnymi vlozkami M5xG1/8, tak rozmyslam ze to vymenim za sucasny Camozzi RFO 383-1/8 a o vysledok porovnania sa neskor podelim. Este stale uvazujem aj o Ratajovom Oxyturbo ventile, ci nebude pre nano akvarium vhodnejsi. Skoda ze neviem zohnat Ideal 52-2, tolko co stoji by som zan este obetoval :-)
05.03.2019 11:13:08Téma Téma: Kvalitní jehlový ventil na CO2 – Předmět: Camozzi RFO383-1/8 – Autor ValaRa
Dobry den,
musim iba potvrdit nizsie pisane, ze ihlovy ventil Camozzi RFO383-1/8 nie je vhodny pre nano a male akvaria, kde sa vyzaduje regulacia na cca 10-20 bubliniek na minutu. Pri tlaku vo flasi (60, nova flasa) a optimalnom tlaku za redukcnym ventilom (cca 6, podla navodu medzi 5 az 10) mam ihlovy ventil takmer uplne uzatvoreny, otvoreny je tak na 1-2°aby som dosiahol nizky pocet bubliniek. Kazdy co i len dotyk a posun o 1°zvysi pocet bubliniek 2-3 nasobne! Cize vhodnejsie pre male akvaria su uplne jemne ale drahe ihlove ventily, pripadne za pokus by stalo vyskusat RFO 352-M5. Pekny den
12.05.2018 17:32:53Téma Téma: E-shop – Předmět: Re: Martimos – Autor Vladik
Pokud budeš potřebovat např. jemnější škrtící ventil RFO 352-M5, stejně se nákupu u prodejců vzduchotechniky nevyhneš.
Tento ventil doporučuje i Marcel G. Zde si o tom můžeš něco přečíst:
https://rybicky.net/forum/hledat/?hledat=RFO+352-M5&zpusob=1&kde=1&oblast=0
25.02.2017 13:31:42Téma Téma: CO2 – Předmět: Re: Brezina4 – Autor Vladik
Používá škrtící ventil SCF-6, ten je dobrý leda tak na hrubou regulaci tlakového vzduchu. Doporučuji zvolit jiný - RFO 383-1/8, případně RFO 352-M5.
03.01.2017 21:46:36Téma Téma: CO2 set – Předmět: Re: DavFM – Autor laKatos
Ano zkouším různé ventily pres RFO 352-M5, nadel 18HR ES....
ten m5 ma daleko jemnější citlivost než klasika RFO 383-1/8 .... dale ten nadel je zase o kousek dal tedy ještě lepší ale stále to není pro akvaria do cca 200litrů. Prostě představa ze udělám otocku o 180stupňů a zvedné se mi prutok o 1 bublinu to stále není.....
03.01.2017 20:15:59Téma Téma: CO2 set – Předmět: Re: DavFM – Autor Vladik
Je samozřejmě možné použít místo všude propagovaného škrtícího ventilu RFO 383-1/8 ventil RFO 352-M5, ale jen třeba patřičné šroubení (závit M5). Ten má průtok na 16 otáček 55 l/min (RFO 383-1/8 má průtok 155 l/min).
http://shop.tech-con.cz/pneumatika/camozzi/ventily/skrtici-ventil-obousmerny-manualne-ovladany-1
Marcel G se to v komentářích pod článkem a v diskuzi https://rybicky.net/forum/8490?od=27#reakce658872 snažil sdělit i ostatním, ale nejspíš to zapadlo.
10.09.2016 08:29:04Téma Téma: CO2 sety od www.rostlinna-akvaria.cz – Předmět: Camozzi a spol. – Autor Marcel G
Nerad vám kazím iluze, ale jehlové ventily, které se u nás běžně prodávají, nejsou určeny na jemnou regulaci CO2. Kromě toho Camozzi RFO 383-1/8 (který e-shopy běžně prodávají) má mnohem hrubší regulací průtoku než RFO 352-M5 (který e-shopy v nabídce obvykle nemají). Pokud tedy chcete aspoň nějaké zlepšení (v rámci možností), tak si pořiďte model RFO 352-M5. Další věc, to, že některé kusy nedokonale těsní a jsou propustné i při úplném dovření, není nic, co by vám uznali při reklamaci. Ptal jsem na to přímo výrobce, a tyto ventily prostě nejsou určeny na nějaké uzavírání plynu. I když pokud má člověk štěstí, tak některé kusy to umí, ale u těchto ventilů se jedná spíše o vadu než záměr výrobce.

Pro představu: Průtok CO2 rychlostí 30 bublinek (Ø 4 mm) za minutu představuje 0,12ℓ plynu za hodinu, tj. 0,002ℓ za minutu. Nejjemnější ventil značky Camozzi (RFO 352-M5) je určen pro průtoky 0-55 ℓ/min. (Ventil RFO 452-1/8 je určen pro průtoky 0-140 ℓ/min.) Pootočení ovládacího kolečka na tomto ventilu o 360° představuje zvýšení či snížení průtoku o 3-5ℓ za minutu, z čehož plyne, že pootočení kolečka o pouhý 1° představuje zvýšení či snížení průtoku o ~0,01ℓ za minutu. Používat ventil s průtokem až 55 ℓ/min pro nastavení průtoku 0,002 ℓ/min není tedy rozhodně ideální. Mnohem vhodnější by bylo použít k tomu jemnější ventily určené pro nízké průtoky. Ty jsou ale zase velmi drahé → cena jednoho takového ventilu převyšuje obvykle $150.

Shrnutí: Velký průměr hrdla, špatná regulace při nízkém průtoku.

Lepší alternativa: Ideal Valve 52-1 (USA), cena: 2.000 až 2.700 Kč (verze bez měřítka vs. s Vernierovým měřítkem).

Jinak jak už tady padlo, částečně může pomoct i snížení tlaku na redukčním ventilu třeba z 10 psi na 5 psi. Čím jemnější regulaci požadujete, tím nižší tlak na redukčním ventilu nastavte. Vaším cílem je nastavit nejnižší možný tlak, který ještě bude stačit na to, aby vám prolezl plyn přes difuzor. Používáte-li ale atomizér, tak ten potřebuje obkvyle hodně silný tlak na protlačení plynu, a tím pádem máte smůlu. Redukční ventil se používá na hrubou regulaci průtoku, zatímco jehlový ventil na jemnější regulaci průtoku. Pokud ale půjde do jehlového ventilu příliš silný tlak, tak bude samozřejmě regulace průtoku mnohem složitější než při nižším tlaku.
18.05.2016 09:51:46Téma Téma: Kvalitní jehlový ventil na CO2 – Předmět: Re: dravec – Autor Marcel G
Já se trochu obávám, že si asi moc nerozumíme. Ventily, které se běžně používají k nastavení průtoku CO2 v rostlinných akváriích, nejsou primárně určeny k regulaci malých průtoků. Extra jemně regulovatelné škrtící ventily určené pro nízké průtoky (což je náš případ) jsou extrémně drahé (jeden takový ventil stojí i přes čtyři tisíce Kč), a proto se většinou musíme spokojit s levnější (a hůře regulovatelnou) alternativou v podobě jehlových ventilů Camozzi (či ještě horších alternativ).

Pro představu: Průtok CO2 rychlostí 30 bublinek (o Ø 4 mm) za minutu představuje 0,12ℓ plynu za hodinu, tj. 0,002ℓ za minutu. Nejjemnější ventil značky Camozzi (RFO 352-M5 za ~300 Kč) je určen pro průtoky 0-55 ℓ/min. Pootočení ovládacího kolečka na tomto ventilu o 360° (tj. jednou dokola) představuje teoretické zvýšení či snížení průtoku o 3-5ℓ za minutu, z čehož plyne, že pootočení kolečka o pouhý 1° představuje zvýšení či snížení průtoku o ~0,01ℓ za minutu (= 150 bublinek za minutu). Jinými slovy, stačí, když ventil Camozzi pootočíš o pouhý 1° (tj. 1/360 otáčky), a zvýší se ti průtok CO2 o 150 bublinek za minutu! Takže teď už je ti asi jasné, že dosáhnout pomocí ventilu Camozzi systematické a spolehlivé změny průtoku CO2 třeba z 30 b/m na 25 b/m je nemožné, a docílíš toho jedině systémem pokus-omyl (prostě o trošku ventil pootočíš a zjistíš, že ti stoupl průtok až moc; tak se o kousek vrátíš zpátky a zjistíš, že už je to zase málo ... atd.). Používat ventil s průtokem až 55 ℓ/min pro nastavení průtoku 0,002 ℓ/min není tedy rozhodně ideální. Mnohem lepší by samozřejmě bylo používat k regulaci toku plynu jemnější ventily určené pro nízké průtoky. Ty jsou ale příliš drahé → cena jednoho takového ventilu převyšuje obvykle $150. Ono to ve skutečně takhle přímočaré není, protože ty ventily v sobě mají jehly, které jsou kuželovité, takže regulace průtoku není lineární. Každopádně nastavovat malé průtoky pomocí ventilu, který je určený pro velké průtoky, nebude nikdy snadné. A já moc pochybuju, že ty levné ventily, co se prodávají za pár stovek, patří do kategorie jemných ventilů, jejichž výroba je o dost náročnější, protože se zde kladou mnohem vyšší nároky na přesnost.

U velkých akvárek, kde rozdíl mezi 30 a 60 b/m nebude mít pravděpodobně "smrtící" následky, není jemná regulace asi tak důležitá. Ale já třeba používám 15L testovací akvárka, kde potřebuji udržovat stabilně pH v rozmezí 6.35 až 6.45, a můžu ti říct, že pomocí ventilů Camozzi to prostě není možné zregulovat. Kromě toho ty ventily neumí ten tlak udržet. I když to nastavíš, tak druhý ten už tam můžeš mít jiný průtok. Teď tam používám ventily Ideal Valve 52-1 s Vernierovým měřítkem (viz "metering valve with vernier handle" na Googlu), a i tak je to na hraně.

Tohle téma by ale vydalo na samostatný článek. Každopádně když už chce někdo používat ventily Camozzi, doporučoval bych použít ventil Camozzi RFO 352-M5 (nikoli RFO 383-1/8, který se běžně prodává v akvaristických e-shopech). Už jsem to tu kdysi řešil: http://rybicky.net/forum/8490?kolik=999#reakce658872
05.05.2015 10:31:16Téma Téma: Kvalitní jehlový ventil na CO2 – Předmět: Škrtící (jehlové) ventily – Autor Marcel G
Přidal jsem tohle info i k článku "Skládáme si svůj set z ověřených levných komponent" ( http://rybicky.net/clanky/1177 ), ale raději to hodím i přímo do odpovídajícího vlákna. Doufám, že tento příspěvek ostatním při výběru správného škrtícího ventilu pomůže.

Takže označení škrtících (jehlových) ventilů Camozzi je následující:
RF = označení série
U4 = jednosměrný, O3 = obousměrný
8 = šroubení G1/8, 4 = G1/4, 5 = M5, 6 = G3/8, 7 = G1/2
2-M5 = Ø ovladače průtoku 1.5 mm, 2-1/8 = 2 mm, 3-1/8 = 3 mm, 4-1/4 = 4 mm, 6-1/4 = 6 mm, 7-3/8 = 7 mm, 7-1/2 = 7 mm

Takže, když mám třeba škrtící ventil RFO 352-M5, znamená to, že se jedná o ventil ze série RF (RF), obousměrný (O-3), se závitem M5 (5) a průměrem ovladače průtoku 1.5 mm (2-M5).
Ventil RFO 383-1/8 zase znamená, že se jedná o ventil se šroubením 1/8 a průměrem ovladače průtoku 3 mm.

Z toho už je jasné, že ventil RFO 352-M5 má jemnější regulaci než RFO 383-1/8, protože má menší průměr ovladače průtoku (1.5 mm vs. 3 mm). V technickém listu je také uvedeno, že ventil RFO 352 je určen pro nižší průtoky (do 55 l/min), zatímco RFO 383 pro vyšší průtoky (do 180 l/min).

A jaký je rozdíl mezi RFO a RFU? RFO-3 označuje obousměrný ventil, zatímco RFU-4 je jednosměrný ventil. Jaký ventil použijeme, je v zásadě jedno, ale rád bych zde upozornil na to, že ventily RFU-4 nemusí jít vždy úplně zavřít. To znamená, že i když štelovací kolečko zašroubujete úplně nadoraz, může vám ventil pořád nepatrné množství plynu propouštět. Sám jsem testoval 7ks ventilů RFU-452-M5, a z nich 4ks nešly úplně zavřít. Ventily RFO-3, které jsem měl možnost testovat, šly zavřít na 100% všechny. Tento neduh, kterým trpí ventily RFU-4 mi potvrdil i prodejce ve firmě Tech Con.

Takže moje doporučení ohledně škrtících ventilů zní:
- Na malá akvárka je lepší použít ventil Camozzi RFO-352-M5 (+ odpovídající M5 šroubení - např. "6512 6-M5").
- Na větší akvárka bude asi lepší ventil Camozzi RFO-383-1/8 (+ odpovídající 1/8 šroubení).
- Ventily RFU nemusí jít vždy úplně zavřít, takže těm je asi lepší se vyhnout (i když sám mám pár kousků, které zavřít jdou, ale pokud nemáte možnost si to vyzkoušet, raději bych to neriskoval).
- Pokud chcete ventily nakoupit co nejlevněji, doporučuji je kupovat třeba od firmy Tech Con ( http://shop.tech-con.cz ). Ventily najdete v sekci Pneumatika > Camozzi > Ventily; šroubení pak v sekci Fitinky.

https://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/17730-1011046420.jpg
10.01.2014 08:01:51Téma Téma: CO2 – Předmět: ventil – Autor Moucha
tak mi vcera dorazil baliček od Tech Conu ČR....
ten RFO 352-M5 je krasně prťavej asi o 1/3 menší než RFO 383-1/8
ten prcek ma o trošku jemnější štelování, takže poměřně snadno jsem to přiškrtil na par bublinek za minutu

zkusil jsem vzít i šroubení s těsnícím teflonovým kroužkem a nikdy víc.... propouští to, musel jsem všechny spoje přetěsnit teflonovym vlaknem...

a taky jsem zkusil vzít hadici PE6/4 - je poměrně tuhá, ale celkem snadno jsem ji narval i na beznej zpětnej ventil a vypada to že drží... uvidíme za pár měsíců

Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/hledat/?hledat=RFO+352-M5&zpusob=1&kde=1&oblast=0