Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zvýšit / snížit pH vody?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak zvýšit / snížit pH vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2019 20:08 Muž larix [1420] Re: Maq
Je mi jasné, že chlór je dôležitou mikroživinou a bežnou súčasťou vody. Nejako som sa pri písaní príspevku nezamyslel, koľko Cl- vlastne pridáme okysľovaním pomocou HCl. Moje myšlienky išli iba smerom porovnania HCl a H2SO4, ale máš pravdu, že snáď okrem extrémnych prípadov je to z praktického hľadiska jedno.

PS: Horác napísal prvý "normálny" príspevok do fóra po takmer 9 mesiacoch coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2019 17:35 Muž Horác [3942] Re: Maq
Maq napsal: ... H2SO4 je současně silný oxidant ...To platí pouze pro koncentrovanou kyselinu sírovou ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2019 17:03 Maq Re: larix
Pokud jde o ryby - neříkám nic, v tom se nevyznám.
Pokud jde o rostliny:
(1) Okyselování háclem dodá většinou zlomek chloridových iontů ve srovnání s tím, kolik jich ve vodě beztak je.
(2) Z hlediska rostlinné fyziologie, chlor je sice mikroprvkem, ale chloridových iontů je ve floému a xylému spousta. Slouží k udržování všech možných rovnováh v roztoku, a mimo jiné neutralizují pH v té situaci, kdy rostlina přijímá víc kationtů než aniontů. Což je prakticky vždy, pokud není živená převážně dusičnany.
Samozřejmě tolerance ke chloridům je druhově individuální, ale většinou se uvádějí podstatně vyšší dávky.
Nicméně obecně uznávám, že k. sírová a sírany jsou snad ještě neškodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2019 22:01 Muž larix [1420] Re: Maq
Maq napsal: Ty máš nějaké důvody proti HCl?
Chloridy, resp. ich osmotickú aktivitu. Myslím (nie som si istý ale mám dôvody to predpokladať), že sírany sú v tomto neutrálnejšie, a preto menej zaťažujú vylučovaciu sústavu rýb a menej blokujú príjem niektorých živín rastlinami. Takto som to doteraz vnímal, preto som sa pýtal (do hydrochémie vidíš viac ako ja) na tvoje dôvody uprednostňovania HCl. Skrátka, vo vyššej hladine síranov až taký problém nevidím, no nadbytok chloridov môže byť za určitých okolností podľa mňa trochu problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2019 21:00 Maq Re: larix
Myslím že to vyjde nastejno. Chemici používají HCl zřejmě proto, že H2SO4 je současně silný oxidant, HCl je v tomto asi neutrálnější.
Ale já se taky zeptám: Ty máš nějaké důvody proti HCl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2019 19:11 Muž larix [1420]
Maq napsal: ...Nicméně, obecně se mi použití fosforečnanů ke snížení pH moc nelíbí. ...Nejčistším řešením je asi HCl.
Téma je síce trochu inde ale čo H2SO4? Mne sa zdá ešte o niečo vhodnejšia - sírany by namali robiť problémy ani živočíchom ani rastlinám. Alebo je s jej použitím spojený nejaký iný problém? Začalo ma to zaujímať po tom, ako sme si písali o pH v mojich akvárkach.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.07.2017 12:31 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kaca S
Asi bych v tvém případě věřil spíše tomu dropckeckeru než těm tvým zřejmě papírkům. KH9 a pH 5,5 tak to by byl teoreticky obsah CO2 856.6 mg/l. Jako každému ti doporučuji se zaregistrovat a založit prezentaci akvária s co nejvíce údaji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 12:16 Kaca S – Nizke ph
Fotka k příspěvku Ahojky
Moc vas prosim o rady..
Resim nizke ph v akvariu.
Akva ma 72l,rybi osadka jsou dania,rasbory,parmicky,sekavci a thajka.NO2 jsem namerila temer nulove. Nedavno jsme zacali bublat co2. Dropckecker ma barvicku dle navodu v poradku. KH jsem dnes namerila 9, cemuz by odpovidalo PH 7-7,4 ale ja ho mam 5,5. Rekla bych ze je dost nizko. Rybky by meli mit od 6,3 do 7ph..nevite nekdo co s tim?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 20:18 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: laKatos
Ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 20:17 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Fuchs
To ti radili nějakou divočinu... Sůl není lék, do sladkovodního akvária ji nedávám. Ryby mohou za určitých podmínek přijímat chloridovými buňkami žaber dusitany, někteří přidávají sůl, tedy doplňují chloridy, které ryba přijímá místo dusitanů, tedy tak chrání ryby před příjmem dusitanů a jejich toxickými účinky... Lépe je mít dobrou biologickou filtraci a provádět pravidelnou obměnu vody, aby tě netrápily N látky a zároveň je to i nejlepší prevence těch plísní a nemocí... Sůl jako desinfekce se používá, ale jako nasycený roztok(solanka), ne, že ji trochu sypnu do akva- POZOR, ne na ryby a do vody, pouze desinfekce pomůcek(jako třeba savem...)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 19:57 Muž Fuchs [169] Re: pavelbartek
Děkuji za radu, prakticky to stejné co jsi mi napsal mi poradili ve sklorexu ale také řikal, že mám cca po půl hodince potom co tam dám tu sodu tak stejně mám aplikovat sůl. Prý tím zabráním přemnožení jedovatých látek NO2? Zároveň tím budu působit preventivně proti plísním apod. o tom jsem už četl, že sůl se používá jako léčba plísní ale že tím zabráním stoupání NO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 19:16 laKatos Re: pavelbartek
Testy na Ca nebo Mg asi nemáš ze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 18:58 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: laKatos
Rozpustnost je pomalá, okem nepozoruji... jako ta mramorová drť. Litr mi stačil a test na Ph svítí do ruda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2017 18:41 laKatos Re: pavelbartek
Jak dlouho ti dolomit vydrzi? Rozpustnost je rychlá ci pomalá něco jak sériová kost/miska, mramorova drt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.04.2017 17:26 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Fuchs
Ahoj. Nikdy nepřidávej sodu do "staré" vody, vždy jen při obměně části vody, může se stát, že NH4+ se rychle změní na prudce jedovatý NH3!!!! Kolik sody, abys upravil vodu na žádanou hodnotu Ph si musíš vyzkoušet, každá voda má trochu jiné vlastnosti... vyzkoušej to v nějaké nádobě, budeš přidávat sodu a pak to propočítáš na potřebný objem... Pokud sodu aplikuješ do akva, nejdříve žádané množství sody rozpustit ve vodě( používáp PETku a destilku). Já třeba mám Ph 6(vodovod) a po napuštění nádrže 500l dávám 200g sody, abych zvedl Ph na <8... Soda má vzhledem k tomu, že se jedná o hydrogenuhličitan pufrační schopnost, zvyšuje uhličitanovou tvrdost vody a tedy je Ph stabilnější, přesto se může stát, že vlivem rozkladu organických látek v akváriu může Ph klesat a tak se používá ve filtraci nějaký pufr, třeba korálovou drť, vápenec... Já používám ve filtru Polovypálený dolomit(Dolomit Everzit) www.upravvodu.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2017 23:30 Maq Re: rriki
Fakt? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   11.04.2017 19:33 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Fuchs
Sodou toho nikdy nedocílíš a ph upravené sodou velmi rychlé padá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2017 18:20 R Muž romant [27981] Re: Fuchs
Ano, přidávej postupně větší dávku, aby to Ph stoupalo po desetinkách. Později při výměně vody budeš dávat tu dávku, na kterou se dostaneš tím postupným přidáváním, aby se to Ph drželo plus, mínus stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2017 18:12 Muž Fuchs [169]
Prosím o radu, včera jsem přidal 30g sody Ph stouplo na 7,5 ze 7 chci vystoupat na maximum tj. 8,5 kdy mohu zase zkusit přidat 30g sody abych pozvolna stoupal? Aby to nebylo skokové zvýšení a nezabil ryby. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 16:56 R Muž romant [27981] Re: Boldy
A jak to vypadá teď?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 13:23 Muž Boldy [0] Re: romant
Ahoj, omlouvám se za pozdní odpověď. Mám pocit, že až po rybách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 18:36 laki3 Re: Boldy
janzvysuji sodou ;) pridavam postupne, lepsi mene nezli vice, dokud to nedostane na pozadovanou hodnotu X-) ale asi rada jako kazda druha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2016 17:46 R Muž romant [27981] Re: Boldy
Proč luxovat dno u čerstvě založenýho akvária? Naopak tam ten bordel nech, ať se podpoří nitrifikace, už tam jsou ryby. Od kdy to snižování Ph pozoruješ? To bylo i před rybama, nebo až když jsi tam nasadil ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 17:41 Muž Boldy [0] Re: Horác
Tak zkusím změřit ještě jednou. Je to nějaký BEN-TEST pH. Vyměním vodu častěji a pořádně vyluxuji dno...jinak vážně nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2016 15:31 Muž Horác [3942] Re: jamro27
Popravdě řečeno ... myslel jsem, že to myslíš obecně :o) ... pokud to vztáhneme na konkrétní (Boldyho) nádrž, pak tam samozřejmě můžou hrát roli i jiné faktory (chyby měření apod.) (které jsi zmínil) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 13:58 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: DaveLister, Horác
pozreli ste si jeho prezentaciu akva?

ked hej tak zistite ze v tom akva to ph nema co az tak znizovat, jedine nizke ph vstupnej vody alebo zle meranie ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.04.2016 13:19 Muž DaveLister [478] Re: Horác
ještě 3) přes snižování obsahu rozpuštěných látek a hlavně alkality - za což může být zodpovědné všelicos od rostlin, přes substrát (jíly...) až po některá filtrační média (rašelina...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.04.2016 11:59 Muž Horác [3942] Re: jamro27
jamro27 napsal: V akva ti ho nema co znizovatpH v akváriu snižují :
1) přímo (nárůst H+) : aerobní bakterie (například nitrifikační)
2) nepřímo (nárůst CO2) : ryby (respirace), rostliny (disimilace), anaerobní bakterie (anaer. biolog. rozklad)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 07:47 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: Boldy
V akva ti ho nema co znizovat, vstupna voda ma ake ph. A este otazocka cim meras ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 07:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Boldy
Asi bych se trochu zajímal proč mám tak nízké pH. Pokud ti to neteče z kohoutku tak bych častěji měnil vodu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 00:18 Muž DaveLister [478] Re: Boldy
V pH 6 si budou spíše libovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 23:52 Muž Boldy [0] Re: MonterMonty
Mám neonky a pancéřníčky v rostlinném, asi měsíc zaběhnutém akva a ph mi kleslo na hodnotu kolem 6, možná mírně pod. Bojím se, aby neonky nezačali trpět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 12:22 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Boldy
Je dobré si ty články přečíst. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 12:12 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Boldy
Proč ho chceš zvyšovat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 12:09 Muž Boldy [0]
Ahoj, máte někdo zkušenosti se zvyšováním pH jedlou sodou? Nemáte někdo radu, jak na to? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2015 09:14 Muž Toncek12 [0] Re: navik
Jo je to nutné bude to mořské akvarko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2015 12:40 Muž navik [908] - SumciRe: Toncek12
Je vůbec nutné tlačit to pH nahoru? Ryby i rostliny mírnou odchylku od optima bez problémů tolerují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2015 10:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Toncek12
křídou CaCO3, přidáš vápník a vodu ztvrdíš, to ti nepomůže. Zvýšit pH jde třeba sodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2015 10:05 Muž Toncek12 [0] – Nelze zvýšit Ph
Zdravím potřeboval bych poradit potřebují zvýšit ph ze 7.8 na 8.0-8,5 v 54l akvarku a nedaří se mi to už jsem tam nalil aji Basic Ph sadrovej odlitek , křidu a pořád nic.Nemáte někdo nějaký recept jak to Ph zvýšit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 16:32 R Muž romant [27981] Re: Amras
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
Přečti si tyto odkazy, jsou to spojitý nádoby, ale rozhodně bych se neunáhloval a nedělal rychlý závěry a neřešil něco, co třeba vůbec řešit nemusíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 13:52 Muž Amras [34] – Zvýšení pH pomocí jedlé sody
Poradíte mi nějaké vhodné dávkování? A případně i za jak dlouho bych měl provést znovu pH test?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 12:34 Muž RBeil [174]
Já jsem zvyšoval Ph roztoku jedle sody + voda

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 23:54 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
S tím už si nějak poradíme ale šlo o to čím to efektivně na takovém objemu zvýšit.Uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 23:50 R Muž romant [27981] Re: smidakkuba
Zkus ještě zagúglit, ale co já vím, tak by se to tam nemělo sypat z pytle, ale nejdřív si připravit nějakej roztok kde je to vápno rozpuštěný a teprve potom to aplikovat do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 23:47 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Takže nakonec dojde na vápno.Díky moc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 23:40 R Muž romant [27981] Re: smidakkuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 22:59 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Díky ale vápencových kamenů jsou tam možná desítky kil a stejně to nezvýšilo tak jestli by to šlo třeba tím vápnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 22:56 R Muž romant [27981] Re: smidakkuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2011 22:54 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy
Ahojte chci se zeptat.Jezírko zhruba 6000L a PH se tam drží zhruba 5-5,5 a má otázka je čím to PH co nejefektivněji zvýšit?Jestli třeba vápno nebo něco takového?Poradte. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 21:00 Usine Re: achyles73
Buď uber světlo, nebo přidej více CO2, rostliny ti pak nebudou tolik zvedat PH. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10314x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8690-jak-zvysit-ph-vody?od=51