Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rypoun Petersův - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Rypoun Petersův - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 01:02 Juni – ryba provokatér
Tak rypouna jsem si pořídil bohužel ještě před tím, než jsem četl toto forum. Na burze mi totiž prodejce řekl, že 125l akvarium stačí, a že jeden je ideální počet. Jinak bych ho nevzal, nicméně zatím vypadá spokojeně. No musím říci, že nade vší pochybnost je velmi inteligentní a osobitá ryba. Vybral jsem si na burze dominantní kus (chobotem pleskal v nádržce ostatní) a musím říci, že je vše, jen ne zalezlý a plachý. Přes den šmejdí po dně a hltá patentky ze dna světlo nesvětlo. Po vypnutí zářivky ale začíná show. Vybral si mého letitého péřovce skvrnitého (dostal jsem ho jako první rybu) a permanentně ho provokuje, krouží kolem jeho jeskyně, chobot strká dovnitř a cpe se mu tam. Pak když to péřovec nevydrží, prchá před ním a pak zaleze pod kořen nebo jde na hladinu. Když se péřovec uklidní, začíná vše nanovo a to vše neúnavně třeba 10x za sebou. Jiných ryb si nevšímá. Neuvěřitelné. Navíc po 10 dnech se naučil na dvojité zaťukání na sklo, že hážu patentky a hned začne řádit. Opravdu osobitá, okouzlující a inteligentní ryba. Doufám, že mi vydrží.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2011 18:39 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: NHKG
Ne neměním vím co chci a čti pořádně protože jsem už psal, že ji asi nepořídím
Jen pořídit živorodky považuju za chybu.
Ne, nechci se dohadovat, rozhodl jsem se že budu mít jen skaláry a k tomu nějaké menší ryby, všeho moc škodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2011 18:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Filip980
Za mě ne. Asi by byl problém s krmením (aby jim to ostatní ryby nesežraly než se osmělí), 3 je pořád divný počet, hejno je 6 a víc a hlavně pořád máš přerybněno. Navíc by jsi se jich po chvilce stejně zbavil, protože by jsi je moc neviděl.
Rozmysli si nejprve pořádně jaké ryby chceš. Přijde mi, že to pořád měníš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2011 17:52 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: KarelKopfrkingl
Právě, na internetu jsem viděl takové pěkné tlouštíky :) a můj byl takový úplně pohublý, když jsem si ho přivezl :-( . Jinak jsem ho krmil mraženými patentkami, žádnou jinou mraženou potravu mi nežral.
Myslíte, že by teda tři jedinci mohli být v mé nádrži s takovou kombinací ryb jakou mám? Black molly se prodávají, mečovky jsou velmi staré, budou asi žít už jen půlroku a platy možná zůstanou. Jinak ostatní ryby zůstávají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2011 16:09 Muž KarelKopfrkingl [42] - RostlinyRe: Filip980
To už na tom musel být hodně zle, protože zdravá ryba se po nich může doslova "umlátit".
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že rypoun si umělé potravy ani nevšimne, ostatní druhy mražené potravy žere pouz málo a nerad, ale pokud se mu předloží patentky, tak jich dokáže spořádat až nehorázné množství.
U rypounů je problém v tom, že to jsou importové a k tomu dost citlivé ryby, takže aklimatizace na nové podmínky nebývá u nich zrovna snadná. Po úspěšné aklimatizaci to jsou ale atraktivní, bezproblémové(samozřejmě za předpokladu, že jim akvarista poskytne odpovídající podmínky) dlouhověké a nesmírně inteligentní ryby. Bohužel je fakt, že v akvaristikách bývají často rypouni nabízeni v tak zuboženém stavu, že už je sebelepší péče nemůže zachránit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2011 10:59 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Karelkopferkingl
No patentkami jsem ho krmil, sežral jich vždycky ale tak málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 19:05 Muž KarelKopfrkingl [42] - RostlinyRe: filip980
Rypouni jsou poměrně vybíraví strávnící, pokud se jim nepodává vhodná potrava, dokáží dlouhou dobu hladovět, než uhynou. jejich tlamka je uzpůsobena pro příjem potravy ze dna,proto mezi jejich nejoblíbenější potravu patří různí červi, proto rypounovi uděláte největší radost třeba nítěnkami nebo patentntkami, ty u mě žrali nejraději.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 18:19 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: KarelKopfrkingl
Tak akva mám 480 litrové, takže o tom nic, ale jde o to, že jsem ho kdysi měl ve 112 litrech a nechtěl mi moc žrát a umřel mi po půl roce. Teď mám v aqa ryby, který by mu asi dřív sežrali potravu, než by k ní vůbec došel, takže jsem se rozhodl, že si ho radši nepořídím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2011 17:58 Muž KarelKopfrkingl [42] - RostlinyRe: filip980
Základní předpoklad pro chov rypounů je dostatečně velká nádrž. Pro jednoho rypouna o objemu alespoň 150-200l a délce 1m, pro chov více jedinců objem alespoň 400-500l, čím větší, tím lepší. Důvod proč není vhodný chov dvou rypounů v omezeném prostoru akvária je nasnadě:
Rypouni patří mezi ryby s poměrně vysokou vnitrodruhovou agresivitou, takže pokud umístíte do běžně velkého akvária dva rypouny,bude ten silnější a dominantnější jedinec toho slabšího
neustále pronásledovat, nenechá ho pořádně nažrat, až ho nakonec "uhoní" k smrti. Při umístění více jedinců v jednom akváriu se tato agresivita "rozloží" na více jedinců, takže nemá pro slabší ryby tak fatální následky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 16:55 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: KarelKopferingel
Aha, no tak stejně jsem usoudil, že je pořizovat nebudu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 13:08 Muž KarelKopfrkingl [42] - RostlinyRe: Filip980
Dva rypouni je ten nejhorší možný počet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2011 20:33 Muž Filip980 [398] - Rostliny
Ahoj, mám dotaz či stačí aby byli rypouni dva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 12:43 Žena Macik33 [3] Re: Elffka
Ahoj, Rypouna jsem mela v akvarku docela dlouho, ale ve dne se vetsinou nekde schovaval. Vyplaval jen na krmeni. Ze zacatku nevylizal vubec, ale pak jsem nasla docela dobry trik. Vecer jsem na noc hodila do akvarka par mrazenych patentek. To ho navnadilo a pak uz vetsinou rano cekal cely nedockavy prvni na krmeni a zral i z ruky. Ale pouze mrazeny patentky. Nic jinyho mu nechutnalo. A suchy uz vubec ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2011 20:19 Žena Elffka [9] – Rypoun Petersův
Ahoj před 14ti dny jsem dostala tuto rybku.Je stále schovaný. Zkoušela jsem ho vylákat na patentky, ale nevylezl. Nevíte jak ho přimět, aby se přestal schovávat a byl aktivní i ve dne? Napadlo mě koupit mu kamaráda, ale nevím...Je v nádrži 300l.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 22:43 Muž Sentinel.czech [0] - AsieRe: kyknos
Rypoun Petersův... no prave protože nemám velké akvárko tak jsem dalšího nepořizoval a toho prvního jsem dostal :) no tak leda že bych pořídil dalšího aby si pokecali.) ale fakt nevim jestli žere...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 21:52 Muž kortezhugo [983] Re: Sentinel.czech
...no tak osobne bi som skusal nieco "jemne" mrazene popr.gran. co spadne na dno...
...inac je to dost male aqua X-)
ako som pisal par riadkov nizsie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 20:55 kyknos Re: Sentinel.czech
Jednoho rypouna? Umře ti nudou, rypouni jsou ryby, které potřebují komunikovat s jedinci svého druhu a měly by být chováni ve skupině. Jedná se o velmi inteligentní ryby, které komunikují slabými elektrickými signály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 20:29 Muž Sentinel.czech [0] - Asie – Jak zjistím že opravdu neco pozře a nestrádá
Zdravím ve spolek, mám rypouna asi 14dní, zatim jsem ho viděl také pouze jak bloumá po akvárku ale že by něco slupnul to jsem neviděl. Dočetl jsem se že jsou plaší a že by i mohly umřít hlady. Máte někdo nějaký typ jak zjistit jeslti se má dobře? nejaky znamky toho že nestrádá?
Ještě poznámka v akvárku jsou mřenky nadherny, žlutoploutvý, ancistrusy a par parmiček. nádrž má 120l.
Díky za názory a rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2009 11:39 Muž kortezhugo [983] Re: miloon
...u nas v akvaristike som ho za cely zivot videl iba raz - a to tam chodim aj par krat do tyzdna - vecsinou iba pozret co maju nove...
...viem ze stal okolo 250Sk-ks...
...viem len ze potrebuje cim vecsie akva...
...v malom akva musi trpet klaustrofobiou...nakolko ma slaby zrak...
...mozno je aj to jedna z pricin ze sa v akva nerozmnozuje...
...podla mna je to prenho nieco take ako zavret netopiera do malej miestnosti....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2009 09:44 Muž miloon [4]
tak aj ja sa to pokusimozivit trosku....stale nikto nic? :-O
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2009 18:58 Vak. Re: Filip980
Dúfam,že to nechceš dať do toho 115l akvária.Rypce treba chovat v skupine aspoň 3 kusov,pre dospelé treba aspoň 400l.Chovať ho samého nie je preň vôbec dobré. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2009 18:57 Bexi Re: Filip980
115 l je na rypouna a keříčkovce málo coze coze kdyz nejses schopnej jim ajistit vetsi akvarko a spolecnost jejich druhu tak nevým...pro takové 3 by mohla stacit 240l a psat co k nemu ti nebudu pac mas uz ted prerybneno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2009 18:54 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Vak.
115 l. Ale ne já se ptám co k němu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2009 18:50 Vak. Re: Filip980
Do akého veľkého akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2009 18:48 Bexi Re: Filip980
Rypouny nejmín 3 jinak bude trpět no :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2009 18:37 Muž Filip980 [398] - Rostliny – Co se k němu hodí?
Prosím vás,mohli by jste mi poradit co se hodí k rypounovi za rybu? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 13:07 mirielll Re: scryc
hm dávám jim mrazene patentky.. taky nezustane ani drobek..ale kdovi...kolik z toho sezerou rypounci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 12:53 Muž scryc [0] - CichlidyRe: miriell
ja sem stehoval vsechny ryby do většího aqa tak sou tam sami a kupodivu plavou. nevim jak se jmenuje, je to nejaka masova tableta, nezustal tamani drobek. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 11:58 mirielll Re: scryc
tabletu? jakou tabletu??? chci taky tabletu :)))))

jsou furt schovany a vyplujou jen za tmy.... uz mi nebehaj po akvarku jako driv... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 11:43 Muž scryc [0] - CichlidyRe: miriell
taky jim davam mražený. včera večer sem jim tam hodil tabletu a poporve sem je videl žrát
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2008 22:08 RAP Re: mirielll
Pěkný článek o nich je v časopisu Akvárium Živě číslo5 z roku 2004. Jestli máš možnost ho sehnat, určitě si to přečti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2008 20:09 mirielll Re: scryc
pořid si infra kameru a monitoruj akvarko v noci...hod jim tam v noci naky zradlo a uvidis.

Co jim davas dobryho? Zatim davam jen patentky.. (presla jsem na mrazene), zname se cerne patentky nejak rozrostly, zmenily v komary a postipaly :)) Uz je nepestuje :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2008 19:41 Muž scryc [0] - CichlidyRe: miriell
mám dva už půl roku a ještě sem je nevidel žrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2008 00:35 mirielll – Rypoun Petersův
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, máte nekdo petrsáky?
Mám dva, kvůli nim jsem vyměnila dno...místo kamínků jsem dala písek, aby se mohli v tom nimrat tlamičkou..a kupodivu se petrsáci cpou tam, kde kamínky zůstaly...nimraj se akorát v kamínkách a už nevyplouvaj jako dříve. Přitom písku tam je dost (asi 90% akvária, nechala jsem kaminky akorát pod kytkama).. máte nějaký tip, jak jim přilepšit?

Taky krmivo - dávám jim v noci mražené patentky. Máte někdo něco jiného odzkoušeného?
Viděla jsem jak požíraj granule určené ancistrusům...a to tak že si lehnou na bok...a slupnou to bokem. V noci nevím, jestli ty patentky sežerou oni, nebo ostatní ryby...
Za veškeré tipy a rady budu vděčná. Díky palec
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1856x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7085-rypoun-petersuv--chov