Výroba vlastního filtru
Já jsem to četl na několika webech, ale vždy bez uvedení zdroje. Větší smysl by mi dávalo, že musí být nějaký prtůtok přes ten filtr než proměnit celý akvarium na divokou vodu.. V současný době mam naprojektovaný akvarium 2 100 litrů včetně skel. Když pak odečtu skla, kameny, pozadí, tak se mi to rázem zmenší na 1 800 litrů a možná ještě víc. Vzhledem k tomu, že jsem kolenuvrt, tak si budu kupovat malý rybky, který dorostou za nějaký rok, takže budumít čas zmoudřet a pořídit silnější čerpadlo. Dost si plánuji pohrát se složením filtračních hmot, neboť 300 litrů už nabízí dost prostoru pro realizaci

Mě by zajímalo, kde se vzala ta teorie o přečerpání vody 2x nebo 3x nebo kolikrát za hodinu a proč právě tolikrát. Chápu průchod vody nějakým bakteriemi osídleným médiem, kde je vhodné mít nějakou rychlost průtoku, za které ty bakterie odbourávají příslušnou látku nejlépe, ale k čemu je potřeba
právě tolikrát za hodinu prohnat obsah nádrže filtrem?

Nejúspornější má 135 wattů, tj. 135 * 24 * 365 = ani omylem

. Zatím bych to viděl na Jecod - Jebao DCP 3000. To by mělo za hodinu teoreticky zvládnout cca 3 000 litrů, takže v praxi by to mělo dát 2 000 litrů, což by mi mělo stačit za předpokladu, že tam dam ještě nějaký vnitřní filtr do pozadí. Dávalo by smysl tam dát dvě čerpadla s tím, že by jedno jelo když na akvárko nebudu koukat?
Sicce od 135 Watů, to je síla, skoro 1200 KWh za rok.
Dal bych tak 3x objem akvária za hodinu, takže něco kolem 8000l/h. Jebao mají super poměr cena / výkon, jen občas selžou. Ještě bych uvažoval nad Sicce Syncra 5.0, ale je to jenom 5000 l/h. Nebo udělat 2 návratové trubky po cca 4000l/h, fungovalo by to i jako pojistka v případě, že by jedna pumpa selhala. Další možnost -
www.sicce.com/…
Čerpadlo 1500l/h mám na 300l akváriu a to netlačím vodu do výšky, nad něčím takovým bych vůbec neuvažoval. Počítej s tím, že čerpadlo pro takové akvárium bude něco stát a také žrát

Dík. To má parádní poměr cena výkon

. Trošku mě dnes vyděsila spotřeba Eheimů...
Ta sera to vytlačí do 2 metrů...
Nikde jsem u toho čerpadla nenašel jak vysoko vytlačí vodu. Já bych si pořídil (sám ho mám) jedno z řady Čerpadlo Jecod - Jebao s kontrolérem Nebo poslat z Číny to tě vyjde laciněji.
www.profiplants.cz/…
Ahoj, plánuji si pořídit akvárium objemu něco okolo 2400 litrů, proto teď řeším filtraci. Zatím u mě vede varianta s jímkovým filtrem pod akváriem, jedním interním pro lepší průtok vody a jedním hladinovým sběračem nečistot. Jímkový filtr (staré akvárium) by měl mít objem cca 450 litrů, tj. tam narvu cca 300 litrů filtračních hmot. Jaký musím mít cca průtok za hodinu, aby filtr správně fungoval? Nikde se mi to nedaří dohledat :(. Na základě poměru spotřeby a výkonu u mě zatím vede Sera FP 1500, tj. max. 1500 litrů, ale reálně to bude tak 1000 - 800 litrů.
0 23.01.2020 20:18 MichalNecek – Foto filtru
Prosím prosím, poustněte mi fotky Vašich externích komorových filtrů, spíš jak máte vyřešený vstup a výstup do akvária. Děkuji
Starší reakce
0 19.01.2020 12:09 Bojka.r – Skrapeci filtr


Ahoj, nema tu nekdo nejakou zkušenost se skrapecim filtrem? Co rikate na filtr na prilozenem nakresu? Za reakce dik.
Starší reakce
Jej promiň, chtěl jsem reagovat na někoho jiného

ten obrázek nad mým příspěvkem s fotkama. Tam má přítok do filtru u dna bez přepadu

No abych pravdu řekl, spis bych to cele včetně návrhu nechal na někom, kdo tomu plně rozumí a už to dělal. Jde o to, ze s tím nemám absolutně žádnou zkušenost a nerad bych vytopil bejvak - to by mě asi žena vyrazila i s rybickama z baráku.
Vzhledem k tomu, že to tak mám a nakonec jsem to i odladil, tak evidentně můžu (a výpadky proudu to právě díky rezervě ve filrru ustálo). Ano, občas to potřebuje odvzdušnit, to je pravda...
Jj, já na něj narazil naštěstí hned když jsem začal pár let zpátky a tu moji nádrž dělal taky on. Je pravda, že bych ho mohl zkusit poptat, jestli by to nešlo říznout na té moji nádrži a přidělat externí přepad.
Mám ji 150*60*50 a nemá ani 3 roky. A ta nová by byla úplně stejná v podstatě jen o ten přepad širší. Sice to nestojí tolik, ale na druhou stranu, by šly peníze navíc využít jinak.
To určitě ne, tos mě špatně pochopil. Pročti si vlákno. Nemůžeš mít nasávání tak jak to máš umístěno na obrázku ty. Potřebuješ nějaký přepad - vyřešit výpadek elektřiny a to na straně přítoky a odtoku z filtru.
Farda si myslím, že má skvělý poměr cena / výkon + je schopen to přivézt a já jsem si od něj nechával i montovat průchodky a PVC-U rozvody. Měl to za 2h hotové, já bych se s tím páral určitě déle a ve finále by mě to vyšlo dráž. Ale viděl jsem akvária od Brilant Jablonec a to jsou fakt umělecká díla. Samozřejmě tomu odpovídá i cena

Jako že bys měl úplně stejně velký filtr, jako hlavní nádrž? Na první pohled to zní šíleně, ale smysl to dává, ta výtoková komora pak může být skutečně obrovská, dokonce v ní můžou být i některé rostliny, na kterých by se jinak ryby vyřádily a taky tam můžou být třeba vytírající se páry a mají tam klid.
Počítej že v každé komoře bude časem snížená hladina a pak ti bude hrozit že u čerpadla už to bude hodně znát. Měl jsem něco podobného v menším a od těch čeřicích přepážek jsem přešel k molitanu který drží jen po stranách a je přes celou výšku filtru (u mě síla molitanu 16x40x5cm) několikrát za sebou a mezi tím mezera.

Farda je taková legenda tady
Pro mě by bylo nejlepší, kdyby to šlo vyříznout do mé aktuální nádrže a přilepit přepad tam, protože bych nechal dělat úplně tu samou jen spřepadem navíc.
Farda ti určitě doporučí, jak dimenzovat trubky v přepadu, ten externí přepad si myslím, že by taky mohli zvládnout.
Díky za reakci. Co se týče přepadu, tak jsem zvážil přesně to co píšeš. Přilepit z boku externí, ale někdo musí být schopen vyříznout do akvária ten obdelník. Nechám to dělat u Fardy.
V rohu jsem taky uvažoval, ale tak jak to mám teď je to právě protože, že ta část bude celá schovaná ve skříni. Akvárium bude zabudované a vidět půjde pouze 150 cm z čelního pohledu a ta přepážka a přepad ne. Jde to vidět na mé hlavní fotce u nádrže. V rohu by to zbytečně rušilo. To samé uprostřed. Navíc chci mléčné pozadí. a komora bude v černé a černý silikon.
Super, díky za postřehy a bude rád za další. S tou poslední komorou to jsou přesně ty věci co mě nenapadly. Právě, že už vůbec nespoléhám na to, že se něco nemůže stát a bral jsem poslední komoru jako sklad na techniku a to další co píšeš mi nedošlo.
Určitě bude muset pobrat pár litrů vody, kdyby se vrátila zpět přes výpust.

Přijde mi to zbytečně komplikované, na 510l bych nedával 3x40mm, podle mě bohatě stačí 2 trubky (a klidně 32mm), jedna hlavní zcela potopená, jedna pojistná na úrovni hladiny. Podívej se na Herbie overflow, je to jednoduché a funkční. Jestli si budeš nechávat lepit nové akvárium a máš vedle nebo za ním místo, udělal bych externí přepad - kostka nalepená na boku / zádech akvária, takže ti nic nezasahuje do nádrže. Ale musel by akvárium dělat někdo, kdo bude schopen vyříznout odtok ve skle. Pokud ne externí, tak bych udělal klasický komín v zadním rohu, nemusíš dělat přepážku přes celý bok. Filtr bych taky zjednodušil, nedělal bych více, než 3 komory, filtrační materiály tam můžeš naházet v pytlích, na nějaké skladání do komínů v přepážkách bych se vykašlal

Výtok z první komory vrchem je lepší v tom, že vznikne cosi jako jímka, tedy cokoli, co je těžší než voda, se usadí na dně. Nevýhodou je, že to čas od času musíš ručně odkalit. Další věc je, vol poměrně velkou odtokovou komoru. Není to jen prostor na topítko a čerpadlo, ale je to jakýsi zásobník vody, kde máš prostě pár (desítek) litrů vody pro kompenzaci odparu a pro případ nějakého technického problému, kdy ti třeba vypadne proud a rozstřikovací rampa začne nasávat vodu do přítoku. Nemá cenu si říkat "to mám navržené tak, že se to stát nemůže", ono se to stát může.
Ahoj, tak jak jsi to nakreslil ti to asi nemůže fungovat. Přemýšlel jsi, co se stane, když ti vypne čerpadlo? Voda se ti vrátí tím přítokem a vyteče ti do obýváku celá ta nádrž. Musíš tam mít něco jako přepad. Koukni jak to vymýšlím já, hned příspěvěk pod tebou. Mám komoru a vrtám díry do dna.
Ten filtr máš asi i zbytečně velký, ale na to tu jsou jiní odborníci

Já to dělám tak podle citu.



Ahoj, pomalu se pouštím do nového projektu. Načetl jsem diskuzi, z každého si něco vzal a přicházím s návrhem akvaria a filtru a rád bych Vás požádal o kritiku/vyhody/nevýhody řešení/doporučení co udělat jinak atd.
Moc děkuji
Akvárium 170*h60*v50. Přepad, kde je přepážka a vytvořeny dvě komory. Přepad pouze v jedné komoře. Potrubí 2*40mm bazenové potrubí + 40mm třetí pojistka (bean animal).
Druhou komoru nevím k čemu využít.
Filtr má pak 5 komor. V poslední komoře DC čerpdlo, topení, hnojení a na vývodu asi CO2 a UV lampa.
První komorou vytéká voda vrchem - je nějaký rozdíl jestli protéká spodem nebo vrchem? Chtěl bych do první komory umístit vatu, kterou by stačilo sem tam propláchnout a to mi přijde lepší, kdyby voda šla do druhé komory spodem.
Děkuji za kritiku.

Ahoj jakou máš představu o velikosti filtru a jeho konstrukci?

0 10.01.2020 11:17 MichalNecek – Pomoc při výrobě filtru
Ahoj všem

... Mám otázku, chtěl bych si vyrobit komorový filtr, ale upřímně si na to ani náhodou netroufám. Není někdo, kdo již takový filtr dělal z okolí Mladé Boleslavi, České Lípy, Prahy, Liberce, kdo by byl ochotný mi s tím pomoct? Klidně toho někoho přivezu a odvezu? Klidně pište i na mobil 728 570 007. Děkuji moc

Starší reakce
Měď se taky používá pro rozvod pitné vody a jak je pro vodní organismy a různé bakterie nepěkně toxická... Někde se toho dokonce využívá. A mosaz je slitina mědi a zinku, vyhnul bych se jí taky.
Jistě. Ideál je nerez nebo plast.
Z niklu mám teď strach,
Mosazné součástky jsou v pohodě? Používají se pro rozvody pitné vody, tak by snad měli být nezávadné a nic do vody vypouštějící...
Co myslíte?
Podle mě jsou to mosazné součástky pouze poniklované. Ale i tak do AQ nevím, nevím. Rozhodně bych šel do nerezi.
Nikl je sice toxický ale muselo být podstatně větší množství než 1cm2 a ten ventil je čistě mechanický tak nechápu čemu by měl vadit v topení sice není nějaký výrazný tlak ale to ve filtru také ne. Předpokládám že filtr bude uzavřený takže nezáleží na tom jestli bude výtok ponořený nebo ne.

Jinak ohledně těch přepadových doporučuju mít návrat těsně nad hladinou (nebo řešený nějak automaticky zavzdušnění, případně zpětnou klapku), že při výpadku proudu to jde zpět i návratovou trubkou a pokud by byla níž, tak to veme do sumpu vodu s akvárka až po horní hranu toho návratu, což může být pěkných pár desítek litrů
Nikl je pro vodní organismy toxický, bude vážně lepší sehnat nerezový. Další problém je, že v přepadu potřebuješ mít podtlak, což není úplně situace, kterou topenářský odvzdušňovací ventil umí vyřešit.
Zdravím, dnes jsem si nakoupil první díly na výrobu externího filtru z kanalizační trubky. Řešení odvzdušnění jsem měl vymyšlení pomocí odvzdušňovacího ventilu - tip dle odkazu:
www.kamody.cz/…¨
Mohu tento ventil namontovat na filtr s čistým svědomím, že neublíží obyvatelům akvária? (v plánu mám pořídit krevetky)
Snažil jsem se najít nerezový ale nedaří se mi, tento je z niklu.
Díky za reakce
Starší reakce
0 03.12.2019 20:44 MichalNecek –
Re: Nejste někdo z MladoBoleslavska, Českolipská, nebo Okolí Prahy směrem na sever? Je to na delší a obsáhlejší debatu a byl bych rad, kdyby bylo možné se s někým potkat u kafe a probrat to komolexneji
Lenže mechanicky filter rieši len vykali s rýb, takzvaný bio filter premieňa nebezpečný čpavok a dusitaný NO2, na menej škodlivý NO3, ale NO3 tiež vo väčšej koncentrácii škodí, a keď chceš poriešiť NO3 neostáva ti nič iné ako často meniť vodu, alebo veľa prosperujúcich rastlín, ktoré zožeru NO3. Tak že je v celku jedno či máš menši, alebo väčší filter, lebo stále NO3 ostáva vo vode. Rastlinky forever

Je to přesně jak říká kolega Jarry. Mechanicko-biologické filtry nejsou zase taková věda, zachycení kalu a nitrifikace probíhá obecně na ploše a je jedno na ploše čeho, podstatné je, aby té plochy bylo co nejvíc. Fluidní filtr vypadá sice cool , ale podle mě se výsledky nijak zásadně neliší.
Když už chceš ty přepážky a ne jen vodící lišty, tak je máš špatně odstupňované. Sestupně nemáš mít seřazené ty, co má voda podtékat, ale naopak ty, co přes ně má voda přepadat. Taky je špatně řazení komor, molitan (bioakvacit) v každém případě první.
Díru vespod na vtok bych nedělal, jsou tam větší tlaky, i když tam dáš trubku k hladině, tak je tam zbytečně větší šance, že voda bude unikat. Nech vyvrtat bok v zamýšlené úrovni hladiny, tím se toho dá nejmíň zkazit.
Na 3000 l/hod je podle mě PPR20 na zpátečce málo, budeš mít zbytečně velké odpory ( = energetické ztráty), tam bych dal aspoň PPR25 a odtok 2x 40 mm. Skleněné trubice jsou křehké a drahé, plastové jsou prakticky nezničitelné a za pakatel.
Taky přemýšlej, v jak teplém prostředí akvárium bude a jaká bude teplota uvnitř. U mně dávalo smysl zateplit filtr polystyrenem a trubky mirelonem.
S mechanickou filtrací u přepadu moc nepočítej, navíc ono ve finále mechanická - biologická se odehrává ve stejném médiu, poslední dobou se držím spíše většího objemu molitanů, při správném dimenzování filtru je to téměř bezúdržbové. Když budeš potřebovat opravdu mechanickou filtraci, tak nejlépe čerpadlo s molitanem přímo v akváriu, ale lepší jsou piskořky

Mezi molitany je možné dát i něco jiného, ale moc bych to nekomplikoval, výsledek bude totožný.
Ty přepady trochu nastuduj, když vyvrtáš díru dole jako vtok, tak při výpadku čerpadla (elektřiny) ti tudy vyteče celé akvárium. Proto se dělá přepadový komín, potom ti vyteče jen pár litrů z komínu. Návrat bych udělal trubkou přivedenou přes zadní hranu.
Niečo podobného mám postavené - priemer 40 na prívode je minimum - podľa prietoku by som dal aj viac. Ja som prerábal sanie z 32 na 40. Na výstupe je voda tlačená čerpadlom takže 16/20 by malo stačiť. Pri komorách s akvacitom je dôležitá plocha - tak ako to máš sa to bude rýchlejšie zanášať.

Představoval jsem si něco takového, že by mi sklář udělal akva na míru, do jedné boční stěny by mi vyvrtal díru u spodu na vtok, a na protější straně by mi vyvrtal díru na nějakou vratnou trysku jako je u plaveckých bazénu. Filtr bych určitě volil minimálně dvě komory pro mechanickou a minimálně dvě komory pro biologickou filtraci, možná bych doplnil ještě jednu z aktivním uhlím, filtr něco jako na obrázku, jen s upraveným počtem komor. Každopádně mám jasno v tom, že už nechci akvarijní hadice, ale všechno půjdu do plastu a nejlépe rovnou do skla, zajímalo by mě, jestli to tady už někdo takto realizoval. Případně na co si právě dávat pozor. Dobrý typ je ta větší trubka na vtok, to bych asi později litoval, možná bych volil 40 ze spoda a k ní ještě jednu 20 něco jako hladinový sběrač. No mám o čem přemýšlet... V čem je na prd čerpadlo Hsbao? právě se mi zamlouvala cena a moc se mi nechce dávat za čerpadlo 8mi násobek ceny tohodle

Jestli máš trochu místa vedle akvária, nechal bych udělat vnější přepad, aby ti nepřekážel přepadový komín v akváriu - ale musel by akvárium dělat někdo, kdo to umí. Na rozvodu se používá PVC-U, udělal bych odtok 2x40mm, na návrat 25, nebo 32mm. Filtr bych nekomplikoval, jak píše kolega níže, vodící lišty pro molitany a nechat vodu protékat celým průřezem filtru (sám to tak mám). Rozstřikovací rampa nevím, já bych jí tam nedával, samotnou trubkou s nějakou koncovkou rozhýbeš hladinu dostatečně. To Hsbao bych si každopádně rozmyslel, jedno mám a kvalita řekl bych odpovídá ceně

Asi bych si raději připlatil např. na SICCE Syncra Silent 3.0.
Přidat reakci
1 ...... 71 72
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113300x